PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'BRUYNZEEL' BROKKELT AF Acties schippers steeds grimmiger Benzine vier cent duurder Aantal werklozen nadert de 400.000 Ontslag voor 500 mensen DOLLAR ZAKT IN CHARLES EN DIANA IN CAIRO vandaag TERNEUZEN TREEDT VANDAAG OP Oostduitser na 17 jaar vrij Vrouw van 7 miljoen Zonnig Droog enzonnig weer mei weinig wind Middagtemperatuur ongeveer 24 gra den iZie ook pagina 3i 244e jaargang no. 188 Donderdag 13 augustus 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST 'Van onze verslaggeverst BERGEN OP ZOOM - Het houtconcern Bruynzeel zal op zeer korte termijn vijfhonderd man ontslaan in zijn vestigingen in Bergen op Zoom en Zaandam. Naar het zich laat aanzien vallen de hardste klappen in Bergen op Zoom: daar verdwijnen 270 arbeidsplaatsen. De directie heeft woensdagochtend de vakbon den dringend verzocht met deze versnelde 'sanering' akkoord te gaan, omdat, zoals een woordvoerder van de Unie BLHP het uitdrukte, „het bedrijf met de rug tegen de muur staat". Bij Bruynzeel in Bergen op Zoom zijn zo'n 50 a 60 Zeeuwse werknemers in dienst. De heer L. J. Reigersberg, dis trictsbestuurder van de Hout- en Bouw bond CNV in Zeeland kon desgevraagd niet meedelen hoeveel van hen er zullen worden ontslagen Wel wisthij te vertel len dat het merendeel afkomstig is uit Kruiningen, Kapelle, Rilland-Bath en Tholen In welke afdelingen de ontslagen zul len vallen, is nog niet bekend. Onder handelingen daarover beginnen pas als de vakbonden hun oordcel over de ze sanering hebben gegeven. Het perso neel van Bruynzeel in Bergen op Zoom moest de berichten over de gedwongen ontslagen woensdag via de radio ver nemen. Bruynzeel verkeert door de verslechterde bouwmarkt al enige ja ren in ernstige moeilijkheden. De posi tie van het bedrijf is in de afgelopen maanden evenwel zo zwak geworden, dat men zelfs nog maar nauwelijks aan de directe betalingsverplichtingen kan voldoen. Het ministerie van eco nomische zaken heeft daarom een le ning van vijftien miljoen gulden ter onbespoten De nieuwe fruitoogst ligt weer bij de groenteman Tussen de sorienng vruchten ligt ieder jaar een groeiende hoeveelheid 'onbespoten' fruit De ap pels en peren waar iedere Nederlander zonder 'nare bijsmaak' z'n tanden kan inzetten PAGINA 3 hindernis De vraag of' het sociaal-economische akkoord gewijzigd kan worden Is de laatste en tevens moeilijkste hindernis voor het slagen van deze formatie. CDA. PvdA en D'66 bereikten gisteren namelijk geen overeenstemming wat er met de adviezen moet gebeuren PAGINA 4 benzine De komende prijsstijging niet meege- tekend. is zowel super als normale ben zine dit jaar al een kwartje duurder ge worden Hoe kan dat' Hoe staat het met prijzen in landen om ons heen' De Nederlandse benzineprijs is in een pe riode van elf jaar gestegen van 61.6 tot 181.4 cent. een toename van ruwweg speelstad In Vlissingen kent men het verschijn sel Speelstad reeds vele jaren. Zo zelfs dat het m de zomervakantie niet meer weg te denken is Van een bescheiden opzet is Speelstad Vlissingen uitge groeid tot een haast perfecte organisa tie De door de jeugd eigen gemaakte bouwsels beginnen te lijken op een zich steeds meer uitbreide en welva rende stad PAGINA 13 knetemann Driemaal was scheepsrecht voor Ger- ric Knetemann In de dne dagen dat de Ronde oud is. had hij tol nu toe geen uitgelezen mogelijkheid om de leiderstrui te pakken, maar pas giste ren tijdens de tijdrit lukte het. De Knect haalde verwoestend uit., hij was bijna een minuut sneller dan nummer twee Henme Kuiper PAGINA 17 woningtextiel Dc omzet van woningtextiel heeft in 1980 en ook in de eerste helft van 1981 een daling te zien gegeven Deze daling was echter geringer dan op grond van de verminderde bouwproduktie en het aanzienlijk kleinere aantal verhulzin- gen viel te verwachten. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financien en economie: 17. beschikking gesteld. Naar verluidt omdat Bruynzeel anders uitstel van betaling had moeten aanvragen. Windhoos op camping LEEUWARDEN iANPi Vakantiegan gers op de camping 'Stprtemelk op Vlieland, werden woensdagmiddag, terwijl het prachtig weer was. verrast door een kleine windhoos. De 'slurf be- woog zich langzaam over de camping en nam losse voorwerpen, waaronder ook enkele zware, mee de lucht tn Doordat de hoos zich langzaam ver plaatste. konden de badgasten de ten ten vasthouden. Toch gingen sommige bungalowtenten en kleine tenten om ver Na tien minuten verdween de wind hoos boven de Noordzee Persoonlijke ongelukkig deden zich met voor De belangrijkste voorwaarde die de minister heeft gesteld bij het verlenen van die steun is. dat het geld niet ge bruikt mag worden om een afvloei ingsregeling voor ontslagen werkne mers te financieren. Volgens de cao van Bruynzeel hebben de werknemers daar echter wel recht op. De directie heeft nu aan de vakbonden gevraagd of zij hun leden willen voor leggen van dit recht vrijwillig afstand te doen. Blijven zij echter op hun strepen staan, dan gaat de steun van economi sche zaken niet door ..Het hele Bruyn- zeel-concern wankelt als die vijftien miljoen er niet komen", meent de lieer Goudsier van de bouw- en houtbond FNV Toch zal hij de FNV-leden niet adviseren om cao-bepalingen over de afvloeiingsregeling nietig te verklaren „Op die manier komen de mensen die er nu nog werken en alle eerdere sanerin gen hebben overleefd er nog slechter af dan hun collega's die eerder vertrok ken". Toch zal er op korte termijn zeer fors gesaneerd moeten worden, om liet be drijf voor een volledige afbrokkeling te behoeden. Deze sanering is al ruim drie jaar geleden begonnen en moest enkele malen w orden versneld onder meer na de strenge w inter van 1979, die een gevoelige stoot aan de bouwpro duktie toebracht. De hoge rentestand waardoor dit jaar de bouwmarkt nog verder instortte, is de directe aanlei ding tot de nieuwe golf van ontslagen bij Bruynzeel. De nieuwe blokkade in de kanaalarm achter de sluizen bij Temeuzen. Van onze redactie economic DEN HAAG - De werkloosheid is eind juli lot dichtbij de 400.000 gestegen, althans naar het aantal ingeschrevenen bij de arbeidsbureaus: 396.400. Gecorri geerd voor seizocnsinvloeden was het totaal iets minder: 387.400. Aan hel begin van dit jaar was het aantal ingeschreven werklozen nog 320.000. Sedertdien w as er bijna onafgebroken een stijging te constateren. Uit de voorlopige cijfers van het ministerie van sociale zaken blijkt dat het aantal ingeschreven werklozen in juli met 36.300 is gestegen 21.000 mannen en 15 300 vrouwen. Het aandeel van de vrouwen in de totale werkloosheid is nu meer dan de helft geworden. Gecorrigeerd voorseizoensinvloeden steeg de werkloosheid in juli met 13 600: 7 700 mannen en 5.900 vrouwen De zogenaamde geregistreerde openslaande vraag bij de arbeidsbureaus bleef dalen. Het aantal aangemelde vakatures nam in juli met 2.600 af en daalde tot 20.900. Voor scizoensinvlocden gecorrigeerd daalde de vraag gering: met 100 tol 19.200. TERNEl'ZEN - Burgemeester C. Oekeloen van Temeuzen zal vandaag (donder dag) optreden legen binnenschippers, die woensdagmorgen vroeg voor de tw ce de keer binnen 21 uur bel Kanaal van Gent haar Temeuzen hebben geblokkeerd. Hun schepen in de oostelijke kanaalarm even buiten Temeuzen werden woens dagmiddag al ingesloten door tw ee pelotons van dc mobiele eenheid en aarlui- gen van de rijkspolitie te water, de rijkshavendienst, de landmacht en het direc toraat-generaal scheepvaart en maritieme zaken. Dat de blokkade van Oost- en Midden- sluis, die een aanzienlijk grimmiger ka rakter heelt dan die van maandag, al niet woensdagavond of -nacht ls opge ruimd. houdt verband met de grote risi co's van een dergelijke operatie voor de binnenschippers en hun gezinnen en de leden van de m e Burgemeester Oekeloen deelde woens dagmiddag mee. de nieuwe schip- persactie te betreuren en met de rege ring van oordeel te zijn. dat dergelijke blokkades gebroken moeten worden. „zo mogelijk met vermijding van per soonlijk leed en geweld' Hij vindt dat de schippers bij herhaling inbreuk hebben gepleegd op de open bare orde en dat er dan ook met kan worden voorbijgegaan aan strafrechte lijke feiten. Het inzetten van de 65 m e 'ers en een kordon van schepen was in de eerste plaats bedoeld om uitbreiding van de CAIRO - De prins en prinses van Wales. Charles en Diana waren woensdagavond te gast voor een diner bij de Egyptische president Sadat en diens echtgenote. Charles heeft met zijn bruid een week lang op het lacht Britannia de Middellandse Zee bevaren blokkade te voorkomen. De nieuwe ac tie laat overigens die zeevaart naar en van Gent. die via de Westsluis passeert, ongemoeid Voor het kanaal geldt in middels een vaarverbod voor binnen schepen. BONN AFPi - Een voormalige Oost- duitse politic-officier is onlangs vrij gelaten na 17 jaar in Oost-Duitsland gevangen te hebben gezeten. Dat heeft het ministerie voor inter-Duitsc be trekkingen in Bonn woensdag meege deeld. De 46-jarige Eberhard Sachs heeft Oost-Duitsland op 30 juli. dankzij de 'bemiddeling' van de Westduitse rege ring. in het gezelschap van andere poli tieke gevangenen kunnen verlaten De politieman vluchtte in 1962 naar het westen, Hij werd in 1964 in Oost-Duits land gearresteerd toen hij trachtte zijn gezin naar het westen te laten overko men In 1966 werd hij tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage De vrouw en de twee kinderen van de voormalige politieman leven nog altijd in Oost-Duitsland AMSTERDAM (ANP) - De dollarkoer sen zijn woensdag op de wisselmark ten in West-Europa plotseling sterk gaan dalen. Het onverwacht grote aan bod van dollars werd voornamelijk m verband gebracht met aanwijzingen voor enige daling van de buitensporig hoge rentevoet in de Verenigde Staten. De stemming was vrywel overal in de Europese financiële centra erg nerveus. De dollarkoersen zakten zo snel in dat de stijging van de afgelopen tien dagen in luttele uren ongedaan werd ge maakt In Amsterdam eindigde de handel in dollars woensdag op 2,76 gulden Voor al in het laatste uur zakte de koers flink in. De nerveuze stemming op de Europese wisselmarkten sloeg later over naar New York. Financiële kringen daar ge loven overigens allerminst dat de posi tie van de dollar nu ineens veel zwak ker is geworden. De tweede blokkade voltrok zich woensdagochtend om 5 uur. toen 40 binnenschepen de oostelijke kanaal arm en de twee binnenvaartsluizen her metisch afsloten. De Westsluis werd opengelaten, maar actieleider Piet Janse „Bij het minste of geringste sluiten we ook de zeesluis weer af. We pakken de zaak nu heel an- deis aan. Zodra de m e aan boord komt. is het hommeles". Janse maakte duidelijk dat ook het schutten van bin nenschepen via de zeesluis taboe was. „Wordt er nog geschut, dan verharden we de actie", verzekerde hij Dat dreigement kwam nadat twee Poolse binnenschepen voor de blokka de langs naar de zeesluis waren geglipt. Toen de blokkade was aangebracht - en dat gebeurde in een kwartiertje - bleek al snel dat de overheid op korte termijn in actie zou komen. De rp te water (twee boten i de twee sleepbootjes (Slot zie pag. 5 kol. 4) Sylvia Kristel toont horloge van meer dan 7 miljoen gulden. Zij woont in Monaco de presentatie bij van de nieuwste collectie vam meeste rju we lier Plaget Het be langrijkste ontwerp uit de collectie was een horloge bezel met 296 dia manten ter waarde van zo'n slordi ge 7 miljoen gulden i Van onze redactie ecc DEN HAAG - Dc bezineprijs zal komend weekeinde waar schijnlijk met vier cent per li ter omhoog: gaan. Dat is een cent minder dan bij dc vorige prijsverhoging, twee weken geleden. Op dit moment kost een liter super 181,4 cent (aan de zelfbedieningspomp 177.il. De benzineprijs wordt op het ogenblik voornamelijk omhoog gestuwd duin dc snelle stijging van de koets van de d< >1- lar. de munteenheid waarin de benzine Met de I s prijst 1 beg augustus kwam de benzine nog lang niet op de prijs die de oliemaatschappij en eigenlijk wensten om evenwicht te brengen in de produktiekosten en dc verkoopprijs De prijsstijging had toen eigenlijk 11 cent moeten bedragen Bij de ronde prijsstijgingen die nu voorde deur staat, zou de stijging minstens zc groot moeten zijn. Minister van economische zaken Van Aardenne wilde twee weken geleden met meer toestaan dan 5 cent: hij hield daarbij onder meer rekening met de prijs die benzine op de vrije markt maakt. Deze keer zou de minister nog meer willen 'knijpen' Boven de 5 cent wil hij in elk geval niet gaan. Er werd woensdag gedacht aan 4 cent waarmee de prijs van een liter supei op 185.7 cent (aan de zclibedienings pomp 181.7 centl zou komen. Met een prijs van 1.85 zou de benzine weer nel zo duur zijn als in 1918. '2te ook pagina 41 Feest om Muur van de leugen Vs" V ja randaag precies twintig jaar geleden werd een be gin gemaakt me t de construc- tie van een van de meest na- gjgSg vrante en uitdagende bouw- seis ter wereld de Berlijnse Muur. Op 13 augustus 1961. een op het oog rustige zondagmorgen, deed Oost- Duitsland de wereld versteld staan door een legertje bouwvakkers aan hel werk te zetten dat in het hart van de verdeelde stad Berlijn over een lengte van ongeveer 160 kilometer een voor hel merendeel betonnen scheidings wand van ruim 3 meter hoogte moest gaan optrekken. Het sinds 1945 uitslui tend voelbare en merkbare IJzeren Gordijn' tussen Oost- en West-Europa werd omgevormd tot een zichtbare, steenharde werkelijkheid: het brutaal ste en afschrikwekkendste monument van een totale scheiding tussen twee elkaar vijandige systemen kapitalisme en communisme i. tussen twee wereld machten. De Berlijnse Muur heeft van daag twintig jaar geschiedenis ge maakt: voor hel regieme van de DDR aanleiding tot een feestelijke herden king. Tot de bouw van de Muur. de 'vre- desmuurwerd in 1961 binnen het ver band van het Warschau-pact besloten om de DDR te behoeden voor de geva ren van zuigkracht en militaire dreiging vanuit het Westen. Nu. twee decennia verder, stellen de communistische kop stukken in Oost-Berhjn en in Moskou tevreden vast dat de scheidingswand feitelijk en psychologisch zijn nut heeft bewezen: de DDR is een toonaangeven de industriestaat geworden, een stuk communistisch zelfbewustzijn van de eerste orde waar de rest van de wereld niet omheen kan De voorpagina van deze krant bracht gisteren het bericht dat enkele West-Berlijners een ludieke manier hadden bedacht om de aandacht te ves tigen op het 20-jarig bestaan van de Muur Met stenen, metselspecie en trof fels togen ze aan de slag om een mim- muur van een meter hoog te bouwen voor de ingang van het kantoor van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot' Een wrang protest, waaraan de Westberlijnse politie snel een eind maakte. Toch typeert deze lilliput-te- genactie haarscherp de gevoelens die ln het Westen leven wanneer men daar op ziet tegen de kampachtige versperring met prikkeldraad, schijnwerpers en Vo po's. die de DDR om zijn burgers heen heeft gebouwd De Muur was twintig jaar geleden nodig om de grote 'uit tocht' testoppen van vaklieden, techni ci artsen, specialisten en studenten Tussen het eind van de tweede wereld oorlpg en hel begin van de jaren '60 wa ren ze met enkele miljoenen uitgewe ken naar het westen, burgers van dc DDR en Oost-Berlijn Voornamelijk via 'het lek' dat West-Berlijn heette Het re gieme van de ln 1949 opgerichte DDR. 'de eerste arbeiders- en boerenrepu bliek op Duitse bodem beschouwde deze aderlating op economisch, sociaal en cultureel gebied als een gevaarlijke ondermijning van de mogelijkheden voor de nieuwe communistische natie Berijm was in die dagen een spannmgs- haard in de oost-west-verhouding. Uit de internationale politieke crisis over de positie van West-Berlijn tussen Amerika (Kennedy i en Rusland (Chroesjtsjewi werd aan Sowjet-zijde uiteindelijk het plan voor de bouw van de Muur geboren Verbluft en zonder daadwerkelijk iets te ondernemen werd aan westerse kant op de komst van deze betonnen breuklijn in het hart van verdeeld Ber lijn gereageerd. Het monstrum van vrij heidsberoving werd op territoir van het Oostblok uit de grond gestampt. Zon der ernstige risico's op een gewelddadig conflict met de Sowjet-Ume kon er In feite niets tegen worden ondernomen. Het was dezelfde machteloze houding die steeds noodgedwongen werd en zou moeten worden ingenomen bij recht streeks Russisch ingrijpen tegen op standige bewegingen m satellietlanden als Hongarije 1956». Tsjechoslowakije 1968i. een buurland als Afghanistan tot op dit moment en misschien straks wel op een ongelukkig ogenblik in Polen Nog vele duizenden zijn nadien Oost- Duitsland ontvlucht, maar nauwelijks via Berlijn Wie daar nog een poging on dernam moest die vaak met de'dood bekopen. Twintig jaar na de start van de bouw is de Berljjnse Muur cynisch genoeg aan een eerste restauratie toe. Als span- mngshaard in het proces van de koude oorlog heelt het bouwsel veel minder betekenis dan destijds. Tussen de Duit se bondsrepubliek en het Oostblok is juist een duidelijke politiek van ont spanning op gang gekomen Brandpun ten van mogelijke crises in de verhou dingen oost-west liggen elders. Alleen is de Berlijnse muur nog steeds met aan afbraak toe. De Oostduitse propaganda moet aan een nieuwe generatie burgers met nieuwe motleven uitleggen wat de functie van deze resolute scheidings wand is. Een ding staat daarbij vast de Berlijnse muur blijft het monument- van-de-communistische-leugen. En die blijft nog steeds zo goed overeind dat het mogelijk is er vandaag een feestelij ke herdenking omheen te bouwen. vdM Acht jonge functionarissen van de re gerende Britse conservatieve partij van premier Thatcher zijn overgelopen naar de nieuwe sociaaldemocratische partij, die een gematigd alternatief wil bieden voor de socialistische Labour - partij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1