Gromyko zet Poolse regering onder druk Te veel huursubsidie wordt teruggevorderd Vandaag spoedberaad van CDA INGRIJPENDE WIJZIGING KABINET Adje's verrassing Honderden ligplaatsen jachthavens niet bezet d; DRIEENEENHALF MILJOEN OVER POSITIE VAN AGT IN KABINETSFORMATIE f en toe zon Wisselend bewolkt en mogelijk een bui Middagtemperaluur ongeveer 19 gra den. Matige zuidwestelijke wind izie pagina 3). algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL (01180)28000 Van onze correspondent! WENEN - De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko is vrijdag laat in de middag in de Poolse hoofdstad Warschau aangekomen voor wat wordt omschreven als een „kort, vriendschappelijk bezoek". Direct na aankomst had Gromyko al een ontmoeting met de Poolse partijleider Kania, zo liet het Poolse persbureau PAP weten. Enkele uren eerder had het parle ment in Warschau de voorstellen goedgekeurd van premier Jaruzelski. voor een ingrijpende wijziging in de samenstelling van de regering. Gromyko zal gedurende twee dagen met de Poolse partijleiding praten over het partijcongres van de Poolse com munistische partij, dat over tien dagen begint. Dit congres zal voor zover nu kan worden beoordeeld de Poolse com munistische partij niet ingrijpend ver anderen. maar zeker wel de partij naar Pools inzicht hervormen. Naar ver- wachting zal Gromyko, die alö lid van het machtige Politbureau in Warschau is, uiteenzetten tot hoever de Polen in hun hervorming van de partij in de ogen van het Kremlin kunnen gaan. De Poolse minister-president Jaruzels ki keerde in de loop van vrijdag met grote spoed terug uit de Bulgaarse hoofdstad Sofia, waar hij de Poolse de legatie bij de vergadering van de Come- gon (economische samenwerking van Oostblok-landen) heeft geleid. Er werd snel een kabinetszitting ingelast alvo rens hij op het vliegveld van Warschau de hoge Russische gast persoonlijk be groette Tijdens de spoedbijeenkomsl van de regering kwamen vergaande wijzi gingsvoorstellen op tafel voor dc sa menstelling van de regering, vooral op economisch gebied. De Poolse ccono- onderwijs De Nederlandse Federatie van Onder wijsvakorganisaties zegt in een reactie op de waarschuwing van minister Pais, dal de voorgestelde bezuinigin gen vijftienduizend arbeidsplaatsen kunnen kosten, dat het overgrote deel van de besparingen meteen teniet wordt gedaan door extra wachtgelden, uitkeringen en een teruglopende be lastingopbrengst. De NFO verwacht dat alleen door de terugloop van het aantal leerlingen tot 1990 al dertigdui zend arbeidsplaatsen verdwijnen. PAGINA 7 vonnis Een 43-jarige inwoner van Middelburg is door de rechtbank in de Zeeuwse hoofdstad veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf wegens doodslag op zijn voormalige vrouw. PAGINA 9 vakantiereis De ANWB verwacht een toeneming van het aantal gevallen van pech en het aantal ongelukken tijdens de vakantiereis. Dit jaar gaan er meer dan vijf miljoen Nederlanders hun zo mervakantie in het buitenland door brengen Vooral op de heen- en terug reis gebeuren veel ongelukken. De ANWB hamert op een goede voorbe reiding van de vakantiereis chrissy Hana Mandlikova heeft Chris Lloyd- Evert nauwelijks partij kunnen geven in de finale van het damesenkelspel op Wimbledon. De jonge tennister, die op indrukwekkende wijze de finale be reikte. speelde bijzonder maUg en ver loor met 6-2. 6-2. concurrentie De rivaliteit tussen de Franse tourfa voriet Bernard Hinault en de Austra liër Philip Anderson, die een verras sende tweede plaats ln het algemeen klassement inneemt, groeit ziendero gen Hoewel sommige concurrenten verwachten dat de jeugdige Anderson zal instorten, wordt diens mentale kracht steeds groter Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Kunst en cultuur: 11 Sport: 19 en 21 Radio en televisie: 23 Financiën: 25 Zaterdagkrant: 15, 16 en 17. mie maakt een moeilijke tijd door: de produktic liep dit jaar met 14 procent terug ten opzichte van vorig jaar. In totaal werden 18 ministeries door de reorganisatie getroffen. Acht minis ters moeten verdwijnen, en de elf be staande ministeries die zich bezig hou den met economisch beleid bracht de premier terug tot zes. Er werden ook een aantal nieuwe min sters benoemd, onder wie Wladislaw Baka, die behalve van de ministerraad ook lid wordt van de regeringscommis sie voor de uitvoering van de hervor mingsplannen. De nieuwe minister voor mijnbouw, in Polen een van de be langrijkste ministersposten, is generaal Jezlaw Petrowski. De teruggelopen produktie van de Poolse mijnen die niet toereikend is om de Oosteuropese industrie draaien de te houden, was onderwerp van felle kritiek door de Warschau-pactlanden tijdens de Comecon-conferentie. Be halve Roemenië vielen alle leden van het Warschau-pact de Polen hard aan vanwege hun tekortkomingen. De Poolse delegatie beloofde alles te doen wat in zijn vermogen ligt om de sterk teruggelopen kolenproduktie, die met meer dan 20 procent is gedaald sinds voor de mijnwerkers vorig jaar de vijf daagse werkweek is ingevoerd, weer op te voeren. Polen, gesteund door andere kleinere communistische landen, sloeg hard te rug naar de Sowjet-Unie Polen verweet de Sowjet-Unie dat het haar bondgeno ten niet genoeg te hulp is gekomen met grotere energieleveranties en het bete re betalingsvoorwaarden voor hun pro- dukten op het moment dat zij het nodig hadden. Aan de vooravond van het bezoek van Gromyko heeft de Poolse veiligheids dienst vijf mensen gearresteerd wegen het bekladden van Russische oorlogs monumenten en graven van Russische soldaten. Twee van hen. aldus het Poolse persagentschap PAP, waren lid van de onafhankelijke vakcentrale So lidariteit. Solidariteit heeft daarop voor het geval dat het inderdaad leden van de vakcentrale zouden zijn, haar verontschuldigingen aangeboden. Men voegde er echter aan toe dat de bekentenissen aan de politie werden gedaan toen de twee beschuldigden, beiden 17 jaar, onder invloed waren. Professor Gero Geri en zijn collega Brunetto Palla van het topografisch instituut van de universiteit van Pisa hebben gisteren de helling van de beroemde toren in die plaats gemeten. Volgens de hoogleraren is de 807-jaar oude, 54 meter hoge marmeren toren in hel afgelopen jaar 0,9 millimeter verder gezakt en zou hij in 30 tot 40 jaar kunnen omvallen. Kinderbijslag werkloze school verlaters loopt enige tijd door DEN HAAG (ANP) - Voor werkloze schoolverlaters van 16 tot en met 20 jaar zal het recht op kinderbijslag nog enige tijd doorlopen. De ministerraad ging vrijdag met een desbetreffend wetsvoorstel akkoord. Het recht op kinderbijslag zal doorlo pen tot het moment dat de werkloze schoolverlater zelfstandig recht op een uitkering in het kader van de algemene bijstandswet verkrijgt Dit zal als regel - in verband met een m te stellen wacht tijd - een halfjaar na het verlaten van de school het geval zijn Voor kinderen die na afloop van een schooljaar de studie beëindigen, zal het recht op KB in het algemeen dus door lopen tot 1 januari, aldus een medede ling na afloop van het wekelijks kabi netsberaad. Een verrassende ontknoping kreeg gisteren de louréiappe van Rochefort naar Nanles. Omdat het compacte peloton in een ijltempo aan de laatste kilometers begon, vencachtte iedereen een massaspurt Niettemin lukte het de pas 22-jarige Ad Wijnands uit Limburg toch nog uit het peloton weg ie flitsen. Alleen de Spaanse kampioen Juan Fernandez kon in het spoor van de Nederlander blijven In de laatste honderd meter dreigde het peloton met Freddy Maertens aan het hoofd zich nog op de vluchters te storten. Maar uit tweede positie spurtte Wijnands naar de étappezege. De jonge Limburger wordt een grote toekomst in de wielersport voorspeld. Jan Raas leidde dit talent bij de beroepsrenners op. Op de foto gaat Wijnands zegevierend over de eindstreep. Voor meer tournieuws pagina 19. Vraag en aanbod in de watersport ,e 'wilde jaren' in de groei van de watersport blijken b6?>Tj;| voor Zeeland voorbij. Van- {gSSSSj daag (zaterdag) opent Co- lijnsplaat een splinternieuwe jachthaven aan de Ooster- schelde met 600 ligplaatsen. Zoals de laatste jaren in dit gewest gebruikelijk zou men zich kunnen voorstellen dat ook bij deze gelegenheid de nieuwe ac commodatie zou worden begroet met de verzuchting dat 'het dan eindelijk na veel en moeizaam werk is gelukt om weer een stukje tegemoet te komen aan de steeds toenemende druk in de vraag naai- ligplaatsen voor de watersport in het zuidwesten van Nederland' In Co- lijnsplaat kunnen constateringen van deze aard achterwege blijven ivoor zover nog iemand behoefte zou hebben zich daarin te begeven). Ze sporen na melijk niet langer met de werkelijkheid. Er is sinds ruim een jaar in de Zeeuwse jachthavens sprake van een niet onaan zienlijke overcapaciteit- Een onderzoek van de redactie van deze krant naar de omvang van de terugloop in belangstel ling voor ügplaatsen heeft opvallende en nog niet eerder met elkaar in ver band gebrachte cijfers opgeleverd. El ders op deze pagina wordt daarvan mel ding gemaakt en verderop in onze ko lommen zijn achtergronden van en reacties op deze ontwikkeling te vin den. Hoewel er de laatste tijd wel steeds meer geluiden over een afnemende vraag naar watersportaccommodatie te beluisteren waren levert het totaal beeld toch een verrassend gegeven op, waarmee in de sfeer van het beleid met het oog op de recreatievoorzieningen in watersportend Zeeland danig rekening zal moeten worden gehouden. DEN HAAG - Ongeveer 5500 ontvangers van individuele huursubsidie hebben in de periode 1978-'79 te veel geld geincasseerd. Dat is gebleken uit een controle van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in samenwerking met de belastingdienst. In totaal is 3.5 miljoen gulden te veel uitgekeerd (op een totaal bedrag van ongeveer een miljard guldeni Het mi nisterie gaat alles terugvorderen. De 5500 ontvangers krijgen binnenkort een bnef waarin het te veel uitgekeerde wordt teruggevraagd. Uit het onderzoek is ook gebleken dat ongeveer 1000 mensen te wemlg huur subsidie hebben ontvangen. Voor deze RSV in de markt voor Bulgaarse miljoenen-order ROTTERDAM (ANP) - Het Rijn-Schel- de-Verolme concern probeert een or der uil Bulgarije voor de levering van twee boorplatforms in de wacht te sle pen. Woordvoerder H- Momber van RSV bevestigde vrijdag dat onderhan delingen met Bulgarije gaande zijn, maar hij voegde daar aan toe dat er nog meer kandidaten zijn. Over de financiering van het project be staat. volgens Momber „zoals gebruike lijk", contact met het ministerie van economische zaken, van financiën en met de Nederlandse credletverzeke- ringmaatschappij groep geldt dat zij het restant alsnog krijgen uitgekeerd. Een woordvoerder van het ministerie zegt dat niet in alle gevallen van frau de sprake is. De afwijkingen ontstaan omdat ontvangers van huursubsidie bij de aanvrage het belastbaar inko men op moeten geven. Sommigen kun nen dat bewust fout doen (dan is er sprake van fraude). Veel anderen doen het onbewust fout. Belangrijk is daar- bij dat de belastingdienst pas achteraf bepaalt wat het feitelijke belastbare inkomen is geweest. Aanleiding tot het onderzoek is niet een vermoeden van grootscheepse fraude. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie gaat het slechts om controle op de begroting van het ministerie. VLISSINGEN - Er zijn. hartje water sport seizoen 1981 in verschillende Zeeuwse jachthavens in totaal enkele honderden ligplaatsen onbezet. De te ruggang in dc economie en de hoge ren testand hebben een duidelijk vertra gende invloed gehad op de vraag naar ligplaatsen, zo bleek uit een peiling van de PZC-redactie onder de onge veer 45 watersporthavens in Zeeland. Het sterkst komt de weerslag van de verminderde vraag naar ligplaatsen tot uiting op het Veerse Meer. Daar zijn. zo bleek bij de rondvraag onder de bedrij ven en gemeenten, die een jachthaven exploiteren, ongeveer tweehonderd lig-, plaatsen met bezet, In het algemeen is de teruggelopen vraag naar ligplaatsen het sterkst merkbaar bij commercieel geëxploiteerde jachthavens, waar in een aantal gevallen ook buiten de lig gelden nog andere verplichtingen voor recreanten gelden. De liggelden in de meeste particulier gedreven jachtha vens zitten wat de Zeeuwse verhoudin gen betreft in de kopgroep, Ze liggen (Slot zie pag. 4 kol. 5) i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede-Kamerfrac tie en het partijbestuur van het CDA komen vandaag in spoedvergaderin gen bijeen om zich te beraden over de positie van CDA-leider Van Agt in de kabinetsformatie. In CDA-kringen werd het vrijdag zeer onwaarschijn lijk geacht dal fractie en bestuur Van Agt zullen laten vallen. Van Agt zal na dit weekeinde beslissen of hij zijn kandidatuur voor het pre mierschap in het nieuwe kabinet hand haafl. Blijft hij. dan is de vorming van een kabinet van CDA. PvdA en D'66 onmogelijk geworden. Bij het CDA zijn gisteren tientallen telefoontjes binnen gekomen van mensen die hun steun aan Van Agt toezegden Ook CDA-afdelingen lieten gisteren we ten, dat Van Agt op geen enkele manier als premier van het nieuw te vormen kabinet mag wijken. Het beraad van fractie en dagelijks be stuur is ingelast omdat Van Agt deze beslissing niet alleen wil en kan nemen. Voor Van Agt zal het advies van de bei de politieke organen zeer zwaar wegen. In de CDA-fractie acht men het nage noeg uitgesloten dat de fractie op Van Agt, liet beroep zal doen te vertrekken Integendeel, vooraanstaande C'DA'ers zeiden vrijdag eerder dc indruk te heb ben dat fractie en partijbestuur zich juist achter Van Agt zullen opstellen. Een CDA'er die openlijk pleit voor het vertrek van Van Agt zal het in de frac tie bijzonder moeilijk krijgen, zo werd gezegd. Datzelfde geldt voor het dagelijks be stuur van het CDA. dat zaterdagmid dag. na de fractievergadering, bijeen komt Mochten fractie en bestuur Van Agt toch aanraden op te stappen, dan wordt ook nog het algemeen CDA-be- stuur bijeengeroepen, „maar ik denk niet dat dat nodig zal zijn" aldus een CDA-bestuurslid Overigens zal Van Agt zijn definitieve besluit vrijwel zeker pas maandag, tij dens de onderhandelingen met de in formateurs en de fractieleiders Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66). bekend maken. Besluit hij aan te blijven, dan is daarmee een einde gekomen aan de informatie Lubbers-De Koning. In politiek Den Haag wordt verwacht dat daii - nadat koningin Beatrix mo gelijk weer alle fractieleiders heeft ge hoord - een nieuwe informateur zal wor den benoemd, die eerst zal proberen de breuk tussen CDA, PvdA en D'66 te lij men. Pas als dat niet lukt, komen ande re mogelijkheden, met bijvoorbeeld de VVD. in onderzoek YVD-leider Wiegel bekritiseerde vrij dag de gebeurtenissen in de formatie rond Van Agt, „Zoiets kan echt niet. Een partij die zichzelf respecteert, laat haar leider niet het bos insturen", zei hij. Wiegel sprak van „een verzoek, bij na een opdracht aan Van Agt om poli tieke zelfmoord te plegen. Of is het een oproep aan bepaalde CDA'ers om over te gaan tol politieke broedermoord?". Volgens de WD-leider is de houding van PvdA en D'66 „brutaal en bepaald geen bijdrage aan het respect dat onze bevolking kan en wil opbrengen voorde politiek" Van Agt zal niet terugtreden, zo verwacht hij „Dat zou in de achter ban van het CDA tot enorme consterna tie leiden". De VVD-leider zei overigens dat hij het verloop van deze kabinetsformatie slechter vindt dan in 1977. ..Het is al leen maar toegespitst op het premier schap. In 1977 is helemaal niet ter dis cussie geweest of Den Uyl wel minis ter-president zou kunnen zijn", riep Wiegel in herinnering. Discussies over de toekomstige plaats en functie van de watersport (met alles eromheen) in het totaal van de gewenste ruimtelijke ontwikkeling van Zeeland hebben zich de afgelopen jaren bewogen op een spanningsveld Twee gegevens stonden aan de uitein den daarvan. Daar was vanuit de water sport en organisaties ter bevordering van de recreatiemogelijkheden de voor spelling dat de groeiende behoefte aan met name ligplaatsen nog een lange uit loop zou hebben. Daar was vanuit de kringen die zich sterk maken voor de bescherming van natuur, milieu en 'het eigene' van Zeeland tegengas om te ver hinderen dat hier toestanden ontstaan vergelijkbaar met de plassengebieden in Holland en Utrecht. In het ruimtelijk beleid, waar in dit opzicht de politieke keuzes worden gemaakt, werd het be- gip 'draagkracht" voor de reeds be staande en toekomstige watersportge bieden in Veerse Meer Grevelingen en Oosterschelde uitgangspunt voor be slissingen en maatregelen. Voorzichtig heid bij het toestaan en ontwikkelen van plannen die ruimtebeslag vergen voor de watersport is het sleutelwoord geworden bij de voorbereiding van bij voorbeeld het (te herziene) streekplan voor Midden-Zeeland en de nota van de Stuurgroep Oosterschelde die een aan tal beleidsmogelijkheden bood voor de watersport-inrichting van deze straks half afgesloten zeearm Eenheid in be nadering was er overigens lang niet op alle-verdiepingen van het openbaar be stuur dat zich met de watersport bezig houdt Zo gaat men in Den Haag nog steeds uit van de filosofie dat er in het zuidwesten van Nederland de komende vijftien jaar rekening moet worden ge houden met een aanzienlijk groeiende behoefte aan ligplaatsen voor de water sport, die voor een belangrijk deel kan worden ingevuld Staatssecretaris Wal lis de Vries van CRM heeft daarvan vo rige week bij de installatie van de voor lopige raad van bestuur voor de Greve lingen in een toespraak nog eens onom wonden blijk gegeven, Het beleid van menig gemeentebestuur langs de oe vers van de Zeeuwse binnen- en buiten wateren getuigt ook nog steeds van am bities in de watersport. In de voorberei ding van het provinciaal beleid ruimte lijke ordening is de laatste jaren sprake van een gestuurde afremming van de ontwikkeling, een filosofie die in de wa tersport zelf niet vrij was van kritiek. Met de cijfers over een vrij abrupte terugloop in de vraag naar lig plaatsen voor de watersport in de hand kan men zich de vraag stellen of de 'voorzichtigheid' in het beleid niet een stuk vanzelfsprekender wordt. Immers, voornamelijk harde economische wet ten gooien van het ene op het andere moment groei-voorspeüingen omver. De watersport volgt de ontwikkeling in andere takken van de toeristen- en re creatie-industrie. Masten van jachten groeien niet meer tot de hemel. Beslis singen over investeringen in vrij dure voorzieningen worden moeilijker. De rentabiliteit van jachthavens is regel recht in het geding nu wachtlijsten van destijds niet meer dan namen op papier blijken te zijn. Het spanningsveld van de discussie over de toekomstige moge lijkheden en beperkingen van de water sport ln Zeeland zou in de komende ja ren wel eens kunnen wegvallen op een manier, die nog weinigen voor mogelijk hebben gehouden. Waar het om gaat is dat de beleidsmakers (zeker voor de korte termijn) soepel op dit soort on voorspelbare ontwikkelingen inspelen. Wat onvoorspelbaar blijft nu eenmaal de wet van vraag en aanbod. vdM De Wassenaarse projectontwikke laar Leen R.. die icordt verdacht van diverse oplichtingszaken en betrokken te zijn bij de affaire rond de Amster damse ex-notaris mevrouw SS. is don derdag opnieuw aangehouden op het Britse eiland Man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1