PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA VERWERPT REGEERAKKOORD Vredesaanbod van Begin zeer kritisch ontvangen Dag voor des oordeels de potvissen Terlouw wil meer bevoegdheden IN DE SCHUILKELDER -jm vandaag WEINBERGER AFKEUREND OVER AANVALLEN Russen gebruiken dum-dum HEROÏNE ONDERSCHEPT Veel bewolking Veel bewolking en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra den. Matige naar noordoost draaiende wind. (zie pagina 3). 224e jaargang no. 170 Donderdag 23 juli 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST In een eerste reactie liet PvdA-fractie- leider Den Uyl weten „verbijsterd" te zijn over de opstelling van het CDA. Hij was ook verbaasd over Van Agt. die eer der juist had verklaard amendering in het geheel niet nodig te achten. Ten slotte vond Den Uyl het optreden van de christen-democraten „onfatsoen lijk" tegenover de informateurs, die hadden beklemtoond dat er geen ver dere ruimte voor onderhandelingen was. Terlouw was er zeer verwonderd over, dat Van Agt in zijn fractie zo'n neder laag heeft geleden, nadat hij maandag nacht nog verklaarde het ontwerp-ak- koord te zullen verdedigen. „Het is on begrijpelijk. dat het CDA nu dat ak koord op losse schroeven zet. Dit trekt essentiële bouwstenen uit het moei zaam opgetrokken gebouw weg. Dat betreur ik zeer". De bezwaren van het CDA betreffen vooral het van iedereen verwachte koopkrachtoffer ten behoeve van de werkgelegenheid, de hoogte van de be- KIRYAT SHMONA - Premier Begin van Israël tikt een kindje tegen de wangen tijdens zijn bezoek woensdag aan een schuilkelder in Kiryat Shmona.één van de plaatsen in noordelijk Israël welke nu al meer dan een week dagelijks onder Palestijns vuur liggen. Ook Israël gaat nog steeds door met zijn beschietingen van de Palestijnse stellingen in Libanon. DEN HAAG - Het fractieberaad bij het. C.DA. leidde gisteren tot een negatief antwoord op de voorstellen van de informateurs. Foto; v i n r. de heren Va» Agt en Leijenhorst. prioriteit Het college van gedeputeerde staten van Zeeland heeft staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne de bouw van het streekziekenhuis voor Walcheren op te enmen In het priori teitenschema bouwinitiatieven 1982- 1988. In februari stelde de staatssecre taris het schema 1981-1987 vast. PAGINA 3 bruiloft In diplomatieke kringen en in het par lement in de Britse hoofdstad ontspon zich gisteren een ruzie over de weige ring van de Spaanse koning Juan Car los het huwelijk van prins Charles en lady Diana bij te wonen PAGINA 4 betutteling De burgemeester van Marseille, Gas ton Defferre. staat als minister van binnenlandse zaken aan het hoofd van een onderneming die de grootste om- 1 wenteling teweegbrengt, binnen het nieuwe socialistische regime. De 71-ja- rige witharige potentaat ergert zich al sinds jaar en dag blauw aan de betutr teling die op bestuursgebied van Pa rijs uitgaat. PAGINA 11 zigeuners De groep van ongeveer 180 zigeuners, die momenteel een standplaats heeft op het Haagse Malieveld, zal nog deze week vertrekken naar een terrein in Hoogerheide. Het stuk grond achter een manege is eigendom van het Rijk. De zigeuners zullen maximaal twee maanden op het terrein blijven. PAGINA 12 armoede Het is momenteel een beetje huilen met de pet op in de Zeeuwse atletiek Vooral by de heren is de armoede min of meer troef. Dat uit zich mede in de resultaten van Zeeuwse wegwedstrij den. PAGINA 13 verbitterd Het kan verkeren, zelfs in de wieler sport. Terwijl Geme Knetemann al voor de aanvang van de wedstrijd de circa 70.000 toeschouwers in Chaam erop attent maakte dat Johan van de Velde wel hield van een ronde-mlss in tygerpak, kaapte drie uur later een verbitterde Roy Schuiten de zege in de Acht van Chaam voor de neus van de 'aangewezen' kopman van de Post- ploeg weg. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 6 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 7 en 14 Sport; 12 en 13 Radio en televisie: 15 Financieel: 17 rigens niet uit dat spoedig nieuwe in formateurs benoemd zullen worden om de onderhandelingen voort te zet ten. De PvdA-leider liet weten dat ook bin nen zijn fractie grote weerstanden te gen het programakkoord bestaan, vooral waar dit afwijkt van de strijd punten. Zo was het moeilijk te aanvaar den dat de minima de komende zo'n procent per j aar achterui t. zouden gaan Ook was meer duidelijkheid vereist over de koppeling tussen loonmatiging en medezeggenschap van de werkne mers. De PvdA heeft verder moeite met de voorgestelde financiering van de in vesteringen, die „onvoldoende" zou zijn veilig gesteld. Ook op de punten onderwijs en democratisering van het welzijnswerk heeft de fractie kritiek. Dat geldt ook voor het niet direct slui ten van de kerncentrales en het niet nemen van een beslissing over de kern wapens. Maar bij de beslissende stemmingen in (Slot zie pagina 11 kolom 7) (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het CDA verwerpt belangrijke delen van het voorlopige regeerakkoord voor het nieuwe kabinet. CDA-fractieleider Van Agt deelde woensdagavond na afloop van het beraad mee dat het akkoord op drie punten zal moeten worden bijgesteld. Het gaat hierbij om de noodzakelijk geachte koopkrachtdaling, de plaatsing van nieuwe kernwa pens en de zetelverdeling, inclusief het „superministerie" van sociale zaken. Jan Terlouw van D'66 heeft de eis op tafel gelegd, dat hij als minister van economische zaken de integrerend minister voor de sociaal-economisch-financiële sector wordt. minister Albeda geen zeggenschap over zaken als de Antillen". Kernwapens De defensieparagraaf - met name de afspraken over het uitstel van het be sluit tot modernisering van de kern wapens - zal „dichter bij het CDA-pro- gram" moeten komen. Dat betekent dat het CDA uitstel wel wil toestaan, maar een datum wil afspreken waarop een definitief besluit genomen moet worden. Fractieleider Van Agt kreeg woensdag avond opdracht over deze punten met de andere partijen verder te onderhan delen In zijn reactie op de wensen van het CDA benadrukte Den Uyl de in stemming van de PvdA met-de voor stellen van de informateurs. Hij had de fractie daarvoor „op een fatsoenlijke" manier onder druk gezet, en vooral be nadrukt dat amendering niet mogelijk was. „Wij hebben bewust onderhandeld in de wetenschap dat dit een definitieve zaak was," aldus Den Uyl. Verbijsterd ,4k ben verbijsterd hierover. Het ging duidelijk om een eindbod. Dit creért een geheel nieuwe situatie," zei Den Uyl, die eerst de reactie van de infor mateurs wil afwachten. Hij sloot ove- zuiriigingen en de vernieuwing van het belastingstelsel. Over deze paragraaf wil de fractie verder een uitgebreide consultatie van maatschappelijke groeperingen, zoals vakbeweging en werkgevers, en van president Jelle Zijl stra van De Nederlandsche Bank. Onderwijs Verder heeft de fractie bezwaar tegen de niet duidelijk afgebakende taakver deling tussen minister Van Kemenadc (PvdA, onderwijs) en de beide CDA- staatssecretarissen-,, waakhonden". Hierover zijn, volgens Van Agt, maan dagnacht duidelijke afspraken ge maakt. Den Uyl ontkende woensdag dat hij zou hebben toegezegd dat een van de staatssecretarissen het voortgezet on derwijs in zijn portefeuille zou krijgen Uit andere bron is echter gebleken dat de informateurs Lubbers en De Koning wel bereid waren met deze afspraak in te stemmen, terwijl de derde informa teur, Van Thijn, zijn handtekening wei gerde te zetten. Ook het „superministerie" van sociale zaken, dat is toegedacht aan Den Uyl, wordt door de fractie afgewezen. Van Agt:„Dat departement was een prima functionerend ministerie (en met een verwijzing naar Den Uyl). ook al had toonbeeld zal zijn van Arabische mach teloosheid. Probleem voor de Arabieren, met name voor Libanon, is dat Ronald Reagan aarzelt. Daarom verwacht men in de Arabische wereld dat Libanon, en voor al Zuid-Libanon. vooralsnog het doel wit zal blijven van de allesvernietigen de Israëlische oorlogsmachine. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft dinsdagavond, als reactie op de voortdurende vijandelijkheden aan de Libanees-Israëlische grens, op geroepen tot 'onmiddellijk beëindiging van ^lle gewapende aanvallen' De raad heeft secretaris-generaal Wald- heim van de Verenigde Naties uitgeno digd zo spoedig mogelijk rapport uit te brengen - niet later dan 48 uur naar aanvaarding van de oproep - over toe passing van de resolutie Luchtaanvallen De Israëlische luchtmacht heeft giste ren opnieuw de verbindingswegen over de Litani- en Zahrani-rivieren in Zuid-Libanon gebombardeerd. De ver- bindingsbruggen tussen Zuid- en Noord-Libanon waren ook vorige week al doel van de Israëlische lucht aanvallen. De afgelopen dagen zijn de Palestijnen erin geslaagd deze doorgangswegen te herstellen door de vrijwel droge rivier beddingen met zand en grind op te ho gen. Het verkeer van noord naar zuid en de aanvoer van nieuw wapenmateriaal ging dan ook gewoon door Van Pale stijnse kant werden gisteren nederzet tingen in Noord-Israél met Katjoesja- raketten bestookt. Hierbij vielen geen gewonden omdat de inwoners opdacht hadden gekregen in de schuilkelders te blijven. Volgens het internationale Rode Kruis zou woel Israël als de Palestijnen erin toegestemd hebben van tijd tot tijd het vuur te staken om het afvoeren van ge wonden mogelijk te maken. (zie ook pagina 4). LONDEN iRitii-De SowjetUnieis zijn infanterie aan het uitrusten met kogels die gelijk staan aan de 'dum-dum' kogels die onder de con venties van Den Haag en Geneve zijn verboden, aldus de publikatie Jane's Infantrie Wapens in de jongste uitgave. De kogels zijn bestemd voor het nieuwe Sowjet-AK-74-gcweer, waarvan verscheidene exempla ren in het westen zijn gekomen en zijn onderzocht door spionagedes- kundigen Een dum-dum-kogel spat uiteen wanneer hij het menselijk lichaam raakt en kan veel ernstiger wonden veroorzaken dan normale kogels. Het gebruik van dum-dum-kogels was in IS99 al verboden. iVan onze correspondenten i BEIROET - Terwijl de beschietingen op Zuid-Libanon en op Noord-Israél in alle hevigheid doorgingen, bezocht de Amerikaanse bemiddelaar Habib woensdag Beiroet om daar met de Libanese regering te onderhandelen over wat het Israëlische kabinet dinsdag nauwkeurig om schreven had als „het bewerkstelligen van vreedzame relaties tussen Israël en Libanon". De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, heeft woensdag Is raël ervan beschuldigd de vredespogin gen in het Midden-Oosten van Habib, door zijn bombardementen op Beiroet en de Iraakse kernreactor te vernieti gen. In de sterkste openbare kritiek op Israël tot nu toe door een topfunctiona ris zei Weinberger dat de aanvallen tot twee keer toe een terugslag betekenden voor de pogingen de raketcrisis met Sy rië tot een oplossing te brengen, juist toen Habib op het punt stond een ak koord te bereiken. Afgezien van enkele radicale Pale stijnse splintergroepen - die Israels re cente bloedige optreden in Libanon een te grote provocatie achten en daar om niets van een bestand willen weten - heeft iasser Arafats overkoepelende PLO wel oren naar een staakt-het-vu- ren, vooropgesteld dat Israël alle ac ties in en tegen Libanon staakt. Desondanks wil Begin dat Habib met Libanon, niet met de ..terroristen" en ook niet via derden, onderhandelt, een bij voorbaat vruchteloze zaak want de Libanese regering - en dat weten de Is raëliërs drommels goed - heeft geen en kele grip op de Palestijnse guerrilla strijders. Daar hebben ze in Libanon nu al zes jaar ruzie over. En zelfs in zijn „vredesbenadering" met Libanon is Begin bezig tweedracht te zaaien: de onder Israëlische invloed staande christen-rechtse falangisten vinden het een „positieve ontwikke ling" dat Israël „vreedzame relaties" met Libanon wil aangaan. De rest van Libanon verafschuwt Begin en Israel nu heel openlijk - geen onbegrijpelijke zaak als men bedenkt dat de meer dan 1000 doden en gewonden van de afgelo pen dagen in Libanon ten gevolge van Israëlische aanvallen voor 90 procent uit Libanese burgers bestaat. Bovendien had Begin woensdag een ontmoeting in Noord-Israél met zijn protege, de Libanese militieleider Saad Haddad, een man die openlijk re belleert tegen de regering in Beiroet. Begins „vredesaanbod" aan de Libane se regering wordt dan ook met grote scepsis in Beiroet bekeken. Dat is wellicht de reden dat Habib woensdagavond al weer van Beiroet is afgereisd naar Saoedi-Arabié om daar zijn geluk te beproeven bij de gigant onder de Arabische „gematigden De Amerikanen hopen dat de Saoedi's een matigende invloed zullen uitoefenen op de vandaag in Tunis in spoedberaad bijeengeroepen „Arabische Defensie raad". De Palestijnen willen dat deze raad een duidelijk Panarabisch antwoord for muleert op Israëls agressie tegen Liba non en de Palestijnen. Verwacht wordt evenwel dat de raad niet verder zal ko men dan verbale en financiële steun aan Libanon en de PLO. en voorts een ZEVENAAR (ANP) - De douane en de koninklijke marechaussee aan de grenspost Berg Autoweg bij Zevenaar hebben tijdens een routinecontrole een uit Turkije afkomstig transport van ongeveer tien kilo heroine onder schept. (Van onze correspondente LONDEN - In de Britse bad plaats Brighton, waar de Inter nationale Walviscommissie haar jaarlijkse vergadering houdt, wordt vandaag een be slissing verwacht over de jacht op potvissen, de meest bedreig de grote walvissoort. De beslis sing zal voornamelijk afhan gen van Japan en de VS die el kaar op dit moment nog danig in de haren vliegen.In het kamp van de natuurvrienden die de gecompliceerde proce dures van de conferentie scherp in de gaten houden, heerst optimisme. In het eerste stadium van de bijeenkomst stemde de technische commis sie dinsdag voor een verbod op de jacht van potvissen. Dit ver bod heeft pas geldigheid als driekwart van de 21 aanwezige landen op een plenaire sessie de beslissing ondersteunt. Volgens organisaties als Friends of the Earth en Greenpeace is de kans dat dat vandaag gebeurt redelijk groot. Cana da. dat zich altijd verzet heeft tegen de pogingen de walvisvangst aan banden te leggen, zal zich volgend jaar uit de Internationale Walviscommissie terug trekken en zich dit jaar van stemming onthouden. Japan, de grootste traditio nele tegenstander van iedere vorm van visserij verbod, zal ook deze keer tegen stemmen Vorig jaar verloren de voor standers van een verbod met ëen stem. Japan importeert meer walvisvlees dan ze vangt en dit zint de grootste voor stander vooreen verbod op de commer ciële walvisvangst, de Verenigde Sta ten. niet. De Verenigde Staten heeft al gedreigd met vissenjsancties tegen Ja pan als ze het meerderheidsbesluit van de commissie naast zich neer zou leg gen Een dergelijke actie zou de gevoelige onderhandelingen waarin de beide lan den gewikkeld zijn over de Japanse ex port van auto's en elektronische goede ren met goed uitkomen. Maar een brief van president Reagan waarin hij zegt het standpunt van de Amerikaanse na tuurvrienden te ondersteunen, duidt erop dat de Amerikanen menen wat ze zeggen '^apan heeft negentig dagen om zich tegen een dergelijk besluit te keren en kan dan automatisch doorgaan met de vangst op potvissen, Ze kan zich ook gewoon uit de commis sie terugtrekken, wat een slag voor de milieuvrienden zou zijn. omdat de In ternationale Walviscommissic het eni ge orgaan is waar tegenstanders van de walvisjacht de voorstanders kun nen beinvloeden. Als alle walvisjagers op zouden stappen zou dat het einde van de commissie kunnen betekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1