PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROVI Rijkspolitie entert illegaal zendschip Rellen in Belfast na dood van hongerstakers Lynch en Doherty MILJOENENBUIT BIJ OVERVAL JUWELIER Sadat bezoekt Reagan VIER MEDEWERKERS AANGEHOUDEN vandaag J Panama's sterke man Torrijos omgekomen DEUR BANK OPGEBLAZEN AUTORITEITEN VS BOOS Nederlander overleden na harttransplantatie Winkeloppassen geboeid BRITSE MILITAIREN BESCHOTEN MET RAKETWERPERS Zonnige perioden Droog iveer met flinke zonnige perio den. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra den. (Zie ook pagina 3). 224e jaargang no. 179 Maandag 3 augustus 1981 Duizenden hebben zaterdag het Zeeuws Vliegfeest op het vliegveld Midden- Zeeland gevolgd. Nederlands grootste vliegshow bracht veel c-ryfeeen in de lucht, zoals deze vier Franse Robins 2112 die lessen in formatievliegen gaven. (Zie ook pagina 5.) 224e jaargang no. 179 Maandag 3 augustus 1981 AMSTERDAM - Met een bliksemactie, uitgevoerd door de rijkspolitie te water, heeft justitie in de vroege ochtenduren van zaterdag een einde gemaakt aan de activiteiten van de nieuwe zendpiraat Paradise Radio. Enkele uren voordat de illegale zender officieel met de radio-uitzendingen zou gaan beginnen, enterden vijftien man van de rijkspolitie het zendschip Magda Maria. Het schip is in beslag genomen en naar Amsterdam gesleept. Vier personen die zich aan boord van de Magda Maria bevonden, zijn na verhoor heengezonden. De actie stond onder leiding van de Rotterdamse officier van justitie mr. H. de Doelder. die is belast met de opspo ring van misdrijven op de Noordzee. Vrijdag besloot hij tot actie over te gaan, nadat het onderzoek naar de jus titiële kanten was afgerond. „We wilden zo snel mogelijk een einde maken aan de activiteiten van de zeezender", zo lichtte de officier tijdens een persconfe rentie toe, „om te voorkomen dat nieu we zendpiraten het voorbeeld van Para dise Radio zouden volgen". Vrijdagavond om elf uur scheepten vijftien man van de rijkspolitie te wa ter zich in Den Helder in op het mari nefregat Jaguar. Bovendien vertrok vanuit IJmuiden twee uur later een boot van de rijkspolitie met nog eens vijf man aan boord. Om half zes bereik ten beide schepen de kustvaarder Mag da Maria, die zich tien mijl ten westen van Katwijk buiten de territoriale wa teren bevond. Met rubberboten voer de rijkspolitie naar het zendschip. Aan boord troffen zij vier slapende mensen aan, die geen verzet boden. De actie werd vanuit de lucht ondersteund door een vliegtuig en een helicopter van de rijkspolitie. De Magda Maria was uitgerust met drie PAGINA 7 straalzendernet De staatssecretaris van verkeer en wa terstaat en de minister van erm heb ben besloten een marktonderzoek te doen naar het plan van de PTT om 14 buitenlandse televisie- en 18 radiopro gramma's door het hele land te distri bueren. Dit plan zou veel regionale en gemeentelijke investeringen teniet doen. Op dit moment is men namelijk bijna overal bezig met het inrichten van nieuwe kabelsystemen, waarbij steeds een ontvangststation behoort. PAGINA 9 jumping jack Niet verwacht, toch gekomen, een Ne derlandse overwinning op Silverstone. Jack Middelburg, halverwege het sei zoen nog spelend met de gedachte om een punt achter ziin carrière te zetten, zorgde onder warme omstandigheden voor de grootste verrassing van het grand-prix-seizoen. Hij won de 500 cc. Boet van Duimen werd zesde. PAGINA 10 breskens Met de competitie in zicht heeft zonda gamateur Breskens zaterdagavond te gen DS '79 meteen zijn kandidatuur voor een hoge klassering in de derde klasse gesteld. Ondanks de 1-4 neder laag manifesteerde de ploeg van Wies van Avermaete zich heel wat positie ver dan de gerenommeerde profs, en de nederlaag werd dan ook als vrij po sitief ervaren. PAGINA 11 sneller Opnieuw liep Els Vader in Pescara een wereldtijd op de 200 meter. De Zee land-Sport. atlete, die bijzonder snel uit de blokken kwam, kwam uit op 22,81 seconden, een verbetering van haar Nederlandse record met bijna I twee-tiende seconde. PAGINA 13 Vlaanderen boven j De halve marathon van AV'56 uit Goes ij werd beheerst door de Belgen, die zon- der blikken of blozen de rest van het j deelnemersveld aan flarden liep Hugo van Duyse won uiteindelijk met on- j voorstelbaar veel overmacht Huib Daelebout eindigde als eerste Zeeuw IJ op de vierde plaats. V Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. I Binnen- en buitenland: 3. I Varia: 6. Radio en televisie: 7. Sport: 9, 10,11,12 en 13. zendinstallaties, waarvan er twee zo goed als gereed waren, en drie studio ruimtes in aanbouw. De waarde van de apparatuur bedroeg volgens PTT-amb- tenaren 600.000 gulden. Om tien over zes werd besloten het Kevin Lynch zendschip in beslag te nemen en naar de haven van Amsterdam te slepen. In Amsterdam werd de Magda Mana bij een entrepot van de douane aan de ket ting gelegd. Aan boord van het schip bevonden zich BELFAST (UPI/RTR/AFP/AP) - Het af gelopen weekeinde zijn in de Maze-ge- vangenis in Belfast twee Noordierse hongerstakers overleden. De 25 -jari ge Kieran Doherty was de achtste hon gerstaker die zijn actie met de dood moest hekopen. Hij overleed gister avond na 73 dagen vasten. In de nacht van vrijdag op zaterdag om 01.00 uur plaatselijke tijd bezweek de 25-jarige Kevin Lynch na een hongerstaking die 71 dagen duurde. De eerste hongersta ker die in de Maze-gevangenis over leed was Bobby Sands die het vasten 61 dagen volhield. De gevangenen wil len met hun actie afdwingen dat de Britse regering hen als politi. ge vangenen erkent. Lond.weigert u.t en behandelt hen als gewone misdadi gers. Onmiddellijk na het bekend worden van het overlijden van Lynch en Doher ty braken ongeregeldheden uit in Bei- vier personen, twee Nederlanders en twee Ieren, die voor verhoor naar Am sterdam werden gebracht. Er was geen kapitein aan boord. De Nederlander J.P.Th. M. (25) uit Katwijk, die in gezel schap van zijn vriendin verkeerde, deelde de lakens uit. De twee Ieren wa ren als matrozen aangemonsterd. Zij zouden die dag juist hun geld hebben gekregen. Het ingrijpen van justitie gebeurde op grond van de Telegraaf- en Telefoon- wet, die verbiedt zendinstallaties aan boord van schepen te hebben om voor het publiek bestemde programma's te (Slot zie pag. 4 kol. 6) KRITIEK RUSSEN OP CARILLO MOSKOU (DPA'UPI) -De Sowjel-Unie heeft zaterdag opnieuw kritiek gele verd op het Eurocommunisme van de Spaanse communistenleider, Santiago Carrillo. In een artikel in het partijblad 'Prawda' over het partijcongres van de Spaanse cp heet het dat Carrillo zijn bekende Eurocommunistische inzichten heeft herhaald en heeft geprobeerd te bewij zen dat de oorzaak van de internationa le spanningen moet worden gezocht in blokkenpolitiek van de grote mogend heden. Volgens de 'Prawda is het niet alleen voor communisten duidelijk, dat het oorlogsgevaar voortkomt uit het streven van de Verenigde Staten naar militaire superioriteit Het centrale co mité van de Spaanse commumstische partij heeft zaterdag Santiago Carrillo herkozen als secretaris-generaal Dolo res Ibarruri Cla pasiionano' keert terug als president van de Spaanse cp. Het nieuwe centrale comité, dat van 160 tot 104 leden is ingekrompen, wordt door aanhangers van beheerst. De twee inbrekers zijn gedurende an derhalf uur in de juwelierszaak druk be zig geweest met het uitzoeken van sie raden. waarvan zy kennelijk wisten dat die met genummerd en geregistreerd waren. De politie heeft van de tijdelijk in de woning van de juwelier verblijven de 31-jarige heer Hardenbol - die met zijn vrouw op de zaak paste - niet veel bijzonderheden over de twee daders kunnen vernemen. Bekend is alleen dat de twee jongemannen zich met bivak mutsen onherkenbaar hadden ge maakt en dat de één met een mes en de ander met een vuurwapen gewapend was. fast. Zaterdagnacht gingen een paar duizend mensen de straat op nadat zij op traditionele wijze waren gealar meerd het roffelen met deksels van vuilnisbakken De betogers bekogel den de politie met stenen, flessen en molotovcocktails. De politie antwoord de met rubber kogels In enkele republi keinse wijken werd de politie door scherpschutters onder vuur genomen. Zaterdag tegen de ochtend ebde het ge weld weg om zondagavond weer op te laaien toen het overlijden van Doherty bekend werd Schoten Gemaskerde jongeren wierpen brand bommen en stenen naar veiligheids personeel. aldus de politie Hel Britse leger meldde dat een gepanserd man- schappenvoertuig door guerrillastrij ders was beschoten, waarbij een sol- De twee mannen kwamen rond één uur 's nachtstoen het echtpaar Hardenbol op het punt stond het alarm in de zaak in werking te stellen en naar bed te gaan, van de zolder van het pand naar beneden. Ze bedreigden de heer Har denbol en boeiden zijn handen op zijn rug met een stalen handboei en bonden ook zijn voeten vast. Zijn echtgenote - een personeelslid van de juwelier, die met vakantie in Portugal verblijft - onderging hetzelfde lot. Daarna gingen de inbrekers naar de winkel. Ze kon den daar ongestoord hun gang gaan omdat de etalages waren geblindeerd met veiligheidsluiken. daat zwaar gewond raakte. Volgens onbevestigde berichten was de be schieting uitgevoerd met een RPG-7 raketwerper van Russische makelij, waarvan de guerrillastrijders onlangs een nieuwe zending zouden hebben ontvangen. Bij de autoriteiten bestaat de vrees dat de dood van Doherty aanleiding zal zijn tot ongeregeldheden, wanneer Lyunch vandaag in zijn woonplaats Dungiven. 75 kilometer ten noordwesten van Bel fast wordt begraven Het overlijden van Doherty kan overi gens erstige politieke gevolgen hebben in de Ierse republiek, waar premier Gar ret Fitzgerald regeert met een meerder heid van slechts twee zetels m het parle ment Nu Doherty is gestorven zullen in het district waar hij als volksvertegen woordiger werd gekozen meuwe verkie zingen moeten worden gehouden. Na anderhalf uur verlieten ze het pand weer door het dakraam waardoor ze ook naar binnen waren gekomen, aldus de politie Via een noodluik van een aangrenzende schoenenzaak en de win keldeur van die zaak kwamen ze weer op straat. Hoe ze het juwelierspand hebben bereikt, weet de politie niet en ook niet hoe lang de twee op de zolder hebben gezeten voor ze naar beneden gingen. Handboei Volgens de Dordrechtse politie gaat het hier om een 'uiterst professioneel' aangepakte roofoverval. De politie werd om 04.00 uur gewaarschuwd door de heer Hardenbol, die met zijn op de rug geboeide handen de politie had we ten te bellen. Die handboei was overi gens net zo'n exemplaar als bij de politie in gebruik is. Zelfs het sleutel tje paste. In de Maze-gevangenis zijn nu nog vijf gedetineerden in hongerstaking Een zesde hongerstaker. Patrick Quinn, werd donderdag op verzoek van zijn fa milie overgebracht naar een ziekenhuis in Belfast voor medische behandeling Quinn is 47 dagen in hongerstaking. Bomaanslag Twee politieagenten zijn zondag in Loughmacrorv. bij Omagh (in het Noordierse graafschap Tvronel om het leven gekomen toen een bom ontplofte onder hun voertuig. Twee collega's wier auto voor het rampvoerluig reed, moesten met een shock naar het zie kenhuis. De 'voorlopige' IRA. de militante tak van het verboden Ierse republikeinse leger, stelde zich zondag later in een verklaring verantwoordelijk voor de aanslag. WASHINGTON (UP1/RTR/ AFP) - De president van Egyp te, Anwar Sadat, is zondag in het kader van een bezoek van twee weken aan Engeland, de Verenigde Staten en Oosten rijk in Londen gearriveerd. In de Verenigde Staten zal hij voor het eerst persoonlijk met president Ronald Reagan van gedachten wisselen. De Ver enigde Staten en Egypte hopen dat daaruit een nieuwe injectie voor de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten zal ko men. De onderhandelingen over de Palestijn se autonomie in de door de Israél bezet te gebieden verkeren sinds anderhalf jaar in een impasse. De Egyptische re gering verwijt Israël een onbuigzame houding in deze kwestie Sadat arri veert morgen in de Verenigde Staten. Hij blijft vijf dagen en zal naast zijn be sprekingen met president Reagan een rede in New York houden en een eredoc toraat van een Amerikaanse universi teit krijgen. De Verenigde Staten sluiten de moge lijkheid van 'radicale veranderingen' in het vredesproces van Camp David niet uit om een globale vredesregeling voor het Midden-Oosten te bereiken. Dat heeft een hoge funtionaris van het State Department vrijdag verklaard in het vliegtuig dat minister van bui tenlandse zaken, Alexander Haig. naar de Mexicaanse stad Cancun bracht voor de ministersconferentie over de verhouding noord-zuid. Volgens de hoge functionaris onder zoekt Washington op het ogenblik „een aantal opties" voor het Midden-Oosten, waaronder „doorgaan met de discussie in het kader van Camp David, die op het ogenblik zijn stopgezet, wijziging van dit kader en misschien zelfs radica le wijzigingen". PANAMA (AFP/DPA/UPI) - Gene raal Omar Torrijos. opperbevel hebber van de Panamese strijd krachten en 'sterke man" van Pa nama. is bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen, zo is zater dag in Panama-stad bekendge maakt. Met Torrijos zijn zes inzittenden van het vliegtuig omgekomen. Generaal Omar Torrijos wist in 1979 via onderhandelingen gedaan te krijgen dat de Amerikaanse re gering het oppertoezicht over de Panamakanaalzone aan de Pana mese autoriteiten overdroeg. Hij kwam in oktober 1968 na een staatsgreep aan de macht in Pana ma. Hoewel er in 1972 een nieuwe grondwet was opgesteld die voor zag in de verkiezing van een presi dent, bleef Torrijos aan de macht en wel als opperbevelhebber van de nationale garde. De verkiezing in 1978 van zijn be schermeling Aristides Royo tot president bracht hierin geen veran dering. Torrijos bleef de 'sterke man'. De stafchef van de Panamese na tional» garde, kolonel Florencia Florcz Aguilar. wordt het nieuwe hoofd van de garde. De Panamese regering heeft dinsdag uitgeroe pen tot dag van nationale rouw Dan zal de omgekomen generaal ook ter aarde worden besteld. ROTTERDAM (ANP) - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag de toegangsdeur opgeblazen van een filiaal van de AMRO-bank aan de Oudedijk in Rotterdam. De zelfgemaakte bom sloeg een gal van één meter bij twee en een halve meter in de deur. aldus de Rotterdamse politie. In het bankgebouw wordt niets vermist. v HOUSTON (UPI/ANP/AFP) - De Nederlander Willibrord Meuffels. die woensdag in Houston een harttransplantatie onderging, is zondag als ge volg van 'complicaties' overleden. Dit hebben functionarissen van het ziekenhuis meegedeeld. De 36-jarige buschauffeur W. A. Meuffels kreeg op 24 juli een kunsthart nadat een drievoudige 'bypass'-operatie. waarbij een vervanging wordt aangebracht voor de aderen, was mislukt. De Amerikaanse hartchirurg Den ton Cooley, die de operatie ver richtte, wilde daarna een ruilhart inplanten. Dat kwam enkele dagen later beschikbaar. De toestand van Meuffels bleef echter kritiek en on stabiel. In Nederland wilde de Ne derlandse hartpatiënten vereni ging dat de luchtbrug van hartpa tiënten naar de Verenigde Staten onmiddellijk stopgezet zou wor den. De vereniging had bezwaren tegen het inplanten van een kunst- hart bij een patiënt gezien de slech te ervaringen daarmee in het verle den. Een andere organisatie die de be langen van hartpatiënten behar tigt, de Henk Fievetvereniging, vond de kritiek van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging echter niet terecht. Deze zou volgens haar alleen maar tot onrust onder de pa tiënten leiden. Autoriteiten De inplanting van een kunsthart bij Meuffels heeft geleid tot een polemiek tussen de chirurgen van het St.-Lucasziekenhuis in Hous ton en de Amerikaanse gezond heidsautoriteiten. Deze verwijten dr. Denton Cooley dat hij het kunsthart tevoren met had laten goedkeuren door de hier voor bestemde commissie van de 'Food en Drug Administration' (FDA), een overheidsinstantie die toezicht houdt op onder meer ge neesmiddelen. Het verweer van dr. Cooley, die hierin wordt gesteund door colle ga's en geestelijken, is dat het red den van een mensenleven de toe passing van een kunsthart rechtvaardigt, ook als dat achteraf geen resultaat heeft. Volgens dr. Cooley had zijn patiënt zonder de ze ingreep (de inplanting van het kunsthart) geen enkele kans om in leven te blijven. Hij zei dat hij de toestemming had van de echtgeno te van de patiënt, nadat diens hart drie uur na de operatie verdere dienst weigerde. Denton Cooley DORDRECHT (ANP) - Twee inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag in een juwelierszaak in Dordrecht voor een driekwart miljoen gulden aan sieraden buitgemaakt. Volgens de politie waren de mannen via het dak het pand betreden u aarin de juwelicrszaak is gevestigd. Op de verdieping boven de winkel bedreigden ze met een vuurwapen een jong echtpaar, dat tijdens de vakantie van de juwelier op zaak paste. Het echtpaar werd geboeid, waarna de inbrekers hun gang gingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1