PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEZUINIGING INZET SLAGEN FORMATIE Koningin nu officieel inwoonster Den Haag Landelijke actie tegen schippers CDA: in 1982 al 4 tot 5 miljard mWESTBN MENSWB\R TWINTIG JAAR MUUR Reagan wil praten met Breznjev KABINET WIL MET SPOED EIND AAN BLOKKADES ME VERSPREIDT DEMONSTRANTEN Kabinet begint aan begroting f^KRQES ÏÏB.H6I* Perioden met zon Droog weer en perloden met zon Mid- dagtemperatuur ongeveer 24 graden Zwakke wind in hoofdzaak uit zuidelijke richting, izie ook pagina 3). 244e jaargang no. 189 Vrijdag 14 augustus 1981 Goes In de loop van de donderdagavond bleek dat liet CDA voorstander bleef van veel verdergaande bezuinigingen dan PvdA en D'66 noodzakelijk acht- ten Daarnaast legde CDA-leider Van Agt zijn eis op tafel dat al tijdens deze formatie gesproken zou worden over de begroting voor het volgend jaar. Het de missionaire kabinet van CDA en WD lijkt niet in staat de noodzakelijk geachte, 'harde' begroting op te stellen De woordvoerder van de formateurs liet afgelopen nacht weten dat de bespre kingen moeilijk verliepen. De drie on derhandelaars waren ..constructief' be zig met het zoeken van oplossingen, maai- de materie lag niet eenvoudig, zei hij. „Men heeft elkaar nog in het geheel niet gevonden." liet hij weten. Voordat de formele formatiebespre kingen maandagmiddag worden voortgezet, hebben de beide forma teurs Kremers en Van Thijn nog een gesprek met de financiële deskundigen van de drie fracties. De kamerleden Van Dijk (CDA). Kombrink (PvdA) en Engwirda (D'66) zullen vandaag hun visie op de nu ontstane problemen ge ven. Het overleg van gisteravond betrof uit sluitend de sociaal-economische pro blematiek waar het nieuwe kabinet mee te maken krijgt. De onderhande laars hebben daarbij van gedachten ge wisseld over de onlangs uitgebrachte adviezen van de sociale partners en des kundigen als de president van De Ne- derlandsche Bank. Zijlstra 'Van onze correspondenti BERLIJN - Het 20-jarig bestaan van de Berlijnse muur was voor de commu nistische machthebbers in de DDR gis teren aanleiding om een grootscheeps „Kampf AppelI" te organiseren. De muur, die in het Westen wordt be schouwd als het perfecte symbool van de onmenselijke splitsing in Europa, heet in het Oosten „anti-fascistische beschermmuur". Terwijl in OoSt-Berhjn de bouw van de muur werd gevierd als een heldendaad, werden in West-Berlijn op verschillen de plaatsen kransen neergelegd, als herdenking aan de 71 mensen die bij hun pogingen om over de muur te vluchtten om het leven kwamen en als herdenking aan al diegenen die ten of fer vielen aan het stalinisme. De Oostduitse partijleider Erich Ho- necker hield een rede voor de zogeheten gevechtseenheden van de werkende klasse, die waren opgetrommeld om de De drie partijen verschillen op een aantal belangrijke punten nog aan zienlijk met elkaar van mening. Van Agt liet gisteren weten dat de on- 13e augustus 1961 als dag van de vrede te herdenken Samen met leden van de Nationale Volks Armee, de Volkspolizei en de geheime politie marcheerden de ze para-militaire groepen die 20 jaar ge leden in belangrijke mate meehielpen de muur te bouwen, op de Karl Marx Allee in Oost-Berliin met Pruisische precisie langs Erich Honeckeren dienst collega's van het Oostduitse politburo. President Reagan gaf een verklaring uit waarin hij zegt dat de muur 'thans de degevangenschap symboliseert van miljoenen Duitsers onder communisti sche heerschappij'. De muur. aldus de Amerikaanse president, 'is een drama tisch voorbeeld voor de onmenselijke overdrijving waartoe men in totalitai re systemen zijn toevlucht neemt om de burgers het contact met andere Eu ropeanen te beletten'. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken liet weten dat de V.S. hun verplichtingen tegenover West- Berlijn zullen blijven nakomen. derhandelaars van de andere partijen zich nu al bereid zouden moeten ver klaren volgend jaar vier tot vijf mil jard te bezuinigen. De demissionaire ministers van de WD voelen er weinig voor de kastanjes voor het niéuwe kabinet uit het vuur te ha len. De liberale ministers gaan ervan uit dat zij over enkele maanden in de oppo sitie zitten. In die situatie willen zij niet mede-verantwoordelijk zijn voor het beleid van het centrum-linkse kabinet PvdA-leider Den Uyl, die pas donder dagmiddag van het voorstel van Van Agt op de hoogte werd gebracht, voelt weinig voor dit plan Hij liet desge vraagd weten er alleen mee te kunnen instemmen indien hij over meer gege vens beschikt. Dan nog wacht hij liever tot het kabinet beedigd is, om daarna zonodig met noodwetgeving te komen Den Uyl liet weten dat wat hem betreft het debat over de sociaal-economische paragraaf de hoofdzaak van deze for matie vormt. Hij verwachtte dat dis cussie hierover fel zou zijn. en lang zou duren. Den Uyl wilde echter niet uit sluiten dat de onderhandelaars en de formateurs het uiteindelijk toch eens zouden worden. Een helikopter met dertien man aan boord is donderdag op rond 32 kilome ter voor de kust van het Engelse graaf schap Norfolk in zee gestort Men vreest dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Tot dusver zouden acht lij ken geborgen zijn De helikopter keerde naar huis terug met arbeiders die on derhoudswerkzaamheden hadden ver richt op een gasboortqren. SANTA BARBARA (RTR'UPl) - President Reagan heeft donderdag verklaard dat hij president Brezn jev van de Sowjet-l'nie schrifte lijk heeft voorgesteld samen te gaan praten over wapenbeperking en de wijzen waarop de vrede be waard kan blijven. Reagan zei dit op een onvoorberei de persconferentie op zijn boerderij in Californie. Hij verweet de Rus sen dat zij bezig zijn met het opbou wen van het grootste militaire ap paraat in de geschiedenis en offen sieve wapens maken om de over hand te krijgen. De Amerikaanse president zei ech ter niet wanneer de topconferentie tussen hem en Breznjev gehouden zou kunnen worden. Hij legde er de nadruk op dat hij niet aan een top- gesprek zal deelnemen voordat zijn regering duidelijk omschreven voorstellen aan de tegenpartij kan voorleggen. Reagan zei niet wanneer hij de brief aan Breznjev heeft geschreven en ook niet of de Russische president al geantwoord heeft. De Amerikaanse president beloof de dat het neutronenwapen pas na overleg met de bondgenoten in Eu ropa opgesteld mag worden. Wat de opbouw vim het enorme Russische militaire potentieel be treft. zei Reagan niet te geloven dat dit tot oorlog zal leiden en wel om dat naar zijn opvatting de politiek van Moskou erop gericht is de te genpartij tot overgave te dwingen louter en alleen door de druk die van zijn macht uitgaat. tzie ook pag. i. PAGINA 2 brandstichting Bij een inbraak in het stadskantoor van Goes is in de nacht van woensdag op donderdag op drie plaatsen brand geslicht. Het magazijn van de sociale dienst brandde volledig uit Hierbij zijn tientallen dossiers van de sociale dienst verloren gegaan PAGINA 3 zoekacties Dc Zuldafrikaanse politie en veilig heidstroepen hebben donderdag de zwarte wijken Pretoria en Johannes burg afgegrendeld. Er werd een groot scheepse zoekactie gehouden naar de daders die vier raketten op een militair kamp bi) Pretoria hadden afgevuurd. PAGINA 9 ringrijden Gisterenmiddag werd aan het Molen water in Middelburg de jaarlijkse 'gro te ringrijderij' gehouden Adric Reijnierse uit Koudekerke mocht uit handen van de commissaris van de koningin, dr C. Boertien. de eer ste prijs in ontvangst nemen, beschik baar gesteld door koningin Beatrix. DEN HAAG - Vrijwel de hele Haagse bevolking, zo leek het wel, heeft donderdagavond geprobeerd een glimp op te vangen van hun nieuwe stadsgenoten koningin Beatrix en prins Claus. Terwijl enkele duizenden mensen bui ten het Haagse Congresgebouw wacht ten op de aankomst van koningin en prins, troffen binnen de muren van het gebouw zo'n 8000 mensen voorbereidin gen om het koninklijk paar door middel van een manifestatie welkom te heten. 'Een avond van Hagenaars voor Hage naars' was het motto van de manifesta tie. Sport, recreatie, muziek, dans en to neel. uitgevoerd door Haagse amateur verenigingen. moesten koningin en prins een indruk geven over de Hage naars. Binnen het gebouw moesten koningin en prins zich letterlijk een weg banen door een van enthousiasme te hard op dringende menigte. Boeket Eerder op de dag hadden de Hagenaars DEN HAAG tANPi - Het kabinet begint maandag met het overleg dat moet lei den tot het vaststellen van de begroting voor 1982 De vergadering van donder dag was nog een 'vakantie-minister raad'. aldus waarnemend voorzitter minister Tuijnman. Maandag treedt de voltallige ministersploeg aan. De bedoeling is het overleg in twee we ken af te ronden, zodat de stukken op tijd gereed zijn voor de derde dinsdag in september. ccn boeket van 9000 m2 groot aangebo den aan hun nieuwe inwoonster konin gin Beatrix. Dc catalogus van de ten toonstelling in dc Houtrusthallen, die georganiseerd is door de stichting De Hofstad Bloem, was het tastbare wel komstgeschenk dat de koningin en prins Claus uit handen van burgemees ter Schols van Den Haag ontvingen. Koningin en prins hadden zich even voor tien uur officieel als nieuwe inwo ners van Den Haag ingeschreven. Pnns Claus tekende als hoofd van het gezin daarbij het bevolkingsregister. Meer dan 1 miljoen bloemen en planten sieren de nog t ien dagen geopende ten toonstelling. die helemaal zonder subsi dies is ingericht De tentoonstelling is gefinancierd uit giften van het bedrijfs leven. de bloemenkwekers en particu liere Hagenaars. Rellen Overigens blijken niet alle inwoners van Den Haag even gelukkig met de komst van het koninklijk gezin. In de nacht van woensdag op donderdag werden zo'n twintig plaatsen in de stad beklad met anti-oranjeleuzen waarvan de meest voorkomende: „Trix is Nix". Ongeveer zestig man Haagse ME heeft met enkele felle charges donderdag avond een eind gemaakt aan een de monstratie van zo'n 150 jongeren bij het Haagse Congresgebouw. Volgens de eerste berichten raakten tSlot zie pag. 8 kol. 3) 'Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De kabinetsformatie van CDA. PvdA en D'66 zit vast op de diepgaande meningsver schillen over het sociaal-economische beleid. Ondanks een langdurig beraad hebben de onderhan delaars van de drie partijen elkaar donderdagavond geen duimbreed toegegeven. De gesprekken, die vooral draaien om de hoogte van de bezuinigingen in dc komende jaren, zullen maandag worden voortgezet. Oostduitse militairen defileren voor partijleider Honecker. Het optreden van demonstranten voor het congresgebouw PAGINA 13 sportblokkade De ploeg van Peter Post wierp tijdens de derde rit In de ronde van Nederland een blokkade op. PAGINA 14 new pop festival Met alle beschikbare mankracht j wordt momenteel gewerkt aan het in orde brengen van het terrein in hel Rotterdamse Zuiderpark. waar zon dag de vijfde editie van het New Pop i Festival ten doop zal worden gehou- j den Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 14. Financiën en economie: 15. - iVan onze verslaggeversi TERNEUZEN DEN HAAG - Het kabi net wil voor het eind van de week een einde maken aan alle schcepsblokka- des in het land. Een coordinatictcam van justitie en binnenlandse zaken heeft een landelijke aktie in voorberei ding. Dit verklaarde donderdag minis ter Tuijnman van verkeer, na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. „Er moet een eind aan komen", zei Tuijnman terwijl elders nieuwe blokka des werden gelegd. Over de vorm die de aktie zal krijgen, liet minister Tuijn man zich net zo min uit als over het tijdstip. Wel verklaarde hij dat hel kabi net van oordeel is dat „de zaak niet moet escaleren". Er moeten niet nog meer blokkades komen, maar ook moet het bij de opruiming niet uit de hand lopen. De rijkspolitie in Driebergen, die aan vankelijk de tel was kwijtgeraakt van het totale aantal blokkades in Neder land. heeft laten weten dat op het ogen blik 431 schepen aan blokkades deelne men Hun aantal is in de afgelopen da gen sterk gestegen doordat als gevolg van de blokkades steeds meer schepen zonder lading komen en dan hun lmpro- duktieve collega's opzoeken. Roep om einde Inmiddels wordt van alle kanten aan gedrongen op beëindiging van de blok kades. In ccn brief aan dc regering heeft mr. Chris van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen. namens zeer vele. ern stig gedupeerde bedrijven gevraagd druk uit te oefenen op de betrokken autoriteiten de blokkades te beëindi gen. In een telexbericht aan het kabinet heeft de Nederlandse Vereniging van Grind- en Zandhandelaren INVGZ) aangekondig een kort geding bij de pre sident van de Haagse rechtbank aan te spannen, als de hoofdwaterwegen zon dagnacht om 24.00 uur nog niet zijn vrij gemaakt van blokkades In dat geding zal de Staat der Nederlanden ter ver antwoording worden geroepen De Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie heeft erbij minis ter Van Aardenne (economische zaken) en staatssecretaris Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) op aangedrongen dc blokkades zo snel mogelijk op te heffen. Veel chemische bedrijven zijn volgens de vereniging in ernstige moeilijkbeden geraakt. Zowel de aan voer van grondstoffen als het trans port van produkten stagneert. Voel be drijven blijken niet meer in staal hun leveringsverplichtingen na te komen De werkgevers in de bouw hebben ge dreigd schadeclaims in te dienen De bouwwereld kan zonder toevoer van zand en grind niet meer uit de voeten, aldus de werkgevers Op grond van de uniforme administratieve voorwaarden kunnen, zo zeggen de werkgevers, aan nemers aanspraak maken op een ver goeding. Zij kunnen dan claims indie nen bij de schippers, de leveranciers en de overheid. Beslag Dertig rederijen die aangesloten zijn bij het Centraal Bureau voor de Rijn en de Binnenvaart (CBRB) hebben in Rotterdam met toestemming van de rechtbank beslag laten leggen op acht schepen. Het waren binnenschepen die eerder hadden deelgenomen aan blok kades in Rotterdam. Het CBRB heeft het beslag laten leggen omdat zij de schade willen verhalen die zij als ge volg van de blokkades zeggen te heb ben geleden, tot dusver 3.5 miljoen gul den. De rederijen hebben besloten de willekeurig gekozen schippers per soonlijk aan te spreken „omdat kenne lijk niemand anders de verantwoorde lijkheid aanvaardt". In de loop van donderdag heeft rijkswa terstaat een aantal vaarverboden afge kondigd om een uitbreiding van liet aantal blokkades te voorkomen. Onbe laden binnenvaartschepen mogen sinds, gisteravond niet meer varen op het Noordzeekanaal, het Amsterdam- Rijnkanaal dc Nieuwe Maas bij Roller- dam. alle wateren in en rond Amster dam alsmede hel IJ en hel Buiten-IJ en in de „buiten-voorhavens" bij de Volkc- raksluizen bij Willemstad Aan een groot aantal blokkades heeft de politie met behulp van havendien sten. legervaartuigen en boten van rijkswaterstaat een einde gemaakt. De acties van de politie werden uitge voerd in Rotterdam. Amsterdam. Zaandam, Lemmer en Willemstad. Het kwam hierbij niet tot incidenten. Ov- verigens leverde het politie-optreden niet veel op, omdat actievoerende bin nenschippers op andere plaatsen nieu we blokkades opwierpen. In Rotterdam zijn schippersblokkades in het riarteikanaal en de Rozenburg sluizen opgeruimd door de politie, na dat een ultimatum was genégeerd. Aan de actie, die zonder incidenten verliep, werd deelgenomen door 75 man politie en vijf schepen Tegen de schippers is geen proces-ver baal opgemaakt De schepen zijn niet in beslag genomen zoals burgemeester Van der Louw woensdagavond had aangekondigd Het vaarverbod op de Nieuwe Waterweg werd in de loop van de dag worden opgeheven. Wel bleven er circa 20 schepen met ME'ers aan boord patrouilleren om een eventuele nieuwe versperring van de Nieuwe Wa terweg te voorkomen. In Amsterdam verwijderde de politie 17 schepen die de Oranjesluizen blokkeer den. de verbinding van Amsterdam met (Slot zie pag. 7 kol. 4> In Terneuzen werd - in alle duidelijk heid - vóór dc schippers betoogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1