PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gromyko begin juli op bezoek in Polen TOUR D'ANTIQUE Rotterdamse sportvissers voor kust Renesse vermist Demonstratie Euro-bonden tijdens EG-top Luxemburg AAN VOORA VOND PARTIJCONGRES WARSCHAU ZEVEN SPORTDUIKERS UIT NOORDZEE GERED MANIFEST: INVESTEREN VOOR WERKGELEGENHEID Staatsgreep in Bolivia mislukt Weinig verandering Veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur van 13 graden aan zee tot circa 17 graden in het oosten van het land. Aan de kust nu en dan krachtige noordelijk wind. 224e jaargang no. 150 Maandag 29 juni 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST Van onze correspondent! WENEN - De Sowjet-minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko zal begin juli een „kort en vriendschappelijk bezoek" aan Polen brengen, kort voordat in Warschau op 14 juli het belangrijke partijcongres bijeen komt. Het officiële Russische persbureau Tass meldde zondag dat dit bezoek plaats vindt op uitnodiging van het Poolse regering en het centrale partijcomité. De druk op Polen van de zijde van de Warschau-pactlanden neemt volgens waarnemers in de Poolse hoofdstad onheilspellende vormen aan. Het aanstaande partijcongres, dat een aantal vergaande hervormin gen moet vastleggen, is gepland van 14 tot 18 juli. Waarnemers zijn het er niet over eens hoe het bezoek van minister Gromyko moet worden beoordeeld. Een westerse diplomatieke bron verklaarde dat Gro myko in Warschau nogmaals zal uiteen zetten tot hoever de Poolse kameraden kunnen gaan met hun hervormingen. Een andere westerse diplomaat zag juist een „hoopvol teken" in het bezoek, omdat de zeer ervaren Gromyko veel minder star is dan partij-ideoloog Sus- lov, die eind april nog besprekingen voerde met de Poolse partijleiding in Warschau. Waarschuwing Vakbondsleider Lech Walesa waar schuwde zondag tegenover hondervijf tig duizend Polen tijdens de onthulling van een monument in Poznan ter her denking van de gevallenen bij de ar- beidersopsland in 1956, het hoofd koel te houden en riep alle Polen in het hele land op de solidariteit te bewaren. Roemenië Tijdens de plechtigheid die ook werd duiken De algemene ledenvergadering van de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) nam zaterdag in Utrecht een motie aan waarin zij het bondsbestuur verplicht alles in het werk te stellen om alsnog de duikvergunnlng Zeeland en in ieder geval de daaraan verbon den kosten ongedaan te maken. In het bijzonder wees de vergadering op de mogelijkheid van het voordragen van de vergunningen bij de minister van binnenlandse zaken voor vernietiging by koninklijk besluit PAGINA 11 wisselvallig De wisselvalligheid van Johan van de Velde is bijna een begrip geworden De opeenvolging van goede en slechte dingen wekt nauwelijks meer verba zing. Nauwelijks een dag nadat hy vry- dag in de Tour vyf kostbare minuten had verspeeld, werd hy zaterdag in Martigues al gehuldigd als een groots winnaar In de woorden van de grillige Post-discipel. Ik ben gewoon Johan van de Velde... en ik laat me door nie mand gek maken' Zondag liet Freddy Maertens zyn naam voor de tweede keer als etappewinnaar noteren. Hy kwam als eerste uit het pak spurters over de finish in Narbonne. PAGINA 14 concours De Brit Malcolm Pyrah heeft zondag het springconcours van Aken gewon nen. Voor een uitverkocht huis (35.000 bezoekers) slaagde hy er in het par cours in de tweede barrage foutloos en in de snelste tyd af te werken. De Fransman Frederic Cottier bleef even- eens foutloos maar had iets meer tyd nodig. Hy legde beslag op de tweede plaats PAGINA 15 kampioen De 17-jarige Joost Thorenaar uit Mid delburg is de nieuwe Zeeuwse tennis kampioen by de heren In een span nende finale versloeg de MLTC-speler de titelhouder en gedoodverfde favo riet Hans Felius Op de doorweekte baan van De Veste in Middelburg won Thorenaar met zyn clubgenoot Remco Maandag ook de herendubbelfinale By de dames prolongeerde de 17-jarige Marjan Pietersz uit Oostburg haar ti tel allure Van het aangekondigde veld met topa- mateurs kwam zaterdag nauwelijks de helft aan het vertrek in Oud-Vosse- meer De meeste toppers zegden af vlak voor de wedstrijd Gelukkig was Thys Fase voor eigen volk weer in uit stekende vorm Daarmee kreeg de Ronde van Oud-Vossemeer tenminste nog een winnaar van allure. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 9. Sport: 11. 12, 13, 14. 15 en 16. bijgewoond door de hoogste vertegen woordigers van de kerk, regering en van de onafhankelijke vakcentrale 'Solidariteit', werd een op band ge sproken toespraak van de paus uitge zonden, waarin paus Johannes Paul II evenals de Poolse bisschoppen dat in het weekeinde al hadden gedaan, de Polen nadrukkelijk waarschuwde de controle over zichzelf te bewaren. Paus en bisschoppen riepen op tot kalmte en eenheid nu het land in gevaar is. Een mogelijke nieuwe dreiging van een interventie van de Warschau-pactlan den heeft geleid tot een opmerkelijke stap van de Roemeense president en partijleider Nicolai Ceaucescu. Na de Polen maandenlang passief te hebben ondersteund en nadat Roemenië stel- stelmatig zijn standpunt heeft her haald dat Polen in staat is zijn eigen problemen op te lossen, legde Ceauces cu het afgelopen weekend een verkla ring af waarin hij zei dat hij en de Roe meense communisten de manier waar op de Polen hun moeilijkheden aanpak ken. ten volle ondersteunen Dat heeft de al lang bestaande span ning tussen Roemenie en de andere Warschau-pacUanden tot een nieuw hoogtepunt opgevoerd Poolse individuele reizigers op door reis naar Griekenland of Turkije, mo gen dat weer over Bulgaars grondge bied doen. Dit heeft het Poolse persbu reau PAP zondag bekendgemaakt. Op 15 juni sloot Bulgarije zijn grenzen voor Polen die een individueel bezoek aan dat land vilden brengen of op doorreis waren. Het verbod geldt nu nog steeds voor particuliere bezoeken in Bulgarije. DRUNEN - Zondagmiddag is vanuit Drunen de door Autotron georganiseerde toertocht voor antieke fietsen gehouden. Iedereen die in het bezit was van een fiets van voor 1940 kon aan deze 17 km lange tocht meedoen. Vooral de Hcgi Bis spreken aan wanneer het overhel 'antieke-fietsverledengaat En dat het berijden vaneen Hoge Bi moeilijk is. blijkt uit deze foto bij de stop onderweg zoeken ze steun bij elkaar RENESSE - Twee sportvissers sportvissers, de 40-jarige T. H. en een 26-jarige man, beiden uit Rotterdam, worden sinds zondagmiddag omstreeks twaalf uur vermist op zee voor de kust van Renesse. Zoekacties, die zondagavond tegen tien uur moesten worden gestaakt in verband met de invallende duisternis en waaraan werd deelgenomen door reddingsboten, twee helicopters en een Neptune-verkenningsvliegtuig, bleven zonder resultaat. Volgens familie zouden de twee vissers, die regelmatig vanuit Renesse ver buitengaats gingen, vermoedelijk gekleed zijn in zogenaamde overlevingspakket waarmee ze lange tijd zouden kunnen blijven drijven. Ruim honderdvijfiig duizend Polen waren aanwezig tijdens de onthulling i>an een monument in Poznan ter herdenking van de gevallenen bij de arbeidcrsopstand in 1956 Daarbij werden zeker 74 mensen gedood en zo'n 600 gewond De gevechten begonnen toen de autoriteiten weigerden te luisteren naar klachten van arbeiders over onrechtvaardige belastingen Ongeveer 6000 soldaten werden ingezet om de opstand neer te slaan, nadat arbeiders wapens uit een gevangenis hadden ge haald en terugschoten op de veiligheidstroepen De arbeiders veroverden een aantal tanks en een klein deel van de soldaten liepen naar hun zijde over. Negentien soldaten zijn later terechtgesteld wegens muiterij. Omstreeks twaalf uur zondagmiddag zag de reddingsbrigade aan het strand van Renesse een sportvissersbootje op z'n kop aan komen drijven Een poging om het te bergen mislukte door de ruwe zee. Later, even na een uur. spoelde het bootje aan bij het Watergat te Renes se De kleine, snelle reddingsboot 'Dol fijn' uit Burghsluis zocht van één tot vier uur in de omgeving van de zand plaat Bollen van het Nieuwe Zand. zo'n zeven kilometer uit de kust. maar moest onverrichter zaken terugkeren De reddingsboten Jan Leis' uit Burgh sluis en 'De Griend' uit Ouddorp namen daarna de zoekactie over Twee heli copters. één van de marine en één van de rijkspolitie, en een Neptune van de marine werden eveneens bij het zoeken ingeschakeld, terwijl ook het vaartuig RP 24 van de rijkspolitie te water be hulpzaam was. Het mocht echter alle maal met baten, want toen de duister nis inviel en verder zoeken onmogelijk werd. waren de twee Rotterdammers nog steeds niet gevonden Bij de boothelling van het haventje van Schelphoek (Serooskerkei had de poli tie inmiddels de auto met trailer aange troffen. zodat men via het kenteken de naam van de eigenaar (die de politie overigens weigerde vrij te geven i kon achterhalen. De twee mannen bleken regelmatig m de weekeindemn een ca ravan op een camping in Renesse te verblijven, van waaruit zij dan op zee gingen vissen. Het was bekend dat zij zich daarbij vaak vrij ver - de politie sprak van 14 a 15 mijl - uit de kust waag den Zondagmorgen zouden zij al omstreeks zes uur de zee zijn opgevaren. Zondag avond werd de auto met de trailer weg gesleept, het gele sportvissersbootje was al eerder geborgen en naar het werkeiland Neeltje Jan gebracht. dan nog slechts sprake zijn geweest van een aangespoeld bootje. Inspecteur De Jong daarentegen was verbaasd dat men op Valkenburg nog van niets wist, omdat men daar door gaans door Radio Scheveningen op de hoogte wordt gehouden. Te meer. daar hij zelfs middags al een telefoontje van Radio Scheveningen had gekregen over het aangespoelde vissersbootje. Kompas Te laat Dat er pas omstreeks zeven uur 's avonds een Neptune bovpn het gebied vloog, was, volgens een woordvoerder van de marine, een gevolg van het feit dat men veel te laat op de hoogte was gesteld Volgens hem is het overigens vrij algemeen, dat de Marinelucht vaartdienst op het vliegkamp Valken burg bij dit soort gevallen te laat en te onvolledig wordt ingelicht Het eerste telefoontje van inspecteur B R de Jong van de reddingsmaatschappij KZHMRS zou pas om kwart over vijf binnen zijn gekomen En daarin zou Bleef de zoekactie naar de Rotterdam mers zonder resultaat, voor de opva renden van het ruim veertien meter lange jacht 'Seascanner' was het een geluk bij een ongeluk. Van het drie da gen oude schip, dat van IJmuiden on derweg was naar Nieuwpoort, werden vuurpijlen afgeschoten. De twee Bel gen - het jacht is eigendom van Rudolf van Duyn uit Brussel - werden gelijk op hun wenken bediend, want vanuit een helicopter werd een man neergela ten. Aanvankelijk dacht men. dat de Belgen misschien nadere informatie konden geven over de twee vermiste Rotter dammers. maar het bleek dat het jacht verdwaald was en de twee opvarenden geen notie meer hadden van de koers, daar ze het kompas overboord hadden laten vallen De reddingsboot 'Jan Leis' begeleidde het schip daarom naar het werkeiland Noordland tn de Ooster- schelde. De 'Seascanner' bevond zich op het moment dat de vuurpijlen wer den afgeschoten zo'n vijftien kilometer uit de kust. vanaf De Paraat alarm. Hierop voeren vanuit Den Helder twee boten van de reddingsbrigade een loodsboot, de rijkspolitie te water en zeven sportvis- sersvaartuigen uit. Demonstratie Een van de helikopters had tevoren deelgenomen aan demonstraties ter ge legenheid van de vlootdagen in Den Helder Doordat dit toestel met de be manning al startklaar stond kon men onmiddellijk met de reddingsactie be- ginnen. De vlootdagen die de Koninklijke Ma rine de afgelopen drie dagen in Den Helder heeft georganiseerd hebben ruim 85.000 bezoekters getrokken. Dat aantal is duidelijk lager dan vorig jaar, toen 115.000 mensen de vlootda gen bezochten. Duikers i Van onze correspondent LUXEMBURG - Met een grote demon stratie zetten de Europese vakbonden vandaag kracht bij aan hun eis dat de regeringen van de Europese Tien in vesteringen moeten stimuleren. Inves teringen - zowel in de privé- als in de openbare sector - zijn volgens hel Eu ropese Verbond van Vakverenigingen <EW) dringend nodig om de werkloos heid en de economische crisis te be strijden. Voorzitter Wim Kok van de FNV licht het EW-plan maandag toe op een bij eenkomst waarvoor vertegenwoordi gers van alle EG-organen zijn uitgeno digd 's Middags vindt/een demonstra tie plaats, waaraan zo n achtduizend mensen uit de tien EG-landen zullen deelnemen. De betoging eindigt bij het gebouw waar de regeringsleiders van de Euro-tien hun halljaarlijke topberaad houden. In het manifest van het Europees vak verbond wordt een zes-puntenprogram voor economisch herstel voorgesteld. Bovenaan staat de eis dat de regerin gen de investeringen aanmerkelijk moeten opvoeren. Andere onderdelen van het plan zijn: verkorting van de werkweek tot 35 uur en bestrijding van de inflatie „door sociaal rechtvaardige maatregelen en niet door werkloos heid" De sleutel tol economisch herstel ligt in hogere investeringen, aldus het mani fest van de Europese vakbonden Ze roepen de regeringen van alle Westeu- ropese landen op. in onderlinge samen werking investeringsprogramma s op te stellen die elkaar wederzyds zullen versterken. In dit verband vind ;i de vakbonden het noodzakelijk uat er een afspraak komt om de rente te laten da len. Ook moeten Investeringen privé- en de openbare sector op elkaar worden afgestemd. iiuiuauets verwacht de Europese com missie ('dagelijks bestuur' van de F-Gi weinig positiefs voor de werkgelegen heid in Europa. Dat blijkt uit een docu ment dat zij heeft voorbereid voor het topgesprek. vandaag en morgen in Lux emburg Weliswaar, zo zegt ze in dat do cument. mag men verwachten dat de negatieve economische groei van dit jaar (0.5 procenti volgend jaar zal om buiging naar een positieve groei van zo'n twee procent ..Maar die ontwikke ling zal nauwelijks voldoende zijn om in de loop van volgend een eind aan de stijging van de werkloosheid te ma ken Op dit moment gaan de werkloos heidscijfers zelfs nog sterk omhoog en ze hebben een peil van 7.7 procent be reikt De Europese conjunctuur schijnt welis waar een herstelfase ie naderen, maai er zyn. aldus de EQ-commissie, nog ne gatieve factoren zoals de hoge renteta rieven en de instabiliteit van de inter nationale monetaire verhoudingen. Voor de komende periolde van vijfjaar 11981 -19851 is de EG-commissie niet ver- sciumtieujK pessimistisch. De progno ses die ze overigens onder voorbehoud) gemaakt heeft wijzen in de richting van een gemiddelde economische groei met 2.5 procent per jaar In de jaren 1982 tot en met 1985. De inflatie kan dalen van 11 tot 7.5 pro cent. maar ook in de komende vijfjaar zal het lage reele groeitempo van de Veffllist werkgelegenheid min of meer gelyk blijven Omdat de natuurlijke aanwas van de beroepsbevolking uitzonderlijk hoog ligt (bijna een procent perjaari zal het werkloosheidscijfer blijven stijgen. De economie zal ingrijpende en blij vende veranderingen moeten onder gaan. Investeringen en besparingen moeten toenemen en verbruik, ar beidskosten en overheidsuitgaven die nen te dalen. Twee helikopters van de marine heb ben zondagmiddag zeven sporlduikers uit de Noordzee gered, die omstreeks half een als vermist waren opgegeven. De mannen, afkomstig uit Utrecht, Doorn, Ncderhorst den Berg en Blari- cum, en allen lid van de Gooise Onder watersportvereniging uit Bussum, zouden volgens de politie zijn gemist door een rubberboot, die ze na het dui ken naar het wrak van de vissersboot 'Wieringen 13'. moest oppikken. De oorzaak hiervan was het verslech terde weer en de hevige stroming waar door ze wegdreven van de plaats waar de rubberboot lag. Na een onderzoek in het duikmedlsch centrum van de mari ne in Den Helder bleek dat de sportdui- kers geen nadelige gevolgen hadden overgehouden van het voorval op zee De duikers waren 's morgens met het vaartuig 'De Paraat' uit. Den Helder vertrokken om ongeveer vyf mijl uit de kust van Callantsoog te duiken 'De Pa raat' ging op ongeveer zestig meter van de duikplaats voor anker Rond elf uur 's morgens werd voor de eerste keer naar het wrak gedoken Na het oppik ken van de duikers met een rubberboot bleken zeven mannen echter te zijn ver mist. Rond een uur "s middags sloeg men (Van onze correspondent! MEXICO CITY-InBoliviaisdit week einde opnieuw een staatsgreep mis lukt tegen het bewind van generaal Luis Garcia Meza. Het was de vierde keer in twee maanden dat er een gewa pende opstand tegen Garcia Meza uit brak. Zaterdagochtend werd de administra tieve hoofdstad La Paz door rebelleren de legereenheden uit Camiri en Trini dad omsingeld Door de straten van La Paz denderden tientallen tanks. Via en kele radiostations werd bekendge maakt dat Garcia Meza was afgezet door de generaals Humberto Cayoja en Lucio Amez, respectievelijk comman dant van de landmacht en chef van het opperbevel van het Boliviaanse leger. Een paar uur later trokken de rebelle rende troepen zich echter plotseling te rug naar him kazernes. Generaal Cayoja is zondag met ruim een dozyn aanhangers, waaronder drie leger-generaals. op een speciaal vlieg tuig naar Argentinië gezet. Hij was za terdag enkele uren na de mislukte machtsgreep gearresteerd. Generaal Garcia Meza heeft opnieuw het hoofd boven water weten te houden. Directe aanleiding tot de staatsgreep- poging van dit weekeinde lijkt de aan kondiging van de Boliviaanse dictator om tot het einde van dit jaar aan de macht te willen blijven. Begin deze maand had Garcia Meza namelijk on der druk van het opperbevel van het Boliviaanse leger besloten om zich op 17 juli terug te trekken, precies één jaar nadat hij middels een bloedige coup voorkwam dat de sociaal-democraat Heman Slles Suazo het presidentiele palels zou betreden. De Spaanse bisschoppenconferentie heeft zaterdag de rooms-katholieken in Spanje verboden naar echtscheiding te streven, ook al is dit hun sinds kort toe- geslaan op grond van een wet die het parlement eerder deze week aannam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1