Deel bemanning Panamees vrachtschip staakt door Herstel poreuze zeedijk bij Yerseke verloopt voorspoedig Fusie veilingen bittere noodzaak Borsseleis boos op Miniatuur Walcheren 'Regering moet haast maken met diepwaterkaai Zeebrugge' PZC/ ONDERHANDELINGEN IN SLUISKIL BLEVEN NOG ZONDER RESULTAAT Personeel zwembaden Hulst maakt teveel uren Dode paling in watergang bij Kapelle Goese vrouw gedood bij oversteken weg GEWESTELIJKE ONTWIKKELLNGSMAA TSCHAPPIJ DIRECTEUREN ZEEUWSE TUINBOUWVEILING: ZATERDAG 11 JULI 1981 provincie SLUISKIL - De Internationale Transportfederatie (ITF) en de eigenaar van het onder Panamese vlag varende vrachtschip 'Aquatic' hebben nog geen overeenstemming bereikt over de salarissen van negentien bemanningsleden. De staking op het schip, dat nu in Terneuzen ligt. wordt voortge zet. Negentien van de 29 bemanningsleden van de 'Aquatic' besloten donderdagavond het werk neer te leggen. Het 12000 brt metende vrachtschip lag toen bij de NSM-kade in Sluiskil en had net een lading van 15.000 ton ureum voor India aan boord genomen. Vrijdag kwam ITF-inspector J. C. Putter van de Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart (FWZ) naar Sluiskil om met de stakende bemanning over de looneisen te praten. gens het 'ITF special agreement die nen de lonen van tweehonderd dollar te worden opgetrokken tot ruim vijfhon derd, en die van zeshonderd tot ruim duizend. Twee bemanningsleden uit Bangla Desh moesten ieder duizend dollar be talen aan de kapitein, om een baantje op de 'Aquatic' te kunnen krijgen. Nu verdienen ze tweehonderd dollar per maand. '8 Middags onderhandelde hij met de heer Vedat Telkenci, -oon van de eige naar, maar voorlopig nog zonder resul taat. Vrijdagmiddag om twee uur werd besloten het stakende schip te ver plaatsen van de NSM-kade naar het ka naal bij Terneuzen, net voor de sluizen. Daar ligt het nu afgemeerd. De 'papieren' eingenaar van de 'Aqua tic' is de 'Maddox Shipping Incorpora ted'. gevestigd in Panama, maar de werkelijke eigenaar is een Turk, die vanuit Londen een bedrijf leidt ondef de naam 'Surf Shipping'. Verreweg de meeste opvarenden zijn Turken. Tien bemanningsleden met een officiersrang zijn niet in staking gegaan. De opvaren den met een lagere rang hebben het werk neergelegd omdat ze betaald wil len worden volgens het 'ITF special agreement', een soort internationale ar beidsovereenkomst voor zeevarenden. De meeste stakers verdienen nu nog met de helft van het salaris, waarop ze volgens die ITF-norm recht hebben. Er zijn bovendien klachten over ondeug delijke medicijnen aan boord en de slechte kwaliteit van het drinkwater, dat wordt bewaard in tanks waarin vroeger gasolie werd opgeslagen. HULST - De commissie voor bad- en zweminrichtingen van de gemeente Hulst is ernstig verontrust over het grote aantal overuren, dat'het perso neel, met name de badmeesters, van de Hulster zwembaden maakt. Tijdens de vrijdagmiddag gehouden commissie vergadering was het vooral commis sielid F. Plasschaert die zich zorgen maakte over de gemaakte overuren. Hij vond het onverantwoord dat be paalde medewerkers van de zwemba den bijna 30 overuren per week maken. In een nadere toelichting bleek dat de chef-badmeester van het overdekte bad in een bepaalde week 69% uur had ge werkt en zijn assistent 57 uur. Deze ge tallen waren voor de commissieleden voldoende om er bij het college van b. en w. van Hulst op aan te dringen de personeelssituatie bij de zwembaden eens nauwkeurig onder de loep te ne men. Wethouders B. de Keijzer, tevens voorzitter van de zwembadcommissie merkte op dat niemand een dergelijke toeloop op het overdekte zwembad had kunnen voorzien. Hy zegde de commis sie toe. dat er op korte termijn aan dacht aan deze zaak zal worden ge schonken. Wel kon hij al mededelen, dat de bedrijfsleiding van de Hulster zwembaden zal worden verzocht streng toe te zien op het aantal gemaakte uren van de personeelsleden. Een ander heet hangijzer vormde de geldigheid van de abonnementen voor de buitenbaden ten opzichte van het nieuwe overdekte bad 'De Driehoek' De buitenbaden in Hulst en Sint-Jansteen zijn gedurende enkele dagen wegens slechte weersom standigheden gesloten geweest. Wet houder B. de Keijzer had naar aanlei ding hiervan verschillende malen het verzoek gekregen of dan gebruik kon worden gemaakt van het overdekte zwembad met het abonnement voor de buitenbzden. De commissie kon ak koord gaan met het voorstel dat hou ders van een abonnement voor een van de buitenbaden vrij gebruik kunnen maken van het overdekte bad geduren de de dagen en uren dat de buitenbaden zijn gesloten, terwijl ze normaal gespro ken open zouden zijn. Het voorstel ten aanzien van abonnementshouders geldt overigens alleen maar voor dit jaar KAPELLE - In de watergang van Vlake naar hel gemaal bijKattendijke is vrij dagmiddag in het gebied tussen de Steenweg en Teekenburg bij Kapelle een grote hoeveelheid dode paling aan getroffen. De rijkspolitie sluit niet uit dat het water gif bevat. Bjj de rijkspolitie in Kapelle kwamen i'njdag tegen het middaguur de eerste meldingen binnen. Ter plaatse bleek dat veel paling dood in het water dreef en dat de overlevende dieren een goed heenkomen zochten op de wal. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie dfeef een olie-achtige laag op het water die zou kunnen wijzen op de aanwezig beid van gif. Een medewerker van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland, De meeste stakers verdienen rond de driehonderd dollar per maand, inclusiel overuren. Voor dat salaris moeten ze ze ven dagen in de week werken, twaalf tot veertien uur per dag. De laagstbetaal den krijgen tweehonderd dollar per maand, de hoogstbetaalde staker ver dient ongeveer zeshonderd dollar Vol- Belofte De zoon van de Turkse eigenaar van het vrachtschip 'Aquatic', die vrijdag in Sluiskil aan boord kwam voor onderhandelingen, reageerde woedend op de komst van de fotograaf- Vier bemanningsleden van het vracht schip dat maandag uit Roemenie kwam, klopten dinsdag al aan bij de ITF in Rotterdam. De Turkse eigenaar beloofde toen een salarisverhoging en hij gaf de kapitein volmacht de nieuwe overeenkomst te tekenen. Ook beloof de hij de bemanningsleden bedragen van rond de 8000 dollar per persoon. De opvarenden vertrouwden dat echter niet. Een zoon van directeur Telkenci kwam vrijdag in Sluiskil op het schip om met ITF-inspecteur Putter te onderhande len. Bij zijn aankomst ontstond een woordenwisseling en een handgemeen met enkele opvarenden Gevangenisstraf Het vrachtschip kwam in februari van dit jaar onder Panamese vlag. Voordien voer het onder Griekse vlag als 'Mari- goula'. De bemanning eist loonsverho ging met terugwerkende kracht tot fe bruari, toen-in Pireaus (Griekenland) werd aangemonsterd. Inwilliging van de looneisen zal de eigenaar ongeveer 100.000 dollar kosten. De Turkse eigenaar wordt in zijn ge boorteland gezocht door de politie. Bij terugkomst staat hem een gevangenis straf te wachten wegens oude delicten. De stakers willen de toekenning van hun looneisen dan ook eerst zwart op wit. voordat ze weer aan het werk gaan. Een aantal stakende bemanning, voor het merendeel Turken, aan boord van het onder Panamese vlag varende vrachtschip Aquatic' in Terneuzen GOES - De 75-jarige J. Rottier uit Goes is vrijdag bij een verkeersongeval op de doorgaande traverse van de voor malige rijksweg 258 dodelijk veronge lukt. Het slachtoffer stak plotseling de weg over op het moment dat een perso nenauto naderde, bestuurd door de 19- jarige P. C. M. Het slachtoffer raakte zwaar gewond en werd overgebracht naar het ziekenhuis Bevelanden- Noord in Goes. Kort na aankomst daar overleed zij. De omstreden maquette van de kernenergiecentrale in Borssele. MIDDELBURG - De actiegroep Stop Borssele is boos op het bestuur van de Stichting Miniatuur Walcheren omdat ze op het tentoonstellingster rein in Middelburg geen maquette van de kerncentrale in Borssele neer mag zetten. Het bestuur van de stichting vindt een dergelijke ma quette niet binnen de opzet van de attractie passen. Stop Borssele verzocht het bestuur vorige maand om tot plaatsing van de maquette te mogen overgaan. Het bestuur van Miniatuur Walcheren heeft laten weten 'objecten van con troversiële aard niet passend te vin den binnen de opzet en het doel van Miniatuur Walcheren als toeristische attractie'. Stop Borssele vecht deze beslissing in een vrijdag uitgegeven persbericht aan. Naar de mening van de groep is het criterium dat het bestuur aan geeft voor het niet plaatsen van de maquette 'ietwat vergezocht'. Vol gens Stop Borssele is er in het verle den door Miniatuur Walcheren niet altijd even strikt de hand aan gehou den Volgens de actiegroep is de kolencen trale van de PZEM net zo goed een controversieel gebouw als de kern centrale van Borssele dat is. Minia tuur Walcheren wordt verder verwe ten dat 'commerciële instellingen, zoals een zeker grootwinkelbedrijf, een makkelijker entree hebben bij het plaatsen van een mmiatuurmo- del' Tenslotte zegt de groep diep teleur gesteld te zijn dat haar doelstelling om de dreiging die van de centrale in Borssele uitgaat zichtbaar te maken voor het (toeristisch) publiek hier door onmogelijk wordt gemaakt. Stop Borssele zegt zich te beraden over manieren om het publiek alsnog kennis te laten maken met de ma quette. Reactie Directeur L. van de Graaf van Minia tuur Walcheren wees vrijdagmid dag in een telefonische reactie de kritiek van Stop Borssele af. Vol gens hem slaat de bewering van de groep dat de kolencentrale ook een controversieel bouwwerk is nergens op alweer bedacht wordt dat de ma quette ervan al 28 jaar op het ten toonstellingsterrein staat.„De PZEM behoorde indertijd tot de in stanties die vanaf 1953 in samenwer king met een groot aantal particu lieren voor de totstandkoming van Miniatuur Walcheren hebben ge zorgd. In die tijd was er zeker nog geen sprake van dat de centrale als een controversieel gebouw werd be schouwd. Bovendien heeft het be stuur het recht om zelf te bepalen wat er controversieel is" aldus de heer Van de Graaf. Evenmin heeft hij een goed vjoord over voor de opmerking van Stop Borssele dat commerciële instellin gen bij Miniatuur Walcheren blijk baar een gemakkelijker entree zou den hebben. De directeur vindt het normaal dat er in de tuin van Minia tuur Walcheren bijvoorbeeld ver schillende fabrieken als maquettes zijn opgesteld, evenals dat met een horecabedrijf uit Midfielburg het ge val is. Dat betekent volgens de heer Van de Graaf echter niet dat de stich ting er beter van zou worden ..Voor dergelijke zaken hebben wij nooit ook maar één stuiver gevangen" al dus de directeur. Hij vindt het een goed recht van Stop Borssele dat ze actie voert maar zou het prettig vin den als Miniatuur Walcheren daarbij met rust gelaten wordt (Van een onzer verslaggeversi BRUGGE - Het directiecomité van de Gewestelijke Ontwikkelingsmaat schappij West-Vlaanderen (GOM» YERSEKE - De herstelwerkzaamhe den aan de poreuze Oosterscheldc-zee- dijk bij Yerseke verlopen vlot. Het be wuste dijkdeel ter hoogte van de Mo lenpolder. dat over een lengte van on geveer 150 meter lekkage vertoonde. wordt momenteel aan de binnenzijde blootgelegd. De waterdoorlatende ma terialen (dakpannen en schelpen, af- De werkzaamheden aan het poreuze dijkvak bij Yerseke komstig van de schelpdiercultures) die in feite de lekkage veroorzaakt hebben - worden verwijderd en in de plaats daarvan komtals 'nieuwe vul ling'. zand. Eroverheen zal dan nog een sterke, niet-doorlatende laag van klei worden aangebracht. Met deze maatregelen zal het doorsy pe - len van het Oosterscheldewater vol gens een woordvoerder van rijkswater staat, naar verwachting kunnen wor den voorkomen In dit verband wees hij erop dat het met name de ondergrond aan de buitenkant van de dijk was. die problemen opleverde De medewerker van rijkswaterstaat (het voormalige bu reau dijkversterkingen Oosterschelde) gewaagde van een 'bijzonder, afwijkend geval', vanwege het feit dat er voor de nieuwe zeedijk een groot bedrijfsterrein is aangelegd Dat industrieterrein is als het ware een enorme buitenberm van de zeedijk en er vinden dan ook de nodi ge "natte activiteiten' op plaats. Wan neer de werkzaamheden om de lekkage op te heffen naar wens blijven verlopen, dan zal de dijk ruim voor aanvang van het komende stormseizoen weer op de vereiste sterkte zijn. heeft de Belgische regering gevraagd om op zo kort mogelijke termijn de aanleg van een zogenaamde 'diepwa terkaai' voorschepen vanaf 125.000 brt in de achterhaven van Zeebrugge goed te keuren en daarvoor gelden vrij te maken in de begroting voor '82. De GOM acht deze voorziening onontbeer lijk. wil Zeebrugge zijn positie als aan- voerhavcn van kolen en ertsen kunnen handhaven. Aanleiding tot het verzoek van het directiecomité is het verdeelde advies van de Nationale Havencom missie van België over een 'diepwater kaai' in de Brugse voorhaven. De GOM wijst erop, dat de aanvoer van kolen en-ertsen in toenemende mate gebeurt door schepen in de klassen 125.000 tot 150.000 ton. Daarbij komt, dat Europa deze grondstoffen steeds vaker vanuit andere werelddelen be trekt. Volgens het directiecomité is Zeebrugge als enige Belgische haven snel en betrekkelijk goedkoop toegan kelijk te maken voor schepen met een diepgang van 52 voet Daarbij houdt de Ontwikkelingsmaat schappij rekening met de nieuwe sluis en de diepten, die nodig zijn in verband met de LNG-terminal Bovendien hoeft een havenuitbreiding niet vooraf te worden goedgekeurd door Nederland. Aanvoer van ertsen en kolen via Zee brugge betekent voor de staal- en ener giesector in Belgie een belangrijke kos tenbesparing. aldus de notitie. Momen teel zijn zij voor de aanvoer van hun grondstoffen grotendeels alhankeliik Geslaagd MIDDELBURG - Aan de Ry ksuniversi- teit van Utrecht slaagde de heer R. C. Goedegebuure uit Middelburg voor het doctoraal examen in de diergeneeskun de. UTRECHT - Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht slaagde Mejuffrouw C P U Wilderom uit Vlissingen voor het docto raal examen andragologie. van buitenlandse havens. Hun aandeel in de grondstoffenvoonriening zal in de toekomst nog toenemen, als Zeebrugge geen grotere schepen kan ontvangen. Het directiecomité wijst er verder op. dat de Belgische regering Zeebrugge een 'energiefunctie' heeft toebedeeld en deze plaats geldt als belangrijkste kan didaat voor de vestiging van een cokes- fabriek met een capaciteit van 1.2 mil joen ton per jaar. Andere argumenten, die voor de aanleg van de diepwater kaai pleiten zijn volgens de notitie: be zorgdheid bij de energiebedry ven over de overslagcapaciteit van de Belgische havens ep het feit. dat er in de bouw van een zeesluis en voorzieningen aan voor- en achterhaven al belangrijke bedra gen zijn geïnvesteerd. De diepwater kaai zou tegen die achtergrond voor een 'marginaal' bedrag kunnen worden ge realiseerd. GOES - Een samensmelting van de co öperatieve veilingverenigingen in Goes. Kapelle, Krabbendijke en Ter neuzen tot eén centrale Zeeuwse vei ling is zeer gewenst. Zo'n totale een wording is trouwens onafwendbaar. De fruittelers in Zeeland hebben im mers allemaal dezelfde belangen. Dat wil zeggen: een goed afzetapparaat. aar de prijsvorming van de produk- dat het betrokken gebied onder beheer ten zo goed mogelijk tot zijn recht heeft, heeft nog dezelfde middag water- komt. tegen voor de teler zo laag moge- monsters genomen Deze worden on- Hjke kosten. Kortom, fusie is bittere derzocht in het laboratorium van de noodzaak en liefst zo snel mogelijk, technologische dienst Zeeuwse water- Dit is de zienswijze van A. Domisse en schappen in Terneuzen. Van deze P. G. Vermaire. directeuren van de coö- aienst was gisteravond niemand meer peratieve vereniging centrale tuin- bereikbaar voor commentaar bouwveiling Zeeland (CVZ). Zij betreu- Hoewei het niet uitgesloten wordt ren het in hoge mate dat pogingen om geacht dat de vis is gestorven door ge- de vier veilingverenigingen te fuseren, brek aan zuurstof, wijst de politie erop voor de zoveelste keer op een misluk- oat consumptie van vis uit dit gebied king dreigt uit te lopen. Volgens Domis- gevaarlyk kan zijn voor de gezondheid Se en Vermaire laten de fruittelers daar door weer een kans voor open doel lig gen. Als simpel voorbeeld dat overdui delijk pleit voor een fusie, noemen de twee directeuren het feit dat er uitein delijk bij fusie maar eén veilingcomplex beheerd moet worden: thans zijn dat er vier. „En vier veilingcomplexen exploi teren is een heel dure zaak" zegt Ver maire. De directeuren van de CVZ erkennen dat de fusie van de grotere Zeeuwse vei lingen een penibele kwestie is Met te leurstelling constateert Vermaire dat in 1969 een loffelijk streven volledig de mist in ging. Op tafel lag toen het voor stel tot vorming van één veilingvereni ging met een gebouwencomplex nabij het kruispunt Vierwegen tussen Goes en Kapelle Er was optie op een terrein van 20 hectare De investeringskosten beliepen - na aftrek van vele toegezegde subsidies - 6 miljoen gulden. Het idee werd afgestemd. Daarna is er van tijd tot tijd opnieuw over fusie gepraat, maar tot werkelijk doelmatige stappen kwam het niet. Samenwerking Een tastbaar resultaat van de moeiza me fusiegesprekken was in 1979 de op richting van de coöperatieve vereni ging centrale tuinbouwveiling Zee land. De twee bestaande combinaties (Goes Krabbendijke en Kapelle Ter neuzen) werden opgeheven. Samen werking op technisch, administratief en organisatorisch gebied kwam in de nieuwe topcooperatie op gang en hel gaat naar de mening van de directeur lekker. „De CVZ is echter geen doel op zich. maar een stap om tot een totale fusie te komen'betoogt directeur Domisse Daarom werd het centraal bureau tuin bouwveilingen (bedrijfs-economische afdeling i m de arm genomen om volle dige tusie te onderzoeken. In het advies werden vier mogelijkheden genoemd: fusie met algehele nieuwbouw fusie met uitbouw van éen van de vier veilingen tot centraal punt, deelconcentratie op twee punten (Krabbendijke en Goes of Kapelle. met een lichte voorkeur voor Goesi. eerst fuseren en dan het nieuwe be stuur laten bekijken wat verder moet gebeuren Over een keuze raakten de leden van de vier veilingverenigingen tot nog toe niet uitgepraat. Goes. Krabbendijke en Terneuzen waren voor deelconcentra tie en Kapelle voor fusie en nader on derzoek „We zitten gewoon m een im passe". aldus Domisse Hel is ook niet eenvoudig Complete nieuwbouw is te duur (de kosten worden erdoor opge jaagd De beslaande veilingcomplexen bieden onvoldoende ruimtelitke moei lijkheden voor uitbouw tot centraal vei- lingpunt Domisse is voorstander van doorgaan in de huidige situatie en afwachten wat er voor fusicmogelijkheden op doemen. Vermaire gaat een stap ver der: „Om te beginnen moeten we er één afzetvereniging voor Zeeland van ma ken. Ik geloof dat er dan een slagvaar diger beleid gevoerd kan worden. En fuseren moeten we toch". De twee CVZ-dlrecteuren zijn be nieuwd welk standpunt de algemene le denvergadering van de topcooperatie (gevormd door de algemeen besturen van de vier veilingen) zal innemen een pas op de plaats of hoe dan ook door gaan op weg naar totale fusie. „Het is moeilijk, maar er zal - in het belang van de fruittelers zelf - toch wat moeten ge beuren". menen Domisse en Vermaire Zeeland krijgt 0,6 miljoen gulden voor leerlingbouw plaatsen DEN HAAG - Minister Albeda van so ciale zaken heeft 25 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de uitvoering van extra leerlingbouwplaatsen. Van dit bedrag, dat deel uitmaakt van de extra middelen die zijn uitgetrokken voor de bestrijding van de jeugdwerk loosheid, gaat van alle provincies het minste naar Zeeland: 0.6 miljoen gul den. Het grootste bedrag w ordt uitge keerd aan Noord-Brabant: 5,7 miljoen gulden. Op het ogenblik is er nog een gebrek aan voldoende op de praktijk gerichte opleidingsmogelijkheden voor jeugdi ge bouwvakkers. Door de extra leerlin- geplaatsen wordt geprobeerd hieraan wat te doen Ook vorig jaar werd daar voor 25 miljoen gulden uitgegeven. Thans zijn er 540 jongere bouwvakkers op deze manier werkzaam Bij de verdeling van het geld is rekening gehouden met de zwakke regio's. Het ligt in de bedoeling dat de tn aanmer king komende objecten voor het eind van dit jaar worden vrijgegeven. Schoolverlaters en anderen die per 1 april als werkzoekende in de bouw ston den ingeschreven, komen voor de rege ling in aanmerking A. de Jager algemeen hoofdinspecteur voor voortgezet onderwijs DEN HAAG Binnenkort wordt de heer A. de Jager benoemd lot algemeen hoofdinspecteur voor het voortgezel onderwijs. De heer De Jager w as van 1959 tot 1973 leraar electro-lcchnick aan de gemeentelijke LTS te Vlissin- gen. waarvan de laatste Jaren tevens adjunct-directeur. Sinds 1 september 1973 is hij inspecteur lager technisch onderwijs. De heer De Jager begon zijn loopbaan met het be halen van een aantal diploma's in het beroepsonderwys en het volgen van een lerarenopleiding. Als algemeen hoofd inspecteur volgt hy drs Th. M E. Liket op. die plaatsvervangend Inspecteur- generaal is geworden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 7