PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nog eens 5 miljard bezuiniging VEEL DODEN ONDER BURGERS BEIROET GROOT Sowjets 'soepeler' tegenover Kortsjnoi VAKANTIE IN DUIGEN Gevangenisstraf politieman wegens meineed Hevige Israëlische bombardementen DE GROENE B.V. océs tyakete-c/eaé&t, vandaag BROOD ZES CENT DUURDER Grote staking in toeristensector Kans op regen Af en toe zon en kleine kans op buien. Middaglcmperaluren omstreeks 17 graden Vrij krachtige wind draaiend van west naar noordwest iZte ook pa gina 3). 224e jaargang no. 166 Zaterdag 18 juli 1981 Automobielbedrijf IMrMrMt 5-7 «460 AC GO0S Teltloon 01100-<6810 De bombardementen van vrijdag heb ben volgens het Palestijnse persbureau Wafa het leven gekost aan 98 mensen in Beiroet en aan 36 mensen In het zuiden van het land. Er zijn honderden gewon den. Het bureau van de Israëlische premier Menachem Begin verklaarde dat Israël vastbesloten is een eind te maken aan de Palestijnse bloeddorstigheid'. Bij Palestijnse beschietingen op grens plaatsen in Noord-Israël zijn deze week drie doden gevallen. Vrijdag werden in de Israëlische kustplaats Nahanya ze ven mensen gewond bij raketbeschie tingen vanuit Libanon. De bombarde- PAGINA 2 werk 'Busmess Systems Incorporated' IBSI) in Den Bosch, heeft opnieuw montagewerk voor schrijfmachines uitbesteed aan de Dethon. het Sociaal Werkvoorzieningsschap Zeeuwsch- Vlaanderen De order betekent voorlo pig drie maanden werk voor 40 Lot 50 personeelsleden van de werkplaatsen in Terneuzen. Hulst en Oostburg liet lichaam van een va wordt weggedragen i de slachtoffers van de Israëlische luchtaanval op Beiroet DEN' HAAG - Er komt mogelijk een einde aan het tumult rond de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen titelhouder Anatoli Karpov en uitdager Viktor Korlsjnoj. Dit is de uitkomst van een gesprek tussen Fridrik Olafsson, voorzitter van de internationale schaakfederatie, en een vertegenwoordiger van de Sovjet Unie. Olafsson besloot begin vorige maand de t weekamp tussen de beide schakers een maand uit te stellen De voorzitter DEN HAAG (ANP) - Brood wordt maandag zes cent duurder. Dat heeft de bakkerijstiehting vrijdagmorgen meegedeeld. Het goedkoopste onge sneden brood gaat dan 1,53 kosten, al dus het ministerie van economische zaken. De stijging van de broodprijs is het ge volg van de stijging van de maximum prijs die de producenten m rekening mogen brengen voor hun afnemers Die prijs gaat met 4.8 cent omhoog Volgens het ministerie van economische zaken komt die prijsstijging voor ruim de helft tegemoet aan de gestegen loonkosten. Voor een derde aan de prijsstijging van de grondstoffen en voor de rest aan de stijging van de overige kosten, waaron der energie De aanslaande verhoging van de broodprijs is de derde van dit jaar. In januari werd hel brood vier cent duur der en in maart ging de broodprijs met drie cent omhoog. EDE (ANP) - De 55-jarige mevrouw W. A. van Geldrop uit Tilburg is vrijdag middag op de overweg naast het sta tion Ede-Wageningen om bet leven ge komen. Een optrekkende sneltrein reed haar aan. toen zij plotseling overstak om nog net een andere trein te kunnen ha len. van de internationale schaakfederatie wilde daarmee gelijke kansen voor Kar pov en Kortsjnoi scheppen. Aanleiding tot die beslissing vormden de proble men rond hereniging van Kortsjnoj. een uitgeweken Sovjet-schaker, met diens in de Sovjet Unie achtergebleven fami lie Tot op heden verzetten de Russi sche autoriteiten zich hiertegen, maar volgens Olafsson' heeft de Sovjet-verte genwoordiger hem laten weten dat de verzoeken tot een hereniging nooit op de juiste wijze zijn ingediend De voor zitter van de FIDE denkt met de inlich tingen die hij kreeg, een oplossing voor de moeilijkheden te kunnen vinden (Zie ook pagina IS Viktor Kortsjnoi Pools congres: geen weg terug §a ls één ding in het protseri- Ix ge Cultuurpaleis van Warschau de afgelopen dagen duidelijk is geworden dan is het dit: het negende 'buiten gewone' congres van de Pool se Verenigde Arbeiderspartij iPVAPi maakt het zich niet gemakkelijk en eta leert zijn spanningen. Met dat onver hulde beeld tegenover een adembeno- men toekijkende buitenwereld toont het hoogste partij-orgaan zich politiek in ieder geval een afspiegeling van de worsteling die Polen nu al meer dan een jaar doormaakt. Een dag voordat in Warschau het massale vergaderspekta kel van start ging legde het centrale co mité van de PVAP de afgevaardigden het rapport van een 'zelfonderzoek' voor. De opvallendste conclusie daar uit: ..De huidige crisis in Polen is vooral te wijten aan het feit dat de partij het contact met de arbeidersklasse heeft verloren." De samenstellers van het rapport erkenden daarmee wat iedere Pool voor zichzelf al had vastgesteld de partij is niet in staat gebleken na de crisis in de jaren '70 een doeltreffend programma voor herstel te formuleren en heeft veel tijd verloren voordat men zich realiseerde dat grondige wijzigin gen in de leiding nodig waren Het Pool se "avontuur' binnen het communisti sche systeem heeft een diepe vertrou wenscrisis tussen de zichzelf voetje voor voetje verder democratiserende samenleving en de dragers van het hoogste politieke gezag, de partijorga nen. veroorzaakt. Stefan Bratkowski. een van de meest vooraanstaande libe ralen binnen de partijgelederen, gaf be gin deze week dan ook scherp aan hoe de Polen zelf tegen dit bijzondere con gres aankijken, toen hij zei .Het is de laatste kans voor de PVAP om gelool- waardigheid te krijgen in onze maat schappij Kunnen de Polen, moegestreden in de hervormingsgolf. van de ene sta king naar de andere glijdend en overge leverd aan een abominabele voedselsi tuatie. echt iets van dit partijcongres verwachten? Al lang. heel lang wordt in Warschau, in Gdansk en in al die ande re steden waar de vrije vakbond 'Soli dariteit' de bevolking heeft gemobili seerd. gewacht op een teken van daad werkelijke actie op het sociaal-econo mische front Tot nu toe was dat wach ten vergeefs. Voor de doorsnee-Pool is een signaal van de partijleiding in zijn richting, waaruit zou kunnen blijken dat er begrip is voor wat hem in diepste wezen beroert, maatgevend voor de be tekenis van dit buitengewone congres. Wat hij tot gisteravond heeft kunnen waarnemen is dat de congresgangers verstrikt zijn geraakt (en daar geen ge heim van maken) in politieke menings verschillen tussen de verdedigers van de nieuwe verworvenheden aan de ba sis van de samenleving en de 'bewakers van de vanuit Moskou gedicteerde har de lijn. De bezorgdheid in Moskou over het verloop van het partijcongres wordt in de Russische pers al onder woorden gebracht er worden 'revisionistische ontwikkelingen' aangewezen, een van de ernstigste verwijten aan het adres van buitenlandse communisten. Toch is voor de Polen zelf van beduidend be lang dat het partijcongres in Warschau dit keer zeker niet volgens het geijkte, tot op de minuut uitgekiende spoor boekje verloopt, En dat is zeker waar het gaat om de aanwijzing van de nieu we partijleider - een beslissing die van vergaande betekenis is voor de vraag hoe het nu verder moet in Polen - een nog niet eerder vertoond verschijnsel Het hoogste communistische gezagsor gaan werkt met nieuwe, liberale spelre gels en loopt daarmee langs het randje van wat (nu nogi mogelijk is, Het is nog te vroeg om te overzien welke politieke zekerheden het partijcongres Polen kan bieden als 'be zegeling' van de van onderaf afgedwon gen hei-vormingen, zodat er adem komt voor blijvende veranderingen. De onte vredenheid op het congres over het uit blijven van concrete oplossingen voor de reusachtige problemen waarmee het land te kampen heeft, is groot. Het is zelfs de vraag of de ln tijdnood geraakte vergadering toekomt aan een echt na tionaal programma, De opzienbarende verschuiving in de partijtop van de Pool3e PVAP in dc richting van een overwinning voor de gematigde vleugel van Stanislaw Kania geeft in ieder ge val aan dat het vernieuwingsproces zich voortzet in de organen, waaraan de leidende rol voor de politieke koers van Polen is voorbehouden. Ondanks de dreigementen vanuit Moskou, ondanks de waarschuwingen uit de 'broederlan den' van het Warschaupact die op dit congres met afgevaardigden present zijn. Het partijcongres dat waarschijn lijk vandaag zijn laatste dag ingaat is juist voor de bondgenoten van Polen de toetssteen. Veel meer dan voor de be volking van dit eigenzinnige land, die de weg terug als ondenkbaar be schouwt. Een dubbele bodem voor dit in het communistische systeem onge kende gebeuren zal dan ook alleen in Moskou kunnen liggen. vdM Twee voormalige leden van de rechtsradicale groep AlbrechC uit Dortmund zijn vrijdag wegens illegaal wapenbezit qn overtreding van de wa penwet veroordeeld tol respectievelijk zes en een half en twee en een halfjaar, gevangenisstraf. De twee verdachten werden verleden jaar mei aangehou den toen ze probeerden machinepisto len en munitie de grens tussen Se dei land en Wcst-Duitsland overtesmokkc len. De vakantie van een gezin uit Eerbeek eindigde gister middag op dc Rijksweg 12. De bestuurder van de wagen met caravan haalde op de Rijksweg een vrachtwagen combinatie in tëuoijl op hetzelfde moment uit de andere richting ook een vrachtwagen kwam Door dc zuig kracht van de twee vrachtwagens begon de caravan te slingeren. De vrachtwagenchauffeur zag het gevaar in en kon door op de vluchtstrook te gaan rijden erger voorkomen Behalve een vernielde caravan en een licht gewonde vielen de gevolgen verder mee MIDDELBURG-De rechtbank te Middelburg heeft de rijkspolitieman van der V. uit Renesse veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens het plegen van meineed in een proces-verbaal. Toen hij dienst deed iti Renesse had de opperwachtmeester na een rel in een bar in dc zomer van 1979 in zijn proces verbaal doen uitkomen dat een jonge Duitser de deur van de bar bad ingeramd. Twee jonge wachtmeesters die onder de opper dienst deden, hadden echter geweigerd het proces-verbaal mede te ondertekenen. De uitspraak van de recht bank was conform de eis van dc officier van justitie. De advocaat van de politie man, mr F. W. Adriaanse uit Middelburg, had evenwel op grond van teveel twijfels vrijspraak gevraagd. Van der V had in zijn proces-verbaal een eigen verklaring van dc Duitser opgeno men. waarin diens schuld aan het inrammen van de deur bleek De twee wacht meesters beweerden echter, dat de Duitser helemaal niet was gehooid Dc opper wachtmeester gaf voorde rechtbank alleen toe dat lm had verzuimd de verdachte zijn eigen verklaring te laten ondertekenen De officier van Justitie mr R Daver- schot, meende echter dat Van der V het hele verhaal verzonnen had om de zaak rond te krijgen. Hij noemde dat laakbaar, omdat daarmee de onkreukbaarheid van de politie werd aangetast De raadsman had daar veertien dagen geleden tijdens de behandeling van de zaak tegenin gebracht., dal de "administratieve afwikkeling' door de drukte in de zomermaanden pas veel later geschiedde waar door slordigheden in het proces-verbaal waren geslopen erepodium Na drie opeenvolgende jaren in Pa nis aan het eind van de Tour de France op het erepodium geëindigd te zijn, gaat Joop Zoetemelk zondagmiddag op de Champs Elysees, buiten het lielil van de schijnwerpers en het geluid van snorrende camera's om, vla een ach terdeur naar huls. Weliswaar met een nog altijd fraaie vierde plaats, maat dat is wel net. te weinig om betrokken te worden bij dc huldiging. Nieuws uit Zeeland: 2,5,6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 18 en 19 Radio en televisie: 20 Financieel: 21 Zaterdagkrant; 13,14,15 en 17 (Van onze parlementaire redactie' ter uitstel van de beslissingen. Hij is Verwacht wordt dal van de totale be- aangezien het algemene kader van de voorjaar al harde afspraken gemaakt. DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt zal van mening dat ingrijpende beslissin- zuinigingen ongeveer twee miljard ge- nieuwe begroting wel is aangegeven. nadat het kabinet bezuinigingen van Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt zal bij het opstellen van de begroting voor 1982 rekening houden met nieuwe be zuinigingen van ongeveer f5 miljard. Samen met de bezuinigingen, waar over dit voorjaar al overeenstemming werd bereikt, zal volgend jaar in totaal f 9 miljard worden omgebogen. De mi nisterraad bereikte vrijdagochtend overeenstemming over dit voornemen. Het kabinet wil uiterlijk half augustus de laatste beslissingen over het bezui nigingsprogramma nemen. Het besluit is tot stand gekomen onder druk van minister Van der Stee (finan ciën). Hij liet vorige week al weten be zuinigingen in de orde van grootte van vijf tot. zes miljard noodzakelijk te ach ten Vice-prenner Wiegel bepleitte ech ter uitstel van de beslissingen. Hij mening dat ingrijpende beslissin gen zoveel mogelijk aan een nieuw k;i blnet moeten worden overgelaten Dc nieuwe bezuinigingen zijn vooral noodzakelijk om het veel te hoge over heidstekort terug te dringen Daar naast kan alleen door nieuwe bezuini gingen voorkomen worden dal de be lastingen en de sociale premies fors moeten stijgen Het kabinet heelt vastgesteld dat de nieuwe bezuinigingen gevonden moe ten worden door de verschillen.: de partementen minder gë.u beschik king te stellen Maar daarnaas'. zulh-n ook de ambtenaren een moeten laten en zal bezuinigd moeten worden op de sociale zekerheid en in de gezondheidszorg wacht wordt dal ZUihlgingcn nngevoe. v, vonden zal worden op de begrotingen van dc departementen. Dat zou beteke nen dat ongeveer drie miljard bezui nigd moet worden op ambtenarensala rissen. uitkeringen en volksgezond heid. Het kabinet heelt bij het vaststellen van dit bezuinigingsprogramma reke ning gehouden met zijn demissionaire karakter. Vandaar dat het nemen van de laatste 'en definitieve beslissingen is uitgesteld lot halt augustus een wc«-k later dan minister Van der Stee noodza kelijk achtte. Maar de ambtenaren, die het voorbereidende werk moeten ver richten. kunnen nu al wel aan de slag aangezien het algemene kader van de begroting wel is aangegeven. Bij het besluit zo'n vijf miljard te be zuinigen heelt de ministerraad geen re kening gehouden met de wat gunstiger vooruitzichten, die het Centraal Plan bureau voor 1982 voorspeld heeft. Het kabinet heeft hiervan afgezien omdat het nog volstrekt onzeker is of de aan gekondigde drie procent economische groei ook werkelijk zal plaatsvinden. Daarnaast moet rekening worden ge houden met de eveneens aangekondig de terugval, die zich naar alle waar schijnlijkheid in 1983 zal voordoen. Naast de nu aangekondigde bezuinigin gen van 15 miljard zal in de begroting aanvullende ombuiging van f 4 mil- plaatsvinden. Daarover ztjn dit vooijaar al harde afspraken gemaakt, nadat het kabinet bezuinigingen van f 2.5 miljard op de begroting van dit jaar had vastgesteld Hiermee komen de to tale bezuinigingen voor 1982 op onge veer f 9 miljard. Het kabinet is er bij haar besluit van vrijdagochtend (in verband met de mi nisterraad werden de informatiebe- sprekingen een half dag uitgesteld) van uitgegaan dat elk nieuw kabinet tot deze bezuinigingen zou moeten be sluiten. Vandaar ook dat kon worden afgezien van het opstellen van een zgn. technische begroting. Traditioneel be perkt een demissionair kabinet zich tol het opstellen van een dergelijke be groting, waarin geen nieuw beleid wordt voorgesteld. twistpunt De zetelverdeling en het sociaal-eco nomisch beleid voor de komende jaren vormen nog steeds forse twistpunten m de onderhandelingen over een nieuw kabinet De onderhandelaars van CDA, PvdA en D '66 zijn liet tot vrydagavond iaat op deze punten niet eens geworden schulden Al zit Enschede verhoudingsgewijs wel heel diep In de schulden, de stad heeft nog een schrale troost Het is niet de enige gemeente in ons land die er fi nancieel droef voorstaat. puinhoop De werken van de rijkswaterstaat en het waterschap Walcheren aan de Vlis- singse boulevards betekenen een ge voelige klap voor het toerisme in Vüs- slngen. Daarover zijn alle onderne mers aan de boulevard hel met elkaar eens De vakanUes moeten nog voor een groot deel beginnen en de werken liggen de komende weken wel stil. illegaal De Nederlandse visserijwereld be schuldigt Noorwegen van het illegaal vangen van haring uit de Noordzee De Noorse regering zou haar vissers daar in steunen hsche bombardementen op dichtbe volkte burgergebieden veroordeeld en opgeroepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren. Premier Begin verklaarde vrijdag dat het niet altijd mogelijk zal zijn de bur gerbevolking buiten schot te laten. In het verleden heeft Israël altijd gepro beerd de burgers te sparen bij aanval len op Palestijnse doelen, aldus Begin, ..Ook nu zijn we niet van plan op de burgerbevolking te vuren. Maar we zul len wel terroristische bases en hoofd kwartieren blijven aanvallen, ook als ze doelbewust temidden van de burgerbe volking zijn ingericht. Omdat de Israëlische bombardemen ten van de afgelopen dagen ook duide lijk waren gericht op de verbindings wegen naar Zuid-Libanon. met name op bruggen, ligt een grootscheepse mi litaire actie van Israel in Zuid-Liba non in de lijn der verwachting, zo me nen Amerikaanse regeringsfunctiona rissen. Israel heeft in het verleden al herhaal delijk acties met grond-troepen uitge voerd in Zuid-Libanon Reagan Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft opgeroepen tot een onmiddellijk staakt het vuren in (Slot zie pag. 8 kol. li TEL AVIV/BEIROET (RTR/DPA/UPI) - Met zware bombardementen op Palestijnse doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet en het zuiden van Libanon heeft Israël vrijdag de strijd tegen de Palestijnse guerrilla opnieuw verhevigd. Amerikaanse regeringskringen menen dat de Israëli sche bombardementen mogelijk de weg moeten voorbereiden voor een inval van Israëlische troepen in Zuid-Libanon. menten op Libano zijn Israels antwoord op deze raketbeschietingen, zo liet pre mier Begin weten Volgens het Israëlische opperbevel zijn bij de aanval op Beiroet de hoofdkanto ren van El Fatah en van het 'democra tisch front .voor de bevrijding van Pale stina' vernietigd. De Israëlische onder minister van defensie Mordeehai Zipori noemde deze hoofdkantoren 'schakel stations voor internationale terreurac ties' Libanon heeft gisteren officieel ver zocht om een spoedzitting van de Vei ligheidsraad naar aanleiding van de escalatie van de Israëlische aanvallen, die voor het eerst sinds jaren tui ook weer de Libanese hoofdstad troffen. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heef', de Israe- ROME (UPI) - Ongeveer 800.000 werk nemers in de Italiaanse hotels, restau rants en andere onderdelen van de toe ristensector zijn vrijdag in staking ge gaan, waardoor voor de toeristen in het land grote moeilijkheden zijn ont staan. De staking is uitgeroepen door de drie grote vakbonden van het land Het meest getroffen zijn de grote hotels. In de kleinere ondernemingen, meestal fa - miliebedrljven, wordt niet gestaakt. De staking is uitgeroepen uit protest tegen het afbreken van de onderhandelingen voor een nieuw collectief arbeidscon tract. Bovendien zullen waarschijnlijk voor binnenlandse vluchten moeten wor den geschrapt door een staking van twee dagen van de boordwerktuigkun digen van de Italiaanse binnenlandse luchtvaartmaatschappij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1