PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Polen grootscheeps op rantsoen Overeenstemming bij de informatie blijft uit Israël krijgt nu nog geen F-16-toestellen Bacterievuur slaat toe, ramp voor meidoorns CDA HOUDT VAST AAN ZIJN KRITIEK DePZC *n Dijk van een krant vandaag VAKBOND EN REGERING DICHT BIJ COMPROMIS PVDA: HOUDEN BANKEN MET WERKGELEGENHEID REKENING? EERST BESTAND HANDHA VEN Af en toe zon Droog weer met enkele wolkenvelden, maar ook zonnige perioden Middagtemperatnur van 18 graden aan zee tot 23 graden in het binnen land iZie pagina 3i 224e jaargang no. 174 Dinsdag 28 juli 1981 schetsplan Het schetsplan voor een nieuw streek ziekenhuis tussen Goes en 's-Graven- polder is gereed Het bestuur van de stichting streekziekenhuis De Beve- landen heeft het plan inmiddels aan geboden aan de staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne. Al gemeen-directeur C F. J. Lampe ver wacht dat hel landelijk college voor ziekenhuisvoorzieningen komend na jaar aan de staatssecretaris advies zal uitbrengen over het schetsplan PAGINA 3 huwelijk De Londense politie verwacht dat meer dan een miljoen mensen aanwe zig zullen zijn bij het huwelfik van kroonprins Charles en Lady Diana. Nu al spreken politiewoordvoerders van 'de grootste operatie die we ooit onder handen hebben gehad' PAGINA 7 uit de huurt Hulzen in (nieuwe) woonwijken moe ten als heteven kan zo ver mogelijk uit de buurt van agrarische bedrijven wor den neergezet. Een te geringe afstand geeft onvermijdelijk grote problemen voor zowel de bewoners van huizen als de eigenaar van een agrarisch bedrijf. PAGINA 8 niet Luclen van Impe, tweede in de Ronde van Frankrijk van dit jaar. is niet opge nomen in de profwielerploeg, die Bel- gie tijdens het wereldkampioenschap op de weg. eind augustus in Brno. zal vertegenwoordigen De keuzecommis sie van de Belgische wielerbond is daarmee voorbij gegaan aan het ad vies van de ploegleiders PAGINA 9 Nederland zal dit jaar hoogstwaar schijnlijk geen kans meer krijgen om radlo-aclief alval op de bodem van de oceaan te storten Dit heeft de milieu organisatie maandag in Amsterdam bekendgemaakt succes „We zijn beduusd en confuus door dat overweldigende succes New York heeft op z'n kop gestaan en er wordt nog over gesproken'' Dat zei maan dagochtend opgelucht, maar duidelijk vermoeid de zakelijk leider van het Ne derlands Dans Theater na een schitte rende tournee van 19 dagen door Ame rika. Nieuws uit Zeeland: 2. 4, 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Sport: 8 Radio en televisie: 10 Financieel: 11 Nederland gaat haring vissen bij Schotland i Van onze correspondent i BRUSSEL - Hel staat vrijwel vast dat de Nederlandse haringvloot op zeer korte termijn 3000 ton haring mag gaan vangen ten westen van Schotland. Hoewel het EG-beraad over de verdeling van de vangsten gisteren is vastgelopen, heeft de minister van landbouw en visserij ir. Gerrit Braks via een gisteren aan de EG-conimissie overhandig de brief de rechten van de Neder landse vissers veilig gesteld. Per 1 oktober zouden nog eens 9000 ton haring in het zuidelijk deel van de Noordzee mogen worden gevan gen uit een totaal vangstquotum van 19.000 ton. Na het mislukte ministerieel over leg ontstond gisteren een uiterst verwarrende juridische situatie toen de EG-commissie. het dage lijks bestuur van de Gemeenschap aankondigde dat zij haar haring vangst-voorstellen onveranderd handhaafde. Ze tekende daarbij aan dat lidstaten hun gang moch ten gaan mits zij zich aan de voor elk land vastgestelde maxima hiel den In haar standpunt voelt de commissie zich gesterkt door een recente uitspraak (5 mei jl.i van het Europees Gerechtshof Diverse lid staten. waaronder Groot-Brittan- nie verklaarden gisteren echter het hiermee volstrekt oneens te zijn. Minister Braks koos echter voor een pragmatische aanpak en stel de de Nederlandse aanspraken on middellijk op schrift. Hij ver wacht binnen enkele dagen toe stemming van dc commissie te krijgen om met de vangst ten wes ten van Schotland van start te gaan Tweeentwintig Nederlandse schepen komen in aanmerking voor deze v angst die via een sys teem van licenties per schip gere geld zal worden, zo verklaarde hij. WARSCHAU REUTER'AFP/UPI) - In Warschau waren de vrije vakbond 'So lidariteit' en de Poolse regering gister avond dichtbij een compromis over de korting op de voedselrantsoenen. In de industriestad Lodz trok een aantal stadsbussen getooid met spandoeken door het centrum, tegen dc schaarse voedselvoorziening demonstrerend. Het partijblad wees op de ernstige toe stand in het land. Een woordvoerder van Solidariteit deelde gisteravond na het overleg met de regering mee. dat minister van bin nenlandse handel Lakoniec had voor gesteld de extra korting op de vlees rantsoenen tvan 3.5 naar 3 kilo vlees per persoon per maand) voorlopig alleen te laten gelden voor de maand augustus Hij behield zich wel het recht voor de kwestie later nader te bezien De nieuwe golf van protest, die zich za terdag voor het eerst uitte in de vorm van een optocht in de stad Kutno. richt zich op drie punten, die onderling sterk samenhangen: -de chronische tekorten van de meeste consumptieartikelen, voorstellen van de regering om de voed selprijzen ingrijpend te verhogen, van sommige artikelen met 400 procent en het met een-vijfde terugbrengen van de vleesrantsoenen. De regering kon niet anders dan de voedselrantsoenen met ingang van 1 augustus met 20 procent inkrimpen. Dit heeft dc Poolse minister van land bouw. Jerz> Wojtecki. maandag voor de televisie verklaard. Hij voegde er aan toe. dat Warschau geen mogelijk heid ziet, de voedselsituatie In het vierde kwartaal te verbeteren. Een woordvoerder van de autonome vakbond 'Solidariteit' zei dat het pro bleem vooral gelegen is in de 'organisa tie'. omdat het vervoer per vrachtauto en over zee nog groeimogelijkheden biedt In de eerste zes maanden van dit jaar daalde de nationale produkue met 12.5 procent zakte de huizenbouw met 30 procent in. bracht de uitvoer 17 procent minder op terwijl de invoer 7 procent in waarde steeg In dezelfde periode voer de het land 8.5 miljoen ton steenkool uit. tegen '20 miljoen in het eerste half jaar van 1980 Terwijl de vleesvoorraad met 12.4 procent daalde, stegen de lo nen met ongeveer 25 procent Vanuit bet hele land komen berichten dat Solidariteit dc voedselsituatie beu is. Zo wil men in de noordelijke stad Slupsk aanplakbiljetten ophangen te gen de korting in dc rantsoenen. Dc af deling Elhlag van Solidariteit protes teerde legen de voorgestelde rantsoe nering van wasmiddelen. Als die door saal. wil men bet werk neerleggen in fabrieken, omdat wasmiddelen daar voor de hygiene onmisbaar zijn. aldus de vrije vakbond in de stad ten zuiden van Gdansk. VLISSINGEN - De in heel Zeeland veelvuldig voorko mende meidoorn wordt ernstig bedreigd door een ge vaarlijke en hardnekkige plantenziekte: bacterievuur. Bij de Plantenziektenkundige Dienst (PD) in Goes wordt zelfs al gesproken van 'een ramp'. Juist ook om dat het bacterievuur al diep ïs doorgedrongen op Wal cheren, waar vele duizenden meidoorns de bin nenweg- getjes en duinen sieren. In de beschermde heggen- en ganzengebieden in de omgeving van Kisse in het ruil- verkavelingsgebied 'De Poel' in Zuid-Beveland komt de ziekte echter nauwelijks voor. De heer J van de Velde, hoofd van de PD in Goes, zei maandagavond desgevraagd dat dit gebied voorrang krijgt bij de bestrijding van bacterievuur. Nog deze week wordt het hele gebied uitgekamd, aldus de neer Van de Velde. Dat gebeurt op grond van een kadastraal kaar- tensysteem. De aangetaste heesters worden afgezaagd en terstond vernietigd, om verdere besmetting te voor komen. Volgens Van de Velde duurt het zeker vijf zes jaar voordat een afgezaagde meidoorn weer bloeit (Slot zie pag. 5 kol. 5) SCHIPHOL - Hans van Mierlo th vanD'66 kort na zijn aankomst op de luchthaven Schiphol waar hij maandagmiddag werd afgehaald door partijgenoot Ernst Die naar tri. Van Mierlo, die in kringen van D'66 wordt genoemd als mogelijke minis ter van defensie in het nieuwe kabinet, keerde terug van een vakantie in Spanje. cursist op sociale academie Hengelo HENGELO (ANP) - De 10-jarige Z. Akar uit Hengelo heeft bij de Hengelo se politie en bij de officier van justitie in Almelo een klacht ingediend tegen de Twentse sociale academie in Henge lo. Dit onderwijsinstituut weigert Akar als cursist in te schrijven voor de oplei ding cultureel werk, omdat er sterke aanwijzingen zijn dat hij lid is van een fascistische organisatie. De academie vreest dat Akar de veilig heid van andere Turken, die er stude ren, in gevaar zou brengen Bovendien zouden de opvattingen van een fascisti sche organisatie zich niet verenigen met de uitgangspunten van de oplei ding aan de sociale academie. Akar. die zegt lid van de PvdA te zijn. is over de weigering bijzonder veront waardigd. Hij ontkent contacten te on derhouden met fascisten. Gaston Thorn, de voorzitter van,de EG-commissie in Brussel, heeft weer een kabinetschef Maandag is in Brus sel meegedeeld dat Thorn de 56-jarige Belg Jean Durieux in die functie be noemd heeft. Durieux komt in de plaats van de Belg Fernand Spaak die ruim een week geleden om hel leven werd gebracht. ..Hetgeen bereikt is. is de onmisbare voorwaarde voor toekomstige vorde ringen bij het zoeken naar vrede in het Midden-Oosten..Alle partijenen heb ben verantwoordelijkheid en medewer king" aan de dag gelgd voor het berei ken van een bestand Haddad De Amerikaanse regering heeft maan dag gezegd dal hel staken van het vu ren wel degelijk ook van toepassing is op de enclave van de dissidente Liba nese majoor Saad Haddad in hel uiter ste zuiden van Zuid-Libanon. ..Elke vijandige actie tegen of vanaf dit ge bied is een schending van het be stand", aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Dean Fischer. Wat Israëlische verkenningsvluchten boven Libanon betreft, zei hij dat men onder alle omstandigheden tot 1 pro cent per jaar beperkt zou kunnen blij ven Op een vraag van het CDA hier over antwoordden De Koning. Lubbers en Van Thijn „dat niemand tot het. on mogelijke is gehouden" Dat lijkt vol doende voor het CDA Het CDA kreeg ook zijn zin op een tweede onderdeel van deze paragraaf, namelijk de onderlinge verhouding tussen werkgelegenheid en koop kracht. De informateurs schrijven in de brief dat de verwachte verbetering van de economie gebruikt moet wor den voor het scheppen van banen. Pas daarna kan gedacht worden aan een verbetering van de positie van de mi nima. De brief wijst er overigens op dat de economische verbetering een vermin dering van de werkloosheid tot gevolg zal hebben. De vraag van het CDA zou dan overbodig zijn PvdA-onderhande- laar Den Uyl liet maandagmiddag eveneens weten dat er wat hem betrof weinig verschil was tussen de eerdere conclusies van de informateurs en deze brief De gesprekken tussen de drie onder handelaars en de informateurs werden maandagmiddag pas met enkele uren vetraging hervat. Ze duurden - met on derbrekingen - tot rond een uur 's nachts. Gedurende de dag hadden zo wel Van Agt als informateur Lubbers afzonderlijke gesprekken met de CDA- top. De informateurs spraken verder ook afzonderlijk met Van Agt. Turk geweigerd als AMSTERDAM (ANP) - De Partij van de Arbeid wil van dc Nederlandse bankiersvereniging weten of zij van mening is dat banken bij het geven van beleggingsadviezen aan hun cliënten geen rekening hoeven te houden met werkgelegen heidseffecten voor Nederland. De PvdA heeft daarov er ol gens een woordvoerder maandag een brief gestuurd naar rtc bankiers vereniging. De brief vloeit voort uit een opdracht die het congres van de PvdA eind februari aan het partijbestuur gaf om hiernaar een onderzoek in te stellen. Aanleiding was een advies dat de Algemene Bank Nederland zijn clienten had gegeven De bank raadde beleggers aan om hun belangen in Nederlandse bedrijven terug te brengen van 60naar 25 procent en daar voor in de plaats te beleggen in het buitenland, vuui.o m uc Verenigde Staten, Het PvdA-congres was het met deze zienswijze niet eens De ABN wil wel de salarisrekeningen van de Nederlandse arbei ders. maar zij schaadt tegelijkertijd de werkgelegenheid in Nederland door beleggers aan te raden naar liet buitenland te gaan. zo was de redenering De ABN heeft inmiddels per brief aan de PvdA laten weten bij haar advies te blijven Mocht dit een algemene beleidslijn in de Nederlandse ban kierswereld blijken te zijn, hetgeen nog moet blijken uit hel antwoord van de bankiersvereniging, dan overweegt de PvdA een actie te starten om mensen ertoe te overreden, hun salansrekening bij banken die dergelijke adviezen aan hun beleggers geven, te beeindigen Philip Habib Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De onderhandelaars van CDA, PvdA en D'66 zijn het maandagavond niet eens geworden over de conclusies van de informateurs. Terwijl Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) uitermate tevreden waren over het bereikte resultaat, bleek CDA-leider Van Agt aanzienlijk minder gelukkig. Vaststaat dat Den Uyl en Terlouw de voorstellen in hun fracties zullen verdedi gen. Na afloop van het overleg deelde infor mateur De Koning mede dat de infor mateurs met een aantal aanvullende voorstellen zullen komen Hij liet weten dat nog steeds een aantal „open ein den" waren overgebleven, maar dat de ze pas tijdens de formatie opgelost be hoeven te worden. De Koning zei verder dat de taak van de informateurs nu voorbij is. ..Wij willen nu op korte ter mijn ons eindverslag uitbrengen," zei hij Het overleg verliep maandag opnieuw uiterst moeizaam. Nadat in de loop van de middag al bekend was geworden dat de informateurs een nadere brief zou den schrijven over de kernwapens, deel de De Koning na afloop van de gesprek ken mee dat ook op andere punten nieuwe brieven zouden komen Hij liet weten dat deze brief betrekking heeft op de taakafbakening tussen so ciale zaken en economische zaken, en enkele andere departementen. Ook de geschillen met betrekking tot onder wijs zullen hierin aan de orde komen. Daarnaast komt er de brief over de kernwapens. Zowel PvdA als CDA blij ven hierbij aan hun eigen voorbehoud vasthouden De informateurs geven in de brief een toelichting op de oorspron kelijke voorstellen die het de beide gro te partijen mogelijk maakt dat zij bij hun voorbehoud kunnen blijven Dat houdt in dat het CDA blijft eisen dat het besluit omtrent de plaatsing van de raketten twee .jaar na hei ucgin van de onderhandelingen tussen Ame rika en Rusland genomen moet wor den. De PvdA vindt dat deze raketten in het geheel niet geplaatst moeten worden, tenzij de internationale situa tie verslechtert. Deze formulering be tekent dat beide fracties bereid zijn hierop straks een kabinetscrisis te ris keren. De meningsverschillen op sociaal-eco nomisch terrein betreffen vooral de po sitie van de minima en de bezuinigin gen In een brief benadrukten de infor mateurs maandagochtend dat het koopkrachtverlies voor de minima niet Zetelverdeling De informateur zei dat deze stukken betrekking hebben op het akkoord en antwoorden bevatten op door de frac ties gestelde vragen. Op sociaal-econo misch terrein zuilen de informateurs niet met een nieuw voorstel komen. Dat gebeurt wel met betrekking tot de zetelverdeling, maar dat zal niet revo lutionair zijn. aldus De Koning. WASHINGTON (AFP/RTR UPI)-De Amerikaanse minister van defensie. Caspar Weinberger, heelt maandag gezegd dat hervatting van de leverantie van F-16 gevechtsvliegtuigen aan Israël afhangt van een combinatie van factoren. Op een persconferentie op de militaire basis van Fort Bcnning in Georgia zei hij: „Wij zullen er zeker van moeten zijn dat het bestand gehandhaafd wordt. Ik hoop dat dit het geval zal zijn en dat er intussen op een of andere wijze goede onder handelingen kunnen worden gevoerd om te komen tot een soort (vredesiregcling voor een veel langere termijn". Washington schortte de leverantie van De speciale Amerikaanse afgezant. Phi- vier toestellen op na het Israëlische lip Habib. verklaarde maandag op het bombardement op het Iraakse atoom- Witte Huis dat de situatie m Zuid-Liba- centrum op 7 juni en van nog zes viieg- non 'kwetsbaar en gevoelig'bleef en dat tuigen na het bombardement van 17 ju- partijen 'de grootste voorzichtigheid in li op Beiroet. acht moesten nemen' Hij zei dit tegen 1 journalisten na verslag over zijn missie te hebben uitgebracht aan president Ronald Reagan deze geen "gewapende aanvallen kan noemen'. Op een vraag over eventuele transporten van militair materieel door de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO in Zuid-Libanon zei de woordvoer der dat „dit niet slaat op het bestands, akkoord".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1