PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Polen wil eigen weg binnen Warschau-pact Marine nam risico met Atlantic VLISSINGSE WIJK IN OPSCHUDDING NA ONTDEKKING VAN DUITSE MIJN iÖC Benzine duurder autn adria Bevolking is stabiel vandaag KANIA OP BIJZONDER PARTIJCONGRES: Winnen slaat slag PvdA-fractie 'bijgepraat' door Den Uyl WKUIIHIH Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk wal regen. Middagtemperatüren ongeveer 19 graden. Matige westelijke wind (zie pagina 3) 224e jaargang no. 163 Woensdag 15 juli 1981 PZC Vt/lAoWi jo&usoMMMgew: ■tioett we. WeHhavendijk 150 Goes ul 20440' De zijpaden van de omroepen §T7i r is weer eens herrie in om- I_j roepland. Mimster Garde niers van CRM heeft zeven van de acht (grotere) omroep organisaties gekapitteld over hun bij de wet verboden ne venactiviteiten Uitgezonderd de VPRO houden zij zich allemaal op met bezigheden die nogal ver afstaan van de eerste en enige doelstelling: de verzor ging van radio- en televisieuitzendin gen. Daarbij gaat het dan om drive-in- discotheken en voordeelreizen, om bin dingen met BV's die boeken en platen verhandelen, om contacten met zoge heten 'platen-pluggers' en om allerlei elkaar overtroevende stunts voor ei- gen-leden-propaganda- Volgens de mi nister zit in al dit randwerk voor de om roepen het gevaar dat zy zich laten ge bruiken voor het maken van winst ten behoeve van derden. En dat risico wil de bewindsvrouw uitschakelen. Haar brief aan de omroeporganisaties is een uitvloeisel van een onderzoek dat de re geringscommissaris van de omroep eni ge tijd geleden heeft ingesteld naar de juiste naleving van de omroepwet. In die omroepwet (in 1967 in het parle ment aanvaard en in de Nederlandse verhoudingen altijd een zo gekoesterde regeling dat ze zelfs eenmaal een kabi netscrisis waard bleek) is nauw om schreven binnen welke grenzen de be wegingsvrijheid van de omroepen ligt. In de ogen van de minister zijn stappen buiten die lijnen maar zeer beperkt mo gelijk. De praktijk van de afgelopen ja ren was overigens een totaal andere. En daaraan moet - zo heeft de hoedster van de omroepwet in haar brief aan de om roepen aangekondigd - met onmiddel lijke ingang een eind worden gemaakt. Het vaderlandse omroepbestel is ei genlijk al sinds jaar en dag een zaak van doorlopende discussie. Alleen laait het vuurtje af en toe extra op. wanneer van buitenaf of van binnenuit erg na drukkelijk pogingen worden onderno men om aanslagen op het zorgvuldig beschermde systeem te plegen. Dat was indertijd het geval toen illegale zeezen ders met reclameboodschappen elkaar in de ether verdrongen (Veronica VOO heeft haar populariteit uit die periode weten te gebruiken voor een entree bij de legale omroeporganisaties); dat was begin dit jaar opvallend aan de orde toen er bij Sluis in Zeeuwsch-Vlaande- ren een opening werd ontdekt om com mercieel op Nederland gerichte uitzen dingen via het kabelnet ons land bin nen te brengen; dat is vooral de laatste maanden aan snee met de radio- en te levisiepiraterij op stedelijke kabelnet ten en op de FM-kanalen. Via het sys teem zelf is er een voortdurende drei ging om het uit te hollen door de (gratis) reclame bij allerlei grote sportevene menten. waarvan televisiebeelden wor den vastgelegd. Dezelfde omroepwet schrijft voor dat 'uitzendingen niet dienstbaar (mogen) zijn aan reclame doeleinden'. maar met dat wetsartikel is al zoveel de hand gelicht dat er bijna geen terug meer mogelijk is. De nieuwe regeling, waarin wordt vastgelegd wat nog wel en niet meer mag aan reclame bij dergelijke evenementen zal juist door de scheef gegroeide praktijk nog veel problemen geven. Immers: op ba sis van de (omroep (wetstoepassing moeten straks allerlei tot nu toe gebrui kelijke sportevenementen van de buis worden geweerd. Het valt op dat minister Garderuers heeft moeten besluiten om met uit zondering van de VPRO alle omroepen een reprimande te moeten geven. De een maakt het bonter dan de ander, maar vrijwel alle 'zuilen' (voor zover de zeven aangeschrevenen onder dat be grip kunnen worden gevangen) hebben zich op de zijpaden met bordjes 'verbo den toegang' begeven. Dat gegeven op zichzelf is een aanwijzing hoe hard de concurrentie al is geworden en onder welke zware druk het Nederlandse om roepbestel in de komende jaren nog zal komen. De ontwikkeling van allerlei nieuwe technieken gaat verder; de ether wordt een communicatiegebied met onbegrensde mogelijkheden. Het zal dan ook steeds moeilijker worden om met de omroepwet uit 1967 in de hand regelend te blijven optreden De minister heeft er goed aan gedaan aan te kondigen dat zij in eigen huis in ieder geval schoon schip wil maken. Alleen blijft de vraag waarom zij met haar maatregelen niet eerder van stal is ge komen. vdM GENEVE (Reuter) - Dc wereldbevol king zal over 130 jaar niet verder groeien en dan een omvang hebben van 8 tot 14.2 miljard (2.5 keer zoveel als nu), afhankelijk van het effect van pro gramma's voor geboortebeperking. Het eerste werelddeel waar de bevol kingsgroei tot nul zal dalen is Europa, aldus het blad Over vijftig jaar zal de bevolkingsomvang vijftig miljoen gro ter zijn dan nu om vervolgens niet ver der te groeien, aldus het blad. Daarna zal de bevolkingsomvang in de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie zich stabi liseren op respectievelijk 320 en380 mil joen. Volgens 'Development Forum' zal de bevolkingsomvang zich in Azie in 2100 stabiliseren na vanaf nu eerst te zijn verdrievoudigd tot 4.1 miljard. Chi na zal er tot 2090 nog 500 miljoen men sen bljkrijgen. Latijns-Amerika zal zijn bevolkingsgrootte van 400 mUjoen nog zien verdrievoudigen. In Afrika zal de groei het laatst tot nul zijn gedaald. Het aantal inwoners zal er dan vier maal zo groot zijn als de 450 miljoen van nu. (Van onze correspondent) WARSCHAU - „Polen moet zichzelf verzorgen". Dat was de kern van het betoog dat de aftredende partijsecretaris van de Poolse communistische partij Stanislaw Kania dinsdag hield bij de ope ning van het negende buitengewone partijcongres van de Poolse communistisch? partij. De meer dan drie uur durende rede van Kania hield aan de ene kant een vurige belofte in aan de andere communistische landen in het algemeen en aan de Sowjet-Unie in het bijzonder, dat Polen een communistisch land en loyaal lid van het Warschau-pact en vriend van de Sowjet-Unie is en blijft. ken dreigt te scheuren. De huidige cri sis in Polen, zei hij, geeft de „contrare volutionairen" alle kans hun slag te slaan. Met name noemde hy als bron van alle kwaad het KOR. de vroegere dissidentenbeweging. Daarentegen maakte hij tegelijk zeer duidelijk dat Polen de eenmaal ingesla gen koers blijft volgen en dat de de vrije vakcentrale en de rooms-katholieke kerk partners zijn en zullen blijven bij de uitvoering van de moeilijke taak waarvoor de partij en heel Polen staan. Aan de officiële opening van het con gres was een drie uur durende felle dis cussie voorafgegaan, waarbij de con gresleden het niet eens konden worden over de procedure hoe zij de nieuwe bestuurders voor het Centrale Comité zouden kiezen. Het was een voorproef je van wat een uiterst gespannen en op vele punten een verwarrend congres gaat worden. „Ik ben my bewust van de emst van ae situatie en ik ben mij byzonder bewust van de dreiging die boven ons land hangt." aldus Kania in het begin van zijn rede. Nadat hy in een taal die niets te wensen overliet de loyaliteit van de Polen aan het communisme, het War schaupact en de Sowjetrünie had be tuigd. stak hy van wal over de gevaren van de „klassestrijd" die Polen in stuk- Onverhuld stelde hij vast dat de be staande toestand veroorzaakt is door fouten van vroegere bestuurders van de partij. „De diepte van de crisis is een symptoom van de onvergeeflijke fou ten die de afgelopen tien jaar zijn ge- ROTTERDAM (ANP) - De prijzen van benzines en dielselolie zullen morgen, donderdag, opnieuw omhoog gaan. Normaal, super en tweetakt worden elk twee cent per liter duurder, dieselolie en petroleum stijgen ieder 2.4 cent per liter in prijs. Deze stijgingen zijn maximumaanpassingen. De prijs van LPG blijft hetzelfde. Dit heeft het ministerie van economische zaken dinsdag bekendgemaakt De prijsstijgingen zijn een gevolg van de noteringen op de internationale vrije markten en van de stijgende dollarkoers. Volgens een woordvoerder van het ministerie is het niet uitgesloten dat bij aanpassing per 1 augustus van deze maximum aanpassing wordt afgestapt. De maxi mum standaard is afgesproken door oliemaatschappijen en ministeries samen. Normale benzine gaat 1,71 gulden kosten, super wordt 176.6 en tweetakt 1.89 gulden. maakt", zei hij. Polen heeft kredieten opgenomen, maar deze zijn verkeerd gebruikt Het gevolg was stagnatie in de landbouw, voedseltekorten on danks graaninvoer, apathie, verspil ling, moeilijkheden op het gebied van het onderwijs en veel problemen voor de laagstbetaalden en grote gezinnen. „De Poolse communistische party heeft haar lesje geleerd", meende hij. Tegen degenen die fouten hebben ge maakt zullen maatregelen worden ge troffen. Binnen de party wordt een krachtiger democratie ingevoerd. Volgens Kama zal de verantwoordeiyk- heid meer worden gedelegeerd en komt er een vorm van inspraak waarby niet alleen partyleden inspraak en verant- woordeiykheid in bestuursfuncties hebben. Ook niet-partyieden moeten een kans hebben, als 2dj daarvoor de kwaliteiten bezitten. In zijn redevoe ring sneed hy ook de problemen tussen party en de onafhankelijke vakcentrale Solidariteit aan. „De party heeft de vakcentrale onderschat en dat is haar duur komen te staan", verklaarde hy „Dat maakt het zonder meer duideiyk dat de toekomst van Polen afhangt van de samenwerking tussen de vakcentra le en party". De partij, zo ging Kania verder, is daartoe bereid, maar hy voeg de er de waarschuwing aan toe dat dat alleen kan als Solidariteit, zich ontdoet (Slot zie pag. 8 kol. 1 ALPE D'HUEZ - Door een schitterende overwinning in de koninginnerit van de Tour de France '81. heeft Peter Winnen ervoor gezorgd dat Alpe d'Huez na Bordeaux een nieuwe 'Nederlandse' stad in de Ronde is gewor den. Na Hennie Kuiper (2X) en Joop Zoetemelk (2X) zette de 23-jarige Limburger de Nederlandse zegetocht in het Franse ski-oord voort. Op de zinderende flanken van de Alpe d'Huez versloeg Winnen de ge hele klim-elite door tot tweemaal toe venynig te demarreren. Zyn tweede vluchtpoging bleek vol doende om een kloof tc slaan, groot genoeg om z'n eerste zege als pro fessional in de wacht te slepen. ..Voor het eerst in mijn leven, heb ik een gokje gewaagd en ik won gelijk de hoofdprijs", verklaarde de win naar na afloop. Zie pagina 13) PAGINA 2 overschot In het koelhuis van de Terneuzense veiling ligt één miljoen kilo Zeeuwse Golden Delicious van de oogst 1980 te wachten op kopers. De afzet van deze appels levert grote problemen op voor de coöperatieve vereniging centrale tuinbouwveiling Zeeland PAGINA 3 o vereenstemming De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Alexander Halg heeft dinsdag verklaard uiteindelijk over eenstemming tussen de NAVO-landen te verwachten om een nieuwe genera tie kemraketten ln Europa te statione ren. ondanks de nu nog bestaande 'te genzin' van Nederland en Belgie PAGINA 4 brede coalitie Zeven weken geleden ging Nederland ter stembus. Zeven weken lang wordt er nu alweer gesleuteld aan de vor- mlng van een kabinet van CDA; PvdA en D'66. Deze week luidt een nieuwe fase in Nu de hobbel van het premier schap voorlopig genomen is. zullen de Informateurs met meer definitieve voorstellen voor zetelverdeling en rc- geerprogram komen. PAGINA 7 Hongaarse kubus Wanneer zal het eerste verhaal over een soclety-huwelijk eertijds gelukkig maar nu kapotgemaakt door de Hon- i gaarse Kubus, in de kolommen van de populaire weekbladen verschijnen? „Een kwestie van tijd", zegt Frans Schiereck overtuigd. Hij weet het ze ker de Hongaarse Kubussen krijgen Nederland in hun greep PAGINA 11 commercie De Vara kan zich volgens een woord voerder vinden ln de opvattingen van minister Gardeniers inzake de com mercie in de omroepen. De Vara vindt ;j dat het premiestelsel ln de omroep i eventueel overboord gegooid mag wor den 'maar dan wel voor iedereen' PAGINA 12 glansrijk Glansrijk hebben de wegatleten dins dagavond ln de vierde Singelloop van Delta Sport ln Zlerikzee de confronta- tie met de baanlopers ln hun voordeel beslist. 'Thuisloper' Slmon Blom pro beerde ln de eerste omloop van 2,5 ki lometer de uitgesproken favoriet en fi uiteindelijke winnaar Jacques Valen- li tin uit Naaldwijk bij te benen, maar de M afstand bleef voor een baanloper als I! Blom toch iets te lang. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 6 i j en 7 Binnen- en buitenland: 3 [j en 11 Opinie en achtergrond: 4 y Sport: 12 en 13 Radio en televisie: 15 Financieel: 17 (Van onze verslaggever) DEN HAAG - De dood van drie beman ningsleden van het Breguet Atlantic patrouillevliegtuig dat op 15 januari voor de Ierse kust in zee stortte, is me de tc wijten aan nalatigheid van de marine. De marine heeft een aanbeve ling in de wind geslagen, die een onder zoekscommissie al in 1973 deed na een soortgelijk ongeluk. Dat bbjkt uit het rapport van de com missie die het ongeluk van 15 januari heeft onderzocht. Zolang de al ln 1973 aanbevolen verbetering van het bestu ringssysteem niet is aangebracht, mo gen de zes Atlantics niet opstygen van het marinevliegkamp Valkenburg, vindt de commissie Defensie is nog ln internationaal overleg gewikkeld over verbeteringen aan de vliegtuigen. De voorzitter van de Tweede-Kamer commissie voor defensie. Klaas de Vries (PvdA) noemt het onderzoeks rapport „vernietigend". Hij vraagt zich af of er sprake is van strafbare nalatigheid. In elk geval wil hij erop toezien dat de toestellen, die al een half jaar aan de grond staan, niet de lucht in gaan voordat ze in orde zijn. Net als die ln 1973 Is dc commissie die nu een onderzoek heeft ingesteld tot de slotsom gekomen dat het ontbreken van een nood-besturingssysteem nood lottig was voor de bemanning van de Atlantic. Wanneer het hoofdsysteem voor de besturing uitvalt, is het vlieg tuig onbestuurbaar. Volgens de commissie spot dat met alle veiligheidseisen, vooral omdat inspec tie van het besturingssysteem niet goed mogelijk is, waardoor gebreken niet vroegtijdig ontdekt kunnen wor den. De commissie vraagt zich af, hoe de Atlantic ooit een verklaring van luchtwaardigheid heeft kunnen krij gen. De marine heeft, aldus een reactie op het rapport, sinds 1973 herhaaldelyk geprobeerd de andere Europese gebrui kers van de Atlantic warm te krijgen voor een verbetering van de stuurin richting Dat is niet gelukt. Intussen nam de marine het risico met de toestel len door te vliegen, totdat in januari een tweede Atlantic in zee stortte Inmiddels is weer druk overleg gaande met de andere Europese landen. Er is overeenstemming over een verstevi ging van een aantal onderdelen van de hoofdstuurinrichting. Over het inbou wen van een noodlnrichting wordt op 5 augustus verder gepraat. Wanneer de gesprekspartners het niet unaniem eens worden over de noodzaak daar van. wil Nederland in elk geval een meerderheidsbeslissing forceren. Zolang het overleg gaande is. zal het vliegverbod voor de zes Atlantics op Valkenburg van kracht blijven. De Ma rine piekert er vooralsnog niet over de toestellen weer de lucht in te sturen, zegt een woordvoerder. De mynopruimingsdienst van de Ko- ninklyke Marine heeft de myn opge haald. omdat deze door zyn ligging niet ter plaatse kon worden vernietigd en dergeiyke mijnen bovendien niet kun nen worden gedemonteerd. De myn wordt vanochtend (woensdag) op de Spijkerplaat in de Westerschelde tot ontploffing gebracht. De ballmyn is een soort anti-perso- neelsmyn en komt volgens de mijnop- ruimingsdienst niet zo vaak voor als de zogenaamde S-myn, die wat kleiner is en de grootte heeft van een conserven- blikje. De ballmyn heeft een doorsnede van 25 centimeter en een gewicht van ruim dertig kilo. De myn is door de DEN HAAG (ANP) - PvdA-fractievoor- zitter Joop den Uyl heeft dinsdagoch tend zijn fractie op de hoogte gebracht van de ontwikkelingen in de kabinets formatie. Volgens een woordvoerder ging het om een algemene informatieronde van Den Uyl. gevolgd door opmerkingen uit de fractie Het was alweer een week gele den dat Den Uyl met zyn fractie over de gang van zaken in het overleg met Van Agt (CDA), en Terlouw (D'66) sprak, al dus de woordvoerder. Het wachten is nu op de notitie van de drie informateurs Lubbers. De Koning en Van Thijn. Daarin zullen tussenop lossingen worden aangereikt voor de problemen die erop een aantal beleids terreinen nog liggen. De informateurs hebben beloofd de notitie morgen, don derdag, als het overleg tussen de 'dne' wordt hervat, klaar te hebben. (zie ook pagina 4) Duitsers gemaakt met de bedoeling zo veel mogelyk mensen te raken. Daarom 'zitten er ijzeren kogels in. die by het uiteenspatten van de bom een zodanige kracht bezitten dat zy tot op een af stand van honderd meter dodelijk kun nen zyn. De kraandrijver vond de bom om streeks twee uur 's middags achter de woningen van de Kanariesprenk. Hij was bezig met het gelyk maken van de grond, toen de nyjn plotseling bloot kwam te liggen. De gealarmeerde poli tie schakelde de mynopruimingsdienst in. Buurtbewoners werd vervolgens verzocht kinderen binnen te houden en ook zelf in huis te büj ven en ramen en deuren open te houden. De bouwvak kers in de omgeving moesten hun werk onderbreken en eveneens een veilig heenkomen zoeken binnen de nog niet geheel gereed zynde woningen. Vanuit hun verschillende schuilplaat sen hielden zy nauwlettend de verrich tingen ln het oog van de deskundigen, die de myn aan een onderzoek onder worpen. „Ik heb al heel wat oorlogstuig gezien, maar nog nooit een dergelyke myn". vertelde een van de bouwvakkers na dien. „Ik heb hem even in myn handen gehad en hy woog zeker dertig kilo. Ik heb hem toen maar weer heel voorzich tig neergezet", aldus de metselaar, die (Slot zie pag. 8 kol. 2) De 49-jange Amerikaanse popster Ike Turner is door de politie in Holly wood aangehouden voor het in bezit hebben van verdovende middelen. In zijn koffer werd zeven gram coaïne aan getroffen. Tumer. vroeger bekend van het duo Ike en Tina Turner, iverd op borgtocht vrij gelaten. Hij zal op 27 juli bovendien voor een andere zaak voor de recht bank moeten verschijnen. Hij wordt er van beschuldigd een krantenjongen in de enkel geschoten te hebben. De jon gen zou volgens Turner zijn hond heb ben mishandeld. VLISSINGEN - De nieuwe Vlissingse woonwijk Papegaaienburg is dinsdagmiddag in opschud ding gebracht door de vondst van een zogenaamde ballmijn uit de tweede wereldoorlog. Een kraandrijver ontdekte de mijn bij het gelijkmaken van de grond achter de laatst gebouwde huizen in de nieuwe wijk en waarschuwde de politie. De bewoners van de nabijgelegen Kanariesprenk werd doormiddel van een geluidsinstallatie gevraagd in hun huizen te blijven en ramen en deuren goed open te houden. De bouwvakkers in de omgeving moesten het werk twee uur onderbreken. Sergeant G Heemsbergen rechtsi van de mijnopruimingsdienst toont de ballmijn aan het hoofd van de afdeling mijnen- dienststation en kapitein ter zee F. A. J. de Boer, commandant van (je marinekazerne in Vlissingen midden i.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1