PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Libië en Ethiopië beschuldigen VS Bani-Sadr en Radjavi: spoedig val van Khomeini VS houden protest in Pretoria tegen Echtpaar Bani-Sadr herenigd Pools vliegtuig naar W.-Berlijn gedwongen WASHINGTON BANG VOOR AANSLAG OP REAGAN Superspion 'Tricycle' overleden EX-PRESIDENT: GEEN ASIEL VS NIEUW INITIATIEF NEDERLAND Turk in Terhole dood bij schietpartij Zonnige perioden Droog weer met zonnige perioden Mid dag temper at uur ongeveer 19 graden Matige wind uit noordwest tot noord ongeveer windkracht 3. Zie ook pagina 3 224e jaargang no. 197 Maandag 24 augustus 1981 PZC ADDIS ABEBA (RTR, UPI) - Ethiopië en Libië hebben de Verenigde Staten er zondag van beschuldigd dat zij van plan zijn revolutionaire leiders in de wereld te vermoorden en een hooggeplaatste Libiër drong er op aan dat men Amerika geen Arabische olie meer zou verstrek ken. In een communiqué dat in Addis Abeba werd uitgegeven aan het slot van het bezoek dat de Libische leider kolonel Moammar Gaddafi aan Ethiopië heeft gebracht, stond dat het neerschie ten van twee Libische straaljagers door de Verenigde Staten in de afgelopen week een „daad van internationaal terrorisme" was. streden werd de 'vrijmaking' van de Arabische olie betrof. „Dit is geen Libi sche strijd, maar een Arabische", zei hij. De Verenigde Staten, aldus net com muniqué, zweren samen tegen het le ven van leiders van revoluties. Onlangs Over Kanaal per 'zonne-ballon' LONDEN tUPI/DPA'AFPi - De 37- jarige Britse ingenieur Julian Nott is er zaterdag als eerste in geslaagd het Kanaal over te steken met een heteluchtballon die alleen door zonnewarmte in de lucht werd ge houden Nott startte bij Canterbury en meldde minder dan twee uur la ter zijn aankomst in de buurt van Calais. Begin deze week had hij het ook geprobeerd, maar toen draai de de unnd. afwijzen Het dagelijks bestuur van het water schap 'Hulster Ambacht' wijst nieuwe waterschapsfusies af. Het begrijpt wel, dat er aan een wijziging in de bestaan de situatie niet kan worden ontkomen. In dat geval kiezen dijkgraaf en gezwo renen voor het toekennen van ver gaande bevoegdheden aan de techno logische dienst van de Zeeuwse water schappen. PAGINA 3 opstappen Wanneer CDA-leider Van Agt niet met 'hart en ziel' achter een kabinet van CDA-PvdA-I> '66 staat „is het beter dat hij plaats maakt voor een ander- ".Dat zei D'66-partijvoorzitter Zeeval- king zaterdag voqr de TROS-radio. Zondag ontkende echter CDA-voorzit- ter Bukman dat de positie van Van Agt als politiek leider ter discussie staal» PAGINA 9 voetballes Na in de eerste twee competitiewed strijden het hoofd al moeizaam boven water te hebben gehouden, ging PSV zaterdagavond m de thuiswedstrijd te gen landskampioen AZ 867 volledig onderuit. Gedirigeerd door een impo nerende Jan Peeters werd PSV naar een kansloze 4-2-nederlaag gespeeld PAGINA 10 sloop Nog altijd is Feyenoord in de koud be gonnen strijd om de landstitel onge slagen. maar de hoop van het legioen op betere tijden lijkt vooralsnog een utopie. De manier waarop de Rotter damse stadionclub zondag in het na genoeg volle Oosterpark met FC Gro ningen worstelde kon de toets der kri tiek niet weerstaan. PAGINA 11 vonken Als water zou kunnen vonken had het dat zaterdag tijdens de Ganzetrek en zondag tijdens de Veerse Meerrace be slist gedaan. Want nog nooit hebben de Zeeuwse langebaanzwemmers zo n spannend weekeinde afgeleverd. Ja renlang werden de wedstrijden op de vrije slag heren beheerst door Edwin de Causmaecker. Nu hij wat terugge vallen is mengen zich constant vijf tot zes man in een werkelijk adembene mende strijd. PAGINA 14 ster Arie Riedijk was zaterdag de onbe twiste ster van het zaalvoetbaltoer nooi in de Vlissingse sporthal Bas- kensburg Vooral door de onnavolgba re schijnbewegingen en de loepzuivere en steenharde schoten van deze speler was het zogeheten Sterrenteam een klasse apart. Nieuws uit Zeeland: 2,4 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 werd een komplot ontmaskerd dat de Amerikanen hadden gesmeed tegen het leven van Gaddafi, aldus het com muniqué, dat dit als voorbeeld voor de beschuldiging noemde. In de Libanese hoofdstad Beiroet pleitte een Libische regeringsfunctionaris intussen voor het uitsluiten van Amerika van Arabische olie. Hij liet daarbij echter doorscheme ren dat zyn land, dat nu veel olie aan de Verenigde Staten verkoopt, niet eenzij dig tot een boycot zou besluiten. In een vraaggesprek met het Engelsta lige weekblad Monday Morning zei Ab- doelgader Ghoga dat als de Arabische olie niet werd aangewend om Arabische belangen te dienen, het zeer wel moge lijk was dat de Libische olie zou worden vernietigd Maar gevraagd of Libië de Verenigde Staten met een eenzijdige olieboycot zou 'treffen', antwoordde Ghoga dat Arabische olie met verdeeld kon worden en dat de strijd die nu ge- Ghoga zei dat bij wijze van vergelding voor het Amerikaanse optreden geen Libische aanvallen op Amerikaanse di plomatieke vertegenwoordigingen zou den worden ondernomen. Hij beschul digde de Verenigde Staten er wel van een „agressieve anti-Arabische poli tiek" te voeren De belangen en de pre sentie van Amerika in de Arabische we reld zijn in gevaar. Er bestaat geen twij fel over dat Amerikaanse instellingen in gevaar verkeren", aldus Ghoga. In VN Libié wil de kwestie van de territoriale wateren, die aan het luchtgevecht van vorige week ten grondslag lag. ter dis cussie stellen in de Verenigde Naties aldus de Libische regeringsfunctiona ris. Het streeft naar een wet die elk land het water geeft dat het nodig heeft, voegde hij eraan toe In het Ethiopisch-Libische communi qué wordt er bij de wereld op aange drongen president Reagan onder druk te zetten zodat hij zijn ..onverantwoor delijke politiek van openlijke inmen ging en oorloghitserij" opgeeft Beide landen, die samen met een ande re bondgenoot van de Sowjet-Urue. Zuid-Jemen, vorige week een verdrag van vriendschap hebben gesloten, ver oordelen in hun communiqué Egypte, Somalië en Oman omdat zij Amerika militaire bases hebben gegeven Vol gens het pro-Libische weekblad Al- Moukif al-Arabi in Beiroet hebben Li bië. Ethiopië en Zuid-Jemen verder he- sloten een gemeenschappelijke defen sieraad in te stellen, ter coördinatie van de militaire samenwerking tussen de drie landen tegen „imperialisme, zio nisme en reactie". Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken spraken vrijdag de vrees uit dat Gadda fi wraak zal willen nemen voor het neer halen van twee Libische vliegtuigen. Een aanslag op het leven van president Reagan werd niet uitgesloten geacht Reactie Russen Het incident in de Golf van Sirte was zaterdag opnieuw het voorwerp van felle commentaren in de Sowjet-pers. Het partijblad Prawda schrijft dat de provocerende actie getuigt van de „po gingen van de Verenigde Staten een klein land bang te maken. De uitdagen de aard van de Amerikaanse oefenin gen in de Middellandse Zee was van het begin af duidelijk. PARIJS (DPA)-Ecn 'superspion' uit de tweede wereldoorlog. Dusko Popov, is in het Zuidfranse Opio overleden. Po pov, die in 1912 in Tital (Joegoslavië) werd geboren, was in de jaren 1939- 1945 onder de schuilnaam 'Tricycle' eén van de beste geheime agenten. Ian Fleming nam hem als voorbeeld voor zijn wereldberoemde held 'James Bond'. Dusko Popov kondigde, de Amerika nen zes maanden van tevoren de aanval van de Japanners op Pearl Harbour aan. Hij werd echter niet geloofd. Later kreeg Popov voor zijn diensten de Brit se nationaliteit. Hij trok zich met zijn gezin in Zuid-Frankrijk terug en schreef daar zijn memoires. MANILLA - Ruim 400 Libische studenten demonstreerden dit weekeinde gewa pend met portretten van hun leider Gaddafi voor de ambassade van hun land tn Manilla Hun protest gold het neerschieten van twee Libische vliegtuigen door de PARIJS - Osra Bani-Sadr, echtgenote ian Bani-Sadr. is zaterdagochtend met hun acht jarig zoontje Ah op het Parijse vliegveld Charles de Gaulle aangekomen Zij kwamen via Karatsji uit Peking. Daar hun visa niet m orde waren, mochten zij aanvankelijk het vliegveld niet verlaten Osra Bani-Sadr. heeft Iran de rug toegekeerd omdat zij voor haar leven vreesde, zo zes ze. In een vraaggesprek Foto: het echtpaar Bani-Sadr na hun hereniging in Pa rijs. BEIROET'NEW YORK (UPIl- De afgezette president van Iran, Abolhassan Bani- Sadr, en Massoud Radjavi, de leider van de belangrijkste oppositiegroepering Mocjaheddien-E-Chalq, hebben de snelle val voorspeld van de ayatollah Kho meini. Beiden vinden dat de geestelijke leider Iran slechts 'meer graven en meer slachtoffers' brengt. Bani-Sadr en de voormalige oppositie leider Radjavi. die samen in balling schap in Frankrijk verblijven, zeiden zondag in afzonderlijke interviews met Libanese bladen dat Khomeini spoedig zal worden afgezet. Bani-Sadr is niet voornemens naar poli tiek asiel in de Verenigde Staten toe te werken Hij zei dit zondag in antwoord op vragen van de Amerikaanse televi siemaatschappij CBS. Een hevige wervelstorm, genaamd Thad. heeft zondag het dichtbevolkte deel van centraal-Japan getroffen. Vol gens de politie in Tokio zijn zeker 8 men sen om het leven gekomen en worden er 6 vermist. De tyfoon veroorzaakte grote verstoringen in het lucht-, water- en wegverkeer. Bijna 2000 gezinnen raak ten dakloos. Blinden steken Kanaal over op waterski's JOULOGNE-SUR-MER RTR UPh - Twee Britten zijn zondag op waterski's het Kanaal overgesto ken Het opmerkelijk is dat de twee blind zijn Met hun actie wilden zij geld inzamelen dat bestemd is voor een blindenvereniging en voor het opzetten van een bibliotheek voor blinden. De twee deden iets minder dan vijf uur over de oversteek van vijftig kilometer, die af en toe moest worden onderbroken wegens hoge golven. KAPER GEARRESTEERD WEST-BERLIJN (DPA) - Voor de tweede maal binnen vijf weken is een gekaapt Pools vliegtuig in West-Berlijn geland. Zaterdagavond dwong een 25-jarige Pool dreigend met een naar later bleek ongevaarlijke handgranaat, een twecmotorig toestel van de Poolse luchtvaartmaatschappij Lot koers te zetten naar West- Berlijn. Het vliegtuig, een Antonow 24, maakte een binnenlandse vlucht van Wroclaw naar Warschau. Het arriveerde kort na zeven uur op de luchthaven Tempelhof, in de Amerikaanse sector van de gedeelde stad. De man had de handgranaat verborgen in een draagbare radio aan boord gesmok keld. Op Tempelhof werd de Antonow onmiddellijk door de Amerikaanse militaire politie omsingeld, maar de kaper maakte geen moeilijkheden en gaf zich onmid dellijk over De 39 passagiers en de vier bemanningsleden konden ongedeerd het toestel verlaten. De kaper werd gearresteerd Het was de vijfde maal sinds 1969 dat een Pools vliegtuig op een binnenlandse vlucht werd gekaapt en in West-Berlijn terecht kwam. Twee Poolse passagiers, mannen van 19 en 22 jaar. maakten van de gelegenheid gebruik politiek asiel te vragen en vlogen niet terug met het gekaapte toestel De kaper, de 25-jarige Jerzy P uit Warschau, werd door de Amerikanen aan de West- duitse politie overgeleverd De Verenigde Stalen zijn een supermo gendheid en hij, Bani-Sadr, heeft geen sympathie voor Amerikaanse regerin gen, zeker niet voor die van president Reagan. Elders zei de ex-president dat de Amerikaans-Iraanse gijzelcrisis Reagan had geholpen president te wor den. Hij verklaarde dat hij wel had inge stemd met de bezetting van de Ameri kaanse ambassade in Teheran, maar niet met de gijzeling van haar staf. In zijn Interview bestempelde Bani- Sadr de ayatollah Khomeini als een 'au toritair en reactionair politicus', wiens regime steeds minder steun zal krijgen. Bani-Sadr gaat er van uit dat na de dood van de ayatollah een strijd om de ONTSNAPTE SPION IN VS GEARRESTEERD WASHINGTON (UPI) - Leden van de Amerikaanse federale recherche heb ben vrijdagavond de veroordeelde Sowjet-spion Christopher John Boyce (28) gearresteerd. Deze werd anderhalf jaar gezocht na zijn ontsnapping uit een zwaar beveilig de gevangenis in de staat Washington. Dit hebben politie-autoriteiten in Was hington zaterdag meegedeeld Boyce werd gearresteerd in een restau rant in Port Angeles, Washington. Hij was in april 1977 veroordeeld wegens het verkopen van geheimen inzake Amerikaanse satelliet-technologie aan de Sowjet-Unie voor ruim 80.000 dollar (ca. 215.000 gulden». Hij werd sedert 21 januari 1980 in de gevangenis van Lom Poe in Californié, vermist. Als gevolg van een ernstig auto-on geluk in Palencia, in het noordwesten van Spanje zijn zaterdag vier mensen, waaronder twee Nederlanders om het leven gekomen De Nederlandse slacht offers zijn de 24-jarige T. ter Haar en de 27-jarige H. Los. beide uit Bunschoten Een derde Nederlander uit deze plaats, is met ernstige verwondingen in een zie kenhuis opgenomen. macht in Teheran zal ontbranden. Men zal van een burgeroorlog kunnen spre ken. Hij waarschuwde ervoor van zo n situatie te proberen gebruik te maken om Iran weer een monarchistisch be wind op te leggen. DEN HAAG - Nederland probeert met andere westerse landen een gezamen lijk protest aan te tekenen bij de Zuiri- afrikaanse regering tegen de deporta tie van zwarte bewoners van de krot tenwijk Nyanga bij Kaapstad naar het thuisland Transkei. Een Frans initia tief om namens alle diplomatieke ver tegenwoordigingen in Zuid-Afrika te protesteren, mislukte vorige week om dat Amerika niet mee wilden doen Volgens een bericht in de Washington Post, gisteren door het Franse ministe rie van buitenlandse zaken bevestigd, had de Franse ambassadeur op 13 au gustus al zijn collega's bijeengeroepen om hun stem te krijgen voor een tekst, waarin bezorgdheid werd geuit over de situatie in Nyanga De Amerikaanse ambassadeur tekende direct bezwaar aan. andere diplomaten wilden eerst hun hoofdsteden om advies vragen Volgens de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag betekent de Amerikaanse weige ring niet. dat een gezamenlijk protest van zoveel mogelijk landen nu van de baan is Een eenzijdige Nederlandse, stap wordt echter zinloos geacht. Ne derland was volgens de woordvoerder akkoord met de Fi anse tekst, maar wil pas naar de Zuidafnkaanse regering stappen als meer landen zich hebben aangesloten Volgens goedlngelichte kringen in Johannesburg zou ook de Westduitse ambassadeur geweigerd hebben het protest te ondertekenen Bondgenoten Het hoofd van de Zuidafrikaanse veilig heidspolitie. generaal Johan Coetzee. heeft verklaard dat de twee belangrijk ste anti-apartheidsbewegingen, het PAN-Afrikaans Congres PAC en het Afrikaans Nationaal Congres ANC. van plan zijn een 'patriottisch bondgenoot schap' te vormen Beide organisaties zijn sedert 1960 ln Zuld-Afrika verbo den. Volgens Coetzee „zijn beide organisa ties van mening dal de militaire strijd het enige middel is 'de vrijheid' in Zuid-Afrika te brengen". Dode door ruzie tussen halfbroers ROTTERDAM (ANP) - De 17-jarige Ge rard van Berkel uit Rotterdam-Hoog vliet is zaterdagavond bij zijn ouder lijk huis aan de Safraanstraat door zijn zes jaar oudere halfbroer Theo A. uit Den Haag doodgestoken. De twee leef den volgens de politie al lange tijd in onenigheid. In de in een flatgebouw gelegen ouder lijke woning zou 's avonds een verjaars- feestje gevierd worden. De broers trof fen elkaar echter al in het portiek, waar zij slaags raakten Volgens de politie stak Theo daarbij zijn halfbroer met een mes in de hartstreek. De dader is gearresteerd. TERHOLE - Bij een schietpartij in Ter hole is zondagavond een Turk gedood. Zijn zoon werd gewond aan een been. De dader vuurde volgens omstanders zes a zeven kogels af en ging er vervol gens per auto vandoor. De schietpartij deed zich rond kwart over tien voor in de Hoofstraat op nauwelijks tien me ter afstand van de woning van de Turk. Het gezin woonde, volgens een zegs man van de rijkspolitie, nog maar vier maanden in het Zeeuws-Vlaamse dorp en had weinig contact met de omge ving. Wachtmeesters van de groepen Axel en Hulst van de rijkspolitie, die in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een ge combineerde surveillance uitvoeren, arriveerden als eersten bij het stoffe lijk overschot, nadat ze door omwo nenden waren gealarmeerd. Iets na middernacht arriveerde een team van de technische recherche van het district Middelburg. De schietpartij wekte grote beroering in Terhole Bu ren. die op het eerste lawaai afkwamen, moesten in allerijl dekking zoeken voor rondvliegende kogels Zij slaagden er desondanks in om de gewonde Turk te verbinden voor een ambulance aan kwam, die hem naar Hulster Liduina- ziekenhuis bracht De rijkspolitie be schikte vannacht nog niet over gege vens omtrent de identiteit van de slachtoffers. Waarschijnlijk wordt er vandaag sectie verricht op het stoffeff) k overschot In de loop van de nacht is de rijkspolitie begonnen met een uitge breid onderzoek. Daarbij werden buren en leden van het gezin van het slachtof fer. onder wie de neergeschoten zoon. gehoord Een voetbaluitrusting van Zentraaport, tilt elke voetballer er ver boven uit!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1