PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT D'66 wil niet aan 'mager ministerie' Israël praat niet met Palestijnen DEN UYL ALS 'SUPERMINISTER' EIS LEVENSLANG AANSLAG PAUS GEBOORTE-EXPLOSIE VAN LEGUANEN IN VLISSINGEN pta goes vandaag 'ALLEEN WAPENSTILSTAND MET LIBANON' Af en toe regen Veel bexoolking en af en toe regen Middagtemperatuur ongeveer 17 gra den Matige westelijke wind. (zie pagina 3). 224e jaargang no. 169 Woensdag 22 juli 1981 deajf&l xfffrife tv an onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De door de informateurs voorgestelde zetelverde ling in het kabinet van CDA, PvdA en D'66 is op fel verzet gestuit van D'66-leider Terlouw. Als enige van de drie bij het overleg betrokken fractieleiders toonde hij zich dinsdag niet bereid de voorstellen tegenover zijn fractie te verdedigen. Hij is vooral ontstemd over de voorgestelde taakverdeling tussen de departe menten van sociale zaken en economische zaken. Sociale zaken is toegedacht aan PvdA- leider Den Uyl. die ook vice-premier wordt en Antilliaanse zaken krijgt. Dat ministerie wordt echter uitgebreid tot een „superministerie" doordat Den Uyl ook de volledige verantwoordelijkheid Hongaar trekt zijn asielaanvraag in ATHENE (UPI) - Een Hongaarse hoog leraar cn tolk, Zabo Kalman, die vori ge weck politiek asiel vroeg in Grie kenland na uit een raam van de Hon gaarse ambassade te zijn gesprongen, heeft zich bedacht en is dinsdag na-r Boedapest teruggekeerd. Volgens een verklaring van de Griekse regering vroeg de 41-jarige Kalman te rug te mogen gaan naar zijn land. Radio Athene meldde dat artsen in het zieken huis waar hij werd verpleegd voor ver wondingen opgelopen na de sprong uit het raam bezwaar hadden aangetekend tegen de reis. Maar zowel Kalman als functionarissen van de ambassade te kenden formulieren waarin zij de volle verantwoordelijkheid op zich namen. zijden draad Het voortbestaan van 'Het Baken' in Terneuzcn. een van de zes tehuizen voor daklozen en sociale probleemge vallen van de stichting 'Sjaloom hangt aan een zijden draad. Het minis terie van crm. dat het centrum niet langer erkent als instelling op grond van artikel la van de Algemene Bij standswet. wil dat het op 1 oktober sluit. deeltijd De Federatie Nederlandse Vakbewe ging vindt dat het aantal deeltijdar beidsplaatsen aanzienlijk moet wor den uitgebreid Maar een algemeen sli- muleringsbeleid is pas gewenst, als eerst de positie van de deeltijdwerkers is verbeterd. PAGINA 7 tent Een tent en een gevarieerd program ma moeten voorkomen dat het Beu- kelpopfestlval in Biervliet, zaterdag 29 augustus, net zo'n fiasco wordt als vo rig De organisatoren besloten toen op het laatste moment van het evene ment af te zien. omdat regen en wind het optreden van de groepen onmoge lijk maakten. koopkracht De koopkracht van de laagste inko mens kan In de komende vierjaar ster ker dalen dan met 1 procent per jaar Dit blijkt uit het concept-regeerak koord, dat de informateurs dinsdag ochtend aan de fracties van CDA PvdA en D'66 hebben gezonden jeugdtoer een vakantiekamp in de vorm van een Zeeuws-Vlaamse Jeugdtoer op touw te zetten een schot in de roos was. blijkt ieder Jaar opnieuw Niet alleen binnen de wielervereniging Zeeuws-Vlaande- ren. maar nog meer in de nationale Jeugdwielersport. PAGINA 15 oninteressant Freek de jonge en Jos Stelling: een on alledaags duo, geformeerd voor het maken van een film die min of meer zal worden gebaseerd op de theater-show De Tragiek Nieuws uit Zeeland: 2, 4. 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Sport: 13 Radio en televisie: 15 Financieel: 17 voor het werkgelegenheidsbeleid krijgt. Terlouw, die op economische zaken komt, zal dit deel van zijn portefeuille moeten afstaan. Als hij van tevoren had geweten dat economische zaken zo zou worden uitgekleed, zou hij zeker programmatische eisen op dit punt hebben gesteld, zei hij. Op voorstel van Den Uyl bespraken de beide fractieleiders gisteravond de ge rezen geschillen onder vier ogen Dit ge sprek dat in „vriendschappelijke sfeer" gevoerd werd. leverde nog geen resul taat op. Het zal vandaag worden voort gezet. Overigens bestaat over het aantal mi nistersposten geen onenigheid. Dat blijft 6(CDAl-6(PvdA) - 3( D'661. De ver deling van de staatssecretarissen over (Slot zie pagina 11 kolom 5 de partijen wordt 7iCDA) - 7<PvdAi - 3 (D'66i. Terlouw is verder ontevreden met het aan zijn party toegedachte ministerie van defensie, wat hy een „ondankbare post" noemde. Hij had liever buiten landse zaken gehad, een ministerie dat de PvdA krügt. Zo nodig was hij ook tevreden geweest met ontwikkelingssa menwerking. dat het CDA echter voor De Koning wilde behouden. Onderwijs De PvdA krijgt het ministerie van on derwijs, terwijl het CDA financiën houdt. Ook bij de verdere verdeling van de ministersposten zijn de socia listen goed uit de bus gekomen. Naast de al genoemde ministeries krijgt de partij crm. volkshuisvesting en bin nenlandse zaken. Ook het CDA krygt er zes- algemene zaken (minister-president), landbouw en visserij, justitie, ontwikkelingssa menwerking. financiën en volksgezond heid en milieuhygiëne. D'66 krijgt, eco nomische zaken (Terlouw tevens vice- premieri. defensie en verkeer en water staat In het uiteindelyke voorstel heeft ROME (Reuter/DPA)- De openbare aanklager in het proces over de aanslag op dc Paus heeft dinsdag levenslang geëist tegen de Turk Melunet Ali Agca wegens j poging tot moord op Paus Johannes Paulus II en twee Amerikaanse toeristen op het St.-Pietersplein in Rome. Openbare aanklager Nicolo Amato eiste voors een gevangenisstraf van twaalf jaar tegen de Turk wegens verboden wapenbezit en het gebruik van valse papieren. In zijn requisitor gaf Amato te kennen dat de Turk de paus had willen vermoorden Het is volgens hem niet mogelyk geweest vast te stellen of Agca die geen enkele teken van berouw heeft getoond, op eigen houtje of als deelnemer aan een complot heeft gehandeld. Agca was dinsdag niet in de rechtszaal. VLISSINGEN - Het huishouden van de familie Bom in de Vlissingse Scheldestraat is uitgebreid met acht le guanen. Niet geheel onverwacht, want dc heer en me vrouw Bom omringden drie maanden lang de eieren van hun vier jaar oude leguaan Bo met de grootste zorgen. Dat bleek niet voor niets, want toen vorige week dag na dag de eieren uitkwamen, bleek dal het 'nest' in ieder geval het grootste was. dat ooit in Neder land is uitgebroed. De geboorte van leguanen in gevan genschap is een vrij zeldzame aangelegenheid. In Ne derland zijn er. voor zover bekend, maar zes keer van deze Caraibische reptieltjes uit het ei gekropen en dan nooit in een groter gezelschap dan van een of twee broertjes en zusjes. De geboorte van de acht. zevenentwintig centimeter lan ge, reptielen brengt het leguanenbestand van de familie Bom op 28. Daarnaast huizen er nog 19 andere reptielen, insecten poezen, hamsters, cavia's en duiven in de Schel destraat. Bo legde 19 eieren, die haar 'baasje' zorgvuldig uitbroed den in een terrarium in een temperatuur van 30.5 graden. Het gifgroene kroost kreeg een eigen couveuse', waar de diertjes moeten bhjven totdat ze groot genoeg zijn voor een nok. Bij de ouders kunnen ze in geen geval, want moederlijke gevoelens komen bij leguanen niet voor In de natuur gaan de eieren de grond in en vanaf dat mo ment moeten de kleintjes het zelf maar uitzoeken. Wanneer alles goed gaat groeien de acht baby's uit tot dieren van ongeveer twee meter lang. Daar gaat zo'n jaar of zes overheen. „Tegen die tijd is het de bedoeling dat er een reptielenhuis in Vlissingen gevestigd is", vertelt mevrouw Bom. Samen met haar man en ceu vriend heeft ze dc stichting Inguana in het leven geroe pen, die ernaar streeft op korte termijn een openbaar onderkomen voor reptielen in het Vlissingse pakket van slecht-wecraccommodaties te brengen.„We moe ten alleen nog een pand huren, het liefst van de gemeen te, en dan kunnen we starten". De stichting Inguana wil daarmee wat meer bekendheid geven aan reptielen.„Het zijn echt lieve beesten. De oud sten luisteren naar hun naam en ze worden graag geaaid. Veel mensen vinden het eng of denken meteen dat ze wel giftig zijn of zoiets. Niets is minder waar. Leguanen zijn aanhankelijke beesten en ze eten alleen maar groente en fruit" zegt mevrouw Bom Rekeningen om te vereffenen PASSAU/MOSKOU BERN - In het YVestduitse plaatsje Passau werden gisteren soldaten inge zet om burgers te helpen. Het stadje kwam onder water te staan nadat hevige regenval het riviertje Danubie in de val lei de Inn buiten zijn oevers liet treden. Het was een van de ernstigste overstromingen in dit gebied sedert jaren. In Moskou echter steeg het kwik giste ren tot ongeveer 33 graden Celcius Mens en dier probeerden enige verlich ting voor deze hittegolf te zoeken. Deze beer uit de dierentuin van Moskou vond het allemaal maar niets en bracht de dag apatisch in zijn kooi door Tu-ce Oostduitsers zijn in West-Per lijn op verdenking van spionage gear resteerd, zo heeft de politic dinsdag meegedeeld De veiligheidsdienst meent dat een van hen. Wolfgang Hirsch, een belangrijke agent is die al enkele jaren in de Bondsrepubliek ope reerde De andere arrestant is Dieier Droste uit Oost-Berlijn. Het verkeer in de Alpen ondervindt wei nig hinder meer van het onverwachte winterse weer van het afgelopen week einde. De Zwitserse automobielvereni ging ACS deelde dinsdag in Bern mee dat bijna alle passen weer begaanbaar zijn. Allen de Furka-, de Gnmsel- en de Sustenpas zijn voor het verkeer afgeslo ten. Afgelopen zondag moesten door de sneeuwval elf passen voor het verkeer worden gesloten. Verwacht wordt dat binnen enkele dagen ook de drie pas sen die nu nog dicht zijn. weer open gaan. i Van onze correspondent i JERUZALEM - Israel heeft er in toege stemd Amerika te laten bemiddelen in de huidige crisis in Libanon. In een buitengewone zitting van het Israëli sche kabinet is besloten de Ameri kaanse afgezant Philip Habib te mach tigen contact op te nemen mot presi dent Sarkis en de regering van Liba non om te trachten lot een regeling tc komen. In hel Israëlische besluit wordt bena drukt dat Libanon verantwoordelijk is voor de huidige gevechtshandelingen en de Palestijnse aanvallen op Israël vanaf haar grondgebied. Israel houdt zich intussen het recht, voor de Palestij nen te blijven bestrijden en sluit ejko vorm van contact met de PLO uit Het kabinetsbesluit kwam dinsdag als een verrassing nadat functionarissen van de Likoedparty eerder hadden la ten weten dat Israël onder geen voor waarde bereid is de Amerikaanse eis tot een onmiddellyk staakt-het-vuren in te willigen De huidige formule laat nu ge noeg ruimte over om toch tot zo'n be stand te komen al zal dat de nodige pro blemen opleveren. In Jeruzalem werd het regeringsbesluit beschreven als een voorzichtig stapje terug van de absolute weigering zelfs maar over een bestand te praten Daar naast blyfl Israel de nadruk leggen op de noodzaak tot een algemene regeling te komen en niet alleen tot een staakt - het-vuren dat slechts van tijdelijke aard kan zijn Zo spreek! de regerings verklaring over het opnemen van con tacten met Libanon met als doel vrede tussen beide landen te stichten De matiging in het Israëlische stand punt wordt voornamelijk toegeschre ven aan de zware Amerikaanse druk op Israel waaronder het opschorten van de levering van de tien F-16 gevechtsvlieg tuigen Tijdens de kabinetszitting dins dag brachten de opperbevelhebber Ei- tan en het hoofd van de mlichtendienst verslag uit over de militaire situatie De leider van.de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Yasser Arafat, heeft 'positiefgeantwoord op het ver zoek inzake een bestand dat VN-secre- taris-generöal Kurt Waldhe-im tot hem had gericht. Dit is dinsdag in welinge lichte kringen van de Verenigde Naties te kennen gegeven Dc Verenigde Arabische Emiraten. Ga- ter en Koeweit hebben al bckenge- maakt te zullen deelnemen aan de bij eenkomst van de ministers van defen sie en buitenlandse zaken van dc Ara bische liga die morgen in Tunis zal worden gehouden. De PLO had om deze bijeenkomst gevraagd. De afgevaardigde van de PLO m Bonn. Abdallah Frangi, riep de deelnemers aan die conferentie om te besluiten tot het aanwenden van het oliewapen te gen de Verenigde Staten en elk ander land ..dat de Israëlische politiek van agressie steunt". Het Islamitische Wereldcongres heeft maandag gevraagd om de uitstoting van Israel uit de Verenigde Naties naar aaiiieiGing v«n Israels barbaarse lucht aanvallen op de Libanese burgerbevol king en schending van het handvest van de Verenigde Naties'. Bij een kantoor van de PLO in West- Beiroet is dinsdagmiddag een vracht auto vol explosieven in de lucht gevlo gen. Dit heeft het Palestijnse persbu reau Wafa meegedeeld. Volgens het Pa lestijnse radiostation 'De stem van Li banon' zijn verscheidene voorbijgan gers door glasscherven van gesneuvel de ruiten gewond. Geen PLO-functionarissen hebben ver wondingen opgelopen, aldus Wafa. De plaats van de explosie was in dc omge ving van het gebied dat vrijdag door Israëlische vliegtuigen werd gebom bardeerd. Va' V m randaag zal hoe dan ook moeten duidelijk worden of een kabinet van CDA, PvdA en D'66 er werkelyk jlpSg komt. Op de kop af acht we- ken na de even heldere als in gewikkelde verkiezingsuitslag van 26 mei ligt op de tafels van de drie mogelij ke regeringsfracties de basis voor een akkoord, het handwerk van de drie in formateurs Lubbers. De Koning en Van Thijn met daarin een zetelverdeling en hoofdzaken voor een programma. Er was een lange nacht van vergaderen, touwtrekken, volhouden en slikken voor nodig om het zover te krijgen. Uit het voorstel dat bepaald nog niet alle handen op elkaar heeft gebracht valt duidelijk te proeven dat er een aantal rekeningen te vereffenen waren; er valt tegelyk uit op te maken dat vasthou dendheid bij de diverse onderhande laars in de afgelopen tijd per saldo een betrekkelyk begrip is gebleken. De eer ste keer dat zoiets kon worden geno teerd was toen Den Uyl. duidelijk ont stemd over een poging tot een door braak in het vastgelopen overleg, over stag ging door zyn rivaal van de afgelo pen vier jaar. Van Agt, als premier in een komend kabinet te accepteren. Voor Van Agt moet het met de zetelver deling nu op tafel een stevige demarra ge zijn om de post onderwijs, waaraan hij zo lang en zo taai vasthield, toch naar de PvdA te zien verhuizen. En Ter louw zal in zijn eigen club heel wat te verstouwen hebben nu hij toch zit opge scheept met defensie en in economi sche zaken een overschot aantreft van wat aan Den Uyl als een super-minister op sociale zaken is weggegeven. Maar ja. het is sinds diezelfde verkie zingsavond steeds al gezegd: CDA en PvdA. en in mindere mate D'66 zijn tot elkaar veroordeeld, willen zij ieder voor zich met een werkbare regerings combinatie van start gaan. Van het eer ste begin af ook heeft de kwestie van 'de bezetting met de mannetjes' in deze in formatieronde een overheersende rol gespeeld. Extra scherp werd daarbij nog eens zichtbaar dat het bij de zetten schaak erom ging zelf heel nadrukkely k van de partij te zijn. De PvdA zorgde daarvoor toen ze na het 'ja. tenzytegen Van Agt als premier de eis op tafel legde om m de persoon van Van Thijn een eigen informateur aan het CDA-duo toegevoegd te zien. D'66 voelt zich als gevolg van die manoeuvre teveel opzy geduwd. Vandaar gisteren al meteen vanuit deze hoek de suggestie om niet alleen Van Agt en Den Uyl het karwei als formateurs van een nieuw kabinet te laten afmaken, maar dok D'66 een for mateur te laten leveren. De druiven zijn bij D'66 tamelijk zuur. Alleen is op dit moment van de echte waarheid iedere mogelijkheid om alsnog te breken ten koste van zichzelf uit het blikveld weg geschoven Het valt op dat het informatie-trio en de fractie-onderhandelaars in de laatste ronde over de pogingen tot sa menwerking vrij snel tot zaken zijn ge komen over het programma. Dat pro gramma is dan ook heel wat minder ver uitgewerkt dan in de eerste weken van de informatie-gevechten toen iedereen nog dacht alles te kunnen binnenhalen werd verondersteld Daar staat tegen over dat veel van de afspraken in de komende regeringsperiode in werkbaar beleid zal moeten worden omgezet met alle risico's van ingebouwde conflicten, daaraan verbonden. De fracties van CDA. PvdA en D'66 zullen vandaag nog wel pogingen ondernemen om het ont- werp-akkoord over het programma naar eigen wensen en verlangens aan te passen. Maar het ziet er niet naar uit dat daaruit nog werkelijke breekpun ten tevoorschijn komen. De spannin gen in de byna voorbye informatiepe riode zyn hoog gelopen, aan de vinding rijkheid van de informateurs is het te danken geweest dat er geen echte ex plosies zijn ontstaan. Als de sfeer waar in een CDA-PvdA-D'66-kabinet is ont staan bepalend mag worden genoemd voor zyn manier van werken gaan we (opnieuw) een avontuurlijke periode te gemoet. Top in Ottawa De wereldtop van zeven regeringslei ders in kasteel Montebello m de Ca nadese hoofdstad Ottawa is weer voor- by en per saldo toch minder vrijblij vend gebleken dan velen hadden ge vreesd. Sinds 1975. kort na het uitbre ken van de eerste oliecrisis, zyn jaar lijks dit soort conferenties gehouden met de duidelyke bedoeling om de staatshoofden van de grootste indus trielanden in rechtstreekse ontmoetin gen met eikaars problemen te confron teren. Economische zorgen en de na drukkelyke wens om daarin te zoeken naar het gemeenschappefijk belang stonden steeds op de voorgrond. Dit keer waren het de bestrijding van de inflatie en de trage ontwikkeling van de economie over het verschil in beleid tussen de Verenigde Staten en Europa om het economisch herstel te bespoedi gen moest een hartig woordje worden gesproken. Dat is tussen alle vriende lijkheden en plichtplegingen om vooral de sfeer goed te houden door inderdaad gebeurd. En zonder dat daarvan won deren mogen worden verwacht kan toch In ieder geval wel worden vastge steld dat er tussen Reagan en zijn met name Europese bondgenoten voor juist de wederajdse'knelpunten meer begrip is gerezen Bepaald waardevol was de afgelopen dagen in Ottawa de unanie me veroordeling van de toegenomen spanning in het Midden-Oosten. Het signaal naar de partijen in het conflict kwam op een uiterst kritisch moment vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1