J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ali Radj ai president nieuwe van Iran CDA en D'66 gesterkt in eisen HAMBURG ONTSNAPT GROTE MILIEURAMP Vijf gewonden en twee arrestaties bij Kalkar TIENTALLEN TEGENSTANDERS OPGEPAKT Tanker aan de grond gelopen ADVIESRAAD WIL TERLOUW ALS INTEGREREND MINISTER Af en toe zon Af en toe en zon en droog weer Mid dagtemperatuur ongeveer 19 graden Meest matige westelijk wind (Zie ook pagina 3i 224e jaargang no. 173 Maandag 27 juli 1981 01 Een tenn{»urtru*tinfj van Zenstrasport, tilt elke tennisser er ver boven uit! ANKARA (UP1/DPA) - De Iraanse premier, Mohamed Ali Radjai, heeft zoals verwacht werd de presidentsverkiezingen in zijn lang met grote meerderheid gewonnen. Het persbureau Pars deel de zondag mee dat er van de tot dan toe 12,6 miljoen getelde stemmen 11,3 miljoen voor Radjai waren. De drie mededingers kregen samen nog minder dan een miljoen stemmen. Tientallen arrestaties zijn verricht van mensen die de verkiezingen wilden dwarsbomen, zo werd zondag in Tehe ran m Ankara vernomen. Radio Tehe ran bevestigde dat 120 personen waren aangehouden, maai' leden van de oppo sitie zeiden dat het aantal arrestanten van de laatste 48 uren veel hoger ligt In Rasht, ten noordwesten van Tehe ran. mislukte een aanslag op de nieuwe gouverneur-generaal van de provincie Gilan en dienst plaatsvervanger, be noemd nadat hun voorgangers vorige maand waren vermoord. De uitslagen van Teheran waren zon dag nog niet binnen. Het aantal kiesge rechtigden bedroeg volgens het hoofd van de verkiezingen ongeveer 22 mil joen. Radjai's vooranger. de afgezette presi dent Bani Sadr, kreeg vorig jaar bij zijn verkiezing op 25 januari 107 mil joen stemmen. Met 2.5 procent is het aantal ongeldige stemmen volgens po litieke waarnemers voor Iraanse ver- Zuidafrikaanse troepen hebben de afgelopen maand bij verscheidene in vallen in Angola 53 Angolezen gedood, onder wie vier soldaten van de Angole se strijdkrachten. fluor In de periode augustus tot en met de cember vorig jaar is het fluorgehalte in het gras van zestien veehouderij bedrij ven in het Sloegebied. met 418 procent gestegen in vergelijking met de perio de april tot en met juli van het zelfde jaar Deze verontreiniging wordt met name veroorzaakt door de chemische bedrijven Hoechst en Pechiney PAGINA 3 gedwongen De eigenaars van het Argentijnse vrachtvliegtuig, dat zes dagen geleden verdween tijdens een vlucht vauit Iran. hebben vrijdag gezegd dat het toestel werd gedwongen het Russische luchtruim binnen le vliegen. Er kon den echter geen aanwijzingen worden gegeven over wat er met het toestel is gebeurd PAGINA 10 akkoord Rene van der Gijp heeft precies gekre gen wat hij wilde Na tien dagen onder handelen kwam hel grillige voetbalta lent gisteren mondeling tot overeen stemming met Feyenoord, waar de 20- jarige aanvaller voorlopig voor drie jaar terecht kan PAGINA 11 slop Het amateurwielrennen zit momen teel duidelijk in het slop Over de kwantiteit is nog niet te klagen, want voor veel koersen in Zeeland en Bra bant zijn er vaak meer inschrijvingen dan er renners van start kunnen gaan. Maar met de kwaliteit is het weinig flo- rtsant gesteld Renners, die in Zeeland bij de amateurs eens sterk domineer den. wachten in deze categorie nog al tijd tevergeefs op hun opvolgers. PAGINA 12 slokop Sedert een week geleden op de Champs Elysees de 68e Tour de Fran ce eindigde, zyn de gemoederen in de Franse wielerwereld verhit Tientallen profs en de beide managers Daniel Dousset en Roger Piel zijn woedend op Bernard Hinault en diens ploeg De re den van deze gramschap Is de macht waarover de Tourwinnaai beschikt. PAGINA 13 doorgaan Regenng noch rugbybond van Nieuw- Zeeland heeft een beslissing genomen over het doorgaan van de loernee van de Zuidafrikaanse ploeg, na de moei lijkheden van zaterdag De tweede van de zestien wedstrijden, uitgesmeerd over een periode van twee maanden, van de Springbokken in Nieuw-Zee- land. kon zaterdag in Hamilton geen doorgang vinden door een bezetting van het speelveld Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Varia: 4 Radio en televisie: 7 i Sport: 9.10.11.12.13 en 14. houdingen buitengewoon hoog. Radjai is mede door zijn mede-kandidaten aan de overwinning geholpen omdat die drie, Abbas Sheibani, Ali Akbar Parvaresh en Habibollah Asgar-Owla- di Musuiman, op het laatste ogenblik opriepen op Radjai te stemmen. De afgezette leider Bani Sadr had via een clandestiene Koerden-zender opge roepen de verkiezingen te boycotten. Radio Teheran maakte bekend dat acht personen zaterdagavond en zon dagochtend in Kerman, Sari en Babol ter dood zijn gebracht omdat zij gewa- TIDYVORTH - Zorgzaam begeleidt prins Charles zijn bruid lady Diana naar de wachtende auto: een polowedstrijd waar de prins aan deelnam, werd door het paar vroegtijdig verlaten, aangezien lady Diana niet opge wassen bleek tegen de overstelpende belangstelling van het publiek en de pers. Met een hoogrode kleur en tranen in haar ogen verliet zij het speel veld. Prins Charles heeft de leraren aan het internaat in SchoUand van wie hij bij twee gelegenheden een pak slaag kreeg, uitgenodigd voor zijn huwelijk op 29 juli met lady Diana In een interview met een huwelijks nummer van de Radio Times ver scheen. herinnert Prins Charles zelf aan zijn tijd op 'Cheam' - een Spar taanse instelling die ook door va der prins Philip werd bezocht ..Ik kreeg twee keer een pak slaag en ik was een van de jongens waar bij dat uitwerking heeft. Ik heb nooit meer kattekwaad uitge haald". Prins Charles zei dat hij de leraren die hem over de knie legden, geen kwaad hart toedraagt pende opstand tegen de islamitische re publiek zouden hebben gepleegd. Zondag werden in Kashmar in de noordoostelijke provincie Chorasan nog eens twee personen terechtgesteld als 'zionistische elementen', aldus Ra dio Teheran. .Jk ben een creatuur van het parle ment, vertegenwoordig de opvattin gen van imam Khomeiny en zal een broeder voor Bani Sadr zijn." Met deze woorden karakteriseerde Mohammed Ali Radjai op 11 augustus van het vorig jaar in het parlement in Teheran zijn positie in het machtsbestel van de isla mitische republiek Iran. nadat 80 pro cent der afgevaardigden hem als kan didaat van het compromis tot eerste minister-president van de islamiti sche republiek had gekozen. Waarnemers in Teheran gaven de 48- larige Radjai toen maar een paar we ken. Zijn eerste optreden verried onze kerheid De voormalige wiskundeleraar aan een islamitische middelbare school ontwikkelde voor zijn regeringspolitiek geen concreet program, maar liet er vanaf de eerste dag geen twijfel over bestaan, dat hij een harde politiek van islamisering zou voeren Hij steunde bij zijn werk niet op techno craten en specialisten, maar op 'makta- bis voorvechters van de zuivere islami tische school, die hij op sleutelposities in staat en regering plaatste. Leek het erop dat hij in het begin van zyn openbare optreden teveel hooi op zijn vork had genomen. In de maanden van zijn regeerperiode toonde hij aan dat hij zich als staatsman kon presente ren Met steun van de massamedia die onder toezicht van de islamitische re publikeinse partij staan, werd hij een onbuigzame voorvechter van een harde lijn vis-a-vis de politieke oppositie in het binnenland T weede garnituur Radjai was een islamitische revolutio nair van de tweede garnituur. Hij werd in 1933 geboren in de 180 km ten westen van Teheran gelegen stad Ghasvin en ging daar ook school. Van 1948 tot 1953 vervulde hij zijn militaire dienstplicht in het luchtwapen. Zijn opleiding tot leraar volgde hij in Teheran Vanaf 1960 was Radjai aan de staf van een school verbonden. Zijn po litieke werkzaamheid dateerde reeds van de jaren zestig en was door het mo hammedanisme gemotiveerd In 1963 werd hij lid van de 'Bevrijdingsbewe ging van Iran', die kort tevoren door Mehdi Bazargan en ayatollah Talegha- ni was opgericht en die vanwege haar sterk islamitische oriëntering geen van het Nationaal Front werd Radjai's agitatie tegen het bewind de sjah leverde hem als leraar aan ver schillende religieuze scholen in Tehe ran aanhoudingen en gevangenisstraf fen op. Na zijn vrijlating uit vierjarige detentie in 1978, die hij uitzat in de be kende gevangenissen voor politieke gevangenen in Teheran, werd hij in 1978 lid van de islamitische leraars- bond. KALKAR - Verregend en ietwat teneergeslagen zitten wat deelnemers aan de 'Anti-atoomdorp-mamjestatie'i bijeen bij het informatiecentrum: een voormalige koestal iVan onze verslaggeefster i KALKAR - Door het barslechte weer dat ook West- Duitsland het afgelopen weekeinde heeft geteisterd zijn niet meer dan ongeveer achthonderd demonstran ten komen opdagen op het terrein waar een anti-atoom dorp bij de Kerncentrale in Kalkar had moeten verrij zen. Slechts een handjevol demonstranten trachtte op het gepachte terrein wat wrakke bouwsels neer te zet ten, maar op last van de politie werden die ijlings afge broken. De wegen in een straal van een kilometer rond de plek waar het antl-atoomdorp had moeten komen te staan, werden zaterdag door de politie gecontroleerd: wie zich per auto binnen die straal wilde begeven, moest wel al zijn bouwmaterialen en flessen afgeven Op het gepachte terrein mocht onder geen beding worden gekampeerd, wel echter op een gemeentelijk sportveld, twee kilome ter bij de Centrale vandaan. In de loop van zondag onstonden er toch nog tamelijk onverwachts moeilijkheden- weer trachtten de demon stranten op het verboden terrein hutjes op te trekken. De politie greep, gebruik makend van de wapenstok, spoedig in en arresteerde twee actievoerders. Een groep van ongeveer 150 deelnemers nam dit niet en trok naar de brug bij Rees. ten noord-oosten van Kalkar. Daar kwam het opnieuw tot een hardhandig treffen: er vielen vjjf gewonden, van wie één er ernstig aan toe is. Er zijn. zo verklaarde een Nederlandse actievoerster, geen Neder landers onder de gearresteerden en gewonden. Op het terrein bij de snelle kweekreactor is het momen teel uiterst rustig: er is praktisch niemand meer aanwe zig. Ook op de omliggende kampeerterreinen zijn nau welijks meer demonstranten te vinden. De Stop Kalkar-groepen uit West-Duitsland en Neder land lieten gisteravond weten dat zij in ieder geval van plan zijn door te gaan met het inrichten van een alterna tief informatiecentrum in de verbouwde en bezette melkstal op de van een boer gepachte grond. Ook zal de bouw van een grote windmolen doorgaan. Een woord voerderzei dat in het midden van deze week weer bouw materialen naar het dorp zullen worden gebracht HAMBURG (DPAl - De haven van Hamburg is zaterdag na een ongeluk met een tanker op de Elbe ternauwernood aan een grote milieuramp ontsnapt. Zaterdagavond lukte het slepers de zater dagochtend aan de grond gelopen Liberiaanse tanker 'Afran Ze nith' vlot te trekken. Naar een eerste onderzoek heeft uitge- pen, zo deelde een woordvoerder van de wezen is 300 ton olie uit de tanker gelo- Hamburgse milieu-autoriteiten mee Olieverontremiging werd na het aan brengen van barrières in de Elbe door opzuigschepen bestreden De 76.176 ton metende tanker liep za terdagochtend aan de grond toen de machines uitvielen bij het wisselen van loods. De zware ruwe olie was van de gevarenklasse 'A 1' waaruit ook gas vrijkomt De politie had de bevolking in de buurt daarom verzocht niet te roken. Zaterdagmiddag had zich een olietapijt gevormd van zes kilometer. Het scheep vaartverkeer m de Elbe werd zaterdag enige tijd stilgelegd. De olievlek ver vuilde de stranden van woonwijken in het noordwesten van Hamburg. Dc Afran Zenith wordt momenteel door autoriteiten onderzocht. Ze was geladen in Cabinda in Angola door Shell. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Van Agt en Terlouw gaan vandaag met herhalingen van hun ei sen van vorige weck de finale fase van de informatie in. Overleg binnen hun partijen heelt beide onderhandelaars gesterkt in hun verlangens. Van Agt wil programmatische wijzigingen. Terlouw andere afspraken over de ze telverdeling. CDA-leider Van Agt heeft dit weekein de na telefonisch overleg met de top van zijn partij besloten om zijn eisen te handhaven. De sociaal-economische paragraaf moet worden opengebroken, vindt hij Vooralsnog voelen de belde andere on derhandelaars en de informateurs, die daarover vrijdagavond met Van Agt hebben gesproken, er niets voor. Zij wil len met verder gaan dan verduidelij kende besprekingen De adviesraad van D'66 steunde zater dag in Utrecht Terlouw in diens eis. In een motie sprak de adviesraad uit, dat Terlouw als minister van economische zaken in hel kabinet de rol van integre rend minister voor het financieel en sociaal-economisch beleid moet krij gen. De informateurs hadden die rol aan Den l'yl (sociale zakeni toege dacht. Terlouw zei zaterdag dat hij een „rede lijk vertrouwen" heeft dat de positie van de minister van economische zaken onaangetast zal blijven Wanneer dat niet het geval is. „kan het beoogde kabi net er op grond van de nu voorliggende voorstellen niet komen", zei Terlouw De term breekpunt vindt hij in dit ver band te hard: „Ook als die kwestie niet wordt geregeld, blijven we ons voorne men uitspreken aan een coaltitie CDA- PvdA-D'66 deel te nemen Er is geen alternatief De informateurs Lubbers. De Koning en Van Thijn willen vandaag voor het laatst onderhandelen met de fractie leiders Van Agt, Den Uyl en Terlouw. De taakafbakening tussen sociale en economische zaken, de taakverdeling tussen PvdA-minister en CDA-staats- secretarissen van onderwijs en de de fensieparagraaf in het ontwerp-regeer- akkoord staan daarbij centraal. Voorafgaand aan de onderhandelingen, die vanmiddag worden voortgezet, zul len de fractieleiders onderlinge contac ten hebben over een aantal van de moeilijkste punten. Zo bespreken Den Uyl en Terlouw vanochtend de taakaf bakening tussen de hun toegedachte departementen. Morgen verlangen de informateurs een definitief ja of neen van de fracties te horen m.. .-••• woensdag hun eindverslag aan de ko ningin willen uitbrenger. Adviesraad De adviesraad van D'66 stemde er za terdag mee in. dat de kamerfractie uil eindelijk akkoord was gegaan met de fensie als een van de drie departemen ten voor D'66. Een motie, waarin de eis werd gesteld dat defensie werd geruild tegen buitenlandse zaken of ontwikke lingssamenwerking. werd met ruime meerderheid verworpen. Terlouw zei dat D'66 aan economische zaken, ver keer en waterstaat en defensie „drie interessante departementen" heeft. Overigens bleek de kandidatuur van mede-partijoprichter Hans van Mierlo voor het ministerschap van defensie op de adviesraad omstreden Verscheide ne leden opperden bezwaren, omdat Van Mierlo s opvattingen niet zouden stroken met de partijlijn Daarbij werd er op gewezen dat de kandidaat voor defensie invoering van de neutronen bom niet bij voorbaat verwerpt en ook positiever staat tegenover de NAVO- kruisraketten dan de rest van de partij Terlouw zei dat hij vandaag of morgen met Van Mierlo idie van vakantie moest terugkomen! een gesprek zal hebben Daarin moet blijken of de ministers- kandidaat het D 66-procramma van harte onderschrijft. Wanneer dat niet het geval is. zal Van Mierlo zelfde eerste zijn om neen" legen zijn kandidatuur te zeggen aldus Terlouw pe fractielei der zei dat er nog meer kandidaten voor de ministerspost zijn Overigens zei Teriouw dat de minister van defensie in het nieuwe kabinet best wat meer dan zijn voorganger te maken mag hebben niet vraagstukken van wapenbeheersing. Mei de beoogde minister van buitenlandse zaken, de PvdA'er Van der Stoel, moet daarover worden gepraat, vond hij. Het ministe rie van defensie zou. aldus Terlouw. een ministerie van nationale veilig heid moeten worden. Jan Terlouw. gefotografeerd tijdens de vergadering van de adviesraad van D 6 die zaterdag in Utrecht gehouden werd. NA KUNSTHART NU RUILHART HOUSTON (UPh - Amerikaanse artsen in Houston hebben zondag een ruilhart in gebracht in het li chaam van de 36-jarige Nederlan der W. A Meuffels Dit heeft het St - Lukes-ziekenhuis tn Houston be kendgemaakt Meuffels heeft drie dagen geleefd met een plastic kunsthart dat donderdag btj hem werd ingeplant door dokter Denton Cooley. De hartchirurgen van het Texas-hartinstituut hebben het hart van een donor die zaterdag avond laat vanuit Tennessee naar Texas ivas overgebracht, korte tijd later overgeplant Volgens de chi rurgen begon het hart vrijwel on- middelltjk te werken. Een woordvoerder van het zieken huis zei later dat de toestand van de patient 'kritiek en onstabiel'was en dat 25 medische experts trach ten z\jn leven te redden. Hel pro bleem Is dat zijn bloed niet voldoen de. stolt Het hoofdbestuur van de Neder landse'hartpatiënten Vereniging heeft een dringend beroep gedaan op de staatssecretaris van volksge zondheid mevrouw Veder-Smit om de luchtbrug naar het hartcentrum in Houston voorlopig slop le zetten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1