Zeer sterke stijging van fluorgehalte Sloegebied Jubileumvlucht club Haamstede BAR SLECHT WEER SCHRIKT DE KAMPEERDERS NIET AF 'Het ei of de kip...' PZC/provincie TWEEDE HELFT VAN HET VORIG JAAR Nieuwe lijndienst koelschepen Campings langs de kust lopen vol MINISTER GARDENIERS REIKTE PRIJZEN UIT MAANDAG 27 JULI 1981 zaakt groeivertraging en conditiever mindering Besprekingen met Rijkswaterstaat over deze kwestie hebben volgens de heer Tesink geen resultaten opgele verd ZuidChemie heeft inmiddels voor gesteld de kosten voor het slaan van drinkwaterputten voor het vee. voor vijftig procent voor haar rekening te ne men De andere helft zal dan door de MIDDELBURG - In de periode augustus tot en met december vorig jaar is het fluorgehalte in het gras van zestien veehouderijbedrijven in het Sloegebied, met 418 procent gestegen in vergelijking met de periode april tot en met juli van hetzelfde jaar. Deze verontreiniging wordt met name veroorzaakt door de chemische bedrijven Hoechst en Pechine.v, die fluoriden uitstoten. De zestien bedrijven liggen ten noord-oosten van de twee fabrieken. Ondanks het verzoek van de Techni sche Commissie (die de veehouderij in het Sloegebied begeleidt), om fabrieks- storingen of gewijzigde activiteiten meteen te melden, werd nóch door Hoechst nóch door Pechiney. een ver hoogde uitstoot van fluoriden gemeld. Dit schrijft dr J. Tesink. voorzitter van de Werkgroep Begeleiding Veehouderij Sloegebied en van de Schaderegelings commissie Veehouderij Sas van Gent. in een rapport over de toename van het fluorgehalte in de Kanaalzone en het Sloegebied Ook de Kanaalzone deed zich een stij ging voor. maar die was veel lager dan m het Sloegebied. In de maanden april tot en met juli bedroeg het fluorgehalte van de zogenaamde ongewassen gras monsters' in de Kanaalzone 27 procent meer dan in dezelfde periode in 1979. Van augustus tot en met december was er zelfs een daling van 8 procent verge leken met 1979 Het verantwoordelijke bedrijf in de Kanaalzone is ZuidChemie m Sas van Gent Maar ook het water dat vanuit België terecht komt in het kanaal Ternuezen- Gent bevat veel fluoriden en chloride Door de nieuw aangelegde kanaaldij ken sijpelt het water in de naastliggen de sloten, waarin ook kwelwater te recht komt Omdat er geen waterlei ding aanwezig is zijn de dieren van en kele rundveebedrijven op dit water aangewezen. Het drinken ervan veroor- veehouders zelf moeten worden opge- Gevolgen ZIER1KZEE - Een straattoneelgroep. bestaande uit amateurspelers uit Delft en Den Haag, gaf zaterdag onder het motto "Het ei of de kip' voorstellingen in Goes en Zierikzee. De optredens stonden onder auspiciën van de actiegroep 'Lekker Dier' en de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, die hiermee aandacht vragen voor het leed van de bijna dertig miljoen kippen die in Neder land in zogenaamde legbatterijen worden gehouden. renbescherming en steun van de actie- Order 8 miljoen inspectiesysteem Oosterscheldedam VLISSINGEN' - De Deltadienst van rijkswaterstaat heeft een op dracht ter waarde van 8.2 miljoen gulden verstrekt aan de combina tie Necos v.o.f. Het gaat om het ont wikkelen en bouwen van een on derwater-inspectiesysteem voor de stormvloedkering in de Ooster- schelde. Met behulp van dit systeem zullen tijdens en na de bouw van de storm vloedkering de filtermatten, de dik te van de zandlaag en de blokken- matten kunnen worden gecontro leerd In Necos v.o.f werken samen Ko ninklijke Boskalis Westminster NV en haar vijftig-procents-dochter INA/CINTAC BV. Nesa v.o.f. en BV Skadoc 77. In deze batterijen zitten de kippen on geveer veertien maanden met vijf. of zes en soms zelfs meer soortgenoten in sta len kooien van veertig bij vyftig centi meter. Het doel van deze vorm van pluimveehouderij is met een minimum aan mankracht op een zo klein mogelijk oppervlak zoveel mogelijk eieren te produceren, tegen een zo laag mogelij ke prijs. Om dit doel te bereiken worden voedsel en water automatisch toegediend, de eieren automatisch afgevoerd en om het aanpikken van soortgenoten te voorkomen worden kort na de geboorte de snavels van de kuikens afgebrand- Deze problematiek werd naar voren ge bracht in het toneelstukje van de groep die zaterdag in Goes en Zierikzee op trad. Tevens werd de aandacht geves tigd op het alternatief van het ei uit de legbatterij: het scharrelei. Dit zijn eie ren die worden gelegd door kippen die rond kunnen lopen in strooiselschuren. Deze dieren hebben veel meer bewe gingsvrijheid dan de kippen in de leg batterijen. In het toneelstukj werd op satirische wijze duidelijk gemaakt waarom de mensen beter scharreleieren zouden kunnen eten. Het optreden van de straattoneelgroep werd onder meer mo gelijk gemaakt met subsidie van de die- groep 'Lekker Dier'. Deze twee organi saties verstrekten zaterdag ook infor matie aan belangstellenden. Belangstelling De belangstelling voor de optredens in Goes was goed. maar viel in Zierikzee wat tegen. Dat kwam volgens één van de medewerkers door het feit dat aan vankelijk met de gemeente Zierikzee was afgesproken dat twee optredens gegeven zouden worden op het Haven plein. Dat mocht echter niet doorgaan van de gemeente, zo vertelde Joke Bik van de toneelgroep. „We hadden op een zeker moment de politie uitgelegd wat de bedoelingen van onze voorstelling waren en duidelijk gemaakt dat we geen geluidsoverlast zouden veroorza ken. De politie vond het dan ook goed dat we op het Havenplein mochten op treden. Later kwam er echter iemand van de gemeente die ons naar een ande re plek. de Balie, verwees. De groep geeft op 29 augustus voorstel lingen op de Markt in Middelburg en in de Walstraat. (tijdens de braderie) in Vlissingen. In Middelburg beginnen de optredens om 11 00 uur en om 12.00 uur en in Vlissingen om 14 15 uur en om 16 00 uur Wat de gevolgen voor het vee betreft, bij het eten van fluorhoudend gras en het drinken van verontreinigd water, schrijft de heer Tesink in zijn rapport dat de conditie van het getroffen vee te wensen overlaat. „De beesten gaan stram en stijf lopen, de melkproduktie varieert abnormaal sterk.sommige beesten konden, nadat ze een paar we ken op stal stonden, moeilijk opstaan en als ze eenmaal stonden, trilden vele op hun benen en gingen weer snel lig gen. Ook kwam, bijvoorbeeld in de cember van het vorig jaar, sterke ver magering voor en daalde de melkpro duktie sterk". De vervuilende bedrijven hebben wel schadevergoedingen betaald, niet al leen voor schade aan het vee. maar ook voor onderzoek, en begeleiding. In het Sloegebied was dat in 1980 een bedrag van ruim 152.000.- en in de Kanaalzo ne ruim 147 000.- Ondanks de veront reiniging schrijft de heer Tesink: ..Toch is het verheugend dat de fabrieken in genoemde gebieden bij voortduring zoeken naar aan te brengen verbeterin gen". VLISSINGEN - Vanuil de Sloehaven bij Vlissingen is afgelopen weekeinde een nieuwe lijndienst van start gegaan, die is opgezet door het in Vlissingen-oost geves- tigde bedrijf'Hajarv Seavis' BV. in samenwerking met het Antwerpse bedrijf 'Sogemar'. De lijndienst wordt gevaren door Poolse koel/vrachtschepen van de staats- rederij 'Polish Ocean Lines' uit Gdynia. Een maal in de vwrtien dagen zal een koelschip uit Vlis singen vertrekken met bestemming Alexandria Naast koei- en vnesgoed kan ook zogenaamd 'dry-cargo' (stuk goed i worden verscheept De eerste afvaart vond zater dagmiddag plaats. Het Poolse schip 'Jaslo' (2303 brt, bouwjaar 1967) vertrok vanuit de Sloehaven met als la ding kaas. vlees en lood. VLISSINGEN - Het slechte weer van de afgelopen dagen heeft in Zeeland de kampeerders en andere vakantiegangers niet afgeschrokken. Integendeel: de campings lopen vol. Van een teruggang in het aantal toeristen is op het ogenblik geen sprake. Ook bij de informatiecaravan van de provinciale WV aan de rijksweg bij Krabbendijke heeft men geenszins de indruk dat de vakantiegangers vluchten voor het slechte weer. „Vanuit onze post kunnen we aardig be kijken wat er zoal Zeeland binnenkomt en dat is heel wat. Verder hebben we regelmatig contact met alle camping houders ln de provincie en ook die ver tellen dat ze zo goed als. of helemaal vol zitten", zegt éen van de 'bemanningsle den' van de informatiecaravan. Navraag bij de verschillende kampeer terreinen leverden alleen maar positie ve geluiden op. Camping 'Oranjezon' in Vrouwenpolder zit helemaal vol. ,.We moeten voortdurend mensen doorver wijzen'', aldus een woordvoerder. Het zelfde verhaal vertelt de beheerster van camping 'Domburg'. „Er is geen plekje meer vrij. er komen steeds weer men sen. maar we moeten ze teleurstellen" Camping 'De Witte Raaf in Arnemui- den heeft nog enkele plaatsen, maar men verwacht dat dat niet lang zo zal blijven. Dit in verband met de bouw vakvakanties. die nu in volle gang zijn. Het recreatieteam op 'De Witte Raaf heeft de handen vol aan het organiseren van allerlei spelletjes. „Verder gaan de veel zeilen en plankzeilen op het Veerse Meer", zegt een woordvoerd- ster. Camping 'De Middelburgse IJsclub' meldt eveneens dat er nog enkele plaat sen zijn „Maar we hebben nu veel meer gasten dan vorigjaar om deze tijd. Toen heeft het drie weken onafgebroken ge regend. We zitten nu vrijwel vol", ver telt men m Middelburg Schouwen Ook de campinghouders op Schouwen- Duiveland tonen zich tevreden. Vol gens de beheerder van camping 'Duin hoeve' in Renesse is de bezetting in de gehele Westhoek van Sehouwcn-Dui- veland goed. Het bezettingspercentage Tent vernield op camping in Groede GROEDE - Onbekenden hebben zater dag op camping 'De Steenen Heule' in Groede een voortent vernield. Het doek was met een mes stukgesneden. Er wordt niets vermist De voortent is eigendom van W. F. uit het Duitse Hil- den. ADVERTENTIE) beveiligingen voor ieder denkbaar project, groot of klein. Specialisten in het ontwerpen, instal leren en onderhouden van electroni- sche en bouwkundige beveiliging. Door een jarenlange ervaring, een uniek systeem en een beproefde for mule. kunnen we u veilige zekerheid en betrouwbaarheid aanbieden. Redeli|ke kosten, mede door eigen im port colijn b.v goes kloetinge tel. 01100-137 20 tbbs erkend beveiligingsbedrijf TIJDENS DE BOUWVAKVAKANTIE werkt onze onderhoudsdienst nor maal door. Voor spoedreparaties zijn wij te be reiken or.der de volgende telefoon nummers DINSDAG t/m ZATERDAG Bouwmarkt Schrijver B.V. tel. 01106-1753. of MAANDAG 30/7 - 1/8 Dhr. Moelker tel. 01102-1470. EN 2/8 - 10/8 Dhr. Hoogesteger tel. 01100-11035. AANNEMINGSMIJ SCHRIJVER B.V. v. d. Spiegelstraat 38-42, Goes, tel. 01100-14520. bedraagt ongeveer negentig procent. Voor zover de beheerder van 'Duinhoe ve' weet. zijn er geen mensen voortijdig naar huis gegaan. Hfj kreeg vrijdag avond slechts één afzegging binnen van een kampeerder, die naar Renesse zou komen. Een woordvoerder van de rijkspolitie op Schouwen deelde mee, dat er. gelet op het verkeerspatroon, geen afwijkend gedrag van de recreanten te bemerken viel. Op de wegen was het met drukker of rustiger dan gebruikelijk in deze pe riode. Ook verlieten niet meer auto's Zeeland dan anders Wel bleek afgelo pen weekeinde dat veel toeristen aller lei evenementen bezoeken, zoals de Goese kadefeesten. Campingexploitant en vertegenwoor diger van de WV op Tholen H. Zwikker meldt welgeteld één recreant, die voor het slechte weer is gevlucht. Het aantal mensen op Tholen dat eerder vertrekt dan de bedoeling was. is volgens hem dan ook zeer gering. Ook de bezetting, 75 tot 80 procent, is vrij goed en valt te vergelijken met voorgaande jaren. In zijn eigen bedrijf is het zelfs drukker dan in 1980. Zeeuwsch-Vlaanderen Dc duizenden toeristen, die momenteel bivakkeren op de campings en d in de hotels langs de Zeeuws-Vlaamse kust. hebben zich evenmin laten afschrik ken door het minder goede weer van de laatste dagen. „Niemand is weggegaan" zei een Cad- zandse hoteleigenaar zondagmiddag „Integendeel. De mensen willen nog bij- boeken. Zo slecht is het weer niet. We hebben geen problemen. Het is meestal droog en we hebben een prachtig ach terland Knokke. Brugge, Aardenburg, Sluis, Oostburg... De mensen kunnen van alles en nog wat doen". Collega's in Cadzand en Breskens bevestigen zijn visie. „Slecht weer? Hoe bedoelt u?" reageerde een van hen. ..We hebben hier veel meer zonneuren dan in de rest van Nederland Ook de campinghouders hebben nau welijks te lijden van het weinig zonnige weer. De kampeerterreinen zijn vrijwel vol. „Het weer is helemaal geen pro bleem". zei een campinghouder in Bres kens. „Er is niemand weggeregend. We hebben activiteiten op touw gezet, zo dat niemand zich hoeft te vervelen. Windmolen Sinds kort draait er bij de pirami- dewoning in West-Souburg ook een windmolen, om de alternatieve wo ning van energie te voorzien", zo wordt ons vanuit die plaats ge meld. De opbouw van het apparaat trok nogal wat bekijks, zo weet de brief schrijver voorts te melden, met na me van 'huismoeders' die, op weg naar het nabijgelegen winkelcen trum de bouwplaats passeerden Schampere opmerkingen waren daarbij - zo begrijpen wij uit het briefje niet van de lucht. Maar die deerden de bouwers niet. Ean mevrouw had de onwtikkelin- gen onlangs geruime tijd gadege slagen en mompelde tenslotte hoofdschuddend 't Is net als met de ark van Noach". Ean van de bouwers diende haar snel van repliek 't Is allebei een kwestie van overleven mevrouw..." HAAMSTEDE - De demissionair mi nister van erm, mevrouw M. H. M. P. Gardeniers. heeft zaterdagavond de prijzen uitgereikt van een zogenaamde stervlucht van dc vliegclub Haamsle de. die werd gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vlieg club. Bij een dergelijke vlucht is het de bedoeling dat men met een zweefvlieg tuig van een zo ver mogelijk gelegen vliegveld in een keer naar - in dit geval - het vliegveld van Haamstede vliegt. Van de dertig belangstellenden die voor het evenement hadden ingeschre ven namen er uiteindelijk echter slechts drie deel. die dan ook allen in de prijzen vielen. Het geringe aantal deelnemers was te wijlen aan de slech te weersomstandigheden, waardoor er slechts een echte wedstrijddag was. Winnaar werd J. J de Glopper uit Haamstede. Hij vloog vanaf het vlieg veld Melden bij Nijmegen naar Smt- Philipsland Omdat hij daarmee de grootste afstand had afgelegd mocht hij uit handen van de bewindsvrouwe de eerste prijs, een radio, een beker en een medaille ontvangen Tweede werd J van Asperen die het dichtst in de buurt van Haamstede terecht kwam. Hij landde met zijn zweefvliegtuig in een uienveld in de buurt van Bruini§se. De derde prijs was voor A. Brulnissen die. evenals de tweede prijswinnaar, vanal het vliegveld Teriet in de buurt van Arnhem was opgestegen. De minister vertelde in een korte toe spraak na de prijsuitreiking in de han gar van de vliegclub dat ze voor Schou- wen-Duiveland een 'apart gevoel' heeft. Ze heeft er ook een zomerhuisje. Verder sprak ze de hoop uit dal de vliegclub Haamstede nog eens 25 jaar aan haar bestaan zou kunnen toevoegen. Iets wat ze. gelet op de sfeer die er in de club heerst, een vooi de hand liggende zaak vond. De minister had 's middags drie vluchten gemaakt. Eerst werd ze gevlo gen, daarna kreeg ze een lesvlucht en vervolgens mocht ze zelf vliegen, Ter herinnering kreeg ze uit handen van waarnemend voorzitter J. Peetere een logboek van die drie vluchten. Uitbreiding De burgemeester van Wcsterschou- wen, mevrouw J. L. Niemantsverdriet had nog een blijde boodschap voor de jubilerende vliegclub. Ze deelde zater dag mee dat het gemeentebestuur toe stemming heeft verleend om de hangar van de club uit te breiden. In zijn openingswoord stond waarne mend voorzitter Peetere stil bij de ge schiedenis van de club. Hij wees erop dat zweefvliegen een milieuvriendelijke sport is die goed past in het waardevolle natuurgebied van de Westhoek van Schouwen-Duiveland. Verder stond hij even stil bij het verloop van de ster- vlucht Een apart woord besteedde Peetere aan een van de Duitse leden die kennelijk de bedoeling van het reglement van de stervlucht niet zo goed had begrepen. De man. Heinrich Trendli. was op zijn fiets vanuit zijn woonplaats Kaplind- fort naar Haamstede gereden Ik deed dat voor mijn gezondheidwas zijn commentaar. De Duitser kreeg voor die prestatie een kussen voor op zijn fiets. Mevrouw Gardeniers. haar zoon en de viee-voorzilter van de vliegclub Haamstede, de heer Peeters iRechtsi Politie dreef loslopende paarden terug in de wei TERNEUZEN - Mei zwaailichten en huilende sirenes zijn twee agenten van het Terneuzense korps er zaterdag avond in geslaagd, twaalf loslopende paarden in een weiland te drijven. Dat gebeurde in de Margarethapolder, ach ter Othene bij het buurtschad De Val in Terneuzen. Een omwonende landbou wer had de loslopende paarden gezien en de politie gewaarschuwd. De ver moedelijke eigenaar van de dieren. Van de M. uit Terneuzen, was het week einde niet bereikbaar. De politie wist niet waar de paarden hun eigenlijke onderdak hebben. Automobilist bij capriolen gewond HOEK - De automobilist R. K. uit Hoek is zondagmiddag omstreeks tien over drie gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Goesewcg, langs de oude spoorlijn tussen Sluiskil en Hoek. Hij raakte door onbekende oorzaak dc macht over het stuur kwijt en reed in de sloot. Waarschijnlijk door zijn hoge snelheid schoot de wagen weer uit de sloot, dwars de weg over, kwam opnieuw in een sloot terecht en sloeg vervolgens over de kop De wagen is volledig ver nield. K. is meteen hersenschudding en andere verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis De politie van Ter neuzen verzoekt eventuele getuigen van het ongeval contact op te n

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 2