PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen heropening onderhandelingen Geen kernwapenvrije zone Noord-Rusland Nederlander geeft minder uit BESPREKINGEN OP DRIE PUNTEN SOLIDAIR MET LIBANON vandaag Kandidaat minister is zoek ZEEPBEL KREMLIN DOORGEPRIKT Noodweer in Europa Veel bewolking Veel bewolking, enkele buien en een kleine kans op onweer. Middagtempe- ratuur rond 17 graden. Matige, naar west tot noordwest draaiende loind tzie ook pagina 3). 224e jaargang no. 171 Vrijdag 24 juli 1981 DE JAGER-TOLHOEK moriKe mffinmtéo keukens GOES: Houtkade 7, tel 01100-21250* Geopend ma -vr van 8 00-17 00 uur zaterdag van 10.00-12 00 uur MIDDELBURG Korte Noordstraat 1. tel 01180-28050 1001 bouwmaterialen onder één dak! iVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Informateurs en fractieleiders van PvdA, D'66 en CDA zullen de onderhandelingen over het ontwerp-regeerak- koord en de zetelverdeling niet heropenen. Slechts over drie nog niet volledig geregelde punten wordt verder gepraat: de staats secretarissen van onderwijs, de taakafbakening tussen sociale en economische zaken en de kernwapens. Voor het overige kan slechts sprake zijn van verduidelijking van de eerder gemaakte afspraken. basis- en voortgezet onderwijs zou aan de CDA-staatssecretanssen toevallen, inclusief de middenschool. Van Agts woordvoerder sprak van „een politieke wilsovereenstemming" tussen Van Agt en Den Uyl. Uitgekleed De informateurs Lubbers, De Koning (beiden CDA) en Van Thijn (PvdA) heb ben deze werkwijze gisteren afgespro ken. Ze komen daarmee slechts gedeel telijk tegemoet aan de forse bezwaren die de CDA-fractie woensdagavond te gen programma en zetelverdeling in bracht. CDA-leider Van Agt zal vanochtend bij het begin van de besprekingen bekij ken of hij voldoende ruimte krijgt de wensen van zijn fractie naar voren te brengen. Procedureel is die ruimte er, zei zijn woordvoerder, maar de vraag is of dat ook inhoudelijk het geval is. Het informateurs-trio wil vandaag en maandag nog met de drie fractieleiders verder spreken over wat zij „de losse einden noemen. Dinsdag verlangen zij een definitieve uitspraak van de frac ties. Woensdag willen ze koningin Bea trix rapporteren of het beoogde kabinet van CDA, PvdA en D'66 te maken valt. De informateurs hebben de CDA-wens om alsnog adviezen in te winnen van de president van de Nederlandsche Bank, Zijlstra. en anderen, naast zich neerge legd. PAGINA 2 vakantiewerk De vele honderden vakantiewerkers bij toeristische en horecabedrijven langs de Zeeuwse kust zijn vrijwel overgeleverd aan de goede wil van hun werkgevers De controle op de nale ving van de wettelijke mimmumjeuga- lonen voor vakantiewerkers is nihil. PAGINA 3 haringvangst Nederland komt er uiterst bekaaid af m de verdeling van de haringvangsten ten westen van Schotland, waarover donderdag door de EG-commissie overeenstemming is bereikt. Haring is een van de hoofdpunten op de visserij raad van aanstaande maandag Neder land zou slechts drieduizend ton toe gewezen krijgen uit een vangstquote "an in totaal 55.000 ton. PAGINA 7 attractie Binnenkort is het Verdronken Land van Saeflinghe. het grootste brakwa tergebied van Europa een attractie kwijt. Nadat hij ruim 36 jaar als zelf standig schaapherder met zijn witge- wolde kudde heeft rondgedwaald, zal Eduard Verbist zijn schaapjes en hon den vaarwel zeggen. Een opvolger is er al gevonden. PAGINA 11 hout 's Werelds werkelijke energiecrisis is de snelle uitputting van de houtvoor- raad Omdat de derde wereld voor zijn energievoorziening sterk afhankelijk is van brandhout dreigt de bevolking tn grote moeilijkheden te geraken nu steeds minder hout ter beschikking komt en de prijzen flink aan het stijgen zijn. PAGINA 12 niet soepel De experimentele fase waarin PEG Zwolle-trainer Frits Korbach momen teel met zijn team verkeert. Is voorlo pig nog ruet afgerond Weliswaar won de Overljselse eredivisionist donder dagavond in Serooskerke met ruime cijfers van de plaatselijke zaterdag derdeklasser, soepel ging het aller minst. PAGINA 13 badronde Twee tempobeulen hebben enkele dui zenden toeristen gisteravond in de ne gende badronde van Domburg de kou even doen vergeten Want in de kille wind zorgden Ad Polak en Chris Holle- mans voor vuurwerk in deze race. Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7en 8 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 12 en 13 Kunst en cultuur: 14 Radio en televisie: 15 De taakverdeling tussen beoogd on- derwijs-minister Van Kcmenade (PvdA) en de twee CDA-staatssecreta- rissen levert nog de nodige conflictstof op. Aan een brief aan de informateurs hechtte Van Agt gisteren een lijstje van taken waarover maandagnacht overeenstemming met Den Uyl zou zijn bereikt. De woordvoerder van Den Uyl sprak dat gisteravond echter stellig te gen. Volgens het lijstje van Van Agt, dat hij de komende dagen formeel wil vastleg gen. zou minister Van Kemenade alleen het hoger onderwijs plus wat franje (voorlichting, internationale betrek kingen) in zijn portefeuille krijgen. Het De PvdA-woord voerder verklaarde gistereravond dat het bewuste lijstje maandagnacht inzet is geweest van drie uur lang .onderhandelen. Den Uyl zou hebben laten weten dat Van Keme nade met zo'n uitgeklede portefeuille geen genoegen kon nemen. De daarop volgende onderhandelingen zouden geen definitieve afspraken hebben op geleverd. Het tweede ..losse eind" is de taakafba kening van het departement sociale za ken (kandidaat-mmister: Den Uyl). D'66-leider Terlouw vindt dat hijzelf, als beoogd minister van economische zaken, de functie van integrerend mi nister in de sociaal-economische en fi nanciële sector moet krijgen Daarover praat hij nog onderling met Den Uyl. De Slot zie pagina 6 kolom 1> DEN HAAG -Hans van Mierlo. de grote voorman van D'66 uit de begindagen van de parti), is kandidaat voor het mi nisterschap van defensie Zijn kandi datuur is in de plaats gekomen van die van kamerlid Laurens Jan Brinkhorst, die het fractievoorzitterschap verkiest. De partij kampt echter met een pro bleem: Van Mierlo weet zelf nog niet dat hij kandidaat is en het kan hem ook niet worden verteld Hij zit ergens in Span je. volgens een woordvoerder van D '66 op 65 kilometer van het dichtstbijzijnde telefoontoestel Overigens is Van Mierlo met de enige kandidaat die voor de post defensie zal worden benaderd. D'66 heeft nog meer namen in petto, maar wil die niet aan de openbaarheid prijsgeven. Binnen D'66 behoort Van Mierlo op het punt van de fensiepolitiek tot. de rechter vleugel. PARIJS - Donderdag werd in Parijs een demonstratie gehouden om te protesteren tegen de recente aanvallen van Israel m Libanon. De actie was tevens bedoeld om uitdrukking te geven aan de svmphatie die men voelt voorde Libanese slachtoffers De optocht voerde onder meer langs de kerk van Madeleine Zie ook pagina 6: DEN HAAG - Het officiële Sow jet-persbureau Novosti heeft gisteren een abrupt einde gemaakt aan alle speculaties over een veronderstelde bereidheid in Mos kou om delen van haar grondgebied te betrekken bij een eventueel kernwapen- vrij Noord-Europa. In een commentaar noemt het persagentschap het „inconse quent" om delen van het grondgebied van een kern wapenmacht te willen betrek ken hij een dergelijke kernwapenvrije zone. Eind vorige maand liet de Russische partijleider Brezjnjev tegenover SPD-voorzitter Willy Brandt doorschemeren dat daarover wel te praten zou zijn. Maar de Sowjetrleider stelde zijn „voor- Finland, dat zich in de regel geheel stel" in zulke vage bewoordingen, dat voegt naar de internationale initiatie- politieke leiders in de Scandinavische ven van de machtige oosterbuur, bleef landen zich en bloc afvroegen wat de reactie opvallend gematigd. Een het einde van de jaren vijftig toen de toenmalige partijleider Nikita Khroesjtsjew een Sowjetrgarantie om geen kernwapens tegen Scandinavi sche landen te zullen inzetten aanbood in ruil voor een kernwapenvry houden van Scandinavië. Sindsdien waren er eigenlijk geen nieuwe elementen in de discussie gebracht. Zeepbel Brezjnev in zijn schild voerde. Zelfs in krant als „Hufvudstadsbladet" vroeg zich zelfs af, of het hier met ging om een poging van Moskou om de groeiende meningsverschillen tussen Amerika en West-Europa te gebruiken Een kernwapenvnj Noord-Europa is een steeds terugkerend thema in de Scandinavische hoofdsteden, al sedert De „romantische zeepbel", zoals een Westduits kabinetslid de weer even opgelaaide discussie noemde, is door het Kremlin nu maar snel doorgeprikt, vlak voor zij uit zichzelf uiteen zou spatten. Brezjnev is er niet in geslaagd Slot zie pagina 6 kolom 2) Donderdagochtend had de CDA-fractievoorzitter Dries van Agt een gesprek met de drie informateurs Lub van Thijn. Van Agt bracht de standpunten over van de laatst gehouden CDA-fractievergadenng WENEN (UPIl - In Oostenrijk is de afgelopen dagen meer regen gevallen dan in de afgelopen 124 jaar gebeurd is. terwijl in verscheidene Middcneu- ropese landen een flink pak sneeuw is gevallen. Functionarissen hebben donderdag gezegd dat er zeker 12 mensen zijn omgekomen door het 'u in- terse' weer en dat de schade in de miljoenen guldens loopt. groot aantal gezinnen moesten worden geëvacueerd. In Spanje en Portugal bestrijden brandweer, politie en leger, onder steund door vliegtuigen, sinds donderdagmorgen grote bosbran den. De brand in Spanje, die door sterke wind wordt aangewakkerd, strekt zich uit over een breedte van bijna 50 km in de zuidwestelij ke provincie Caceres, die aan Por tugal grenst. Tot nu toe is al zeker 2000 hectare pijnboombos ver woest. In Portugal worden vooral grote delen van het 17.000 hectare omvattende bosgebied in de noor delijke provincie Leiria door valmmen geteisterd. In Oostenrijk verdronken vier men sen in de Donau. waarvan het peil met 2,5 cm per uur stijgt. In Wenen bereikt de rivier haast een alarm- stand In de sterk gezwollen rivie ren in het zuiden van de Bondsre publiek verdronken ook vier men sen. onder wie een meisje van twee Zware regenval heeft de afgelopen dag overstromingen veroorzaakt in Zuidwest-Polen. In de streek rond Zielona Gora en Jelenia Gora. in de bovenloop van de Neisse. stonden donderdag en kele duizenden hectaren land on der water. 60 boerderijen en een DEN HAAG (ANP)- In 1980 is het volu me van de nationale bestedingen met één procent gedaald ten opzichte van 1979. De gezinsconsumptie liep met écn procent terug, per hoofd van dc be volking liep de consumptie met ander half procent terug. De netto bedrijfsin vesteringen daalden met 10,5 procent en de overheidsbestedingen vertoon den een lichte stijging. Dat blijkt uil de donderdag door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cij fers van dc nationale rekeningen 1980. Ondanks de lagere bestedingen nam het tekort op dc lopende rekening van de betalingsbalans nog toe Het werkelijke nationale inkomen daalde met één procent bij een nagenoeg ge lijkblijvend produktieniveau van be drijven De produktie van onder meer delfstoffenwinning, chemische en aard olie-industrie nam af. de produktie in landbouw, metaalnijverheid, transport en dienstverlening nam toe Mede door de geringe produktiviteitsveranderln- gen nam de werkgelegenheid nauwe lijks toe Na enige jaren van afnemende inflatie namen de prijsstijgingen in 1980 vooral bij de gezinsconsumptie weer toe Volgens het ministerie van eeonomi sche zaken is een daling van de con sumptieve bestedingen van gezinshuis houdingen sinds 1951 niet meer voorge komen. De daling deed zich voor bij voedingsmiddelen (een half procent! en duurzame goederen als auto's, cara vans. boten en sieraden izes procent). De bestedingen aan huren en medische vezorging namen toe Prijzen De consumentenprijzen stegen in 1980 volgens het ministerie van economi sche zaken meer dan in de jaren 1976 tot en met 1979. Toch werd er relatief gezien door gezinnen meer gespaard, juist omdat er minder werd geconsu meerd. De besparingen van bedrijven (niet-uitgekeerde winsteni zijn vol gens het ministerie echter vrij scherp gedaald. In 1980 werd vergeleken met 1979 nau welijks meer geproduceerd door de in dustrie. Ook in de delfstoffenwinning i voornamelijk aardgas i nam de prduk- tie in 1980 vergeleken met 1979 (strenge winter i af. Volgens het ministerie geeft het jaarcijfer voor 1980 een wat in gun stige zin \Trtekend beeld, omdat de produktiedahngen in de industrie pas in het tweede kwartaal van 1980 ingezet zijn. In 1979 daalde het produktieniveau in de bouwnijverheid ais gevolg van de strenge winter met acht procent Dit heeft zich in 1980 niet hersteld Het ar beidsvolume liep zowel in de industrie als in de bouwnijverheid terug met res pectievelijk tien- en twaalfduizend ar beidsjaren Inkomen Ongelijke prijsstijging van de invoer en dc uitvoer in 1979 en 1980 zorgden voor een aanzienlijk ruilvoet verslech tering. Dat houdt in. dat het buiten land minder betaalt \oor door Neder land uitgevoerde produklen, terwijl wij meer betalen voor door ons inge voerde goederen en diensten. Zo staat dan volgens het ministerie tegenover een toeneming van het netto nationaal inkomen met één procent. Per hoofd van de bevolking was de daling van het nationaal inkomen nog groter, na melijk anderhalf procent. Bombardementen van Begin §a ls er in de afgelopen xlmaanden al enkele licht punten te zien zijn geweest in de pogingen van de Ameri kaanse onderhandelaar Ha- bib om de oorlogsdreiging in het Midden-Oosten te verminderen, dan zijn die als gevolg van de bombar dementen en beschietingen van Israel in Libanon voorlopig volledig aan het zicht onttrokken Premier Begin gaat op het ogenblik in zijn afrekening met Palestijnse brandhaarden óók tegen over de burgerbevolking in het lam ge slagen Libanon als een wildeman te keer. En met deze politiek-van-de-eer- ste-klap loopt hij het gevaar zich meer en meer. ook van Israels vrienden in het westen, te isoleren. Langzamerhand kan zelfs de vraag worden gesteld of Be gin dat eigenlijk nog wel zo hogeüjk in teresseert. De discussie die hij namelijk over zijn militaire acties voert met de Amerikaanse'regering krijgt uiterst cy nische trekken. De Amerikaanse minis ter van defensie Caspar Weinberger be schuldigde Israël twee dagen geleden in de tot dan toe scherpste openbare kri tiek - van 'vernietiging van de vredespo gingen van Habib. juist toen deze op het punt stond om in.de Israëlische raket cnsis met Syrië een akkoord te berei ken. Begin's antwoord gisteren op dat verwijt was voor ieder die moeite doet om zich in de hachelijke omstandighe den van Israël te verplaatsen, onthut send. „Ik heb een gematigde houding aangenomen". Sinds de spannende dagen rondom de Israëlische parlementsverkiezin gen van 30 juni lijkt Begin zich te gedra gen ais een volledig aan zijn lot overge laten regeringsleider, die uitsluitend in de militaire aanval nog een uitweg ziet Een week voordat Israel naar de stem bus ging liet hij een kernreactor in aan bouw bij Bagdad plat bombarderen. En nog toen hy ternauwernood de op dracht voor de vorming van een nieuw kabinet had aanvaard begonnen de lucht- en marine-aanvallen op Beiroet en andere Libanese steden en dorpen met de bedoeling om PLO-kantoren en Palestijnse opleidingskampen uit te schakelen. Van de eerste klap af. waar mee deze acties werden ingezet, begon Begin grenzen te overschrijden die hij tot dan toe steeds nadrukkelijk in acht zei te hebben genomen. Israëlische mi litairen hadden niet langer de strikte opdracht om burgers te ontzien: on schuldige mannen, vrouwen en kinde ren werden bij honderden tegelijk het slachtoffer. Het optreden van Israël heeft overal in de wereld een schokef fect veroorzaakt en diepe verontwaar diging gewekt. Menachim Begin is be zig met aanvallen van een omvang die in geen verhouding staat tot het twijfel achtige nut. dat hy ermee beweert te dienen. Intussen beginnen de onderlinge be trekkingen tussen Washington en Je ruzalem gevoelige schade te lijden. Tot voor enkele dagen was de kritiek vanuit de Verenigde Staten nog ingehouden Reagan ging ervan uit dat de opschor ting van de levering van F-16 gevechts vliegtuigen aan Israel de nu wel erg agressief geworden Begin geleidelijk aan wel zou intomen. Het tegendeel lijkt het geval Gisteren was de ver slechtering in dc relaties met Amerika onderwerp van beraad in een byzonde- re zitting van het Israëlische kabinet. Maar de scherpe terechtwijzingen van uit Washington lijken de militaire vuur kracht van de Israëli's richting Libanon alleen maar te hebben aangewakkerd: onmiddellijk na afloop van de kabinets zitting in Jeruzalem werd opnieuw een zware aanval op Palestijnse doelen in Libanon ingezet Het is de bedoeling dat de Amerikaanse onderhandelaar Habib na een nieuwe diplomatieke pen delronde langs Arabische hoofdsteden vanochtend (vrijdagi een gesprek zal hebben met premier Begin. Voor Was hington zou de uitslag hiervan wel eens bepalend kunnen zijn voor de Ameri kaanse houding tegenover Israel, de vriendschapsbanden met de VS en ook met Europa worden via het Israëlische militaire geweld van de laatste twee we ken wel erg op de proef gesteld. Ook binnen Israël komt er steeds meer kritiek op de overmaat waar mee Begin op het ogenblik de oude Joodse wetmatigheid 'oog om oog en tand om tand' in vernietigende praktijk brengt. De haviken in Jeruzalem zijn bezig in korte tijd in puin te schieten wat na vele jaren als een voorzichtig begin van vrede in het Midden-Oosten is bereikt de broze relaties met de Egyptische president Sadat komen binnen de Arabische gemeenschap on der nog grotere druk te staan dan er al was De oorlogskracht waarmee op Li banon wordt ingehakt zorgt ervoor dat de Arabische staten elkaar - ondanks alle onderlinge verschillen - weer opzoe ken en één front maken tegenover Is rael. Bovendien is het gevaar voor een rechtstreeks treffen met Syrië dat zich stevig gesteund weet door de Sowjet- Unie levensgroot aanwezig Begin ver grijpt zich kortom aan de terreur die hy wil bestrijden. De vrienden die zijn op treden in deze vorm willen blijven rechtvaardigen worden steeds zeldza mer in aantal vdM Mariannd van de Torre is in de eerste ronde van het internationale tennis toernooi voor dames in hel Zweedse Baastad uitgeschakeld Dc Zweedse Catrin Jexell overwon de Nederlandse kampioene met 6-4.3-6 en 7-6.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1