PZC sporti PETER WINNEN TOONT ZICH GROOT VAKMAN Wim voor de de Ruiter wil sponsor rechter slepen Komt Jan Raas flitsend terug? Schitterende overwinning in Sas van Gent Raas: zaak ongunstig voor snelle terugkeer VORM COUREUR VEELBESPROKEN KNETEMANN SNELSTE IN VENHUIZEN 27 JUL11981 Zelf houdt Raas zich maar het liefst op de vlakte, waarbij hij neigt naar de pes simistische kant. Hij heeft immers zijn portie tegenslag dit seizoen wel gehad. Sinds de Ronde van België eind april sukkelde hij met een hardnekkige knie blessure, die pas genas toen hij vlak voor de Tour volledige rust nam. Z'n knie ging in het gips en vijf weken lang zat hij werkloos thuis. Wachtend op be tere tijden De blessure is genezen, maar de condi tionele achterstand is wel erg groot. Vo rige week startte hij de campagne om terug te komen tot zijn vroegere niveau. „Maar de omstandigheden zyn slecht. Het regent al een hele week en het is koud. Voor m'n spieren is dat niet best. Die zijn toch al slap omdat ik vijf weken stilgelegen heb, dus warmte en zonne schijn zijn dan veel gunstiger". Niet al leen het weer speelt in Raas' nadeel. Ook het programma dat hij te verwer ken krijgt is niet gunstig. De korte crite riums brengen misschien wel de snel heid terug, om eind augustus in Tsje- choslowakije optimaal voorbereid aan de start te staan zijn veel wedstrijdkilo- méters nodig. Te vroeg Door die samenloop van omstandighe den verloopt de terugkeer van Raas aanzienlijk minder vlot dan hij gehoopt had. „Ik zal me er bij neer moeten leg gen, hoe moeilijk dat ook is. Het belang- Langere wedstrijden dus, maar die zijn er in deze periode nauWelijks. Raas: „Dinsdag is in Belgié de Grote Schel- deprijs. Daar zal ik niet starten, hoe wel het een schitterende wedstrijd voor me zou zijn. Alleen is het nog te vroeg. Als je zo kort op de fiets zit als ik, is dat niet te doen. Een week later zou me beter uitkomen, maar ja dat is nou eenmaal niet zo". Andere mogelijkheden voor hem vor men de Ronde van Duitsland en die van Nederland. „Duitsland rijden we niet", zegt hij somber, „omdat er te veel moei lijkheden zijn. Er is geen ploeg beschik baar. Bovendien willen de meeste Jon gens die de Tour hebben gedaan liever criteriums rijden. Dat kan ik wel begrij pen. En de Ronde van Nederland is voor mij eigenlijk net iets te laat, want op zich is dat een geweldige gelegenheid om er doorheen te komen en daarna verder aan de conditie te schaven". rijkste is dat ik me rustig hou en besef dat ik onmogelijk binnen twee weken weer „vlieg". Het betekent, ook dat ik voorlopig nog met een ondergeschikte rol genoegen moet nemen in het pelo- hield om in de slotfase toe te kunnen slaan. Even ging er een siddering door het publiek toen Cees Priem ten val kwam. maar hij sloot toch weer aan bij de koplopers. In de laatste tien kilometer, toen uit het peloton een grote groep achtervolgers was vertrok zonder overigens een echte bedreiging voor het quintet te vormen, volgden de demarrages elkaar op. Priem, die het overigens ook alleen pro beerde, sloofde zich uit om De Rooy in toom te houden. Toen hij met nog an derhalve ronde voor de boeg dacht daarin geslaagd te zijn. ging Winnen er vandoor. En die kon niet meer tot de orde geroepen worden. Voor de tweede maal in een week werd het doorgaans zo solide Raleigh-blok in een Nederlands criterium doorbroken Na Roy Schui ten in Chaam. was nu de witte truidra ger van de Tour de 'Post-koets' te snel af. Denuitslag van de Ronde van Sas van Gent luidt. 1Peter Winnen 95 kilometer In 2.19.54. 2. op 3 seconden Theo de Rooy 3 Heddy Nieuwdorp: 4. Hennie Kuiper. 5 Cees Priem. 6. op 23 seconden Theo Smit; 7. Fons van Katwijk, 8. Piet van Katwijk. 9. Wies van Dongen; 10 Wilfried Wesemael; 11. Johnny de Nul; 12. Willy de Geest, 13. op 1.19 Frank Hoste: 14 Johan van der Velde: 15. Adne van der Poel: 16. Jos Schipper. 17 op 1.50 Jos Jacobs. 18. op 1 56 Benny van der Auwera. 19. Levien Klaasssen. 20. op 2.47 Richard Bukac- ki: 29 Jan Raas. Liefhebbers De organisatoren van de wielerronde van Sas van Gent lieten dit jaar geen omvangrijk voorprogramma verrij den. Voorafgaand aan de profs reden zestig liefhebbers een wedstrijd, die ondanks alle vluchtpogingen eindigde in een massale eindspurt. Daarin toon de Hans Lap uit Hendrik Ido Ambacht zich de snelste voor Rinus van Lienden uit Zoutclande en Sjaak de Kok uit Le- wedorp. De uitslag luidt: 1. Hans Lap, Hendrik Ido Ambacht 52.5 km In 1 15.57; 2 Rinus van Lienden, Zoutelande: 3. Sjaak de Kok, Lewe- dorp: 4. Willy de Feber Sluiskil. 5. Ko Tol- hoek. Yerseke. 6. Kees de Nooljer. Aagteker- ke. 7 Wim Wielhouwer. Sommelsdljk, 8. Jack van Memenboer, Oud-Gastel; 9 Frans Meij- sard. Wemeldinge. 10 Lauw de Jager. Bieze- linge, 11. F Bolluut. Roosendaal. 12 P Le- gierse. Achthuizen. 13 Ad van de Helder. Nieuwkoop, 14 Jan Boshuüer. Zuldland; 15. Ad van der Ploeg. Goes. VENHUIZEN - Gerrie Knetemann heeft zaterdagavond de Ronde van Venhuizen gewonnen. Hij reed de 100 kilometer in twee uur, 17 minuten en 53 seconden. De Kneet had een voorsprong van 10 seconden op Adrie van der Poel en 20 seconden op Gery Vertinden. De koers die een zeer levendig verloop had werd beheerst door de ploeg van Peter Post Vijf ronden voor het einde sprongen Knetemann, Wljnands en Van de Velde weg. In de voorlaatste ronde demar reerde Knetemann opnieuw en bleef weg. De uitslag is; 1 Gerrie Knetemann 100 km in 2.19.53.2 op 10 sec Adrie van der Poel. 3 op 20 sec Gery Vertinden (Bel. i. 4 op 30 sec Ad Wijnands. 5 Johan van der Velde z.t., 6 op 40 sec. Aad van den Hoek. 7 Gerrie van Gerwen z.t.. 8 Johan van der Meer z.t.. 9 Ludo Peeters (Bel.» z.t.. 10 Rene Kos z.t. SAS VAN GENT - Een opvallende verschijning in het profpeloton dal zondag startte in de ronde van Sas van Gent was Wim d e Ruiter uit Kwadendamme. Tussen alle shirts met schreeuwende reclame viel zijn tricot dubbel op. Anderhalve maand geleden tekende hij een contract voor drie jaar met een Amsterdamse juwelier, die een profploeg wilde beginnen maar nog steeds draagt hij de naam van die sponsor niet uit. De Ruiter „Het is een hele rare zaak. We waren rond en ik had zelfs al shirts gepast. Maar vanaf dat moment heb ik helemaal niets meer gehoord, terwijl ik toch een contract heb". Volgens hem zal de FNV, waarbij de wielrenners- bond WBW is aangesloten, nu een proces tegen de juwelier aanspannen om er voor te zorgen dat deze alsnog zijn contractuele verplichtingen nakomt Geen sponsor •Niet alleen Wim de Ruiter heeft problemen met een sponsor. Twee ande re Zeeuwse renners. Jos Schipper en Heddy NieuW dorp, weten nog steeds niet of ze volgend jaar een ploeg zullen hebben. Hun huidige sponsor, HB Alarmsystemen, stopt er aan het eind van dit seizoen mee. Schipper stelde dat hy al enkele contacten heeft met enkele formaties, maar in een vergevorderd stadium zijn die besprekingen nog niet. Ook Nieuwdorp is al benaderd, „maar", laat hij weten, „voor een broek en een trui kan ik altijd nog gaan rijden. Het liefst heb ik een echte ploeg, die een programma afwerkt". Rugnummers •Nog meer sponsomieuws. KNWU-ofücial Jan Moerdijk greep In toen bleek dat Sportpromotor Zeeland (directie Joop Paauwe en Peter Bonthuis) de deelnemers aan de prolkoers te Sas van Gent wilde voorzien van rugnum mers met reclame. „Dat is verboden", stelde Moerdijk, „tenzij de reclame overeenkomt met de naam Van de koers. En dat was hier niet het geval". PaauWe was het met de beslissing niet eens. „Ze willen wel dat er profkoer- sen blijven, maar het geld moet ergens vandaan komen. Dat blijken ze niet te beseffen". Urs Freuler •De Zwitser Urs Freuler heeft zijn ritoverwinning in de Tour de France al aardig in klinkende munt omgezet. Zo startte hij ook in Sas van Gent, waar zijn optreden oVerigens niet al te lang duurde. Half koers greep hij naar zijn zadel, om daarmee duidelijk te maken dat daar iets mis mee was. Hoewel profrenner3 een ronde gelegenheid hebben om een defect te verhelpen of van fiets te verwisselen, maakte Freuler daar geen gebruik van. Hij stuurde van het parkoers af en verdween. kelijk te zien hoe De Rooy en Winnen hun tegenstanders in de luren legden. „Ik heb veel aan Theo de Rooy te dan ken", gaf de winnaar- toe. „want hij reed geweldig goed". Schouwspel Hoewel de regen het peloton vooral in de vele glibberige bochten biji\a tot een sur place dwong, werd de prof- koers toch een uiterst aantrekkelijk schouwspel. De eerste aanval, vrijwel direct na het startschot, kwam op naam van Frank Hoste die gezelschap kreeg van Adrie van der Poel en Jos Lammcrtink. Een valpartij sloeg Lam- mertink en Hoste terug, waarna Van der Poel alleen doorging. Alleen de Belg Wilfried Wesemael achterhaalde hem nog. Ook zij konden echter niet vooruitblij- ven. Met nog zo'n veertig kilometer voor het einde luidde Heddy Nieuw dorp de beslissende vlucht in Hij ging alleen aan de haal. Peter Winnen en Hennie Kuiper sloten als eersten bij de Wemeldingenaar aan. even later ge volgd door Theo de Rooy en als laatste i Cees Priem. Een schitterende trein. Al snel was duidelijk dat de winnaar zich in dat gezelschap bevond. Met Priem als snelste man leek een nieuwe zege van de Raleigh-ploeg een feit te worden, hoewel Hennie Kuiper zich duidelijk ïn- SAS VAN GENT - Peter Winnen gaat zegevierend over de streep na een korte.feite demarrage in de laatste kilometers. SAS VAN GENT - Peter Win nen maakte er al tijdens de Ronde van Frankrijk geen ge heim van: hij zag meer op tegen het criteriumcircus dat na de Tour altijd in volle hevigheid losbarst dan tegen de beklim ming naar Alpe d'Huez. De Ne derlandse klauterkoning heeft een gruwelijke hekel aan het eindeloze getol rond de kerkto ren en bovendien passen de huldigingen, die na het beha len van de witte trui onvermij delijk zijn, niet bepaald bij zijn ingetogen karakter. Vandaar dat de 23-jarige IJsselsteiner besloot niet al te gretig zijn schitterende Tour-debuut te gelde te maken, maar uiterst selectief te blijven in de keuze van zijn programma. Op de plaatsen waar hij echter aan de start komt beseft hij dat het publiek iets van hem ver wacht. Dat onderstreepte hij zondagmiddag in Sas van Gent, waar Winnen een door hem verafschuwd profcrite rium na een magnifieke finale op zijn naam schreef. Met zijn optreden in Zeeuwsch-Vlaan deren heeft hij aangetoond behalVe een geweldige klimmer, ook een uitsteken de vakman te zijn. Niet zelden namelijk oogsten specialisten zoals hij na een op vallende prestatie in een grote wed strijd slechts hun startgeld en beperken zij zich verder tot meerijden in het pelo ton. De fietsende onderwijzer echter reed in Sas van Gent alsof hij een col van de eerste categorie aan het bedwin gen was. Soepel en overtuigend Ook op de korte bochtige rondjes van zeven tienhonderd meter leek hij zich in z'n element te voelen. „Maar dat is niet zo hoor", lachte hij na zijn tweede pro foverwinning. „Ook na Vandaag blijf ik op het standpunt dat criteriums eigen lijk niets voor mij zijn en ik niet overal wil vertrekken Geluk Peter Winnen had in de slotfase van de 95 kilometer lange wedstrijd het geluk dat hij kon rekenen op de steun van een ploegmaat in de vijf mans kopgroep. Dat was Theo de Rooy, die sterk reed. veel werk opknapte en daarmee een ste vige basis legde voor de zege van zijn streekgenoot Samen namen de twee renners uit de stal van Walter Godef- root het op tegen het trio Cees Priem. Hennie Kuiper en Heddy Nieuwdorp. Geen ploeg ploeggenoten van elkaar, maar beroepsrenner genoeg om te be seffen dat alleen goed onderling begrip Winnen en De Rooy zou kunnen stui ten. Dat lukte niet. De tienduizend toe schouwers in het kille, klamme kanaal- dorp kregen een spetterende finale voorgeschoteld Vooral Cees Priem knalde als een bezetene achter elke de marrage aan. maar ook Nieuwdorp liet. zich niet onbetuigd. De bijdrage van Hennie Kuiper, in criteriums overigens niet zo vaak in de eerste lijn te vinden, was iets beperkter. Toch was het veruk- SAS VAN GENT - Hennie Kuiper en Jan Raas voor de start van de Ronde van Sas van Gent. Zullen zij ook in Praag samen aan de start staan. Jan Raas ziet de toekomst voorlopig nog niet al te rooskleurig in. ton, hoewel me dat niet ligt. Ik laat me liever zien, zoals vroeger". Begrip Het publiek lijkt begrip te hebben voor het gevecht dat Raas momentcel met zichzelf levert. Zondag in Sas van Gent golfde het enthousiasme door de rijen toeschouwers toen hij zijn rug kromde en zich aan de kop van het peloton nestelde. Nog groter was de bijval ech ter toen hij een keer demarreerde. Toch was wel duidelijk dat Raas nog lang niet de oude is. Zo viel er bij tem poversnellingen nog al eens een flink gat, dat hij slechts op de tanden bij tend dicht kon rijden. Raas: „Ik heb natuurlijk nog wel pijn. maar gelukkig niet meer in die knie. Wat dat betreft heb ik er wel vertrou wen in dat het over is. Maar alle spie- raanhechtingen doen nu zeer en ik moet me wel forceren om daar weer ste vigheid in te krijgen. Ik merk zelf wel dat de kracht er nog lang niet is. Twee keer kort achter elkaar aanzetten in een wedstrijd gaat nog wel. maar de derde keer moet ik toch in het zadel blijven zitten". Inmiddels heeft hij genoeg zelfdiscipli ne ontwikkeld om in zo'n geVal ook in derdaad te blijven zitten. En. zoals ge zegd. de toeschouwers kunnen dat be grijpen. Hetzelfde geldt oVerigens voor de organisatoren die zelfs voor een niet fitte Raas het gewone startgeld willen neertellen. „Ik denk dat ook die mensen wel beseffen dat ik zes jaar in de crite riums tot het uiterste ben gegaan. Al tijd heb ik geprobeerd er iets van te ma ken en dat is toch wel gewaardeerd". Vooruitzien? Behalve die criteriums heeft Raas ech ter toch nog wel enkele mogelijkheden om zich weer op te werken naar de top. „Zo heb ik vorige week 's morgens 70 kilometer achter de dernie getraind en 's-avonds een koers gereden", vertelt hij. Voorlopig leeft hij van dag tot dag. Vooruitblikken op het wereldkam pioenschap is er nog niet bij. „Daar Iaat ik me pas na de Ronde van Neder land over uit", zegt Raas. Ondanks de ellende van de afgelopen maanden is Raas ook wat wijzer gewor den. .„Als je zo lang thuis zit heb je tijd om over de dingen na te denken en het van dit vak in te zien. Het is wel zo dat veel mensen me ontzettend tegengeval len zjjn. Ik wist natuurlijk al dat de sup porters die om je heen hangen als je succes hebt, je ook gemakkelijk laten vallen als het minder gaat. Maar nu ben ik daar weer eens flink aan herinnerd. Geloof me, in de toekomst moeten er niet al te veel mensen meer aan m'n jas hangen wanneer ik nog eens een grote overwinning boek". SAS VAN GENT - Tot half augustus zal het herstel van Jan Raas de gemoederen in de Nederlandse profWielerwereld bezig hou den. Dan namelijk moet blijken of de Zeeuw de goede vorm te pakken heeft om deel te nemen aan het wereldkampioenschap in Praag. Ook nu al trouwens vormt de conditie van Raas, die pas één week terug is in het wedstrijdgeweld, veelvuldig onderwerp van gesprek. De meningen echter staan bijna haaks op elkaar. Zijn lijfarts Zwartelé bijvoorbeeld heeft de nodige reserves, maar superknecht Cees Priem is enthousiast over de verrichtin gen van zijn kopman in de criteriums.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 9