PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA houdt vast aan kandidatuur Van Agt Polen blijft 'schakel' in socialistisch kamp GULF TREKT INVESTERINGEN IN DePZC hi Dijk van een krant INFORMATIE LIJKT VASTGELOPEN vandaag Hevige acties rond bezet kantoor van de 'Amicales' VERKLARING NA BEZOEK GROMYKO Sportfietsers verongelukt Zwendelaarster gaf zich uit voor dochter van prinses Juliana Half miljard gulden in het Europoortgehied Weinig verandering Droog weer en wolkenvelden. Vrij krachtige zuidwestelijke wind Middagtemperatuur van 17 tot 22 gra den. izie pagina 3). 224e jaargang no. 156 Maandag 6 juli 1981 Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De poging om een kabinet van CDA, PvdA en D'66 te vormen zal vandaag zo goed als zeker vastlopen, nu CDA-leider Van Agt vasthoudt aan zijnskandidatuur voor het premierschap. Fractie en partijbestuur van het CDA schaarden zich zaterdag als één man achter Van Agt. Den Uyl (PvdA) en in mindere mate ook Terlouw (D'66) bleven diens kandidatuur echter afwijzen. Zowel CDA-fractie als -partijbestuur vinden overigens nog steeds dat het kabinet met PvdA en D'66 er moet komen. Wanneer dat niet lukt, komt dat volgens het CDA door de „blokkade" die de twee andere partijen tegen Van Agt opwerpen. Het CDA-partijbestuur noemde zater dag de mogelijkheden van een natio naal kabinet of een kabinet van CDA met VVD en steun van de kleine rechtse partijen „ongewenst". In de CDA-frac tie zeiden echter diverse leden deze mo gelijkheden nadrukkelijk te willen openhouden. Den Uyl en Terlouw willen dat de in formateurs Lubbers en De Koning (zelf leden van de CDA-fractie, al waren zij daar zaterdag niet aanwezig) vandaag met voorstellen komen om de impasse te doorbreken. Zijn de informateurs echter niet van plan hun uitgangspunt, dat Van Agt premier moet worden, te laten varen, dan is hun werk vastgelo pen. In dat geval zou een nieuwe informa teur uit CDA-kring kunnen proberen de breuk te lijmen. Dat moet dan iemand zijn die niet in de kamerfractie zit. ten einde vrijuit met andere voorstellen voor het premierschap te kunnen ko men. In Den Haag circuleren in dit ver band de namen van oud-partijvoorzit ter Piet Steenkamp en oud-minister prof. W. F. de Gaay Fortman sr. Een andere mogelijkheid is, dat de for- kottervisserij De Zeeuwse vissers hebben grote moeite met het overheidsbeleid voor de visserij in de twaalf-mijlszone. Zevt- bel-voorzitter J, van den Bos beklem toonde zaterdag tijdens de reünie van de kottersector van de vissersvereni ging in Colijnsplaat, dat het moeilijk is te verteren dat nieuwe vaartuigen die juist voor deze zone zijn gebouwd, hun netten elders moeten uitgooien executies In het afgelopen weekeinde zijn m Iran 15 mensen geexecuteerd. onder wie ze ven leden van de linkse islamiUsche Moedjadin. In het centrum van Tehe ran brak zondag een gevecht uit tus sen de revolutionaire garde en leden van de linkse groepering. Bij de strijd kwamen drie mensen om het leven knie Een medisch onderzoek tijdens de eer ste rustdag in de Tour de France heeft Bernard Hinault gerustgesteld wat be treft de conditie van zijn knie. De tien de etappe van de ronde Is gewonnen door de Belg René Martens. PAGINA 10 els vader Els Vader speelde ln het afgelopen weekeinde een hoofdrol ln de Neder landse ploeg bij de atletiekwedstrijden ln het Schotse Edinburgh. Hoewel er geen Nederlandse records werden ver beterd, presteerde de damesploeg ver rassend goed en plaatste zich voor de B-flnale van de Europacup kruiningen De Brabantse beroepswielrenner Ger- rie van Gerwen heeft de Ronde van Kruiningen gewonnen Van Gerwen was met twee medevluchters aan de greep van het peloton ontsnapt, maar hij liet het niet op een eindsprint aan komen. Met een indrukwekkende solo greep hij de winst rebel BJöm Borg is er niet in geslaagd Wim bledon voor de zesde maal in successie te winnen De Zweed stuitte in de fina le op'rebel'John McEnroe De22-jari- ge Amerikaan die door zijn optreden ln de halve finale de gunst van het pu bliek verspeelde omdat hij het aan de stok kreeg met de scheidsrechter, be perkte zich in de finale tot sterk tennis en versloeg Borg in vier sets. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14. matiesteven wordt gewend in de rich ting van een coalitie van CDA. WD en D'66. Terlouw zei dit weekeinde echter nog eens. dat hij daaraan nooit zal mee werken. zoals hij vóór de verkiezingen al heeft gezegd. Dergelijke „uitnodigin gen om kiezersbedrog te plegen" ver wierp Terlouw. Gezien de verklaring van het CDA-be- stuur dat een nationaal kabinet en een coalitie van CDA en WD met steun van klein rechts ongewenst zijn, zullen de politici waarschijnlijk ook na een eerste breuk terugkomen bij de „brede coali tie" van CDA, PvdA en D'66 en opnieuw moeten trachten de horde van het pre mierschap te nemen. De CDA-fractie en het partijbestuur vergaderden zaterdag langdurig, na dat PvdA en D'66 vorige week hadden laten weten wel een CDA-premier te zullen accepteren, maar niet Van Agt. Dit na een oproep van Terlouw aan zo wel Van Agt als Den Uyl om zich als kandidaat terug te trekken ten gunste van „een andere CDA-premier". De christen-democratische voorman had toegezegd het weekeinde voor be raad te benutten. Na de verklaringen van fractie en bestuur en na een lawine steunbetuigingen vanuit het hele land -bij het CDA kwamen zaterdag enkele duizenden telefoontjes, brieven en zelfs bloemstukjes binnen - maakte Van Agt duidelijk dat hij niet van plan is terug te treden. Zijn definitieve be sluit maakt hij vandaag aan de onder handelingstafel bekend. Een lichtgewonde bezetter wordt in brandweerkleren afgevoerd om de ge moederen niet nog meer op te laten laaien. ROTTERDAM - De bezetting van het gebouw van de Marokkaanse bewe ging Amicales in Rotterdam door zes leden van Nederlandse en Marok kaanse organisaties heeft gisteren tot ongeregeldheden geleid. In het pand zouden nieuwe be stuursverkiezingen worden gehou den. die vorige maand werden ver hinderd door een actie van tegen standers buiten het gebouw. Vol gens de bezettende organisaties, het Komitee Marokkaanse Arbei ders Rotterdam en de Internatio nale Kommunistenbond onder steunt Amicales „het onderdruk kende regime van de Marokkaanse koning Hassan." In de loop van de dag verzamelden zich voor het zondagmorgen bezet te gebouw enkele honderden Ma rokkanen, die om aan hun onge noegen met de bezetting uiting te geven stenen door de ruiten van het op de eerste verdieping gelegen kantoor gooiden. Politie te paard moest worden inge zet om de opgewonden Marokka nen bij het pand weg te houden. Aan het einde van de middag haal de de brandweer met ladders de zes bezetters uit het kantoor. Vijf werden afgevoerd naar het politie bureau. Een van de bezetters, die bij de stenenregen gewond was ge raakt, moest naar het oogzieken huis worden gebracht. Van Agt speelde de zwartepiet voor een mislukken van de coalitievorming naar PvdA en D'66. „Door mij, de kandidaat van het CDA voor het minister-presi dentschap af te wijzen, wijzen ze mijn partij af', zei hij zaterdag. „Aan ons zal het met liggen als de pogingen niet sla gen". PvdA-leider Den Uyl zei dat juist het CDA een blokkade opwerpt door vast te houden aan Van Agts kandidatuur. „Het CDA probeert iets af te dwingen wat volstrekt onbekend en ongewoon is: dat de premier van een rechts kabi net meteen premier zou worden van een progressief kabinet Het CDA dreigt daarmee het enige kabinet dat op de verkiezingsuitslag past. onmogelijk te maken Een heel zware verantwoorde lijkheid". zei Den Uyl. Geen veto De fractieleider van D'66, Terlouw, zei in een reactie op de verklaringen van het CDA, dat hij nooit een veto tegen Van Agt heeft uitgesproken. „Met mijn voorstel dat zowel Den Uyl als Van Agt zouden afzien van hun aanspraken op het premierschap heb ik alleen gepro beerd een opening te maken in een schijnbaar onoplosbare situatie", zei hij. Van Agt heeft de aversie tegen zijn per soon volledig aan zichzelf te danken, al dus Terlouw Naar zijn mening heeft Van Agt „het erg moeilijk gemaakt (Slot zie pag. 6 kol. 5) VLISSINGEN - Zondagmiddag heeft de Belgische sleepboot 'Fighter' van Union uit Antwerpen de laatste van twee jackets uit het Sloegebied weggesleept. De NAPM heeft hiermee een opdracht voltooid voor twee jackets die als poten moeten dienen voor een boorei land op het continentaal plat in de Noordzee De zeshonderd ton metende jacket was geplaatst op de ponton H 106' en werd in het havengebied begeleid door twee sleepboten van de Nieuwe Vlissingse sleepdienst Vanmiddag (maandag) zal het sleeptransport in Amster dam aankomen waar een andere j acket op hetzelfde pon ton een plaats zal krijgen. Daarna gaat het hele gevaarte naar het continentaal plat waar het grootste kraanschip ter wereld 'Balder' de beide bouwwerken van de ponton zal tillen om ze op de Noordzeebodem te laten zakken. Half vorige week sleepte de Belgische sleepboot 'Boxer de eerste jacket naar de Noordzee. Dit bouwwerk woog ruim 1100 ton Het kraanschip Thor', evenals 'De Bal der' onderdeel van de vloot van de Heerema-groep, zorg de voor het neerlaten van dit gevaarte MOSKOU (UPI/DPA) - De Poolse volksrepubliek blijft een „vaste schakel in de socialistische gemeenschap". Dit staat in een communiqué dat zondag aan het slot van het bezoek van de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, aan Warschau is uitgegeven. De Sowjet-minister reisde zondagmid dag terug naar Moskou waar hij gister avond zijn Britse collega lord Caanng- DELFT (ANP)- Zondagmiddag is in de gemeente Delft de 32-jarige Wiebe Ebe Veenstra uit die plaats verongelukt, toen hij met zijn racefiets aan het hard rijden was op de secundaire weg naast Rijksweg 13 van Rotterdam naar Delft. Volgens de Delftse politie probeerde het slachtoffer op de secundaire weg een bepaalde afstand zo snel mogelijk af te leggen. Daarbij keek hij op een gegeven moment over zyn schouder naar achteren, waardoor hy iets naar links uitweek. Daarbij werd hij ge schept door een passerende automobi list. Het slachtoffer was op slag dood. Zondagmorgen is de 45-jarlge Hendrik Lippinkhof uit Delden (Ov.) overleden aan de gevolgen van een valpartij met zijn racefiets de dag ervoor. Toen reed het slachtoffer samen met zes anderen een trainingsritje in Nijver- dal (gem. Hellendoom). Voor hem kwam iemand ten val, waarna het slachtoffer daar over heen viel Een duikerteam heeft zondagoch tend in een buis onder de Rijksueg-32 in Staphorst het lijk gevonden vati de S- jarigeJan Vos uit Staphorst. De jongen was zaterdagmiddag bij het vissen in het riviertje de Reest gevallen en door de sterke waterstroom meegesleurd in de buis onder de autosnelweg ton zou ontvangen. Polen en de Sowjet- Ume bevestigen in hun gemeenschap pelijke verklaring waarvan de inhoud door het Russische persbureau Tass werd gepubliceerd, dat zij verbonden zijn in een „onverbrekelijke alliantie broederlijke vriendschap en samenwer king, op basis van het marxisme-leni- nisme en het socialistische internatio nalisme. dié ten volle overeenkomen met de levensbelangen van het Sowjet- en het Poolse volk en die de veiligheid en de opbouw van het socialisme en communisme waarborgen". Volgens het communiqué is het overleg van Gromyko met partijleider Stanis- law Kania, premier Wojciech J aruzelslf i en minister van buitenlandse zaken Jo zef Czyrek in een „zakelijke, kameraad schappelijke sfeer" gevoerd. In Warschau zijn waarnemers van oor deel dat uit het bezoek van Gromyko blijkt dat Moskou zich er, zij het mor rend. bij heeft neergelegd dat het Pool se partijcongres op 14 juli begint. Van Russische zyde was de vrees geuit dat op deze bijeenkomst die de sinds vorige zomer ingevoerde hervormingen moet bekrachtigen, radicale wijzigingen in het communistische systeem worden aangebracht. Intussen betichtte het Oostduitse pers bureau ADN zondag wel weer „contra revolutionaire krachten" in Polen er van dat zij met de Westduitse geheime dienst en andere westelijke geheime diensten zouden samenwerken. ADN sprak in dit verband van een „buitengewoon ernstige toestand" voor Polen en de Poolse communisti sche partij, die door „voortdurend op zich heen grijpende contrarevolutio naire en revisionistische activiteit verder wordt verscherpt". PARIJS (AFP) - De Franse politie heeft zaterdag eert 38-jarige vrouw uit de Parijse voorstad Neuilly-Plaisancc aangehouden die. door tc zeggen dat ze een dochter van prinses Juliana was, een aantal zwendelpraktijken met succes be kroond zag. Paulctte Mcnsoreau slaagde er in met een nagemaakte stamboom haar buren ervan te overtuigen dat ze een afstammelinge van het Nederlandse hof was. De buren geloofden dat en leenden haar 130.000 francs. Telefoontjes met het Neder landse hof. zo zei mevrouw Monsoreau, althans, verhoogden de geloofwaardigheid van de zwendelaarster. Ze liep samen met haar 42-jarige echtgenoot tegen de lamp bij een politiccontro le in Bayonne, nadat ze geen voorrang verleende. De auto van het paar bleek na onderzoek te zijn gekocht met cheques die niet gedekt waren. Gestolen vuurwerk bleek dynamiet EUGELSHOVEN (ANP) - De rijkspoli tie van Eijgelshoven in Limburg heeft afgelopen zaterdag de 26-jarige P. N. uit die plaats aangehouden op verden king van diefstal van enkele staven dy namiet uit een magazijn van een grind- hoeve. De verdachte verklaarde tegenover de politie dat hij de staven had weggeno men in de veronderstelling dat het vuurwerk was. De man heeft niet gepro beerd het 'vuurwerk' te ontsteken. De staven dynamiet liggen inmiddels weer in het magazijn in de grindhoeve. die ze gebruikt bij het zoeken naar grind. ROTTERDAM (ANP) - Gulf Oil ziet af van een voorgenomen investering van 200 miljoen dollar in het Rotterdamse Europoort gebied. Het geld, ongeveer 528 miljoen gulden, zou worden ge bruikt voor de bouw van twee chemi sche fabrieken voor olefinen (grond stoffen voor de fabricage van plasticl en voor uitbreiding van de bestaande styreen produktie. Gulf overweegt bo vendien al haar chemische vestigingen in West-Europa, dus ook die in Euro poort van de hand te doen. Daartoe is uit het concern een Ameri- kaans-Europese studiegroep gefor meerd. Dit heeft een woordvoerder van Gulf zondag bekendgemaaV .'ex hoofdkantoor van Gulf i..Ku^ourgh ..i de Verenigde Staten heeft d;t b. .sluit genomen in verband met cc;; olI. daling van de vraag naar chemische pdorukten en een overcapaciteit op dat gebied. De prioriteit in het investeringspro gramma van het concern zijn volgens de woordvoerder van Gulf-Nederland naar de oliesector verschoven. De Gulf raffinaderij in Europoort wordt dan ook ongemoeid gelaten De woordvoerder zei dat de 625 mar. personeel en de on dernemingsraad van de Nederlandse- chemie- en raffinagevestigingen op dc hoogte zyn gebracht De bonden zijn niet ingelicht Hij kon niet zeggen of de werkgelegen heid van de 125 chemie-medewerkers gevaar loopt. Uitspraken daaroverzijn speculatief zo lang de studiegroep nog met het onderzoek bezig is. aldus de Gulf-woordvoerder. die verwacht dat over enkele maanden de onderzoeksre sultaten bekend zijn. Districtsbestuurder Piet Scheele van de Industriebond FNV toonde zich ver baasd dat de vakverenigingen niet in kennis zijn gesteld Hij zei dat de Indus triebond FNV vandaag met Gulf con tact zal opnemen. Het afzeggen van de investeringsplan nen van Gulf betekent een deuk in de miljarden investeringen die voor de petro-chemie in het Waterweggebied op stapel staan. De gemeente Rotter dam wilde zondagavond nog geen com mentaar geven op de mededelingen van de Gulf-woordvoerder. Actie tegen Dollardhaven EMDEN (ANP) - Milieu-actievoer ders van de werkgroep Eemsmond en de Duitse Arbeitsgemeinschaft Grune Kuste (AGK) hebben zater dag de Dollard 'bezet'. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben een vijftiental mensen voor de ha ven van Emden bij de Geise- rucken, een houten huisje op palen gebouwd, dat volgens de actie voerders vier weken continu bezet zal zijn door de beide milieugroe peringen. Met deze actie willen zij een dis cussie op gang brengen omdat zij vinden dat de aanleg van de zoge naamde Dollarthafen moet wor den verhinderd. De haven zal vol gens hen onherstelbare schade aan het milieu aanrichten, omdat dc Duitse overheid het plan heeft om daar petrochemische industrieën te vestigen. De DoUard-actie vond plaats in het kader van een internationale Waddendag. Op 12 plaatsen in Ne derland, West-Duitsland en Dene marken zijn acties gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1