Pais: bezuinigingsplan onderwijs kost 15.000 voor banen Werkgroep: hulpverlening gehandicapten is gebrekkig Mogelijk belangstelling van Toyota voor Ford-Amsterdam Doden op Filippijnen na orkaan KRITIEK OP VOORSTELLEN VAN DER STEE Nieuw stuk AIO klaar Twee jaar voor ambtenaar die defensiegeheimen wilde verkopen VAKBONDEN PEILEN STANDPUNT Geen accijns op alcohol in spuitbussen Peep show Laatste lootjes LANDBOUW: OPEN DAG Vluchtelingen probleem in Oostenrijk 'Baby Doe' verkocht tienduizenden landgenoten Merkwaardige opening van Frans parlement OVERHEID MOET JAARLIJKS 6,6 MILJOEN BESCHIKBAAR STELLEN VRIJDAG 3 JULI 1981 PZC/binnen-b uiten land 11 DEN HAAG - Minister Pais van onderwijs vreest dat de door minister Van der Stee van financiën voorgestelde bezuinigingen op onderwijs van bijna een miljard gulden aan 15.000 mensen hun baan zal kosten. Hij zegt de voorstellen, die vandaag in het kabinet besproken zullen worden, in deze vorm niet te kunnen accepteren. AMSTERDAM - Op 7juli zal een nieuw stuk ringweg rondom Amsterdam (A 10) in gebruik worden gesteld Het gaat hier om een ongeveer 2 km lang wegvak dat het huidige eindpunt van de ringweg bij de Europaboulevard verbindt met de Rijksweg Amsterdam Utrecht <A 2). Hier een luchtopname van de 280 meter lange en 26 meter brede brug over de Amstel, die in het wegvak is opgenomen. De brug krijgt tweemaal twee rijstroken. DEN HAAG - De vakbonden die strijden voor het voortbestaan van de automo bielfabriek van Ford in Amsterdam, proberen erachter te komen hoe groot de belangstelling van het Japanse automobielconcern Toyota is om het Amster damse bedrijf over te nemen. Die belangstelling zou zijn gebleken tijdens een bezoek van Japanse industrièlen aan Europa. De minister voor onderwijs moet vol gend jaar naar verhouding méér bezui nigen dan zijn collega's. Aan Pais is DEN HAAG (ANP) - De regering wil de accijns op alcohol in spuitbussen met ingang van 1 oktober van dit jaar af schaffen. In een toelichting op de voorstel tot wij ziging van de wet, waarin de heffing van accijns op alcohol wordt geregeld, wordt betoogd dat de accijns op alcohol in spuitbussen de omschakeling van chloorfluorkoolwaterstoffen als drijf- gas naar alcohol belemmert. Nederland wil toepassing van chloorfluorkoolwa terstoffen uiteindelijk volledig afschaf fen, in navolging van de Verenigde Sta ten en Zweden. Schrijver veroordeeld wegens belasteren van paus Pius XII ROME (AFP) - In Rome is donderdag de Amerikaanse schrijver Robert Katz veroordeeld tot 13 maanden gevange nisstraf en duizend gulden boete we gens het belasteren van de in 1958 overleden pans Pius CXII. In zijn boek 'Doden in Rome' verweet Katz in het bijzonder Plus XII. dat hij niet alles gedaan heeft wat in zijn macht lag om de joodse gyzelaars te redden die in 1944 door de Duitse bezet tingstroepen in de Romeinse wijk Ar- deatino zijn omgebracht. De rechts zaak tegen Katz is aanhangig gemaakt door de nicht van Pius. De zaak tegen Kats diende in hoger be roep. De schrijver deelde na het vonnis van donderdag mee dat hij verder zal procederen WHEELING. WEST VIRGINIA (UPI) - Acht vrouwelijke mijnwer kers in West Virginia eisen langs gerechtelijke weg vijf en een hal] miljoen dollar schadevergoeding omdat hun werkgever, de Consoli dation Coal Company, inbreuk heeft gemaakt op hun privéleven. Volgens de vrouwen wist de direc tie dat er in de muur tussen het kan toor en de doucheruimte voor hen een gaatje zat. Het gat zou in juli 1978 zijn geboord toen een douche ruimte werd ingericht, maar de vrouwen ontdekten het pas in okto ber 1980. „Wijplachten er daarna wc-papier in te duwen, maarzij duwden het er weer uit", vertelde Eddi Mayfield. een van de vrouwen „Wat mij betreft, ik vind het erger dan aangerand te worden. Dan weetje tenminste nog wie je belager is", zei Bonnie Paree. Het gat werd definitief dichtgemaakt nadat de vrouwelijke mijnwerkers de bond in de arm hadden genomen COBURG (OPAT- De85-jarigePool August Wieczorek is na een reis van meer dan 7500 kilometer door Eu ropa bij de grensovergang Rotten- bach'Eisfeld door DDR-douaniers teruggewezen. Dat deelde de grens politie donderdag mee De Pool was op aanraden van zijn arts, die zei dat hij wat meer bewe ging zou moeten hebben, tioeejaar geleden met zijn ezel 'Emir aan de reis begonnen en was nu op weg naar huis. Hij hoopt nog voor zijn 86ste verjaardag weer bij zijn fami lie in Bydgoszcz te zijn. door de ministerraad te verstaan gege ven dat hij, omdat hij twintig procent van de rijksbegroting opslokt, ook twintig procent van de bezuinigingen moet dragen. Door de ministerraad wordt met een bezuinigingsbedrag ge rekend van 2,5 miljard. Daarvan zou on derwijs dan minstens 500 miljoen moe ten bijdragen. Het onderwijsdepartement is tot nu toe steeds gespaard bij de bezuinigingen. Pais hoefde minder dan twintig procent in te leveren. Nu moet hij, vindt de mi nisterraad, evenredig bijdragen. Volgend jaar moet Pais zelfs meer dan ADVERTENTIE trekker van de welvaart 4 juli 1981. Ini.: alle VVV-kantoren. DEN HAAG (ANP) - De hulpverlening aan gehandicapten is erg gebrekkig. Ook het onderzoek ten behoeve van een betere hulpverlening is onvol doende. Er zal snel een reeks maatrege len genomen moeten worden. Voor de ontwikkeling van speciale hulpmidde len voor de 1,1 miljoen mensen met een ernstige of minder ernstige handicap, die ons land telt, zal de overheid jaar lijks een bedrag van 6.6 miljoen gulden beschikbaar moeten stellen. Voor systematisch onderzoek naar de kwaliteit en bruikbaarheid van specia le hulpmiddelen voor gehandcapten, zoals rolstoelen of braille-apparatuur, zal een bedrag van 4,4 miljoen gulden per jaar op tafel moeten komen Tot deze conclusie komt'de project evenredig Inleveren. De bewindsman bevestigde dat zyn collega van finan ciën volgend jaar weigert enkele zaken te betalen die het onderwijs raken. Het gaat onder meer om extra bijdragen voor onderwijs aan buitenlandse kinde ren. Het onderwijsministerie zal dat voortaan meer zelf moeten betalen Het gaat om miljoenen guldens maar hoe groot het bedrag precies is kon een woordvoerder van het ministerie niet zeggen. Tekort Het ministerie van onderwijs zit daar naast nog met een ongedekt tekort op De 19-jarige S K. uit Eindhoven heeft bekend dat hij in zijn woonplaats elf branden heeft gesticht, waardoor een schade is ontstaan van bijna 13,5 miljoen gulden. Daarin is niet begrepen de daardoor ontstane bedrijfsschade. De verddchte heeft in de meeste geval len eerst ingebroken en daarna brand gesticht om eventuele sporen uit te wis sen. Bij de inbraken maakte hij hele maal niets of slechts geringe geldbedra gen buit. giucp iuiiuigelijk- en orgaangehandi capten in een omvangrijke studie, die de groep donderdag aan minister Van Trier voor wetenschapsbeleid aanbood. Naar aanleiding van opmerkingen in de innovatienota over de mogelijkheden voor industriële vernieuwingen in de hulpmiddelen voor gehandicapten had de bewindsman de projectgroep op dracht gegeven voor de inventarisatie van de hulpverlening aan gehandicap ten De onderzoekers zijn van mening, dat dit terrein goede en grote kansen biedt voor technologische vernieuwin gen. die zowel de gehandicapte als het bedrijfsleven ten goede kunnen komen Aan de gehandicapten, die 8,9 procent van de bevolking uitmaken, wordt naar schatting per Jaar een kleine half mil jard gulden uitgegeven. Dit bedrag de begroting van ruim 150 miljoen gul den. Dat zijn bezuinigingen die Pais dit jaar had moeten doorvoeren maar tot nu toe weigerde. Ook dat bedrag zal het departement volgend jaar moeten opbrengen. De totale bezuinigingen belopen dan bijna een miljard gulden. Het bedrag van 2,5 miljard gulden dat het rijk zou moeten bezuinigen is nog geen vaststaand feit, dus ook de bijdra ge van het onderwijsdepartement ligt nog niet vast. Het hangt af van verdere discussie in de ministerraad In verband met een staking van het personeel van de post in Canada wordt voorlopig geen post vanuit ons land naar dat land verzonden, aldus de PTT. Het gaat om zowel lucht- als zeepost Brieven en pakketten die reeds gepost zijn worden vastgehouden tot de sta king voorbij is. GENÈVE (DPA) - De Oostenrijkse mi nister van binnenlandse zaken, Erwin Lanc, heeft woensdag in Genève ge pleit voor snellere opname van Oost- europese vluchtelingen, vooral Polen, in de traditionele immigratielanden Australië, Canada en de VS. Hij vroeg die landen hun toelatingsquota naar verhouding te verhogen. Sinds begin dit jaar tot 24 juni zijn 6.500 mensen uit Oost-Europa in Oostenrijk aangekomen, in vergelijking met de zelfde periode van 1980 een stijging van 177 procent. Vorig jaar al was het aantal vluchtelingen uit Oost-Europa met 9.259 al bijna 65 procent groter geweest dan in 1979. Op 23 juni van dit jaar verzorgde zijn ministerie 7.417 asielaanvragers, van wie 4.603 Polen Omdat de kampen vol zijn moesten 4 736 vluchtelingen elders worden ondergebracht. De minister verwacht emd dit jaar 12.000 tot 15.000 vluchtelingen m Oos tenrijk. Bij de cijfers zijn niet die Polen meege rekend die wel in het land zijn zonder asiel in een ander land gevraagd te heb ben. Volgens zijn schatting zijn dat er enkele duizenden, zei hy. Het stand punt van zijn land is dat niemand die asiel aanvraagt tegen zijn wil naar het land van afkomst wordt teruggestuurd. 0.oicndeels gefinancierd uit de sociale verzekeringsfondsen. Ondanks dit grote bedrag besteden de speciale verzekeringsorganisaties veel te weinig aandacht aan onderzoek naar de be hoeften van een gehandicapte. Even min wordt onderzoek verricht naar de kwaliteit en bruikbaarheid van ver schillende hulpmiddelen Het aan- schaffingsbeteid is gebrekkig en er wordt veel te weinig naar de gehandi capte zelf geluisterd Communicatiebureau Ten behoeve van een beter onderzoek adviseert de projectgroep een commu nicatiebureau in te stellen. Dit zou on dergebracht kunnen worden bij de or ganisatie voor zuiver wetenschappe lijk onderzoek (ZWO). TNO zou inge- Er zal nog niet dadelijk rechtstreeks met Toyota contact worden opgeno men. Aan de regionale vertegenwoordi ger van de Internationale van Metaal bewerkers. de Japanner Seto. wordt Regering VS gelast uitwijzing oorlogsmisdadigers WASHINGTON (AFP) - Na een juridi sche strijd die 28 jaar heeft geduurd, heeft de Amerikaanse regering woens dag de uitwijzing gelast van Andrija Artukovic, een nu 81-jarige genaturali seerde Amerikaan die tijdens de Duit se bezetting in de tweede wereldoorlog in Joegoslavië oorlogsmisdaden heeft bedreven. Het besluit tot uitwijzing is genomen door de commissie van beroep van de dienst voor immigratie en naturalisa tie. Deze dienst had al in 1953 besloten Artukovic uit te wijzen, maar de man was erin geslaagd de zaak op de lange baan te schuiven door aan te voeren dat hy vervolgd zou worden als hij naar Joe goslavië terugging. Andrya Artukovic was minister van binnenlandse zaken, belast met hand having van de openbare orde. in het 'on afhankelijke Kroatië dat de Duitse be zetter gedoogde. Als zodanig heeft hy leiding gegeven aan de vervolging van joden, mohammedanen. Serviers en communisten. De Joegoslavische rege ring stelt hem verantwoordelijk voor de dood van 750 000 Serviërs en 20.000 jo den. Artukovic was in 1948 met een vals pas poort de Verenigde Staten binnengeko men Tegen het bevel tot uitwijzing is nog beroep mogelijk. De Spaanse politie heeft twee perso nen aangehouden in verband met hel in de handel brengen van vergiftigde spij solie, waardoor 54 mensen zouden zijn overleden. Dit heeft het Spaanse minis terie van binnenlandse zaken woens dag meegedeeld. schakeld moeten worden bij het reva- lidatie-ondcrzock. Naast het onderzoek naar de kwaliteit en bruikbaarheid van speciale hulp middelen voor gehandicapten en de systematische ontwikkeling daarvan zullen ter bevordering van vernieuwin gen twee op innovatie gerichte onder zoekprogramma's opgezet moeten wor den. Deze betreffen de communicatie en de mobiliteit van de gehandicapten met betrekking tot de arbeid en scho ling. De projectgroep suggereert onder meer aan elektronische tekstverwer- kingsapparatuur gekoppelde braille regeldrukkers. apparatuur voor spraakherkenning en omzetting in ge schreven tekst, apparatuur die tekst in trillingen omzet, enz. eerst gevraagd het standpunt van Toyota te peilen. Als zijn bevindingen en adviezen binnen zijn, zal worden be keken wat de volgende stap zal zijn. FNV-voorzitter Wim Kok. die donder dagochtend een bezoek bracht aan de bezetters van de Ford-fabriek in Am sterdam, zal dinsdag in de Canadese hoofdstad Ottawa tijdens een conferen tie van het Internationaal Vakverbond de problemen in Amsterdam bespreken met zijn Amerikaanse collega Kirkland en met de voorzitter van de Amerikaan se bond van werknemers in de automo biel-industrie, Frazer Kok wil samen met hen proberen de directie van de Ford Motor Company in Detroit (de hoogste leiding van het con cern) een gesprek met de Nederlandse vakbeweging over Ford Amsterdam af GEEN SPECIALE ROEBELS VOOR BUITENLANDERS IN MOSKOU MOSKOU (ANP)- De buitenlanders in Moskou zijn in verwarring. Sinds woensdag moeten ze voor levensmid delen in de rij staan. Ze kunnen niet meer winkelen in speciale zaken, om dat ze geen D-roebels meer kunnen krijgen. De nieuwe bepaling geldt niet voor diplomaten. Met D-roebels kan men betalen in win kels voor buitenlanders. Duizenden niet-Russen - functionarissen, zaken lieden en journalisten - voorzien ernsti ge moeilykheden in hun dagelijks le ven. omdat de Sowjet-winkels maar een beperkte keus bieden, die chaotisch wordt aangeleverd. President Brezjnev heeft toegegeven dat er krapte is aan melk en vlees In theorie kunnen ze ook met vreemd geld betalen. Dat krijgt men in Moskou echter slechts voor een buitenlandse reis. Bovendien zijn de produkten dan twee drie keer zo duur als in winkels voor buitenlanders, Slechts vier boeren gebruikten DES-hormonen DEN HAAG (ANP) - Voorlopige maat regelen, door justitie genomen tegen veehouderijbedrijven die verboden hormoonpreparaten zouden hebben gebruikt, zijn in slechts v ier van de 27 gevallen terecht geweest. Heronder zoek heeft dit uitgewezen, zo vernam het landbouwschap deze weck van mi nister Braks van landbouw, met wie het zijn maandelijks gesprek voerde. Het landbouwschap wil nu. zoals ge meld. een collectieve vergoedingsrege ling voor ten onrechte gedupeerde vee houders, Minister Braks wil over de mo gelijkheid daarvan wel met justitie gaan praten, zo blykt uit de door het landbouwschap verspreide weergave van het gesprek. De bewindsman wil echter wel eerst een uitspraak van de rechter afwachten over de vraag, wie voor de schade aansprakelijk is. Het landbouwschap acht deze opstel ling in tegenspraak met eerdere uitla tingen van Braks, waarin hy de nadruk had gelegd op de gezameniyke verant- woordeiykheid van de drie betrokken departementen landbouw, volksge zondheid. justitie Zoals gemeld heeft het onder het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne ressorteren de rijksinstituut voor de volksgezond heid by het hormonenonderzoek een methode toegepast, die achteraf niet betrouwbaar bleek DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft de 30-jarige Haagse defen sie-ambtenaar Dirk G. wegens een po ging om staatsgeheimen te verkopen aan de Sowjet-l'nie. donderdag ver oordeeld tot twee jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. De man had voorbereidingen getroffen om documenten, waarover hij in zyn functie bij de landmacht kon beschik ken te slijten by de Russische ambas sade in Den Haag. Tegen hem was twee ëneenhalf jaar geeist. De Hagenaar werkte al tien jaar op het ministerie van defensie, waar hy het volste vertrouwen zou hebben genoten. Hoog opgelopen speelschulden waren de aanleiding om te proberen defensie stukken te gelden te maken. Zijn 'zieke lijke speelzucht' had hem er vorig jaar ook al toe gebracht gokformulieren te vervalsen van de stichting Totalisator, waar hy een bijbaan had als controleur. Begin februari stuurde hy een brief naar de Russische ambassade, waarin hij schreef te beschikken over gegevens die voor de Sowjet-Unie van belang zou den kunnen zijn. Dit leidde tot een kort bezoek aan de ambassade, die alleen het adres van G. noteerde. Na dit enige bezoek was er geen contact meer tussen de ambtenaar en de Russen. Twaalf da gen later werd hy gearresteerd. De 47-jarige projektontwikkelaar L. R.. die verdacht wordt van diverse op lichtingszaken en betrokken zou zijn geweest bij de affaire rond de Amster damse notaris S. S., is door de Engelse politie op formele gronden vrijgelaten, nadat hij maandagavond was aange houden op het eiland man. Het pas poort van L R. wordt ingehouden, zo dat hij het eiland niet kan verlaten. te dwingen. De bezetters van het Am sterdamse bedrijf menen dat het geen zin heeft verder te praten met de direc tie van Ford Nederland. De bonden zijn ervan overtuigd dat de Nederlandse directie in feite niets (meer) te zeggen heeft over het al dan niet sluiten van de fabriek. Volgens de bonden zijn de beslissingen in Enge land. bij Ford of Europe, genomen op instigatie van de werelddirectie in De troit. PANAMA-STAD (ANP) - Het regi me van de Haitiaanse dictator. Jean Claude Duvalier ('Baby Doe") heeft het vorig jaar minstens 40.000 Haitianen verkocht aan het buurland, Dominicaanse Repu bliek, die daar als suikerrietkap per te werk worden gesteld. •Dat heeft een uitgeweken generaal van het leger van Haiti, Laraque. deze week verklaard tegenover ver slaggevers in Panama-Stad. De ei genaren van de Dominicaanse sui kerrietplantages betalen een prijs van elf dollar 'per stuk', aldus gene raal Laraque Al eerder is het regime In Haiti be schuldigd van het bedrijven van mensenhandel. In 1979 stelde de antl-slavernyverenlgtng voor de bescherming van de mensenrech ten in een rapport aan de Verenigde Naties de praktyken van de Hai tiaanse regering aan de kaak. In het rapport wordt een getal ge noemd van 12.000 Haitianen die jaarlijks aan de Dominicaanse Re publiek worden verkocht. Volgens de organisatie, die de status van adviseur heeft by de Verenigde Na ties, lydt een groot deel van de 280.000 Haitiaanse arbeiders in de Dominicaanse Republiek aan chronische ondervoeding en een groot aantal ziekten De meesten werken er zonder contract of wette lijke bescherming. Het rapport noemde met name de Amerikaanse maatschappy 'Gulf and Western' waar veel Haitianen werken, en sprak in dit verband van een 'ver doemde aanklacht tegen vereelte ongevoeligheid voor honger, slech te gezondheid, uitputting in het be lang van maximale winst." Jean-Claude Duvalier Dienstverlenend werken in plaats gevangenisstraf GRONINGEN (ANP) - De recht bank Groningen heeft donderdag voor het eerst iemand veroordeeld tot dienstverlenend werk in plaats van een gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde de 19- jarige E. M. uit Oude Pekela tot zes tig uur werken in een psychiatrish ziekenhuis. Tegen hem was eerder een maand gevangenisstraf geëist en twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. M werd veroordeeld wegens het ry- den onder invloed van alcohol. Op 9 november vorig jaar was hy met zyn auto het Pekelder Hoofddiep ingereden, zyn mede-passagier kwam hierby door verdrinking om het leven. Als M. de zestig uur werken er op heeft zitten zal hy opnieuw voor de rechtbank moeten verschijnen. Dan zal definitief vonnis worden gewezen. Groningen is een der arrondisse menten dat is aangewezen voor de proef met dienstverlening in plaats van gevangenisstraf. PARIJS (DPA) - De pas gekozen Franse nationale vergadering heeft donderdag haar zitting op merkwaardige wijze geopend. Dat kwam door de rede van het oudste parlementslid, de 89-jarige .Marcel Dassault. Deze bekende vliegtuigfabrikant wiens concern op de nationaliseringslijst van de regerende socialisten en communisten staat, hield een niet altijd even begrypelyk betoog ten gunste van de produkten van de Franse industrie. Hij keerde zich tegen meubels uit Italië en België, fotoapparatuur en auto's uit Japan en tegen het feit dat de erewacht van het Franse staatshoofd niet met Franse motoren, maar met BMW's is uitgerust Terwijl de afgevaardigden, onder wie 191 nieuwelingen, hoofdzakelijk socialisten, besmuikt lachten dan wel gegeneerd toeluisterden, pleitte Dassault voor het organiseren van een grote internationale tentoonstelling in Parijs om groot scheeps reclame voor het Franse produkt te maken, zoals dat voor het laatst in 1925 was gebeurd. Onder tromgeroffel was de 'nestor' onder de parlementariërs de vergaderzaal binnengekomen, gevolgd door de jongste zes afgevaardigden. Naar eigen zeggen maakt Dassault zich geen zorgen over de nationaliseringsplannen van de rege ring. „Ik ken dat uit 1937". heeft hij gezegd. MANILLA - De orkaan Kelly heeft op de Filippijnen verwoestingen aangercith waarbij 129 mensen om hel leven zijn gekomen. Twaalf personen worden nog vermist. Bijna 4000 imvoners van een aantal dorpen zijn dakloos geworden. Dit is donderdag in Manilla bekendgemaakt door de autoriteiten. De wervelstorm is de afgelopen dagen over de Filippijnen geraast en heeft met name venvoestingen aangericht in de provincie Albay aan de voet van de Mayon-vulkaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 11