TOXTETH zaterdagkrant een keiharde waarschuwing vandaag 11 JULI 1981 meesters Literaire herinneringen uit de jaren dertig neergelegd door Theun de Vries in zijn boekje 'Meesters en Vrien den'. De Vries geeft een beeld van schrijvers met wie hij in zijn leertijd in aanra king kwam. Op pagina 14 bespreekt Hans Warren 'Meesters en Vrienden' en nog enkele an dere werken. oester Vandaag wordt het hef- schtp 'Ostrea' Oesterge doopt. Het schip is een van de meest sprekende voor beelden van het zeer oncon ventionele materiaal dat wordt gebruikt voor de aan leg van de pijlerdam in de monding van de Ooster se helde. Hans Laroes op pagina 15. autovakantie Op pagina 17 een overzicht van verkeersregels en ben zineprijzen in de belangrijk ste Westeuropese vakantie landen. naar het materiaal waarmee de engel se bobby's de straat op werden ge stuurd. Hun gewone uniform, met de helm die geen enkele bescherming biedt, en de lange lat. De schilden waarmee de agenten de rondvliegende stenen afweerden, smolten weg door de honderden benzinebommen die op hen werden afgevuurd. smerig Ken „De volgende ochtend waren de mensen verbijsterd. Iedereen wist dat er een gevecht in de lucht zat, dat wel, maar dat het zo smerig zou worden - wie had dat kunnen verwachten? En er zat meer aan te komen, dat was voor iedereen duidelijk. Aan het eind van de middag was de spanning te snijden." Heel jonge kinderen, vanaf zeven jaar, startten de nog ernstiger ongeregeldhe den van zondag. Ze begonnen flesjes op straat kapot te gooien Al snel mar cheerden de bobby's andermaal Tox- teth binnen. Waar hun jonge tegenstan ders de stenen en melkflessen met ben zine al hadden klaarliggen. Upper Parliament Street was het eerste strijdtoneel. De agenten, die in rijen over de breedte van deze straat stonden opgesteld, moesten gaandeweg steeds meer wijken voor het nu volledig ont plooide geweld. Zo schoof de gevechts linie steeds verder op, en alles wat de jongeren - nu gelijkelijk evenveel zwar ten als blanken - onderweg tegenkwa men. werd vernield. Zo ging de Racket Club eraan, werden auto's in brand gestoken en brandend en al in de rijen agenten geduwd. Bus huisjes werden volledig gesloopt. Van huizen waarvan de ramen toevallig niet waren afgeschermd, ging al het glas aan diggelen- gillen Ooggetuige Ken. trillend: „Er was een moment bij dat ik nooit meer zal verge ten. Ik hoorde, boven het rumoer van de rellen uit, gillen. Het waren politie mensen. Er zaten jongens van 19, 20 jaar tussen, die het letterlijk uitgilden van angst. Het was iets afschuwe lijks..." Terwijl de 800 agenten steeds verder Upper Parliament Street werden opge dreven. sloeg de terreur toe aan de an dere kant van deze straat, waar hij Lod ge Lane kruist. Lodge Lane, een vrien delijk winkelstraatje. Een bakker, een slager, een melkslijter, winkeliers die him klanten bij naam en achtergrond kennen. Bij de hifi-zaak Duffs begon het. Blan kejongeren gooiden de ruiten in en sta len in een minimum van tfjd de hele zaak leeg. Kapper Mike Chambers ver telt; „De mensen werden gewoon gek. Ik kon het niet geloven. Klanten die ik al jaren kende, zag je voorbijlopen met boodschappenwagentjes vol gestolen spul." En caféhouder Willy; „Het waren bijna allemaal blanke jongens, veel jongens van buiten de wijk, als je het mij vraagt. Ik kende ze althans niet. Ze gingen sys tematisch alle winkels af. Als ze het niet redden met ruiten ingooien, reden ze met auto's naar binnen illy, potig, onverstoorbaar type, heeft een van de weinige panden in Lodge Lane die nog ongeschonden overeind staan. „Ik ben met een paar vrienden voor m'n zaak gaan staan. Daarom de den ze niets. D'r was er een die een steen wilde gooien. Die heb ik gewaarschuwd en toen liep het hele spul door." Toen het maaandagochtend licht werd. kon de balans worden opgemaakt. Van de 800 ingezette politiemensen hadden er 260 verwondingen opgelopen. Tien tallen winkels waren geplunderd en in de brand gestoken, talloze autowrak ken smeulden na langs de kant van de weg. Overal lag glas. Een voorzichtige schatting van de schade houdt het op vele miljoenen ponden. alarmbel Toxtetb, maandagavond. We lopen door Lodge Lane. Overal groepjes zacht pratende mensen. Een doordrin gende stank. Bij de zaak van William Ray, waar je kon gokken, staat de alarmbel te rinkelen, al uren lang. Nie mand die erop let. Marilyn Lyon, doch ter van de eigenaar van DufFs hifi- zaak, kijkt naar de leeggeplunderde en in brand gestoken zaak. Ze zegt; „Er werkten hier negen mensen. Die zitten nu allemaal zonder werk. We gaan weer open, maar niet meer in dit ge bied." Even treurig ziet het eruit bij Upper Parliament Street. Overal agenten, sommigen achtbaar nerveus. „Doorlo pen. doorlopen", zegt er een gejaagd te gen ons. en roept dan tegen zijn colle ga s „Je moet ze verspreiden. Als ze bij elkaar gaan staan, dan begint het zo lintjes Een oudere politieman, met een reeks lintjes op de borst, wil wel zeggen waar om het volgens hem zover is gekomen „Er is te weinig politie hier De afgelo pen jaren is het aantal korpsen terugge lopen. Reorganisatie. Nu is er te weinig politie. Bovendien kennen de mensen de agenten niet Dat was vroeger ook anders." Dan wordthij onverstaanbaar omdat er dooreen megafoon wordt geschreeuwd. Een groep zwarte jongens loopt de straat af „Ga naar huis. Blijf thuis. We willen dit niet nog een keer hebben. Het is al erg genoeg." De meeste jongeren blijven staan. Er Politiemannen rijen dik in slagorde tij dens rellen in Liverpool. De agenten werden zwaar bestookt door vechtlusti ge jongelui. hangt een merkwaardige sfeer. Al die wachtende mensen, overal die agenten, de brandlucht, en als de megafoon stil valt, hoor je de alarmbel van William Ray. schooi Een dag later praten we met de dames Price en Wearing. Ze geven les op de Tiberstreet-school, midden in de Tox- teth. Mevrouw Wearing: „De kinderen willen er niet over praten. Ik denk dat ze bang zijn. Toen ze vanochtend in de hal stonden, was het niet de drukte van al tijd. Het was gewoon benauwend stil." Mevrouw Price, die 16 jaar in Toxteth lesgeeft Het is gewoon niet te geloven, wat er is gebeurd hier. Het is onvoor stelbaar dat jonge mensen, die je pro beert op te voeden, tot'zulke dingen in staat zijn. Ik dacht dat ik mijn kinderen kende, maar dat weet ik nu met meer zo zeker." Net als alle andere mensen die wjj heb ben gesproken, gelooft mevrouw Price niet dat raciale tegenstellingen binnen de bevolking van Toxteth iets met de rellen te maken hebben. „Er zijn men sen uit Afrika of het Caribisch gebied, van wie al de derde of vierde generatie hier woont. De mensen hier gaan juist heel goed met elkaar om. We hebben nooit een rassenprobleem gehad." Opbouwwerker Ken Pye gelooft al evenmin in raciale spanningen, „Maar het is natuurlijk wel zo. dat er indirect racisme in het spel is. Die zwarte jon gens kunnen geen baan vinden En het zijn de zwarte jongens die door de poli tie zijn gebrutaliseerd." overleggen Hoe nu verder? Kens taak is het, men sen met elkaar in kontakt te brengen. Hij hoopt dat de politie nu, na de veld slag, meer dan in het verleden bereid is met de inwoners van Toxteth, of in ie der geval de leiders van deze gemeen schap. te overleggen. „Ze moeten nu toch hebben ingezien dat de harde aanpak niet helpt. De kinderen hebben gewonnen, dat staat vast." Later die dinsdag zegt minister White- law (binnenlandse zaken); „De ouders zijn degenen die hebben verloren. Zij zijn medeverantwoordelijk voor de rel len," Wie is verantwoordelijk? Wie heeft schuld? De discussie over het steeds toenemende geweld in de straten van Engeland is nog maar net begonnen Zo schreef The Times maandag dat het aanbeveling verdient de melk voortaan in pakken te verkopen, daar melkfles sen zo goed te gebruiken zijn als basis materiaal voor benzinebommen En riep de sensatiepers om rubberen ko gels. Brighton. Southall. Brixton. Toxteth en afgelopen woensdag nog Manches ter en Wood Green in Londen. Enge land lijkt in een spiraal van geweld te zijn terechtgekomen. Nu al zijn er spe culaties te horen over de volgende plaatsen waar de terreur van rellen, plunderingen en brandstichtingen zal toeslaan Als er bij de „Licensed Betting Office' van William Ray in Lodge Lane nog kon worden gegokt, welke oude stadswijk zou dan het hoogst genoteerd staan? Eentje in Leeds? Of Manchester? Groot-Britannië werd in de afgelopen week opgeschrikt door harde confrontaties tussenpolitie en jongeren die vechtend, ver nielend en plunderend wijken in enkele grote steden onveilig maakten. GPD-verslaggever Henk Dam ging in de Liverpoolse wijk Toxteth op zoek naar het 'waarom' van de onlusten Allen, heet hij. Een jaar of zeventien, schriel, smoeze lig. Met de handen in zijn zak ken kijkt hij naar de overkant van de straat. Uit de ruine daar cirkelt traag de rook.„Die heb ben we het eerst gepakt", zegt hij. Het is maandagnacht, maar het is nog druk in Upper Parliament Street. Tientallen agenten, steeds in groepjes van twee of drie. Nieuwsgierigen. „Allemaal snobs zaten daar", zegt Allen en knikt in de rich ting van wat zondag nog de Racquet Club was. De Racquet Club, oase van de rijken aan de rand van het verpauperde Tox- teth-district in Liverpool. Rechters kwamen hier. topambtenaren, fa brieksdirecteuren. de noblesse van Li verpool. Om een spelletje squash te spe len, wat te tennissen, een gesprek op niveau in een vertrouwde omgeving te voeren. Er hingen schilderijen aan de wand. waarvan sommige 50.000 gulden waard waren, er waren zilveren bekers, kostr bare boeken, geschenken van leden. Een geschiedenis van 104 jaar had deze ..gentlemen's club" heel wat waarde volle souvenirs opgeleverd. blitzkrieg Het is allemaal weg. Geroofd door de enkele honderden jongeren uit Tox teth, jongens zoals Allen, die in een hels weekend hun eigen buurt wonden toe brachten die wellicht nooit meer zullen genezen. Een oorlog, waarvan het begin even onvoorspelbaar was als het einde zal zijn. Een oorlog die de Racquet Club gron dig verwoestte, net als het karakteris tieke Rialto theater, even verderop, en de Westminster Bank daartegenover, en de tientallen winkels in Lodge Lane. Toxteth heeft sinds afgelopen zondag straten die doen denken aan foto's van Hitlers „Blitzkrieg". En waarom, is de vraag waar Toxteth, Liverpool, heel Engeland mee zit. Waar om was het nodig dat kinderen, soms met ouder dan acht jaar. melkflessen halfvol benzine in winkels gooiden? Winkels die eerst met gestolen auto's door iets oudere broertjes en zusjes wa ren opengeramd. en daarna finaal wa ren leeggestolen? Allen weet het ook niet. „Allemaal snobs", zegt hij nog eens, spuugt op de grond en loopt weg. Het gehavende Toxteth in. waar die nacht 2000 politie mensen de wacht houden. Om de hon derd meter, op elke straathoek, bij elke nilne, steeds een paar agenten Jongens van krap 19 jaar zitten ertussen, met de angst in hun ogen. Zou het weer slavenhandel Eens was Toxteth een heel aardige wijk, met veel tuinen. Aan de rand er van stonden de prachtige villa's van de kooplieden die hun fortuin hadden ge maakt met de slavenhandel. Die kon den vanuit hun huizen de Mersey zien stromen, aan de oevers waarvan de ene fabriek na de andere loods verrees. Het ging goed met Liverpool, vanaf het einde van de vorige eeuw. Het ging nog steeds goed in de jaren '50 en '60. Het was zelfs enige tijd de grootste haven ter wereld Een bruisend centrum van activiteit was het. en de plaats waar mensen uit alle delen van het Britse im perium werk zochten en vonden. Daarvan was nog een opvallend symp toom waar te nemen: de snel verslech terende verhouding tussen politie en zwarte jongeren. Een voorbeeld van een half jaar geleden, toen, op een za terdagavond, een 14-jarige jongen een auto stal. Hij werd gevolgd, klemgere den, en uit de auto gesleurd. Dat ging met grof geweld gepaard. De mensen waren woedend. Want waar was dat nou voor nodig, om met vier politieau to's en enkele motoren één enkele joy rider te arresteren? Er werd dan ook flink gescholden op de agenten. Bij het wegrijden stak een van de politiemensen zijn vuist in de lucht, riep: „White Power1-' en oogstte daar mee hartelijk gelach bij zijn collega's. Er zijn meer van deze incidenten ge weest. en de woede en haat bij zwarte jongeren groeiden en groeiden. brief Een jaar geleden schreef opbouwwer ker Ken Pye uit Toxteth een brief aan commissaris Oxford van de politie van Liverpool. Daarin stond: „Ik schrijf u om mijn diepe bezorgdheid te uiten over de groeiende sociale spanningen, en vooral die tussen de politie en de zwarte gemeenschap. Ik ben bang dat er deze zomer, net als in Bristol, rellen komen. Dat is niet zomaar speculatie, maar echte bezorgdheid, gebaseerd op Dit bleef er over van de Racquet Club. Kom daar nu eens om. Liverpools eens trotse haven biedt nu vooral werk aan beveiligingsmensen die de lege fa briekshallen en opslagplaatsen moeten bewaken. Duizenden mensen zijn de af gelopen jaren op straat gezet. Geen werk. De pompeuze villa's van de rijke koop lieden werden opgesplitst in apparte menten. En als dan het dak overal lek te. en de waterleiding het niet meer deed, dan kwam het leeg te staan. Wie nu door Croxteth Road loopt ziet daar de ene vervallen kast van een huis. naast de andere. Onkruid overwoekert de brede oprijlanen. Perfecte decors voor griezelfilms zijn het. Een zelfde verval heeft Toxteth zelf ge troffen. De wijk werd eind vorige eeuw snel volgebouwd met kleine arbeiders huisjes. als woonplaats voor de werk krachten waarom de industrie schreeuwde. Hele blokken zijn de afge lopen jaren gesloopt, omdat er in de huisjes niet meer te wonen viel. klachten auto Toxteth nu: rijtjes oude woningen die aan „Coronation-street" doen denken, afgewisseld met grauwe woonbunkers, en kleine eensgezinswoningen, die, hoe wel recent gebouwd, gammel toten met zijn. In het buurtcentrum aan Mullgra- ve Street kan men je een stapel van vijf tien centimeter formulieren met nog niet behandelde klachten laten zien. De mensen hebben meer zorgen. Hoe aan werk te komen bijvoorbeeld. Enige cijfers: in geheel Liverpool klimt het percentage werklozen snel naar de 20. Een recent onderzoek van de universi teit van Liverpool heeft aangetoond dat 43 procent van de blanke, en 47 procent van de zwarte bevolking van Toxteth zonder werk zit. De zwarte jongeren komen er het slechtst af: van hen heeft meer dan 60 procent geen werk. Er zijn in Toxteth jongens van 22 jaar die, hoewel van goe de wil, nog nooit een baan hebben ge had. Hen rest weinig meer dan de straat. En die straat is steeds meer het terrein geworden voor de kleine mis daad. voor prostitutie. Het verval was even sluipend als onafwendbaar. recente ervaringen in het gebied, en ge sprekken die ik heb gehouden Ken heeft op termijn dus gelijk gekre gen. Hij zegt nu, in zijn schamele kan toortje van waaruit hij met zijn vrouw zijn werk doet, „Het zat erin. Vooral de laatste drie maanden zag je het groeien. De mensen hier haatten de politie steeds meer. Er was geen kontakt mo gelijk Politiemensen wilden niet pra ten. maar traden keihard op. Zo werd de vervreemding steeds groter." bevrijdingsactie Een incident leidde vorige week vrij dagmiddag de rellen van de dagen daarna in. Een zwarte jongeman op een motorfiets werd toen achtervolgd, om dat hij te hard reed. Hij werd op brute wijze aangehouden, tegen de grond ge werkt, kreeg handboeien om en werd in de politieauto gezet. Vrienden van de jongen besloten het niet te nemen, en wisten hem uit de au to te bevrijden. De agenten kregen hulp, en arresteerden Lee Roy Cooper die. naar later bleek, helemaal niets met de bevrijdingsactie te maken had. De woede was groot, de spanning te snijden. Een dag later barstte het los. en kwam het langverwachte gevecht tussen de politie en de diepgefrustreerde zwarte jongeren, gaandeweg aangevuld door blanke leeftijdsgenoten. Het was een verschrikkelijke, angstaanjagende, en ongelijke strijd. Want de jongeren gooiden met stenen, met flessen, spe ren, 'messen, met alles wat maar hard aankwam. En de mannen van commis saris Oxford konden daar vrijwel niets tegenover stellen. Wie gewend is aan de uitrusting die in ons land ME'ers tot kleine bulldozers maakt, staat werkelijk stomverbaasd te kijken henk dam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 13