HET stille LEGER 'er zijn er zoveel tegen het leger, daarom ben ik er vóór' 'de natres is een samenraapseltje PSC VRIJDAG 3 JULI 1981 Redactie en administratie Terneuzen, Nieuwstraat 22, tel. 01150-94457. Hulst. Steenstraat 6. tel. 01140-4058. eeuwsch-Vlaanderen Extra Natresvlag plus wervingswoorden. jy inks twee drie vier links... links... links'. Aan de Terneuzense avondvierdaagse doet een J-Jgroepje militairen mee. Gevechtspakken, wapens, zware schoenen, ransels en allerlei soor ten baretten. Manschappen van het Terneuzense 4.36 peloton Nationale Reserve zijn in training voor de Nijmeegse vierdaagse. De commandant van het Terneuzense peloton, adjudant F. W. Buijze, is in het dagelijks leven leraar aan een school in Terneuzen en soldaat eerste klas P. A. Wollrabe, werkt als operator bij de Dow. Buijze: „Ik hoop niet dat u negatief over ons gaat schrijven, want wij proberen de negatieve reclame die wij toch al hebben een beetje om te zetten. Als de bevolking oudere mensen in uniform ziet dan zeggen ze toch al vlug 'Daar komen de schutters'. 'Geef een stukje van je vrije tijd. Voor als het er op aan komt'. Dat is de recla mekreet waarmee de Nationale Reser ve vaderlandslievende vaderlanders in de gelederen van het 'stille leger' lokt. Een leger dat bestaat uit kleine mid denstanders. chauffeurs, ondernemers, postbodes en andere brave burgers. Zo wat al deze 'soldaten' hebben thuis een wapen in hun kast. De afsluiter moet eruit gehaald zijn en op een andere plaats verborgen worden, zodat een eventuele dief niet met een schietklare 'Uzi' in zijn handen staat. De Nationale Reserve. Natres. opge richt in 1948 is een onderdeel van de Koninklijke Landmacht. Adjudant Buijze: „In die tijd waren in Neder- lands-Indiè veel troepen gelegerd. Hier in Nederland was toen weinig militair personeel maar er was wel een grote dreiging vanuit het Oostblok. Denk maar eens aan de communistische machtsovername in Tsjecho Slowakije. Door die dreiging was er ook hier een grote behoefte aan mensen die wel in dienst waren geweest, mensen die geen dure opleiding meer nodig hadden, en die als vrijwilliger konden worden aan getrokken. Toen hebben ze de Natres opgericht. In Terneuzen was dat ook in 1948. Wij zijn het oudste peloton van Zeeuwsch-Vlaanderen In Nederland zfjn weinig beveiligende onderdelen. De kem van de landmacht treedt op in West-Duitsland". Buijze is in '62 lid geworden van de Na tres. In die periode zag hij binnen Ne derland een aantal krachten bezig, die het leger in discrediet wilden brengen. Hij las toen in het blad 'Stavast' een artikel over de Nationale Reserve en werd meteen lid. Zegt fel: „Ook op dit moment wordt door partijen en een he leboel voormannen duidelijk negatief gepraat over leger en kernwapens. Zij zeggen dat het in het Oostblok allemaal best meevalt, maar het merendeel van de Natres weet dat het daar beslist niet meevalt. Dat is geen kwestie van koude oorlog spelen of spoken zien. maar dat is een overtuiging, voor een deel zelfs geestelijke overtuiging Mijn mensen vonden het beslist niet zo leuk in het leger, ze kankeren daar best op Ze heb ben echter wel in de tijd dat ze bij een paraat onderdeel zaten de dreiging van het Oostblok gezien. Als ze de zöne- grens moesten bewaken stond tien me ter van hun bed een kast met. scherpe munitie en niet zoals in Nederland waar je eerst acht verzoekjes en tien sleutels nodig hebt om bij de kogels te komen. Ze konden die munitie zo pak ken". Soldaat Wollrabe valt hem bij: „Een paar jaar geleden is besloten om de neu tronenbom niet te vervaardigen. Daar door is de dreiging van de communisti sche landen toegenomen. Ik ben lid van de Natres omdat ik mij bedreigd voel door het Oostblok en ik wil daar wat aan doen. Het lidmaatschap is ook een protest tegen de actiegroepen die tegen de plaatsing van kernwapens zijn". De adjudant: „Vanuit mijn politieke en religieuze overtuiging weet ik wat ons te wachten staat bij een overheersing door de Oostbloklanden en als je dan ziet op welke manier dal sussend wordt weggepraat en weggemoffeld dan ge loof ik dat in Nederland veel krachten bezig zijn om onze defensie te verwaar lozen en op te doeken. Ook onze loyale afspraken met de NAVO moeten wor den nagekomen, maar daar tornen ze ook al aan. Daarom is het nodig dat wij er zijn, voor als het er op aan komt". mobilisatietaak De Nationale Reserve heeft een duide lijke mobilisatietaak, een oorlogstaak. in de eigen streek. De Natres wordt aanmerkelijk vroeger opgeroepen dan de mobilisatietroepen. Zo zijn de man schappen tussen 1948 en nu al verschil lende keren paraat geweest of moest het kader zich bereikbaar houden. Een van de taken van de Natres is de even tuele mobilisatie goed te laten verlo pen. Het 'stille leger' moet niet aan het front vechten, tenzij het front natuur lijk hier komt te liggen, maar het eigen gebied beveiligen. Buyze: „Er zijn hier in de streek belang rijke voorzieningen en daar hoeven wij geen doekjes om te winden. De sluizen. dat weet iedereen hoe belangrijk die zijn en de bruggen en vanzelf ook de bootverbindingen" Met zachte stem vervolgt hij: „Dit gebied is erg belang rijk want als Europoort uitvalt moet vanuit de Scheldedelta het achterland worden bevoorraad en Europoort is het eerste dat uitvalt. Omdat dit, gebied zo belangrijk is hebben we hier ook be paalde voorzieningen. Denk maar eens aan de rondweg langs Sluis. Die ligt daar niet zomaar, vanuit Zeebrugge kunnen ze over die weg het achterland snel bevoorraden". Onder het beveiligen wordt ook pa trouillerijden verstaan. Elk Zeeuws- Vlaamse gehucht kan ik geval van oor log rekenen op minstens eenmaal daags bezoek van de Natrespatrouilles. Zoiets geeft de burger moed. In oorlogs tijd treedt de heer Buijze daadwerkelijk op als peloton-commandant met een di recte lijn naar de provinciale militaire commandant en diens vertegenwoordi ger in de gemeente Terneuzen. De soldaat „Wij zijn niet direct een ge vechtseenheid maar meer een beveili gingseenheid. Je kan een gebied bewa ken. dan komt er niemand meer in. Zoiets lukt ons vanzelf niet. Je kan het ook beveiligenDat is er voor zorgen dat alles goed gaat. dat er geen gekke din gen gebeuren en bij een aanval van de vijand moetje er voor zorgen datje ho gere commandant de tijd heeft om zijn eigen aanval uit te voeren". Twee jaar geleden is de Nationale Re serve begonnen met een campagne om meer vrijwilligers aan te trekken. Een rijks-studiecommissie vond dat er ruimte was voor meer vrijwilligen staande pelotons. Door het hele land verschenen veelkleurige reclamepos ters. Foto's van enigszins grijzende mannen met wapens, kampvuur- romantiek, soldaatje spelen op de hei: een 'oude jongens-krentebroodsfeer' De campagne sloeg aan en momenteel heeft de Natres genoeg vaderlandslie vende huisvaders binnen haar gelede ren om de meeste vacatures op te vul len. Per oefenavond krijgen de 'militai ren' 5.80 of 13,70. De soldaat: „Voor een meerdaagse oefening, langer dan 24 uur, krijg je 135". De adjudant: „Dat mag je niet zo stellen. Per meerdaagse oèfening is de beloning afhankelijk van de rang die iemand bekleedt". 'houthakkers' Adjudant F. W. Buijze (rechts), commandant van het Terneuzense peloton en soldaat eerste klas P. A. Wollrabe. Iedereen die zijn eerste militaire oefe ning er op heeft zitten mag lid worden van de Nationale Reserve, De mini mum leeftijd is negentien en voor je 55ste moet je er uit. Buijze: „Iemand van 49 nemen wij ook nog aan. Je hebt tenslotte ook houthakkers en water dragers nodig. Niemand is te oud om bij ons te komen, want vooral de moti vatie van ouderen werkt stimulerend op de jongeren. De oudjes hoeven van zelf niet meer door het zand te tijgeren en weet ik al niet meer. Wij hebben ook mensen nodig voor het schrijf- en tele- foneerwerk". Gemiddeld wordt een kwart van de aanmeldingen afgewezen omdat zij niet aan de keuringseisen voldoen. Over de 'screening- (kijken of iemand wel be trouwbaar genoeg isi weten ze weinig, maar Buijze zegt wel dat die geen was sen neus is. Volgens hem staat de scree ning los van politieke partijen. „Daar praten we niet over De mensen denken veel te zwart-wit over ons. Je hebt bij ons ook gesignaleerde personen. Dat zijn mensen die niet helemaal betrouw baar zijn. Ze komen bij de pelotons voor. wat wel aangeeft hoe ruim de toe lating is. Bij mijn peloton komen ze ech ter niet voor, ik heb allemaal betrouw bare mannen. Gesignaleerde personen mogen niet met bepaalde gegevens in aanraking komen. Dat zou onze veilig heid in gevaar kunnen brengen. Wat voor personen dat zijn weet ik niet pre cies. Familiebetrekkingen of een oor logsverleden hebben hier niets mee te maken, ook niet als iemand vaak naar het Oostblok reist". Wollrabe: „De adjudant bedoelt men sen die te vlug of te veel praten, in een kroeg of zo". Buijze: „Ja dat bedoel ik. Als iemand bijvoorbeeld over zijn wa pen dat hij thuis heeft gaat opscheppen of vertelt waar hij woont, dat is echt vuur gevaarlijk Het 4.36 peloton bestaat uit 42 man schappen. Een commandogroep, drie tirailleurgroepen en een ondersteu ningsgroep. De commandogroep ont vangt en geeft bevelen door, regelt de lopende zaken en houdt contact met de burgerlijke en militaire overheid. In zo'n groep zitten een commandant en zijn plaatsvervanger en verder een in fanterist, chauffeur, verbindingsman. ordonnans en een hospitaalsoldaat. Een tirallleurgroep is het effectief werkende deel van het peloton, een ge vechtsgroep. Bewapening: lichte mi trailleur. Er zitten een schutter plus zijn helper voor een lcihte mitrailleur in. dne infanteristen, twee geweerschut- ters en een commandant plus plaats vervanger. De ondersteuningsgroep ten slotte beschikt over de zware wa pens, te weten een zware mitrailleur en een raketwerper. Iemand die zich geroepen voelt om lid te worden van de Nationale Reserve te kent een contractje voor vier jaar. Maar als hij er na twee jaar achter komt. dat de Natres, om wat voor reden dan ook. toch niets voor hem is, kan hij er zo uitstappen. Buijze: „Als iemand er uit wil kan dat. Je bent in feite wel zedelijk verplicht om te komen, maar wat schiet ik er mee op als een onwillig persoon lid van onze organisatie is? Iemand die de kantjes er af loopt, herrie maakt en pin ten pakt? Ik heb veel liever dat hij thuis Manschappen van het Terneuzense pe loton zijn in training voor de Nijmeegse vierdaagse tijdens de avondvierdaagse in Terneuzen blijft. Er blijven ook wel mensen weg met een goede reden. In mijn groep zit ten er een paar die doen een avondstu die. Nou. die komen voorlopig niet en daar heb ik geen moeite mee. Als je niet komt gaat de militaire politie je zeker niet halen. Wij zijn vrijwilligers, het woord zegt het al" Het oefenprogramma van de Natres wordt jaarlijks opgemaakt. Elke maand een oefenavond, drie keer per jaar schieten, twee keer per jaar een meerdaagse oefening (van vrijdag avond tot en met zaterdagavond) en eenmaal in de vier jaar een oefenweek op een echte militaire basis. De mannen krijgen les in algemene militaire vor ming. objectbewaking en beveiliging en hoe ze bijvoorbeeld een verkeerscontro le moeten uitvoeren. Buijze: „DeNatres is een samenraapseltje. Er zit van alles in, hospikken, messbediendes, mari niers en commando's. Je moet er een eenheid van zien te maken, zo dat de soldaten de bevelen van de officieren blindelings en met vertrouwen opvol gen. Er zijn bij ons ook mensen die in het burgerleven een aanzienlijke baan hebben. Die komen bij ons, maar willen soms geen verantwoordelijkheid dra gen. Dat kan! Iemand die bij ons leiding geeft moet het willen en kunnen. Het is wel jammer dat degradatie bij ons niet bestaat. Dat is raar, soms wil iemand zijn strepen inleveren maar dat kan dan niet. Daar moet volgens mij toch veran dering in komen. Voor promotie moet iedereen enkele cursussen doen. Als hij dan is geslaagd, er plaats is en hij vol doet. dan komt hij in een hogere rang. Soms komt het wel eens voor, dat ie mand in het leger een bepaalde rang heeft gekregen, bijvoorbeeld onderoffi cier. Bij ons kan hij dan nog geen troep afmarcheren. Dat is jammer, want zo'n Natres moet ook gevaarlijk werk doen. We moeten ook kleine eenheden, sub versieve elementen en sabotage-eenhe- den onschadelijk kunnen maken". tekst: Emile Calon foto's: Charles Strijd en Camile Schelstraete Natresmanschappen op oefening. Waarom worden mensen lid van de Nationale Reserve, het 'stille le ger' van veiligheidsbewuste va derlanders, dat in tijd van oorlog Nederland bewaakt? De 'een ziet het als landsbelang, de ander als een leuke vrijetijdsbesteding. Sommigen zijn lid van een schiet vereniging en hanteren dus wat vaker de trekker dan de drie maal per jaar in Natresverband. Soldaat J. van Troost van het Ter neuzense 4.36 peloton ieen van de drie pelotons van het reserveleger in Zeeuwsch-Vlaanderennoemt de Natres een nuttige vrijetijdsbeste ding. Hij reageerde op een adver tentie en zegt: „Als er wat gebeurt blijf Je in Zeeland. Zc zeggen wel eens dat wij een stelletje zuipers zijn, maar dat valt erg mee". Sergeant J. C. Vos is vijftien jaar vrijwilliger. „Het is leuk werk", vindt hij. „Je doet op een leuke mi litaire manier aan militaire dingen. Het is voor mij zeker een genoegen om met de Nationale Reserve bezig te zijn. Verder ben ik er sterk van overtuigd dat wij een goede krijgs macht nodig hebben om onze geestelijke vrijheid te bescher men". A. de Putter is al 2,5 jaar lid en heeft de rang van korporaal. „Tegen woordig zijn er zoveel groeperingen tegen de militairen. Daarom ben ik ervoor. Ik verlangde ook best wel terug naar de sfeer van dienst. En verder wil ik mijn plicht doen te genover het land De Natres is ge woon noodzakelijk".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 29