Versterking van Vlissingse zeewering gaat voorspoedig SLECHT WEER het droombeeld van ruisende palmen WERKEN ORANJEDIJK EN BOULEVARDS PZC/provincie VRIJDAG 17 JULI 1981 Laat het weerbericht 't voor de verandering nu eens wel bij het rechte eind hebben. „Morgen", orakelt nieuwslezer Harmen Siezen. „is het opnieuw zwaar bewolkt met een kleine kans op buien. De temperaturen blijven met 17 graden te laag voor de tijd van het jaar". Helaas, hij heeft gelijk: donder dag hangt een muisgrijze lucht zwaar boven het Zeeuwse landschap, de wind laat zich als vanouds ook niet onbetuigd. Zeeiand heet nog steeds het land waar het leven goed is. Behalve het weer dan. De goden zjjn ruet al te kwistig me t het strooien van zonnige warme dagen. De bouwvakvakantie van vorig jaar staat de recreatieboe- ren nog glashelder voor de geest. Mi sère troef: drie weken lang huilde de hemel tranen met tuiten. Mistroostig zagen de vakantiegangers hun spaar zame vrije dagen in het water vallen. De zwemkleding bleef onaangeroerd in de koffer, extra truien werden te voorschijn gehaald. De flesjes zonne t-brandolie herinnerden aan alle lang gekoesterde verwachtingen. Zij sloegen zich er door heen Niet van harte weliswaar, maar nader hand toonde men zich best content. Ellende verbroedert, dat weten we maar al te goed En ze hadden elkaar dan ook weten te vinden, de tijd do dend met een spelletje klaverjas en een extra pijpje. Maar toch bleef er één vraag boven drijven: wat heeft Zeeland buiten het natuurschoon, de brede rustige stranden, te bieden'7 Het is. naar alle eerlijkheid, op de vin gers van één hand te tellen. De toeris ten kunnen - en doen dat blijkens de parkeerellende ook - op druilerige dagen wat ronddolen in historische steden als Middelburg. Zienkzee of Veere. een ritje maken met de stoom tram Goes-Borsele. miniatuur Wal cheren bezoeken. Maar dan is de op somming ook bijna aan zijn eind. alle braderieèn en rommelmarkten ten spijt Een schaapscheerdersfeest is ook al geen bijzonderheid meer En het dolfinarium in Scharendijke heeft zijn tenten ruim een maand ge leden in het Limburgse Stein opge slagen. Niet omdat het dolfinarium te weinig bezoekers trok. dat niet. maar louter uit praktische en econo mische overweginge 'All-Weather-Accommodations'. heet het met een duur Engels woord. Pretparken, heten ze hier gewoon Onlangs diende het recreatiecen trum "De Roompot' bij het gemeente bestuurvan Wissenkerke een globaal plan in om tegenover het camping terrein zo'n van-alles-wat-accommo- datie te gaan bouwen. De directie wilde niet het achterste van haar tong laten zien. maar liet wel door schemeren dat het ging om een soort kunstmatig tropisch kuuroord, met een golfslagbad. zonnepanelen die voor de noodzakelijke bruine teint zorgen, een sauna en een bar die de Martini-entourage nog verhoogt. Buiten dit gebouw zou ruimte zijn vooreen grootschalige speeltuin. De raad van de Noord-Bevelandse ge meente legde geen strobreed in de weg: men onderkende juist de nood zaak van een goede slecht-weer-ac- commodatie op het eiland. Op weg dus naar Wissenkerke. De Roompot 'When skys are cloudy and grey, they only grey for one day. So wrap your troubles and dreams, and dream your troubles awayUntil that sunshine keeps trough, there's only one thing to do. Just wrap your trou bles and dreams and dream your troubles away', zingt Frank Sinatra toepasselijk onder wat voorzichtige vegen van de ruttewissers. Bij de Tour is het beter weer. meldt Theo Koomen De vakantiegangers op de camping (die in hoogtijdagen meer gasten huisvest dan de gemeente Wissenkerke aan inwoners rijk isi lij ken de woorden van The Voice ter harte te hebben genomen Bedrukte gezichten laten zich onder de be drukte lucht nauwelijks zien. Kinde ren vermaken zich luidruchtig in het zwembad, moeders ziin aan winke len. pa leest zijn krantje, ccn enkeling maait het gras voor zijn tent of cara van. Het aangrenzende strand is ver laten. We waren", zegt hij bedacht zaam. „net van plan om naar óóes te gaan. Kijken of daar wat te doen valt". Een wat rondborstige vijftiger, die zijn detective zonder schroom dichtslaat nu hij aan spraak heeft. Hij komt van even bo ven Rotterdam. Eigenlijk trekken ze liever, maar de financiën stelden dit jaar hun beperkingen. Zijn vrouw had in de ANWB-campinggids iets over De Roompot gelezen; dat het zo'n goede camping was. de enige in Nederland met tien sterren. „Oh ja",- vertelt hij zonder enthousiasme, „we hebben het hier uitstekend naar onze zin. Nog geen moment ver veeld. De eerste week was het goed weer, dan vertoef je dus hele dagen op hel strand. Nu het wat minder is maken we enkele ritjes in de omge ving. Vlissingen was niks, maar Middelburg was erg mooi". Ze moe ten nog wat wennen aan hét groot schalige gebeuren van De Roompot, maar vinden het - vooral met het oog op de kinderen - plezierig dal er op de camping van alles wordt ge daan om de gasten zoveel mogelijk te plezieren. Zelf zijn ze ('hoewel we geen uitgaanstypen zijn', voegt hij er baastig aan toe) vorige week naar een bingo-avond in het restaurant geweest en mevrouw gaat elke dag zwemmen. „Maar kijk", verzucht hij toch enigszins'spijtig, „voor het landschap hoeven we hier niet naar toe. Waar wij wonen heb je ook van die uitgestrekte polders. Het is de zee hè. die het 'm doet. En daarvoor moet je, hoe je het ook went of keert, toch het weer mee hebben". Ze zijn dus. als zoveel Nederlanders, zonaanbidders. Een kunstmatig tro pisch klimaat spreekt hen zeer aan. „Ken je", vraagt.zijn vrouw. „Scheve- ningen? Daar hebben ze tegenwoor dig zo iets. Met sauna's, sol ariums en de hele rataplan. Heerlijk. En niet zo maar voor een paar uurtjes, maar het is echt een dagje uit". Iets verderop het terrein staat een Duitser met zijn zoontje-te tennissen. Ze komen in grote getale naar Zeeland, onze Oos terburen Voorde frisse lucht, en niet te vergeten, het strand. Kritische gasten, die van comfort en gezellig heid houden. Hij vormt geen uitzon dering op de regel. Regelmatig over bruggen zij de afstand tussen het drukke Ruhrgebied en het Zeeuwse platteland. Öf hij hier wat mist? „Eh.. uitgaansmogelijkheden", luidt het antwoord. We hoeven hem. zo wordt dra duidelijk, niet te vragen hoe hij staat tegenover de plannen van De Roompot: 'Augezelchnet'. Directeur P. Kortekaas ziethetruim. De commercie sluit nauw aan bij de behoefte van de recreanten. Een hal met golfslagbad trekt bovendien ook mensen in de slappe periode, wat de rentabiliteit van de recreatie-onder neming ten goede komt Kortekaas „Mensen moeten vandaag de dag veel meer vermaakt worden Ze zoe ken niet de rust op. nee. ze zoeken elkaar op". Andrew Tonneman liar*— -t' f-'i'ï De stalen damwand is inmiddels overal in de Bntijëvarrl Op Rnvter aange bracht. evenals de betonnen vloer tus sen damwand en oude keermuur. Rijks waterstaat venvacht dat twee weken na de bouwvakvakantie ook de betonnen parapet overal zal zijn aangebracht. Er is al een begin gemaakt met de bekle ding van de parapet, maar dit werk kan ook nog worden gedaan in het stormsei zoen. na 15 oktober De eigenlijke zee wering moet dan wel geheel zijn vol tooid. Keermuur VLISSINGEN - Rijkswaterstaat en het Waterschap Walcheren maken goede vorderingen bij de werkzaamheden aan de Vlissingse zeewering, die worden uitgevoerd in het kader van de Delta wet. Beide instanties lopen vooruit op het tijdschema, dat zij hebben opgesteld voor de verster king van de Oranjedijk en de boulevards De Ruyter, Bankert en Evertsen. Het werk wordt vrijdag voor drie weken stil gelegd, in verband met de bouwvakvakantie. De gemeente Vlissingen heeft inmiddels borden laten plaatsen bij de boulevard, waarop de toeristen wordt verklaard wat er momenteel aan de hand is met de zeewering. Bovendien wordt getoond, hoe de boulevard na de werken en de herinrichting door de gemeente er volgend jaar komt uit te zien. Het werk van rijkswaterstaat aan de Oranjedijk is ongeveer voor de helft klaar en moet voor het eind van dit jaar geheel zijn voltooid. Twee weken na de vakantie hoopt men klaar te zijn met het aanbrengen van de blinde glooiing achter de oude keermuur. waarvoor de vroegere Oranjedijk moest worden weggegraven. Onmiddellijk na de vakantie wil rijkswaterstaat beginnen met het straatplan achter langs de nieuwe dijk. De verschillende nutsbe drijven zijn al begonnen met het leggen van kabels in dit toekomstig straten plan. De herinrichting van de overige straten in het Oranjekwartier komt voor rekening van de gemeente Vlissin gen. die dit werk wil uitvoeren in combi natie met de noodzakelijke riolerings werken. Het rioleringswerk dat door rijkswaterstaat moet worden uitge voerd is inmiddels al aangebracht. „Het duurt zo lang voor de gemeente begint, dat wij daar niet op kunnen wachten met onze rioleringswerken", aldus rijkswaterstaat. Het werk aan de Oranjedijk bestaat uit het weggraven van de voorzijde achter de muur van Altena, die van monumen tenzorg niet mocht worden aangetast. Er wordt een nieuwe glooiing gemaakt, waarvan de teen begint bij de oude keermuur en die oploopt tot ongeveer 9,40 meter, zodat de dijk na zetting van de ondergrond altijd nog een hoogte houdt van ruim negen meter. De Oran jedijk had voordien een hoogte van ze ven tot 7.5 meter. De ruimte tussen de oude muur en nieuwe glooiing wordt weer opgevuld. Om huizen te sparen wordt aan de straatkant een muur te gen de dijk gebouwd. Daardoor hoeft het talud niet helemaal schuin te lopen tot aa aan de straat, maar kan een ruim te van maximaal 7.5 meter en minimaal 5 meter achter het dijklichaam worden bespaard. Dit betekende, dat minder woningen gesloopt moesten worden in het Oranjekwartier, dan aanvankelijk gedacht. De woningen die wel moesten wijken voor de bredere dijk zijn volgens rijks waterstaat gesloopt op een wijze, die de volle tevredenheid van de buurtbewo ners kon wegdragen. „Dat is ook het geval met het aanbrengen van de nieu we eindgevels, die rijkswaterstaat heeft laten plaatsen aan de resterende be bouwing". zegt ing P. van der Leijé, chef buitendienst van rijkswaterstaat. De muur aan de straatkant van de dijk krijgt een hoogte van minimaal 1.5 me ter en maximaal 2.5 meter boven straat niveau en kost ongeveer een half mil joen gulden. Met de bekleding van de betonnen muur is al een begin ge maakt. Het werk aan de Oranjedijk strekt zich over ongeveer 500 meter uit. De kosten voor dit deel komen op onge veer 4,4 miljoen gulden, inclusief de noodzakelijke grondaankopen van on geveer 1.5 miljoen gulden. Er bleek on geveer 300.000 gulden bezuinigd te kun nen worden door de nieuwe persleiding voor de lozing van het rioolwater in de Westerschelde niet over de nieuwe dijk te laten lopen, maar in de dijk te plaat sen ongeveer 5.5 tot 6 meter boven N.A.P. Dat werd mogelijk na een afna me van de lozingen door het in werking stellen van een nieuw pompgemaal aan de Zinderweg. Bij een persleiding over de dijk zouden ook nieuwe pompen no dig zijn, die nu niet geplaatst hoeven te worden. De huidige persleiding ligt on geveer 2,70 meter boven N.A.P. en kan worden verwijderd, zodra de nieuwe is aangesloten naamde parapet" op de oude keer muur. Door deze constructie, die met een betonnenblok in de boulevard is verstevigd, .worden de aanrollende golven terug in zee geslagen. Zonder borstwering zou' bij een superstorm een golfoverslag mogelijk zijn bij de Boulevard De Ruyter van 48 liter zee water per seconde, per meter. Het streefgetal bij zeedijken is een golfo verslag van slechts twee liter per se conde per meter. Rijkswaterstaat heeft berekend dat de parapet op de Boulevard De Ruyter de golfoverslag bij superstormen terugbrengt tot twee a vier liter per seconde, per meter. Daarom wordt ook veel aandacht be steed aan de afvoer van het overslagwa ter. De stalen damwand in de boule vards was noodzakelijk voor de extra veiligheid, omdat de oude keermuur niet mocht worden aangetast van mo numentenzorg. Het betonblok van de parapet is niet verankerd aan de dam wand. zodat deze ook niet kan worden meegetrokken als de par apet het zou begeven. Het aanbrengen van de dam wand is de bewoners van de boulevards volgens rijkswaterstaat veel meegeval len. Voor Jiiermee werd begonnen be stond bij veel bewoners de vrees voor scheuren in hun woning, als gevolg van trillingen bij het inslaan van de dam wand. Zij tekenden dan ook bezwaar aan tegen het afgeven van een bouwver gunning. „Dat was voor ons wel een pro bleem. want het betekende dat de uit voering vertraagd zou kunnen worden bij een eventueel hogere beroep tegen het afwijzen van. het bezwaarschrift. De damwand is echter niet in de grond ge heid Veel bewoners dachten in het be gin nog. dat het op die manier zou ge beuren De damwand is echter ln de grond getrild. Dat veroorzaakt veel minder overlast. Wij hebben dan ook nauwelijks klachten van bewoners ge had/Het is allemaal erg meegevallen", aldus de heer Van der Leijé. Bij het werk stuitte rijkswaterstaat op enkele gangen onder de boulevard en een betonnen bunker. Dat leverde vol gens de heer Van der Leijé echter geen bijzonder probleem op, in tegenstel ling tot het gelijkmaken van de oude keermuur. Deze moest aan de binnen kant geheel vlak worden gemaakt, in verband met het betonblok voor de pa rapet. Dat betekende, dat nogal wat van de oude keermuur moest worden afgekapt, waaj* deze naar voren kwam. „Wij moesten ook kiezen voor een ma- ,nier om die muur weer glad te maken aan de binnenkant", vertelt de heer Van der Leijé. Het hakken aan de oude keermuur bracht volgens hem wel wat trillingen met zich mee „Dat ging men wel voe len. Daarom is een kleinere machine ge nomen". aldus de heer Van der Leijé. Hij zegt verder niet veel problemen meer te verwachten bij de verdere werk zaamheden en stelt, dat ook de asfalt- verharding op de boulevard voor eind dit jaar door de gemeente kan worden aangebracht „Wij konden indertijd niet met 100 procent zekerheid zeggen, dat er helemaal geen trillingen' veroor zaakt zouden worden, of dat wij niet op bommen zouden stoten. Daarom hiel den wij een slag om de arm. hoewel wij tevoren natuurlijk wel sonderingen hebben verricht. Achteraf gezien zijn de Boulevard Het werk aan de Bouievarn De Ruyter, van Keizershoofd tot aan de Westbeer bij de Coosje Buskenstraat, strekt zich uit over een afstand van ongeveer 750 meter. Dit project kost ongeveer drie miljoen gulden en bestaat uit het in slaan van een stalen damwand in de boulevard van ongeveer 7,5 meter lengte en het aanbrengen van een zoge verwachtingen van rijkswaterstaat wel uitgekomen", stelt hij. Het waterschap Walcheren is ook wat vooruit gelopen op het tijdschema. Het werk aan de glooiing van de Boulevard Evertsen is volgens opzichter P. Wes- terbeke van het waterschap zo vo< spoedig verlopen, dat er nog voldoen de gelegenheid is om ook de Boulevard Bankert nog dit jaar aan te pakken. Aanvankelijk lag het in de bedoeling daarmee pas volgend jaar te beginnen. Het glooiingswerk van het waterschap bestaat uit zetwerk van basalt onder de hoogwaterlijn en het aanbrengen van een laag asfalt-beton boven de hoogwa terlijn. Het zetwerk van basalt is erg arbeidsintensief De laag asfalt-beton kan echter mechanisch worden aange bracht Dit werk schiet dan ook snel op Daarnaast heeft het waterschap al een deel van de oude anti-tank muur ge sloopt. die door de Duitsers is aange bracht en functioneert als zeewering. Ook is al begonnen met het bouwen van de nieuwe keermuur, die bestaat uit een voetplaat, de muur zelf en daar boven op de parapet, die wordt aangebracht als de zetting van de muur is uitge werkt. Het waterschap laat de parapet storten in het werk, in tegenstelling tot rijkswaterstaat, die voor de Boulevard De Ruyter gebruik maakt van geprefa briceerde constructies. De muur wordt versierd met metselwerk van basalt, dat echter alleen vanaf zee is te zien. De hoogte van de muur is namelijk gelijk aan die van de boulevard, zodat van de eigenlijke keermuur niets boven straat uitsteekt. Ongeveer 200 meter muur moet nog worden gesloopt langs de Boulevard Evertsen. van de voormalige badcabines tot aan de Nolledijk. Het waterschap wil daarmee beginnen na de vakantie en hoopt de glooiing en keermuur langs deze boulevard voor 15 oktober geheel gereed te krijgen, zodat de zeewering voor het stormseizoen hier weer volledig is gesloten. De rijweg en het trottoir aan de zeekant worden dan tijdelijk dichtgemaakt, om volgend jaar aangepakt te kunnen worden Het waterschap hoopt dit jaar het werk aan de glooiing van de Boulevard Bankert voor de helft klaar te kunnen krijgen. De glooiing zal vervolgens worden dicht gezet in verband met het storm seizoen. De rijweg wordt volgend jaar voorzien van een asfalt-beton laag om het dijklichaa waterdicht af te sluiten, waarna de gemeente Vlissingen vervol gens de sierbestrating op de promena de en de tegelbestrating op de rijweg kan aanbrengen. Het waterschap zorgt volgend jaar eerst nog voor een nieuwe riolering. Kommedijk Een overzicht vanuit de lucht van de Vlissingse boidevards De Ruyter. Bankert en Evertsen. (Luchtfoto: Lex de Meestert. Het waterschap hoopt ook nog dit na jaar de Kommedijk aan te kunnen slui ten op de boulevard, door een muur van 1,80 tot 4 meter te plaatsen in het midden van de vroegere Verlengde Glacisstraat. Dit had moeten gebeuren tijdens de werken achterlangs, toen de eigenlijke zeedijk (Kenau Hasselaar- straat) werd gemaakt. Het toenmalige plan voor de aansluiting stuitte echter op hevige weerstand van de omwonen den, zodat besloten werd tot een aange past plan, met inspraak van de bewo ners. Toen dit plan na uitvoerig over leg tot stand was gekomen waren de werken achterlangs echter bijna klaar. Daarom* wordt het ontwerp nu uitge voerd, indien mogelijk in het najaar, maar wellicht ook volgend voorjaar. De werken van het waterschap Walche ren aan de boulevards kosten ruim 5.5 miljoen gulden. Belangrijkste oorzaak van de snelle vorderingen is volgens op zichter Westcrbekc toch wel de minder rooskleurige situatie voor aannemers sinds het instorten van de bouwmarkt, waardoor een grote inzet van arbeiders en machines mogelijk is. De werken van het waterschap worden uitgevoerd door Zeedam. een combinatie van Zeeuwse aannemers. Rijkswaterstaat heeft de werken aan de Oranjedijk ge gund aan het aannemersbedrijf Van Oord. Utrecht. De werken aan de Boule vard De Ruyter worden uitgevoerd door P van Noordenne uit Nieuwegein. Voor het op hoogte brengen van de zee wering langs Vissers- en Koopmansha ven is rijkswaterstaat in afwachting van een herinrichtingsplan voor de Vis sershaven van de gemeente Vlissingen. Hans Tabbers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 7