PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Formatie in beslissende fase na eis Van Agt Duitse jongen dood op strand Haamstede BINNENLANDSE STRIJD TUSSEN IRANIERS VERDER VERHEVIGD BEZUINIGINGEN VOORWAARDE DePZC 'n Dijk van een krant vandaag DOODSOORZAAK NOG NIET BEKEND Paus weer de oude Slechts twintig minuten voetbal op televisie Gekaapt schip zetel tegenregering Zonnige perioden Zonnige perioden en nog een enkele bui Middaglemperatuur rond 19 gr Matige noordwesten-wind 244e jaargang no. 191 Maandag 17 augustus 1981 ROTTERDAM - Tijdens een demon stratie tegen kern-raketten, die zater dag in het centrum van Rotterdam werd gehouden, deed zich een incident voor rond de persoon van Rotterdams burgemeester André van der Louw. Een onbekend gebleven jongeman pro beerde de burgemeester in de Leuveha- ven te duwen, wat echter niet gelukte. Het incident deed zich voor op het mo ment dat de burgemeester, als oriïcieel startsein, de tros wilde losgooien van een van de schepen die deelneemt aan een varend protest tegen de kernwa pens. Ondanks de duw gelukte het Van der Louw zich staande "te houden. Hij kon vervolgens zijn officiële handeling normaal verrichten. De jongeman ver dween in het publiek. Het ging zaterdagmiddag om de start van een najaarsactie tegen de plaatsing van kruis- en Pershing li-raketten in West-Europa De start ging gepaard met een manifestatie bij het Zadkine- monument. De manifestatie was georganiseerd door de Rotterdamse werkgroepen van stop de n-bom. slop de kernwapenwed loop. het interkerkelijk vredesberaad en vrouwen tegen kernwapens Op de drukbezochte bijeenkomst werd voorts geprotesteerd tegen het besluit van president Reagan om de neutronen bom toch In produktie te nemen Tijdens de manifestatie werd ook een begin gemaakt met de actie 'cruise te gen cruise', een varend protest van de gezanïenlijke anti-kernwapenbewegin gen in Nederland tegen kruisraket en neutronenbom. Vijf schepen met hon derd demonstranten aan boord zullen de komende tien dagen door Nederland varen De schepen zijn als actiecentrum ingericht. Links Van der Louw krijgt de duw. rechts de verlrekceremome kon on danks alles gewoon doorgaan De bur gemeester gooide de tros los DEN HAAG - CDA-onderhandelaar Van Agt heeft de vorming van een nieuw kabinet op scherp gezet door van PvdA en D'66 te eisen dat nog tijdens de formatie wordt vastgelegd dat op de begroting 1982 4.5 miljard wordt bezuinigd. Gaan beide partijen hiermee niet akkoord, dan komt er geen kabinet van CDA. PvdA en D'66. Volgende week gaat de kabinetsformatie „zonder enige twijfel" de meest kritieke fase in. Dit zei Van Agt zondag voor de AVRO-radio. Van Agt waarschuwde zondag vooral PvdA-leider Den Uyl. die al eerder deze CDA-eis resoluut afwees. De door Den Uyl voorgestelde bezuinigingsplannen polen De bijeenkomsten en marsen die van daag in Polen zouden worden gehou den als protest tegen het vasthouden van politieke gevangenen zijn zondag avond afgelast De vrije vakbeweging Solidariteit had zich al eerder van de actie gedistancieerd en opgeroepen er van af te zien geels/thoresen Geels en Thoresen hebben hun waarde voor PSV al bijna bewezen Zes nunu ten voor het einde sprintte Geels op een lage voorzet van Thoresen tussen twee verdedigers en tikte de bal tegen het net waarmee de zege een feil was duwtje zijn minder rigoureus. Tijdens het ra dio-interview liet Van Agt duidelijk blij ken dat de eis van 4.5 miljard minder aan overheidsuitgaven voor hem veruit de belangrijkste is. Wanneer op dat punt echter overeenstemming wordt bereikt, zal hij minder aan de andere zeven CDA-wensen blijven vasthou den, zo liet hij doorschemeren. Den Uyl en D'tili-voorman Terlouw zijn bereid te spreken over de vorige week donderdag door Van Agt ingediende wijzigingsvoorstellen op de sociaal- economische paragraaf, maar denken er niet aan op de laatste eis van Van Agt in te gaan. Hoogstens willen zij toezeggen, dat hun partijen bereid zijn iets te doen aan de huidige problematiek wanneer het nieuwe kabinet er eenmaal is Is het eenmaal zover, dan is D'66 eerder dan de PvdA bereid bezuinigingen door te voeren, zoals het CDA die wenst Van Agt zei voor de radio dat zijn wens nu al vast te leggen dat het komende jaar 4.5 miljard moet worden bezuinigd slechts een consequentie is van hef ak koord zoals het er nu ligt. De beide an dere partijen wijzen er echter op dat er in het akkoord staat dat er in de komen de vier jaar 9.5 miljard moet worden be zuinigd. waarbij de nadruk gelegd wordt op de eerste twee jaar Na hun gesprek van vrijdag met de fi nanciële deskundigen van de drie frac ties, hebben de formateurs Kremers en Van Thijn zich in het weekend gebogen over een schriftelijk antwoord op de wensen van het CDA. Dit geldt echter waarschijnlijk alleen de gevraagde wij zigingen van het akkoord en niet de ac tuele financiële verlangens van Van Agt Minister Albeda. de demissionaire mi nister van sociale zaken, heeft dit week end stelling genomen tegen zijn eigen voorman. I-Iij heeft voor de radio een oproep gedaan met het beoogde kabi net te starten op basis van het door de informateurs opgestelde programma De sociaal-economische paragraaf hoeft volgens hem niet gewijzigd te wor den Vanmiddag om drie uur gaan de onder handelingen tussen de formateurs en de drie onderhandelaars verder Zowel Van Agt als Den Uyl denken dat er dan nauwelijks meer gepraat hoeft te wor den. maar slechts knopen moeten wor den doorgehakt ..Er valt niet veel meer te dicussiéren Alles is al aan snee ge weest", aldus Van Agt zondag. ..Ik heb bovendien geen zin straks premier te moeten zijn met aan m'n ene kant een cardioloog en aan de andere kant een zenuwarts Aan de opstelling van de begroting voor 1982 zal volgens Van Agt ook worden deelgenomen door VVD-ministers Vooralsnog met weinig animo, omdat zij niet venvachten in een nieuw kabi net te worden opgenomen De VVD-mi- nisters voelen er weinig voor nu het vui le werk te doen en daar dan naderhand (Slot zie pag. 4 kol. 6) HAAMSTEDE - Het lichaam van de door een vakantieganger geheel ge- sinds donderdagavond vermiste elfja- kleed aangetroffen aan de vloedlijn op rige Westduitse Mathias Raff is zon- het strand, ter hoogte van de duinover- dagavond omstreeks tien voor tien gang 'Verklikkerspad'. De plaats is he- Mare Smet had zaterdag een duwtje nodig van Piel Vonck om als eerste over de finish te kunnen gaan Het inci dent wierp een smet op de aantrekke lijke wedstrijd, dat. zoals de organisa tie trots meldde, het sterkste veld was dat ooitin Zeeland bij elkaar begracht was. PAGINA 13 cardon Zes jaar nadat John van der Wiel het ECI-jeugdschaakloernooi won. is Hel mut Cardon als tweede Nederlander er in geslaagd dit fel begeeide jeugdtoer - nooi op zijn naam te brengen Met zeven punten uit negen partijen en zonder een enkele partij te verlie zen, wordt zijn naam in de annalen van het toernooi bijgeschreven. PAGINA 14 schipper Twee maanden geleden zag Jos Schip per het niet meer zitten Hij kreeg van zijn sponsor een brief waarin stond dat de ploeg ontslagen was. Niets lukte meer hfj was het beu en nam tien da zen volledige rust. Daarna is hij flink gaan trainen voor de Ronde van Ne derland en met succes. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 6 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9.10.11.12,13 en 14. ROME - Drie maanden na de aanslag op het Sint Pietersplein is paus Johan nes Paules II weer geheel de oude. De artsen verklaarden het in hun laatste bulletin, toen zij hem afgelopen vrij dag uil het ziekenhuis ontsloegen, de menigten die hem zaterdag en zondag uit het raam van zijn studeervertrek in het Vaticaan hoorden spreken, konden het vaststellen. De paus sprak met dezelfde krachtige stem en reageerde weer even levendig en spontaan op hun toejuichingen als voor de 13e meitoen hij door de pistool schoten van de Turkse terrorist Meh- met All Agca ernstig in de buik werd gewondBij zijn definitieve terugkeer in het Vaticaan zag de paus er vermagerd, maar gezond uit Zondagmiddag begaf luj zich naar het pauselijk buitenver blijf Castel Gandolfo. waar hij op dok tersvoorschrift tot eind september rust moet blijven houden. e politie verspreidde affiches met het portret en gegev niclsbreed enkele kilometers verwij derd van de camping 'De Duinhoeve', van waaruit de jongen donderdag avond voor een bezoek aan het strand vertrok. Het lichaam werd overgebracht naar het Zweedse Rode Krutsziekenhuis m Zierikzee. waar gemeentearts J Ph P Stenger een voorlopige lijkschouw vei- richtte Dit onderzoek was vanmorgen om half twee nog niet afgerond De uit komst zou duidelijk moeten maken of. in overleg met de officier van justitie, een sectio op hef stoffelijk overschot moet worden verricht. Aangezien het li chaam enige tijd in het water moet heb ben gelegen, was niet onmiddellijk na te gaan of er sprake was van een onna tuurlijke doodsoorzaak Mathias Raff werd donderdagavond omstreeks zeven uur voor het laatst ge zien Hij zou de groep van de Westduitse 'Wilhemlspflege'. waarmee hij op cam ping 'De Duinhoeve verbleef achterna gaan voor een bezoek aan het strand. De jongen verbleef sinds drie jaar in een internaat in Stuttgart. Hij was een kmd van gescheiden ouders Deze zijn het afgelopen weekeinde opgespoord via Interpol Zij wonen op verschillende (Slot zie pag. 4 kol. 3) DEN HAAG - De regeling sluikre clame op televisie van het ministe rie van CRM heeft zijn uitwerking op de indeling van de verschillen de sportprogramma's in liet week einde niet gemist. Hoewel de zend gemachtigden in voorgaande ja ren volop aandacht besteedden aan de start van dc competities be taald voetbal, werd tijdens het voorbije weekeinde slechts twin tig minuten zendtijd aan het be taald voethal op tv geschonken. De overige zendtijd, die de KRO iSport op zalerdagi en de NOS (Studio Sportl tot hun beschikking hadden, werd volledig besteed aan andere sporten (atletiek, auto- en motorsport en tennis) en een alter natief onderwerp (touwtrekken). Daarmee werd tevens de uitspraak van de nieuwe televisiecommissa- ris van de NOS, Richard Schoonho ven, gelogenstraft. Schoonhoven liet vrijdag jongstleden na een be stuursvergadering van de NOS we ten dat ..in de eerste twee weken alle redactionele wensen van Stu dio Sport kunnen worden gereali seerd" Het mag daarentegen be twijfeld worden of de redactie van dit programma inhet geval de nieu we regeling sluikreclame per 1 au gustus jongstleden niet van kracht zou zijn geweest ook slechts, zoals dit weekeinde het geval was. twee minuten en 18 seconden van de wedstrijd AZ'67-NAC had ver zorgd. Overigens stond de eerste uitzen ding van hel seizoen van het pro gramma Sport op zaterdag (zoals bekend in nauwe samenwerking met Studio Sportl geheel in het le ken van dc nieuwe regeling sluik reclame op televisie- Naast de „de monstratieve" flitsen van twee minuten van AZ-NAC ide regeling sluikreclame is niet van toepas sing op uilzendingen die niet lan ger dan ongeveer 2.10 min. durem opende Sport op zaterdag met een reportage over het tienjarig jubi leum van de touwtrekkersvereni- ging IJbergen, Duur van dit onder werp: 5.45 minuten. 01' zoals pre sentator Kees Jansma het ver woordde: „Het is mogelijk dat wij dit seizoen steeds met dit soort on derwerpen zullen moeten aanvan gen". De ruim twee minuten van AZ- NAC werden opgevolgd door een interview met voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag en voorzit ter Arie Ligthart van AZ'67. Onder werp van gesprek, de regeling sluikreclame, duur van het gesprek 4.56 minuten Weer geen actief voetbal op tv derhalve, wal enigs zins werd gecompenseerd met de 7.29 min durende flitsen van de wedstrijd PEC Zwolle-De Graaf schap Om die flitsen mogelijk te maken, had een Amsterdams recla mebureau wel i eenmalig i tachtig meter reclame langs het veld moe ten verwijderen Als laatste onder werp toonde Sport op zaterdag nog de finale van de 1500 meter Europa Cup atletiek voor landenploegen in Zagreb. Studio Sport greep dat laatste on derwerp eveneens aan om op de la te zaterdagavond een extra uitzen ding tc verzorgen. Overigens ken merkte met name dit programma de per 1 augustus ontstane situa tie. Slechts in de zondagavonduil- zending waren flitsen te zien van een voetbalwedstrijd, in dit geval vanuit het door CRM voor tv goed gekeurde stadion van Fevenoord. De thuisspelende vereniging trad aan tegen FC Den Haag. zegevier-- de met 2-1 en de voetballiefheb bers mochten gisteravond gedu rende 10.18 minuten getuigen zijn van de manier waarop die zege tot stand kwam. En dat was het betaald voetbal op tv voor Studio Sport en tevens voor hel gehele weekeinde. In de zon- dagmiddaguilzending werd aan dacht besteed aan de Grand Pnx van Oostenrijk voor Formule 1-wa- gens (ruim twintig minuten), het Nederlands kampioenschap tennis ruim tien minuteni en de finale Eu ropa Cup atletiek in Zagreb (een kleine elf minuten». In Studio Sport aflevering 2 werd naast Feye- noord-FC Den Haag aandacht ge schonken aan het Europees kam pioenschap rallyecross te Valkens- waard (ruim vier minuten), dc Grand Prix van Zweden 500 cc (on geveer drie minuten)en. gedurende een klein halfuur, wederom de fina le EC atletiek in Zagreb. Minder geioeld op het veld.' Die slogan was ongetwijfeld van toepassing op de start van het betaalde voetbal in de eredivisie. Slechts drie gele kaarten werden op de eerste dag in de top van het profvoetbal getrokken en met 33 doelpunten was het spel vaak redelijk altraktief De sterke daling van de toeschouwersaantallen zette zich niettemin in de nieuwe competitie voort. De eerste ronde trok slechts 82 000 toeschouwers, waarvan ruim een kwart in de Kuip bij Feuenoordzat De foto illustreert het ..lief zijn voor elkaar" In de wedstrijd AZ-NAC verontschuldigt Joore irechtsi van de Bredase club zich tegenover Jantje Peters van de Alkmaarse formatie. TEHERAN AFP/UPI/DPA) - De strijd tussen het orthodox-Islamitische be wind in Iran en zijn linkse tegenstan ders is de laatste dagen verhevigd. In zijn eerste rede tot liet parlement ver klaarde de nieuwe premier, iiodjato- leslam Mohammad Djavad Bahonar. zondag dat zijn regering vastbesloten is het op te nemen tegen de 'scheurma kers'. „Wij zullen niet toestaan dat de maatschappij een toevluchtsoord wordt voor groepen die erbonden zi in mei het imperialisme en het interna tionale zionisme", aldus de nieuw e re geringsleider. Evenals president All Radjai die voor het eerst sinds zijn verkiezing tot staatshoofd een rede voor radio en tele visie hield, verklaarde Bahonar overi gens dat de oorlog tegen Irak de belang rijkste taak blijft. Volgens hem heeft Iran in de reeds elf maanden durende strijd Irak zware economische schade toegebracht. Volgens hem is Iran 'op de drempel van de overwinning' Verscheidene afgevaardigden oefenden kritiek op het gebrek aan veiligheid in hel land als gevolg van de 'contra-revo lutie De premier gaf als zijn mening dat de veiligheid afhankelijk is van drie factoren de houding van de regering tegenover de politieke groeperingen het optreden van de Islamitische recht banken en het beleid van de ordetroe pen Hij zei dat er 'enige problemen be staan bij de politie, de gendarmerie en de 'revolutionaire conille's' in de diver se stadswijken. Imam Khomeinv had zaterdag opdracht gegeven dat de poli tie 'gecorrigeerd en geactiveerd' moet worden. Aanslagen Intussen werden zaterdag in Sanan- daj. de hoofdstad van Koerdistan. en in Babol in het noorden twee geestelijken op straat vermoord. Bij een aanslas in Arak. in het midden van Iran, vielen een dode en vier gewonden. Radio-Teheran maakte zondag mel ding van ruim tweehonderd arrestaties onder leden van de linkse Moedjahidin- e-Chalq en andere 'terroristen' in Ta briz. Gorgan en Ramsar in het noorden en in Fassa in het zuiden. Sinds de afge zette president Bani-Sadr en de leider van de Moedjahldtn naar Parijs zijn uit geweken. zijn 671 tegenstanders van het huidige bewind terechtgesteld Pre sident. Radjai riep zondag nog eens de bevolking op. 'contra-revolutionairen' bij de autoriteiten aan te geven. Hij noemde dit een 'religieuze taak en plicht". Volgens het persbureau Pars zijn dit weekeinde m totaal zeventien tegen standers van het bewind ter dood ge bracht Onder hen bevonden zich leden van de Moedjahidin-e-Chalq die een bank in Bandar Abbas hadden beroofd. Tevens werden aannangers van de Mar- xistisch-Leninistische beweging Pay- kar terechtgesteld. Inmiddels heeft een in Parijs zetelende Iraanse verzetsorganisatie. 'Azarge- dan' (Iraanse bevrijdingstroepen), de gekaapte Iraanse patrouilleboot uitge roepen tot 'zetel van een nationale rege ring van Iran'. Dit schip, de 'Tabarzin' die afgelopen donderdag op weg van Frankrijk naar Iran bij de zuidkust van Spanje werd geënterd, zou zich op een onbekende plaats in internationale wa teren bevinden. Iraanse kranten spra ken zondag van een 'zeeroversactie' In Parijs deelde zondag een woord voerder van Bani-Sadr mee dat de ge vluchte cx-prcsident een 'nationale verzetsraad' heeft gevormd onder lei ding van Massoed Radsjavi, de leider van dc linkse Moedjahdin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1