PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van Agt beraadt zich over het premierschap Lagerhuis maakt het Thatcher moeilijk Huishouden honderd gulden duurder GROOT 'SLEUTELIN KABINETSFORMA TIE Meer zelfstandigheid voor Noord-Ierland DE GROENE B.V. Brandt: aanknopingspunt voor onderhandelingen Gemengd dubbel FELLE KRITIEK VAN HEA TH CONSUMENTENORGANISATIES: STRAKKER PRIJSBELEID Later wat zon In de ochtend veel bewolking en regen. In de middag van het westen uit opkla ringen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. zie ook pagina 3). 224e jaargang no. 154 Vrijdag 3 juli 1981 Automobielbedrijf >1 5-7 *460 AC Goes Teletoon OiiOO-iM'O Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een kabinet van CDA, PvdA en D'66 is niet mogelijk zolang Van Agt vasthoudt aan zijn kandidatuur voor het premierschap. Deze conclusie heeft de CDA-leider getrokken na de informatiebesprekingen van gisteren. Het welslagen van de poging een coalitie van deze drie partijen te vormen, ligt nu volledig in handen van Van Agt en de CDA-top. Maandag willen de informateurs Lub bers en De Koning duidelijkheid heb ben over de standpunten van de drie partijen over het premierschap. Van Agt zal de komende dagen beslissen of hij zijn kandidatuur handhaaft. Zowel PvdA-leider Den Uyl als D'66-onder- handelaar Terlouw hebben hem don derdagochtend ronduit laten weten dat zij hem onaanvaardbaar vinden als mi- nister-president. Van Agt bestempelde het verzet tegen zijn kandidatuur gisteravond als „niet rechtvaardig", maar hij vond dat er re kening mee moet worden gehouden, omdat het er nu eenmaal is. Zelfs al zou dat verzet in verdere onderhandelin gen worden weggepraat, vraagt hij zich af of een „een omstreden figuur als ik" nog wel „levensecht" als leider kan functioneren. Daarnaast betwijfelt hij of hij dat zelf wel zou willen. Woensdagavond nog heeft het CDA na topberaad op het Catshuis onverkort vastgehouden aan Van Agts kandida tuur. Toch benadrukte de demissionai re premier dat dit niet betekent dat de uitslag van het beraad van dit weekein de al vaststaat. „Al was het maar omdat ik niet het beeld wil ophouden van de koppige, die louter persoonlijke belan gen nastreeft". Bij het beraad de komende dagen spe len meer zaken mee, zei Van Agt. In zijn overwegingen zal hij betrekken dat er „bij lange na" nog geen overeenstem ming is over een regeerprogram van de drie beoogde coalitiepartners en over de verdere zetelverdeling Anderzijds, aldus Van Agt. is de nage streefde coalitie „de enig maakbare meerderheidscombinatie". Hij bestem pelde dat als een belangrijke overwe ging. hoewel niet beslissend. Op de vraag of hy een minderheidskabinet van CDA en WD met steun van de klei ne rechtse partijen „maakbaar" acht. wilde de CDA-leider niet ingaan. De informatiebesprekingen hebben de laatste twee dagen volledig in het te ken gestaan van de vraag wie premier moet worden. Over een regeringspro gramma is nauwelijks gesproken. Er kwam donderdag volop beweging in de vastgelopen onderhandelingen, doordat de drie fractieleiders elk met een eigen voorstel kwamen om de im passe te doorbreken. Van Agts plan stond tegenover de voor stellen van Den Uyl en Terlouw. De CDA'er was bereid af te zien van wijzi gingen in de beleidsvoorstellen van de informateurs, mits hij premier zou wor- LONDEN (DPA) - De Britse regering wil de provincie Noord-Ierland, on danks de gespannen situatie daar. meer zelfstandigheid en verantwoor ding geven. Er wordt voorlopig echter niet aan verkiezingen voor het Noord- ierse parlement, de Stormont, gedacht. Dit voorstel werd donderdag door de Britse minister voor Noord-Ierland Humphrey Atkins in het lagerhuis ge daan. Het Britse voorstel houdt in dat er een politieke raad in Ulster zal worden ge vormd, waarin vertegenwoordigers van de belangrijkste protestantse en katho lieke organisaties zitting zouden moe ten hebben. De Britse regering kan me dewerking van de radicale protestantse leider dominee Ian Paisley voorlopig echter vergeten. Enkele dagen geleden heeft een com missie van de Labour-partij een rap port over de toekomst van Noord-Ier land opgesteld. Daarin wordt de her eniging van het sedert 1921 verdeeld eiland als einddoel genoemd. In tegen stelling tot de conservatieve Britse re gering wil Labour in de toekomst van elke garantie afzien, volgens welke de status van Noord-Ierland alleen met instemming van de protestantse meer derheid veranderd mag worden. den. Den Uyl en Terlouw verwierpen dit plan onmiddellijk. Zij accepteren Van Agt niet als premier en vinden dat het premierschap niet los kan worden ge zien van het regeerakkoord. Terlouw en Den Uyl hebben hun voor stellen donderdag nog eens in een brief aan de informateurs uiteen gezet. In de zijne schreef Terlouw, dat hij maar één mogelijkheid ziet om de patstelling te doorbreken. Zowel Van Agt als Den Uyl zouden hun aanspraken op het pre mierschap moeten laten varen. „Ie mand anders uit het CDA" zou het ka binet moeten leiden. Daarmee liet Ter- louw zijn steun aan de kandidatuur- Den Uyl vallen. Den Uyl weigerde gisteren op Terlouws voorstel in te gaan. Hij probeerde de bal volledig naar de informateurs terug te spelen. Lubbers en De Koning zouden met nieuwe voorstellen moeten komen, schreef hij. Wanneer het informateurs duo aan het ingenomen standpunt vasthoudt, dat Van Agt premier moet worden, dan zou een andere informa teur aan de slag moeten, opperde Den Uyl. In een reactie noemde Van Agt dit gis teravond „een schijn-concessie" De claim van de PvdA op het minister-pre sidentschap heeft geen enkele waarde meer. nu Terlouw zijn steun daaraan heeft opgegeven, zei de CDA-leider. De hele brief van Den Uyl schoof hij weg als „een politiek non-existent verhaal". Informateur Lubbers zei dat maandag het „sur place" in de besprekingen moet worden doorbroken. De komende dagen zal hij met zijn collega De Ko ning vaststellen hoe de kaarten precies liggen, zowel op het punt van de in houd van het beleid als wat betreft het premierschap. Dan pas zullen ze ook bezien of zij hun informatiewerk sta ken of ermee doorgaan. MUNCHEN (DPA/AFP/REUTER) - Volgens Willy Brandt, de voorzitter van de Westduitsc regeringspartij SPD. bestaan er 'enige realistische aanknopingspunten voor onderhandelingen' over een beperking van kernwapens in Europa. Hij zegt deze indruk te hebben overgehouden aan de gesprekken die hij tijdens zijn bezoek aan Mos kou heeft gevoerd met de Russi sche staats- en partijleider Brezj- nev. Kort na zijn terugkeer uit de Sow- jet-Unie zei Brandt m München dat hij de indruk heeft dat de Russen 'iets hebben in te brengen' bij zulke onderhandelingen. „En ik hoop dat ik me niet vergis," zo voegde Brandt eraan toe. De oud-kanselier zei voorts: ..Wat men ook van de Sowjet-politiek denken mag. voor mij bestaat er geen enkele twijfel aan Brezjnevs wil tot vrede." Naar donderdag in welingelichte kringen in Moskou verluidde, heeft de Sowjet-leidïng tegenover Willy Brandt veel be langstelling getoond voor de zoge naamde 'nul-optie'. Hierbij zou de NAVO de voorgenomen plaatsing van 572 nieuwe raketten achterwe ge moeten laten, terwijl de Sowjet- Unie de reeds opgestelde SS-20 ra ketten voor een groot deel zou moe ten beperken, of zelfs helemaal ont mantelen. Verder zou Brandt ge vraagd zijn hoe hij denkt dat de sta tionering van de nieuwe NAVO-ra- ketten te voorkomen is Brezjnev zou de Westduitse socialistenleider zelfs recht op de man afhebben ge vraagd hoeveel Sowjet-raketten er 'teruggenomen' moeten worden om de NAVO van haar voornemens te doen afzien. Waarnemers toonden zich verrast dat de 'nul-optie' van Sowjet-zijde is opgepakt. De mosselkwekers verwachten ditjaar een veel grotere aanvoer van mosselen dan in de twee voorgaande jaren. De kwaliteit van het zeebanket wordt 'uit stekend' genoemd en de prtjzen zullen laag blijven. PAGINA 3 brandstoftoeslag Minister Van der Stee wil de brand stoftoeslag voor auto's die op dieselo lie of LPG rijden, verhogen. De be windsman wil de opbrengst van de maatregel, die hy de tweede kamer in een wetsontwerp heeft voorgelegd, be nutten voor het op peil houden van de werkgelegenheid. >AGINA 7 open dag De Zeeuwse landbouw houdt morgen, zaterdag, een open dag. Een groot aan tal boeren uit de provincie zet de deu ren wijd open voor iedereen die wat meer wil weten van de bedrijfstak. PAGINA 11 bezuinigen Minister Pais van onderwijs is fel ge- kaht tegen de bezuinigingen op onder wijs, die minister Van der Stee wil doorvoeren. Pais vreest dat de voor stellen van zijn collega een verlies van vijftienduizend arbeidsplaatsen zullen opleveren. PAGINA 12 hoogspanning Björn Borg en John McEnroe zorgden gisteren voor hoogspanning op Wim bledon De beide toptennissers ken den uiterst verschillende problemen op weg naar de finale van het heren- enkelspel. McEnroe had het in het duel met de Australiër Frawley te kwaad met zijn temperament en kreeg zelfs een strafpunt van de scheidsrechter. Borg verspeelde de eerste twee sets in zijn partij tegen Jimmy Connors, maar greep toch de winst PAGINA 13 tour De Zwitser Urs Freuler heeft precies gedaan wat ploegleider Peter Post van hem verwachtte in de Tour de France. Als 'vervanger' van Jan Raas toonde hij zich de sterkste ln een massasprint en won een etappe Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 12 en 13. Kunst en .cultuur: 15. Radio en televisie: 16. Financiën en economie: 17. Lady Diana Spencer, die op 29 juli trouwt met de Britse kroonprins Charles, was gisteren onder de toeschouwers van de tenniskampioenschappen op Wimbledon. Diana was in gezelschap van ex-k07iing Constanhjn van Grie kenland. Beide foto's werden kennelijk op momenten gemaakt, dat het tennisspel minder concentratie van de kijkers vergde (Zie ook pagina 12) LONDEN (DPA) - In het Britse lagerhuis hebben zich donderdag luidruchtige tonelen afgespeeld, toen premier Margaret That cher niet wilde reageren op de felle kritiek die haar partijgenoot en oud-premier Edward Heath de dag tevoren op het monetaris- tische beleid van de regering had geleverd. Heath had haar woensdag verweten dat zij door het vasthouden aan een 'simpe le doctrine' het aantal werklozen steeds meer laat groeien. Als dit aantal tot drie miljoen oploopt, zal dit 'rampzalige so ciale gevolgen' hebben, zo voorspelde O Hel Westduitse hooggerechtshof heeft donderdag in het zogenoemde Lischka-proces herziening van de hoge vrijheidsstraffen tegen voormalige SS- leiders als 'duidelijk ongegrond' ver worpen Een rechtbank in Keulen ver oordeelde op 11 februari 1980 de vroe gere SS-commandanten Kurt Lischka 711. Herbert Hagen <67) en Ernst Hein- richsohn <60) tot respectievelijk tien. twaalf en zes jaar gevangenisstraf we gens medeplichtigheid aan moord op joden. de conservatieve oud-premier. Volgens hem zullen de raciale spanningen en de criminaliteit toenemen. Leden van de socialistische oppositie verlangden in het vragen uur dat me vrouw Thatcher rekenschap zou afleg gen. Telkens weer interrumpeerden zij de ontwijkende verklaring van de pre mier. Heath, wiens kritiek niet alleen in En geland maar ook daarbuiten veel aan dacht heeft gekregen, hoorde op enkele .meters afstand van de 'ijzeren lady' ge zeten, glimlachend het rumoer aan. OXIRANE KRIJGT BOUWVERGUNNING IN ROTTERDAM ROTTERDAM (ANP) - Door aan het chemische bedrijf Oxirane een bouw vergunning tc geven voor het uitbrei den van het fabriekscomplex aan de Seine-haven in Rotterdam heeft de ge meenteraad van de Maasstad donder dagavond een investering van onge veer 750 miljoen gulden door deze maatschappij voor het Rotterdamse' havengebied behouden. DEN HAAG - De consumentenorgani satie Konsumenten Kontakt heeft be rekend dat een gemiddeld gezin nu ruini 100 gulden per maand duurder uit is dan eind vorig jaar. Oorzaak: de gestegen prijzen van de eerste levens behoeften sinds begin januari en de toegenomen woonlasten. Konsumenten Kontakt zegt dit in een brief aan minister Van Aardenne (eco nomische zaken) De minister voerde gisteren gesprekken met consumenten organisaties, vakbeweging en werkge vers over het te voeren prijsbeleid in de tweede helft van dit jaar. Alleen al de verhoging van de suiker prijs - terwijl de bieten waarop de hoge re prijs is gebaseerd nog op het land staan - kost de Nederlandse consument ditjaar 26 miljoen gulden, zo berekende Konsumenten Kontakt. Als gevolg van de suikerprijsverhoging zullen ook fris dranken. jam en andere suikerbevat- tende produkten fors duurder worden. Consumentenorganisaties cn vakbe weging hebben minister Van Aarden ne gevraagd een strakker prijsbeleid te voeren. Zij willen vooral dat de van buiten komende invloeden, zoals schommelingen in de valutakoers min der snel in de prijzen van belangrijke artikelen worden verwerkt. In de hui dige situatie worden de stijgingen te snel doorgevoerd: er moet een 'afvlak king' komen. Vertoornd zijn de organisaties ook over het feit dat de prijzen van benzine en andere olieprodukten nu twee keer per maand worden aangepast Dat. gebeurt volgens hen op verzoek van de olie maatschappijen. die daar baat bij heb ben (de oliehandel zelf vindt de veelvul dige wijzigingen niet aangenaam). Ook hierdoor worden de invloeden van bui ten ons land veel te snel aan de consu ment doorgegeven. Gasprijzen Hel prijsbeleid moet er juist toe dienen een matigende werking uit te oefenen op het prijspeil. Daartoe is alle aanlei ding, zo betogen consumenten- en werknemersorganisaties, gezien het feit dat door de gedaalde koopkracht de lagere inkomensgroepen toch al met grote moeilijkheden te kampen hebben. In dit verband werd nog eens herinnerd aan de kwestie van de gas- prijsstijging per 1 januari. Vooral de consumentenorganisaties hebben de minister gevraagd hoe het zit met zijn toezeggingen de Prijzenwet aan te scherpen met het oog op de mo gelijkheden het vervolgingsbeleid te gen overtreders doeltreffender te ma ken. Hierover zou Van Aardenne met zijn collega van justitie, De Ruiter, overleggen. Vorig jaar. zo stellen de consumenten organisaties. is aan met name de bedrij ven in de detailhandel een margeverrui ming toegestaan op grond van de da lende omzetten. De ontwikkeling se dertdien heeft geleerd dat van verdere omzetdaling sprake is. omdat de consu ment nu eenmaal minder te besteden heeft Maai- een nieuwe margeverrui ming is een „heilloze weg", die de situa tie met zal verbeteren. Ook de ondernemersorganisaties zijn gisteren bij de minister van economi sche zaken op bezoek geweest. Zij heb ben hun, al bekende, standpunt toege licht: er moeten bijstellingen komen, omdat de bedrijven in het eerste half jaar achterstanden hebben opgelopen. De regels voor het doorberekenen van loon- en andere kosten in de prijzen zijn te strak geweest. De ondernemers beroepen zich op toe zeggingen die de minister op dit stuk in december 1980 heeft gedaan en op bere keningen die aantonen dat de economi sche ontwikkeling ook vorig jaar veel ongunstiger Is uitgevallen dan werd verondersteld. De minister heeft partij en nog geen toezeggingen gedaan. Hij zal eerst in de ministerraad overleggen en later zijn beslissingen bekend ma ken. De kiezer kijkt verbijsterd toe Het ei ret hoge woord is er dan Leindelljk uit. Joop mag Dries niet en daarom moet Dries weg. Dries vindt dat pppSj Joop niet opnieuw voorop mag lopen, want hij heeft te weinig echte vriendjes overgehouden. Wekenlang hebben ze het gezegd tegen iedereen die het maar horen wilde, be halve rechtstreeks tegen elkaar. En nu is Jan erbij gehaald om de moeilijke boodschap over te brengen. Het ver stoppertje spelen is bijna afgelopen, met elkaar gaan knikkeren willen de jongens niet. Het eerste rondje kabi- nets-informeren in de prachtige kamer aan het Haagse Binnenhof ontaardt in kinderachtige stekeligheden. En de vol wassen kiezer op wiens verantwoorde lijkheidsgevoel in de campagnetijd zo'n klemmend beroep is gedaan, die vol wassen kiezer kijkt verbijsterd toe. Meer dan vijf weken geleden nu al weer sloot de stembus. In de uitslag ervan lag een moeilijke, maar toch vrij duide lijke opdracht verborgen. Koningin Beatrix benoemde twee informateurs die moesten nagaan of in de praktijk mogelijk kon worden gemaakt wat in brede kring als het enig wenselijke voor Nederland in economische problemen werd gehouden een kabinet van CDA. PvdA en D'66. In de partijprogramma's zaten hobbels, op allerlei terrein. Dat wisten de beide informateurs heel goed toen ze aan het karwei begonnen; dat beseften ook de voormannen van de drie partijen met wie zij zaken moesten zien te doen. Er kwam uiteindelijk een stuk op tafel met daarin een poging om op knelpunten steeds zoiets als een grootste gemene deler te vinden. In ei gen huis kwam er verzet tegen verschil lende tussenvoorstellen en werd er ge slikt. Een echt regeerprogram is er nog steeds niet, maar er zat toch een redelij ke kans in dat het er zou kunnen ko men. Alleen op de gezichten lijkt het allemaal stuk te lopen. De politieke be roepsglimlachjes van de heren rond de tafel tegenover de camera's zijn van een ijzigheid gebleken, die zover gaat dat de beide kemphanen Van Agt en Den Uyl eigenlijk alleen elkaar nog maar van het politieke toneel verwensen. Als dat laatste ook na het komende weekend - want iedereen heeft de tijd gekregen om nog maar weer eens goed na te denken - de enige werkelijk heid van een dergelijke regeringscom binatie blijkt te zijn, dan kan er nu maar het best zo snel mogelijk duidelijkheid komen. In feite blijven er maar twee mogelijkheden over: óf beide heren moeten inderdaad maar zo snel moge lijk plaats maken voor voormannen die het vermogen hebben om elkaar voor vol aan te zien; óf aan deze poging tot vorming van een kabinet, die toch door een soort doem wordt beheerst kan maar het best zo snel mogelijk een eind worden gemaakt. Vijf weken kiekeboe spelen rondom de vraag die kennelijk tot de belangrijkste in dit land is opge klopt vereist wel erg veel van gezonde politieke belangstelling bij het ver schijnsel 'kiezer' dat in Den Haag al weer zo ver uit het gezichtsveld is ver dwenen. Ontwijken van wat als echte problemen wordt gezien is misschien een bezigheid die met wat handigheid een aardig tijdje is vol te houden, maar op de duur loop je er onvermijdelijk mee vast. Deze eerste ronde van de ka binetsinformatie heeft het opnieuw aangetoond: uitsluitend van strategie wisselen levert nog geen oplossing. Vier jaar terug, in 1977. speelde de kabinets formatie zich maandenlang ongeveer op straat af en zeiden dezelfde partijen die nu weer rond de tafel zitten elkaar ongezouten de waarheid Dit keer wordt geüniformeerd achter gesloten deuren en is het één en al omzichtig heid. De uitkomst is totnogtoe niet veel beter. Trouwens, van de hooggeroemde voortvarendheid waarmee in de eer ste dagen van het (in)formatieduo Lub- bers-De Koning werd geschermd, is op het ogenblik ook niet veel meer over. Het heeft er veel van weg dat politiek Den Haag er zich. gesterkt door voor beelden uit het recente verleden, al bij heeft neergelegd dat het timmerwerk aan een nieuw kabinet nu eenmaal maanden in beslag behoort te nemen. Internationaal heeft Nederland wat dit betreft een record gebroken. Of andere belangen daarbij niet wat al te eenvou dig worden vergeten is een vraag die af en toe gesteld behoort te worden. De periodes, waarin dit land met demissio naire kabinetten - alleen bekwaam voor de lopende zaken - zit opgescheept, worden ook almaar langer. Voorhoede- gevechten. verkiezingscampagne, (in-) formatie en op gang komen van de nieuwe ploeg: er gaat meer dan een jaar mee heen tegenwoordig. Tussen twee reguliere stembussen voor de tweede kamer door blijven dan nog drie jaar over, als alles goed gaat. Wel krap om herkenbare stempels te drukken op een beleid. En daar gaat het toch om, als de kiezer het tenminste goed heeft begre pen. vdM De 'strikt geheime elektronische ap paratuur van de Westduitse tank Leo- pard-2 is door verraad in handen van de Russen-gekomen. Dit heeft het West duitse boulevardblad Bild Zeitung ge meld. Een deskundige op elektronisch gebied uit München zou de met laserstralen werkende afstandsmeter en het appa raat,voor nachtelijke waarnemingen voor ettelijke honderdduizenden mar ken aan een diplomaat van de Sowjet- ambassade in Bonn hebben verkocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1