PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CD A-fractie verwerpt voorstel informateurs Tienduizenden overnachten langs de route trouwstoet door Londen mÉopea: MEERDERHEID: VERDER ONDERHANDELEN Nieuw gesprek onder huidige informateurs Bezetting defensie nog niet geregeld Trouwkoorts op auto adria OVERLEG MET VAN MIERLO Wolkenvelden Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur van 18 tot 23 graden. Matige wind uit zuidwest tot west. aan de kust later toenemend tot vrij krachtig iZie ook pagina 3i 224e jaargang no. 175 Woensdag 29 juli 1981 PZC J]J Jp J Gkyrenff -oloeei nfe. M Wetthavendijk 150 - Goe» tVan onze parlementaire redactie i DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer verwerpt in meerderheid de voorstellen van de informateurs voor een kabinet met PvdA en D '66. Het CDA vindt dat er over het sociaal-econo misch beleid, de kernwapens en de zetelverdeling opnieuw moet worden onderhandeld voordat formateurs worden benoemd. Van de 47 leden tellende fractie stemden vannacht l(f a 15 CDA'ers voor aanvaarding van de voorstellen. Onder de voorstanders waren ministei informateurs. Zij verwachtten ..defini tief bescheid". Informateur De Koning zei gisteren dat verder onderhandelen de zaak niet zou verbeteren. Maar te gen verlangens van het CDA die zijn in te willigen had hij geen bezwaar. Een breuk zou in dc richting van een min derheidskabinet of buitenparlemen tair kabinet leiden, aldus De Koning. Dat achtte hij „inferieur". De Ruiter, staatssecretaris Kraaije- veld-Wouters. en de kamerleden H. de Boer. Van Houwelingen, Faber, De Kwaadsteniet, Beinema (allemaal voormalig ARP'ers) en Dijkman (oud- KVP), De kamerleden behoorden in de oude frctie tot de zogenaamde „loyalis ten". De afwijzing van de voorstellen door het CDA volgde vannacht rond één urn- na langdurig beraad. Volgens fractiele den opende fractievoorzitter Van Agt de discussie met de uitspraak dat een kabinet op grond van de nu voorliggen de voorstellen van de informateurs Lubbers, De Koning (beiden CDA) en Van Thijn (PvdA) niet aanvaardbaar is. Aan de informateurs had hij eerder la ten weten hun conclusies niet te zullen verdedigen, maar slechts in zijn fractie te bespreken Volgens Van Agt en de meerderheid van zijn fractie is de laat ste week onvoldoende tegemoet geko men aan de CDA-bezwaren tegen de so ciaal-economische paragraaf in het ont- werp-regeerakkoord, de kemwapenpa- ragraaf en de zetelverdeling. Inferieur Het .meen, tenzij..." van de CDA-fractie voldoet niet aan het verlangen van de Eerder op de dag had Terlouw (D'66i gezegd dat een „neen" van het CDA de ze informatiepoging zou doen stranden „Maar ik geef mijn verlangen om een kabinet van CDA, PvdA en D'66 te vor men ook dan nog steeds niet op", aldus Terlouw. Volgens Den Uyl (PvdA) zou een negatieve beslissing van het CDA moeten leiden tot een paar „zeer pijnlij ke herwaarderingen". failliet De Rouw Holding BV in Temeuzen en zes dochterondernemingen gaan fail liet. Vandaag (woensdag) vraagt direc teur J. F. Rouw sr zelf het faillissement aan bi) de rechtbank ln Middelburg. Dinsdagmiddag bracht hij persoonlijk de 25 personeelsleden op de hoogte PAGINA 3 zonder De kanonnen ln Libanon zwijgen op dit moment, maar het veel geplaagde land wordt nu geconfronteerd met ern stige tekorten aan brandstof en elek triciteit. een situatie die alle publieke diensten en het gehele economische le ven dreigt lam te leggen. PAGINA 4 bezuiniging De Bondsrepubliek Duitsland wordt tegenwoordig beheerst door een poli tiek thema de begroting voor 1982 Daarbij gaat het erom hoe en waar be zuinigd kan worden, wat bezuinigd kan worden. Het gaat om een bedrag van circa 20 miljard mark. PAGINA 7 vakantiekinderen In Zeeland bevinden zich op dit mo ment niet alleen enkele duizenden bui tenlandse gezinnen, maar ook onge veer tweehonderd kinderen die zonder begeleiding van ouders naar onze pro vincie zijn afgereisd. In de meeste ge vallen hebben zij geen ouders meer of maakt de gezinssituatie waarin deze kinderen leven het eenvoudig onmoge lijk om ln familieverband op vakantie te gaan PAGINA 9 minder Generaal Bernard W. Rogers, geal lieerd opperbevelhebber voor Europa, vindt dat de Europese NAVO-bondge- noten bereid zouden moeten zijn aan zienlijk minder geld uit te geven aan nationale behoeften als sociale voor zieningen. Het daardoor vrijkomende geld zou besteed moeten worden aan ieen doeltreffender verdediging van het vrije westen tegenover het Oostblok. PAGINA 11 zeilen Topsport bedrijven bij een tempera tuur van een graad of dertig Een wei nig benijdenswaardige bezigheid, zo lijkt het. H)kt het, want John den En gelsman en Jan van Fraassen uit Goes staan te popelen om in die omstandig heden alles uit de kast te gooien Het Zeeuwse duo vertegenwoordigt Neder land begin augustus tijdens de Jeugd wereldkampioenschappen zeilen in Portugal. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 11 Radio en televisie: 12 'Financieel: 13 VANAGT VRAAGT PVDA EN D'66: Na afloop van hetjrdctiëbe'raad vannacht herhaalde Van Agt letterlijk de verkla ring die hij vorige week aflegde, het CDA wil de pogingen het kabinet te vormen voortzetten door in nadere onderhandelingen enkele zaken anders te regelen. Dat verzoek richtte hij aan de fractieleiders van PvdA en D '66 De gelijkluidende wens van vorige week was door Terlouiv en Den Uyl afgewezen Van Agt zei dat de door hem gewenste gesprekken, als PvdA en D '66 ermee instemmen, onder leiding van de huidige informateurs kunnen worden gevoerd. Wanneer zijn eis opnieuw wordt verworpen, zal hij de CDA-fractie voor nader beraad bijeen roepen. Van Agt verklaarde dat een zeergrote meerderheid van de fractie achter hem staat. Zowel de PvdA-fractie als die van D 66 lieten gisteren wel een onomwonden .ja" horen op de vraag van de informa teurs of ze de voorstellen aanvaardden. De PvdA had vorige week al groen licht, gegeven. D'66 deed dat gisteren nadat het conflict tussen Terlouw als kandi daat-minister van economische zaken en Den Uyl als beoogd bewindsman van sociale zaken over de afbakening van hun bevoegdheden was bijgelegd Na afloop van beraad met zijn fractie zei D'66-leider Terlouw gistermiddag ja" tegen de voorstellen van de infor mateurs. Hij noemde ze „voldoende ba sis voor een formatie". Volgens Ter- louw is de taakafbakening tussen de ministers van economische zaken en sociale zaken nu bevredigend gere geld. Voorlopig blijft economische za ken het sociaal-economisch beleid coördineren. Terlouw verwacht dat een nog in te voeren „integrerend" mi nisterschap hem ook zal toevallen. PvdA-fractleleider Den Uyl liet gisteren merken inderdaad geen harde aanspra ken te maken op deze „procedurele" functie Volgens hem had Terlouw daarover overigens ten onrechte mis baar gemaakt Hij legde de nadruk op zijn titel „projectmimster" voor de werkgelegenheid Onderwijs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - D'66 heeft gisteren nog geen besluit kunnen nemen over een eventuele voordracht van mr. Hans van Micrlo als minister van defensie. Fractieleider Terlouw verwacht dat vandaag of morgen een beslissing zal vallen. Van Mierlo, mede-oprichter van D'66 en oud-fractievoorzitter, kwam maandagmiddag vervroegd van vakantie uit Spapje om overleg te kunnen voeren over de bezetting van de door de informateurs aan D'66 toegedachte post defensie. Dinsdag sprak hij eerst een uur met Terlouw alleen waarna hij als kan didaat-minister de vergadering van de fractie bijwoonde Beide partijen willen nog wat meer tijd om zich te beraden over de voordracht. Van Mierlo wil eerst ge sprekken voeren met de beoogde minister van buitenlandse zaken Van der Stoel (PvdA) en Stemer- dink (PvdA-minister van defensie in het kabinet-Den Uyl). Duidelijkheid De fractie wil meer duidelijkheid in hoeverre Van Mierlo het partij programma onderschrijft. Hij heeft immers een veel lossere bin ding met het programma dan de fractie of het partijbestuur. Van hem is bekend dat hij minder af wijzend staat tegenover de plaat sing van NAVO-kruisraketten in Nederland dan het D'66-program. Tijdens de fractievergadering is hem niet rechtstreeks gevraagd of hij de defensieparagraaf van het program geheel onderschrijft. ..Mij is echter niet gebleken dat hij dat niet doet", aldus Terlouw D'66 heeft in de persoon van voorzitter Zeevalking nog een tweede kandi daat achter de hand, maar dat is volgens Terlouw nu niet aan de or de Het blijft een wens van de Demo craten dat het ministerie van de fensie meer wordt ingeschakeld bij het internationale overleg over ont- wapening, deelde Terlouw mee. Het moet volgens de Democraten een soort ministerie van nationale veiligheid worden. Nu zijn de ont wapeningsonderhandelingen een exclusieve bezigheid van buiten landse zaken Terlouw wil liefst een zogeheten integrerend minister voor vraag stukken van ontwapening. Deze coördinatie moet toevallen aan de bewindsman van buitenlandse za ken, aldus de politiek leider van D'66, omdat „defensie een afgelei de is van het buitenlandse beleid". Den Uyl zei te betreuren dat de taak verdeling tussen de beoogde minister van onderwijs (de PvdA'er Van Keine- nade) en diens twee CDA-staatssecre- tarissen nog niet is geregeld. „De frac tie heeft benadrukt dat de toewijing van het ministerie van onderwijs geen afgeknelde zaak mag zijn", zei Den Uyl. De PvdA-leider vond het onbegrijpelijk dat CDA-onderhandelaar Van Agt niet was ingegaan op zijn compromis-voor stel. dat de staatssecretarissen zich met het basis- en voortgezet onderwijs zul len bezighouden (zoals Van Agt had geëist), maar dat Van Kemenade het voortouw mag nemen als het om wetge-, ving gaat (zoals m het geval van de mid denschool). Den Uyl vertrouwde er op dat de te benoemen formateurs er wel uit zullen komen. Wanneer de CDA-fractie een „neen" zou laten horen, is de Informatiepoging van Lubbers. De Koning en Van Thijn gestrand, zei Terlouw. „Maar ik geef mijn verlangen om een kabinet van CDA. PvdA en D'66 te vormen ook dan nog steeds niet op". Den Uyl liet zich raadselachtiger uit. Een negatieve be slissing van het CDA zou volgens hem moeten leiden tot een paar „zeer pijnlij ke herwaarderingen" Informateur De Koning zei gister avond dal verder onderhandelen de zaak niet zou verbeteren. Maar legen verlangens van het CDA die in te willi gen zijn, had hij geen bezwaar. Een breuk zou in de richting van een min derheidskabinet of buitenparlemen tair kabinet leiden, aldus De Koning. Dat achtte hij „inferieur". De informateurs weigerden het CDA te gemoet te komen op het punt van de fensie en ten aanzien van de positie van de minima. Het argument van het CDA om een definitieve beslissingsdatum over de kernraketten in het akkoord te laten opnemen, noemen de informa teurs niet logisch Zij stellen dat het noemen van een datum niet strookt met het afhankelijk stellen van een be sluit van de internationale toestand. Van Agt blijft van mening dat het kabi net in de komende jaren meer moet be zuinigen. Daarnaast moet elke koop krachtgarantie voor de minima ver vallen. HILVERSUM - Aan het vandaag te voltrekken huivelijk tussen prins Char les van Wales en lady Diana Spencer wordt op de televisie veel aandacht besteed in rechtstreekse reportages en samenvattingen De NOS op Neder land 1 en de BRT op haar eerste net brengen van 10.40 tot 14 45 uur recht streekse beelden van de rit per koets van Buckingham Palace naar Sint- Paul's Cathedral en de voltrekking van het huwelijk De Belgische televisie vervolgt de rechtstreekse reportage om 14.45 uur met de begroeting van het koninklijk paar door het aanwezige publiek. Deze uitzending eindigt om 16.15 uur. Een samenvatting van de huwelijksplech tigheid is op Nederland 1 te zien vanaf 18.00 uurenop BRT 1 vanaf21.15uur De 75-jarige mevrouw Kathleen Lucus uit Scarborough in Yorkshire zat gisteren al met een breiwerkje voor het hek van Buckingham Palace in afwachting van 'het huwelijk van het jaar'. CDA opnieuw onvoorspelbaar (Van onze correspondent) LONDEN - De huwelijkskoorts heeft dinsdag definitief bezit genomen van de straten in de Londense binnenstad. Tienduizenden mensen hadden dins dag al hun plaatsje ingenomen langs de route die Charles en Diana vandaag volgen. Waren maandag nog maar enkele tien tallen patriotten met slaapzak en strandstoel langs The Mali te zien, die zelfde laan bleek dinsdagochtend te zijn herschapen in een immens kam peerterrein. Tienduizenden zaten en lagen rijen dik langs de route, gewapend met koelbo xen. thermoskannen koffie, broodjes, en voor de dag nuttige instrumenten als vlaggetjes en toeters Menigeen bracht zijn liefde voor vader land en koningshuis op niet mis te ver stane wijze tot uitdrukking. Oudere da mes. met broeken gemaakt van de Union Jack, de nationale vlag, zongen met overslaande stem het „Land of ho pe and glory". Een probleem voor de kampeerders is. dat er langs de route zo weinig toiletten zijn ingericht Een Engelse krant heeft echter ontdekt dat wie driemaal achter een roept „In pain" volgens een oude wet niet strafbaar is als hij vervolgens op straat zijn behoefte doet Souvenirverkopers deden dinsdag gro te zaken. Verkopers van vlaggetjes en bolhoeden in de kleuren van de Britse vlag waren in een mum van Hjd van hun handel af Minder grote zaken de.:,»i üc verku- pers van luxueuze standplaatsen Ken van hen, die plaatsen verk'jupt "r iets meer dan duizend gulden per stuk. waarvan men dan naast een stoel een picknickmand, champagne, een verre kijker en een tv-toestel krijgt, zei ons dinsdagmiddag nog geen 100 van de 1500 standplaatsen te zijn kwijtge raakt. Prins Charles en Lady Diana hebben het grootste deel van de dinsdag buiten Londen doorgebracht s Avonds waren ze echter weer m de hoofdstad, als ere gasten van een statiebanket dat door 120 staatshoofden en vorsten werd be zocht. Lady Diana ging daarna naar het huis van haar vader „om vroeg te slapen", zoals de officiële lezing luidde In haar gezelschap waren de drie meisjes met wie zij tot haar verloving op dezelfde etage woonde Prins Charles woonde s avonds het vuurwerk bij. ook een spektakel waar over slechts in superlatieven kan wor den geschreven Zo ging er voor de ogen van een half miljoen toeschouwers 20.000 stuks vuurwerk de lucht in met 'een totaalgewicht van 2.5 ton en een waarde van f 240.000. De prins en Lady Diana gaven eerder dinsdagavond een tv-interview voor de twee grote Britse omroepen ITV en BBC. Prins Charles gebruikte die gele genheid om alle mensen te bedanken. „De reacties waren absoluut ontroe rend. Ik heb nog nooit eerder zoveel vriendelijkheid gezien", aldus de kroonprins. Lady Diana verklaarde in het tv-inter- view vooral zeer geraakt te zijn door de geschenken die haar door duizenden kinderen zijn toegestuurd Het avondblad The New Standard meldde dinsdag dal koningin Beatrix als een zeer gepikeerde gaste aan het huwelijk deelneemt. Zij verwachtte, al dus het dagblad, een uitnodiging van koningin Elizabeth persoonlijk, maar in plaats daarvan kreeg ze de „gewone" uitnodiging, ondertekend door de cere moniemeester de Lord Chamberlain. Dat zou haar hebben doen besluiten, aldus nog steeds deze krant, zo kort mo gelijk te blijven, en ook niet te blijven logeren in Buckingham Palace, zoals alle overige hoge gasten Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Londen heeft ons gezegd niet te weten of koningin Beatrix inder daad beledigd is door de aard van de uitnodiging. Haar korte verblijf en het feit dat ze niet op Buckingham Palace logeert, maar in de residentie vlakbij de am bassade. verklaarde hij echter vanuit de formatieperikelen in ons land. „Nu is er de mogelijkheid zo snel mogelijk informatie aan haar door te geven", al dus deze woordvoerder. Het cadeau dat prins Charles en Lady Diana krijgen van het Nederlands vor stenpaar, bestaat uit een tweetal tafel lampen. v-/oi (pnieuw heeft de opperste onvoorspelbaarheid toe geslagen in de nu al twee maanden voortmodderende pogingen om een kabinet van CDA, PvdA en D'66 op de been te brengen. De CDA-fractie heeft tot diep in de nacht met grote interne problemen geworsteld over het 'eind bod' van de informateurs Lubbers. De Koning en Van Thijn, waarop - zoals de zaken er gisteren voorstonden - nog uit sluitend met 'ja' of 'nee kon worden geantwoord. Nadat CDA-onderhande laar Van Agt een week geleden door de zelfde fractie was 'teruggestuurd' met de boodschap dat er grote bezwaren be stonden tegen een aantal programaf spraken en de voorgestelde zetelverde ling lag gisteren een pakket voorstellen op tafel dat nauwelijks aan deze chris tendemocratische bedenkingen tege moet kwam, Uren en uren is er verga derd, een afmattende zitting die uitliep tot in de nacht was er voor nodig voor dat duidelijk werd dat het CDA zich uit eindelijk in deze vorm niet met de gang van zaken kon verenigen Daarmee heeft het CDA de 'eigen mensen' in de informatie - Lubbersen De Koning - in hun uiterste poging de weg geblok keerd Op de nog overgebleven politiek geïnteresseerden in dit land - in de vakantietijd niet meer zo dik gezaaid - komt de 'vertoning' van gisteren over als een getrouwe herhaling van wat er vorige week gebeurde De PvdA had niet veel tijd nodig om vast te stellen dat er in de voorstellen van het informa teurs-trio. zoals onderhandelaar Den Uyl uitlegde 'voldoende zit om dit kabi net te willen". Voor D'66. dat al ja onder voorbehoud' had gezegd, waren de pro blemen uit de weg geruimd nadat het vuiltje over de bevoegdheden van het ministerie van economische in nader overleg was opgeveegd. Terlouw toon de zich vol vertrouwen over het nieuwe industriebeleid dat hij hoogst persoon lijk op EZ zou kunnen gaan voeren. In hun motiveringen bij de definitieve in stemming met de definitieve voorstel len van Lubbers. De Koning en Van Thijn lieten PvdA en D'66 uitkomen dat er wat hen betreft eigenlijk na een week van hernieuwd overleg weinig wezen lijks was veranderd. En misschien was juist die vlotte gang van zaken bij de beide 'tegenspelers' van het CDA giste ren opnieuw de stille aanleiding voor een vele uren slepende fractievergade ring van de christendemocraten die zich door de informateurs niet anders dan voor het blok gezet konden voelen En de kiezer, die elke dag opnieuw wordt geacht op de handen van de zes heren in dit informatiespel mee te kij ken. - die kiezer raakt geïrriteerd door het vermoeiende, slaapverwekkende en vooral ondoorzichtige gedoe achter ge sloten deuren. Met name de gang van zaken in de afgelopen week (het ak koord dat toch geen akkoord bleek te zijn) heeft er weinig toe bijgedragen de geloofwaardigheid van de politieke wil om dit CDA-PvdA-D'66-kabinet in elk aar te steken, overeind te houden 'mond van de politici, die de afge lopen maanden dagelijks in het nieuws waren, klonk het steeds als een gevleu geld woord. Zeker, er was een verschil in toonhoogte waarop dat werd gezegd PvdA en D'66 konden op grond van de verkiezingsuitslag niet veel anders doen dan overtuiging in hun stem leg gen Voor beide partijen (zij hadden zich tenslotte vóór 26 mei tegenover de kiezer nadrukkelijk vastgelegd) de eni ge mogelijkheid om deel te nemen aan een regering in een coalitie met een par lementaire meerderheid. Bij het CDA hebben de zaken van het begin af an- ders gelegen. De liefde voor een combi natie met PvdA en D'66 was na vier jaar regeren met de WD min of meer onder koeld. En die ingehouden genegenheid werd er niet beter op (ondanks de stu rende kracht van twee informateurs van CDA-huize), toen pas na een slijta geslag kon worden bereikt dat Van Agt als premier van een toekomstig cen trum-links kabinet bij de beide andere partners werd geaccepteerd Duidelijk naar buiten trad de verdeeldheid bin nen het CDA over wat wel en niet van het eigen program en het eigen gezicht kan worden 'ingeleverd', toen de infor mateurs nu meer dan een week geleden met hun voorstellen voor een program overeenkomst en een zetelverdeling op tafel kwamen, waarin de PvdA zich erg tevreden gesteld voelde. Het CDA er voer deze uitkomst opvallend sterk als 'terugbetaling' voor het premier-schap van Van Agt Vandaar de grote proble men met het veronderstelde akkoord, de poging tot heropening van de onder handelingen en gisteren na duidelijk onvoldoende tegemoetkomingen in de richting van de CDA-eisen het tot aan het begin van de nacht klem gelopen overleg in de fractie over de vraag wat het antwoord moet zijn op het eindbod van de dne informateurs', die vandaag van plan zijn hun afrondend oordeel aan koningin Beatrix over te brengen Ver na middernacht kwam uiteindelijk 'Neen' En daarmee zijn we eigenlijk weer terug bij het begin. vdM. Hel ziekteverzuim in Nederland is m het eerste hal/jaar van 1981 ten opzich te van dezelfde periode in hel vorig jaar zowel onder mannen als onder vrou wen iets gedaald. Dit blijkt uit cijfers van het centraal bureau voor de statis tiek en het Nederlands instituut voor preventieve gezondheidszorg TNO. al dus dinsdag een mededeling van het ministerie van economische zaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1