Desnoods meer macht bij technologische dienst H. A. van Maldegem geïnstalleerd als burgemeester Westkapelle Ankerschip hij de Oosterscheldewerken B en w Sluis willen hertenkamp overnemen HULSTER AMBACHT TEGEN NIEUWE FUSIE: AARDENBURGER VAN TURENHOUT .BEGIN MET TE LUISTEREN' MAANDAG 24 AUGUSTUS 1981 HULST - Het dagelijks bestuur van het waterschap 'Hulster Ambacht' wijst nieuwe waterschaps fusies af. Het begrijpt wel, dat er aan een wijziging in de bestaande situatie niet kan worden ontkomen. In dat geval kiezen dijkgraaf en gezworenen voor het toekennen van vergaande bevoegdheden aan de technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen. Ze schrijven dit in een reactie op het advies van de provinciale werkgroep voor de bestuurlijke organisatie van het waterkwaliteitsbeheer. Zoals bekend is de werkgroep van me ning dat er in een 'blanco situatie' geko zen zou moeten worden voor het over hevelen van het waterkwaliteitsbeheer van de waterschappen naar de provin cie. Het dagelijks bestuur van het 'Hul ster Ambacht' vindt het niet juist, dat daarvoor het 'integraal milieuhygië nisch beheer' als toetsingscriterium wordt aangevoerd. Immers -aldus de reactie - ook op dit moment heeft de provincie optimale mogelijkheden om een samenhangend beleid te ontwikke len. Ze stelt de hoofdlijnen vast en richt zich bij het goedkeuren van de bestrij- dingsplannen van de waterschappen naar het 'eigen' waterkwaliteitsplan Dijkgraaf en gezworenen van het 'Hul ster Ambacht' zy n bang dat het eventu eel zelf uitvoeren van de zuiveringstaak zich in de praktijk 'in vergaande mate aan de beoordeling van de bestuurders zal onttrekken, veel verder dan dit in een kleinschaliger organisatie het geval zal zyn'. In de reactie wordt er verder op gewe zen. dat de regeringsnota 'Naar een Nutsacademie opent studiejaar Middelburg MIDDELBURG - De Nutsacademie voor Pedagogische en Maatschappelij ke Vorming (met hoofdzetel Rotter dam) opent op vrijdag 28 augustus het studiejaar 1981-1982 in haar lesplaats Middelburg met een bijeenkomst in de aula van het gebouw der Christelijke Scholengemeenschap Walcheren aan de Elzenlaan te Middelburg. De aan vang is 19.30 uur. Na een welkomstwoord door de coordi nator voor Zeeland, drs L. F. van Driel. zal de rector van de Nutsacademie, drs G. Ch. Dupuis, zijn jaarrede uitspreken. In deze rede zal hij. behalve een beeld van het afgesloten cursusjaar, de con touren schetsen van in het bijzonder voor Zeeland op gang gebrachte en op gang te brengen vernieuwingen. Na afloop van het algemene gedeelte worden sectievergaderingen gehouden van de opleidingen, waarbij mededelin gen worden gedaan over lesroosters, aanvangsdata, lestijden en dergelijke. Politie te Hulst vond gestolen auto HULST - De personenauto van M. C. uit Hoek, die zaterdagavond werd gestolen bij een café aan de Kmderdijk in Axel. is door de politie te Hulst teruggevonden in de berm langs de Absdaalseweg te Absdale. De auto, die door C. was afge sloten nadat hij hem bij het café had geparkeerd, was opengebroken. Door de draadjes van het contact tegen el kaar te houden, had men de wagen aan het rijden weten te krijgen. Van de da- der(s) ontbreekt elk spoor. Ingebroken in bar aan Markt te Axel AXEL - In de nacht van zaterdag op zondag werd in de Groovy-bar. gelegen aan de Markt te Axel. ingebroken. De inbraak werd zondagmorgen ontdekt. De inbreker(s) hadden een flipperkast, een voetbalspel, een fruitautomaat en een biljartspel opengebroken. Het ge stolen bedrag en de dader(s) zijn onbe kend. De schade was aanzienlijk. De politie stelt een onderzoek in Kopje 't Was bij de kapper. Een grote beurt Hoofdhaar én baard, beide moes ten ze er aan geloven. De bediende had zich eerst gebogen over het hoofdhaar, t Was n:et meegevallen, maar uiteindelijk toch naar tevredenheid van de klant geknipt. Deze mocht nog even via een achter zijn hoofd opgehou den spiegel naar z'n achterhoofd kijken en knikken, dat het zo wel goed was. Hij had immers toch geen tijd en gelegenheid gekregen om z'n bril op te zetten... De vrolijke bediende stelde voor een kopje koffie te drinken. Het leek een aardige onderbreking van de langdurige knippartij. Ze kioam terug met twee kopjes. Eén voor zichzelf, eén voor de halfgeknipte klant. „Alstublieft", sprak ze en trok vrij wel onmiddellijk de rugleuning in horizontale stand om zich aan de baard te wijden. Daar had de klant toch wel wat moeite mee. Dal van die bril wilde hij dan wel door de vingers zien, maar een kop koffie neerzetten en niet mogen opdrinken, dat vond hij niet zoals het hoorde. Of ivas het misschien het kopje, dat de hele dag door voor bebaarde klanten werd gebruikt. De grootte en het geluid van de snel knippende schaar zorgden er in ie der geval voor, dat hij niet protes teerde. nieuw waterschapsbestel' uitspreekt dat het kwaliteitsbeheer alleen in zeer bijzondere gevallen niet bij de water schappen moet worden ondergebracht en er voorrang dient te worden gegeven aan 'eenheid in waterbeheer'. „Algemeen zijn wij van oordeel dat het strijdig is met de belangen van de wa terkwaliteit het beheer daarvan nu bij de waterschappen weg te halen, het overbrengen van de waterkwaliteits- taak naar provincie of zuiveringsschap zou zonder enige twijfel ernstige vertra ging voor de uitvoering van de sane ringsmaatregelen betekenen", waar schuwt het dagelijks bestuur van het 'Hulster Ambacht' Met betrekking tot een eventuele studie naar verdere wa terschapsconcentratie wyzen dijkgraaf en gezworenen op een rapport van de studiecommissie waterschapsconcen tratie in Zeeuwsch-Vlaanderen, die. op grond van cijfermateriaal, tot de slot som kwam dat het bij een fusie van de waterschappen 'Verenigde Braakman polders' en 'Axeler Ambacht' kon blij ven en er verder een periode van rust en consolidatie noodzakelijk was. Het dagelijks bestuur van het 'Hulster Ambacht' onderschrijft het laatste deel SLUIS - B en w van Sluis willen het hertenkamp van de Aardenburgse oud- industrieel F. P. van Turenhout kopen en opnieuw inrichten op een terrein bij de Oostpoort. Daarmee zou het stadje een toeristische attractie rijker zijn. Met de t het herinrichten van het park is 19.500,- gemoeid. De raad moet donderdagavond over het voorstel beslissen. Het hertenkamp van Van Turenhout ligt momenteel aan de Eedeweg in Aardenburg. De levende have omvat 11 damherten. 9 dwerggei ten. 2 Chinese varkens en verder Kaap se kezen, ganzen en krielkippen De Aardenburger wil de dieren. 350 meter hekwerk, een nachtverblijf en voer- en drinkbakken voor 6500.- kwijt. B en w hebben voor het parkje een rus tig gelegen stukje gemeentegrond in ge dachten. Als het in september zou wor den ingezaaid, kan het park volgend jaar juni worden geopend. Voor de tus senliggende periode bedragen de kos ten voor de gemeente 500.- per maand. Het jeugd- en jongerenwerk in Retran- chement kan, als het aan het college van b en w ligt, voor dit jaar rekenen op subsidies van respectievelijk 1187.50 en ƒ791,25 voor de afdeling jeugd en jongerpn Dat is 442.50 en 53.75 min der dan waarom werd gevraagd. Op 18 december vorig jaar gaf de Sluis- se raad al een startsubsidie van 830.-. Op dit moment kent de gemeente nog geen subsidieverordening voor het jeugd- en jongerenwerk. Het ligt in de bedoeling dat die er met ingang van 1 januari '82 komt. De financiële steun voor '81 heeft het college bepaald aan de hand van de ont- werp-subsidieverordening voor het jeugd-en jongerenwerk, zoals die door een werkgroep van ambtenaren uit tADVEKTENTIE) Oostburg, Aardenburg en Sluis is opge steld Retranchement zou in dat kader kun nen rekenen op volledige vergoeding van de huurkosten (bedragen van res pectievelijk ƒ690 - en 440,-1. een bij drage van 75 procent in de cursus- en reiskosten ten behoeve van kadervor ming van de jeugdleiders (subsidies die in dit geval neerkomen op respectieve lijk 187.50 en 112,50) en een bijdrage van 25 procent In de overige kosten (door b en w bepaald op 310 - en ƒ238.75). De welzijnscommissie van Sluis is in middels met het raadsvoorstel akkoord gegaan onder voorwaarde, dat. als de uiteindelijke subsidieverordening gun stiger uitvalt dan het ontwerp, de bij dragen worden opgetrokken. Op de raadagenda staan tenslotte voorstellen om de ontwerp-afvalstof- fenverordening voor de acht Zeeuws- Vlaamse gemeenten goed te keuren en de twee laatste gemeentewoningen in de Hoogstraat voor 60.000.- te verko pen aan de huurders. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. van het advies van harte 'omdat naar onze mening het steeds maar op de hel ling zetten van de bestuurlijke organi satie niet bevorderlijk is voor een goede taakuitoefening; dit geldt in het bijzon der voor de waterkwaliteitsbeheer- staak". Moet de bestaande situatie ech ter worden gewijzigd - en dijkgraaf en gezworenen verwachten dat. gelet op de uitspraken van de provinciale werk groep en de aandrang van rijk en pro vincie - dan kiest het "Hulster Ambacht' voor de zogenaamde 'verbeterde nulva riant'. het toekennen van meer be voegdheden aan de technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen. Een commissie ad hoe uit de algemene vergadering van het Oost-Zeeuws- Vlaamse waterschap, die zich even eens over het advies van de werkgroep bestuurlijke organisatie waterkwali teitsbeheer heeft gebogen, is het in gro te lijnen eens met het standpunt van dijkgraaf en gezworenen. De leden schrijven met gevoelens van 'wrevel en ongenoegen' kennis te heb ben genomen van de presentatie van het advies. De commissie vindt dat er - evenmin als in '73 - reden is om een zui veringsschap op te richten en zo'n maatregel uitsluitend kostenverho gend werkt Dat de heffingen in Zeeland ook nu 'prijzig' zijn willen de leden niet ontkennen „Hiervoor zijn echter naast de fysisch-geografische structuur ver schillende oorzaken aan te wijzen, wel ke geheel buiten de invloedssfeer van de waterschappen zelf liggen en dan ook door geen enkele andere organisa tiestructuur kunnen worden weggeno men". De algemene vergadering van het 'Hul ster Ambacht' zal zich woensdag 2 sep tember bezighouden met de nota van de provinciale werkgroep. Dat gebeurt om 19 uur in het gemeenschapscen trum 'Den Dullaert'. De heer en mevrouw Van Maldegem kwamen in een 'verenwagen' Westkapelle binnen WESTKAPELLE De intocht van de nieuwe burge meester van Westkapelle H. A. van Maldegem en zijn gezin werd zaterdag massaal door de bevolking van Westkapelle gevierd. Even na één uur overschreed de burgemeesters familie de gemeentegrens Domburg- Westkapelle in een door een paard getrokkenverenwa gen'. Daar werd hij opgewacht door ruiters te paard van de plaatselijke ruitersportvereniging, die hem te vens op de enkele kilometers-lange route naar het ge meentehuis vergezelden. Tijdens de rit werd het burge meestersgezin begroet door vele honderden Westkap- pelaars. Bij de ingang van het dorp tegenover het café 'Kasteel van Batavia' was ter ere van de nieuwe burgemeester een grote ereboog opgericht met daarboven het wapen van Westkapelle. Onder begeleiding van de brassband OKK ging de stoet verder, waarbij de huifkar werd voortgetrokken door acht stevige Westkappelaars Op het bordes van het gemeentehuis werd de heer Van Mal degem en zijn gezin een aubade gebracht, waarbij me vrouw Van Maldegem een bloemstukje werd aangebo den door Nelleke Wouters, het vijf-jarig dochtertje van loco-burgemeester L. Wouters. Daarna volgde de installatie in het verenigingsgebouw 'Westkapelle Herrijst', die werd bijgewoond door een groot aantal genodigden. Om halfvijf volgde er een groot défilé van een groot aan tal plaatselijke verenigingen en schoolkinderen voor het. bordes van het gemeentehuis. Dat ging onder meer ge paard met het oplaten van duiven door leden van de postduivenvereniging 'De Zwaluw' en het zingen van het Zeeuws volkslied door het Westkappels Dameskoor met medewerking van OKK. Vervolgens werd er onder grote belangstelling een receptie gegeven in zaal 'Herrijst' voor de burgerij. De feestelijkheden werden afgesloten met een kinderoptocht met versierde fietsen en karren. Zoals loco-burgemeester Wouters opmerkte ..Het is in Westkapelle niet de gewoonte een nieuwe burgemeester met stille trom in te halen". beveiligingen Specialisten in het ontwerpen, instal leren en onderhouden van electroni- sche en bouwkundige beveiliging Door een jarenlange ervaring, een uniek systeem en een beproefde for mule, kunnen we u veilige zekerheid en betrouwbaarheid aanbieden. Redelijke kosten, mede door eigen im port. colijn by. goes kloetinge tel. 01100-137 20 tbbs erkend beveiligingsbedrijf Lichaam vermiste sportduiker bij Zijpe gevonden VL1SSINGEN - Zaterdagochtend werd in het Zijpe het lichaam aangetroffen van de sinds 6 augustus vermiste sportduiker J. D. A. van Asten, door de schipper van de veerboot Anna Jaco- bapolder Zijpe. De veerboot pikte het lichaam op en bracht het aan de kant van Zijpe aan land. De 33-jarige van Asten, uit Tilburg ver dronk toen hij op zes augustus bij Sta- venisse met nog drie vrienden aan het duiken was. Hij raakte in moeilijkhe den met zijn luchttoevoer. Zijn koppel- maat deed nog pogingen om hem te hel pen door hem zijn masker te lenen. Die pogingen mochten niet baten. Zoekac ties leverden niets op Het lichaam van de Tilburger werd ge vonden ongeveer zes kilometer van de plaats waar hij verdronk. De rijkspoli tie te water vervoerde het stoffelijk overschot naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee, waar na identificatie kwam vast te staan dat het hier inderdaad om Van Asten ging. Het lichaam werd zondagmiddag vnjgege- WESTKAPELLE - Op feestelijke wijze lieeR de bevolking van Westkapelle za terdag haar nieuwe burgemeester in gehaald. Het feest begon even na één uur 's middags toen burgemeester H. A. van Maldegem in gezelschap van zijn echtgenote en twee kinderen in een door een paard getrokken verenwagen bij de gemeentegrens Domburg-West- kapellc arriveerde en eindigde 's avonds om acht uur met een kinderop tocht. De officiële installatie werd ge houden in het verenigingsgebouw 'Westkapelle Herrijst', waar, in een bij zondere vergadering van de gemeente raad loco-burgemeester L. Wouters burgemeester Van Maldegem de ambtsketen omhing, nadat gemeente secretaris C. van Hercules het konink lijk besluit van de benoeming van de nieuwe burgemeester had voorgele zen. Tijdens zijn installatierede zei de heer Van Maldegem te zulleri proberen „een burgemeester te zijn voor iedereen" en de eerste tijd te willen luisteren naar datgene wat door de raad en het ambte narenkorps wordt gezegd. Pas na die Auto in Breskens werd opengebroken BRESKENS - Zaterdag is op de par keerplaats bij de jachthaven te Bres kens de personenauto van B. uit Eeklo (B) opengebroken. De onbekenden kwamen de auto binnen door het raam van het rechter voorportier in te slaan. De eigenaar is nog niet gevonden zodat ook niet bekend is of er iets ontvreemd luisterperiode mag U van Uw burge meester bestuurlijke arbeid verwach ten", aldus de heer Van Maldegem. Ver volgens zei hij bij de uitvoering van zijn taak „een open oog te willen houden voor de eigen aard van de Westkapelse bevolking" De contacten met de bevolking hoopte hij vooral te kunnen leggen via het royaal aanwezige verenigingsleve- n. „Afhankelijk van de vereniging wordt teamgeest bevorderd en incasserings vermogen aangekweekt. Sociale con tacten zijn het gevolg daarvan. Dit alles zal bepalend zijn voor mijn opstelling naar het verenigingsleven, daarbij niet alleen stoelend op theoretisch inzicht, maar eveneens op ervaringen opge daan met het welzijnswerk in mijn vroe gere woonplaats Zevenaar", aldus de nieuwe burgemeester. Hij zei er zich ervan bewust te zijn dat sommige gemeenteraadsleden liever een politiek ander gezicht hadden ge zien, zei hij benoemd te zijn door de Kroon. „Hoewel een burgemeester niet a-politiek is, zal hij zich niet binnen het gemeentelijk bestel aan de zijde van één partij opstellen. Veeleer zal hij. voor zover dat in zijn vermogen ligt. partij politieke tegenstellingen overbrug gen". De nieuwe burgemeester meende wel wat af te weten van de strijd die er in Westkapelle gevoerd is tegen en het wa ter. „Ook", zo zei hij, „denk ik het Zeeuws nog goed te kunnen verstaan". Verder pleitte hij voor een hechte sa menwerking met de leden van de raad. „Men mag van de burgemeester in dc vergaderingen van de raad een grote mate van tolerantie, wat betreft ander mans mening verwachten. Maar men mag ook verwachten, dat raadsleden onderling eenzelfde houding aanne men". zo meende hij. Tot slot zei de heer Van Maldegem „vertrouwen te hebben in het vermogen van de individuele mens zijn weg te vinden en zijn leven gestalte te geven. Geloof te hebben in de kracht van redelijkheid en tolerantie in de omgang van mensen onderling en waarde te hechten aan de betekenis van duidelijke en zorgvuldig vastge stelde spelregels als ordenings-principe in het maatschappelijk functioneren. Daaruit blijkt dat ik optimistisch ge stemd ben over mens en maatschappij. Ik meen echter dat met toepassing van bovengenoemde opvattingen in een kleinschalig gebied er in ieder geval plaatselijk vormgegeven kan worden aan een leefbare wereld. Daarbij reali seer ik mij slechts uitvoerder te zijn van tijdgeest en tijdswil" Lang gewacht Eerder had loco-burgemeester Wouters in zijn welkomstwoord gewezen op de politieke kritiek die er op de benoeming van een WD-burgemeester is geweest. De heer Wouters zei: „De gemeenteraad respecteert uw benoeming ten volle. U bent hier in ons dorp met Uw gezin van harte welkom. Dat zeggen wc nu U aan het begin staat van Uw Westkapelse pe riode. waarvan we niet weten hoe lang die gaat duren". De heer Wouters zei, dat de bevolking van Westkapelle ver wacht dat de nieuwe burgemeester oog zal hebben voor de veelsoortigheid van de Westkapelse samenleving. „Ik hoop van harte dat U een man bent die pro beert iedereen tot zijn recht te laten ko men. Als U er in slaagt om gewoon ge woon te blijven dan denk ik dat voor ons een juiste keus gedaan is", zo be sloot locoburgemeester Wouters. Vervolgens werd de nieuw geïnstalleer de burgemeester toegesproken door al le in de gemeenteraad vertegenwoor digde fractie-voorzitters van het CDA, PvdA. SGP en WD. Tevens werd het woord gevoerd door gemeentesecreta ris Van Hercules en oud-burgemeester M. L. Moermond. die zijn opvolger de verzekering gaf in de gemeente „te wor den beoordeeld op Uw menselijkheid op Uw omgang met de mensen - op Uw daden en niet op Uw politieke kleur". Welkomstwoorden waren er verder van burgemeester A. Hack van Veere, na mens alle burgemeesters van Walche ren, mevrouw S. C. de Casembroot-ba- ronesse van der Feltz. weduwe van oud burgemeester De Casembroot, ds Hid- dink. namens de hervormde en gerefor meerde kerken, de heer W. P. de Jonge, vrije evangelische gemeente en rijkspo- litie-groepscommandant Janse. VLISSINGEN - Bij de werken in de monding van dc Oosterseheldc is zu terdag opnieuw een „bijzonder schip" gearriveerd. Het gaal om de .Area', die ontworpen is om .assistentie' te verle nen bij de verankering van enkele an dere werkschepen van een nog opmer kelijker vorm en taak: de .Cardium'. die enorme matten op de bodem van de sluitgaten zal afrollen en de .Ostrea', het hefschip, dat de pijlers naar hun plaats in de kering zal brengen. Het verankeringsschip - 30 meter lang, 10 meter breed - is dit weekeinde van de scheepswerven Niestern Sander BV in Delfzijl naar de Oosterschelde ge bracht Het opmerkelijke van dit schip zit in de voortstuwing inplaats van de gebruikelijke twee schroeven wordt er gebruik gemaakt van vier roerpropel- lors, op elke hoek van het schip één Dat moet het mogelijk maken met dit an kerschip zeer soepel te manoeuvreren Op die manier kan de .Arca', dwars op de stroom varend, zowel degen positie handhaven als trekkracht op deslee- phaak leveren. De bedoeling is. dat de komende maanden de (venankervaar- digheid van de .Area' wordt beproefd De nieuwe burgemeester van Westkapelle. de heer Van Maldegem itweede van rechtst met gezin op het bordes van het gemeentehuis 'Nederland in den Vreemde' vergadert in Middelburg delijke jaarvergadering donderdag 3 september in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg. Na afloop van de vergadering, die 's morgens om elf uur begint, maken de deelnemers een rondrit over Walche ren. Tevens worden zij ontvangen door het Middelburgs gemeentebestuur, tij dens een bijeenkomst die om vier uur begint in het stadhuis op de Markt, De vereniging 'Nederland in den Vreemde stelt zich ten doel in het buitenland meer bekendheid te geven aan hetgeen in Nederland tot stand is en wordt ge bracht. Bovendien wil zij het contact onderhouden en verbeteren met de Ne derlanders die in het buitenland wonen. Meisje gewond bij aanrijding Graauw GRAAUW - Een I7-jarig meisje uit Ant werpen is zondagmiddag omstreeks drie uur gewond geraakt, toen zij op de Meioweg te Graauw werd aangereden door een personenauto, bestuurd door De J. uit Beveren (B). Het meisje, I. V., liep schaafwonden, blauwe plekken en een bloeding aan de linker knie op en werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis te Hulst. Het ongeluk gebeurde doordat het meisje aanvankelijk aan de verkeerde kant van de weg reed op haar fiets en plotseling, zonder om te kijken, over stak naar de rechter kant De J. kon haar niet meer ontwijken. Het meisje kwam op de motorkap terecht, waarbij de voorruit sneuvelde. Aan de andere kant van de auto viel het meisje op de weg. De auto werd beschadigd en de fiets totaal vernield

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 2