PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moskou wil politieke regeling Afghanistan Provincie wil bodemonderzoek zes voormalige gasfabrieken Begin start coalitiegesprekken ONTRUIMING ONDER VOORWAARDEN Willemsbrug open OOK BIJ CRUSON EN VIER STORTPLAATSEN Circus zoek ARBEIDERSPARTIJ WACHT OP DEFINITIEVE UITSLAG MAODE GROOTSTE Kans op buien Wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer acht- Vrij krachtige zuidwestelijke wind. <zie ook pagina 3) 224e jaargang no. 153 Donderdag 2 juli 1981 berco EEN HU/S VOL MODE Goes Middelburg Vlissingen Het plan waarmee Lord Carrington naar Moskou reist, heeft de instem ming gekregen van de topconferentie van de Europese gemeenschap die maandag en dinsdag in Luxemburg werd gehouden. De Sowjet-Unie heeft steeds gesteid dat het orfder 'buitenlandse inmenging' in Afghanistan elk georganiseerde verzet tegen het bewind van de met hulp van Moskou aan demacht gekomen presi dent Babrak Karmal verstaat. Van een conferentie waarop gesproken zou wor den over de binnenlandse toestand in Afghanistan hebben de Russen nooit willen weten. Tass noemde woensdag- MOSKOU (DPA/AFP/REUTER) - De Sowjet-Unie is 'met genoegen' bereid haar troepen uit Afgha nistan terug te trekken, mits in een politieke regeling 'elke interventie' vanuit Iraans en Pakis- taans grondgebied wordt uitgesloten, de niet-gebondenheid van Afghanistan wordt gewaarborgd en 'de veiligheid van de Sowjet-grens wordt verzekerd". Dit hebben hooggeplaatste Russische functionarissen woensdag de voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische partij (SPD) Willy Brandt, meegedeeld. Brandt had een gesprek van ruim drie uur met Boris Ponomarjev, secretaris van het centrale partijeomité, en een andere deskundige van het Kremlin op het gebied van het buitenlands beleid. Vadim Zaglyadin. Na afloop deelde een woordvoerder van Brandt mee dat de kwestie-Afghanistan een 'zeer grote rol' in de gedachtenwisseling had gespeeld. Diplomaten in Moskou beschouwden de verklaring van het Russische buiten landse zaken, Lord Carrington, die maandag in Moskou een nieuw initia tief van de Europese Gemeenschap uit een komt zetten dat een terugtrekking van de Sowjet-strijdkrachten uit Af ghanistan ten doel heeft. De Britse minister zal proberen de in stemming van de Russen te krygen voor het beleggen van een internationa le conferentie over Afghanistan in de komende herfst in de eerste fase van dit overleg zouden de vijf permanente le den van de veiligheidsraad - de Ver enigde Staten, de Sow]et-Unie. Enge land. Frankrijk en China - met India. Iran en Pakistan waarborgen moeten opstellen voor de veiligheid van Afgha nistan, Samen met vertegenwoordigers van het. Afghaanse volk zouden zij ver volgens in de tweede fase moeten spre- PAGINA 2 loodsdienst Het scheepvaartverkeer op de Wester- schelde wordt morgen, vrijdag, ernstig ontregeld door een actie van de Belgi sche loodsen De loodsen kunnen vrij dag hun werkniet doen omdat zij hun stem gaan uitbrengen in een referen dum over hun kilometervergoeding Zeventig procent van het scheepvaart verkeer op de Westerschelde wordt door Belgen beloodst. PAGINA 3 informatie De informatie van een nieuw kabinet komt de komende dagen in een uiterst belangrijke fase Bil elk hoofdonder deel van de besprekingen komt ook de personele bezetting ter sprake. Er zal dus ook echt onderhandeld worden over de vraag wie de nieuwe minister president moet worden. PAGINA 7 drugs De handel ui en het gebruik v: drugs ln Middelburg ni tend snel toe Coördinator C J. Neete- son van het huiskamerproject voor al cohol en drugs in Vbssingen consta teert naast een stijging van het ge bruik van heroine ook een verhoogd gebruik van amfetamine en cocaïne. PAGINA 13 energieopslag Voor de opslag van energie is geen groot waterbekken nodig, zoals is voorzien in het bekende Plan-Lievense voor de Markerwaard. Door gebruik te maken van samengeperste lucht kan energie ook ondergronds worden opge borgen, bijvoorbeeld in zoutkoepels PAGINA 15 kneel Slechts drie seconden scheidden Ger- rie Knetemann woensdag van een overwinning in de tweede individuele tijdrit in de Tour de France Alleen Bernard Hinault was sterker dan de Nederlander Hinault nam voldoende voorsprong op gele-truidrager Philip Anderson om hem het felbegeerde tri cot te ontfutselen PAGINA 17 mandlikova Hanna Mandlikova is verrassend door gedrongen tot de finale van het dame- senkclspel van het tennistoernooi op Wimbledon De pupil van Betty Stöve ontmoet in de eindstrijd Chris Evert- Lloyd. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15 en 17. Radio en televisie: 22. Financiën en economie: 23. Varia: 19 en 21. ROTTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix en prins WiHem-AIexander heb ben woensdagmiddag officieel de nieuwe Rotterdamse oeververbinding 'De Willemsbrug' geopend. De brug over de Nieuwe Maas vervangt de 103-jaar oude Willemsbrug, die eerder op de dag door burgemeester Van der Louw was afgesloten. De openingshandelingen bestonden uit het ont hullen van een plaquette door de Koningin, waarna de kroonprins een scheepstoeter liet blazen. Het was de eerste officiële openingsplechtigheid die de nu veertien-jarige prins verrichtte. De nieuwe Willemsbrug is een op vallende verschijning geworden in het Rotterdamse stadsbeeld. Hij heeft twee rode a-vormige pylonen van 05 meter hoog, van waaruit de ophangkabels als een open paraplu naar beneden dalen. Het brugdek heeft een totale lengte van 366 meter en een breedte van bijna 35 meter. Het is berekend op een verkeer van 35 000 voertuigen busbaan en een fiets- en voetgan gerspad. De bouwkosten komen op ruim honderdtien miljoen gulden Wat er met de oude brug gaat ge beuren is nog niet bekend Voor ve le Nederlanders is het een monu ment dat herinnert aan de mei-da gen van 1940, toen Hitler-Duitsland Nederland binnenviel In een van de vele plannen wordt voorgesteld een deel van de brug verticaal recht op te zetten als gedenkteken aan die tijd Kort na de openingsplechtigheid van de nieuwe Willemsbrug deed zich een incidentje voor. Een meisje dat de koningin bloemen wilde aanbieden werd door een politiecommissaris ruw opzij gezel. Tranen waren het resultaat, tot burgemeester Van der Louw ingreep en overhandiging van de ruiker al3nog mogelijk maakte. Op de foto kan er alweer een lach af avond dan ook het westelijke initiatief voornamelijk een poging om Afghanis tan buiten het proces te houden dat tot een regeling van de kwestie zou moeten leiden. In het gesprek van Brandt met Pono marjev en Zaglyadin werd ook veel aan dacht besteed aan de kwestie van de wapenbeperking De avond tevoren had de Russische president en partijlei der Leonid Brejy nev verklaard dat Mos kou bereid is de plaatsing van nieuwe raketten voor de middellange afstond te staken als er over wederzijdse wapen beperking met Washington wordt ge sproken. mits de Verenigde Stoten toe zeggen dat zij ook him arsenaal op dit gebied m Europa niet zullen uitbreiden Hij verweet de Amerikanen dat zij de opening van het wapenoverleg vertra gen om tijd te winnen voor een verdere militaire opbouw. Hoge Amerikaanse functionarissen in een werkgroep van de NAVO in Brus sel hebben het voorstel van Brezjnjev al als onaanvaardbaar afgewezen, om dat een Russische voorsprong daar door zou worden bestendigd. AMSTERDAM - Naar schatting tweehonderd Marokkaanse gastarbeiders hebben woensdagavond in Amsterdam gedemonstreerd tegen het huidige Marokkaanse regime, dat zij beschuldigen van vakbondsonderdrukking en arresta tie van politiek onwelgevalligen. De tocht, die o m langs het Rijksmuseum tachtergrondi voerde, eindigde bij het Marokkaanse consulaat MIDDELBURG - De provincie Zeelapd wil het onderzoek naar eventuele verontreiniging van de bodem in Zeeland uitbreiden tot een aantal terreinen, waarop oude gasfabrieken hebben gestaan. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft zes van dergelijke terreinen bij minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhyiëne aangemeld voor een onder zoek. Daarnaast wil men in het programma voor 1981 opnemen het terrein van het metaalverwerkende bedrijf Cruson in Breskens en vier oude stortplaatsen. Gedeputeerde W. Don heeft dat woensdagmorgen meegedeeld op een persconferentie, over de aanvragen, die in het kader van de bodemsanering aan de minister zijn gedaan. De door Zeeland voorgestelde onderzoeken komen op ongeveer 250 mille. Teertroep De heer Don wees erop, dat minister Ginjaar ln het raam van aanvullende werkgelegenheid voor dit Jaar 20 mil joen en voor 1982 een bedrag van 40 mil joen gulden beschikbaar heeft gesteld voor maatregelen, die de sanering van de bodem bevorderen. Aan de provm- cies is gevraagd voor 1 juli met een op gave te komen van onderzoeken, die no dig zijn. De heer Don wees erop, dat voor dit jaar landelijk slechts „een beperkt aantal urgente gevallen" van chemische verontreiniging van de bodem kan wor den gesaneerd Dan moet er - zei hij - sprake zijn van directe bedreiging van het milieu, de volksgezondheid of de drinkwatervoorziening, of van stagna tie in de woningbouw. In overleg met de RIJSBERGEN tANP, - Het Westduitse circus AUhoff is zoek. Het zou woensdag twee voorstellingen verzorgen in het Brabantse Rijsbergen, maar is niet ko men opdagen. De Nederlandse agent van AUhoff, Euro-Promotions in Den Haag, heeft geen idee waar het circus zich bevindt Het bureau veronderstelt dat het ergens tnBelgiè zijn tenten heeft opgeslagen. milieu-inspectie in Zeeland en met de gemeenten hebben gs vastgesteld, dat er bij de inventarisatie van bodem verontreiniging door chemisch afval in Zeeland (1980) dergelijke urgente verontreinigingsgevallen niet aan het licht zijn gekomen „Er is in de Zeeuwse situatie geen reden voor ongerustheid. Wij hebben gemeend dat we niet van directe sanering moesten uitgaan, maar van een nader onderzoekspro gramma. Daarvoor hebben we een aan tal projecten voor onderzoek voorge dragen. die dicht by bebouwing in dor pen of steden liggen. In de loop van de volgende vijfjaar zullen ook de andere plaatsen, waar mogelijk sprake is van Van de zestien terreinen in Zeeland, waarop gasfabrieken hebben gestaan, wil men er dit jaar zes laten onderzoe ken. De verontreiniging van een gasfa briek - aldus de provincie - ontstaat doorgaans bij het .zuiverhuis' waar ij zeraarde werd toegepast om hel gas te reinigen van zwavel- en cyanidever- bindingen en welke ijzeraarde door gaans of werd afgevoerd of in de omge ving werd gestort; en door teeropslag in teerputten. De terreinen waarvoor men onderzoek wil, zijn; Vlissingen. Wijnbergskade Paarde- -straat, welk terrein nu in gebruik is als (Slot zie pag. 5 kol. 5; ROTTERDAM (ANP)- Een speciaal opsporingsteam uil hel Rijnmondgebied en Noord-Brabant beeft woensdag met in vallen op tien plaatsen een bouwfraude van circa acht mil joen opgespoord. Er zijn nog geen arrestaties verricht, wel is een omvangrijke hoeveelheid administratie, ongeveer 25.000 gulden in contant geld en een vuurwapen in beslag genomen. Dit is woensdag op een persconferentie in Schiedam door de Rotterdamse officier van justitie mr H de Doelder meege deeld Hoofdschuldige is volgens mr De^oelder vermoedelijk een groot aannemingsbedrijf in Vlaardingen. Dit bedrijf, waar van de naam niet werd vrijgegeven, heeft zich bediend van een aantal BV's Dit moederbedrijf en haar BV's worden verdacht van het opmaken van facturen, belastingfraude en bedriegelijke bankbreuk. Volgens de aanwijzingen van mr. De Doelder zijn op uitge breide schaal belastingen en sociale premies ontdoken. Het speciale team, dat bestond uit 30 mensen van justitie cn 40 opsporingsambtenaren van verschillende diensten, is aan het werk gegaan na de tip van de curator van een van de inmiddels failliete malafide BV's. Vogelbouw BV te Schie dam. De curator lichtte justitie in dat de directeur van deze firma een bedrag van 3,5 miljoen gulden niet kon verant woorden. Na een voorbereidingstijd van ongeveer zes weken werden woensdagmorgen vroeg invallen gedaan op drie plaatsen in Schiedam, vijf in Vlaardingen en twee in hel Brabantse Oud- Gastel. De bedrijven bieden samen werk aan enige honderden werknemers. Behalve de malafide afdeling heeft het Vlaar- dingse moederbedrijf vermoedelijk ook een bonafide ge deelte. Daarom wordt de naam van dit bedrijf niet vrijgege ven, aldus mr. De Doelder. Die onderverdeling in bonafide en malafide maakt het spe ciale team ook voor enkele andere BV's die by de fraude betrokken zijn. Failliet zijn uuniddels BV's uit Maassluis. Ridderkerk. Roo sendaal. Rotterdam en Schiedam Met het arresteren van de betrokken personen wordt vol gens mr. De Doelder bewust gewacht omdat hiervoor meer gegevens nodig zijn. (Van onze correspondent1 JERUZALEM - Terwijl de definitieve verkiezingsuitslagen in Israël nog niet bekend zijn, is premier Begin gisteren zijn eerste gesprekken begonnen met mogelijke coalitiepartners voor een nieuwe regering. Gisteravond had Be gin een eerste oriënterend gesprek met de leider van de Nationaal Religieuze Partij, dr. Josef Burg. Burg heeft te kennen gegeven dat de meerderheid van zijn partij een coalitie met de Li- koed voorstaat. Ook de leider van de Arbeiderspartij. Shimon Peres, zal mei Burg de mogelijkheden onderzoe ken om een coalitiekabinet te vormen, maar de kansen daarop lijken klein. De Arbeiderspartij heeft besloten voor lopig alle oriënterende formaliege- sprekken op te schorten toidat de delï nitleve verkiezingsuitslag bekend is Een enkele zetel kan nun«:lvK bosl.. send zijn voor de vraag of 01 wei dan geen parlementaire meer'1 Volgens de voorlopige uitslagen krijgt de Arbeiderspartij 49 zetels de Likoed 48 en het religieuze blok 10 of 11Agoe- dat Jisraeel en Nationaal Religieuze Partij 1 Dat zou voor de Likoed niet vol doende zijn om een regering te vormen Maar ook de Tami-partij van de minis ter voor religieuze zaken Aboe Hatsera wil met de Likoed samenwerken En de 2 of 3 zetels van deze etnische partij van Marokkaanse immigranten zouden Be gin dan net over de streep helpen Meningsverschillen Er is echter nog een andere reden w aarom de leiders van de Arbeiders partij him formatiepogingen opschor ten. Er zijn interne meningsverschil len. in het bijzonder tussen Peres en Rabin, over de te volgen tactiek. Rabin vond hei onverstandig dat Peres in de verkiezingsnacht op een perscon ferentie meedeelde dat hij een regering wilde vormen Volgens Rabin is het veel betei de Likoed een jaar te laten door modderen met een zwakke coalitie Be gin zal dan de ontruiming van de neder zettingen in de Sinai moeten uitvoeren, volgend jaar april, iets wat nog tot aan zienlijke interne moeilijkheden In Is raël kan lelden De Techia-party - die slechts 2 zetels kreeg - heeft het stop zetten van de terugtrekljing in zijn ver kiezingsprogram Volgens Rabin is het veel verstandiger een nieuwe regering-Begin daarna ten val te brengen en hel roer over te ne men. Peres echter vreest dat van uit stel afstel komt. en heeft daarom aan gekondigd nu kabinetsformateur te willen worden. „Maar wij zullen geen kabinet vormen tot iedere prijs", voeg de hij daaraan toe. PEKING (REUTER AFP) - De nieuwe leider van de Chinese com munistische partij. Hu Yaobang, heeft woensdag Mao Tse Toeng de grootste nationale held in de Chi nese geschiedenis genoemd. Zijn leiding heeft echter geleid tot per soonlijkheidscultus en anarchis me, aldus Hu. De nieuwe partijleider zei dat Chi na zich moet ontdoen van alle ne gatieve gevolgen van Mao's cultu rele revolutie van 1966-1976 en wek te de 39 miljoen partijleden op zich onzelfzuchtig te wijden aan de com munistische zaak. Onder zijn lei ding wil hij de democratie in de par ty een gezondere basis geven. De organisatie en discipline in de par tij zullen worden verstevigd. De partij heeft de laatste twee jaren hard gewerkt aan de correctie van een foutieve linkse oriëntatie, die na Mao's dood was blijven doorwer ken Het partij prestige, dat in de culturele revolutie een dieptepunt had bereikt, werd geleidelijk her steld. aldus Hu. Dat proces moet nog worden vol tooid De ongeveer 65-jarige Hu zei dat het Marxisme de leidende ïdeo- logiè is maar 'in geen geval een star dogma dat gedachteloos moet wor den opgevolgd'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1