Voorbereidingen meetoperatie in Oosterscheldemonding gereed Deense kustvaarder zonk door aanvaring meetpaal H. A. van Maldegem nieuwe burgemeester Westkapelle Actievoerders slaan tenten op op bij kerncentrales Doel MOSSELEN ZIJN SMULLENSGEREED almanak PZC/ het nieuwe mosselseizoen STROOMMETERS VERANKERD BIJ SLUITGATEN WRAK VOOR WESTKAPELLE NOG NIET GEVONDEN Rouw Holding praat maandag met bank ZATERDAG 11 JULI 1981 provincie Maandag a.s. begint De kwaliteit is meer dan uitstekend! WESTKAPELLE - Ing. H. A. van Mal degem, thans WD-wethouder voor on-, derwijs en welzijn in Zevenaar, is met ingang van 16 augustus benoemd tot burgemeester van Westkapelle. Hij volgt de heer L. M. Moermond (VVD) op, aan wie met ingang van 1 april ont slag is vérleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Van Maldegem is 4 juli 1939 geboren in Vlissingen, is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij is Nederlands- hervormd, maarniet belijdend. Behal ve wethouder van Zevenaar is hij ook leraar praktische toepassing aan de HTS in Arnhem. De heer Van Maldegem zei vrijdag des gevraagd te hopen, dit weekeinde nog voor een nadere kennismaking naar Westkapelle te kunnen komen. „Ik heb al enkele gesprekken gehad, die erg prettig verliepen. Ik heb dan ook goede verwachtingen voor een prettige sa menwerking". aldus de heer Van Mal degem, die zich zeer verheugd toonde over zijn benoeming. Wethouder L. Wouters (CDA) van West kapelle erkende vrijdag, dat de minis ter van binnenlandse zaken met zijn be noeming wel wat is afgeweken van de profielschets voor de nieuwe bur ge- meester, waarin werd gevraagd om een Z1ERIKZEE/WERKEILAND NEEL- TJE JANS - De voorbereidingen voor het in gang zetten van de grote meet operatie van de Meet- en Studieafde ling van de Deltadienst te Zierikzee, zijn getroffen. In en bij de drie sluitga ten voor de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding zijn donder dag en vrijdag 21 registrerende stroommeters verankerd. In de nacht van zondag op maandag zullen 18 sche pen bij de uitgezette apparatuur de wacht betrekken voor een eerste onaf gebroken meet periode van 17 uur. De omvangrijke waterloopkundige me tingen moeten de gegevens leveren voor het maken van zo juist mogelijke voorspellingen over de waterbewegin gen op dagen dat er in de sluitgaten zogenaamde stroomgevoelige hande lingen plaatsvinden. Daarbij gaat het er onder meer om een inzicht te verkrij gen in de maximale snelheden en het verloop van de snelheden voor en na de kenteringen. Een ander belangrijk doel vormt toetsing van de gegevens aan modelresultaten. Voor de komende operatie zijn vijf stroommeters uitgezet m de Hammen, zeven zijn er verankerd in de Roompot en vijf in het Schaar van Roggenplaat. Verder zijn er drie geplaatst op twee ki lometer westelijk van de sluitgaten en ligt er één in de toeleidingsgeul naar de Roompothaven op het werkeiiana Neeltje Jans. De stroommeters zijn op de meetpun ten verankerd door de werkschepen Lo- dijeke van rijkswaterstaat en Frans Naerebout van het loodswezen te Vlis singen. Bij de meetoperatie werkt de Zierikzeese meet- en studieafdeling sa men met de studiediensten Vlissingen Hellevoetsluis. Bouwvakvakantie De metingen worden tot en met 3 au gustus in de bouwvakvakantie uitge voerd omdat de drie sluitgaten dan vrij zijn van allerlei 'obstakels' zoals kabels, schepen en werktuigen. Vanaf maan dagmorgen vroeg zullen er op drukke dagen van de meetcampagne in de monding van de Oosterschelde 18 sche pen liggen, waarop 90 tot 100 mensen werken. Op wat minder drukke dagen kan vermoedelijk worden volstaan met 10 tot 12 boten en 60 tot 70 man. Met de verwerking van de gegevens zal na 3 augustus nog tenminste een maand ge moeid zijn. Meetapparatuur wordt op het werkei- land Neeltje Jans aan boord gebracht van het werkschip 'Lodijcke' van rijks- waterstaat. burgemeester uit het oda of de PvdA „Ja, dat is niet gelukt, maai- dat is ook glad niet erg. Ik heb er wel vertrouwen in. Wij hebben altijd WD'ers gehad als burgemeester. De benoeming liep al vanaf oktober. De minister heeft dus heel wat gewikt en gewogen. Dan moet de beslissing wel goed zijn", aldus wet houder Wouters Zeeland is de heer Van Maldegem niet onbekend. Hij heeft tot ongeveer 1966 in Vlissingen gewoond, maar bezit ook nu nog een vakantiehuisje in Oostka- pelle. „Daarom heb ik gezegd, ik solli citeer. Zeeland trok mij erg aan en Westkapelle is een mooi plaatsje. Het is klein en dat is waarschijnlijk ook de aantrekkelijkheid voor mij. Je kunt het nu nog allemaal overzien", aldus de heer Van Maldegem. De nieuwe burgemeester van Westka pelle heeft in Vlissingen de HBS en HTS gevolgd. Hij behaalde zijn diploma werktuigbouwkunde in 1962 en werd vervolgens technisch assistent bij het laboratorium voor natuur- en weerkun de in Wageningen. In 1966 verhuisde hij naar Den Haag, waar hij leraar vaktech nisch tekenen werd aan de lts in Loos duinen. In 1971 vertrok hij naar Zeve naar. Daar werd hij in 1974 wethouder voor onderwijs, sport, recreatie, cultuur en jongerenzaken voor de WD. In 1978 kreeg hij de portefeuille onderwijs en welzijn. Namens de gemeente Zevenaar is hij voorzitter van de Samenwerkings school Buitengewoon Onderwijs in de Achterhoek en van de Liemerse mu ziekschool. Ook is hy voorzitter van de Schooladviesdienst en bestuurslid van de kleuterleidstersopleiding in Am- hem. Experimentele dienst MIDDELBURG - In de Hofpleinkerk te Middelburg wordt zondag 12 juli een ex perimentele dienst gehouden met/als thema 'Doemdenken of dagdromen'. De dienst die om half vijf begint wordt begeleid door ds W. de Bakker, gerefor meerd predikant te Middelburg. Na de dienst is er gelegenheid voor discussie. BEST0 VROUWENPOLDER tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit De eerste deelnemers aan het discussiekamp bij het Belgische kernenergiepark Doel sloegen vrijdagavond hun tenten HULST/PROSPERPOLDERDORP (B) - Langzaam maar zeker zijn vrij dag de voorbereidingen op gang ge komen voor het tentenkamp in de buurt van de Belgische kerncentra les bij Doel. De eerste deelnemers arriveerden vrijdagavond, terwijl de organisatie - in handen van de Verenigde Aktiegroepen voor Kern stop - nog volop bezig was met het installeren van de geluidsinstallatie en het leggen van de laatste hand aan de opbouw van de tenten van de organisatie. Het kamp is bedoeld als een discus siekamp, met als cruciale vraag: moet de Belgische anti-kemenergie- beweging blijven bij het standpunt dat tot nu toe is gehanteerd en zo doende vreedzaam met spandoeken langs de openbare wegen blijven wandelen, of moei worden gekozen voor een hardere lijn, waarbij blokka des als bijvoorbeeld in Nederland niet worden uitgesloten. Zeker is dat ook in België de roep om hardere ac ties steeds sterker wordt gehoord, vooral sinds de laatste grote beto ging tegen Eurochemic in Mol. Daar staat tegenover dat het verzet tegen kernenergie in België tot nu toe veel minder massaal is geweest dan in Ne derland. De Vaks verwachten voor het discus siekamp niet meer dan enkele hon derden betogers, die, als alles vol gens de planning verloopt, in ieder geval tijdens deze demonstratie zeer vreedzaam zullen optreden. Hoofd zaak is volgens de Vaks dat tijdens dit tentenkamp in Doel de te volgen strategie voor de toekomst democra tisch wordt vastgesteld. Ook al zou worden gekozen voor de hardere lijn, zo voorspelde de Vaks kernfysicus Jan Michiels vrijdag aan de vooravond van het kamp, dan nog zal dit kamp niet ontaarden in bij voorbeeld een spontane blokkade van de nabijgelegen kerncentrales. „Zoiets kun je niet zo maar, dat moet jc in ieder geval goed organiseren. Het zal wel komend najaar worden", aldus Jan Michiels. Hij meent dat de Belgische politie niet zal ingrijpen zo lang het kamp vreedzaam blijft verlopen, al stelt hy wel te weten dat de bewaking van de kerncentrales dit weekeinde zal wor den versterkt. Het gewest Zeeland van de PSP heeft zich achter de actie geschaard die de Verenigde Aktiegroepen Kernstop (Vaks) vandaag (zaterdag) en morgen houdt. Vanmorgen ver trekt een groep fietsers vanaf de Markt in Middelburg, die om half elf in Goes aankomt. Vandaar vertrekt het peloton naar Hulst, waar om half twee bij café Oud-Antwerpen het startsein wordt gegeven voor de laatste etappe naar Prosperpolder- dorp. In een persverklaring wijst het ge west Zeeland van de PSP op de aan wezigheid van twee kernenergiecen trales bij Doel. waar bovendien twee andere kerncentrales worden ge bouwd en er ook nog eens twee in ontwerp zijn. De PSP zegt voorts dat de energiesector in België in handen is van particuliere firma's, die 'zich geen biet aantrekken van hetgeen men van kernenergie vindt'. De Ne derlandse overheid wordt ervan be schuldigd te doen 'alsof België bij de Nederlandse grens een ondoordring bare muur heeft ontworpen'. „Maar straling kent geen grens", schrijft het gewest Zeeland van de PSP. 1 tie. waar de kustvaarder moet zijn ge zonken. Rond acht uur vrijdagavond arriveerde de 'Volans' in de binnenha ven van Vlissingen om daar de nacht door te brengen Een woordvoerder van het loodswezen verklaarde dat niet uit gesloten mag worden dat het wrak in het water is blijven 'zweven'. Hierdoor zou de gezonken kustvaarder in de vaargeul terecht kunnen komen en een gevaar voor het scheepvaartverkeer op leveren. aldus de woordvoerder. Vrijdag bleek een slechte dag voor de scheepvaart te zijn. Er deden zich die dag nog meer, zij het minder ernstige, ongelukken voor. De ruim 900 ton me- YERSEKE - De eerste mosselen liggen bijna 'smullensgereed'. Maandag komt het populaire zee banket officieel inde handel. Voor zitter Pierre Schmetz van de Ne derlandse club van chef-koks, af deling Zeeland, was vrijdag in charmant gezelschap toen hij aan boord van de Yerseke 53 de nieuwe 'oogst' ging keuren. Zowel Pierre als Jolanda Lichtenberg uit Vlis singen kwamen tot het eensluiden de oordeel: De mosselen zijn pri ma. „Ongelooflijk groot en zeer hoog op smaak" wist Pierre Schmetz daar aan nog toe te voegen. „En ontzet tend schoon. Ik heb ze zelden zo gezien., zo complimenteerde de voorzitter de vishandelaar Steke- tee. Van der Jagt van de Yerseke 53. „De mosselen zitten vol met vis, dat geeft hoge verwachtingen voor het nieuw seizoen", aldus Steketee. Hy kon nog niet vertellen hoeveel de mosselen per kilo in de winkel gaan kosten.„Tussen de 2,50 en de 4.50 per kilo", zo schatte hij royaal. De mosselprijs wordt maan dag bepaald. Bij de foto: Het voorproeven van de mosselen. Op dit moment heeft Pierre Schmetz al al een paar do zijn mosselen rauw achter de kie zen gewerkt. „Wil je de kwaliteit goed beoordelen dan moet je ze rauw eten", vindt Schmetz. „Dan proefje de zee pas goed". xtRNEUZEN - De directie van de Rouw Holding in Terneuzen gaat maandag praten met Slavenburg's Bank in Rotterdam over het voortzet ten van de financiering van een aantal bouwprojecten. Directeur J. F. Ronw jr neemt aan, dat de uitslag van dat over leg bepalend is voor de houding van een andere bankier, de Algemene Bank Nederland. „Slavenburg's ziet de si tuatie optimistisch in en dat is onze grootste bank. Ik neem aan, dat de ABN kijkt wat Slavenburg's doet en dan zal volgen", zei hij vrijdagmiddag. Volgens een zegsman van één van de banken - die volhoudt dat de Rouw Hol ding niet wordt gefinancierd door twee maar door vijf instellingen - liggen de zaken minder eenvoudig. Hij verwacht, dat er op zijn vroegst midden volgende week een beslissing valt over de toe komst van het Terneuzense concern. Dat is aanzienlijk later, dan aanvanke lijk werd verwacht. De woordvoerder: „Als je met vijf ban ken aan tafel zit kost het tijd om tot een standpunt te komen. Bovendien moet de zaak grondig worden onderzocht en valt de beslissing op het hoogste ni veau. Ik kan geen enkele garantie ge ven hoe hij uitvalt". De Rouw Holding verkeert - zoals ge meld - in ernstige financiële moeilijkhe den. Het concern trok zich enkele we ken geleden terug uit het architecten bureau Gruisen bv, waarin het voor 50 procent deelnam. Vijf van de 12 mede werkers werden ontslagen. Er loopt ook een ontslagprocedure voor een mede werkster van het reisbureau Reburo, een ander onderdeel van de holding. Directeur J. F. Rouw sr zei vorige week nog te verwachten zyn bedrijf te kun nen redden door het verkopen van een aantal bouwprojecten. Daarover zou worden onderhandeld met Amerikaan se en Frans-Zwitserse beleggingsgroe- pen. ZEEUWSE. Notaris Kort geleden werd in dit hoekje verhaald over een vrouw, die in Vlissingen geruime tijd in de wachtkamer van een notaris had gezeten in de veronderstelling, dat ze zich bij de tandarts bevond: ze had zich één deun vergist. Dat stukje hadden we beter niet kunnen maken. Vanuit het kantoor van de notaris in kwestie werden we er namelijk opmerkzaam op ge maakt, dat dezelfde anecdote ruim twintig jaar geleden ook al ver- almanakt was. En zoals het een no taris past, werden de stukken om zulks te staven meegestuurd. Met de mededeling. „Op een notaris kantoor bewaren ze veel en onthou den ze veel, zelfs oude almanak jes- Echt boos zijn ze gelukkig niet op ons, die mensen op dat notariskan toor. Ze besluiten hun brief name lijk zó: „Er is éen troost voor de redactie. Het gebeurt nog steeds, dat patiënten voor de tandarts op hel notariskantoor binnenstappen, en omgekeerd. Waarvan akte". WESTKAPELLE - In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks drie uur is op de Noordzee, ongeveer twintig kilometer uit de kust van Westkapelle, de Deense kustvaarder 'Grethe Dania/ Ovyo' vergaan. Onmiddelijk na het eerste noodsignaal van het schip kwam een uitgebreide zoekactie op gang. Alle zes opvarenden konden met een helicopter uit het water worden opgepikt. Eén van de bemanningsleden is met brandwonden in het ziekenhuis te Oostende opgenomen. Na een reconstructie van de gebeurtenissen heeft rijkswaterstaat, vast kunnen stellen dat de 'Grethe Dania/Ovyo' tegen een betonnen golfmeetpaal is gevaren. Hierdoor werd een groot gat in de bodem van de kustvaarder geslagen. Het schip zonk na ruim een halfuur. Na de reddingsactie is het zoeken begonnen naar het wrak. De gezonken kustvaarder was vrijdagavond nog niet gevon den. De kustvaarder was onderweg van Bou logne in Frankrijk naar Antwerpen. Na de aanvaring met de golfmeetpaal zag de kapitein nog kans. vlak voordat de bemanning in de sloep stapte, via de radio een noodsignaal uit te sturen, waardoor de reddingsactie in gang kon worden gezet. Aan de zoekactie werd deelgenomen door een Neptune-ver kenningsvliegtuig van de Koninklijke Marine, vier reddingsboten en een heli copter van de Belgische Marine. Even voor zeven uur vrijdagmorgen signa leerde de bemanning van de Neptune de zes schipbreukelingen in het red dingsvlot. Rond acht uur werden ze door de helicopter opgevist en in Oos tende aan land gezet. Vijf bemannings leden zijn in de loop van vrijdag per vliegtuig teruggegaan naar Denemar ken. De zesde ligt nog in het ziekenhuis in Oostende. Onder leiding van de directie Noord zee van rijkswaterstaat begon vervol gens een uitgebreide zoekactie naar het wrak van de gezonken kustvaar der. Hieraan nam onder meer het on derzoekingsvaartuig 'Volans' van rijkswaterstaat deel, dat voor dit doel speciale apparatuur aan boord heeft Ook zocht het betonningsvaartuig 'Honte' van het Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme zaken mee. bijgestaan door enkele helicopters. De positie van het wrak was vrijdagavond, mede door het slechte zicht, nog niet vastgesteld. De bemanning van de "Gretha Dania/Ovyo' was niet in staat een juiste opgave te doen van de posi- tende Belgische binnenvaarttanker 'Malu' liep 's middags omhoog in de Rijn-Schelde-verbinding bij Tholen. Het schip heeft daarbij een geringe hoeveelheid olie verloren. De olie is opgeruimd door rijkswater staat met behulp van zogenaamde olie- veegarmen. De 'Malu' is bij het vastlo pen geplooid. Vrijdagavond laat was net onaerzoeK naar de schade nog niet afgerond. Ook was nog niet besloten of de 'Malu' naar de vluchthaven van Tholen gesleept kon worden, of dat de binnenvaarder op andere wijze moest worden geborgen. De inhoud van de 'Malu' is overgeno men door de tanker 'Nedloyd 82'. De Belgische tanker voer omstreeks half twaalf 's morgens omhoog nabij de Prinsesseplaat. Aanvankelijk was men bevreesd voor het scheuren van het schip, zodat al snel de Nedlloyd 82 ter plaatse was om de lading, gasolie, over te nemen. Ondertussen begon er ook wel wat olie uit het schip de 'tranen' maar de totale hoeveelheid die daarbij in het water kwam was erg gering. Omstreeks vijf uur was alle olie van de Malu aan boord van de Nedlloyd 82. die rond drie uur met het pompen was be gonnen. Die olie werd vervolgens naar Antwerpen vervoerd. Zonder loods Het Poolse vrachtschip 'Cieplice Zdroj' heeft vrijdagmorgen ongeveer anderhalf uur vastgezeten bij in de Westerscheldemonding bij Dishoek. Een passerend schip meldde om 4.40 uur aan 'Vlissingen Radio' dat er ver moedelijk een schip in moeilijkheden verkeerde. Het Poolse vrachtschip was zonder zeeloods op weg van Antwer pen naar Stettin in Polen, geladen met stukgoed. De kapitein had van het aan de grond lopen geen melding gemaakt. Aangebo den assistentie van sleepboten werd ge weigerd. Rond zes uur slaagde de kapi tein erin het schip vlot te krijgen. De 'Cieplice Zdroj' kon zijn reis naar zee veryolgen. De Belgische binnenvaarttanker 'Gan- da' heeft vrijdag de gehele dag vastge zeten ter hoogte van de Put van Terneu zen op de Westerschelde. De 'Ganda', die geladen was met 1800 ton gasolie, hep s morgens vast als gevolg van een defecte stuurinrichting. De sleepboten 'Zeeland', 'Nieuwland' en 'Betsy' van de sleepdienst Willem Muller trokken de Belgische tanker tegen negen uur vrij dagavond vlot, nadat een deel van de lading, ongeveer 350 ton, was overge pompt in de tanker 'Birsek'. De olie is na het vlottrekken teruggepompt in de 'Ganda' en het schip kon onbeschadigd zyn reis vervolgen. (ADVERTENTIE) WETHOUDER ZEVENAAR VLISSINGER VAN GEBOORTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 2