PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nog geen akkoord ministersposten Kans verkiezing Kania wordt steeds kleiner Gemeente Enschede:270 banen weg OP DE BONIN DE RIJ VERDELING BEPAALT INFORMATIE Snelle beslissing bouw kerncentrale STRIJD LEIDERSCHAP POLEN ONBESLIST Stoker giftige alcohol India aangehouden Eerste zending medicijnen naar Polen Koel en nat Wisselend bewolkt en enkele buien Middagtemperatuur ongeveer 17 gra den. Krachtige wind uit ivest tot noordwest zie pagina 3) 224e jaargang no. 165 Vrijdag 17 juli 1981 'Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De bezetting van de ministersposten in het nieuwe kabinet vormt nu het belangrijkste probleem in de informatie- besprekingen. Daarbij gaat het vooral om financiën, onderwijs cn buitenlandse zaken. Informateurs en onderhandelaars heb ben donderdag de hele dag over de zetelverdeling gepraat zon der overeenstemming te bereiken. Over het ontwerp-regeerprogram voor een kabinet van CDA. PvdA en D'66 is nauwelijks gesproken. Programmati sche compromissen op de nog resteren de twistpunten zijn aihankelijk van de verdeling van de ministersposten. De belangrijkste „hobbel" die daarin genomen moet worden is de vraag wel ke partij de minister van financiën mag leveren en welke die van onderwijs. Over de verdeelsleutel 6(CDA)-6(Pv- dA)-3(D'66) is men het wel eens. De PvdA wil. nu zij het premierschap aan Van Agt gunt. de minister van fi nanciën leveren. Fractieleider Den Uyl heeft zichzelf voor die post kandidaat gesteld. De socialisten willen financiën hebben, „omdat het een post is die over zicht biedt over het hele kabinetsbe leid". aldus Den Uyl. Het CDA lijkt bereid financiën aan de PvdA over te laten, mits het zelf de mi nister van onderwijs mag aanwijzen. Daarmee botst hel frontaal met de PvdA, die onderwijs eveneens claimt. Kandidaat van de socialisten is Van Kemenade, die al eerder op die stoel pedagogiek Aan de dependance van de Rotter damse Nutsacademie in de Latijnse Schoolstraat in Middelburg wordt au gustus dit jaar begonnen met de oplei ding pedagogiek MO-A De Nutsaca demie doet dit op eigen risico. PAGINA 3 aanval De Israëlische luchtmacht heeft don- 1 derdag een grootscheepse aanval uit gevoerd op Palestijnse doelen in Zuid- Libanon Volgens een Israëlische mili taire woordvoerder zijn bij die aanval belangrijke Palestijnse steunpunten' j ten zuiden van Sldon en bu Tyrus ver- nietigd of zwaar beschadigd PAGINA 4 goed zat. Aan CDA-zijde worden de i van' de Limburgse gouverneur Kre- mers lex-KVP) en kamerlid Van Leijen- horst (ex-CHUl genoemd. De christen-democraten willen onder wijs hebben om de belangen van het confessionele onderwijs te waarborgen. De PvdA hecht zeer aan invoering van de middenschool, waarvan Van Keme nade de geestelijke vader is. Het CDA staat hier juist huiverig tegenover Naast de kwestie financiën-onderwijs speelt de bezetting van de posten bui tenlandse zaken, defensie en ontwike- DEN HAAG (ANP) - De beslissing over de bouw van nieuwe kerncentrales zal zo spoedig mogeWjk moeten worden genomen, in elk geval direct na de bre de maatschappelijke discussie. Dat schrijft dr. ir. H. Hoog. voorzitter van het bestuur van het energieonderzoek centrum Nederland (ECN) in het ECN- jaarverslag over 1980. Een snelle beslissing is volgens Hoog nodig om het ECN de nodige duidelijk heid te geven teneinde een gericht on derzoeksbeleid te kunnen voeren. De ECN-voorzitter noemt sluiting van de beide in bedrijf zijnde kerncentrales weinig zinvol. Volgens hem zullen ze ..voor een wellicht onvermijdelijke ont- wikkeling in de volgende eeuw" van on schatbare waarde zijn als instituten voor training en voor het instandhou den van bedrijfservaring en veiligheid. Het instandhouden van het kennispo tentieel op het gebied van de nucleaire technologie is een van de doeleinden van het ECN. Daarnaast wordt ook onderzoek ge daan naar herinvoering van steenkool en naar windenergie In het afgelopen jaar is er in de ECN- laboratoria in Petten iets minder activi teit geweest rond kernsplijting Er wordt echter veel onderzoek gedaan naar windenergie en binnenkort wordt een met kolen gestookte relatief milieu vriendelijke verwarmingsinstallatie in bedrijf genomen, zo blijkt uit het jaarverslag Uit de hoogtijdagen van het Ameri kaanse kapitalisme stamt de uit spraak „Wat goed is voor General Mo tors is goed voor Amerika". Met de ver kiezing van Ronald Reagan in het Wit te Huis lijkt de Amerikaanse politiek opnieuw beheerst te worden door een dergelijk simpel adagium: Wat goed is voor Amerika. Is goed voor dc rest van de wereld PAGINA 11 havens lib De gemeente Rotterdam kan een be gin maken met het storten van 750.000 kubieke meter havenslib in de Noord zee Een verzoek om schorsing van de daarvoor door het rijk verleende ver- p gunning is donderdag afgewezen door [3 de vooratter van de afdeling geschil- Q len van bestuur van de raad van state. 5 PAGINA 12 test De Zeeuwse voetbalselectie loopt te- gen Feyenoord een vrijwel zekere kans il om fors onderuit te gaan. Voor de Rot- ij terdamse ploeg is het oefenduel in Bruinisse (zaterdag) immers al een se- r.j rieuze test en Feyenoord's trainer kan i in die wedstrijd wellicht al beschikken over zijn voltallige groep opletten "V. Korte etappes zijn in de Ronde van Frankri) k soms gevaarlijker dan de op papier loodzware ritten Dat bleek al in Nice, waar op de tweede dag onder andere, Johan van de velde en Fons de Wolf zich lieten verrassen Maar ook gisteren waren er slaapkoppen in het peloton. Niet alleen Van de Velde en De wolf toonden zich erg hardleers, ook Johan de Muynck en Criquiellon gingen grandioos in de fout. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4/L Sport: 12 en 13 Radio en televisie: 14 Financieel: 15 lingssamenwerking een rol. D'66 heeft weinig zin in de haar door de informa teurs toegedachte post defensie De Democraten willen voor hun kandi daat Brinkhorst buitenlandse zaken, waarmee -ze echter PvdA-kandidaat Van der Stoel zouden dwarszitten, dan wel ontwikkelingssamenwerking, een post die informateur De Koning (CDA) nu al heeft en het CDA wil hem die laten houden. Een oplossing van het zetelprobleem is er gisteren niet uitgekomen. Ook ge ruime tijd van onderling beraad tus sen de drie fractieleiders Van Agt, Den Uyl en Terlouw heeft geen uitkomst ge boden. „Er zijn geen vorderingen ge maakt". zei informateur Lubbers na af loop van het beraad. Zijn woordvoer der verklaarde dat de informateurs wel met een paar mogelijke oplossin gen in het hoofd lopen, maar die nog tegen elkaar willen afwegen. Informateurs en onderhandelaars trachten nog voor of tijdens het week einde de problemen rond de verdeling van de ministersposten op te lossen. De onderhandelingen gaan vanmiddag pas verder, omdat premier Van Agt 's morgens eerst het kabinetsberaad over de rijksbegroting voor 1982 moet voor zitten. Wordt men het snel eens over de zetel verdeling. dan kunnen direct na na liet weekeinde de onderhandelingen over een ontwerp-regeerakkoord worden afgesloten en gaan de resultaten naar de fracties van CDA. PvdA en D'66. Terlouw zei donderdagavond: .„Als de zetelverdeling eenmaal is geregeld, komt het program ook wel". De klanten van een slagerij in Warschau leveren hun bonnen in voor het maandelijkse rantsoen vlees dat de Polen gegund is. Vlees, melk en sigaretten behoren in Polen tot de meest schaarse artikelen. NIEUW DELHI (DPA) - De Indiase au toriteiten hebben na een grootscheeps intensief onderzoek de verantwoorde lijke gearresteerd voor de bereiding van de illegaal gestookte alcohol die aan vele Indiërs het leven heeft gekost. Dit is donderdag in Nieuw Delhi mee gedeeld. De afgelopen weken zijn meer dan 300 mensen omgekomen nadat ze de alco hol die was vergiftigd met methylalco hol hadden gedronken Volgens de poli tie is de gearresteerde De 40-jarige Ah med Sultan, direct verantwoordelijk voor de dood van deze mensen Sultan werd gearresteerd in de Zuid-Indiase stad Madras 'Van ome correspondent) WARSCHAU - De strijd om het leiderschap van de Poolse communistische partij bleef ook donderdagavond open. Het speciale partijcongres in de Poolse hoofd stad Warschau heeft een groot aantal vacatures gesteld voor de partijleiding en elk uitstel van de verkiezingen werkt nog steeds in het nadeel van de huidige, gematigde, eerste-secretaris Stanislaw Kania. Het buitengewone partijcongres van de Poolse communistische partij verga derde donderdag achter gesloten deu ren verder over de ingewikkelde, om streden verkiezingsprocedure voor de verkiezing van de Teden van het Centra le Comité en van de nieuwe partijsecre taris In 16 werkgroepen probeerde een deel van de gedelegeerden alle aspec ten van de Poolse sociale en economi sche crisis door te lichten De geruch tenstroom over wie de nieuwe secreta- De eerste experimentele communi catiekunstmaan van India, de 'Apple' is donderdag in gebruik genomen na dat het instrument met succes de beoog de geostationaire baan op 36 000 km hoogte boven Sumatra had bereikt zo heeft de organisatie voor ruimte-onder zoek tn Nieuw-Delhi meegedeeld. ns van de Poolse communistische par tij wordt ging normaal verder Het feit dat. de partij de vroegere partij secretaris Edward Gierek uit de partij heeft gezet heeft Kania weinig goed ge daan Teveel Polen, vertegenwoordigd door de afgevaardigden bij het Partij congres. houden in herinnering dat Ka nia als bestuurder in de top van de Pool se communistische partij te lang heeft meegedraaid onder het Gierek-regime. Het lijkt erop alsof de Polen vragen om een nieuw gezicht om het verloren ver trouwen van het volk terug te winnen. Als persoon heeft Kania zich nooit goed kunnen profileren, zodat de strijd om het leiderschap van de Poolse commu nistische partij is nog volledie ooen is. tigd dat zij van plan is op 24 juli voor onbepaalde tijd te gaan staken. De con troverse beweegt zich om de door de staat benoemde en de door het LOT- personeel gekozen nieuwe directeur. Door de staat is de personeelskeuze als nict-aanvaardbaar afgewezen en de onderhandelingen zijn afgebroken. De werknemers bij de Poolse luchtvaart maatschappij hebben de dringende waarschuwing gekregen dat een sta king voor onbepaalde tijd de veilig heid van het land in gevaar kan bren gen met alle gevolgen vandien. Staking Het personeel van de Poolse lucht vaartmaatschappij LOT heeft bcvcs- GEYSTEREN - De tot een leger van 600 tot 700 mensen uitgegroeide Internatio nale Vredesmars tegen de atoombewapening streek donderdag - op weg van Kopenhagen naar Parijs - in Noord-Limburg neer. De Vredesmars, die 30 kilome ter per dag vordert en nu halverwege is. moet een demonstratie vormen voor een kernwapenvrij Europa, „van Polen tot Portugal", zoals de initiatiefneemsters zeggen. Het initiatief tot de Vredesmars is van een veertigtal Scandinavische vrouwen Vier weken geleden vertrok de stoet uit Kopenhagen, en op 6 augustus hoopt men in Parijs aan te komen Op weg naai' Parijs - een tocht van 1150 kilometer sluiten zich overal nieuwe deelnemers aan Vandaag zal de mars Deume aandoen, en zaterdag en zondag bivakkeert de Vredesmars in Eindhoven Onder de deelnemers zijn talrijke complete gezinnen, met baby's, kleuters, grote re kinderen, en zelfs hun honden maken de tocht mee. „Ons doel is de mensen wakker te maken", zegt de Noorse Mary Topper. „We hopen dat de regeringen daardoor meer aandacht aan de publieke opinie zullen gaan schenken. Er zijn linkse en rechtse groepen onder ons. maar allemaal eensgezind tegen kernbew a- pening". legt Mary Topper uit. Uit de hele wereld kregen zij en haar Scandinavi sche medestanders al meer dan honderd telegrammen met gelukwensen cn be moedigende boodschappen. In Well kwam de stoet gisteren de Duits-Nederlandse grens over en werd daar hartelijk verwelkomd door Nederlandse supporters. Een kinderkoor luisterde het verblijf in Well op en later trok een muziekkapel een stukje op de vredestocht mee. Via Venray ging het van Well naar Geysteren Twee Noorse ambulances en wat bagagewagens sloten de stoet AMSTERDAM - De Stichting Amster dam helpt Warschau werkt hard aan een eerste zending medicijnen be stemd voor Poolse ziekenhuizen. Een woordvoerder van de stichting, die af gelopen zaterdag een eerste straatcol lecte in Amsterdam hield, verwachtte dat deze zending binnen drie tot vier weken naar Polen kan worden ge stuurd. De Stichting heeft voor medicijnen ge kozen. omdat van Poolse zijde te ken nen was gegeven dat daaraan het mees te behoefte bestaat Aanvankelijk lag het in de bedoeling ook voedselpakket ten naar Polen te sturen. Maar, aldus de woordvoerder, de artsen in onze stich ting hebben op basis van informatie uit Polen besloten dat medicijnen voor rang verdienen Het gaat vaak om ge neesmiddelen die onderdeel uitmaken van een kuur voor Poolse patiënten. Aan die medicijnen bestaat gebrek, en dat kan voor bijvoorbeeld suikerpa tiënten ernstige gevolgen hebben Voor distributie in Polen wordt zorgge dragen door de katholieke kerk. Dat de kerk is ingeschakeld heeft ook te ma ken met het gevoelige karakter van de actie: de Poolse autoriteiten willen ui teraard voorkomen dat er ook maar enigszins een politiek accent aan de hulpverlening kan worden gegeven. Ook in Den Haag, Rotterdam en Utrecht wordt gewerkt aan adoptie van Poolse steden. In Rotterdam is men het verst. ENSCHEDE - Als onderdeel van een gigantische bezuinigingsoperatie gaan er bij de gemeente Enschede de I komende vijf jaar ongeveer 270 van de 2500 arbeidsplaatsen verloren. De ge- meente zit zo diep in de financiële el lende, dat alle vakleerkrachten licha melijke opvoeding (20) en zw emonder wijzers (22) volgend jaar al gedwongen zullen worden ontslagen. Zij gaan op wachtgeld. De overige gemeenteamb tenaren, van wie de arbeidsplaats ver valt. krijgen voorrang bij dc opvulling van andere vacatures bij de gemeente. Zij lopen ook het risico gedwongen an dere banen te moeten aannemen. Deze zeer ingrijpende plannen heeft het college van B en W donderdagmiddag op een persconferentie bekend ge maakt Het personeel van de zwaarst getroffen diensten en afdelingen is in de loop van de dag op de hoogte gebracht van het besluit De gemeenteraadsfrac ties zijn woensdagavond ingelicht Het is de eerste koer in Nederland, dat de gemeentelijke overheid tientallen medewerkers op stram zet en over vaat tot een zo forse afslanking van „uiib lelijk apparaat Enschede zal niet alleen besnoeien op personeel. Aangekondigd i». <i, voetbalclub FC Twente de komende vijf jaar een kwart miljoen gulden minder aan subsidie krijgt van de ge meente. Tal van culturele instellingen in de stad zullen bovendien ook flink moeten inleveren. Niet alleen het zwemonderwijs vervalt, ook de jeugd- tandverzorging verdwijnt. Het gemeentebestuur denkt met deze eerste bezuinigingsronde ongeveer 20 miljoen gulden binnen te halen, maar hiermee ls Enschede er nog lang niet De begroting voor 1981 heeft een tekort van 20 miljoen gulden en ook voor 1982 wordt uitgegaan van een „gat" van deze grootte. Met de nu voorgestelde bezui nigingen worden slechts de tegenval lers, die zich in de loop van 1981 hebben aangediend '4.5 miljoenen ook voor 1982 worden verwacht <8 miljoen t weg gewerkt Voor 1982 dreigt zelfs een be grotingstekort van bijna 30 miljoen. Enschede heeft voor 1981 al gevraagd om een aanvullende bijdrage van 20 miljoen uil het gemeentefonds (artikel 12i Algemeen wordt echter aangeno men dat een kans op een aanzienlijke extra bijdrage klem is De regels van het gemeentefonds zijn aanzienlijk verscherpt Het Rijk zul zich het risico van een grote bijdrage aan Enschede eenvoudigweg met kun nen permitteren, omdat dan het hek' van de dam is. Tal van gemeenten be schouwen de artikel 12-situatie van En schede als een soort „testcase" en wachten af wat Enschede aan extra bij dragen krijgt, aldus bronnen in Den Haag De algemeen Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFOl heeft boos gereageerd op dc aankondiging van b en w van Enschede. De gemeente ziet zich door haar financieel wanbe leid genoodzaakt om het snoeimes te hanteren, aldus de CFO. De organisatie noemt het in een verklaring onverant woord dat het college van b en w zo met de ambtenaren wil omspringen. „Van de kant van het college zit er geen enkele motivatie achter. We zijn ont hutst dat dit allemaal mogelijk blijkt te zijn", aldus een woordvoerde. Het bedenkelijke bedrijf censuur §TTit van elkaar totaal ver- U schillende bronnen deze week twee berichten over de toepassing van censuur. Of - om de begripsomschrijving die Van Dale geeft te bezigen toezicht door een overheid op voor pu- blikatie bestemd drukwerk, het toneel, de film, ofwel op brieven met de be voegdheid daaruit gedeelten te schrap pen of te verbieden. In Suriname heeft de Nationale Militaire Raad (NMR) voor onbepaalde tijd de pers onder con trole gesteld. Alle berichten over „het nationale gebeuren" moeten voortaan de regeringsvoorlichtingsdienst passe ren om voorafgaand aan de publikatie politiek te worden beoordeeld NMR- voorzitter Graanoogst motiveerde de maatregel met de opmerking dat de pu bliciteitsmedia in Suriname het proces dat na de staatsgreep van de sergean ten in februari 1980 ontstond, trachten te ontwrichten en te frustreren. En dat laatste zou dan gebeuren door versprei ding van tendentieuze en suggestieve berichten of door 'breeduit' publiceren van onoprechte kritiek van individuen en of organisaties op het revolutionaire proces. In ons land heeft de Koninklijke Neder landse Academie van Weienschappen zich erover beklaagd dat de rijksover heid vaak uitkomsten van sociaal-we- tenschappelijk onderzoek geheim houdt. Veel ministeries geven volgens de georganiseerde wetenschappers al leen onderzoeksopdrachten onder al lerlei beperkende bepalingen. Aldus kan de opdrachtgever zelf uitmaken of hij achteraf de resultaten van het on derzoek openbaar wil maken, geheim wil houden of alleen maar de voor hem zelf gunstige gedeelten van het onder zoek wil publiceren. Ook andere op drachtgevers dan de overheid blijken 'zich met een dergelijke vorm van cen suur op wetenschappelijk materiaal be zig te houden. De koninklijke academie vindt deze gang van zaken 'onaan vaardbaar'. Het enige positieve van beide berich ten is dat het bestaan van deze maatregelen niet achter te houden blijkt Het publiek hoeft zich niet te ver liezen in geruchten of bange vermoe dens op dit punt Direct betrokkenen dragen de feiten aan van een verschijn sel dat met scherp en openlijk genoeg kan worden veroordeeld. Zoals steeds in dit soort gevallen worden er kantte keningen gemaakt en verklaringen af gelegd die bol staan van begrip voor de noodzaak de overheid te laten uitma ken wat wel en niet geschikt is voor de burgers om te weten 'Ze zouden eens een verkeerde of te sterk gekleurde voorstelling van zaken kunnen krijgen Ze zouden eens te hard kunnen schrik ken. Ze zouden eens op een ongelegen moment tot voorbarige conclusies kun nen komen. Ze zouden eens. Overhe den van allerlei snit en maat hebben nogal eens de neiging te denken dat zij het bevattingsvermogen en de ge moedsrust van hun burgers op kriti sche grenzen kunnen beoordelen. Bo vendien werpen ze zich op om diezelfde burgers te behoeden voor ernstige ver storingen in deze gevoelige gebieden. De nu strikt doorgevoerde perscensuur in Suriname past in het geijkte patroon van zowel dictatoriale machthebbers als revolutionaire bewegingen, die te rechte kritiek op hun handel en wandel willen tegenhouden. En dat gebeurt dan onder het mom dat de televisiekij ker. radioluisteraar en krantenlezer niet in verwarring mogen worden ge bracht over de opbouw van de samenle ving zoals de beleidsvoerders van het ogenblik die voor ogen hebben Trou wens. in steeds meer ontwikkelingslan den gooien overheid en pers het op een akkoordje over de informatie aan de burger, de ontwikkeling van het land moet ermee gediend zijn. heet het dan. En daarbij wordt er van uitgegaan dat het land uitsluitend en alleen is gediend met de ontwikkeling uit de koker van dezelfde overheid die de hand aan de informatiekraan heeft.. Wanneer ge heimhouding van uitkomsten van so ciaal-wetenschappelijk onderzoek bij de Nederlandse rijksoverheid inder daad voorkomt op een schaal die bij de koninklijke academie tot verontrusting heeft geleld dan is er iets wezenlijks Censuur, opzettelijke geheimhou ding. manipulatie met feiten: het druist allemaal in tegen de hoog gepre zen toenemende mondigheid van de burger, tegen de beloftes over verder gaande openbaarheid van bestuur. In een land als Suriname mag een be schouwing van bovenstaande inhoud al niet meer afgedrukt wordenkritiek op de censuurmaatregel van NMR ver dwijnt onder het rode potlood omdat het wordt gezien als een poging het re volutionaire proces te ontwrichten. In Nederland heeft de Academie van We tenschappen in ieder geval het volste recht om vast te stellen dat wegmoffe len van wetenschappelijke onderzoeks resultaten schadelijk is voor de demo cratische discussie en voor het. aanzien van de wetenschap. Alleen wordt het dan wel tijd dat er in kringen waar men zich met deze hobby bezighoudt naar scherpe kritiek erop wordt geluisterd. vdM De verbannen leider van de Tibeta- nen. de Dalai Lama. heeft de Chinese partijleider Hu Yaobang gefeliciteerd met zijn benoeming. Dit heeft het Chine se persbureau Nieuw China donderdag bekendgemaakt Het is volgens diplo maten in Peking voor het eerste sinds jaren dal de Dalai Lama een bood schap zond aan de Chinese leiders

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1