Vijfhonderd gulden boete voor zware mishandeling Landbouw houdt eerste open dag VVD-statenlid blijft bij kritiek op bond onderwatersporters Forse schade door vechtpartij bij kermis in Sint-Jansteen VU EG FEEST MIDDEN-ZEELAND WISSEL SCHOUWEN Wissel Zeeuws-Vlaanderen WISSEL BEVELANDER NASLEEP 3 TAXI-OORLOG3 BERECHT: Beroep tegen restauratie Middelburg verworpen VRIJDAG 3 JULI 1981 MIDDELBURG - De politierechter heeft dinsdag een exces moeten behandelen uit wat men een 'taxi-oorlog' zou kunnen noemen, die omstreeks november op Zuid-Beveland uitbrak. De Goese- naar H. kreeg destijds als nieuwe ondernemer ondanks verzet van de concurrentie een vergun ning. De belangrijkste figuur uit deze nasleep van de taxi-oorlog liet gisteren op de zitting verstek gaan, de 25-jarige A. van V. uit Yerseke, die op 2 november in Wemeldinge twee mensen stevig had mishandeld. Uit de behandeling van de zaak bleek overigens, dat de jongeman niet zoveel tot zijn verdediging had kunnen aan voeren. Hij was, zoals offcier van justitie mr. W. van Nierop in zijn requisitoir zei, 'als een dolleman tekeer gegaan', toen hij een jonge chauffeur die bij de nieuwe ondernemer in dienst was, in een val had gelokt. Van V. had zich als familie lid van één van de andere taxi-onderne mers met alle kracht in de zaak ge mengd. Als een 'lokkertje' werd een taxi voor een adres in Wemeldinge ge vraagd. Daar stonden geen passagiers te wachten, maar de vuisten van de Yer- sekenaar, die M. P. danig toetakelde. Er werd ook met een mes gedreigd en de argeloze taxichauffeur kreeg inplaats van een adres van bestemming te ho ren: „Ik steek je door je keel". Hoe opgewonden Van V. toen moet zijn geweest bleek uit de rest van de toe dracht, want hij had en passant ook J. van der H. mishandeld, een man die met de gehele zaak niets te maken had. maar daar blijkbaar toevallig passeer de of mogelijk in de taxi zat. 'Een vergis sing' aldus de officier, die tegen Van V. twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf eiste en een boete van vijfhon derd gulden. Politierechter mr. J. van 't Hof vond dit een erg milde eis voor alles wat de Yer- sekenaar had gedaan en sloot zich aan bij de geëiste boete, maar voerde de 'stok achter de deur' verder op door de voorwaardelijke gevangenisstraf op één maand te bepalen, met één jaar proeftijd. Drankmisbruik De politierechter kreeg donderdag weer verschillende zaken te behande len van mensen die na teveel drankge bruik in een auto waren gaan rijden, de bloedproef hadden geweigerd of wa ren gaan rijden terwijl hen de rijbe voegdheid was ontzegd. Voor een combinatie zorgde in dit ver band een jongeman uit Koudekerke. die was doorgereden na een aanrjjdink- je zonder zich bekend te maken, gere den had na teveel drankgebruik, ver volgens de bloedproef had geweigerd en gereden had zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. „Wie de bloedproef weigert heeft wat te verbergen", aldus de officier, „mogelijk een hoog promillage". Conform de eis werd R. V. veroordeeld tot een boete van tweeduizend gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met één jaar proeftijd, en verder nog een boete van 150,- voor het rijden zonder rijbewijs. Voor tweemaal rijden onder invloed met promillages van 0,58 en 1,48 werd de jongeman J van Z. uit Waarde ver oordeeld tot eveneens een boete van tweeduizend gulden en verder - maar voorwaardeljk twee weken gevangenis straf en vier maanden niet rijden. De officier had in deze zaak dezelfde straf geéist Een andere jongeman. W. J.. was na te veel drankgebruik in Zoutelande met zijn auto op een lantaarnpaal gereden. In dit geval werd een bloedalcoholpro- millage van 2,19 vastgesteld. Tegen J. werd twee weken gevangenis geéist en één jaar niet rijden, maar de politie rechter bracht dit enigszins terug door de gevangenisstraf in zijn vonnis con form over te nemen maar de rij-ontzeg ging te bepalen op negen' maanden. Zoutgegeten Dc Middelburger W. D. weet zijn - ove rigens niet zo hoge - promillage van 0,95 aan te zout eten. „Ik kreeg een ver schrikkelijke dorst en dronk vijf bier", wist hij zich te herinneren van het on geval in Arnemuiden, waar hij na een Geslaagd Grotere terrassen Grote Markt Goes GOES - De terrassen van de cafe's aan de Grote Markt in Goes mogen worden vergroot. Dat heeft het da gelijks bestuur van de Ganzestad besloten. Tot nu toe mochten al leen terrassen worden ingericht op de zogenaamde verblijfsstrook aan de overzijde van de rijbaan. Dat betekende dat serveersters en obers de rijbaan zouden moeten oversteken om terrasbezoekers een koele pils aan te reiken. Van de mo gelijkheid om daar terrassen te ma ken werd dan ook geen gebruik ge maakt. De vereniging Horeca Goes en de stichting Goes Promotie heb ben daarom bezwaar gemaakt te gen deze regeling. Het dagelijks bestuur van Goes heeft nu besloten dat. na een ver zoek van een uitbater, een plaatse lijke versmalling van de loopstrook tot. een minimum van dne meter zal worden toegestaan De bestaande café-terrassen kunnen dan worden vergroot. Overigens mogen alleen terrasstoelen en -tafeltjes worden geplaatst voor de café's en niet voor andere panden aan de Grote Markt botsing met een afrasteringspaal was doorgereden, een treeplank en een spatbord van zijn auto achterlatend. Gezien het vrij lage promillage bleet de straf voor hem beperkt tot een boete van zevenhonderd gulden en vier maanden rij-ontzegging. Toch rijden ondanks een rij-ontzegging kwam een inwoner van Ellewoutsdijk conform de eis te staan op vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met eéri jaar proeftijd. De man, P. de M was in Glanerbrug bij de Duitse grens aangehouden en hij be- VOORZIENINGEN DUIKSLA CHTOFFERS MIDDELBURG - Het Zeeuwse ,'VD-statenlid ,1. G. van Zwieten heeft zich in een schrijven aan het bestuur van de Nederlandse Onderwatersport Bond iNOB) gedistantieerd van de kritiek die zaterdag werd geuit tijdens de NOB-vergade- ring in Utrecht. De heer Van Zwieten blijft er bij dat de NOB niet al het mogelijke heeft gedaan om te komen tot een decompressievoorziening voor duikslachtof- fers in Zeeland. Tijdens de NOB-vergadering in Utrecht had NOB-voorzitter H. van Vlimmeren kritiek op de uitspraak van de VVD'er, dat bij de NOB momen teel de hulp aan duikslachtoffers bepaald niet hoog genoteerd staat. Volgens Van Vlimmeren wil de NOB In het licht van deze ontwikkelingen OOST-SOUBURG - De heer E. Vrugt te Oost-Souburg is geslaagd voor het chauffeursexamen B. van de regio Zuid- West-Nederland van de EVO. wel degelijk zo'n voorziening in Zee land, maar kan de NOB een dergelijke voorziening niet bekostigen Overigens had de NOB-voorzitter daaraan toege voegd, dat de huidige opvang van duik slachtoffers mogelijk is bij een particu lier bedrijf in Bergen op Zoom en even tueel bij Rijkswaterstaat in Kats of bij de marine. Over dit laatste zegt de heer Van Zwie ten in zijn brief aan de NOB, dat deze uitspraak van voorzitter Van Vlimme ren „op z'n minst op een levensgrote vergissing berust, omdat nog altijd geen regeling met het bedrijf (de firma Vriens) in Bergen op Zoom is getroffen. Ook. zo zegt het WD-statenlid, kan de faciliteit in Wemeldinge niet als een se rieuze opvang worden gekwalificeerd Hetzelfde geldt voor het duikmedisch centrum van de marine in Den Helder, met name door de te grote afstand en de spoed waarmee in veel gevallen hulp dient te worden geboden. In zijn uitvoerige reactie wijst de heer Van Zwieten de NOB er op. dat in prin cipe in de zomer van 1980 de samen werking met de firma Vriens rond was. Die samenwerking kwam tot stand tij dens besprekeningen tussen de firma Vriens en verschillende instanties, maar, zo zegt de VVD'er, „waarin de NOB nauwelijks een actieve rol heeft gespeeld". De NOB had toegezegd een oplossing te vinden voor de financiële problematiek, maar die toezegging zou. aldus de heer Van Zwieten, later weer door de NOB zijn teruggetrok ken. Ook een andere oplossing voor de financiering bleef uit. Beiaardconcert toren Middelburg MIDDELBURG - Laura Meitink-Hoe- demaker geeft donderdag 9 juli een concert op de beiaard van de Abdijto ren in Middelburg. Zij speelt werken van Henri Symonds, J. S. Bach. Klaas de Vries en Philip Rosseter. Ook brengt mevrouw Meilink enkele werken uit Valerius' 'Gedenckklank' ten gehore. Het concert begint 's avonds om half acht en duurt een uur. Laura Meilink-Hoedemaker heeft tij dens haar opleiding tot cardioloog beiaardstudie genoten aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Ook stu deerde zij aan de Nederlandse Beiaard school In Amersfoort, waar zij in 1979 het einddiploma behaalde. Naast haar werkzaamheden als cardioloog geeft zij als 'free-lance-beiaardier' concerten in binnen- en buitenland. Tijdens het concert, dat is georgani seerd door de Gemeentelijke Culturele Dienst in Middelburg, is de Abdijtoren ook voor bezoekers geopend. Boven dien kan de toren dagelijks behalve zondag, van tien uur tot half vijf worden beklommen, zegt de heer Van Zwieten tot zijn ge wraakte uitspraak te zijn gekomen. „Gezien het feit dat op dit moment elke behoorlijke opvang van duikslachtof fers in het Deltagebied blijkt te ontbre ken acht ik het in het belang van Uw leden, dat Uw kritiek wordt gerectifi ceerd", zo schrijft de heer Van Zwieten. Met name de uitspraak van voorzitter Van Vlimmeren over de huidige op vang, bestrijdt het WD-statenlid, om dat hiermee volgens hem bij de NOB- leden een gevoel van veiligheid wordt opgewekt die op niets berust. riep zich erop uitsluitend op Duits ge bied te hebben gereden Zijn verhaal klopte echter niet met wat de mensen van de douane hadden gezien en men had hem ook zien rijden in het dorp Glanderbrug op Nederlands gebied. Doorrijden na een aanrijdinkje in Kou dekerke kwam L, R. uit Vlissingen te staan op drie maanden rij-ontzegging en boeten tot een totaal van 450,-. Bij het wegrijden had hij een andere auto beschadigd. Omdat het de tweede keer was. eiste de officier van justitie naast de gebruikelijke boete een onvoorwaar delijke rij-ontzegging. De politierechter nam de eis conform over. Een inwoner van het Belgische Leuven, die in Ter- neuzen een stopteken van een douane beambte had genegeerd, werd veroor deeld tot een boete van tweehonderd gulden. Het gebeurde in mei van het vorig jaar Aan de politie verklaarde hij toen, dat hij 'geen zin om te stoppen voor een vent in een overhemd die naar me zwaait'. De officier kon er alleen maar uit afleiden dat K. geen zin had om gecontroleerd te worden en eiste 250.-. Uitkering In de zaak van een Middelburger, die inkomsten zou hebben verzwegen, toen hij een WAO-uitkering genoot, zal de politierechter over veertien dagen vonnis wijzen. Als medevennoot van een onderneming had J. T. inkomsten genoten in een periode van ongeveer twee jaar. waarin hij van het GAK on geveer J' 35.000,- ontving. Dit bedrag wordt thans terugbetaald. Eén van dë kernpunten in deze zaak is, of de Mid delburger deze vrij hoge inkomsten uit de onderneming door arbeid heeft ver kregen of 'uit vermogen'. Zijn advocaatmr. J. Schieman vroeg vrijspraak, omdat T. in genoemde pe riode van werknemer firmant was ge worden en het GAK al in een vroeg sta dium hiervan op de hoogte zou zijn ge weest. Er was geen opzet in het spel. aldus de raadsman: als er verlies zou zijn geleden in de onderneming was er mets uitgekeerd en was er ook niets ge beurd. In deze zaak is vier weken gevan genisstraf geeist. waarvan twee weken voorwaardelijk met één iaar Droeftiid. De gesneuvelde inventaris en het schoolbord met de verwijtende tekst op de stoep voor het café CAFÉBAAS VER WIJT POLITIE LAFFE HOUDING SINT-JANSTEEN - Bij een vechtpartij in de nacht van dinsdag op woensdag is voor duizenden guldens schade aangericht in café De Kroon in Sint-Jansteen. De aanleiding voor de vechtpartij is volgens de politie nog zeer onduidelijk. Er zouden twintig mensen aan hebben deelgenomen. Eigenaar J. L, toonde zich donderdag zeer ontevreden over het politie-optreden. „De politie heeft alleen maar gebukt", zei hij onder meer. L. uitte zijn ongenoegen verder door op de stoep voor zijn café een hoop rommel neer te gooien, bestaande uit stoelen, lampen en ander materiaal dat bij de vechtpartij sneuvelde. Achter de rom mel plaatste hij een schoolbord met het opschrift. 'Steen heeft weer leuk kermis gehouden (dinsdag was de laatste dag van de Steense kermis, red). Onze dank gaat uit naar politie, lafbekken, buren en zogenaamde vrienden, dank u, ook namens onze kinderen'. Op een ander bord stond te lezen 'Wegens grote winst gesloten Volgens de politie is sprake van twee 'kampen' die verwikkeld raakten in een vechtpartij waarbij rake klappen vie len. Het onderzoek van de politie is ove rigens nog in het beginstadium; nog slechts enkelen zijn gehoord. Vanuit de verschillende partijen zouden aanlei dingen voor de knokpartij zijn ge noemd. De ene partij, waartoe ook L. behoorde, stelt dat de oorzaak gezocht moet worden in geuite beledigingen. Volgens de andere partij zou een voor val van de avond tevoren de aanleiding zijn Meer duidelijkheid kon de politie met brengen, al wilde een woordvoer der wel kwijt dat ook de alcohol als oor zaak met uitgevlakt moet worden. ARNEMUIDEN - De Vliegclub Mid den-Zeeland houdt zaterdag 1 au gustus een vliegfeest waarbij onge veer zestig soorten vliegtuigen zijn betrokken. Het spektakel, onder de naam 'Fly-In '81', wordt gehouden van tien tot zes uur op het Vliegveld Midden-Zeeland en bestaat uit een tentoonstelling (een zogenaamde static-show) en vliegdemonstraties. Het is de enige vliegshow van een dergelijke omvang, die dit jaar in Nederland wordt georganiseerd. De 'Fly-In '81' komt in plaats van de jaarlijkse Internationale Schelde- vlucht. De reden hiervoor is, dat er na de brand in oktober 1980, waarbij de hangar op het vliegveld en vijf zweef vliegtuigen verloren gingen, niet ge noeg geld beschikbaar was om de Scheldevlucht te houden. Dit evene ment werd altijd voor een groot deel betaald door de Vliegclub Midden- Zeeland Aan het vliegfeest op 1 augustus hoopt de vliegclub, onder meer door het innen van toegangsgelden, nog wat geld over te houden. Volgens de organisatoren is een van de hoogtepunten van de vliegshow. die 's middags om half twee begint, de demonstratie met een Boeing B25 Mitchell. Dit is een tweemotorige- bommenwerper die speciaal voor dit evenement uit Engeland wordt over gevlogen. Het toestel zal niet op het vliegveld kunnen landen, vanwege de grote omvang en het gewicht. Maar de piloot zal wel langzaam overvliegen en onder andere het uit zetten en het intrekken van de wielen laten zien. Een ander spectaculair vliegtuig is de Bücker Jungmeister. gebouwd in de dertiger jaren ten be hoeve van tramingsvluchten door de Duitse luchtmacht. Het toestel bleek later echter uitstekend geschikt als stuntvliegtuig. Een der laatste door propellors aan gedreven jagers, de P51 Mustang en een van de straaljagers uit de periode rond het einde van de jaren vijftig, de Hawker Hunter, zijn eveneens in de lucht aanwezig. De Hunter demon streert het 'op de kop vliegen' en het "snel om de as draaien'. Verder komen er toestellen als de Pitts-special, een dubbeldeks stunt vliegtuig dat een programma brengt dat ook wordt uitgevoerd tijdens stuntkampioenschappen. Het toe stel klimt bijvoorbeeld stijl omhoog, draait vrijwel zonder snelheid om en komt dan weer loodrecht naar bene den. het vliegt en het draait op z'n kop; het uit Duitsland afkomstige Klemm-35 toestel, een ouderwets een persoons-vliegtuigje dat tijdens het vliegen zijn speciale eigenschappen vertoont en twee Cap-10 stuntvlieg tuigen Uit Belgié komt het stunttoestel de Siai Marchetti en twee Stampe-SV-4 toestellen die in de lucht een nage bootst gevecht met elkaar leveren. Zeeland zelf levert onder meer twee spuitvliegtuigjes die in formatie het landbouwsproeien demonstreren evenals twee Grumman-Ag-Chat toestellen uit Zienkzee die een na tuurgetrouw spiegelgevecht houden. Zeilvliegen Eén van de hoogtepunten van de vliegshow op Midden-Zeeland wordt volgens de organisatoren gevormd door de demonstratie met de Boeing B25 Mitchell, een uit de Tweede Wereldoorlog daterende bommenwerper Er zullen ook demonstratie!» gehou den worden met zweefvliegtuigen, bijvoorbeeld vier stuks van dit type toestel, die in formatie zullen vliegen, zonder gebruik te maken van een hulpmolor. De Vlissingse zeilvlieger Paul Beukers geeft een demonstratie en dat wordt ook ge daan met twee uit België afkomstige zeilvliegtuigen, de Weed-Hoppers. die uit een bouwpakket zijn samen gesteld. Ook de akrobatiek ontbreekt niet tij dens de vliegshow op 1 augustus. Het Engelse duo Barry en Qarissy. opere rend onder de naam The Barnstor mers' zal enkele staaltjes van luchta- krobatiek laten zien. Drie Nederland se parachutisten zorgen voor een de monstratie 'parasailing'. Nadat zij uit het vliegtuig zijn gesprongen, gaan zij op eikaars parachute staan Het soort parachute waarmee dit mogelijk is wordt ook wel 'vliegende matras' genoemd. Veel van de ge noemde toestellen zullen 's morgens op de openluchttentoonstelling van dichtbij kunnen worden bekeken. De Vliegclub Midden-Zeeland heeft ook nog een stunt in petto. Het de vies van deze club is 'Zelfs een aap kun je leren vliegen' en dit zal tijdens de vliegshow aan de praktijk worden getoetst, 's Middags tussen twee en vier uur zal de chimpansee 'Jaap' plaats nemen achter de stuurknup- pel van een Pipercub. een éénmoto- ng sportvliegtuig Jaap heeft er dan al tien vlieguren onder leiding van een instructeur opzitten. In tegenstelling tot de verklaring van L„ die zegt dat de politie arriveerde toen er nog volop werd gevochten, meent de politiewoordvoerder dat het eigenlijke vechten al was opgehouden toen de politie aankwam. De politie, met vijf man aanwezig, zou de ene par tij buiten hebben aangetroffen, terwijl de andere in het café was. Wel waren de gemoederen toen nog zeer verhit. De politie zou de zaak toen hebben gesust, onder meer door de mensen aan te ra den naar huis te gaan. De politie woordvoerder stelde dat dat redelijk gelukt was. Het café werd gesloten. Van ernstige verwondingen is bij de po litie niets bekend, al zullen verschillen de vechtersbazen er niet geheel zonder kleerscheuren afgekomen zijn. Café-ei genaar L. zelfbijvoorbeeld toont in het gezicht duidelijke sporen van de vecht partij Van mishandeling heeft tot nu toe niemand aangifte gedaan. Wel heeft L. aangifte gedaan van vernieling van cafémeubilair. HIJ heefteen advocaat in de arm genomen, want hfl is van plan schadevergoeding te eisen De politie ko denkt zeker een week nodig te heb ben om verschillende betrokkenen en toeschouwers te horen. Daarna gaat een verslag naar de officier van justitie, die dan zal bepalen welke stappen ge nomen kunnen worden. De politiewoordvoerder verklaarde desgevraagd dat. afgezien van de vecht partij bij de Kroon, de kermis in Sint- Jansteen een rustig verloop heeft ge kend. GOES - Een groot aantal Zeeuwse boe ren zet zaterdag 4 juli de bedrijfsdeu- ren wagenwijd open voor iedereen die meer wil weten over het reilen en zei len in de land- en tuinbouw. Dan wordt door de agrariërs namelijk voor de eer ste keer in de hele provincie een open dag gehouden. Doel ervan: duidelijk heid verschaffen over het werk van de boeren. Dat is volgens de secretarissen van de landbouworganisaties in Zee land, drs N. Groot (CBTB), mr J. Oggel (ZLM) en C. A. Rops (NCB) hard nodig, omdat er bij het 'brede publiek' vaak een verkeerde indruk bestaat over de activiteiten van dc agrariërs. In verschillende regio's in de provincie (en in de regio Altena-Biesbosch in West-Brabant) hebben comités plan nen en routes voor de open dag uitge werkt. Dat gebeurde met erg veel en thousiasme. zo verduidelijkt NCB-se- cretaris Rops. „Ik ben bovendien bij zonder getroffen door de brede samen werking tussen allerlei mensen en in stanties die mogelijk bleek om een goed programma op te zetten", aldus Rops „Ook vanuit de aan de landbouw ver wante sectoren is er plezierig gerea geerd en ingehaakt" Zijn verwachtin gen dan ook hoog gespannen Met de open dag geven de Zeeuwse boe ren een vervolg aan de afgelopen voor jaar ingezette campagne In het kader van de verbetering van het imago werd onder meer in de hele provincie een spe ciale Landbouwkrant huïs-aan-huis verspreid. De glastuinders hielden al onder het motto 'Kom-in-de-kas' open huis En nu is het de beurt aan de akker bouw. tuinbouw (met name fruitteelt) en de veehouderij, ZLM-secretaris Og gel onderstreept dat het idee spontaan gegroeid is vanuit de boeren zelf. In hoe verre er een jaarlijks terugkerende ge beurtenis van gemaakt zal worden is naar zijn mening mede afhankelijk van de belangstelling die getoond wordt én van eventuele plannen op nationaal ni veau. „Ik heb wel de indruk dat er een tendens is om er een jaarlijks evene ment van te maken", zegt, Oggel. CBTB-secretaris drs Groot herinnert eraan dat dc agrarische sector voor dc provincie Zeeland van meer dan gewo ne betekenis is. Direct werkt vijf pro cent van de beroepsbevolking in de agrarische bedrijfstak, maar met inbe grip van de verwerkende, dienstverle nende en toeleverende bedrijven is on geveer twintig procent van de Zeeuw se bevolking voor zijn levensonder houd afhankelijk van de landbouw. Ruim 82 procent van de totale opper vlakte aan land in de provincie is in ge bruik voor de teelt van land- en tuin- bouwprodukten (landelijk 49 procent). Om de 'boodschap' tijdens de open dag zo duidelijk mogelijk te laten overko men is er gezorgd voor volop informa tie De ongeveer zestig deelnemende bedrijven zijn herkenbaar aan affiches en vlaggen. Er is ook een min of meer officiële ope ning van de open dag. Daarvoor zorgt voorzitter D. Lutein van het nationale landbouwschap, om 10.00 uur bij de mo len van Cadzand In de diverse regio's zijn er de volgende activiteiten Walcheren er zijn vfif routes uitge stippeld. waarin totaal zestien bedrij ven zijn opgenomen die tussen 10 00 en 16.00 uur bezocht kunnen worden Bij de WV's zijn route-beschrijvingen ver krijgbaar; Noord-Beveland: er zullen tussen 13 00 en 17.00 uur twaalf bedrijven open gesteld worden vooreen bezoek. Via fol ders bij de VW-kantoren. kampeerter reinen en winkels wordt bekend ge maakt welke bedrijven bezocht kunnen worden; Zuid-Beveland: er worden een fiets route en een autotocht uitgezet. De fietsroute van twintig kilometer voert langs vier bedrijven, de autoroute van zestig kilometer gaat langs zeven be drijven. Beide routes lopen onder meer door het Poelgebied De start is tussen 10.00 en 16.00 uur bij het verenigingsge bouw 'Irene te 's-Heer Abtskerke Schouwen-Duiveland: hier is de vaste ANWB-route als uitgangspunt geko zen Aan en bij deze route zijn twaalf bedrijven opengesteld tussen 10.00 en 16 00 uur. bovendien zijn de VW's op de hoogte van de deelnemende bedrijven. Tholen er zijn drie activiteiten Een monumentenfietstocht langs onder meer drie bedrijven (start tussen 08.30 en 10.00 uur in Scherpenisse, duur tot 13 00 uur) en een autoroute (tussen 08.30 en 10 00 uur start in Scherpenisse. duur tot 12.00 uuri langs vier bedrijven De landbouw doet voorts mee aan een tentoonstelling in de hallen van Meijer in Scherpenisse. Sint-Philipslander is een aantrekke lijke fietsroute uitgestippeld die voert langs diverse bedrijven; West-Zeeuwsch-Vlaanderen: zowel voor fietsers als autorijders zijn routes uitgezet van 43 kilometer langs bedrij ven die alle facetten van land- en tuin bouw tonen. De start is om 10.30 uur bU de Cadzandse molen, het eindpunt ligt in de Landbouwpraktykschool te Schoondljke (waar een agrarische film te zien is) MIDDELBURG - De afdeling recht spraak van de Raad van State heeft het beroep verworpen, dat een aantal be woners van de Middelburgse binnen stad had ingesteld tegen de restauratie en de uitbreiding tot kantoorruimte van vier mommientenpanden aan het Hofplein en de tVagenaarstraat in Mid delburg. De panden worden binnen kort opgeleverd, omdat de voorzitter van de afdeling rechtspraak, mr J. van der Hoeven, al in juli van het vorig jaar de bouwstop voor de vier panden had opgeheven. Dc restauratie was name lijk op 11 maart 1980 stilgelegd in af wachting van de uitspraak in het ge schil. De panden aan het Hofplein 20-22 en de Wagenaarstraal 2-4 zijn eigendom van de Stichting Pensioenfonds van Van Gelder Papier in Amsterdam, die de panden als kantoorruimte wil verhu ren. Zes omwonenden en de bewoners vereniging 'De 28-ste Wijk' dienden daarop een bezwaarschrift in. omdat zfj vonden dat 'het welzijn in de buurt werd bedreigd door de bouw van een vreemd element' Na het indienen van het beroepschrift werd de bouw op last van de Raad van State stilgelegd. De gemeente Middelburg, het pensioen fonds van Van Gelder en de aannemer, de Walcherse Bouwunie bv uit Gnjps- kerke. vroegen vervolgens opheffing van de bouwstop. die op 23 juli 1980 werd verleend. Op 25 februari van dit jaar werd het hoogste punt bereikt van het restaura tieproject. Bij die gelegenheid zei de heer Visser van de Walcherse Bouwu nie: „Doordat de Raad van State de bouwvergunning heeft geschorst tij dens de behandeling van de bezwaar schriften. heeft de bouw ongeveer vijf maanden stilgelegen en dat heeR een paar ton gekost. Ik vind dan ook dat de omwonenden misbruik van hun recht hebben gemaakt". De Raad van State heeft bij zijn besluit in overweging genomen dat 'zonder ver wezenlijking van het bouwplan de voor het behoud van de monumenten nood zakelijke spoedige restauratie geen doorgang had kunnen vinden'. ..Er kan voorts geen twijfel over bestaan dat door het verlenen van de vergunn het belang van het behoud van de bij het bouwplan betrokken monumenten wordt gediend", vindt de Raad van Sta te Ook wijst de Raad op het feu dat na de uitvoering van het bouwplan een groter voor het publiek toegankelijk groengebied beschikbaar komt (onge veer duizend vierkante meten dan vroeger het geval was

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 27