PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Miljarden-order voor Ballast Nedam Partijen twisten over rol derde informateur Na Londen en Liverpool nu rellen in Manchester DEN UYL: NIEUW ONDERZOEK PREMIERSCHAP vandaag Opdracht bouw schuiven voor Oosterscheldedam Israëliërs slaags met VN-eenheid ONVERWACHTE TOESPRAAK BRITSE PREMIER Warm Zonnig en warm, maar later op de dag kans op een regen- of onweersbui. Mid- dagtemperatuur omstreeks 2" graden. Zwakke tot matige oostelijke wind. 224e jaargang no. 158 Donderdag 9 juli 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST AMSTELVEEN (ANP) - In Bahrein is woensdag het contract onderte kend voor de bouw van een vaste verbinding tussen het eiland Bah rein en Saoedi-Arabie door de Bal- last-Nedam Groep, in combinatie met de Saoedische aannemings maatschappij Bandar. De bouwsom bedraagt ruim f 5 miljard, zo heeft Ballast-Nedam bekendgemaakt. De ongeveer 25 km lange verbinding, waarvan de helft als dam wordt uit gevoerd, zal voor het te overbruggen deel bestaan uit vijf ongelijke brug- vakken. De brug-damverbinding tussen Bah rein en Saoedi-Arabie ligt in open zee en is volgens Ballast-Nedam een uit gesproken waterbouwkundig werk De bouw zal 4,5 jaar vergen. De Wereldbank is nauw betrokken geweest bij de selectie van de uit te nodigen bedrijven en de evaluatie van de aanbiedingen. Zij trad hierbij De zestien aanbiedingen in staal en in beton waren afkomstig uit de V.S.. Japan. Frankrijk. West-Duitsland, Nederland, Engeland, Italië. Belgie, Griekenland en Saoedi-Arabie Daar de aanbiedingen dikwijls nog waren voorzien van alternatieven, werden opdrachtgevers en Wereld bank voor een groot aantal techni sche en financiële vraagstukken ge plaatst. aldus de raad van bestuur van Ballast-Nedam. Het alternatieve ontwerp van Bal last-Nedam in gewapend en voorge spannen beton tegen een bouwsom van f 1.5 miljard werd tenslotte uit verkoren. Ballast-Nedam heeft deze nieuwe op dracht en de onlangs bekendge maakt vervolgopdracht van f 1 mil jard voor het nederzettingenproject in Saoedi-Arabie verkregen na inten sieve voorbereiding en onderhande lingen. die ongeveer anderdhalfjaar hebben geduurd Invloed Zoals ook in het verleden het geval was. zal een aanzienlijk deel van de aanneemsom van beide contracten in Nederland worden besteed. De po sitieve invloed op de Nederlandse economie is volgens Ballast-Nedam nog aanzienlijk groter dan de om vang van dc directe bestedingen. Het is volgens de raad van bestuur bovendien duidelijk, dat de recente koersstijging van de Amerikaanse dollar ten opzichte van de gulden de kans voor het plaatsen van orders in Nederland vergroot Polen: dilemma voor Rusland i Van ome parlementaire redactiei DEN HAAG - Het premierschap is ook woensdag weer het voornaamste discussiepunt gebleven bij de onderhandelingen voor een nieuw kabinet. De PvdA wil dat drs. Ed van Thijn aan het informateursduo wordt toegevoegd, maar CDA en PvdA zijn het nog oneens over het antwoord op de vraag of vervolgens opnieuw onderzocht moet worden of een andere CDA'er dan Van Agt premier kan worden. stel Van Agt noemde het ..onelegant tegenover de huidige informateurs. Vol gens zijn woordvoerder is het zelfs bijna beledigend. In een persverklaring, uit gegeven door Van Agt na overleg met het fractiebestuur, legde deze er de na druk op dat het huidige duo de proble men moet specificeren. Volgens het CDA is duidelijk dat pas daarna beke ken kan worden of een derde informa teur nodig is. n van de beide informa teurs belangrijke werkstukken tot stand zijn gekomen waarover de frac ties al zijn geraadpleegd. Welke positie gaat Van Thijn ten op zichte van die werkstukken die het ka rakter hebben van compromissen inne men. zo vraagt Van Agt zich af. Ondanks zijn bezwaren is het CDA be reid Den Uyl' voorstel ernstig te over wegen. De woordvoerder van de D'66-ffactie noemde de wens om Van Thijn aan het informatieteam toe te voegen billijk, maar volgens D'66 valt verder onder zoek naar het premierschap niet onder dp overgebleven problemen, zoals de in formateurs die zien. De informateurs zullen pas een besluit winkelbestand Volgens de consulent voor handel, am- bachte en diensten in Zeeland. mrJ.F. Wljsma ls er geen sprake van een cri sissituatie fri het Vlissingse winkelbe stand, ondanks de leegstand van onge veer twintig winkelpanden ln de bin nenstad. Door de teruggang in de be steedbare inkomens van de consu ment beginnen, zo stelt hij nu overal klappen te vallen in de middenstand. Doordat de mensen duidelijker gaan kiezen wat en waar zij gaan kopen, ont staat hier en daar 'overbewinkeling'. PAGINA 3 vermindering Het -Wetenschappelijk Instituut van het CDA bepleit een sterke verminde ring van de progressie in de loon- en inkomstenbelasting tot maximaal 60 procent (thans 72 procent). Tegelijk moeten dan de aftrekposten worden beperkt en moet er een aparte regeling komen voor gehuwden en samenwo nenden. PAGINA 4 vakantie Collectieve vakanUe ln de bouw. We moeten ver in de tijd terug om de her komst daarvan op te sporen. B. Zoe thout. bestuurder van de Bouw- en Houtbonden FNV in Woerden ..Deja- ren '30. Toen waren we nog niet aan vakantie gewend. De eerste vakantie week werd er doorgedrukt, maar de bonden waren bang dat menige bouw vakarbeider rustig zou doorwerken Dus hebben ze gezegd als alle bedrij ven sluiten, kan er ook geen mens werken. Zo is het begonnen" PAGINA 7 niet aantasten De Yerseke Moer is van bijzonder gro te betekenis als laatste nlet-verkavel- de deel van het zogenaamde Oudland in Zeeland Bij eventuele uitvoering van een ruilverkaveling mogen de na tuurwetenschappelijke, landscappe- Hjke en cultuurhistorische waarden dan ook niet worden aangetast. Dit houdt derhalve een beperking in van de mogelijkheden om flinke delen van het gebied zo goed mogelijk in te rich ten voor modeme landbouw PAGINA 15 matigen Als Freddy Maertens genoeg discipli ne op kan brengen om de aanwijzingen van zijn reeds bejaarde ploegleider Lomme Driessens op te volgen, zal hi) zich na vandaag (donderdagi moeten matigen ln zijn zegedrang. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en U Opinie en achtergrond: 4 Sport: 13 en 15 Kunst en cultuur: 16 Radio en televisie: 17 Financieel: 19 nadat elk van de drie partijen haar standpunt bepaald heeft De on derhandelingen worden mogelijk van ochtend weer voortgezet. Zij werden woensdagmiddag na enkele uren al ge schorst omdat Van Agt zich eerst met zijn CD A-top over het voorstel van Den Uyl wilde beraden. Den Uyl stelde bij de hervatting van de besprekingen voor om Van Thijn, thans vice-voorzitter van de PvdA-fractie, toe te voegen aan het duo Lubbers en De Koning. Dit ..team" zou dan de zes. nog resterende, voornaamste geschilpun ten in kaart moeten brengen. Nadruk kelijk wees Den Uyl erop dat ook het premierschap een van deze punten is. Onelegant Het CDA reageerde gebelgd op dit voor- PvdA'leider Den Uyl toonde zich over dit antwoord teleurgesteld PvdA-leider Den Uyl toonde zich over dit antwoord teleurgesteld In het afgelopen weekend heeftnaar in CDA-kringen valt te vernemen, dr Zyl- stra. president van de Nederlandse Bank, zich met bereid verklaard het te formeren kabinet te gaan leiden. Toch is de PvdA er nog niet voor honderd procent van overtuigd dat er binnen het CDA geen andere premier dan Van Agt te vinden is, zo zei een PvdA-woord- voerder. Gelijkwaardigheid Den Uyl zei woensdagavond dat de frac- (Slot zie pag. 3 kol. 5) DEN HAAG - Ed van Thijn verlaat hier het gebouw van de eerste kamer na zijn gesprek met de informateurs, woensdagmiddag. Leeuwen buizen in Zwijndrecht en SIF Roermond. Er wordt 11 000 ton aan bui zen verwerkt De opdracht wordt nog uitgebreid met enkele deelcontracten voor onder meer de elekrische installa tie van de stormvloedkering. ORDER VAN 395 MILJOEN GULDEN DEN HAAG - Rijkswaterstaat heeft de stalen schuiven en bewegingswcrken, de 'deuren' waarmee de Oosterschelde dam moet kunnen worden afgesloten, besteld bij de Combinatie Constructie werken Oosterschelde Ostem. Het gaat om een bedrag van 395 miljoen gulden. Officiële opdrachtgever is de hoofdin- genier-directeur van de directie brug gen van rijkswaterstaat, namens mi nister Tui jnman van verkeer en water staat. .Het materiaal moet in '86 worden opge leverd, zodat het in de monding van de zeearm aan de pijlers bevestigd kan worden voordat dat jaar het stormsei zoen - september, oktober - begint Rijkswaterstaat richt haar hele plan ning op het ogenblik op dat moment; in eerste instantie moest het werk voor eind '85 klaar zijn, maar dat bleek niet haalbaar te zijn. Ostem heeft, zoals gezegd, de opdracht gekregen. Ostem is een samenwer kingsverband tussen Grootint bv te Zwijndrecht en Hollandia Kloos nv te Krimpen aan de IJssel. Ostem is hoof- aannemer; het verstrekt deelopdrach ten aan tien verschillende constructie bedrijven. die onderdelen van het con structiewerk van de schuiven prefabri ceren De twee deelnemers in Ostem verzorgen beide de voorassemblage. De Groot Constructie in Zwijndrecht voert de eindasserrrblage uit. waarna Kloos- Kinderdijk de montage voor haar reke ning neemt. Fabricage en assemblage van de bewe- gingswerken is door Ostem opgedragen aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, die ook weer een deel uitbesteedt. De schuiven kosten onge veer 160 miljoen gulden, de bewegings- werken ongeveer 235 mfijoen. Het Rijk heeft al een deel van het mate riaal besteld. Stalen buizen voor de schuiven worden geleverd door Van BEIROET/JERUZALEM (UPI/GPDl - Een gemeenschappelijke patrouille van het Israëlische leger en de rechtse militie in Zuid-Libanon is woensdag slaags geraakt met Ieren van de VN- vredesmacht aldaar. Een woordvoerder van de VN die dit in Beiroet bekendmaakte, zei dat de pa trouille die probeerde de bufferzone bij het dorp Baraashlt binnen te dringen, door het Ierse bataljon werd tegenge houden. Het vuurgevecht duurde een half uur DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP) - De rijkspolitie in Driebergen en de ANWB verwachten dat het het komende weekeinde druk zal wor den op de wegen in Nederland, Frankrijk, België en West-Duits land. In eigen land zal de drukte groter zijn dan normaal omdat dan de scholen in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg met vakantie gaan Grote problemen zullen waar schijnlijk uitblijven, aldus de rijks politie Ongeveer 2,5 miljoen Fransen gaan het weekeinde op vakantie. De drukte zal zich vooral concentreren op de Autoroute Du Soleil (Parijs- Lyon-Marseille) tussen Beaume en Orange, en op de uitvalswegen rond Parijs. Aangezien de nationa le feestdag van Frankrijk (14 julil op een dinsdag valt, zullen veel Fransen op maandag ook vrijne- men, zodat ze een extra lang week einde hebben. In West-Duitsland beginnen de vakanties in de deelstaat Baden- Württemberg en bij de Volkswa genfabrieken. Files kunnen ont staan op de volgende wegen; Frankfurt-Neurenberg-München (A3-A9)de rondweg om Miinchen, Frankfurt-Basel (A5). Stuttgart- München-Salzburg (A8) en Stutt- gart^Sin gen iA81-A83i. Ook bij de grensovergangen met Oostenrijk en Denemarken kan vertraging op treden. In België moet het verkeer reke ning houden met mogelijke stipt- heidsacties van de Franse doua niers aan de grenspost Rekkem. Vooral het verkeer op de E3 (Ant- werpen-Gent-Lille) kan hierdoor worden getroffen, LONDEN (DPA/RTR) - De Britse pre mier, Maragaret Thatcher, heeft de meer dan 2,5 miljoen Britse werklozen woensdagavond in een onverwachte toespraak voor de televisie geen hoop gegeven op een oplossing van hun pro blemen en harde tijden in het vooruit zicht gesteld. Tegelijk verwierp zij het toenemende geweld in de steden en waarschuwde tegen vernietiging van traditionele waarden. Met het oog op de gevechten tussen jon geren en de politie in Londen. Liverpool en Manchester zei zij dat een vrije ge meenschap slechts kan blijven bestaan wanneer de wet in acht wordt genomen. Zij eiste dat aan de ..door niets te rechtvaardigen" ernstige onlusten on middellijk een eind zou worden ge maakt. Zij zei ook begrip te hebben voor het „persoonlijke leed" van de werklozen, maar maakte duidelijk dat de ijzeren bespanngspolitiek zou wor den gehandhaafd. In Manchester braken woensdagoch tend rellen uit. Grote groepen jongeren trokken door de straten van de wijk Moss Side waar minstens vijf winkels in brand werden gesloken, aldus functio narissen van de brandweer De rellen kwamen slechts enkele uren nadat honderden zwarte en een aantal blanke jeugdigen stenen gooiend en plunderend door dc Londense wijk Woodgreen waren getrokken Manches ter. ligt zestig kilometer vs>n n stad Liverpool waar hele straten na drie nachten van rellen die zaterdac waren begonnen in een slagveld wanen anderd. In de afgelopen dagen zijn hon derden politiemannen bij de onlusten gewond geraakt. MANCHESTER - Tcnvijl op de achtergrond brandweerlieden aan het blussen zyn bespreken politieagenten in een straat in Manchester de gebeurtenissen van de afgelopen dag. waarbij grote vernielingen werden aangericht door honderden jeugdigen Manchester is de derde grote stad die in de afgelopen dagen door rellen werd opgeschrikt. rolgende week dinsdag be gint in Warschau het met zoveel spanning tegemoet ge- pjSg&( ziene congres van de Poolse communistische partij, waar- op de koers voor de komende jaren zal worden uitgezet. Het wordt niet alleen een besiissende week voor de toekomst van de Poolse communis tische partij, maar het wel en wee van de natie, ja zelfs het bestaan van Polen staat op het spel. Onder impulsen van de nauwelijks een jaar geleden opge richte onafhankelijke vakbond Solida riteit. is het vernieuwingsproces ook de partijgelederen binnengeslopen en zelfs in de top van de Poolse regering staan velen welwillend tegenover het nieuwe fenomeen. Da&rom ook is het komende congres van de CP van zo'n groot belang. Een derde van de drie mil joen leden tellende Communistische Partij van Polen is tevens lid van Soli dariteit. De stem van de vnje vakbond is derhalve sterk vertegenwoordigd. Heel verstandig wordt gesproken over 'socialistische vernieuwingen' die ab soluut niet de pretentie hebben het hui dige systeem overboord te gooien. Bin nen de smalle marges van het commu nistische systeem willen de Poolse her vormers - en zij zijn te vinden tot in de communistische party - op democrati sche wyze veranderingen aanbrengen. De vraag is nu hoever het partijcongres zal durven gaan. Het feit alleen al. dat acht van de tien afgevaardigden naar het congres nieuwelingen zyn. van wie velen de ideeën van Solidariteit aan» hangen, houdt de belofte in van blijven de veranderingen. Maar helaas hebben de Polen het niet alleen voor het zeg gen. Zij behoren nu eenmaal tot de Rus sische invloedssfeer en dat brengt be perkingen met zich mee. Het partijcon gres zal met één oog gericht op Moskou zodanige beslissingen moeten nemen, dat de communistische gemeenschap er geen aanstoot aan neemt. Een bijna onmogelijke opgave De onzekere factor is en blijft, in dit alles de Sowjet-Unie, die de afgelo pen maanden niets heeft nagelaten om de hervormingsgezinde Polen te intimi deren. De Russen zouden er heel wat voor over hebben als zy de progressieve beweging in Polen buitenspel konden zetten. Maar een jaar na de eerste mas sale stakingen slaat de balans in tal van opzichten ten gunste door van de demo cratisch gezinde krachten. Onlangs verklaarde de voorzitter van de onaf hankelijke vakbond Lech Walesa nog. dat er onder geen enkele voorwaarde een weg terug is. Met andere woorden; wie de vernieuwingstendensen een halt wil toeroepen vindt de machtige vak bond op zijn weg. De Sowjet-Unie is zich van dit alles scherp bewust. Het afvaar digen van minister Gromyko naar War schau. enkele weken voor het party con gres is nauwehjks meer dan een onbe holpen manoeuvre van het Kremlin om op de valreep nog te redden wat er te redden valt. Zo af en toe komt de inmid dels al vijf-, zesmaal veranderde Poolse regering de Russen tegemoet, maar veel heeft dat niet om het lijf- De één uur durende staking van gisteren byvoor- beeld liet weer een regering zien. die niet tot concessies bereid is. Erg zwaar zullen de stakers daar niet aan tillen, want zy begrijpen evenzeer, dat de rege ring op dit moment, zo kort voor het beslissende partycongres, zyn vingers liever niet brandt. Wat zyn de mogelykheden voor de Sowjet-Unie om de ontwikkelin gen in Polen een halt toe te roepen? In de laatste twaalf maanden is gebleken, dat de Polen, zy het uiterst voorzichtig, hun eigen weg zoeken in het labyrint van vastgelopen communistische dog ma's. Beloften noch dreigementen van de kant van Rusland en de Warschau- pactlanden konden de Polen op de door Moskou gewenste weg brengen Het de mocratische proces, dat zich in nauwe hjks een jaar met name aan de basis heeft ontwikkeld, is pure kettery in de ogen van de machthebbers m het Kremlin, maar tot nu toe hebben zij niet willen of kunnen interveniëren. De Sowjets schrikken duidelyk terug van een dergeiyke definitieve stap als inter ventie. die op het buitenlandse politie ke vlak vergaande consequenties zou hebben. Het is zelfs zo. dat de Sowjet- Unie in de afgelopen maanden meer economische steun aan Poien heeft ge geven dan in welke overeenkomstige periode tevoren. Evenzovele bewyzen. dat de heren in het Kremlin terugdein zen voor de beslissende stap; interven tie. Trouwens, de Polen - inclusief de vertegenwoordigers van Solidariteit - blyven by hoog en laag volhouden, dat zy de politieke deüng van Europa als een voldongen feit zien Het gevaar voor de Sowjet-Unie dreigt veel meer op lan gere termyn. De nieuwe vryheden in Polen zouden de andere satellieten wel eens gevoelig kunnen doen zyn voor het Poolse virus: communisme met een de mocratische saus overgoten. Als de Sowjet-Unie het als een "heilige taak' bUjft zien om de grenzen van de socialis tische gemeenschap te verdedigen, is de toestand explosief voor de Polen. De aankondiging, dat twee dagen voor het begin van het partycongres opnieuw militaire oefeningen zullen worden ge houden m en naby Polen is verre van bemoedigend. Daaraan vergaande con clusies verbinden in verband met een mogelijke inval in Polen gaat iets te ver Het hoort allemaal bij het lugubere spel, dat de Russen met hun bondge noot Polen spelen. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1