VOORSPRONG AMERIKAANSE ATLETEN TEGEN RUSLAND 1 Serooskerke speelt oefenduel tegen PEC TENNISTEAM MET WILB0RTS EN SANDERS NAAR WINST Nationale zwemtop boven limieten Recordtijd Van Hulst Nieuw bestuur Green Sox m SPURTZEGE THEO SMIT windgeneratoren Wielerdag in Heinkenszand: confrontatie Zeeland-Brabant WINST VOOR BRAZILIANEN Lastige start voor Kortsjnoi Recordcontract basketballer S A i Volgend seizoen honkbal in Goes A. E. STRUIK Zeeuwen weer naar marathon Biljarten zaterdag 11 juli i98i sport LENINGRAD - Ook zonder grote troeven als Edwin Moses (400 meter horden) en Ben Plucknett (discuswerpen) stevenen de Amerikaanse atleten op een triomf af in de landenwedstrijd tegen dë Sowjet-Unie. Van de 16 ontmoetingen wonnen de Amerikanen tot nu toe veertien maal. Na de eerste dag leidt de Verenigde Staten met 68-59 punten. Volgens de verwachtingen hebben de Russische dames de leiding met 38-25 punten, de heren hebben hun voorsprong (43-21) te danken aan vier dubbel overwinningen van de 12 nummers die op de eerste dag zijn verwerkt. Zelfs de volledige afwezigheid van hun sprintazen belette de Verenigde Staten niet een dubbele overwinning te beha len op de 100 meter: Jeff Philipps won in 10 21 seconden voor Ron Brown (10.24). Het was bijzonder goed weer - rugwind, 25 graden en 30.000 toeschouwers in het Leninstadion - dat uitstekende verrich tingen in de hand werkte. Greg Foster, die met 13.10 seconden de beste sei zoenprestatie achter zijn naam heeft staan, triomfeerde nu op de horden sprint in 13.30 voor Larry Cowling (13.53) en op de 400 meter horden was het overwicht al even groot door An drew Philipps. die met 48.96 sec. eerste werd voor David Lee. die zilver greep in 49.01 seconden. De vierde dubbel over winning werd geboekt op 1500 meter door Jim Spivey (3.39.10) en Craig Mas- back (3.39.17). Hoogtepunt Een van de hoogtepunten van de eerste dag was de hïnk-stapsprong. De voor malige indoor-wereldrecordhouder, de Rus Gennadi Wal.joekewitsch zorg de met een uitstekende sprong van 17,18 meter voor een van de vijf Russi sche overwinningen. Hij liet daarmee Willie Banks acht centimeter achter zich. B^nks heeft dit seizoen reeds een afstand van 17,56 meter overbrugd. Het kogelstoten leverde Michael Car ter, nummer twee bij de Amerikaanse kampioenschappen, een afgetekende zege met 65.00 meter precies en Chris Wiley trok de 400 meter naar zich toe in 45.54 seconden. Bij de dames was discuswerpster Gali- na Sawinkowa de uitblinkster met een worp van 69.70 meter bij de discus werpen. Ook de nummer twee was een Russin. Het kogelstoten kende ook al een dubbele Russische zege Nina Isaje- wa won met 19.06 meter Op de 800 me ter triomfeerde de zilveren medaille winnares van Moskou in 1.58.78. een fractie boven de beste wereldprestatie (1.58.42). iADVERTENTIE SALVADOR - Het Braziliaanse voet balelftal heeft de vriendschappelijke interlandwedstrijd tegen Spanje met 1-0 gewonnen. Het doelpunt viel drie minuten na de rust en werd gemaakt door Baltazar. De wedstrijd in het Braziliaanse Salva dor werd bijgewoond door 95.000 toe schouwers. Beste man van het veld was scheidsrechter Clive White uit Enge land Bij de Spargaarden was midden velder Zamora van Real Sociedad de opvallendste speler, bij de Brazilianen de opvolger van Pele: Zico. BADEN BADEN - Grootmeester Vik tor Kortsjnoi heeft een moeilijke start gehad in het internationale schaak toernooi van Baden Baden (WD1.) Na twee ronden bezit hij een half punt en een afgebroken partij, tegen de Roe meen Florian Gheorghiu. In de stelling heeft Kortsjnoi overigens een licht voordeel. In de tweede ronde van het toernooi wist hy tegen Boris Ivkov (Jsl.) een der gelijk voordeel niet te bereiken. De par tij eindigde, nog in de eerste zitting, in remise. Het klassement in Baden Ba den wordt aangevoerd door Miles (G.Br.) met 2 uit 2. hij wordt gevolgd door Hort (Tsj.) met 1 1/2 uit 2. Gheorg hiu. Ribli, Honfi en Stajcic hebben 1 uit 2. LOS ANGELES - De Amerikaanse prof-basketballer Earvin „Magie" Johnson heeft voor het recordbe drag van 25 miljoen dollar (ruim 67 miljoen gulden) een contract „voor het leven" getekend bij zijn huidige club de Los Angeles La- kers. Magie Johnson speelde de af gelopen twee jaar reeds voor de Lakers tegen een jaarsalaris van 500.000 dollar. In zijn eerste prof- seizoen, 1979, was hij de grote uit blinker in de ploeg toen de Lakers in een sensationele finaleserie te gen Philadelphia 76'ers het kam pioenschap van de NBA binnen haalden. Johnson, 2.05 meter lang. 21 jaar en afkomstig van Michigan State Uni versity evenaarde met dit contract het absolute record m de geschie denis van de professionele sport in de Verenigde Staten. Eerder tekende de honkballer Da ve Wmfield voor hetzelfde bedrag een contract met de New York Yan kees. LAGE DETMOLD - Elly van Hulst van Olympia '48 heeft vrijdag tijdens inter nationale atletiekwedstrijden in Lage Detmold (West-Duitsland) het Neder lands record op de 800 meter verbe terd. Van Hulst liep een tijd van 2 minuten en 1.1 seconden. Het oude record stond al sinds 1975 op naam van Olga Comman deur met 2.01,6. Liliane Mandema. die lid is van dezelfde vereniging als Van Hulst, kwam op de 400 meter tot de goede tijd van 54.51 seconden. MIDDELBURG - De Middelburgse honkbalclub Green Sox heeft deze week een volledig nieuw bestuur geformeerd. Zoals bekend werd door de ledenvergadering onlangs het voormalige bestuur onder lei ding van voorzitter Klooster „naar huis" gestuurd. Aanleiding voor de breuk was destijds een motie van wantrouwen, die door Rob Pieke (voorzitter technische com missie) werd ingediend. Met Ruud Wolst, trainer van het eerste softbalteam, hadden na de moeilijkheden nog een tiental le den het lidmaatschap van Green Sox opgezegd. Daartegenover staat inmiddels de aanmelding van vier nieuwe leden. En voorzitter J. van Zweeden. die in het nieuwe bestuur werd gekozen, verwacht in de komende maanden nog meer aanwas. Voor het nieuwe bestuur hadden zich vijf kandidaten gemeld, die bij na met de voltallige instemming werden benoemd. Voorzitter Van Zweeden verklaarde meteen al. dat het nieuwe bestuur „zich alléén, maar dan ook met volle inzet zal gaan bemoeien met bestuurlijke en organisatorische zaken" Speeltechnische zaken worden in het vervolg overgelaten aan de technische commissie, onder lei ding vaahet bestuurslid A. Ouwer- kerk. Tenslotte werden ook de ove rige functies in het bestuur ver deeld. Ë3 üi i ®j J •''zr B m - 'sST ggn Rötisserie-herberg 'DE GANZE' Beestenmarkt 14, Goes Tel. 01100-20818 Dagelijks geopend v.a. 11.00 uur. Zondags v.a. 16.00 uur, maandag gesloten. Chris Riemens speelt met de Zwolse club tegen zijn vroegere ploeg- 18 GOES - Naast de Zeeuwse honk- en softbalcluhs Green Sox en Het Zeeuw se Honk komt vrijwel zeker ook Goes volgend seizoen met enkele teams in de competitie uit. In Goes werd deze weck een „oprichtingsvergadering" gehou den. Volgens initiatiefnemer Dick Mos was de interesse voor een nieuwe club al volop aanwezig. Na afloop van die bijeenkomst liet Dick Mos weten- „Eer waren bijna honderd belangstellenden en ik verwacht dan ook dat we met dertig of veertig leden kunnen starten". In de komende weken wacht ..Goes" even af hoeveel leden zich aan zullen melden. Maar Dick Mos is overtuigd dat de Goese club al in september com petitie gaat spelen. „Bestuurlijk heb ben we al wat zaken geregeld. Het komt er nu nog op aan om zoveel mogelijk leden warm te krijgen". LIMBRICHT- Theo Smit heeft vrijdag in de profwielerronde van Limbricht zijn vierde seizoenoverwinning ge boekt. In de eindsprint versloeg Smit zijn medevluchters Derek Hunt en Wies van Dongen, die als tweede en derde eindigden. Smit was gedurende de gehele ronde van 100 kilometer actief. Na veertig ki lometer ontsnapte hij met de Brit Hunt en Hans Vonk uit het peloton. Vonk viel later terug door een lekke band en zijn ploeggenoot Van Dongen wist in zijn eentje de aansluiting met het tweetal vluchters nog te bewerkstelligen. In de sprint had hij echter geen kans tegen de rassprinter Smit. De uitslag is: 1 Theo Smit 100 km in 2 uur 13 min. 15 sec 2 Derek Hunt (GBt.z.t.3 Wies van Dongen z.t.4 Hans Vonk op 8 sec.5 Bert Scheunemanz.t., 6 Jan Alingz.t .7 Rene Kos op 14 sec 8 Ad Tak z. t.9 Mario van Vlimme- ren z.t.: 10 Roelof Groen z.t. Louk Sanders SEROOSKERKE - Twee weken eerder dan voorzien begint Serooskerke al aan de training voor het komende sei zoen. De Walchersc zaterdagclub speelt op donderdag 23 juli een oefen partij tegen PEC Zwolle. Trainer Henk Verslui,js, die na een korte tussenstop bij Middelburg is teruggekeerd, heeft in de voorbereiding op die wedstrijd zijn selectie al opgeroepen. Maandag begint derhalve voor Seroos kerke het nieuwe seizoen. „We gaan ge lijk al proberen om drie keer per week te trainen", verzekert Versluijs. „Maar ik denk dat we na die wedstrijd tegen PEC toch weer twee weken stil liggen. Het is wat al te vroeg om nu al voluit te gaan trainen" Met de komst van Rens Griep (voor heen Goes) heeft Serooskerke zich aan merkelijk versterkt. En Versluijs. die met het Walcherse team ooit successen in de bekerstrijd boekte, verwacht dan ook een beter seizoen. Voor PEC Zwolle is de ontmoeting te gen Serooskerke één van de eerste oe fenduels. Aanvaller Chris Riemens. die tegen zijn voormalige club vrijwel zeker zal spelen, hervat vandaag met PEC de trainingen. „We spelen eerst nog tegen Hollandse veld, dan tegen Serooskerke en vlak voor het seizoen nog tegen Wa- geningen en Cambuur" Inmiddels is PEC twee spelers uit. de vorige selectie kwijtgeraakt. Koko Hoekstra gaat naar Heerenveen en Tjeert van 't Land is naar Wagenlngen vertrokken. Voorlopig is Holshuyzen Ajaxi de enige aanwinst. Maar PEC on derhandelt nog met de jonge Colïin Clark van Ipswich Town. De wedstrijd in Serooskerke begint om 19.00 uur. ADVERTENTIE mm Tel. 01877-1243 distrikt Zeeland vertegenw. POLENKO b.v., Rhenen HEINKENSZAND - De wielerdag in onmiskenbare tavonet in het veld van Heinkenszand wordt zaterdag weer nieuwelingen. Regelmatig eiste hij in een confrontatie tussen de Zeeuwen en dit seizoen al met solovluchten de winst veld van sterke Brabanders. In to- voor zich op. Tot de deelnemers beho- HELSINKI - De Nederlandse Davis- cup-ploeg heeft na de eerste dag van de ontmoeting tegen Finland florissante uitzichten op de Europese zone-finale. In het met slechts ongeveer 300 toe schouwers bezette 'mini-kuipje' van het tenniscentrum in Helsinki won zo wel Louk Sanders als Eric Wilborts van respectievelijk Kimmo Alkio en Matti Timonen. In drie sets was de winst binnen, waar door Nederland een voorsprong nam van 2-0 Winst in het dubbelspel van za terdag (Huub van Boeckel met Marc Al- bert tegen Timonen en Berner) bete kent een plaats m de zone-finale tegen hoogstwaarschijnlijk de Sowjet-Unie Bovendien heeft Nederland dan recht op minimaal 8000 dollar uit de pot van de Japanse sponsor van het Davis-cup- toernooi en bij winst wordt dit bedrag nog eens verdubbeld Het was maar goed dat Sanders niet tegenover Leo Palm kwam te staan. De Finse nummer één. die zich vanwege een knieblessure moest terugtrekken, zou de nationale kampioen beduidend meer tegenstand hebben geboden dan de pas 18-jarige invaller Kimmo Alkio Sanders klaarde het niet al te inspan nende karwei in nauwelijks zeven kwar tier: 6-3, 6-1. 6-1. Dat kwam de 31-jarige econoom in de hitte uitstekend uit. „Ik voel me de laatste dagen niet helemaal fit." klaagde hij. „EEn of ander virus bezorgde me keel- en hoofdpijn. Het ging vandaag wel iets beter, maar ik ben toch blij dat ik geen vier uur op de baan hoefde te staan Sanders speelde verre van vlekkeloos, maar hij kon zich dat tegen Alkio permitteren. De blonde Fin steunde op een dubbelhandige backhand en een forse dosis vechtlust Dat was echter bij lange na niet vol- om Sanders in moeilijkheden te brengen. Wilborts behield na de twee winstpar tijen tegen Ierland, een maand gele den, zijn ongeslagen status in Davis- cupverband. De 17-jarige Tilburger stuitte tegen Matti Timonen op minder tegenstand dan werd verwacht: 6-2, 6- 2,9-7. Vooral de service van de Fin liet het afweten. In de eerste set zorgde Wilborts voor vele doorbraken, waar bij één keer op love. Net als Sanders moest Wilborts in die fase twee keer een doorbraak toestaan, maar ook in deze partij deed dat er weinig toe. Nadat Wilborts met constant spel. waarbij hij Timonen voortdurend on der druk hield, de tweede set ook ge makkelijk won en in de derde de leiding nam met 4-1 leek de Nederlander op een uiterst snelle en zekere winst af te gaan Toen bedierf Wilborts het voor zichzelf en werd het moeilijker dan nodig was. Hij ging zich storen aan opmerkingen van de medespelers van Timonen op de tribune en prompt gmg hij fouten ma ken. „Stom natuurlijk dat ik me zo liet aflei den." zei Wilborts later. „Maar ik stoor de me gewoon ontzettend aan die raad gevingen van de kant. Ik stond voor mijn gevoe! prima te spelen en ik be grijp nog niet hoe ik het zo ver heb laten komen Coach Fred Hemmes zag zich genoodzaakt het jeugdige talent in har de bewoordingen tot de orde te roepen Wilborts herstelde zich en ging daarna beter spelen. Het duurde echter nog tot de vijftiende game voordat Timonen weer een doorbraak moest dulden In zijn daaropvolgende 'opslagbeurt ver speelde Wilborts zijn kansen niet nog eens taal zo'n 80 amateurs voeren in deze wedstrijd het hoofdnummer op. Van zelfsprekend is de Axelaar Wim de Waal één van de favorieten voor de ze ge. Renners als Theo Appeldoorn. Toon van der Steen en Henk de Jong zijn echter tegenstanders van formaat. Het programma in Heinkenszand wordt geopend door nieuwelingen.AI om 10.30 uur gaat die categorie van start. Vervolgens komen de dames (12.00 uur), de liefhebbers (13.30 uur) en tenslotte de amateurs (15.00 uur) aau bod. Van de Zeeuwse amateurs jagen Cees Spaans, Wim Jeremiasse en Tonny Huijzen al enige tijd tevergeefs op de hoofdprijzen. Al sinds het begin van dit seizoen is Wim de Waal meestal de sterkste man in het peloton. De Bra banders zorgen af en toe nog voor de meeste tegenstand. In Heinkenszand komen bijvoorbeeld naast Appeldoorn en Van der Steen aan de start: Jos Ge vers*. Gerrit van 't Geloof, Cees Laze- roms. Herman Frijters en Ruud van de Rakt. Een greep uit de Zeeuwse deelne mers: Wim de Waal. Wim de Wilde. Henk de Jonge. Cees Spaans, Rob Bij- vank en Ad Polak. Voor Peter Hoon- dert. Jaap Courting en Ad Polak is Heinkenszand trouwens een thuiswed strijd. De Brabander Theo Akkermans is de verder de Zeeuwse kampioen Mar cel Gunst, Patrick Tolhoek, Mario Rammelo en Ron de Jonge. Bij de liefhebbers is Sjaak de Kok de man die geklopt moet worden. De Beve lander toont al enkele weken een schit terende vorm met onder meer zeges in Westkapelle en Kruiningen. Zijn ge- langrijkste tegenstanders zijn Nout Westerbeke. Kees de Nooijer en Ko Tol hoek. Uit Brabant komen Siep van Dongen en Frank Bolluijt. In de wedstrijd voor dames gaan onder andere Tineke Kole-Fopma, Bella van der Spiegel-Hage, Heieen Hage en Mie- ke Havik van start. AMERSFOORT - Doodmoe en toch ook wel wat verbaasd stapte Annema- rie Verstappen gisteravond uit het chloorwater van het Amersfoortse Sportfondsenbad. Verbaasd vanwege de sterke tegenstand die zij op de 400 meter wisselslag ondervond van de Utrechtse Marijke de Groot, die haar met haar dappere aanval in de slotfase dwong tot een extra krachtsinspan ning. Maar desondanks bleef de tijd van Annemarie Verstapen met 5.03,33 min. toch royaal onder het aspiranten record dat zij nauwelijks een maand geleden op 4.59,37 stelde. Een wat tegenvallende prestatie dus die haar trainer Honk Veldman ver klaarde met de simpele mededeling dat de limiettijd voor de Europese kam pioenschappen. die begin september in het Joegoslvische Split worden gehou den (4.56,0) toch niet haalbaar was. Een verklaring die nauwelijks bevredigend was, want de laatste weken is ook door het 15-jarige meisje uit Rosmalen op snelheid getraind, maar dat tempo kwam er in de wissel nog niet uit. In de komende dagen krijgt ze echter op de kortere nummers royale mogelijkhe den om zich alsnog in de ploeg voor Split te zwemmen, want dat is voor de Elly van Hulst Nederlandse zwemtop uiteindelijk toch het eerste doel waarnaar op deze kam pioenschappen wordt gestreefd Ook Hans Kroes, de jeugdige pupil van Wim Geurtsen. spaarde zich nog. Welis waar pakte hij op de 1500 meter en pas sant het aspirantenrecord op de 800 me ter met 8.35,03 min maar tegen de af spraken in nam hij daarna gas terug om te finsiben in de uiterst matige tijd van 17 06,07. wat hem een flinke schrobbe ring van Wim Geurtsen opleverde Gerard Smit verraste vriend en vijand niet zijn 15.56,47 min. op dit stayers nummer. zijn op een na beste tijd. De Utrechter had door examenpcrikelen al voor de interlandwedstrijd tegen Italië afgezegd en ook daarna was de pupil van trainster Marian Oudkerk slechts zelden op de trainingen aan te treffen. Toch zat hij halverwege de ra ce dicht op het schema voor het Neder landse record, maar in de tweede fase van de wedstrijd wreekte zich het ge brek aan training, waardoor hi j bij elk haantje fracties van seconden moest toegeven. Desondanks bleef de Utrech ter optimistisch. „Dan probeer ik op de 200 meter de limiet voor Split te halen Ontevreden ben ik niet. al heb ik wel een beetje de pest in". De grote afwezige op deze Nederlandse kampioenschappen, die. gedwongen door de vakantiespreiding, ditmaal niet op zeven achtereenvolgende dagen maar in twee weekeinden wordt afge werkt, was Annelies Maas. De in Duits land studerende Nederlandse zwemster was min of meer zonder bericht bij deze wedstrijden weggebleven en dat kan voor haar wel eens verstrekkende ge volgen hebben Nog altijd knjgl zij im mers een uitkering van de Nederlandse Sport Federatie, maar dit extraatje kan zij vermoedeijk bij het begin van het nieuwe seizoen wel vergeten. MIDDELBURG - In het omvangrijke internationale gezelschap dat zater dag deelneemt aan de 18e Enschedese marathon bevindt zich ook een aantal Zeeuwse atleten. Veteraan Wim Kaljouw van Dynamo, de laatste tijd weer bijzonder goed op dreef, komt op het Enschedese par koers 'rivaal' Lou Dingemanse van Zee land Sport tegen Vooral in deze hitte waarin Dingemanse zich niet al te best voelt, mag verwacht worden dat Kal jouw er in zal slagen om de Zeeuwse hegemonie op de superlange afstand te behouden. Cees van de Bulck, -de Zeeuwse 'vete raan' van de marathonlopers, begint aan de zoveelste editie in gezelschap van zijn clubmaat Peter Hameteman. Van Dynamo komen ook nog John Guequierre. Ko Stoel. Hans de Koning en Dick Chardon aan de start. Ludo de Visser van Scheldesport behoort even eens tot (le deelnemers. SINT-JANSTEEN - Ter gelegenheid van de opening van de biljartzaal 'Bigo- des' te Sint-Jansteen hield de daar ge vestigde biljartclub 'De Steense Ca rambole' een wedstrijd waaraan twin tig biljarters deelnamen. De uitslag: lF.de Cock, Sint-Jansteen, 2. P. Aerts. SinUansteen De topbüjartclub De Steense Toep' uit Sint-Jansteen hield eveneens een wedstrijd in zaal 'Bigo- des' waaraan vijfentwintig biljarters deelnamen. De uitslag. 1 W. van Re- mortel, 2. A Thijs. 3. R. Thijs, allen uit Smt-Jansteen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 18