Ja PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Advies informateurs nu te starten met formeren Italiaanse Rode Brigades vermoorden Roberto Peci 1 Betogers handhaven blokkade in Warschau TEGENSTRIJDIGE INTERPRETATIES DEN UYL EN VAN AGT KREMERSEN VAN THIJN BIJ KONINGIN WRAAKACTIE OP VERKLIKKER Staatsgreep Bolivia zou zijn mislukt TEGENOVER STERKE POLITIEMACHT Zonnig en warm Zonnig en ivarm weer met middagtem- veraturen van ongeveer 27 graden. Aan zee iets koeler door zeewind. Wei nig wind. (Zie ook pagina 3). 224e jaargang no. 180 Dinsdag 4 augustus 1981 tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 0110&-1740 i Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - De informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn hebben koningin Beatrix maandag laten weten dat tot formatie van een kabinet van CDA, PvdA en D'66 kan worden overgegaan. Op basis van de bereikte overeenstemming over program en zetelverdeling vinden zij dat verantwoord. Uit reacties van Van Agt (CDA) en Den Uyl (PvdA) bleek gisteravond echter dat die basis zeer broos is. Op enkele gevoelige punten spraken zij elkpar tegen. Vooral de vraag of de sociaal-economi sche paragraaf van het regeerakkoord (koopkracht, werkgelegenheid, bezui nigingen) tijdens de komende formatie nog kan worden opengebroken, was een twistpunt. Volgens Den Uyl legt Van Agt hier een tijdbom onder de formatie. Ook de kerwapenparagraaf was aanlei ding voor tegenstrijdige interpretaties. Over het eindverslag van de informa teurs is niet vooraf onderhandeld. „Wij hebben de knoop wat betreft de laatste millimeters speelruimte doorgehakt", zei Lubbers. De fractieleiders hebben nog geen definitief oordeel gegeven DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft, naar aanleiding van het door de drie informateurs uitgebrachte eindverslag, maandagavond op paleis Lange Voorhout in Den Haag dr. J. Kre- mers, commissaris van de koningin in Limburg en drs. E. van Thijn, waarne mend voorzitter van de PvdA tweede kamerfractie, ontvangen. Aldus een mededeling van het kabinet der konin gin. PAGINA 2 van dishoeckhuis Het verval van het Van Dishoeckhuis in Vlisstngen neemt steeds ernstiger vormen aan. Vorig jaar stortte een fraai bewerkte plafond in, nu is ook in andere delen van het voormalige stad huis het toenemende verval duidelijk waarneembaar. Nog steeds wordt er gepraat over de restauraUe van het majestueuze gebouw PAGINA 7 Den Uyl en Terlouw (D'66) raadplegen hun fracties vandaag. Van Agt wist gis teren nog niet of hij zijn fractie bijeen zou roepen. Alle drie fractieleiders nei gen er wel naar de overgang naar een formatiefase te steunen. Of er één of meer formateurs komen, en wie precies, is nog onduidelijk De frac tieleiders wilden nog niet zeggen wat zij de koningin hierover zullen adviseren. Van de informateurs ligt er geen voor stel. „We vonden dat ons advies daar door niet aan rijkdom zou winnen", zei Lubbers. Adviseurs De informateurs hebben de wens van het CDA overgenomen, dat de sociale partners, Zijlstra (president van De Nederlandse Bank) en Van den Beid (directeur Centraal Planbureau) tij dens de formatie moeten worden ge raadpleegd over „de conclusies zoals deze thans bereikt zijn" over het so ciaal-economisch beleid. Hierover is iedereen het wel eens. maar het is de ontslag Bij de arbeidsbureaus ln Temeuzen en Middelburg is ontslag aangevraagd voor 24 werknemers van het failliete Rouw-concem De twee curatoren van het faillisse ment zijn intussen druk doende met orde op zaken te stellen binnen het in eengestorte concern. PAGINA 9 optimisme De ministers van buitenlandse zaken van 22 arme en rijke landen hebben zondag hun besprekingen beëindigd met een slotverklaring die optimisme uitstraalde over de top van dezelfde landen die in oktober in Cancum wordt gehouden. Minister Halg heeft de resultaten zelfs ongewoon construc tief genoemd. PAGINA 11 reclame Het betaalde voetbal heeft i avond unaniem besloten geen recla meborden uit de stadions te verwijde ren. De NOS blijft welkom voor het uit zenden van tv-reportages. maar zal door het standpunt van de clubs niet in staat zijn te voldoen aan de ministe riele beschikking Inzake sluikreclame op de televisie De NOS zal zich van daag «dinsdag) beraden over de te ne men stappen. PAGINA 12 technieken De snelle ontwikkeling van de micro- elektronika heeft al tot opmerkelijke veranderingen geleid Bij de NOS heeft het geleld tot een omwenteling in beeldbehandeling bij het televisiebe drijf. Met name allerhande trucages, zijn door micro-elektronika mogelijk worden. Tot voor kort stonden alleen trucs met cameratechniek ter beschik king Met behulp van de beeldband machine «Ampex-recordersi i weer andere grappen mogelijk maar sinds allerlei nieuwe, digitale technie ken hun Intrede hebben gedaan, zijn de vreemdste effecten mogelijk Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 11. Radio en televisie: 12. Financiën en economie: 13. vraag in hoeverre dit moet leiden tot aanpassing van het akkoord. Van Agt zei dat het eindverslag van de informateurs gelezen moet worden in het licht van de eerdere CDA-brief. Hierin schreef hij dat hij verwachtte dat tijdens de formatie overeenstemming bereikt zou worden over de sociaal-eco nomische paragraaf, waarmee het CDA ontkende dat er al sprake zou zijn van een akkoord. „Wij zullen nooit akkoord gaan met een situatie waarbij geen re kening gehouden wordt met de advie zen", zei Van Agt gisteren. Den Uyl daarentegen ontkende perti nent dat de bestaande paragraaf open gebroken kan worden De informateurs hebben de wens van het CDA volgens de PvdA-leider „afgegrendeld" door te stellen, datde formatie ,,op basis van de bereikte overeenstemming over pro gram en zetelverdeling" kan beginnen „Het kan en mag niet zo zijn dat het moeizaam verkregen akkoord weer in twijfel zou worden getrokkenwaar schuwde de PvdA-leider De adviezen kunnen volgens hem al leen tot uitdrukking komen in het be leid van het kabinet, wanneer dat er eenmaal zit De interpretatie die Van Agt geeft aan de conclusies van de in formateurs, betekent dat deze een „tijd bom onder de formatie" legt. aldus Den Uyl. Raketten In plaats van de door de CDA-fractic (Slot zie pag. 4 kol. lh Overstromingen in het NOORDOOS TEN VAN India hebben tot dusver aan zeker 288 mensen het leven gekost. Het leger is ingeschakeld om duizenden mensen die door het water ingesloten zijn. te redden. In een streek in de staat Assam zijn 60 dorpen door het water weggevaagd, waardoor meer dan 50.000 mensen dakloos zijn geworden. ROME - Politie bij de bouwval waarin maandagochtend het lichaam werd gevon den van de 25-jarige Roberto Peet. broer van de voormalige leider van de Rode Brigades Peci werd geruime tijd geleden door de Rode Brigades ontvoerd. Van onze correspondent ROME - Maandagmorgen vroeg werd in Rome het lijk gevonden van Roberto Peci, vermoord door de Rode Brigades. Het met kogels doorzeefde lichaam droeg een bord om de nek. waarop in rode letters de woorden: „Dood aan de verraders". Roberto was de broer van Patrizio Peci. vroeger een van de leiders van de Rode Brigades, die na zijn arrestatie, in februari 1980, besloot mee te werken met justitie en ervoor zorgde dat een groot deel van de terreurorganisatie kon wor den opgerold en onschadelijk gemaakt. Patrizio was voor dit verraad door de Rode Brigades ter dood veroordeeld, maar omdat zij hem zelf door de zware bewaking in de gevangenis niet konden bereiken, ontvoerden zij twee maanden geleden zijn jongere broer Roberto uit zijn woning in San Benedetto Del Tron- to. Tijdens het „proletarisch proces" waaraan zij hem onderwierpen, dwon gen zij hem te verklaren dat Patrizio al voor zijn arresttie als verklikker voor de politie had gewerkt De drie informateurs v.l.n.r. Van Thijn. Lubbers en de Koning, geven toelichting op hun eindverslag, dat zij maandagmiddag aan de koningin hebben gegeven Veroordeeld Enkele weken geleden maakten de Ro de Brigades bekend dat zij Roberto ter dood hadden veroordeeld, maar dat de terechtstelling kon worden voorko men als de Italiaanse televisie een vi deotape van het proces zou uitzenden. LA PAZ (AFP/DPA/UPI) - De stad San ta Cruz, waar maandag Boliviaanse of ficieren in opstand kwamen tegen pre sident Garcia Meza, is weer in handen van regeringsgetrouwe troepen. Dit heeft de officiële Boliviaanse radio 'II- limani' maandagavond bekendge maakt. Volgens de radio is het luchtverkeer op Santa Cruz hervat. Kort tevoren had een woordvoerder van de opstandige generaal Natusch Busch tegenover de OvEEVClllcil Spaanse radio verklaard dat troepen die de poging tot staatsgreep steunen, op weg waren naar La Paz. waar „de regeringszetel binnen enkele uren zou worden bezet" Twee Boliviaanse generaals, die heime lijk uit ballingschap naar hun land wa ren teruggekeerd, eisten maandag het altreden van president Garcia Meza en de vorming van een regering van 'natio nale eenheid en waardigheid Toen dit werd geweigerd, kondigden zij de uitvoering van liun vonnis aan en vanmorgen voltrokken zij hun repre saille. Het bewijs hoe bezorgd ze zijn over het voorbeeld van Patrizio Peci. dat intussen door talrijke andere ter roristen is nagevolgd, ook al omdat de Italiaanse anti-terreurwet voorziet in verzachting van de straffen voor dege nen die met de justitie meewerken. Roberto Peci was een van de vier perso nen. die de laatste maanden door de Rode Brigades werden ontvoerd. Twee van hen, de christen-democratische po liticus Cirillo uit Napels en de perso neelschef van Alfa Rome in Milaan San Ducci. werden de afgelopen weken vrij gelaten. Een derde, de directeur van de chemische fabriek Montedison in Me- stre. Taliercio. werd eveneens ver moord. omdat hij weigerde mee te werken aan het „proletarisch proces" dat tegen hem was aangespannen. Voor de Rode Brigades was het een triomfantelijke demonstratie van het feit. dat zij zich hebben hersteld van de zware klappen die zij vorig jaar hebben opgelopen en dat de tientallen gevan gen brigadisten intussen zijn opge volgd door een nieuwe lichting van jon ge terroristen. Dc reorganisatie wordt bovendien mo gelijk gemaakt door de grote geldsom men die zij bij roofovervallen hebben buitgemaakt: vorige week bemachtig den zij in Rome in een klap anderhalf miljoen gulden. De politie, die na ie dere arrestatiegolf waarschuwde dat het gevaar nog lang niet was geweken, staat voor de zware taak de strijd te gen de Rode Brigades weer bijna ge heel opnieuw te beginnen. WARSCHAU - Bussen, vrachtwagens, taxi's, politie en betogers versperren de straten in het centrum van Warschau tijdens de demonstratie tegen de voedselschaarste in Polen WASHINGTON (RTRTTI. AFP) - De ambassadeurs van Eg vptc en Israel hebben maahdag in aanwezigheid van dc Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Alexander Haig. liet verdrag ondertekend dat de laatste fase van de Israëli sche terugtrekking uit dit gebied moet inluiden. Volgens het verdrag komt er een vredesmacht van 2.500 man m de Sinai De vredesmacht moet de Israëlische terugtrekking controleren en verhinderen dat Egypte troepen in dit gebied legert. De Verenigde Staten verklaarden zich bereid met 800 tot 1000 soldaten deel te nemen in de vredesmacht Welke andere landen zullen deelnemen is nog niet bekend. WARSCHAU (AFP) - Enkele honder den grote vrachtwagens, die sinds maandagochtend een gedeelte van het centrum van Warschau blokkeren, als protest tegen dc voedselschaarste, zul len daar blijven tot woensdag als de politic haar afzetting van de wegen naar het hoofdkwartier van het centra le comité van de communistische par- I tij niet opheft. Dit is meegedeeld ln een verklaring van de afdeling van Solidariteit voor het ge bied van Warschau. 'Mazowsze' De ver- j klaring werd aan de pers verstrekt na een bijeenkomst van de besturen van 'Mazowsze' en „de commissie voor na tionale coördinatie van Solidariteit'. I De bijeenkomst vond maandagavond f plaats in aanwezigheid van vakbonds leider Lech Walesa Aan het begin van de avond voegden delegaties van de staalgieterij 'Huta Watszawa' en van 'Swierczewski', een fabriek van hydrau lische pompen, zich bij de betogers De vertegenwoordigingen, bestaande uit tientallen in werkpak en veiligheids- helm geklede arbeiders stelden zich op tussen de blokkade van auto's en de zwaar bewapende politie De duur van de blokkade tol woensdag houdt volgens een vakbondsfun. ri ns verband met het feit d„> vuoi dteciug een waarschuwingsstaking van drie uur zal plaatsvinden bij hot n -n van twee uur in alle fabrieken van War schau. De actie is een protest van Ma zowsze' tegen de voedselschaarste. Tot woensdag zullen vakbondsfunctiona- rissen een ordedienst uitvoeren bij de blokkade en de deelnemers van voedsel voorzien. De betogers willen voor het gebouw van net centrale comité en de zetel van de regering protesteren tegen het besluit de vleesrantsoenen te ver minderen Gesprek gespannen sfeer in geheel Polen maar vooral in Warschau, hebben vice- premier Mieczyslaw Rakowski en de leider van de onafhankelijke vakbond Leeh Walesa maandag in de Poolse hoofdstad besprekingen gevoerd over een oplossing van de economische cri sis van het land. die voor de Polen voor al voelbaar is in schaarste en prijssti) gingen van de belangrijkste levensbe hoeften. Na een urenlange gedachten- wisseling achter gesloten deuren gin gen de delegaties uiteen zonder enig re sultaat geboekt te hebben. Van de zijde van de vakbondsdelegatie sprak men van een slecht verloop Beide partijen waren op hun standpunten blijven staan Nadat de vakbonds- en regeringsdele gaties uiteen waren gegaan verklaarde een regeringswoordvoerder dat de be sprekingen waarschijnlijk donderdag worden voortgezet. Intussen hadden zich in het centrum van Warschau hon derden auto's, bussen, taxi's, vuilnisau to's en vrachtwagens verzameld, die met brandende koplampen en claxone ren tegen de slechte voeselsituatie en de prijsverhogingen protesteerden. De stoet zette koers naar het gebouw van het centrale comité van de communisti sche partij, maar werd op een bepaald moment door een grote politiemacht tegengehouden De voertuigen vorm den toen een blokkade op de dwars door de stad lopende Marszalkowska- straat De betoging was het begin van een reeks protestacties, die Solidariteit voor deze week heeft aangekondigd De regering en het politburo van de partij hebben de protestgolf sterk gekriti seerd en gewaarschuwd voor „een con flict van nationale omvang" Zaterdag wordt een voltallige zitting gehouden van het nieuwe centrale comité van de communistische partij, zo is maandag bekendgemaakt. Voorlopig einde aan irritaties \iXij TToor de tweede achtereen- Vq'qW V volgende keer hebben de kabinetsinformateurs een be- shssing geforceerd, toen zij pgaiJ gisteren bij koningin Beatrix eindverslag uitbrachten met daarbij als conclusie dat tot. de vorming van een kabinet van CDA, PvdA en D'66 kan worden overgegaan. De eerste keer dat de informateursze waren toen nog met zijn tweeen. Lubbers en De Ko ning zonder Van Thijn ertoe overgin gen om zelf maar een Gordiaanse knoop door te hakken was op 25 juni er lag toen plotseling een pakket met pro gramma-voorstellen en een voorstel tot een zetelverdeling in een kabinet, van bovenbedoelde snit op tafel. Bijna een week nadat de uiterste termijn was ge passeerd. die het mformatie-trio zich voor een slotgesprek met de vorstin had gesteld bleek het tijd geworden om een punt achter deze eerste fase te zetten. Het gevaar was namelijk levensgroot aanwezig dat via alle trucs, vertragin gen, nachtelijke zittingen en toenemen de vertroebelingen van de sfeer tussen de toekomstige regeringspartners steeds nieuwe pogingen zouden worden ondernomen om de onderhandelingsre sultaten op de tocht te zetten. „Op den duur blijven er alleen nog maar irrita ties", stelde informateur Lubbers gis teravond in een toelichting op de laat ste actie van het drietal vast, „Er moet een keer een eind aan komen.' Een vertrouwenwekkend, helder en risicoloos fundament voor het min of meer "onvermijdelijke" kabinet van CDA. PvdA en D'66 is het zeker niet Sterker nog. de formatie die Lubbers. De Koning en Van Thijn hebben aanbe volen - zonder daarbij overigens een ad vies met kandidaten aan de koningin te leveren - zou nog wel eens een complete herhalingsoefening kunnen worden van wat er in de afgelopen twee maan den op het Haagse Binnenhof is voorge vallen Alle drie betrokken kamerfrac ties. die vandaag in eigen huis over het eindverslag van de informateurs zullen beraadslagen, voorzien namelijk dat er in de nu volgende formatie nog heel veel valt te regelen. En die conclusie - haaks op het akkoord, waarover bij de PvdA te vroeg was gejuicht, bij D'66 teveel verwachtingen waren gewekt en bij het CDA te lang is gezeurd - die conclusie ligt dan geheel op de lijn van het uitstel van beslissende keuzes. Daar heeft vooral het CDA de afgelopen weken na melijk nogal scherp op gespeeld, toen deze fractie er onder meer een breek punt van maakte dat de sociaal-econo mische paragraaf van het ontwerp-ak- koord nog eens opnieuw een rondje zou moeten maken langs de topadviseurs op dit terrein ilees: met name Neder- landsche Bank-president Jelle Zijlstra» om daarna zo nodig te kunnen worden bijgesteld. Bij de PvdA ging het al in een eerder stadium om uitstel toen een kabinetscrisis als mogelijkheid werd in gebouwd door in een zogeheten voet noot te laten opnemen dat de socialis ten uit het kabinet stappen als daarin toch zou worden besloten om in te stemmen met de modernisering van de kernwapens. Wat er nu in de defensie paragraaf staat heeft het 'voordeel' dat alle betrokken partijen de tekst in de richting van de eigen partijprogram ma's kunnen uitleggen. Conflictstof in grote voorraden aan wezig Zo is deze informatieronde op 30 mei begonnen, zo is ze gisteren geëindigd. Het eindverslag van Lub bers. De Koning en Van Thijn draagt alle sporen van de grote krachtmeting, die nodig is om in Nederland te kunnen omzwaaien van een centrum-rechts naar een centrum-links kabinet. Een krachtmeting die vooral binnen het CDA tot hoog oplopende spanningen leidt. Daarbij staan de posities van pro minenten op het spel (in de afgelopen tijd die van Lubbers en De Koning te genover die van Van Agt i. daarbij komt vaak veel 'oud zeer' aan de oppervlakte daarbij wordt meer en meer duidelijk dat het waarmerk van het CDA een stuk onberekenbaarheid is. dat de één als 'knappe taktiek' waardeert en de ander verbijsterd op zich laat inwerken. De informateurs die hun werkzaamhe den sinds gisteren als afgerond be schouwen, hebben van meet af gepoogd om met hun opdracht zo ver mogelijk door te stoten naar de vorming van een CDA-PvdA-D'66-kabinet, Dat ze daar bij in de ogen van critici die hen dage lijks op de handen keken soms de gren zen van hun opdracht overschreden, was eigenlijk onvermijdelijk. Ze waren immers bezig aan wat op deze plaats al eens eerder is genoemd 'een hels kar wei' Twee maanden informeren is een periode van overvragen, uitspelen van troeven, schijnmanoeuvres, misreke ningen en plooien gladstrijken geweest. Iedere voorspelling van de volgende ontwikkeling was zo lek als het vijf daags weerbericht van onze nationale meteorologen Het eindverslag kon dan ook niet zonder allerlei onduidelijkhe den tot stand komen Misschien is dat ook wel de doem die op het. kabinet van CDA. PvdA en D'66 drukt, als het er tenminste komt. vdM Een felle ui/slaande brand bt zijn flatwoning heef! maandagochtend vroeg <ie 66-jarige J A. Beltman uit De venter het leven gekost Zijn echtgenote kon zich op het nippertje in veiligheid stellen door zich van drie hoog vanuit een raam naar beneden te laten zak ken. Zij liep daarbij kneuzingen op en moest in een ziekenhuis worden opge nomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1