limburger john hanels werkt aan unieke beatle-encyclopedie m t EVEN PUZZELEN ALEXANDER KOTOV EINDSPEL SLECHT GESPEELD DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1981 PZC/varia/pop 14 De Britse groep Ultravox scoorde met het nummer 'Vienna' een stevige hit. Het verhaal van Ultravox is ten dele het verhaal van Midge Ure. Ultravox bestaat al enkele jaren en maakte onder leiding van aanvoerder John Foxx een paar aardige pla ten die echter commercieel geen succes werden. Midge Ure maakte toen nog geen deel uit van Ultravox. Hij deed geen slecht werk in groepen als Slik en The Rich Kids, maar ook hij miste commercieel de boot. Op het moment dat hij als vervan ger voor de weggelopen John Foxx de groep Ultravox komt versterken is het grote succes plots daar. blemen Maar we hadden natuurlijk geen cent". ..We konden dus niet direct gaan sa menwerken. Ik ben toen een paar maanden gaan spelen in de groep Thin Lizzy. Billy heeft iets met Gary Numan gedaan en Warren en Chris hebben ook een beetje aangerommeld. Bij Thin Lizzy speelde ik gitaar. Bij Ultra vox doe ik ook voor een deel synthesi zers. Het geld dat wij zo verdienden was om apparatuur te kunnen kopen voor Ultravox". Met een verschrikkelijk Schots accent benadrukt Midge Ure dat het huwelijk tussen hem en Ultravox natuurlijk niet de reden is dat de groep eindelijk is doorgebroken. Daar is hij te beschei den voor. De mensheid was gewoon rijp voor Ultravox. Midge Ure: „Het verschil tussen het Ultravox van John Foxx en het Ultra vox van mij? Nou, van de eerste Ultra- vox-platen was ik bepaald niet onder steboven. (Ultravox en Ha Ha Hat. La ter werd het beter. Zij veranderden duidelijk. Toen ben ik ook in die groep geinteresseerd geraakt. We hin gen in dezelfde Londense blitz-clubs rond". Midge Ure raakt pas goed in contact met Ultravox wanneer hij samen met Ultravox-toetsemst Billy Currie deel neemt aan het Visage-project. Een eenmalige aangelegenheid waar men sen uit verschillende-groepen aan mee werken en dat resulteerde in een elpee en de single 'Fade To Gray-. Midge: ..Via Billy leerde ik de rest ook goed kennen. Het werd duidelijk dat we samen iets moesten gaan doen. Al leen waren er wat moeilijkheden. Zij waren net weg bij hun platenmaat schappij en die vervolgden hen, omdat de groep de maatschappij nog geld schuldig was. Ik had soortgelijke pro- geld „Natuurlijk is mijn komst bij de groep wel van enige invloed geweest. Ik hou nogal van synthesizers. Voor mijn komst hadden ze twee synthesi zers. Nu werken we op het podium met elf van die gevallen. Daardoor verandert natuurlijk ook de muziek. Maar het kan nog meer veranderen. Billy bijvoorbeeld, zou nog meer viool moeten gaan spelen" ..We hadden met verwacht dat Vien na' zo'n hit zou worden Ten eerste duurt het nummer zes minuten wat voor een single lang is. Het bestaat al leen uit synthesizers, zang, viool en wat piano. Dus geen plaat die je voor de radio zou verwachten. Maar de plaat werd direct door ledereen opge pakt. Onbegrijpelijk eigelijk, maar ik heb er wel vrede mee". ..Er wordt wel beweerd dat het promo- tiefilmpje het succes zou hebben beïn vloed, maar dat is niet waar. Dat film pje werd pas gemaakt toen de plaat in Engeland al een hit was. We hebben het zelf moeten betalen, want de pla tenmaatschappij had er geen vertrou wen in". „Natuurlijk is geld wel belangrijk, maar voorop staat toch of je lol in je werk hebt. Jammer is dat je overal geid voor nodig hebt. Maar het is niet zo dat ik buschauffeur zou worden als ik daar bijvoorbeeld 10 000 gulden per maand mee zou kunnen verdienen. Dan speel ik liever voor 20 gulden per week gitaar. Geloof het of niet. Ik wil doen waar ik zin in heb" „Wat ik leuk aan dit vak vind? Het reizen door al die landen, geen slaap krijgen, gitaar spelen en dergelijke. Juist het op loernee zijn is zo leuk. Het werken in dc studio is hard en verve lend. Toeren is het zout in de pap. Spe len voor mensen. Lol hebben en zien dat je publick dat ook heeft. Zo word je betaald voor het geploeter in de stu dio". De moord op John Lennon was voor John Handels uit Oïrsbeek de druppel die de emmer deed verlopen. Al jarenlang broedde hij op het idee om een soort encyclopedie te maken over de legendarische Beatles. Alleen de aanzet tot de realisering van dat idee bleef uit. Die aanzet werd geleverd door de moord op John Lennon. Op die dag besloot John Handels te beginnen met de samenstel ling van het boekwerk dat hij in gedachte had. De eerste aflevering is nu klaar. Hoofdstuk één van wat over een paar jaar de meest complete Beatle-documen- tatie moet worden. „Every little thing" is de titel van Johns werk. Een titel waarin eigenlijk al zijn bedoeling verborgen zit. Alles over De Beatles te vertellen, tot in de kleinste details. Om dit te bewerkstel ligen heeft hij gekozen vooreen losbla dige encyclopedie. Losbladig zodat el ke nieuwe onthulling of ontdekking over de Beatles direct kan worden in gepast in het verhaal. Tevens is voor deze formule gekozen om de aanschafprijs laag te houden. Elke twee maanden kan men een nieuw hoofdstuk kopen dat zo'n 70 pa gina's omvat. Over vijf a zes jaar moet ■op die manier de meest complete Beat les biografie ter wereld gereed zijn. „Ik had daarbij ook geen ander alterna tief', vertelt John „want om het totale werk in zijn geheel af te leveren, daar had ik het geld niet voor. Op deze ma nier investeer ik een keer in de twee maanden een bedrag dat ik nog net kan betalen" waarom - Waarom eigenlijk een Beatles ency clopedie. is niet alles al eens verteld? „Dat wel, maar altijd in verschillende boeken of bladen. Andere dingen wer den eer in Amerika gepubliceerd of in Engeland. Mijn bedoeling is alles wat over de Beatles bekend is, of wordt, te publiceren in een boek. Tevens zijn er boeken over de groep die onbetaal baar zijn. Ik wil proberen die boeken op te sporen en ze op die manier toch bij de fans te brengen middels deze encyclopedie. Met één boek is dat al gelukt. Ik heb iemand gevonden die het boek „I Me. Mine" van George Harrison ter beschikking wil stellen. Dit boek is een autobiografie van George die in de beperkte oplage van 2000 stijks werd gedrukt. De meeste Beatles-fans hebben het nooit gelezen omdat het niet te krijgen is. De exem plaren die te koop zijn, kosten rond de 2000 gulden". Boven op de slaapkamer van Johns woning staat een drukpers waarop de encyclopedie wordt gedrukt. Gekre gen van een cosmeticafabrikant voor een onbepaalde periode. „Zij zagen het idee wel zitten", vertelt John ..en heb ben me op deze manier geholpen". Zo doende heb ik alles in eigen hand. het geen de prijs van het project zo laag kan houden". John heeft thuis ongeveer 600 exclu sieve Betles-elpees staan. „En dat is nog maar de helft van datgene wat er op de markt is". Die verzameling wil John binnenkort te koop aanbieden, om met dat geld de andere helR aan te kopen. ..Van deze platen weet ik alles al" vertelt hij „daar kan ik dus vol doende over schrijven. Maar om echt compleet te zijn moet ik de rest ook nog kennen. Vandaar dat binnenkort deze verzameling verkocht gaat wor den Het levert me dan tevens weer geld op om de volgende uitgave te fi nancieren oplage De oplage van Johns encyclopedie is beperkt. Als start werden tweehon derd banden gedrukt. Gekoppeld aan een fanclub die hij tevens in het leven heeft geroepen vindt de distributie plaats. Iedereen die de encyclopedie koopt wordt automatisch lid van die fanclub. Al het geld dat verdiend wordt met de fanclub en de verkoop van „Every Little Thing" wordt ge bruikt om exclusieve foto's of inter views aan te kopen. „Ik wil er niets op verdienen", vertelt John. want dan kon ik beter ophou den Het kost alleen maar geld. Maar dat is mijn streven ook met. Hetgeen ik wil is dat er eindelijk een volledig werk wordt geschreven over de meest' belangrijke componisten van deze eeuw. Over vier mensen die een groot gedeelte van de samenleving in deze eeuw wisten te veranderen. Tot in de kleinste details moet dat beschreven worden". accuraat Hoe accuraat John met de informatie omspringt, valt al meteen op bij het eerste hoofdstuk van de encyclopedie. Daarin wordt de moord op John Len non beschreven. Details over de aan slag, persberichten, commentaren en televisiebeelden worden er in ver meld. Van elke nieuwsuitzending zijn zelfs foto's gepubliceerd bij de tekst. Te vens worden onjuistheden uit de be richtgeving gecorrigeerd. Aan de eer ste aflevering is inderdaad te merken dat John gelijk heeft met zijn stelling „alles is nog niet gezegd". „Every Litt le Thing" wordt voor de Beatles-fans een onmisbaar werkstuk. Dat staat als een paal boven water Geinteresseerden kunnen telefonisch contact opnemen met John Handels onder nummer 04492-3764. Horizontaal: 1 blinkend: 6 kleur; 9 zin tuig; 10 lofzang: 11 rijzing van zeewa ter; 13 plaats in Zeeland. 15 plechtige gelofte; 16 gevangenis; 17 bevel; 18 ge reed geld; 20 Europees land. 22 edel gas; 24 ijlbode; 26 trompet. 30 wraak godin; 33 lastbrief; 36 dagtekenen; 40 paling; 41 priester; 42 meisjesnaam; 43 staaf, 44 paardje; 45 jongensnaam, 46 plaats in Gelderland; 47 jongensnaam; 48 plaats in Gelderland Verticaal: 1 onbebouwd; 2 wieren. 3 flink. 4 zuidvruchten; 5 boodschapper. 6 zaniken: 7 plaats in Amerika, 8 weef sel. 12 bevel; 14 samentrekking van edel; 19 nageslacht, 21 Nederlands: 23 duw, 25 bede. 27 plaats in Oostenrijk; 28 schouderpijn: 29 optekenen. 30 invi teren; 31 beteugelen; 32 plaatsin Nige ria, 33 plaats in China: 34 rivier in Oos tenrijk, 35 daarna. 37 een zekere. 38 vlaag: 39 volk Uitslag vorige puzzel schaken/c.jansen Enige maanden geleden overleed in Rusland Alexander Kotov. Ko- tov werd 67 jaar en was op het mo ment van zijn overlijden vice-pre sident van de Sovjet Russische schaakbond. Als schaker behaalde hij zijn grootste successen in de ja ren veertig en vijftig. Op het top punt van zijn roem stond hij in 1952 na zijn fenomenale overwin ning in het Interzonale toernooi van Saltsjobaden. Hij behaalde daarin 16,5 punt uit 20 partijen, een recordzege, die procentueel ook niet door Fischer 18.5 uit 23 in 19701 is verbeterd en bleef de naas te concurrenten drie punten voor. In het kandidatentoernooi van 1953 lukte het echter niet meer. Smyslow ging toen met de eer strijken en Kotov bleef ver achter. Sindsdien zijn Kotovs aktiviteiten een andere richting uitgegaan. Hij ging boeken schrijven en werd een belangrijke persoon in de schaak organisatie van zijn land. Kotov was de man, die de stoot heeft gege ven tot de rehabilitatie van Alje- chin in de Sovjet-Unie. Aljechin had in de oorlog de kant van de ver moedelijke winnaars, de nazi's ge kozen en zich schuldig gemaakt aan het schrijven van een aantal walgelijke anti-semitische artike len. Aljechin was een landverrader. Kotov evenwel wist, door niet al te nauwkeurig met de historische fei ten om te springen, Aljechin wit te wassen en in te lijven bij de Russi sche Schaakschool. Door deze dia lectische aanpassing van de werkelijkheid aan de ideologie O is Aljechin thans i hij overleed in 19461 een van de grote voorbeelden van Sovjet Russische schaakstijl! De eerlijkheid gebied te zeggen, dat Kotovs boeken, ook die over Alje chin, in schaaktechnische zin voor treffelijk van kwaliteit zijn. Boven dien zijn ze verre van saai! Kotov schaakte zoals hij was agressief Zijn meest bekende partij is zijn overwinning op Keres in het kandi datentoernooi van Boedapest in 1950. Kotow-Kcres Nimzo-indische verdediging 1 d4 Pf6 2.c4 e6 3.Pc3 Lb4 4.a3 Lc3: - 5 bc3: Pc6 6.13 b6 7.e4 La6 8.e5 Pg8 9.Ph3 Pa5 10.Da4 Pe7 ll.Ld3 0-0 12.Lg5 h6 13.Lh4 d5? Deze stelling is indertijd zeer uit voerig door de Joegoslaaf Vukovic geanalyseerd. Hij kwam lot de con clusie. dat zwart hier met 13.d6! uitstekende kansen had kunnen krijgen. Vreemd is, dat in een tame lijk recente publicatie (1977) de naaste medewerker van Kotov. Ko blenz, volkomen aan deze moge lijkheid voorbijgaat. Hij merkt op. dat zwart 13...De8 had moeten spe len om d5 voor te bereiden, maai' blijft van mening, dat wit beter staat. 14.Lbl! Overtuigend gespeeld! 14g'5 Na 14..LC4: 15.DC2 g6 16.Lf6 staat wit overwegend. 15.DC2 Pg6 De enige manier om de vuurkracht van de hatterij Dc2bl te temperen I i 1 ii* i '*!i 1 l- J i T0i s s Zie diagram 16.Pf4ü. Een heerlijke zet. die de witte drei ging naar h7 doorslaggevende kracht verleend. 16...gh4: Na 16...De8 was de zwarte stelling als volgt opgerold: 17.Ph5! Dc6 18.Pf6 Kg7 19.cd5: ed5: 20.Lg3 en h4 enz. 17 Pg6: Te8 Gedwongen. Er dreigde 18.Pe7+ met mat op h7 18.Ph8ü... Een zeer ongewone aanvalszet! De zwarte koning krijgt het benauwd. 18....Te7 Op 18.K18 volgt 19. P17: Kf7: 20.D- h7+ Kf8 21.Lg6 met ondekbaar mat. Nu volgt een lustige koningsjacht' 19.Dh7+ Kf8 20.f4!.. Door de f-ly n te openen worden ver se troepen in de gelegenheid ge steld aan het strijdgewoel om de zwarte koning deel te nemen. 20... Pc4 Opnieuw ging 20 Ke8 niet wegens 21.Pf7: T17: 22.Lg6 enz. 21.f5! ef5: 22. 0-0... De rokade als aanvalszet! 22...LC8 23.Lf5: Lf5: 24.175: Ke8 25.TH:.., Wit staat nu gewonnen. De afwer king is nog zeer de moeite waard. 25....Kd7 Als de koning naar de damevleugel kan ontsnappen is nog alles moge lijk. 26.Df5 l Kc6 27,Df6-l- Kd7 28.e6+ Kc6 Zwart moet de toren in de steek la ten. omdat na 28..Kd6 29.Te7. De7 30.Pf7 de vernietiging helemaal kompleet is. 29.Te7' Dh8: 30.Tc7:+ Kb5 De toren kon niet genomen worden wegens 31.Df7+ Kc8 (Kc6 Dd7 mat) 32.Dd7+ Kb8 33.e7 enz. 31.De7 a5 32.Dd7+ Ka6 33.Tbl„ Zwart gaf het op (33..Pa3: 34.Tb6: Een zeer fraaie aanvalsspartij. dammen/1. anderson Voor velen is het eindspel het moeilijkste gedeelte van een partij. Wij zwijgen dan nog maar over de eindspel-problemen, die zelfs schier onoplosbaar kunnen zijn. Door het geringe aantal schij ven is het aantal vrije velden zo groot, dat de oplossing kan weme len van talloze sub-varianten. Dat men daarbij het spoor bijster kan raken valt niet te verwonderen. Met. alle respect voor de vinding rijkheid van de auteurs lopen nogal wat liefhebbers van het oplossen van problemen bij het zien van een ingewikkeld eindspel maar liever een straatje om. In deze vakantietijd willen wij u daar zeker niet mee vermoeien, maar u slechts kennis laten maken met het eindspel in zijn meer een- bridge/t .schipperheyn De Nederlandse teams hebben in Birmingham slecht gespeeld. Bij de heren kunnen eigenlijk al leen Ramer-Roosnek op een redelijk toernooi terug zien. Rebattu-Sint hadden te veel wedstrijden nodig om in vorm te komen, terwijl Maas-Niemeycr een wis selend parcours aflegden met soms goede, maar meestal minder goede partijen, te wijten ook aan on voldoende ingespeeld zijn. Bij de damej bleek de sterkste combinatie Schippers-v. d. Pas totaal uil vorm en van dc overige speelsters scoorde eigenlijk alleen Elisabeth van Ettinger een dikke voldoende. De Nederlandse heren speelden in feite maar twee goe de wedstrijden: tegen Italië en tegen Noorwegen en bondscoach Bern to Garozzo - Italië had op dat mo ment nog goede kansen - was dan ook boos. „Waarom spelen jullie uitgerekend tegen ons goed", zei hij wat verbolgen. Om vervolgens t.och te erkennen dat Neder land voor het Rama een wereldpartij had gespeeld. De voorsprong liep uit tot 62-17 en alleen twee domme arbitragegevallen die samen 25 imps kostten hield de overwinning beperkt tot 12-8. Wat biedt u (niemand kwetsbaar) met: Sch. 4 Ha. A 8 4 Rui. A V 6 Kla. A H V 9 5 4 nadat u hebt geopend met 1 Kla gevolgd door een volgbod van 1 Sch een negatief doublet (8-10 pt. vier- kaarl Harten i bij uw partner en 3 Sch bij uw rechter tegenstander? En wat met Sch. H 1-Ia. V 9 8 7 5 4 3 Rui. V 5 4 Kla. V 8 u kwetsbaar, de tegenpartij met. Het bieden gaat. pas - pas - uw rechter tegenstander 1 Sch. - u pas - links 1 SA - pas - rechts 2 Rui. En u-5 Voor oplossingen zie eind van dit artikel. Het is niet gebruikelijk een spel te geven dat geen score opleverde, maar dit keer toch een uitzondering. Sch. 6 5 2 Ha. A H 8 6 5 2 Rui. A Kla. 8 7 6 Sch. A H V B Ha. 3 Rui. H V 8 7 Kla. A 5 4 Sch.10 Ha. V 10 9 7 4 Rui. B 10 9 6 5 3 Kla'. 10 Zuid. allen. Aan tafel 1 opende Garozzo als west 1 Kla. (sterk), noord (Rameri 2 Ha., oost doublet (negatief)., waarop zuid (Roosnek) 5 Ha produceerde! Garozzo be sloot na lang denken tot 5 Sch. Een goede beslissing want 5 Ha. wordt gemaakt. Aan tafel 2 begon Nlemeyer voor Nederland met 1 Sch., noord 2 Ha., oost 4 Sch., zuid 5 Ha. en west 5 Sch Het spelverloop was aan beide tafels identiek Ru A. een kleine ii harten voorde vrouw en een ruiten-aflroe- ver betekende één down Op spel 1 bood Maas direct 6 KI. en maakte dal voor 12 imps winst; partner had onder meer Ha. H - V - vijfde. Op spel 2 werd een ongedisciplineerde 2 Ha, geboden (te weinig speelslagen), drie gedoubleerd down en 800 voor Italië, voudige vorm. Het gaat daarbij vooral om de flitsende finesse, die; altijd weer verrast. Voor de prakti-! aardig om op te lossen. Wij speel den daartoe leentje-buur bij Da- meldorado. G. A. Cremer Voor deze vier vraagstukjes geldt Wit speelt en wint. Oplossingen el ders op deze pagina. 1 Viergever: 10-4 28-33; 47x29 36-47 (op 36-41 volgt 29-7 en 30-8) 30-24 47-41; 29-7 enz. Oplossing damproblemen 2 Viergever; 15-4 7-11 (op 36-41 volgt 33-7 en 38-3733x6 36-41:4-3137x26, 38-21 enz 3 Cremer; 9-3 2-7 gedw.: 3-25 35-40 wat anders? 25x1 40-44: 45-40 44- x35; 1-7 enz. 4 Cremer: (verkorte notatie) 4 (24 A) 18 (30) 23 (6) 28 (35) 44 A 18) 22 (7a b) 33 (12) 20 (17) 3 (22) 9 (28) 4 enz. a (24) 33 (30) 39 (35) 34 (6) 7 b (23) 33 (7) 6 (29) 1 enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 14