PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Begin wijkt voor druk VS: staakt-het-vuren Reagan wil met Moskou praten BESTAND IN LIBANON VAN KRACHT Gewelddadigheden bij verkiezingen in Iran BROERTJES (12 EN 7 JAAR) MET 1800 GULDEN OP ZAK OP DE FEESTTOER Topdrukte centrale ANWB DePZC 'n Dijk van een krant. Vondst nieuwe antibiotica KUNSTHART Opklaringen Af en toe buien, maar ook enkele op klaringen. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra den Meest matige noordwestenwind izie 224e jaargang no. 172 Zaterdag 25 juli 1981 (Van onze correspondent) JERUZALEM - WASHINGTON - De Amerikaanse afgezant naar het Midden-Oosten, Philip Ha- bib, is er na een week bemiddelen in geslaagd een bestand tussen Libanon en Israël te bewerkstel ligen. Het staakt-het-vuren werd om half twee vrijdagmiddag van kracht. Premier Begin ver klaarde dat Israël gehoor had gegeven aan het Amerikaanse verzoek het vijren te staken nadat de Libanese regering aan Habib beloofd had de beschietingen op Noord-Israël te stoppen. De Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft vrijdag bekend gemaakt eveneens een staakt-het-vuren in acht te nemen. In een verklaring sprak de PLO over een „politieke en militaire overwinning". In alle officiële uitlatingen wordt ge sproken van een regeling tussen Liba non. Israël en Amerika. De Israëlische functionarissen benadrukken dat er geen sprake is van een bestand tussen Israel en de Palestynen. Ook hebben de Amerikanen aan Israël moeten beloven in de toekomst op geen enkele wijze contact met de PLO op te nemen. Israël heeft van het begin af aan gesteld dat een staken van het vuren alleen kan plaatsvinden in het kader van een alomvattende vredesregeling met Liba non. Israël stelt de Libanese autoritei ten verantwoordelijk voor alle ge vechtshandelingen op haar gebied. Van een bestand met de Palestijnen kan geen sprake zijn omdat dit een erken ning van de PLO als gelijke partner in het conflict zou inhouden Maar ondanks alle mooie formules heeft Begin gisteren ingestemd met een staakLhet-vuren dat hij nog kort daar voor absoluut van de hand wees. De Is raëlische premier heeft te allen tijde verkondigd de Palestijnen waar en wanneer dan ook te zullen bestrijden. Dit door hem veel geprezen beleid hield in dat Israël niet afwachtte tot het zelf afstoten De Rouw Holding in Terneuzen, die in financiële moeilijkheden verkeert, heeft twee dochterbedrijven afgesto ten. Het bureau VAZV in Cadzand is vorige week verkocht aan een perso neelslid. verder is er akkoord bereikt over de verkoop van het verzekerings bedrijf Scaldis in Terneuzen PAGINA 3 onderhandelingen De door het CDA geëiste nieuwe on derhandelingen over belangrijke on derdelen van het voorlopig regeerak koord hebben vrijdag nog niet tot be slissingen geleid Het overleg wordt maandag voortgezet en zal naar ver wachting opnieuw tot diep in de nacht voortduren. PAGINA 7 dieptepunt Wereldwijd gezien is de scheepsbouw het dieptepunt gepasseerd. Er mag op een zodanig herstel worden gerekend, dat omstreeks 1985 een evenwicht tus sen vraag en aanbod zal zijn bereikt, waarbij het bouwen van schepen weer een lonende bezigheid zal blüken te zijn. PAGINA 9 schadelijker Wie zijn sigaretten zelf rolt. ontziet al leen zijn portemonnee Want het ge halte aan schadelijke stoffen in siga retten van eigen fabrikaat - met filter - is veel hoger dan in.lichte en normale filtersigaretten van de fabriek. Dat concludeert de Duitse organisatie Wa- rentest na een onderzoek van 22 mer ken shag, waaronder 10, die ook in ons land worden verkocht. PAGINA 17 belangstelling Het profwlelrennen staat in Nederland nog steeds in de belangstelling Dat bewees gisteravond weer eens de Ron de van Kwadendamme. Want hoewel enkele heftige slagregens en een huive ringwekkende kou deden vermoeden, dat de winter al voor de deur staat, dromde het publiek onder honderden paraplu's toch in dichte rijen langs het parkoers PAGINA 19 bijna De Nederlandse waterpoloploeg heeft vrijdag zijn tweede nederlaag geleden tijdens het toernooi in Madrid Neder land is echter heel dicht bij een verras sing geweest, het verloor met maar 9-8 van Olympisch kampioen Sovjet Unie. Nieuws uit Zeeland: 2,4 en 5 Binnen- en buitenland: 3 en 7 Sport: 17 en 19 Radio en televisie: 21 Financieel: 23 Zaterdagkrant: 11, 12, 13, 14 en 15 werd aangevallen maar „preventief', zonder directe aanleiding Palestijnse basis m Libanon aanviel. In plaats daarvan heeft Begin in het huidige be stand nu het voorbehoud gemaakt dat Israël het recht heeft op te treden als de Palestynen zich niet aan het bestand houden of zelfs maar voorbereidingen voor een actie tegen Israël treffen. Druk De toenemende Amerikaanse druk op Israël was de belangrijkste reden voor deze ommezwaai in Begin's opstelling. De scherpe veroordelingen van Ameri kaanse politici en liet volledig verlies van elke vorm van steun of zelfs maar begrip in het Congres waren daar slechts een klein onderdeel van. Daad werkelijk zijn de Verenigde Staten overgegaan tot het treffen van maatre gelen. De levering van de F-16-vIiegtui- gen is opgeschort, het Amerikaanse ministerie van defensie beeft een voor genomen bezoek van een delegatie naar Israël uitgesteld (deze delegatie had tot doel bcprekingen over toekom stige wapenaankopen te voeren) en in Israël werd zelfs de vrees uitgesproken dat hel Pentagon een alomvattende wapenembargo voorbereidde. Naast deze overwegingen speelden ook plaatselijke factoren een rol. Van mill tair oogpunt uit gezien is Israël erin ge slaagd de Palestijnen een zware klap toe te brengen. Enkele hoofdkwartieren van de Palestijnse organisaties zijn vol ledig verwoest. Zo werd het plaatselijk hoofdkwartier van El Fatach in Tyrus geheel van de aardbodem weggeveegd. Het hoofdkwartier van het Democrati sche Volksfront voor de Bevrijding van Palestina onderging hetzelfde lot waar bij zo'n 20 vooraanstaande leden om kwamen, Militair kan Israël zich dus een bestand veroorloven al hebben hooggeplaatste officieren ervoor ge waarschuwd dat de Palestijnse de rust slechts zullen gebruiken om zich te reorganiseren. Oorlogsmoed Daar staat tegenover dat ook de dor pen en steden in Noord-Israel die ern stig onder de strijd geleden hebben, oorlogsmoe zijn. In sommige plaatsen hebben de mensen meer dan tien dagan in de schuilkelder doorgebracht. Ter wijl gisteren de regering zich over het bestand beraadde, werd het stadje Kir jat Sjmona opnieuw door een Katkoe- cha-raket getroffen. Een man werd ge dood en veertien mensen raakten ge wond. Oppositieleider Peres verwelkomde het bestand Hij zei verleden week al op een staken van de vijandigheden te hebben aangedrongen. De ernstige kritiek die hij op het regeringsbeleid heeft zal hij volgende week in het parlement tot ui ting brengen. Aan de andere kant van de politieke arena beschreef de ex treem-rechtse Tchija-partij het rege ringsbesluit als een totale overgave aan de PLO In de hoop dat de rust althans tijdelijk is teruggekeerd heeft premier Begin zondag vrijgemaakt voor het voortzet ten van zijn formatiepogingen. Zelfs de wekelijkse kabinetszitting is daarvoor met enkele dagen uitgesteld De forma tie heeft inmiddels een vergevorderd stadium bereikt. In principe hebben al le drie de religieuze partijen ingestemd met Begin in de regering te stappen Begin moet nu alleen nog enkele perso nele vraagstukken oplossen. Mogelij kerwijs zal hij trachten de formatie zon dag af te ronden. Embargo Nu Israel zich neerlegt bij een wapen stilstand. krabbelt de VS terug van de kritiek op zijn bondgenoot. Toch komt er nog geen einde aan het embargo op de F-16's. Volgens minister van buiten landse zaken. Haig. zou dat van dc si tuatie in het Midden-Oosten afhangen. Niet alleen heeft Amerika druk op Is raël uitgeoefend, maar Israël heeft ook de VS onder druk gezet. Er valt een duidelijke matiging waar te nemen in Washington. Na de woede van premier Begin werden de felle uitspraken van minister van defensie, Weinberger, en onderminister Clark teruggenomen om het onderhandelingsklimaat te verzachten. De uitgesproken ergernis sen waren slechts „persoonlijke" oor delen van de bewindslieden. JERUZALEM - Philip Habib, de speciale afgezant van de Amerikaanse president, verklaart vrijdag in Jeruzalem in aanwezigheid van de Israëlische premier Begin r). dat er na 15 dagen van intensieve beschieting tussen Israel en de Palestijnen in Libanon een staakt het vuren is. NEWARK (AP) - Een bacterie die is aangetroffen in de grond van een bos rijk gebied in het zuiden van de Ameri kaanse staat New Jersey blijkt een aantal nieuwe 'super-antibiotica' te kunnen produceren. De nieuwe antibiotica kunnen effectief infecties bestrijden waarbij penicilline en andere middelen niet meer hielpen, zo heeft het wetenschappelijk onder zoekinstituut Squibb gemeld. De onderzoekers van Squibb zeggen dat de enkelvoudige moiuculaire struc tuur van de nieuwe soort antibiotica, monobactams genaamd, niet meer zo gemakkelijk kan worden geneutrali seerd als penicilline en andere tot op heden bekende antibiotica De Turkse krijgsraad heeft besloten de leider van de Rechtse Nationale Red dingspartij. Necmettin Erbakan, en ne gen van zijn medewerkers vrij te laten Dit is vrijdag uit officiële bron in de Turkse hoofdstad Ankara vernomen. De partij wordt verantwoordelijk ge houden voor vele aanslagen die voor de staatsgreep werden gepleegd WENEN - Iraanse studenten hielden vrijdag voorkorte tijd de Iraanse ambassade in Wenen bezet. Zij werden door de oproerpolitie verwijderd. De bezetters kwamen binnen onder het mom te willen stemmen. Vrijdag werden in Iran presidentsver kiezingen gehouden. VOORSPRONG VOOR RADJAI TEHERAN (UPI/DPA/AFP)- De Iraanse autoriteiten hebben meegedeeld dat de opkomst bij de presidentsverkiezingen die vrijdag in Iran werden gehouden groter is geweest dan bij de verkiezingen van januari 1980 toen Bani-Sadr in de eerste ronde met 75,7 procent werd gekozen. Bij verschillende aanslagen op de verkiezingsdag zijn zeven mensen om het leven gekomen en acht wond. De Iraanse autoriteiten hadden zeer scherpe veiligheidsmaatregelen geno men. maar deze konden niet verhinde ren dat het geweld in Iran opnieuw toe nam. In Teheran werden twee revolu tionaire gardisten doodgeschoten, een lid van de zogenoemde comités i orde- wachten in wijken en dorpeni werd bij een bomaanslag op een politiebureau gedood. In een voorstad van Teheran ontplofte een bom bij het kantoor van de plaatselijke gouverneur, twee men sen kwam om. twee werden gewond. In Rasjt, Noord-Iran, kwamen bij een bomaanslag volgens het officiële pers bureau Pars. twee 'militante moslems' om, zes mensen werden gewond. De stembussen bleven twee uur langer open. volgens de autoriteiten, wegens de massale opkomst. Uit steekproeven onder de kiezers bleek dat zoals werd verwacht premier Mohammed Ali Rad- jai afstevent op een grote overwinning Radjai is geen lid van de regerende isla mitisch republikeinse partij (irpi, maar wordt er wel door gesteund De afgezette president Bani-Sadr riep het Iraanse volk op niet te stemmen. Dc oppositie-beweging moedjahldien-e- chalq (volksstrijders voor de islam) wordt door de autoriteiten verantwoor delijk gesteld voor de golf van aansla gen Een groot aantal leden zou zijn gearresteerd, zo meldde Radio Tehe ran. In een aantal districten werd tevens gestemd voor het parlement. Een twin tigtal parlementszetels stond open we gens ambtelijke fouten, twisten en tus sentijds overlijden van parlementsle den. In 23 districten moest worden ge stemd om dat de afgevaardigden om kwamen bij de bomaanslag op het hoofdkwartier van de IRP, eind juni. Verwacht wordt dat het overgrote deel van de zetels aan de IRPzulllen toeval len. Een piloot van de Iraanse luchtmacht is vrijdag met zijn Boeing 707 geland op de luchthaven van Cairo. Hij heeft onmiddellijk politiek asiel aange vraagd. VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft vrijdag een eind gemaakt aan een 'vakantie-uitstapje' van twee broertjes van zeven en twaalf jaar oud uit het Brabantse Ulvenhout, die woensdagmorgen, met 'medeneming' van 1800 gulden, hun ouderlijke woning hadden verlaten en donderdagmorgen met de trein in Vlissingen waren aangekomen. Een agent van de Vlissinge gemeentepolitie ont dekte het tweetal, G.B. (12i en K. B. (7) donderdag bij een provisorisch opgezette tent langs de Nieuwe Vlissingseweg. Verder onderzoek bracht aan het licht dat de twee broertjes na hun aankomst in Vlissingen bij het station onder meer een bedrag van 325 - hadden uitgegeven voor de aanschaf van een fiets en vervolgens in een sportwinkel in de stad een tent ter waarde van 700,- hadden gekocht Als voedselvoorraad hadden ze enkele dozen versnaperingen gekocht. De Vlissingse politie heeft het tweetal vrijdag overgedragen aan de stichting Jeugd en Gezin in Breda, nadat duidelijk was geworden dat de ouders - die ook niet om opsporing van de kinderen hadden verzocht - hen niet wilden ophalen. Eén van de twee broertjes was overigens al onder toezicht gesteld Toen zij met hun tent bij de Nieuwe Vlissingseweg door de politie werden ontdekt verklaarden ze aanvankelijk op ue fiets naar Vlissingen te zijn gekomen. De tent was overigens zo provisorisch opgezet dat die volgens de politie bij de eerste de beste windvlaag zou worden meegenomen Ook vertelden de twee dat ze de 1800 gulden van hun ouders hadden meegekregen Nadere informatie door de politie leerde dat de twee jongens de tent en de fiets in Vlissingen hadden gekocht. Ze waren nog drie keer teruggegaan naar de sport winkel waar ze nog voor een bedrag van 300.- aan andere artikelen, zoals slaapzakken en gas. hadden aangeschaft. Bij een supermarkt kochten ze ervol- gens ieder een horloge en een hoeveelheid versnaperingen als voedsel. De Vlis singse politie zal nog onderzoeken of de betreffende winkeliers wegens heling kunnen worden vervolgd. De twee jongetjes - de jongste bleek overigens gekleed in een pyama, waar hij een jas overheen droeg - hebben de nacht van donderdag op vrijdag in het Vlissingse politiebureau doorgebracht, waar ze volgens de politie een 'voortreffelijke nacht rust' hebben genoten. De ouders hebben volgens de politie inmiddels wel te ken nen gegeven dat ze het geld terug willen hebben, maar hebben nog geen officiële aangifte van diefstal ingediend DEN HAAG - De alarmcentrale van de ANWB wordt sinds donder- middag overstelpt met telefoontjes van Nederlanders, die in het bui tenland in moeilijkheden zijn geko men Honderden landgenoten heb ben de afgelopen dagen een beroep moeten doen op de alarmcentrale. Volgens een woordvoerder van de ANWB, waar met man en macht wordt gewerkt, is er de laatste 48 uur sprake van topdrukte De alarmcentrale wordt belaagd door telefoontjes van Nederlan ders die in het buitenland een on geval hebben gehad Talloze land genoten zijn betrokken geraakt bij aanrijdingen. De meest voorko mende ziektes, waarmee de ANWB wordt geconfronteerd, zijn blinde darmontstekingen. hersenbloedin gen en hartinfarcten .Het lijkt hier wel een streekziekenhuis", aldus de woordvoerder Op de Nederlandse wegen was gis teravond van vakantiedrukte nog weinig te merken De algemene ver keersdienst van de rijkspolitie in Driebergen sprak vrijdag van een rustige avond Wel werd enige drukte waargenomen bij de grens overgangen in het zuidoosten van het land. maar tot files heeft dat niet geleid In dat beeld zal vandaag ongetwij feld rerandenng komen BONN (RTRl- In een hriof aan de W'est- duitse Bondskanselier Helmut Schmidt heeft president Reagan dui delijk beloofd besprekingen met Mos kou te zullen openen over de Eurostra- tegische raketten, zo heeft een rege ringswoordvoerder vrijdag in Bonn megedeeld. De brief is verzonden juist voor de economische topconferentie die afgelopen week in Ottawa is gehou den. De woordvoerder gaf geen bijzonderhe den over de inhoud van de brief, maur volgens de Westduitse kranten verze kert Reagan opnieuw dat Washington wil onderhandelen, en dat hij er van uit gaat dat tussen medio november en me dio december formele onderhandelin gen kunnen beginnen Eerst zouden de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Haig en zijn Russische collega Gromyko ln september in New York voorbereidend overleg voeren. Volgens dc regeringswoordvoerder heeft deze brief alle c\entuclc twijfels over dc Amerikaanse bedoelingen uit de weg geruimd, zodat de polemiek nu plaats zou kunnen maken voor een pragmatischer benadering van bespre kingen. Schmidt heeft herhaaldelijk laten blij ken dat hij Washinton graag wat meer vaart zou zien zetten achter het openen van besprekingen met de Sowjet-Unie. De Bondskanselier staat daarbij ook onder druk van zijn eigen sociaal-demo cratische partij, waarbinnen de discus sie over de plaatsing van Pershing-II en Cruiseraketten in Europa de laatste tijd weer in alle hevigheid is opgelaaid. In die discussie heeft Schmidt zijn poli tieke toekomst verbonden aan uitvoe ring van beide elementen van het Navo- besluit van december 1979: modernise ring van de middellange afstandsraket- V akantie-duurte een voorproefje §yn vakantie-genietend Ne- JLderiand is een opvallende verschuiving van het be stedingspatroon merkbaar. Er is in doorsnee niet alleen minder geld beschikbaar (voor het eerst is een korting op de vakantiegelden toegepast via de loonmaatregel)! met de gulden kan ook aanzienlijk minder worden gedaan De vakantieganger is als gevolg daarvan prijsbewuster geworden, geeft kriti scher uit. houdt meer dan anders de knip op de beurs. De rechtstreekse in vloed van die veranderde houding doet zich over de hele linie voelen. Het Natio naal Bureau voor Toerisme (NBT) in Den Haag meldde deze week dat er in de nu toch langzamerhand aangebro ken piek van het zomerseizoen nog vrij wel overal plaats is te vinden en dat vergeleken met vorig jaar de campings aanzienlijk beter bezet zijn. maar dat hotels en pensions het een stuk minder goed doen Een ander signaal is de te rugloop in omzet van frisdranken. De fabrikanten van dit vocht wijten de slechtere resultaten voor een deel aan het weinig dorstige weer. maar stellen tegelijk vast dat de economische terug gang de mensen minder snel naar de cola en de up doet grijpen. Wie. het mil de wintertje dat we op het ogenblik be leven zat, besluit om toch nog maar zuidwaarts te trekken stelt hoogst per soonlijk vast dat ook in de ons omrin gende landen de prijzen onvoorstelbaar hoog uit de pan gerezen zijn. Grote boosdoener is natuurlijk de olie. Vakantiegangers-automobi listen hebben overal in Europa aan de pomp nog nooit zoveel moeten neertel len voor een litertje benzine als dit jaar En het eind is bepaald nog niet in zicht Tegen volgende week zaterdag (1 au gustus) zijn opnieuw forse verhogingen van de motorbrandstoffen aangekon digd. In Nederland zitten we na een stij ging van de benzineprijs met 20 procent binnen een jaar al tegen de twee gulden voor een liter aan; andere landen zijn die grens inmiddels gepasseerd. In het bos van de ondoorgrondelijke oorzaken wordt de consument de laatse maan den steeds verwezen naar de invloed van de dollar-koersstijging, de valuta waarin de ruwe olie wordt betaald. En de snelle klim van de dollarkoers is dan weer het gevolg van de hoge rentestand in Amerika, het middel waarmee presi dent Reagan tegen alle protesten van andere landen in de hollende inflatie in zijn land wil bestrijden. Op de achter grond spelen ook mee de vermindering van de olieproductie in enkele Opec- landen. de verminderde omzet en dus hogere kosten by de oliemaatschappij en die op lagere capaciteit moeten draaien plus nog een aantal voor de leek nauwelijks te bevatten effecten. Wanneer en hoe een rem kan worden aangebracht op deze prijzenhausse van oheprodukten is een voorlopig on beantwoorde vraag. Misschien wel nergens beter dan by de benzinepomp met zijn op hol ge slagen literprijs beseft de gemiddelde Nederlander dat het uit de lengte of uit de breedte zal moeten komen. In ..Kerncijfers verkeer en weg", een jaar- ïykse uitgave van de Stichting Weg. wordt vastgesteld dat ondanks de ho- - gere brandstofprijzen in 1980 in het woon-werkverkeer meer is gereden dan in het jaar daarvoor; tegelyk valt in dat overzicht te lezen dat het percentage huishoudens en alleenstaanden dat geen auto bezit, steeds verder is ge daald. Toch komt op autodicht Neder land meer en meer de vraag af hoelang het gemiddelde gezin nog kan blyven doorgaan om die hoge voorrang aan het autorijden te geven die tot op dit mo ment als normaal beschouwd wordt. Voor de overheid die steeds bezig is ge weest om dezelfde motorbrandstof met hogere accynzen te belasten zou boven dien ook wel eens het moment kunnen aanbreken waarop de verwachte hoge re belastingopbrengsten als gevolg van zuiniger autogebruik op geen stukken na meer worden gehaald. De omhoog gierende olieprijs werkt op vrijwel ieder terrein van produktie en dienstverle ning door- grondstoffen worden duur der. transportkosten stijgen, arbeids- lasten groeien onvermydeiyk mee. En dat alles by een duidelijk dalend gezins inkomen. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft deze week de cyfers van de nationale rekeningen 1980 gepubli ceerd. En daaruit bhjkt dat de gezins consumptie vorig jaar met één procent is gedaald, de consumptie per hoofd van de bevolking met anderhalf pro cent. Hogere prijzen, zwaardere lasten en geen byster optimistische economi sche vooruitzichten manen tot voor zichtigheid in het dagelykse uitgaven patroon De ervaringen die menig vakantieganger in deze weken opdoet als hy de inhoud van de portemonnee van dag tot dag een beetje bijhoudt zy n nog maar een voorproefje van de prij- zenkoorts ln de olie die zich met eruge vertraging straks overal elders zal doen voelen. vdM ten en opening van onderhandelingen tussen oost en west in dc brief aan Schmidt zou Reagan nu beklemtonen dat ook hij zeer hecht aan naleving van het besluit tot onderhan delen. Het feit dat de betreffende Sow- jet-wapensystemen alleen op West-Eu ropa zijn gericht doet niet af aan de Amerikaanse vastberadenheid om de ze dreiging in te perken, zo zou Reagan geschreven hebben. HOUSTON <UPli - De Amerikaan se hartchirurg Denton Cooley heeft donderdag in Houston bij een 36- jarige Nederlander een kunst hart ingeplant nadat een drievoudige 'bypass' operatie, waarbij een ver vanging wordt aangebracht voor de aderen, was mislukt Cooley is op zoek naar transplantatiehart voor de Nederlander.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1