PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Pools congres geeft Kania nieuw mandaat Geen problemen bij vakantie-uittocht Weer bombardementen in Libanon KEUZE VOOR GEMATIGDE VERNIEUWING HET ZIT ER OP! Hotel in Kansas City ingestort: 108 doden pta goes Man gestorven na steekpartij vandaag ZA TERDA G ENKELE FILES GEMELD Chinese dam weerstond vloedgolven Tweekamp Karpov en Kortsjnoi 'wankel' Bewolkt Veel bewolking en mogelijk wat regen. Middagtemperalmtr ongeveer 18 gra den. Matige westelijke wind. (zie ook 224e jaargang no. 167 Maandag 20 juli 1981 aleaÉel WesWwvendi |kW8 Tel OIIOO SQBSO WARSCHAU (AFP/DPA) Het buitengewoon congres van de Poolse verenigde arbeiderspartij heeft zaterdagavond met 1311 van de 1939 stemmen partijleider Stanislaw Kania een nieuw mandaat gegeven en daarmee de lijn gekozen van een gematigde socialistische vernieuwing die sinds tien maanden in Kania wordt gesymboliseerd. De stemming vond in het geheim plaats, wat een unicum is in de communistische wereld, en een van de belangrijkste feiten van de verkiezing, zo menen waarnemers, is dat Kania niet werd gekozen door het centraal comité maar door het voltallig partijcongres. Dat verschaft hem niet alleen meer au toriteit binnen zijn eigen partij maar ook in de ogen van Moskou en de 'socia listische broederkampen". Kania verklaarde na zijn verkiezing vastbesloten te zijn „noch de weg van links noch die van rechts" te volgen. „Wij zijn congresgangers van een mar- xistisch-leninistische partij maar tege lijkertijd diep Pools." aldus Kania. Dat laatste werd nog eens geïllustreerd door het feit dat in het centraal comité niet minder dan twintig procent van de leden lid is van de onafhankelijke vak bond 'Solidariteit'. De president van de Sowjet-Unie. Leo nid Brezjnew. heeft Kania telegrafisch gefeliciteerd met zijn herverkiezing Politburo Het centraal comité van de Poolse GOUDA (ANP) - De 40-jarige Marok kaan A. Gharoun uit Gouda is zater dagavond aan de gevolgen van een steekpartij overleden. Het slachtoffer werd eerder op de dag op het overvolle Marktplein van Gouda neergeslagen en enkele malen in de buik gestoken. De politie heeft vier landgenoten van het slachtoffer, een 40-jarige man en zijn drie zoons - een van negentien jaar en een tweeling van vijftien - aangehou den. Bij de politie bestaat het vermoe den dat het ging om een afrekening van een al jaren lopende ruzie tussen het slachtoffer en de oudste verdacht. organisator Het popfestival dal zaterdag zou wor den gehouden ln de veilinghallen te Middelburg ls 's middags na het optre den van de Middelburgse rockgroep Chivey gestopt, omdat een van de or ganisatoren, die zorg zou dragen voor de uitbetaling van de groepen was ver dwenen. PAGINA 3 weigering De Britse regering is niet bereid tot rechtstreekse onderhandelingen met de hongerstakende IRA-leden in de Noordierse gevangenissen, zo heeft de Britse minister voor Noord-Ierland zondag verklaard. De regering blijft bij haar eerdere standpunt een verbete ring van het regime in de gevangenis kan pas na beëindiging van de honger staking tot stand komen. PAGINA G woonhuis Schrik onder de bezitters van cara vans meteen 'vastplekkie'. Inners van waterzuiverlngsgelden zijn bezig het genoegen van een gehuurd caravan plekje in ons land per jaar met slimme heffingen bijna honderd gulden duur der te maken dan billijk is. Zij slaan caravans met een vaste staanplaats op campings botweg aan alsof het. norma- 1 le woonhuizen zijn PAGINA 11 woede Wimde Waal heeft zaterdagmiddag de woede opgewekt van Wim Timmer mans. voorzitter van het district Zce- land van de KNWU Als een van de H grootste favorieten zou deze renner j van start gaan ln de tweede wielerron de van Poortvliet, maar vlak voor de start kreeg de jury via coureur Cees Spaans een brief van Wim de Waal. waarin deze zich afmelde PAGINA 12 'wisseltruc Een wisseltruc' tijdens de amaleurwie- lerwedstrijd zondag in Hoofdplaat be sliste uiteindelijk over de zege in deze confrontatie Harry Lunenburg was de wedstrijd begonnen met een fiets met een vast verzet, maar omdat tijdens enkele demarrages bleek dat solide Loepzuivere passes, veel autoriteit. Willem van Hanegem ls terug van weg geweest bij Feyenoord. Het eerste op treden van de Kromme in de Rotter damse ploeg, was voldoende om de monden van alle critici voorlopig te snoeren De 37-jarige veteraan ontpop te zich in Bruinisse tot een solide pij Ier in het Feyenoord-bastion dat het afge lopen seizoen zo wankelde. Nieuws uit Zeeland: 2.4 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9.10,11,12,13 en 14 communistische partij heeft zondag avond een nieuw tol vijftien personen uitgebreid poiitburo gekozen. In het nieuwe poiitburo hebben slechts vier leden van het oude elf leden tellende poiitburo zitting: partijleider Kania, die automatisch een plaats krijgt, pre mier .laruzelski, Stefan Olszoski (ver tegenwoordiger van de barde lijn), en Kazimierz Barcikowski (aanhanger van Kania). Grootste verrassing was het niet ver kiezen van viee-premier Rakowski. die wordt gezien als vertegenwoordiger van de vooruitstrevende lijn. Het nieuwe poiitburo bestaat uit een mengeling van liberalen, haviken en aanhangers van de gematigde lijn van partijleider Kania Dit is een weerspie geling van de samenstelling van het centraal comité. Een van de nieuwe leden van het poiit buro is lid van de vakbond 'Solidari teit' Het is Zofia Gr.vzb. die tevens de eerste vrouw in dit politieke lichaam is. Premier Jaruzelski hield zondag een rede. waarin de omtrekken van een economisch hervormingsplan werden geschetst. Het plan zal rusten op twee peilers: zelfbestuur in de bedrijven en centrale planning. Jaruzelski schetste een somber beeld van de Poolse economie en voorspelde voor dit jaar een daling van het natio naal inkomen met vijftien procent. Hij waarschuwde 'Solidariteit' zich te weer te stellen tegen extreme tendenzen en stelde de onalhankelijke vakbond ge deeltelijk verantwoordelijk voor ..de verergering van de crisis" door een „es calatie van sociale en looneisen". Burgemeester Jaques Chirac onderhoudt zich na afloop van de 68e Tour de France met u en de Belg Lucien van Impe. die tweede werd en die bovendien de bergprijs won r Bernard Hinault Fr.i Het zit er op! Bernard Hinault poetst op de Chatnps Ely see in Parijs zijn bezwete gezicht droog. Zoals reeds weken vast stond werd hij de onbedreigde winnaar van de 68e Tour de France De troostprijzen waren voor Freddy Maertens groene trui die ook de laatste etappe won. voor Lucien van Impe (bolletjestrui voor het berg- klassement en voor de Nederlander Peter V/innen i witte trui voor de meest belovende jonge rennen Voor de ploeg van Peter Post was er in het laatste loeekeinde van de Tour nog een succes Johan van de Velde zegevierde m de voorlaatste étappe Meer over de Tour de France op de pagina's 9.10 en 11. KANIA ri ontvangt bloemen van leden van het Congres KANSAN CITY (DPA/AFP/ RTR/ANP) - Meer dan honderd mensen hebben vrijdagavond de dood gevonden toen twee galerijen van het 40 verdiepin gen tellende hotel 'Hyatt Re gency' in Kansas City instort ten. Volgens de laatste gege vens waren 108 mensen op slag dood en overleden er drie in het ziekenhuis. Het aantal ge wonden bedraagt 180. Ongeveer tweeduizend mensen waren in de hal van het hotel bij elkaar voor de wekelijkse dansavond. Honderden toe schouwers, die niet meer in de hal van het pas één jaar oude hotel konden, gin gen naar de op de tweede, derde en v vierde verdieping gebouwde 'lucht brug' om het feest van bovenaf gade te slaan Plotseling stortte de galerij op de derde verdieping in, viel op de brug op de tweede etage en trok deze met zich mee Daarna was het een puinhoop van beton, staal, bloed en schreeuwende mensen. Burgemeester Richard Berkley van Kansas City sprak van de zwaarste ramp in de geschiedenis van de stad. Bijna duizend dokters en ver pleegsters werkten op de plaats des on- heils en in 15 ziekenhuizen in de stad koortsachtig, om mensenlevens te red den. De lichtgewonden waren met am bulances naar het ziekenhuis gebracht. Voor zover bekend zijn er geen Neder landers betrokken bij het ongeluk. Het ministerie van buitenlandse zaken had tot gisteravond nog geen gegevens van de ambassade in Washington binnen gekregen, aldus een woordvoerde van het ministerie vanbuitenlandse zaken. BABY EN KLEUTER IN HET VERKEER OMGEKOMEN MOOK - De vijf maanden oude baby Patrick Heijncn uit Groesbeek is in de nacht van zaterdag op zondag door een verkeersongeval in Mook om het leven gekomen. De personenauto waar de ba by in zat botste frontaal op een andere personenauto die op de linker weghelft reed. Volgens de politie was de bestuurder van die auto een Australiër die per ver gissing op de linker weghelft reed, De overige inzittenden bleven ongedeerd. In het Brabantse Bergéyk is zaterdag middag de 2-jarige Johannes M. Bjom uit die plaats in het verkeer veronge lukt. Het jongetje stak tussen twee ge parkeerde auto's de weg over en werd aangereden door een personenauto. DEN HAAG - Het vakantieverkeer heeft het afgelopen weekende alleen zaterdag tot grote drukte op de Nederlandse wegen geleid. De Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen constateerde en uittocht van Nederlandse vakantieganers in de richting van West-Duitsland. hetgeen stremmingen hij de grensovergangen van Heerlen en Venlo tot gevolg had. Tot ernstige problemen heeft de verkeersdrukte overigens niet geleid. De verkeersstroming kwam zaterdag al in de vroege ochtend op gang. Even na acht uur werden de eerste stremmingen waargenomen voornamelijk in het zuiden van het land Bij Eindhoven, rond de beruchte Poot van Metz. ont stond een file van ruim tien kilometer. Reddingsploegen waren zaterdagochtend nog aan het zoeken naar overlevenden hotel Enkele kranen trokken de twee ingestorte galerijen weg zodat de beknelde van het ongeluk in het Hyatt Regency slachtoffers geborgen konden worden. Voorts was het geruime tijd druk op de weg Arnhem-Apeldoorn. Later op de dag constateerde de rijkspolitie een toeneming van de verkeersdrukte in de richting van de provincie Zeeland Daardoor ontstonden in de omgeving van Breda wat problemen. Vakantie gangers die naar Texel trokken, moes ten voor de veerpont rekening houden met wachttijden van gemiddeld vier uur. In de loop van de middag keerde de rust PEKING (UPL'AFP) - China's trots, de dam van Gezhouba, heeft de hoge gol ven van de rivier de Jangtse Kiang 'als een rots' weerstaan. Dit meldde het Chinese persbureau Nieuw China zon dag. De dam, China's grootste stuwdam, keerde de vloedgolven hoewel die wel zes meter hoog waren' Het water in de provincie Setsjoean begint nu te zak ken. Maar het hoge water bedreigt nu een deel van de Vlakte van Hubei rond de rivier de Jingjiang, een gebied van vruchtbare rijstgronden en katoenvel- den. Rond de 200.000 mensen, een leger divisie inbegrepen, zijn dagelijks doen de de dijken te beschermen In ae provincie Setsjoean zijn de afgelo pen dagen zeker 3.000 mensen omgeko men. Het water vernielde 400.000 wo ningen en overstroomde 466.000 hecta re cultuurgrond. op de Nederlandse wegen terug. Ook zondag bleef het opvallend stil op de weg. De rijkspolitie in Driebergen re kent pas voor het volgend weekeinde op ernstige verkeersproblemen. Dan keert de eerste grote groep Nederlandse vakantiegangers nar huis terug. Boven dien begint dan de vakantiepriode in de Westduitse deelstaat Noordrijn-West- falen. De Nederlandse Spoorwegen hebben op de binnenlandse trajecten geen hin der ondervonden van de vakantiedruk- te. Op de luchthaven Schiphol passeerden dit weekeinde 15.000 Nederlanders de douane op weg naar hun vakantiebe stemming. Ondanks dit grote aantal reizigers hebben zich, volgens een woordvoerder van de luchthaven, geen vertragingen voorgedaan. JERUZALEM (REUTER6AFP/UPI) - Terwijl de Amerikaanse afgezant Phi lip Habib in Jeruzalem besprekingen voerde om een staakt-het-vuren le be werkstelligen heeft de Israëlische luchtmacht zondag opnieuw doelen in Zuid-Libanon bestookt. Volgens een Israëlische legerwoord- voerder is het bombardement een reac tie op de Palestijnse beschietingen van grensplaatsen in Noord-Israél, waar bij zondagochtend een dode viel en verscheidene mensen gewond werden. Habib, die sinds het begin van zijn mis sie niet met journalisten heeft gespro ken. zei zondag dat hij 'zeer ernstige be sprekingen' heeft gevoerd met premier Begin. Hij was in opdracht van presi dent Reagan naar Israel gekomen om de mogelijkheden van een bestand te onderzoeken Begin moet dit nu eerst met zijn kabinet bespreken, waarna Be gin en Habib dinsdag hun overleg zul len voortzetten. Volgens de Israëlische radio zijn ei' 'ernstige moeilijkheden gerezen tussen de Verenigde Sm' -n Israel, en heerst er pessm .nlsra lische politieke kringen Invasie De Libanese minister Ali Al-Halik meende dal Israel een inval met grond troepen ten noorden van de rivier de I.ilani voorbereidt. Israels laatste grootscheepse in vase in Zuid-Libanon dateert van 1978. Volgens de Israëlische legerwoord- voerder was de actie onder meer ge richt o)> de regionale hoofdkwartieren van KI Fatah en van het democratische volksfront voor de bevrijding van Pa lestina tvan Nayef Ilawatmchi H. t Palestijnse persbureau W'afa en de Libanese radio melden dat do bombar dementen. behalve op Palestijnse stel lingen. ook duidelijk waren gericht op belangrijke verkeersknooppunten inde verbinding van het zuiden met Beiroet Volgens berichten uit Sidon zijn er ze ker 12 doden en 30 gewonden, nadat bij de Israëlische artilleriebeschieting van zondagmorgen al ezen doden waren ge teld EG-ongerust De Britse regering heeft namens de 10 lidstaten \an de EG Israel laten weten 'buitengewoon ongerust' te zijn over de gevolgen an de Israëlische aanval len hoven Libanon. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken zei za terdagavond dat de leider van de Israë lische delegatie welke momenteel in de Britse hoofdstad verblijft in ver band met de te vormen Sinai-vredes- macht. op het ministerie is ontboden, waar hem de EG-gezichtspunten wer den meegedeeld over de nieuwe explo sie van geweld in het Midden-Oosten. De veiligheidsraad van de Verenigde Naties, die vrijdagavond op verzoek van Libanon in spoedzitting bijeen was gekomen om te beraadslagen over de jongste Israëlische luchtaanval.op Bei roet, heeft volstaan met een beroep op alle betrokken partijen de vijandelijk heden onmiddellijk te staken. MOSKOU - Viktor Batoerinski, de vice-voorzilter van de schaakfede ratie van de Sowjet-Unic, heeft za terdag in een interview met het persbureau Tass de door de FIDE (wereldschaakl'ederatie) uitgege ven verklaring over de tweekamp tussen Karpov en Kortsjnoi aan zienlijk afgezwakt. Volgens Batoe rinski, die namens de Sowjet-l'nie met FIDE-voorzitter Olafsson de problematiek besprak, was de uit komst in verschillende, belangrij ke kwesties anders dan de lezing van de FIDE. Zo heeft Batoerinski met geen woord gerept over mogelijke emi gratie van Kortsjnoi's vrouw en zoon Igor. Hij heeft Olafsson uit sluitend verteld, dathet tweetal tot nu toe nimmer een correcte aan vraag daarvoor had ingediend. Daaruit heeft Olafsson volgens Ba toerinski de conclusie getrokken dat het tweetal op korte termijn de Sowjet-Unie mag verlaten. Belangrijker nog ervaart Batoe rinski de houding die Olafsson heeft aangenomen in zijn verkla ring over de aanvangsdatum van de tweekamp. De Rus. die in Ban- guio-stad op de Filippijnen delega tieleider was van het Karpov- kamp, zegt in het interview met Tass, dat beide partijen het er vol strekt over eens waren dat op 19 september begonnen moet worden en dat er niet gesproken is over uit stel. omdat de organisatoren de zaak niet tijdig ln gereedheid kun nen brengen. Dit bewijst des te meer naar Batoerinski s mening, het inconsequente gedrag van Olafsson in deze kwestie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1