PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Fracties moeten voor vanavond beslissen VS hervatten levering vliegtuigen aan Israël Fonds afbraak kerncentrale Borssele is 'op sterkte' OPEC streeft naar eenheidsprijs olie VAN A GT DREIGT OP TE STAPPEN vandaag DEZE WEEK BESLISSING Blanke uit Zimbabwe vlucht met vliegtuig naar Zuid-Afrika OPNIEUW GEVECHTEN IN BEIROET Vijf doden door giftige olie in Spanje Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden, maar later op de dag meer bewolking, Mld- dagtemperatuur ongeveer 20 graden Matige zuidwesten wind. Zie ook pagina 3. 224e jaargang no. 192 Dinsdag 18 augustus 1981 tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 Met hun vraag hebben Kremers en Van Thijn de CDA-fractie opnieuw voor het blok gezet. De fracties moeten namelük laten weten of zij het kabinet van CDA. PvdA en D'66 nog steeds wensen. In de voorstellen van de formateurs heeft geen van de onderhandelaars volledig zijn zin gekregen. Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - CDA-fractieleider Van Agt zal vandaag het voorstel van de formateurs Kremers en Van Thijn niet in zijn fractie verdedigen. Hij heeft laten weten geen premier van het beoogde kabinet te willen worden, als zijn fractie het concept-regeerakkoord toch aanvaardt. De forma teurs hebben de drie fracties gevraagd om hedenavond voor acht uur hun 'ja' of 'nee' mede te delen. onder forse druk. De linkervleugel van het CDA lijkt zonder meer bereid sa men te werken met de PvdA. Rechts voelt in het geheel niets voor dit kabi net. terwijl de grote (KVP-)midden- moot wel met de PvdA wil samenwer ken. mits Van Agt het kabinet aan voert. Onder deze omstandigheden In het beraad van maandag hebben werd dan ook al in CDA-kring gezegd PvdA en D'66 geweigerd in te gaan op de eis van Van Agt nu al vast te leggen dat volgend jaar 4.5 miljard gulden moet worden bezuinigd. De beide for mateurs besloten daarop om de fracties te vragen of zij op basis van het onder handelingsresultaat .ja" of ..nee" kun nen zeggen tegen het gewenste kabinet Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66> zul len het voorstel wel in hun fractie verde digen. Van Agt heeft dat geweigerd. Hij beschouwt het concept-regeerakkoord als een te wankele basis om aan dit ka binet te beginnen. De eis van Van Agt hangt samen met de problemen van het huidige kabinet, dat niet in staal lijkt de gewenste be zuinigingen zelf nog door te voeren. De ministerraad, die hiervoor maandag ochtend bijeen zou komen, werd ook op het laatste moment afgelast. Druk Van Agt zet met zijn dreigement vooral de grote middengroep van zijn fractie dat „als er vandaag een kabinet komt. dat zeker geen kabinet-Van Agt zal zijn". De besprekingen beperkten zich maan dag uitsluitend tot sociaal-economi sche onderwerpen, waarbij de bezuini gingen voor volgend jaar centraal ston den. In de loop van de avond, toen bleek dat de onderhandelaars hierover het niet eens konden worden, besloten de formateurs tot hun ongebruikelijke stap. Daarbij zagen zij af van hun voor nemen om nog in de loop van de avond de formatie af te ronden. De problemen tussen de onderhande laars leidden er ook toe dat de Forma teurs geen conclusies aan de fracties konden voorleggen, maar zich moesten beperken tot het stellen van een vraag. Rond het Binnenhof werd tevens de suggestie beluisterd dat de formateurs het onderling zelf ook niet eens konden worden over een eigen voorstel. Kre mers zou volgens deze versie het Van Agt-standpunt voorstaan, terwijl Van Thijn veel meer aan de PvdA-lijn vast hield. Begrip Naast het meningsverschil over de be zuinigingen van totaal f4.5 miljard, hebben de onderhandelaars ook ge sproken over een aantal andere voor stellen van Van Agt. Deze -deelsminder ingrijpende zaken- zijn vrijdag al door de formateurs besproken met de frac tiespecialisten. Dat gesprek duurde zo'n vijf uur. en werd met begrip voor de wederzijdse standpunten gevoerd Als gevolg van dit gesprek konden de onderhandelaars maandag al vrij snel op enkele punten overeenstemming be reiken. Van de acht door Van Agt gea gendeerde voorstellen zou op deze wijze de helft uit de wereld zijn geholpen. Een PvdA-woordvoerder liet weten dat zijn fractieleider „naar de mate van de mo gelijkheden" aan de eisen van het CDA tegemoet was gekomen De punten waar overeenstemming nu nog is uitgebleven betreffen onder meerde collectieve lastendruk, de ma te waarin de koopkracht van de mini- permanent De schippers in Terneu2«n hebben maandagavond een permanent plaat selijk actiecomité opgericht dat de be langen van de particuliere schipper moet behartigen. PAGINA 3 omver De afgezette president van Iran. Abol- hassan Bani-Sadr. beschouwt het hui- dige bewind van zj]n land als onwettig en heeft landgenoten opgeroepen het omver te wei-pen. Hi) beschouwt zich zelf als wettig president van Iran. zo zegt hij in ppn boodschap aan het Iraanse volk geen uitkering Bewoners van de twee Goese service flats 'de Horst' en 'de Schakel' mogen geen aanspraak maken opeen aanvul lende bijstandsuitkering Doen ze dal toch. dan moeten ze de flats verlaten Dit blijkt uit een schrijven van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk aan het bestuur van de stichting service-flats. PAGINA 7 terughoudend Goeree-Overflakkee moet in de ko mende jaren zijn eigen karakter kun nen behouden. Datbetekentdatereen terughoudend beleid gevoerd moet worden, een beleid dat bijvoorbeeld geen uitgebreide woningbouw toe staat en zeker een eind moet maken aan de explosieve groei van de recrea tie. zoals die zich in de afgelopen jaren heeft voorgedaan. PAGINA 9 zwendel Justitie is een zwendel in de oliehandel op het spoor gekomen, waarbij dc staat voor vele miljoenen guldens is benadeeld. Via valse facturen werden bedragen aan accijns en btw terug gevorderd. Uit het onderzoek is geble ken. dat het om niet bestaande ladin gen olie ging. die zogenaamd voor doorvoer waren bestemd PAGINA 11 zorgen De vreugde om het Argentijnse kam pioenschap heeft bij Boca Juniors weer plaats gemaakt voor de financië le zorgen van alledag Zo alledaags kunnen de zorgen in het land met de snelststijgende inflatie overigens niet genoemd worden Het aantrekken van Maradona heeft Boca Juniors aan de rand van de financiële afgrond ge bracht Nieuws uit Zeeland: 2. 4. 5. 7 en 10 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Sport: 11 Radio en televisie: 12 Financieel: 13 Van onze correspondent i GENEVE - De instelling van een eenheidsprijs per val ruwe olie voor alle dertien olie exporterende landen, dat is de bedoeling van de speciale OPEC-bijeenkonist die officieel woensdag begint. Maar hoe hoog die eenheidsprijs uiteindelijk zal worden, daarover verschillen de dertien nog van mening. Zo wil Venezuela de prijs handhaven op het OPEC-gemiddelde van 36 dollar per vat. terwijl Saoedie- Arabiè, dal 40 procent van de totale OPEC-productie voor zijn rekening neemt, slechts 32 dollar per vat vraagt. „Wat er ook gebeurt, wat de overige le den ook besluiten, wij blijven bij onze prijs van 36 dollar per vat", zo verklaar de de Venezolaanse olieminister Hum- berto Calderon Berti maandagavond pertinent. „Wij hebben ons steeds voor beeldig gedragen en geen misbruik ge maakt van de crisis in 1979 door de prij zen op te schroeven. Waarom zouden wij dan nu onze prijzen verlagen' Zelfs als de anderen zover gaan de prijs op 34 dollar te bevriezen, blijft Venezuela 36 dollar per vat vragenaldus de oliemi nister. die beweerde de geloofwaardig heid van OPEC te verdedigen. De Venezolaan is overigens een van de gematigde olieministers. Libië. Alge rije, Nigerié en Gabon vragen zelfs 40 dollar per vat voor hun - hoogwaardige - olie. Vooral de Saoedi's willen deze buitengewoon hoge prijzen drukken. Sinds het begin van de oorlog tussen Irak en Iran eind vorig jaar en het plot selinge produküeveriies ais gevolg daarvan, heeft Saoedie-Arabie zijn pro- duktie opgevoerd tot 10.3 miljoen vaten per dag. Verzadiging Ook nu de Iraanse en Iraakse produk- tie voor een deel weer is hersteld, gaat Riaad door 10,3 miljoen vaten per dag te produceren. Dat is ccn van de oorza ken van de verzadiging van de markt; het aanbod heeft de vraag overtroffen, waardoor zelfs dc prijzen op dc zoge naamde vrije markt, in Rotterdam. Londen en New York. gezakt zijn bene den het OPEC-gemiddelde van 36 dol lar per val. De Saoedische olieminister sheik Ya- mani ontkent ten stelligste dat de over voering van de markt met opzet, in de hand is gewerkt door zijn land. Hij zegt dat de vraag de afgelopen jaren door energiebesparingen sterk is gedaald, eens te meer door de buitengewoon ho ge prijzen die sommige OPEC-landen vragen. „Voor ons is het genoeg om te weten dat OPEC-leden m 1979 meer dan 31 mil joen vaten per dag produceerdenzei Yamani onlangs in Beiroet „maar de vraag is geslonken en heeft de totale OPEC-produktie doen verminderen tot minder dan 24 miljoen vaten vandaag de dag". Yamani voorspelde dat in de komende twee jaar de produktie.zelfs tot 22 miljoen vaten per dag zal afne men Eind mei besloot een meerderheid van de OPEC-landen in Geneve nog om de bestaande prijzen tof eind dit jaar te bevriezen. Een minderheid ging bo vendien akkoord met prodnkliever- mindcring. Maar dit meerderheids standpunt is niet genoeg gebleken om de prijzen voldoende le stabiliseren. Het streven van Saoedie-Arabie en de overige gematigde OPEC-leden is nu om een eenheidsprijs te bereiken en daarvoor is ccn unaniem standpunt noodzakelijk volgens de OPEG'-statu- ten. Vandaar de speciale bijeenkomst deze week in Genêve, die wellicht tot donderdag zal duren. ma achteruit moet gaan, de aftrek baarheid van de hypotheekrente en de verdeling van de bezuinigingen over dc vier jaar. Ondanks deze nog overgebleven ge schilpunten toonde D 66-leider Ter louw zich nog steeds voorstander van het centrum-linkse kabinet Daarnaast gelooft hij dat er een vrij aanzienlijk be drag aan bezuinigingen nodig zal zijn. maar wil dat door het nieuwe kabinet laten bepalen Kritieke fase Het beraad kwam zondagmiddag in een kritieke fase. doordat. CDA-leider Van Agt in een radio-interview liet weten vast te blijven houden aan de eis dat volgend jaar in totaal f4.5 miljard be zuinigd moet worden. Indien PvdA en D'66 hier niet mee zouden instemmen, dan hoefde het kabinet er wat hem be trof niet te komen Zowel PvdA als D'66 reageerden fu rieus op deze opmerkingen. Ook bin nen het CDA ontstond verwarring als gevolg van de opmerkingen van Van Agt. Vice-voorzitter De Boer vroeg zich af of dc fractieleider met de op merkingen de grens van het redelijke niet had overschreden. Binnen de frac tie wees men er overigens ook op dat Van Agt vrijdag al een breuk in de for matie waarschijnlijk achtte. Terlouw verlangde maandag na afloop van een speciaal fractieberaad dal het CDA eindelijk duidelijk uitspreekt of het kabinet er moet komen. De D'66- leider wilde verder de garantie dat er -indien de poging wordt voortgezet- geen nieuwe problemen worden opge worpen „De geloofwaardigheid van de politiek is in het geding, de grens van walde politieke moraal verdraagt is be reikt." aldus Terlouw Het PvdA-fractiebcstuur, dat even eens iu een spoedberaad bijeenkwam, gaf na afloop hiervan geen verklaring uit. Maar al eerder lieten PvdA-krln- gen weten de uitlatingen van Van Agt te beschouwen als „een poging om de zaak te doen stranden". De uitlatingen werden door de woordvoerder om schreven als ..een ultimatum" en „te gek om los te lopen". PRETORIA (API-Een blanke Zimbab- weaanse vliegtuigtcchnicus. die zon dag met een toestel van de luchtmacht van Zimbabwe naar Zuid-Afrika was gevlogen, heeft in dat land politiek asiel aangevraagd, zo heelt de legerlei ding in Pretoria maandag bekendge maakt. De regering van Zimbabwe is door Zuid-Afrika van het voorval op dë hoog te gesteld Nadere bijzonderheden wer den niet gegeven. De naam van de ka per werd bekendgemaakt ais Mark Jef fries (2D Hij zou in Zuid-Afrika zijn ge boren. Het toestel, een Cessna 337. had hij gestolen van de luchtmachtbasis Thorn Hill in de buurt van de stad Gwe- lo Hij zette het toestel m Messina in Zuid-Afrika aan de grond De legerlei ding in Zimbabwe heeft nog niet op het bericht gereageerd Het is dë tweede keer in nog geen twee maanden tijd dat een inwoner van een zwart Afrikaans land zijn toevlucht zoekt, in Zuid-Afn- ka. Op 9 juli vloog een officier van de luchtmacht van Mozambique met een Russische MIG-17 jager naar Zuid-Afri ka DEN HAAG - CD A-onder handelaar Van Agt il> pakt zijn aktentas uit terwijl PidA-er Den Uyhmi en Terlouw van D'66 wachten op de aanvang van het gesprek met de formateurs LOS ANGELES. BEIROET (UPL AFP RTRi- President Reagan van de Verenigde Staten heeft maandag besloten het embargo op de levering van gevechtsvlieg tuigen aan Israel met onmiddellijke ingang op te heffen. Dit heeft zijn minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig. meegedeeld. Het embargo werd inge steld na de Israëlische bombardementen op de kerncentrale bij Bagdad begin juni en uitgebreid na de luchtaanval op Beiroet midden juli. Haig verklaarde dat tot hervatting van de leveranties is besloten „na een gron dige herziening van de gevolgen van de Israëlische acties". De kwestie is verder openhartig besproken met premier Be gin van Israel en diens ambassadeur m de VS. Efraim Evron, Begin heeft zijn felle kritiek op het Amerikaanse embar go nooit onder stoelen of banken gesto ken De regering heeft rekening gehou den met de gebeurtenissen en ontwik kelingen in het Midden-Oosten. Vooral het bestand in Zuid-Libanon beteken de een positief element daarin, aldus Haig. De VS hopen dat het bestand zal standhouden en de kansen op vrede in het gebied groter zal maken. De vlieg tuigen waarvan de levering werd opge schort. zijn twee F-l5 vliegtuigen en veertien F-16's. President Reagan nam zijn besluit na een vergadering van de nationale veiligheidsraad. Onder de aanwezigen waren behalve Haig en de president minister Weinberger van de fensie. Zaken die maandag verder aan de orde kwamen, waren de stationering van de MX-raketten en het project over een nieuwe bemande bommenwerper Daarover is nog niets bekendgemaakt Huichelachtig Het Russische persbureau Tass be schouwt het Amerikaanse besluit als niet meer dan een 'huichelachtige stap' Honderden doden door moesson India NEW DELHI (AFP) - Bijna zeventien miljoen mensen hebben in India le lij den gehad van de overstromingen die het land na de hevige moessonregens de laatste lijd IrcRcn. Er zijn 442 men sen verdronken en de materiele sehade wordt geschat op omgerekend ruim 630 miljoen gulden. Dit heeft de India se regering maandag bekendgemaakt. De noordelijke deelstaat Utter Pradesj is het zwaarste getroffen door de over stromingen. omdat Washington weet dat Israel de vliegtuigen voor de aanval wil gebrui ken, zo liet. het. maandag weten. Tass vindt dat de hervatting van de leveran tie aantoont dat „de VS bereid zijn enorm veel militair materieel aan Israel te leveren voor nieuwe gevaarlijke pro vocaties" Gevechten Maandagmorgen vroeg werd er weer hevig gevochten in een zuidelijke bui tenwijk van de Libanese hoofdstad Beiroet, waarbij gebruik werd ge maakt van artillerie, mortieren en zware machinegeweren. Uit politieke kringen werd vernomen dat de gevech ten geleverd worden tussen leden van de Sjiitisch-Mohammedaanse burger wacht Amal en communisten. Maandagmiddag kwam een einde aan de gevechten nadat Syriers van de Ara bische vredesmacht met tanks en pant servoertuigen stellingen betrokken. De strijd heeft tientallen mensenlevens geelst. Inmiddels is premier Sjafiq al-Wazzan In Saoedi-Arabiê aangekomen om steun te zoeken voor het Libanese ini tiatief voor een top-bijeenkomst van de Arabische Liga. Libanon hoopt dat de Arabische landen een plan voor econo mische. diplomatieke en militaire steun zullen opstellen na de vernielin gen die Israëlische aanvallen vorige maand op Zuid-Libanon en Beiroet aanrichtte. Vandaag gaat Wazzan naar Koeweit Bij een brand als gevolg van kortslui ting op het bureau van de Syrische pre mier Abdel-Raouf ai-Kasm, in Damas cus zijn maandag drie mensen omgeko men. De premier en de ministers waren niet aanwezig toen de brand ontstond. De brandweer slaagde er na uren in het vuur onder controle te krijgen. Heli kopters werden ingeschakeld om men sen van het dak te halen die de uitgang niet konden bereiken. GENEVE - Omgeven door veiligheidsagenten arriveren dc o/iem/i/i.-.h Hi van Saoedi-Arabie en Calderon-Bèrtibril van Venezuela maand m, op de OPEC-conferentie. yamani zei er vertrouwen in te hebben dal i, speciale bijeenkomst een uniforme olieprijs uit de bus zou rollen MIDDELBURG - De aanzienlijke winst over 1980 heeft liet bestuur van de PZEM ertoe gebracht een extra bijdrage te geven aan de reserves, die het bedrijf heeft gevormd voor het le zijner lijd afbreken van de kerncentrale. Van de bru- to-winst (ongeveer 45 miljoen) is een bedrag van 12,4 mil joen extra in dil fonds gestopt. Daarmee isde totale reserve ring .amovering kerncentrale' opgelopen tot 32 miljoen gul den en daarmee is dit fonds tevens .op sterkte', verklaarde d? heer Don maandag bij de presentatie van hel jaarver slag. Hu liet weten, aai men zich bij cie omvang van deze reserve baseert op een aantal buitenlandse studies Die geven aan. dat afbraak van een kerncentrale a la Borssele 105 miljoen kost. Don „Daarbij wordt aanbevolen de centrale eerst 40 jaar te laten afkoelen. In die periode vervalt de hoeveelheid raöió-activiteit tot 10 procent en dat betekent een aanzien lijk verschil in werk en gevaren van straling. Bij de totale storting in het afbraakfonds van 32 miljoen is er van uitgegaan, dat de kerncentrale bijvoorbeeld 40 jaar na 1982 afgebroken zou moeten worden. Rekening wordt dan gehouden met een rente van 10 procent per jaar en een infla tiepercentage van 6 De heer Don verklaarde dat de PZEM voor de kerncentrale overigens blijft uitgaan van een bedrijfstijd van 75 procent per jaar. In dit verband wees hij erop. dal in 1982 met name een langere stop nodig is omdat dan de splijtstofwisseling gecombineerd wordt met de vervanging van de condensor m de centrale Hij liet desgevraagd weten dat de studies over de vervanging van de olieketels in de conventionele centrales Borssele door een kolenketel ..financieel en technisch gunsti ge perspectieven bieden Er is in totaal met deze ombouw een investering van 500 miljoen gemoeid In het voorjaar van 1982 zal over deze ombouw waarschijnlijk een beslissing ge nomen kunnen worden, aldus Don 'Zie ook pagina 2i ISRAEL WIL OP GROTE SCHAAL WAPENS VERKOPEN JERUZALEM (UPI) - Israël hoopt zijn wapenexport in de komende vierjaar met een bedrag ter waarde van ruim twee miljard dollar (ca 5.5 miljard gul den) uit te breiden. Het wil dat ten dele doen door Washington ertoe te bewe gen Israël te maken tot Amcrika's 'ge volmachtigde' wapenlevcraneier voor dergelijke politiek-gevoelige gebieden als Taiwan en Zuid-Afrika. Dit heeft de minister van economische zaken en vertrouweling van premier Mcnachem Begin. Jacob Meridor. in een toespraak te kennen gegeven. MADRID (RTR) In Spanje zijn de afge lopen dagen vijf mensen overleden tengevolge van het eten van vergiftig de spijsolie, zo hebben de gezondheids- autoriteiten in Madrid maandag mee gedeeld. Het totale aantal slachtoffers van dc olie die met raapzaadolie voor industrieel gebruik was vermengd, komt daarmee in drie en een halve maand op 96. De vergiftigde olie werd door handela ren aan de deur verkocht totdat men de olie in verband bracht met de sterfge vallen Sindsdien zijn twintig merken na onderzoek giftig gebleken en op last van de autoriteiten uit de verkoop ge nomen. Op het ogenblik worden In zie kenhuizen nog 930 mensen behandeld die olie hebben genuttigd Er komen er echter steeds minder bij aldus de ge zondheidsautoriteiten. De Sowjet-Unïe heeft vorige week vrijdag op het proefterrein van Semi- palantinsk in Siberie een ondergrondse kernproef genomen, waarvan de bracht 5,3 was op de negenpuntsschaal van Richter. Dit heeft het Zweedse mili taire seismologische instituut in Hag- fors maandag bekendgemaakt Het was de zesde ondergrondse proef van de Russen van dit jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1