PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nevenactiviteiten bij omroepen aan banden Tekort van overheid wordt steeds groter Bonn-Parijs: nauwe samenwerking Kneet: Van Agt knappe klimmer SCHERPE KRITIEK VAN GARDENIERS Wokkeerden Duitsland DePZC hi Dijk van een krant vandaag Pompbediende doodgeschoten BELASTINGOPBRENGST VALT TEGEN Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden, ook af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra den. Matige westelijke wind. (zie pagina 3) 224e jaargang no. 162 Dinsdag 14 juli 1981 MORZINE - Demissionair minister-president Dries van Agt houdt met zijn bezoek aan de Tour de France een traditie in ere. Zondagavond laat arriveerde pre mier Van Agt in Morzine om drie dagen lang de sfeer te proeven, zoals hij dat elk jaar sinds 1977 in de Alpen doet. Van Agt toonde zich maandag, tijdens de rustdag in de Tour, blij even uit politiek Nederland te zijn. ,,We bevin den ons op dit moment in een periode van eindeloos vergaderen. Veel roken, af en toe een borreltje en het wordt vaak nachtwerk. Een hoogst ongezond leven. Om te voorkomen dat ik een versleten oude man word. stap ik af en toe op de fiets". In Morzine deed Van Agt dat eveneens en Gerrie Knetemann complimenteerde de premier zelfs met diens klimcapaciteiten. „Hij klom knap", vond 'de Kneet'. zie ook pagina 111 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De tekorten bij de rijksoverheid blijven in een snel tempo stijgen. Uit de tweede Voorjaarsnota van minister Van der Stee (financiën) blijkt dat het financieringstekort dit jaar zal uitkomen op ongeveer 7,25 procent. Enkele maanden geleden schatte de bewindsman het tekort over 1981 nog op 6,75 pro cent. Tegenvallende belastingopbrengsten zijn de voornaamste oorzaak van dit stijgende tekort. Van der Stee verwacht dit jaar zo'n 1400 miljoen minder aan belastingen te ontvangen. Dat staat in de maandag verschenen ..bijgestelde Voorjaarsnota"' teen tus senbalans van de overheidsfinanciën). Uit het stuk blijkt echter ook dat de nieuwe schatting van 7.25 procent al leen gehaald kan worden indien er zich geen verdere tegenvallers voordoen. Het betekent dat. zoals verwacht wordt, de economie zich later dit jaar zal moeten herstellen, terwijl de depar tementen hun uitgaven niet extra mo gen laten stijgen De nieuwe stijging van het financie ringstekort komt ondanks een ingrij pende bezuinigingsoperatie, waar de LONDEN - De naam van Ben Pluck- nett zal voorlopig uit de wereldrecord boeken verwijderd worden. De Ameri kaanse discuswerper, die in mei het wereldrecord van de Oostduitser Schmidt overnam (71 m 20) en kortge- leden in Stockholm scherper stelde (72 m 34), werd maandag door de Interna tionale Atletiekfederatie (IAAF) in Londen voor onbepaalde tijd ge schorst. Plucknett en zijn Australische collega Gael Mulhall (discus) werden betrapt op het gebruik van anabole steroiden tijdens wedstrijden in het Nieuwzee- landse Christcnurch op 31 januari en 1 februari van dit jaar. Van der Stee DEN HAAG (ANP) - Maandagavond rond halfacht heeft een klant van een zelfbe dieningspompstation aan de Eisenhowerlaan in Den Haag de kassabediende daar doodgeschoten achter de balie aangetroffen. De baliebediende was volgens de Haagse politie het enige personeelslid dat die avond op het pompstation werkte. De doodgeschoten kassabediende is de 52-jarige J. Houtman uit Den Haag, Uit het onderzoek is gebleken, dat van dichtbij drie kogels op het slachtoffer zijn afgevuurd, die hem in de borst hebben getroffen. De man moet vrijwel op slag zijn gedood. Uit de kassa bleek geen geld te zijn verdwenen. Over de identiteit van de dader(s) en het motief voor de moord tastte de Haagse recherche gisteravond nog in het duister. Tweede Kamer nog voor de verkiezin gen mee instemde Zonder die operatie was het tekort dit jaar op minstens 8.5 procent uitgekomen, nog afgezien van de nieuwe belastingtegenvallers Het cijfer van 7,25 procent waar minis ter Van der Stee nu vanuit gaat is geba seerd op een herstel van de economie in de tweede helft van dit jaar. De re cente waardestijging van de dollar maakt dit echter minder onwaar schijnlijk. De OESO. de club van twin tig rijke westerse landen, gelooft zelfs dat dit herstel zich niet eerder dan vol gend jaar zal voordien. VS leveren alsnog F-16 straaljagers aan Israël JERUZALEM (AFP/UPD- De vier F-16 straaljagers, waarvan de levering door de Verenigde Staten was opgeschort na de Israëlische aanval op een Iraakse kernreactor, zullen vrijdag alsnog aan Israël worden geleverd tegelijk met nog eens zes andere F-16's die door Is raël waren besteld. Dat heeft de Israë lische staatstelevisie citerend uit 'mi litaire bron' maandagavond bekend gemaakt. Tegelijk met de televisieaankondiging werd in Jeruzalem een officieel Israe- lisch-Amerikaans communiqué gepu bliceerd waarin staat dat 'elk misver stand' als gevolg van het bombarde ment op de Iraakse kernreactor bij Bag dad op 7 juni 'tot tevredenheid van bei de partijen uit de weg is geruimd' Het communiqué meldt verder dat de Israë lische en Amerikaanse regerin g over het bombardement door de Israëlische luchtmacht 'diepgaande discussies' hebben gehad met inachtneming van de beleefdheid' die gewoon is lussen geallieerden en vrienden'. Pacemaker kon bruine beer niet redden ROTTERDAM iANPi - Op de ope ratietafel van de Rotterdamse dier gaarde Bltjdorp is geprobeerd een pacemaker in het hart van een 24- jarige bruine beer te plaatsen. De operatie slaagde niet Het hart hield op met kloppen op het mo ment dat de pacemaker werd gein- planteerd. Het dier is volgens de Blijdorpse 'huisarts' Af. T. Fran- kenhuis bezweken doorzijn abomi nabele lichamelijke conditie. Een bruine beer heeft voorzover be kend nooit eerder een dergelijke medische ingreep ondergaan Het operatieteam stond onder leiding van een hartchirurg van het Dijk- zigt ziekenhuis. De beer leed aan een prikkelgelei- dingsstoomis. waardoor het hart onvoldoende bloed door zijn li chaam pompte. Bruine beren kun nen vijftig jaar oud worden. zeeland suite Vanavond zendt de NOS via Neder land l vanaf 21.55 uur de 'Zeeland Sul te' van Leo Cuypers uit. Cuyperf schreef deze suite - in opdracht van Jeugd en Muziek-Zeeland In 1977 toen het muziekwerk ter gelegenheid van het Festival van de Nieuwe Muziek op verschillende lokatles In Zeeland werd en opgenomen. Nieuws uit Zeeland: 2, 4, en 7 Binnen- en buitenland: en 9 Sport: 1 en 11 Varia: 12 Radio en televisie: 13 Financieel: 15 tVan onze correspondent) BONN - Aan het einde van de twee daagse Duits-Franse consultaties in Bonn hebben president Mitterrand en bondskanselier Schmidt er tijdens een gemeenschappelijke persconferentie de nadruk op gelegd, dat ook in de toe komst sprake zal zijn van een „buiten gewoon nauwe samenwerking" tussen beide landen, Francois Mitterrand noemde de verhouding tussen Bonn en Parijs „geprivilegeerd" en zei, dat dit niet alleen een hoeksteen voor de sa menleving in Europa is, maar ook voor de verdere ontwikkeling in de wereld. Frankrijk en de Bondsrepubliek zijn van mening, dat de EG op de komende economische topconferentie in Ottawa eensgezind moet optreden. Schmidt zei dat hij en Mitterrand het erover eens zijn. dat het protectionisme in de eco nomische politiek bestreden mer- den. en dat de economist ne problemen in de wereld alleen gemeenschappelijk opgelost kunnen worden L.e o. kanselier verklaarde, dat de koers van de dollar gestabiliseerd moet worden en dat Frankrijk en Duitsland in Otta wa aan de Verenigde Staten duidelijk zullen maken dat de zogenaamde hoge- rentepolitiek van de Amerikanen nega tieve consequenties heeft voor de eco nomische ontwikkeling in Europa De gesprekken tussen de belde politie ke leiders en de verschillende ministers van Frankrijk en de Bondsrepubliek waren niet in de laatste plaats zo posi tie! omdat ook de meningsverschillen duidelijk uitgesproken zijn Dat geld', bijvoorbeeld voor het feit dat Frankrijk hoopt dat de vervolgconferentie van .udu.,u ocuiienwerkingen ontwik keling in Europa al in juli tot een resul taat moet komen. Helmut Schmidt heeft Mitterrand gezegd, dat de bondsregering gelooft dat Moskou van wege de ontwikkelingen in Polen op dit moment duidelijk geremd is. Politieke waarnemers gaan er tevens van uit. dat öe economische en sociale politiek die de Franse president zich voorstelt, nau welijks in overeenstemming Is met de opvatting van de Duitse bondsregering dat de sociale marktpolitiek voorrang verdient. Ten aanzien van het NAVO-besluit over de modernisering van middellan- ge-afstandsraketten in Europa heeft Mitterrand er geen twijfel over laten bestaan, dat Frankrijk nauwelijks geïnteresseerd is in te snelle onderhan delingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten over ontwapening. Mitterrand zei letterlijk, dat „men eerst moet weten waarover eventueel onderhandeld moet worden", en dat daarvoor meer informatie over de Rus sische strategie gewenst is. deniers stelt evenwel dat situaties waarbij minder dan 50 procent van de bestedingen ten goede komt aan de ver- zorging-uitzending van programma's in strijd zijn met de Omroepwet. Veronica Ernstige kritiek heeft de minister op de Veronica Omroep Organisatie. Bij de VOO heeft minister Gardeniers op vijf punten ernstige kritiek. Naast de pluggersproblematiek wijst de minis ter op de activiteiten van Veronica bij de leden- en contribuantenpropagan- da. Veronica mag verder geen boeken, platen en posters meer aanbieden door middel van kortingen of tegen speciale prijzen. De boeken en platen mogen bo vendien alleen aangeboden worden wanneer deze rechtstreeks en onmid dellijk verband houden met de inhoud van uitzendingen. De drive-in show van Veronica is vol gens Gardeniers ontoelaatbaar, afge zien nog van medewerking van spon sors. De drive-in show heeft in de ogen van de bewindsvrouwe geen enkele ver wantschap met de eigenlijke omroep taak. Hetzelfde geldt voor de camping- toer waarmee de VOO ook onmiddellij k dient te stoppen. Gardeniers vraagt zich af of de VOO bij deelneming aan de Top 40. waarbij de omroep gratis ledenwerfacties kon plaatsen, dit. deed als ondersteuning van de in de lijsten opgenomen progno ses. Als zij dit juist heeft kan Veronica met de Top 40-bemoeienis stoppen, we derom vanwege dienstbaarheid aan het maken van winst door derden. Met hun programmablad zit Veronica in de ogen van Gardeniers ook fout. Bij de VOO komt minder dan 50 procent van de bes te dingen ten goede aan de verzorging uitzending van programma's, en dat Is in strijd met de wet. De overige omroepen krijgen ook een verbod opgelegd om nog langer boeken, platen of andere artikelen aan te bieden tegen speciale prijzen aan de ledencon tribuanten. De minister heeft daar naast ook ernstige bedenkingen tegen de statuten van de TROS en AVRO. die zij veel te ruim vindt De exploitatie van het programmablad van de TROS noemt de minister onaanvaardbaar omdat de opbrengst met derden wordt gedeeld. Ook mag de TROS met langer deelnemen in een aantal bv's. Volgens de minister gaat het hierbij om arbeids terreinen die geen enkel verband hou den met de eigenlijke omroeptaak. Familieblad De Evangelische Omroep moet stop pen met de uitgave van Alpha. Het gra tis verstrekken van dit familieblad (Slot zie pag. 3 kol. 2) De Europese Kanaal tunnel Groep (European Channel Tunnel Group) heeft maandag in Londen twee varian ten gepresenteerd van een spoortun nel onder het Engelse kanaal tussen Engeland en Frankrijk Beide varian ten betreffen een geboorde spoortun nel: een met een diameter van 6.02 m, de ander met een doorsnede van 6.85 PAGINA 10 uitgedund Het bestuur van Ajax heeft de selectie- groep in het kader van een bezuini gingsoperatie zo sterk uitgedund, dat trainer Kurt Linder zijn werkgever heeft geadviseerd op Piet Wijnberg, die het afgelopen seizoen werd uitge leend, in leder geval te behouden. „Ik geloof dat A)ax te veel risico loopt als ook Wijnberg zou vertrekken. PAGINA 11 vreemdelingen De Engelstaligen in het Internationale wlelerpeloton rukken op. Nadrukkelij ker dan ooit te voren leveren landen als de Verenigde Staten. Australië. En geland, Schotland en Ierland de laat ste jaren talenten af, die In de grote wedstrijden een belangrijk woordje be ginnen mee te spreken. De Fransen worden er zelfs al een beetje nerveu! van. De Westduitse douane had de weg over de grens geblokkeerd en hield de situatie scherp in de gaten HILVERSUM - Minister Gardeniers van CRM heeft ernstige kritiek op de nevenactiviteiten van de omroeporganisaties TROS, AVRO, EO, NCRV en KRO. De VPRO is de enige omroep waar de minister niets op heeft aan te merken. De minister wil dat de omroepen hun nevenactiviteiten in het vervolg eerst ter beoordeling voorleggen aan de regeringscommissaris voor de omroep. PAGINA 2 ontruiming Volgens burgemeester P, J G. Molt- hoff van Hulst zullen de problemen rond het kamerverhuurpand Van der Maelstedeweg 4a in Hulst binnenkort uit de wereld zijn Gisteren zou het pand volgens het ultimatum van de gemeente leeg moeten zijn. PAGINA 3 kiezen De afgevaardigden op het negende buitengewone congres van de Poolse communistische partij zullen waar schijnlijk de partijleider rechtstreeks kiezen. Mogelijk gebeurt dit al van daag. op de openingsdag van het con gres PAGINA 9 tunnel Omroepbesluit met een bepaling van deze strekking aanvullen. Dat heeft Gardeniers maandag geschreven aan de acht omroepen. In een afzonderlijke brief heeft zij per omroep aangegeven welke nevenacti viteiten zij niet langer toelaatbaar acht. De minister heeft de omroepen tot uiterlijk 10 september de tijd gege-, ven om te reageren. Daarna zal zij een definitief standpunt innemen en moge lijk maatregelen treffen tegen een aan tal omroeporganisaties. De bewindsvrouwe reageert in haar brieven aan AVRO. KRO. NCRV. TROS, VARA. EO. VOO en VPRO op een eerder door de regeringscommissa ris voor de omroep uigebracht rapport over het onderzoek omtrent de nale ving van artikel 13 van de Omroepwet. In dat artikel wordt bepaald dat om roeporganisaties uitsluitend, althans hoofdzakelijk, ten doel moeten hebben radio- of televisie-uitzendingen te doen. In de toelichting in de Omroepwet wor den, volgens Gardeniers. slechts uiter mate kleine marges aangegeven om daaraan af te wijken. Over de eventuele winsten die omroe pen maken, merkt Gardeniers op dat dit alleen geoorloofd is als de winst wordt bestemd voor de vervulling van de omroeptaak of als de winst niet wordt toegespeeld aan anderen. De mi nister stelt nadrukkelijk dat de omroe pen zich niet mogen laten gebruiken voor het maken van winst door derden. Aan de hand van het rapport van de regeringscommissaris heeft Garde niers een aantal algemene richtlijnen voor alle omroepen opgesteld. In de richtlijnen wil de minister een oplos sing aandragen voor het voorkomen van commerciële contacten tussen om roepmedewerkers en piatenplnggers. Tevens wil de bewindsvrouwe dal er een regeling tot stand komt waarin de taken van de muzicksamenstèller en de presentator van een muziekpro gramma afzonderlijk staan omschre ven. Ook op het terrein van de omroeprecla- me wil de minister maatregelen treffen. Ze vindt het aanbieden van premies in verband met de werving van leden of contribuanten uit den boze. Ook met de vooraanbiedingen voor leden handelen omroepen in strijd met de wet Aanbie den van boeken en platen door omroe pen kan alleen dan wanneer deze arti kelen rechtstreeks en onmiddellijk ver band hebben metde inhoud van uitzen dingen. BERGH-AUTOWEG - Ken groep zigeuners, die gisteravond om half zeven de rijstrook richting Duitsland van de A-12 bij de grensovergang Bergh-Auloweg blokkeerde, kreeg gisteravond laat toestemming op een parkeerterrein langs rijksweg-15 in de gemeente Didam te gaan staan. De 140 zigeuners, die hun standplaats in Vlaardingen gisteren hadden verla ten. wilden naar de Bondsrepubliek, maar werden tegengehouden door de Westduitse douane. Hierop blokkeer den zij de rijstrook. De politie leidde al het verkeer over de vrijgebleven rij strook. zodat er nauwelijks vertraging ontstond. Onderhandelingen met Duit se en Nederlandse politie-autoriteiten leverden zigeunervoorman Petaio om elf uur gisteravond een officiële Duitse weigering op schrift op om de zigeuners in dat land toe te laten. Daarna kwam bet voorstel van de rijkspolitie, na over leg met het ministerie van justitie, dat de zigeuners naar het parkeerterrein in Didam konden Rond middernacht ver trokken zij. Justitie is bereid de zigeuners te regi streren door middel van het maken van foto's, het opnemen van persoon lijke gegevens en het nemen van vinge rafdrukken. Voorwaarde is wel dat aan de registratie geen rechten kunnen worden geclaimd. Eerder gisteravond was een van de kinderen van de zigeu ners met een vrij ernstige oogontste king in een Duits ziekenhuis opgeno men. Het uitgeven van een programmablad kan in principe worden beschouwd als een geoorloofde nevenactiviteit Gar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1