Voorstel: extra belasting auto's op LPG en diesel Volop ruimte in vakantiecentra PZCfi KimQMi my lil Speculaties over boodschap Gromyko voor Poolse partij Khomeini: oppositie moet berouw tonen FESTIVAL NIIEUWIE MUZIEK het weer Turken uit Vrije Universiteit GELD NODIG VOOR WERKGELEGENHEID LANDBOUW: OPEN DAG cCh Vertrouwensfunctiesbij KLM roepen vragen op BEPERKTE MILITAIRE MANOEUVRES Begin heeft de beste papieren MEER NEDERLANDERS BLIJVEN IN EIGEN LAND VRIJDAG 3 JULI 1981 PZC/binnen-buiten land DEN HAAG (ANP)- Minister Van der Stee en staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) hebben ,bij de tweede kamer een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in een verhoging van de motorrij tuigenbelasting voor personenauto's, die op diesel en LPG rijden. Deze verhoging maakt deel uit van een pakket maatregelen om de werkgele genheid te stimuleren. Hiertoe werd reeds besloten de accijns op benzine te verhogen per 6 juli, De regering wil ech ter het verschil in belastingdruk tussen enerzijds rijden op LPG of diesel en an derzijds benzine verkleinen. De verho ging moet op 1 september ingaan. In het wetsontwerp wordt voorgesteld de brandstoftoeslag voor LPG-perso- Staatssecretaris drs Klaas de Jong Ozn van onderwijs en wetenschappen treedt in januari in dienst bij de stich ting 'School en evangelie'. Hij volgt drs. T. M. Gilhuis op als voorzitter, die deze functie sinds oktober 1970 heeft be kleed. nenauto's te verhogen met ongeveer 100 procent. Voor auto's met een eigen gewicht van niet meer dan 500 kilo be draagt de voorgestelde toeslag 220 gul den. voor auto's die meer wegen wordt dit bedrag vermeerd met 40 gulden voor elke honderd kilo meer. Voor een popu laire middenklasse LPG-personenauto komt de brandstoftoeslag daarmee op 340 tegenover 164 gulden nu. De totale motorrijtuigenbelasting voor zo'n auto komt daarmee op 671,62 per jaar. Het ministerie van financiën wijst er op. dat bovendien nog provinciale toesla gen zullen gelden, die per provincie ver schillend zijn De brandstoftoeslag voor diesel-per- sonauto's gaat met ongeveer 75 procent omhoog. Voor auto's met een eigen ge wicht van niet meer dan 500 kilo be draagt de voorgestelde toeslag 180 gul den. Voor auto's die meer wegen wordt dit bedrag vermeerderd met 35 gulden voor elke honderd kilo meer. De brand stoftoeslag voor een middenklasse die selpersonenauto (800 kilo) wordt 285 gulden tegenover 164 nu. De motorrij tuigenbelasting voor zo'n auto komt daarmee op 616,62 gulden. De verho ging van deze motorrijtuigenbelastin gen zal de schatkist dit jaar 33 miljoen opleveren en volgend jaar 122 miljoen Bij LPG en diesel heeft men niet geko zen voor verhoging van de brandslo- ADVERTENTIE trekker van de welvaart 4 juli 1981. Ini.: alle VVV-kantoren. faccijns, omdat dit niet alleen perso nenauto's maar ook bedrijfsvoertui gen zou treffen. Bovendien, aldus een toelichting bij het wetsontwerp, is het verschil tussen accijns op diesel en op benzine de laatste jaren toegenomen, zodat diesel naar verhouding goedko per werd. Bij het vaststellen van de verhoging van de motorrijtuigenbe lasting is gelet op het bedrag dat een eventuele accijnsverhoging op diesel zou opleveren. Perioden met zon maar mogelijk ook een bui. Geleidelijk iets hogere temperaturen. Deltagebied Onder invloed van Oceaandepressies blijft het tamelijk onbestendig. Fronten hiervan zullen af en toe de regio berei ken. maar de activiteiten daarvan zul len gering zijn. Het is vandaag wat koe ler. maar de zuidwestelijke winden stu ren morgen zachte, tamelijk vochtige lucht naar Zeeland. Vandaag komen er flinke opklaringen voor. Er kan aan vankelijk een bui vallen maar het wordt later droog. Vanwege de matige tot vrij krachtige westelijke wind is het. koel. De maximum temperatuur wordt ongeveer 18 graden Celsius; vannacht zal de minimum temperatuur 13 graden Celsius zijn. Nautisch bericht Wind west tot noordwest. 3 tot 4 Beau fort, later op de dag krimpend naar zuidwest tot west. 4 tot 5 Beaufort; zicht: eerst matig, later in de ochtend goed, temperatuur kustwater: ruim 15 graden; afwijking xoaterstanden: geen afwijking van betekenis; maximum golfhoogte monding Scheldes: eerst rond de halve meter, later op de dag omstreeks 1 meter. Vooruitzichten voor het weekeinde: za terdag vcclbcwolking en af en toeregen of motregen. Zondag droger met opkla ringen. Maximum temperaturen zater dag 17 graden Celsius, zondag 20 gra den. Aan zee iets koeler. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke winden. Zee- mist zal vooral 's nachts binnendrijven. POLITIEK ONDERZOEK SCHIPHOL- De ondernemingsraad van de KLM wil van de directie weten welke functies bij de luchtvaartmaatschappij gelden als 'vertrouwensfuncties'. De KLM-directie heeft vorige maand toegegeven dat sollicitanten naar dit soort functies worden gecontroleerd op hun politieke betrouwbaarheid. De po litieke 'screening' geschiedt door amb tenaren van Binnenlandse Zaken. De ondernemingsraad van KLM heeft elf vragen geformuleerd, waarop men van de directie een antwoord verwacht. Zo wil de ondernemingsraad onder meer weten wat de criteria zijn die be palen of een sollicitant voor de KLM aanvaardbaar is. Ook vraagt de ondernemingsraad de di rectie of de sollicitant ervan op de hoog te wordt gesteld als hij om politieke re denen wordt afgewezen. Vragen heeft, de ondernemingsraad in dit verband over de promotiekansen van het al in dienst zijnde KLM-personeel. Zij wil weten of ook bij promotie een veilig heidsonderzoek wordt ingesteld en .of de betrokkenen daarvan in kennis wor den gesteld. Vleesgroothandel ontslaat honderd personeelsleden ROTTERDAM (ANP) - De voedings bonden FNV en CNV hebben donder dagochtend de honderd man personeel van de Rotterdamse vlecsgroothandel WH meegedeeld dat zij op straat staan, omdat het bedrijf failliet is. De bedrijfsvereniging voor het slagers- en vleeswarenbedrijf heeft vervolgens voorschotten uitbetaald aan een groot aantal werknemers dat geen salaris over de vorige maand heeft ontvangen. De WH verkeerde al enige tijd in ern stige financiële problemen. Pogingen om andere bedrijven tot overname te bewegen zijn mislukt. Woensdag is de produktie stopgezet. FNV-bestuurdei Pirn van den Bremen wijt het faillisse ment aan wanbeheer van met name en kele figuren die door de aandeelhou ders waren binnengehaald om het be drijf te redden. De bonden schatten de schuldenlast van de vleesgroothandel bij de bedrijfsvereniging op anderhalf miljoen gulden en bij de belasting op* een half miljoen. De gemeente Rotterdam betaalde de WH enige tijd geleden nog een onteige ningsvergoeding van bijna zes miljoen gulden voor verplaatsing naar een in dustrieterrein in de Spaanse Polder. Volgens de gemeentewoordvoerster valt het bedrijf juridisch niets te ma ken. als het geld niet voor de verhuizing is gebruikt. Van de directie was donder dag niemand voor commentaar bereik baar. 4 juli Zon Maan ZON EN MAAN op 05.25 op 08.28 onder 22.02 onder 23.58 Vrijdag: 3 juli Vlissingen Terneuzen Zierlkzee Hansweert Wemeldlnge Kreekrak Brulnisse Zaterdag 4 juli Vlissingen Terneuzen Zierlkzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse uur cm 3.37 254 4.04 278 5.22 183 4.57 285 5.35' 217 5.32 253 6.00 220 uur cm 4.22 253 4.53 276 6.09 182 5.41 284 6.22 216 6.19 252 6.52 219 Laag water Vrijdag 3 .juli Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldlnge Kreekrak Bruinisse Zaterdag 4 juli Vlissingen Terneuzen Zierlkzee Hansweert Wemeldlnge Kreekrak Bruinisse uur cm 10 06 214 1042 224 10.43 157 11.06 246 11.11 179 1128 206 11.25 174 uur cm 10 50 208 11.27 219 11.30 151 11.51 240 11.57 173 12.14 190 12.15 169 uur cm 16.00 241 16.29 267 16.58 165 17.12 271 17.54 195 17.51 230 1827 197 uur cm 16.49 240 17 *7 265 17.38 164 17.58 269 18.43 193 18.40 227 19.15 195 uur cm 22.39 245 23 i 6 256 2313 192 23.41 276 23.36 214 23.54 247 23.48 208 AMSTERDAM - Honderdtwintig Amsterdamse „chris ten-Turken" hebben donderdag een eind gemaakt aan hun bezetting van de kerkzaal in de Vrije Universiteit te Amsterdam. De mensen, die uit angst terug naar Tur kije gestuurd te worden naar de VU waren gevlucht, hebben in totaal zeventig dagen in kerkzaal gezeten. Reden dat de bezetters hun acties nu hebben opgeschort is dat men enig vertrouwen heeft in de toekomst. Zo is de Raad van Kerken druk bezig met het zoeken van oplos singen voor afgewezen asielzoekers in het buitenland Bovendien is de Raad van kerken in druk overleg met het ministerie van justitie. Geen van de „christen-Tur ken" zal worden teruggestuurd zolang dit overleg gaan de is. De CDA-partijraad heeft dit laatste vorige week onder streept. Bovendien hebben fractieleden van de PvdA uitgesproken dat „het ministerie pogingen van de Raad van kerken rond deze zaak serieus dient te nemen". Hoewel het directe gevaar voor uitwijzing is geweken, is een blijvende oplossing nog niet in zicht. Daarom is een appel aan het ministerie van justitie worden aangebo den, waarin erop aangedrongen wordt de Turken de garantie te geven dat zij niet naar Turkije zullen worden teruggestuurd. 7 muziek op de binnenplaats van het ministerie van justitie beëindigden de christen-Turken hun onder- kv... De zuimgheidswedstrijd die jaarljks door de oliemaatschappij Shell in Engeland wordt georgani seerd werd op het Silverstone cir cuit bij londen gewonnen door de 12-jarige Conrad Beale. Zijn door een 50cc motor aangedreven voer tuig reed met één liter benzine 463 kilometer. Door een harde wind op het circuit lukte het niet het baan record, dat op 484 kilometer op één liter staat, te verbeteren. (Van onze correspondent) WENEN - De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko wordt vandaag in Warschau verwacht voor een kort „vriendschappelijk bezoek" aan Polen. Het bezoek valt elf dagen voor het begin van het negende buitengewone partijcongres van de Poolse communistische partij, dat van kardinale betekenis is voor de toekomst van Polen en waarbij nieuwe regels voor het communisme naar Poolse stijl zullen worden vastgesteld. Gromyko bezoekt Polen niet in zijn functie van minister van buitenlandse zaken, maar als lid van het Russische Politbureau. Er wordt in Warschau druk gespecu leerd over de boodschap die Gromyko voor de Poolse communistische partij bij zich zal hebben. In de propaganda machine tegen de gang van zaken in Polen is enige rust gekomen, en dat heeft geleid tot de speculatie dat het Kremlin wanhopig zoekt naar een op lossing van de crisis zonder militair in grijpen, waarbij het Kremlin niet al te veel gezichtsverlies lijdt. Naar wordt aangenomen heeft Gromy ko instructies bij zich voor een tactiek van „lekker maken" waarbij hij Polen een speciale status in het vooruitzicht stelt, met mogelijkheden voor experi menteren met nieuwe vormen van com munisme als de Polen niet te ver gaan en niet te hard van stapel lopen. Tege lijk wordt de intimidatie-stok gehan teerd. door middel van het uitzenden van films over (vroegere) militaire oefe ningen en berichten over gezamenlijke militaire manoeuvres in Silezië. en in j De Verenigde Staten moeten hun mi litaire hulp aan El Salvadot staken. „Wij moeten de Amerikanen steeds op nieuw onder ogen houden dat zij met militaire steun de kracht van president Duarte en de christendemocratische burgers in de junta ondermijnen." Dit verklaarde W. JVergeer. CDA-lid van het Europees parlement, donderdag avond op Schiphol na afloop van een bezoek aan El Salvador Met het socia listische parlementslied len van den Heuvel heeft Vergeer een kleine delega tie van socialisten en christendemocra ten uit het Europese parlement geleid voor een kort bezoek aan El Salvador. het gebied van Pommeren (Pomorze). De beperkte militaire manoeuvres in Silezië zijn bevestigd door waarnemers van buiten, maar er is nog geen spoor waargenomen van oefeningen elders in het land. Goed geïnformeerde kringen gaan er van uit dat de Sowjet-Unie van oordeel JERUZALEM iDPA) - De Israëlische bevolking zal de officiële uitslag van de parlementsverkiezingen waar schijnlijk pas volgende week verne men. Dan zal ook bekend worden, wie presi dent Izchnak Navon de vorming van een nieuwe regering zal opdragen. Hoewel nog steeds niet alle stemmen zijn geteld, bestaat er geen twijfel over dat de nu demissionaire minister-presi dent Begin de beste papieren heeft om met zijn Likoed-partij, in samenwer king met de kleinere religieuze partijen een nieuwe regering te vormen. De ar beiderspartij leidt nog wel met 49 van de 120 zetels in het parlement (Likoed heeft er 48) maar zal geen coalitie kun nen vormen, De arbeiderspartij blijft erop hopen dat president Navon de opdracht om een nieuwe regering te vormen zal geven aan Simon Peres, leider van de grootste partij in Israël. De uitslag van de verkie zingen is pas officieel als hij gepubli ceerd is in het staatsblad 'Reshumot'. TEHERAN (REUTER)-Terwijl donderdag in verschillende delen van Iran weer zeven mensen, bijna allen uit linkse kring, zijn geexecuteerd. riep ayatollah Khomeini groperingen die tegen de Iraanse regering zijn, op berouw te tonen 'voor het te Iaat is'. De Iraanse religieuze leider vroeg alle Iranièrs op te treden als een •inlichtin gendienst" door uit te kijken naar sabo teurs en melding te maken van ver dachte zaken. In Ahwaz in het zuiden van Iran werden donderdag zes mensen terechtgesteld, zo meldde de Iraanse radio. De zevende executie vond plaats in Babol in het noorden. Alle zeven waren door revolu tionaire rechtbanken ter dood veroor deeld wegens 'het voeren van oorlog te gen allah' In z(jn rede tot nabestaanden van de slachtoffers van de bomaanslag op het hoofdkantoor van de islamitische repu blikeinse partfj stelde Khomeini zich impliciet achter de executies van de laatste tijd. „U weet wat volgens de is lam het vonnis is voor mensen die do den, of zelfs mensen bang maken met 00.31 277 00.26 217 00.45 249 00.36 210 Vakantielanden Weersvooruitzichten voor de vakantielan den, geldig voor de eerstvolgende 48 uur: Scandinavié-FinlandVeel bewolking, enke le buien, middagtemperatuur 14-18 graden. Britse Eilanden Wisselend bewolkt, nu en dan buien. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden Benelux: Bewolkt, enige tijd regen, middag temperatuur 18 graden Fiankrijk Wisselend bewolkt, in het noorden enkele buien. Later meer opklaringen, mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden ln het noorden cn 25 graden in het zuiden DuitslandVeel bewolking, enkele buien, middagtemperatuur ongeveer 20 graden Alpengebied In het noorden enige tijd regen, overigens droog en zonnig. Middagtempera tuur ongeveer 22 graden. Landen rond de Middellandse Zee en Bal- kanlandenDroog en zonnig. Middagtempe ratuur 25-30 graden UTRECHT - In heel Nederland is nog volop ruimte in de vakantiecentra. Vooral aan de kust is bijvoorbeeld vol gende week nog ongeveer de helft van de accommodaties (hotels, pensions, bungalows, campings) beschikbaar. Toch is het Nationaal Bureau voor Toe risme van mening dat er dit jaar meer Nederlanders hun vakantie in eigen land doorbrengen dan in 1980. Vaststaat dat de vakantiespreiding dit jaar duidelijk doorwerkt. De drukste periode loopt van half juli tot half au gustus Dan is de bezettingsgraad van bungalows in heel Nederland tussen de 90 en 100 procent. Ook op Schiphol is le merken dat de vakanties zeer gespreid verlopen: er worden geen weekends meer verwacht met, af en aan vliegende toestellen die vele tienduizenden naar het Zuiden brengen. „Alles is gespreid, we vliegen alle dagen van de week. de hele zomer door", zegt een woordvoer der van chartermaatschappij Marti- „Het opmerkelijke is", zegt NBT- woordvoerder W Ruth, „dat er de afge lopen weken totaal geen annuleringen zijn binnengekomen. Door het slechte weer hadden we dat eerlijk gezegd wel een beetje gevreesd" In de toeristen sector durft men zich trouwens toch nog niet al te duidelijk uit te spreken over de verwachtingen voor deze zo mer. „Het weer kan nog een belangrijke invloed hebben op het eindoordeel als het slecht weer blijft, kunnen de cijfers uiteindelijk nog aardig tegenvallen". Het NBT heeft wel geconstateerd dat er weer een geringe trek naar de cara vans is waar te nemen, ten koste van de tenten. „En er zijn weer veel late be slissers, dit jaar. De onzekere economi sche vooruitzichten spelen daar zeker een rol in", aldus Ruth. „De strijd om de 'zwevende toerist' brandt deze weken pas los", zegt een ingewijde in de reiswereld daarover. Hij doelt op de goedkope aanbiedingen die nu los komen en ook op de berichten over runs op de reisbureaus in verband met het slechte weer: dat soort berich ten zijn sterk overdreven Het is wel zo dat vee! mensen nog niet weten of ze op vakantie gaan en zo ja waarheen Wie dit weekend per auto door Duits land wil. moet rekenen op hevige druk te In bepaalde delen (Berlijn. Bremen. Niedersachsen) beginnen de school vakanties, waardoor erg veel verkeer wordt verwacht, vooral vanmiddag en zaterdagmiddag, Aan de Duits-Oosten rijkse grens zullen de wachttijden tot meer dan een uur oplopen, zo verwacht de ANWB Ook in Oostenrijk beginnen komend weekend de schoolvakanties, zodat bti verscheidene bergpassen en aan de grenzen met Italië en Joegoslavië grote drukte wordt verwacht. Vooral zater dag rond het middaguur zal het op die punten onaangenaam druk zijn. aldus de ANWB is dat na de laatst in Polen gehouden manoeuvres voldoende Russische troe pen z(jn achtergebleven om zo nodig de vitale punten binnen het land onder controle te krijgen, en dat het parallel opgebouwde militaire communicatie systeem dat moet worden gebruikt als de Poolse verbindingen onklaar wor den gemaakt, voldoende is om de con trole over het land te verzekeren tot de noodzakelijke nieuwe troepen zijn aan gevoerd. Als de economische crisis, de nasleep van de westerse recessie en de schok van de olieprijzen, effect gaan krijgen op alle Warschau-pactlanden, wordt een directe militaire interventie ech ter nog problematischer. De huidige pseudo-militaire activiteit lijkt dan ook bedoeld als een extra poging de Polen te intimideren naarmate het partijcongres dichterbij komt. ADVERTENTIE HET LAATSTE WEEKEND! de Vleeshal Middelburg zaterdag 20 juni tnt An mot TnnHv C lull 10G1 komposities in wereld- wapens", aldus de ayatollah. Hij deed een dringend beroep op degenen die 'zichzelf kunnen corrigeren', zich af te wenden van de 'huichelaars' - waarmee gedoeld wordt op de Mujahedin - die tegen de islam in verzet zijn gekomen. Een dertigtal extreem-linkse Iraniers hebben donderdag gedurende enkele uren het consulaat van Iran in Parijs bezet. De bezetters, waren sympathi santen van de Mujahedin van het volk (links-islamitischi en de Fedayin imar- xistisch-leninistischi Buiteli het consulaat kwam het tot een vechtpartij tussen ongeveer vijftig linkse Iranièrs en landgenoten die voor het regime in Teheran zijn. Er vie len geen gewonden. De bezetting was een protest tegen de onderdrukking in Iran van linkse groeperingen. Het Franse ministerie van vervoer ver wacht volgens ded ANWB geen noe- menswaardige problemen dit weekein de op de Franse wegen. Dan beginnen namelijk de vakanties in Parijs en ze ven omliggende departementen. De verwachting is dat twee miljoen Franse automobilisten op vakantie gaan. Hier bij voegen zich nog rond ee 500.000 toe risten uit de omliggende landen en een onbekend aantal weekeinde-gangers. aldus de ANWB. Door de vakanlicsprciding in Neder land valt hel hier vermoedelijk nogal mee. In het w esten van Nederland krij gen de middelbare scholen vandaag vakantie, zodat vooral daar de drukte vandaan zal komen. Directie: -K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AT Goes, tel. (011001 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vri|dag van 08 00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vri|dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 53,40, franco per post 63.50; per maand 18,25; losse nummers 0,75 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr 3754316, t.n.v. PZC ab rek. Middelburg. Advertentietarieven: 108 cent per mm; minimumprijs per advertentie 16,20; ingezonden mededelingen 2 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 3