PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen versoepeling van het prijsbeleid Britse politie paraat voor roerig weekeinde Lubbers: problemen rond premierschap voorbij fC*JEM Grote brand verwoest deel San Francisco PRIJZEN MAXIMAAL 3,5 PCT OMHOOG vandaag Handtekening informateur WHITELAW KONDIGT INDIENING OPROERWET AAN Nog volop plaats voor toeristen in Zeeland Diamantroof in Hongkong Weinig zon Half tot zwaar bewolkt en bijna overal droog. Middagtemperaluren van 17 graden aan zee tot 22 graden in het oosten van het land. Matige noord westelijke wind, later veranderlijke wind, windkracht 3 of minder. 224e jaargang no. 160 Zaterdag 11 juli 1981 DEN HAAG - De prijzen van goederen en diensten mogen vanaf 1 juli extra stijgen. Minister Van Aardenne (economische zaken» heeft dat gistermorgen in het prijzenoverleg met vakbeweging, consumentenorganisaties en werkgevers nieuwe maximum-prijsstijgingen afgesproken. De in dustrie mag voor de tweede helft van dit jaar de prijzen met 3.5 procent verhogen op grond van de stijging van de loonkosten. De handel kan zijn marge eveneens met 3.5 procent bijstellen en de dienstensector met een half procent. Minister Van Aardenne deelde verder mee dat de overheidstarieven volgend jaar met vier procent omhoog mogen. Voor dit jaar ligt dat percentage op vijf. Van half mei tot half juni zijn de prijzen mingen de kostenstijgingen dus maar gedeeltelijk doorberekenen. Werkgeversvertegenwoordiger drs. J Dortlandt (VNO) was teleurgesteld dat er een achterstand blijft bestaan. Drab- be (FNV) was blij dat er van een versoe peling van het prijsbeleid geen sprake is en dat de doorberekening aanzienlijk gematigder is dan Van Aardenne aan vankelijk van plan leek. De druk die we hebben uitgeoefend heeft zijn werk ge daan. aldus Drabbe bij wie woordvoer der Donia van het Konsumenten Kon- takt zich aansloot. met 0.1 procent gestegen. De raming voor geheel 1981 is inmiddels bijgesteld van een prijsstijging van 6.75 procent uit het centraal economisch plan tot rond zeven procent. Met name de geste gen invoerprijzen door de waardever meerdering van de dollar spelen hierbij een rol. In de prijzenbeschlkking voor het tweede halfjaar mogen de onderne- Kleuter overleeft val van de elfde verdieping GRONINGEN iANPi - De ander- halfjarige Paikan Spterts uit Gro ningen is vrijdag ernstig gewond geraakt bij een val van de elfde ver dieping van een flat. Het jongetje is vermoedelijk op een stoeltje ge klommen en over het balkonhek ge- tuimelfl. PAGINA 2 gezonken In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks drie uur is op de Noordzee, de Deense kustvaarder 'Grethe Dania' .Ovyo' vergaan Alle zes opvarenden konden met een helicopter uit het wa ter worden opgepikt PAGINA 3.' zigeuners De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNGi adviseert de gemeen ten in ons land de groep van ongeveer 140 zigeuners die de afgelopen week door het land ls getrokken en die sinds donderdag op het recreatiegebied de Lickebaertbij Vlaardingen bivakkeert niet (tijdelijk) op te nemen. PAGINA 7 staken De Internationale Transportfederaüe (ITF) en de eigenaar van het onder Pa namese vlag varende vrachtschip Aquatic' hebben nog geen overeen stemming bereikt over de salarissen vqn de negentien bemanningsleden. De staking op het schip, dat nu In Ter- neuzen ligt. wordt voortgezet PAGINA 11 prijzenslag Een aantal belangrijke olie-exporte rende landen hebben de afgelopen we ken hun omzet op schrikbarende wijze achteruit zien gaan in een prijzenslag op leven en dood met de westerse olie maatschappijen. zo verklaren ver schillende kenners van de oliemarkt in Londen. PAGINA 18 amerika-rusland Ook zonder grote troeven als Edwin Moses (400 meter horden) en Ben Plucknett (discuswerpen i stevenen de Amerikaanse aUeten op een triomf in de landenontmoeting tegen de Sovjet- Unie Na de eerste dag leidt de Ver enigde Staten met 68-59 punten PAGINA 19 laatste Phil Anderson bond In De laatste con current van Bernard Hlnault. op weg naar zijn derde Touroverwinning, moest gisteren tijdens de Individuele tijdrit in Mulhouse een vernederende buiging maken voor de Breton. De krijgshaftige taal van de Australiër, die onverbloemd de gele-truldrager uitdaagde voor het grote duel, ver stomde Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Sport: 18 en 19 Radio en televisie: 20 Financieel: 21 Zaterdagkrant: 13. 14. 15 en 17 Teleurgesteld Met name de vertegenwoordigers van het midden- en kleinbedrijf waren „bitter teleurgesteld" over het besluit van minister Van Aardenne. In deze sector en vooral in de detailhandel is sprake van een „desastreuze reèle inkomensontwikkeling". In de detailhandel wordt voor 1981 uit gegaan van een reële inkomensdaling van tien procent, aldus NCOV-secreta- ris Dubbelman. Voor dit jaar wordt voor de duurzame gebruikersgoederen een daling van het omzetvolume met 7.5 procent geraamd. De FNV heeft in het overleg gepleit voor een veel hardere aanpak van ongeoor loofde prijsstijgingen die ook publiek gemaakt zouden moeten worden. Do nia wees erop dat de boetes bij overtre dingen van de prijsregels zeer gering zijn en in geen verhouding staan tot het geldelijk gewin. Drabbe zei dat de zeven procentsprijsstijging die nu over het he le jaar wordt geraamd volgens hem het minimale is waarop we mogen hopen In ieder geval betekent het dat de koop kracht» verder wordt aangetast dan be gin dit jaar werd voorzien Van de goederen en diensten waarvoor het CBS regelmatig prijsgegevens ver zamelt. gaf 46 procent v.an half mei tot half juni een stijging tc zien. De stijgin gen deden zich vooral voor bij de prij zen van vlees en benzine. Alsmede bij de tarieven voor intramurale medi sche verzorging; prijsdalingen regi streerde het CBS voor 28 procent van de goederen en diensten. Met name de prijzen van zomerkleding en de prijs indexcijfers van verse groenten, vers fruit en eieren daalden. Voor de reste rende 26 procent bleef de situatie onge wijzigd. DEN HAAG - De informateurs mogen zich deze dagen verheugen in de belangstelling van het hele land. jong zowel oud: hier zien we hoe de heer Lubbers een handtekening geeft aan een jonge bewonderaar terwijl zijn collegaDe Koning lachend toekijkt. Of het nu de meest gemakkelijke metho de is om een handtekening te zetten, is de vraag Op de Maas bij Maastricht is vrijdag avond het uit Antwerpen afkomstige binnenschip Letitia tegen de wal geva ren en gekapseisd De gedeeltelijk hoog opgepakte deklading - 750 ton cellulose bestemd voor de KNP-papierfabriek in Maastricht - is overboord gegleden De schipper, diens vrouw en twee kin deren hebben hun schip ongedeerd kunnen verlaten. INFOkMA TEURS WILLEN HAAST MAKEN U itbar stingen in Engeland vflfr TTingeland is in het nieuws Muii? Jtli met de grootste tegenstel- ling die men zich denken kan. In de ban van de voorberei- Eïv'2-3 dinS °P het sprookjeshuwe- lijk in Londen tussen prins Charles en zijn bruid lady Diana Spen cer Maar tegelijk geteisterd door de ge welddadigste rellen sinds meer dan een eeuw. De Britten moeten in de annalen teruggaan tot 1780 om roerigheden te vinden van het kaliber dat zich de afge lopen weken manifesteerde in Londen. Liverpool en Manchester. In dat jaar namelijk voerde George Gordon een protestantse menigte aan naar het cen trum van Londen om daar huizen van katholieken en de Bank van Engeland met de grond gelijk te maken Tegen dit 'leger van Gordon' werd destijds hard handig opgetreden 450 mensen werden gedood of gewond. Bij de brandstich tingen, de plunderingen en de straatter reur van dit moment in de grote steden vallen de slachtoffers aan de andere kant. Enkele honderden politiemensen en brandweerlieden moesten gewond worden afgevoerd, onder de vechtlusti ge jeugdigen is de tol tot nu toe beperkt, hun optreden kenmerkt zich bovendien door een hardheid en georganiseerde vorm van actie, die de Engelsen angstig de adem beneemt. Wat zich vorig jaar op 30 april in Amsterdam voordeed bij de inhuldiging van koningin Beatrix Ls hierbij vergeleken nog 'zeer beperkt' te BRANDSTICHTING NIET UITGESLOTEN SAN FRANCISCO (DPA) - Bij de grootste brand sinds de aardbeving van 1906 zijn vrijdag in San Ffancisco 21 gebouwen uitgebrand, voordat men het vuur meester was. In de ruines zoekt de brandweer naar doden. Veel mensen liepen lichte verwondingen op. Veel van de verwoeste gebouwen waren huizenblokken. Volgens de brandweer is de brand ontstaan in een niet meer gebruikte badinrichting. Brandstichting wordt niet uitgesloten. Het vuur breidde zich sneller uit dan normaal, verklaarde de plaatsvervangende brandweerchef Ray Landi. In drie van de afgebrande huizen, zegt hij. werd een door bewoners gebruikte stimulerende stof rush bewaard die had wegens de grote brandbaarheid al meer branden veroorzaakt ..Het is de grootste brand sedert 1906". zei brandweercommandant Andrew Casper .Het is een ware ramp". De schade laat zich nog niet becijferen. DEN HAAG - Dc informateurs I)e Ko ning, Lubbers en Van Thijn proberen haast te maken met hun informatie werk. Zij willen de onderhandelaars van CDA, PvdA en D'66 donderdag al een definitief voorstel voor program ma en zetelverdeling voorleggen. Het premierschap van het nieuwe kabi net lijkt geen struikelblok meer te zijn Volgens Lubbers vindt nu ook de PvdA dat gewerkt moet worden aan een kabi net „waarvoor het CDA zijn kandidaat stelt" Op dit punt zijn volgens de infor mateur „de problemen nu voorbij" Op een nadrukkelijke vraag van Van Agt. of het CDA zelf zijn kandidaat voor DEN HAAG - In het perscentrum N ieuwspoort in Den Haag gaf het informatieteam Lubbers en De Koning nu uitgebreid met de kersverse informateur Ed van Thijn een persconferentie. Foto- Een frisse Van Thijn met een zo op het oog wat uitge bluste Lubbers en De Koning. LONDEN (RTR) - Na een week van ge welddadige rellen in de grote steden zijn vrijdag duizenden politic-agenten in staat van paraatheid gebracht met het oog op verwachte moeilijkheden in het weekeinde. Minister van binnen landse zaken William Whitelaw kon digde aan dat inzet van militairen als laatste redmiddel niet kan worden uit gesloten, hoewel hij ernstige reserves had tegenover zo'n stap. Het voorbeeld van Noord-Ierland heeft geleerd dat inzet van het leger wordt gevolgd door een nieuw probleem, na melijk terugtrekking van het leger, al dus Whitelaw. Maar Whitelaw. op bezoek in Manches ter, zei dat de regering bereid is een op- roer-wet in te dienen bij het parlement, om de bevoegdheden van de politie te genover straatgeweld te versterken. De vorige oproerwet. die na een bestaan van twee eeuwen in 1967 werd afge schaft. machtigde de politie tot het ge bruik van alle geweldsmiddelen tegen oproerige menigten, en kende een ma ximum straf van levenslang voor rellen- makers. De rellen van de nacht van donderdag op vrijdag woedden niet op zo'n grote schaal als in voorgaande nachten, maar de politie verrichtte toen 245 arresta ties in Liverpool, Manchester en wijken van Londen De politie zegt tips te hebben gekregen dat enkele Londense wijken dit week einde het toneel van straatgevechten en plunderingen zullen worden De poli tie. die evenals de politici de eerste da gen volkomen werd verrast door de fel heid en de omvang van het straatge vecht. heeft aangedrongen op betere bescherming. Jim Jardine van de poli- tievakbond vroeg om gepantserde wa gens voor het personeel, beschermende kleding, plastic kogels en waterkanon nen voor de politie. De afgelopen week liepen honderden agenten verwondin gen op Strijdorganisatie Volgens de Britse politie zit er een or ganisatie achter de wijdverbreide rel len van de afgelopen week, die op mili taire leest zou opereren, compleet met een spionage netwerk en mobiele bom- werkplaatsen. De politie meent ook dat de reeks plun deringen na de eerste uitbarsting zoda nig was georganiseerd dat de politie de aandacht moest spreiden over een groot aantal gebieden en werd afgeleid van de echte brandhaarden. Het hoofd van de politie in Manchester James Anderton. sprak van een vorm van guerrilla-strijd De politie zelfheeft tot dusver geen ver band gelégd tussen de rellen en politie ke extremisten, maar sommige kranten en politici suggereren dat linkse acti visten wel een rol hebben gespeeld Die suggesties zijn gebaseerd op pamflet ten die zijn gevonden na rellen, hoewel de recherche volgens een zegsman van Scotland Yard dat verband in dit sta dium niet legt <Zie ook pagina 13). het voorzitterschap mag bepalen, is door Den Uyl en Terlouw bevestigend geantwoord. De rivalen Den Uyl en Van Agt zijn elkaar volgens Lubbers aan het begin van de vergadering van vrijdag „in figuurlijke zin m de armen geval len ".zeggend „wij gaan nu bouwen aan óns kabinet". .De dne informateurs en de drie fractie leiders hebben vrijdagmiddag en -avond langdurig met elkaar beraads laagd over de nog op te lossen proble men Dat gebeurde nadat koningin Beatrix de vice-voorzitter van de PvdA- fractie, drs. Ed van Thijn. had benoemd tot de derde informateur. Volgens de opdracht moeten de infor mateurs „de nog resterende proble men" oplossen. Het premierschap be hoort daar nauwelijks meer bij. Ed van Thijn zei vrijdag dat „de marges in deze zaak uiterst klein zijn". De overeen stemming tussen de informateurs hiei- over zal niet moeilijk te verkrijgen zijn. vond Van Thijn Gele trui Volgens de PvdA-informateur „rijdt Van Agt nu in de gele trui. maar zullen wc nog enkele etappes moeten afleg gen, waaronder een ploegentijdrit. De voorsprong van Van Agt is echter groot, dat is de politieke realiteit". De komende dagen gpan de informa teurs proberen samen voorstellen te formuleren, „waarin elk element een evenwichtige plaats krijgt", aldus Van Thijn De fractieleiders zelf nemen daar niet aan deel. Van Agt gaat tot en met woensdag naar de Tour de France. Ter louw gaat zeilen. De onderhandelingen worden dus pas volgende week donder dag weer voortgezet In het beraad van vrijdag zijn alle pro grammatische problemen doorgespro ken. Volgens informateur De Koning kwamen daarbij achtereenvolgens dc inkomensmatiging, de positie van de minima, de ombuigingen en de aard gasproblemen aan bod. Ook werd ge sproken over defensie, kernenergie, abortus en de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. BRIXTON - In de Londense n waarin hoofd: al vroeg de straat op. Ze bekogelden de politie met slene Honderden politieagenten uaren ui korte tijd ter plaatse voerder. Foto De jeugdigen in Buxton bliezen tijdens de -• Hen t trokken 400 zwarte jongelui vrijdagavond i auto in brand en gooiden winkelruiten in. <nel onder controle, zo zei een pohtiewoord- VLISSINGEN- Zeeland is zonder veel problemen het eerste échte vakantieweekeinde ingegaan. Met de sluiting van de scholen in de provincies Zeeland, Brabant en Limburg en met het begin van de bouwvakvakantie, is het toeris tenseizoen sinds vrijdag aange broken. Op de Zeeuwse wegen was daar gisteren nog nauwelijks iets van te merken. Aan het eind van de middag was het wel iets drukker dan normaal, maar nergens deden zich grote opstoppingen voor. De toerist die zijn keuze op Zeeland heeft laten vallen om er een paar weken op adem te komen, kan nog overal terecht Op de campings, bungalowparken, in hotels, pen sions en bij particulieren, er is nog volop plaats De verwachtingen van directeur tSlot zie pag. 9 kol. 2) In Britse politiekringen vraagt men zich af of het brute straatgeweld en de openlijke oorlog met de handhavers van de openbare orde in de Londense wijk Southhall en in het. Toxteth-dis- trict van Liverpool misschien niet het einde inluiden van het tijdperk van de ..bobbies", van wie er velen ernstige verwondingen opliepen. De Engelse po litieman, de 'bobby', is in tegenstelling tot zijn collega's m andere westerse lan den in het algemeen niet gewend aan en niet voorbereid op zulke vormen van massaal geweld zoals Londen en Liver pool troffen Hij moet het gevecht in. slechts beschermd door een wat stevi ger versie van zijn opvallende hoofd deksel en met een lichtgewicht plastic schild. Hij draagt geen wapenstok, geen sabel. Tot het uitbreken van de jongste rellen zagen weinigen het nut van een zwaardere weerbaarheid van het poli tiepersoneel in. Maar tegen een menig te. gewapend met kolenschoppen, bak stenen. flessen, ijzeren staven, benzine bommen en voertuigen die als storm ram worden gebruikt, haalt een muur tje van bobbies' weimg uit Politievak bondsman John Keyte stelde geschrok ken vast „Wij hebben er altijd op toege zien niet af te wijken van het normale beeld dat men heeft van de politie Maar nu schijnt dat niet langer vol te houden te zijn." En 'ijzeren lady', pre mier Margaret Thatcher, heeft een dra matisch beroep op het Engelse volk ge daan ertoe bij te dragen dat het geweld in de grote steden wordt gestopt. „De meesten van ons konden met geloven dat dit soort dingen in ons land zouden kunnen gebeuren'voegde ze er ont daan aan toe. Velen zijn op zoek naar achtergron den en oorzaken van uitbarstingen, zoals zich de afgelopen weken in een serie Engelse steden hebben voorge daan en zoals er van tijd tot tijd ziin te signaleren in andere westerse metropo len. waar ailerlei problemen tot een kennelijk kookpunt zijn geraakt. De on lustgevoelens. de botsende belangen, de onverdraagzaamheid tussen groepe ringen van andere culturen en rassen, de brede stroom van onvrede met aller lei maatschappelijke situaties. - ze wor den met elkaar in verband gebracht en zijn soms aanleiding voor verklaringen en begrip, voor een verschuiving van grenzen in tolerantie ook. Maar een der gelijke 'doorlichting' van de problemen heeft nog maar zelden een begin van een oplossing aangedragen. Slechte, in verkrotte achterbuurten van grote ste den vaak erbarmelijke woonomstan digheden, schrikbarend hoge werkloos heid en raciale spanningen zijn in een eerste opwelling aangeduid als de ach terliggende oorzaken van de recente veldslagen met de politie m de Engelse industriesteden. Het is zeer de vraag of het overkokende geweld in Londen. Li verpool en Manchester zich zo eenvou dig laat onderbrengen in achtergron den Net zo min als vandalisme, toene mende onverschilligheid daarover en met zelden goedpraten daarvan zich met enige logica laten verklaren. In de gTote steden van de westerse wereld zit ten de ziektekiemen voor uitbarstin gen, waarvan we de omvang nog op geen stukken na kennen. Hoe gehard we voor de dagelijkse portie geweld- nieuws ook geworden zijn. De rellen in Engeland zijn een climax, maar zeker niet de laatste. Het zou te hopen zijn dat de richting vooreen daadwerkelijke be strijding van deze angstige ontwikke ling zich even vanzelfsprekend liet voorspellen. vdM HONGKONG (AP) - Een Belgische za kenman, de30-jarig^ diamantair Serge Zayman. is vrijdag in Hongkong be roofd van juwelen ter waarde van twee miljoen dollar 5.4 miljoen gulden). Het betreft de grootste roof in Hone- kongs historie, aldus de politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1