baanlozenproject OPEN DAG elk land heeft zijn eigen ideeën en motieven kantwerken als hobby steeds meer in trek BOER ex tM 'ALS IK WERKLOOS WAS ZOU IK ZEKER MEEDOEN' 'ach, zo weinig mensen weten echt iets van de landbouw af IK BEN ER TROTS OP TE ZIJN PZC/ merklappen te kijk in streekmuseum 'VRIJDAG 3 JULI 1981 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 3 Ik wil zelfs zo ver gaan dat ik durf zeggen dat de overheid nooit kan beseffen wat voor goed f f werk ze hebben gedaan door dit baanlozenproject op te zetten". Een schriftelijke reactie die een van de deelnemers aan een cursus van het baanlozenproject schreef aan de projectleidsters. 'Mensen zonder werk', 'Werklozenproject', 'Baanlozenproject', het zijn termen die niet direct met het woord succes zijn verbonden. Zeker niet in Zeeuwsch-Vlaanderen: in Oostburg maken ze ruzie over een subsidie van 4000 gulden voor een werkelozenkrantje, in Terneuzen bestaat er helemaal geen baanlozenproject meer. In Hulst daarentegen gaat het goed. De ontboezeming hierboven is dan ook afkomstig uit Hulst. om een cursus muzikale vorming, vege tarisch koken, kleding maken. Ook is een idee gelanceerd, in De Stempel, om soort stadswerkplaats in te rich- Het baanlozenproject in Hulst en Hon- tenisse wordt geleid door Els Akker mans <28) en Marleen Baert (26). Zij zijn nu ruim een jaar bij het project betrok ken: Marleen was eerst vrijwilligster, maar toen de vorige coördinator er mee stopte vroeg de gemeente of ze er niet voor voelde om leidster te worden. Mar leen. afkomstig van de sociale acade mie. voelde er wel voor. maar niet al leen. Ze vroeg of Els mee wilde doen, samen op part-time basis projectleid ster zijn. Els. in Hulst bekend van haar werk voor het VJV. wilde wel. Ze willen meer dan zo maar wat werklo zen bezighouden, maar hoe het alle maal precies zou moeten is ook voor hun nog een open vraag. Els: ..Het werken met werklozen is eigenlijk een nieuw soort werk. het is in ontwikke ling. Er is niet zoiets als een model baanlozenproject Het is vooral wat uit proberen en onderzoeken wat werklo zen zelf willen". Dat uitproberen en onderzoeken heeft het afgelopen jaar geleid tot een tame lijk gevarieerd cursusaanbod. Er waren verschillende goed lopende talencur sussen, er was creatieve vormi g. hout snijden en fotografie, maar bijvoor beeld ook zoiets als biologisch tuinie ren. Daarnaast was er een vormings- groep, er wordt een krant gemaakt (De Stempel geheten) en er wordt een 'ba- nenmuur" met zoveel mogelijk perso neelsadvertenties. bijgehouden. De soos, iedere vrijdagmiddag in het Hou tenkwartier. was minder succesvol. Slechts enkele 'vaste klanten' maakten steeds van de gelegenheid gebruik om wat te komen biljarten of ping-pongen. In totaal maakten het afgelopen jaar toch een kleine honderd mensen van de diensten van het baanlozenproject Hulst en Hontenisse gebruik. Het kun nen er meer worden, zo is uit een on langs gehouden enquête onder onge veer 450 haanlozen gebleken. Els: „Via het arbeidsbureau hebben we 450 formulieren verstuurd om te peilen waarvoor belangstelling bestaat. Er zijn er tot nu toe ongeveer honderd te ruggekomen, met in totaal 240 inschrij vingen". Daarbij is gebleken dat eigen lijk alle bestaande cursussen door moe ten gaan. maar ook voldoende inschrij vingen om een aantal nieuwe cursussen op te zetten. Marleen: „Er is gevraagd ADVERTENTIE ten". De Stempel er bij gepakt. Het idee is van de heer L. Steffens, die het als volgt kort omschrijft: „In een gebouw werk plaatsen creëren van ongeveer vijf bij vijf meter, zonodig gescheiden met gaas, een aantal werkloze vakmensen die genegen zijn in een van deze ruim ten hun eigen vak uit te oefenen, alleen kleinere reparaties waar het bedrijfsle ven geen belangstelling voor heeft". De mensen moeten hun eigen gereed schappen meenemen, ook zouden zij jongeren met belangstelling moeten opleiden. Steffens heeft een hekel aan praten en niets doen. zo blijkt uit zijn schrijven in De Stempel: „U ziet, het is zeer eenvoudig. Zorg eerst voor een ruimte maar doe iets. stop met einde loos praten. Wij moeten eerst iets laten zien. hoe gebrekkig het ook is opgezet, de overheid staat niet meteen met een zak met geld klaar. Die tijd is geweest". geld Het idee Steffens mag dan niet veel geld kosten, maar als het baanlozen project alle nieuw gevraagde cursus sen wil kunnen organiseren moet er geld op tafel komen. Els: „We zijn nu bezig met het opnieuw samenstellen van de begroting, want als we alle cur sussen die gevraagd zijn willen opzet ten. zal er meer geld moeten komen. We hebben tot nu toe alleen zekerheid voor de lopende cursussen". .Het gebeurt zo vaak dat mensen met ideeen of suggesties komen die dan weer niet door kunnen gaan omdat er geen geld voor is, of omdat er geen mo gelijkheden voor zijn. We hadden bij voorbeeld graag een cursus autotech niek gehad, maar ja. daar móet je een garage voor hebben. Die konden we nergens vinden, terwijl er juist voor zoiets veel belangstelling bestaat. Ook steekt de gemeente wel eens een spaak in het wiel. dan is er gewoon geen geld voor Overigens is de samenwerking met de gemeente verder goed". De projectleidsters zijn wel tevreden over het verloop van de cursussen, al vragen ze zich steeds wel af wat er nog méér zou kunnen. Els Akkermans: „Is dit nu wat je kunt doen aan de werk loosheid, is dit nu wel zo'n adequate aanpak. Aan de ene kant is het heel goed. mensen zijn bezig en zien weer eens anderen, maar aan de andere kant, er zou zo veel moeten gebeuren" Ze vinden het belangrijk om een stimu lerende rol te kunnen spelen als er men sen met ideeën komen om 'iets te begin nen'. „We zijn geen arbeidsbureau, maar als het er bijvoorbeeld over gaat dat een groepje mensen een winkeltje zou willen beginnen dan zouden wij misschien een adviserende rol kunnen spelen. We willen mensen ook echt sti muleren om zelf werk te schéppen. In de toekomst zouden we veel informatie kunnen verzamelen om een soort over zicht aan de mensen te kunnen geven van wat voor mogelijkheden en beper kingen er zijn" Els: „We organiseren niet zo maar cur sussen, al is het natuurlijk belangrijk dat de sfeer goed is en zo. Maar we ho pen steeds dat er iets meer uit zal voort- komen, dat iemand een werkproject be gint bijvoorbeeld. Kijk naar die cursus biologisch tuinieren, daar zou best iets uit kunnen voortvloeien. Maar dat hangt ook sterk af van de mensen die naar zo'n cursus komen". Marleen: „We houden heel sterk con tact met alle deelnemers We besteden onze cursussen wel uit. op de Levens school bijvoorbeeld, maar we zorgen dat er steeds een van ons tweeèn op de cursusbijeenkomsten aanwezig is" Els: „We zijn niet gericht op een bepaal de groep, 't is nooit links of rechts bij voorbeeld. We zijn zo neutraal mogelijk. De presentatie is ook belangrijk, we zor gen voor sjieke affiches, nette program ma's en dergelijke De Stempel ziet er ook altijd heel netjes uit". Vorige week hield het baanlozenpro ject in Den Dullaert een tentoonstel ling van de op de verschillende cursus sen vervaardigde materialen, als af sluiting van het seizoen. Daar was ook een officiële opening aan verbonden, waarop een groot aantal cursisten aan wezig was. Els: „Op de gemeente zagen ze die tentoonstelling wel zitten, maar een officiële opening vonden ze maar niks. Maar wat bleek, het werd heel gezellig en de werklozen zijn natuur lijk trots op wat ze gemaakt hebben". ,ik zou zeker meedoen als ik werkloos was. want het is meer dan zo maar je uren bezig zijn. er ontstaan allerlei ideeén. En alsje dat misschien zou den ken. er hangt helemaal geen sfeer van 'wij arme werklozen'" i van de onderdelen van het baanlozenproject in Hulst Een open dag in de landbouw. Moet dat nou? En waarom dan wel. Voor de boeren zelf is het antwoord op beide vragen duidelijk. Het moet. Punt. En waarom? „Ach, zo weinig mensen we ten echt iets van de landbouw af. En dat terwijl liet bijvoorbeeld voor de Zeeuwen toch zeker zo is dat ze midden tussen de landbouw wonen?", is de me ning van Piet Risseeuw, Arsène van de Hemel en mevrouw J. de Hullu. het drietal is lid van de commissie die het op zich nam om dc open dag in de land bouw te organiseren. Zc zijn afkomstig uit verschillende organisaties. Want het geheel is een gezamenlijke activi teit van ZLM (Zuidelijke Landbouw Maatschappij), CBTB (Christelijke Boeren- en Tuindersbond) en N'CB (Noord Brabantse Christelijke Boeren bond). Morgen, zaterdag 4 juli. is het zover. Of dc open dag een succes wordt is onvoor spelbaar. Wat dat betreft was het laten vervaardigen van de benodigde aantal len drukwerken voor de organisatoren een ware sprong in het duister. Er zijn duizend routebeschrijvingen gemaakt. „Als je dan drie tot vier mensen per deelnemende auto rekent, dan kunnen er in totaal zo'n drie- tot vierduizend mensen meedoen". Maar die verwach tingen. zo blijkt uithet verdere gesprek, zijn misschien wat aan de optimistische kant. Wat moet het worden, zo'n open dag van de landbouw? „Een dag voor de burgers, voor de consumenten. En niet alleen de toeristen. De eigen mensen uit de streek zijn ook van harte welkom Ook zij weten lang met altijd voldoende van de landbouw. Met de auto of de fiets, laat ze maar komen". De onlangs in Oostburg gehouden landbouwdag zorgt er mede voor dat de verwachtin gen voor morgen met al te somber zijn gestemd: toen was er enorm veel be langstelling. „We hebben tussen die landbouwdag en de folkloristische dag (half juli in IJzendijke) in kunnen prik ken. Wat dat beterft komt het goed uit" De open dag wordt door de boeren, zo menen de comitéleden, zeker niet aan gepakt om te klagen over hun positie. Over het feit bijvoorbeeld dat er in een larweoroodje maar voor 26 cent meel gaat, terwijl de consument er wel boven de twee gulden voor neer moet tellen bij de bakker. „De verhouding is zoek. De prijzen die de landbouwer voor zijn pro- dukten vangt zijn niet meegegaan En daarbij komt dan nog het feit dat hij afhankelijk is van het weer. Daardoor zijn er extra grote ondememersrisi- co's". beleven Geprobeerd wordt om de deelnemers aan de open tocht verschillende land bouwbedrijven te laten zien. Te laten beleven, eigenlijk. Zo komen er in West Zeeuwsch-Vlaanderen onder meer een akkerbouwbedrijf, een gemengd be drijf, een tuinbouwbedrijf en een melkbedrijf aan bod. Ook de land- bouwpraktijkschool, eindpunt van de rit. blaast zijn partijtje mee. In die school komen bovendien de verschil lende organisaties voor jongeren en ouderen binnen de landbouw zich pre senteren. Het geheel wordt gelardeerd met hier en daar een proevertje. Bo vendien wordt er een schat aan infor matie verstrekt. Per bedrijf is er een uitvoerig stencil waarop de wetenswaardigheden van die onderneming staan vermeld Daar naast wordt er op elk bedrijf, indien ge wenst, nog een mondelinge toelichting gegeven. Tussen dc bedrijven door moeten dan nog enkele vragen worden beantwoord, waarmee prijzen ztin te wuuien. üp één van de bedrijven kan. tegen betaling, worden gebarbecued en in de landbouwpraktijkschool zijn wa fels en een drankje te koop. Het streek- VW geeft veel medewerking aan het gebeuren dat zeker in de 'promotion' sfeer valt te plaatsen. De route is m to taal 43 km lang en voert over het alge meen langs rustige wegen met veel landschappelijk schoon. Slechts één keer moet de Rijksweg (tussen Schoon- dijke en IJzendijke) worden overgesto ken. start De start voor de tocht is bij de molen in Cadzand. Ir D. Luteijn (voorzitter van het landbouwschap) spreekt daar om tien uur een openingswoord. Rond half elf kunnen de deelnemers, althans de eersten op pad Tot twee uur mag er worden gestart. Voor zes uur moet men 'binnen' zijn in de landbouwpraktijk school Mocht het weer niet al te best zijn. dan is het in verband met modder en dergelijke, niet onverstandig om een paar gummilaarzen mee te nemen De tocht verloopt als volgt Start mo len te Cadzand bedrijf gebroeders Van de Vijver. Graaf-Jansdyk 7. Sluis - be drijf Zuiderbruggeweg 25. Sluis bedrijf gebroeders Lako. Olieweg 10 te Aarden burg - bedrijf A. de Maal Philipsweg 1. Waterlandkerkje - bedrijf J. Dieleman. Sasputsestraat 16, Schoondijke - land bouwpraktijkschool 'Prins Willem', Schoondijke Een van de 54 merklappen, tentoongesteld in het Hulster museum 'De Vier Ambachten' Bijna een jaar voorbereiding ging er aan vooraf, maar het resul taat mag gezien worden. Mevrouw Therese Stallaert uit Hulst bereidde de tentoonstelling 'Motieven op Merklappen' niet alleen voor, maar maakte er daarnaast ook een studie van. Het opzoeken van de verschil lende symbolieken van alle op dc tentoonstelling aanwezige merklap motieven vormde daar een belang rijk onderdeel van. Met dat alles heeft mevrouw Therese Stallaert meer duidelijkheid gegeven aan de inhoud van de 54 tentoongestelde merklappen. In het Hulster streek museum 'De Vier Ambachten' zijn die allemaal met een duidelijke be schrijving te bezichtigen. Volgens kenners een unieke verzameling waar menig museum jaloers op kan zijn. Voor mevrouw Therese Stallaert was het opzetten van deze tentoonstel ling een leuke bijkomstigheid Ver bonden als lerares textiele werkvor men en handvaardigheid aan de Jan- senius Scholengemeenschap te Hulst, betekende de voorbereiding en het inrichten van deze tentoon stelling voor haar dat ze van haar werk ook haar hobby kon maken. Dat alles heeft ze volgens haar zeg gen met veel voldoening gedaan. Afgelopen zaterdag 'was het dan zover en kon de tentoonstelling wor den geopend. De belangstelling was groot en dat is zeker niet verwonder lijk. Mevrouw Therese Stallaert stond daarbij midden in de belang stelling maar liet die lofuitingen alle maal rustig over haar heen gaan. Ze is het type met om midden in die pu bliciteit te staan. Ze houdt zich liever op de achtergrond. Als bestuurslid van de Oudheidkundige Kring Hulst en lid van de commissie streekmu seum is de voorbereiding en het suc ces van de tentoonstelling voor haar en voor alle medewerkers! sters) van die Oudheidkundige Kring veel be langrijker. „Borduren geldt als een prettige bezigheid voor de persoon die de techniek beoefent. Ook in het gezin is het vaak een sfeer scheppend bezig te zijn. Kennis van materialen, het vaardig beoefenen van technie ken in een voldoening gevend pro- dukt. Meer dan 350 jaar heeft het op het leerplan voor meisjes van 6 tot 12 jaar op de lagere scholen gestaan. De doelstelling daarvan was vooral om het linnengoed van een huwelijksuitr zet te kunnen merken met letters en cijfers.N Naast de initialen werd veel al een getal geborduurd om het aan tal aan te geven". Elk land heeft daarbij zijn eigen ideeén en motieven die door de kruis tochten en oorlogen de wereld om zwerven. Als eind 16e eeuw de eerste patronenboekjes tot stand komen, kan ook Nederland kennis maken met cijfers, letters en vooral motie ven uit andere landen. Mevrouw The rese Stallaert heeft daar bij haar ten toonstelling een duidelijke uiteen zetting over gegeven. „Veel mensen die een merklap hadden of hadden gemaakt wisten niet van de beteke nis van de motieven die erop ston den Daarom heb ik van alle tentoon gestelde merklappen een beschrij ving samengesteld zodat de eigena res weet wat de motieven op de merklappen betekenen". In het verleden werden die motieven ont leend aan: de natuur, de religie, de mythologie, de heraldiek en de fabels en sprookjes. De bijbelse motieven waren wel zeer traditioneel gebon den, zij waren voor de jonge borduur sters een deel van hun leven. Daarbij zijn vooral op veel oude merklappen de boom van goed en kwaad, met Adam en Eva. de druivenverspieders van Kanaan; de ark van Noé; de vijf wijze en de vijf dwaze maagden; de Arma Chnsti, kandelaars; kruisen; kronen en het Lam Gods zichtbaar. Als rond de jaren '50 dat leerplan op de lagere scholen voor meisjes ver dwijnt gaat er ook een stukje ge schiedenis verloren. Veel oude merklappen verdwijnen in een stof fige oude kast en lade. Maar voor mevrouw Therese Stallaert ver dwijnt die belangstelling voor de merklap niet. „In onze streek blijft de belangstelling voor een speciale vorm van borduren, de merklap, bij zonder groot. Dit enthousiasme sti muleerde mij om het onderwerp 'Motieven en Merklappen' wat meer te gaan bestuderen". Het invoeren van het leerplan 'handvaardigheid' in de beginjaren '70 op alle lagere en hogere scholen deed niet alleen het borduren maar daarnaast ook de be langstelling voor de merklap weer toenemen. De tentoonstelling in het Hulster streekmuseum geeft dan ook een tweeledig overzicht van 'Motieven op Merklappen". Op de eerste plaats een terugblik naar de oude werklappen met hun mooie motieven en hun symboliek met daarnaast een blik in het heden. Deze eeuw en vooral na de tweede wereldoorlog krijgen veel merklap pen een ander aangezicht. Voor een deel naar oude traditie, echter ook met eigentijdse ideeén. Opvallend daarbij is dat in veel merklappen de levensloop van een persoon of gezin worden verwerkt met ondermeer het huis van geboorte, de school die daarna volgt, de kerk en of het stad huis waar men later in het huwelijk treedt, het huis waarin men woont of heeft gewoond en enkele zelfs met het gemeentelijke wapen erbij. De fraaie merklap van de heer P. Brand, gemaakt door wijlen zijn echtgenote, is daar een duide duidelijk voorbeeld van. De oudste merklap, voor het grootste gedeelte particulier bezit, dateert van 1780, en is daarmee ook een kostbaar bezit. Het andere deel is in bruikleen gegeven door het mu seum 'De Boerenkamer' uit Axel. De tentoonstelling loopt tot en met za terdag 29 augustus. Het Hulster mu seum is geopend op maandag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Piet de Maat Van donderdag 9 tot en met zon dag 12 juli stelt de kantgroep 'Kruisdijk' werk tentoon in café 'Chez Rene' markt 23 in Oostburg. Er zullen zo'n 400 werkstukken te zien zijn. Burgemeester C. Spijkerboer van Oostburg verricht woensdag avond om half negen de officiële opening. De kantgroep 'Kruisdijk' bestaat uit een zestigtal dames, die regelmatig kantles krijgen van Jose van Pamelen-Hagenaars uit het buurtschap 'Kruisdijk' bij Groede. Met de tentoonstelling wil de groep laten zien wat er zoal komt kijken bij kantwerken. Naastde werkstukken, zowel klassie ke als moderne, zullen ook een groot aantal klossen worden getoond. Een speciaal hoekje wordt ingeruimd voor boeken en andere documentatie over kant en kantwerken Volgens José van Pamelen komt het kantwerken er als hobby steeds meer 'in'. Zij wijst op de enorme toeloop van cursisten in Sluis, waar door de Sluise Kantwerkschool een speciale cursus voor beginners is gestart. Meer dan dertig dames namen aan de cursus deel. die onder leiding stond van José van Pamelen en mevrouw Meyer. „Er waren aanvankelijk slechts 10 lessen gepland. De mensen waren echter zo enthousiast, dat we er nog vijf extra lessen aan hebben vastge koppeld". Het komend najaar star ten twee nieuwe kantcursussen, één voor beginners en een voor gevorder den. privé José van Pamelen geeft ook les aan huis. Ze heeft momenteel zo'n 60 pri- ve-cursisten. die regelmatig naar de Kruisdijk komen. De meeste cursis ten komen uit West Zeeuwsch- Vlaanderen, een enkeling uit de Ka naalzone. De leeftijd varieert van 17 tot 70 jaar. Jose van Pamelen: „Men komt in groepjes van 8 a 9 mensen". Volgens haar heb je de grondslagen van het kantklossen zo onder de knie „Het probleem zit 'm in de verschillende kantsoorten. Ieder land heeft bij wij ze van spreken z'n eigen soort". Tij dens de tentoonstelling in Oostburg zullen verschillende soorten kant worden getoond, ondermeer strop- kant, Russische kant, Brugs bloem werk. de Cluny-soorten, de Vlaander- se kantsoorten en rococo. Er zal echter ook modem kantwerk te zien zijn. José van Pamelen: „Ge toond worden onder meer enkele sterrebeelden en clowns". De moder ne stukken werden ontworpen door Martine Bruggeman uit Brugge, een ontwerpster die op het gebied van moder e kant geldt als een autori teit. wedstrijd José van Pamelen ontwerpt zelf ook. Met een van haar ontwerpen, het wapen van Oostburg. is ze onlangs in dc prijzen gevallen tijdens een in ternationale wedstrijd voor modern kantwerk te Brussel. Er werden en kele honderden werken ingestuurd, een kleine 20 landen namen deel aan de wedstrijd. Bij de 52 geselecteerde werken behoorde ook het gemeente wapen van de Kruisdijkse. Dit betekent dat haar werkstuk zal worden tentoongesteld in het Mu seum voor Kant en Kostuum te Brus sel, in het Brugse Arentshuis en in Leuven. José volgde een opleiding aan de Brugse kantschool. Op het moment doet ze 'tekenen' aan de kunstacademie te Maldegem. „Ik had graag naar de Maricole-school in Brugge gegaan, waar een cursus mo derne kant wordt gegeven. Buiten landers worden op die school echter niet toegelaten. Men is bang voor concurrentie". De tentoonstelling in 'Chez René' is geopend: donderdag 9 juli van 14-20 uur. vrijdag 10 juli van 14-20 uur. za terdag 11 j uli van 10-18 uur en zondag 12 juli van 14-18 uur Tijdens de expositie zal een mapje met patronen te koop worden aange boden, om de kosten van de tentoon stelling te dekken. Overigens is het tentoongestelde werk niet te koop. José van Pamelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 31