PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Premierschap Van Agt blijft het struikelblok Informateurs: besluit over kerncentrales uitstellen Er ligt een gratis boekje over contactlenzen voor u klaar. VERSCHILLEN OVER PROGRAMMA MINDER GROOT vandaag Voorstel zetelverdeling Roemenië keurt manoeuvres af D™ Ministerie remt plannen bouw premie-A-woningen VOORSTEL TERLOUW OVERGENOMEN Alles wat u altijd al over lenzen wilde weten staat plezierig beschreven Een briefje of kaartje naar Het Optiek-Gilde, \i antwoordnummer 2351, Den Haag, is voldoende om het y'ItÉW-V. boek|e omgaand in huis te krijgen Let op dit vignet van de gilde opticien wanneer u een bril of contactlenzen gaat kopen. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en enkele buten, Mlddagtemperatuur ongeveer 17 gra den Matige noordelijke wind 224e jaargang no. 148 Vrijdag 26 juni 1981 (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - PvdA-leider Den Uyl heeft de kabinetsformatie donderdag op scherp gezet op het punt van premierschap en zetelverdeling. Hij kan zich volstrekt niet vinden in de voorstellen op dit punt van de informateurs Lubbers en De Koning. „In dit kabinet zie ik geen Den Uyl zitten", zei hij. Ook Jan Terlouw (D'66) heeft ernstige bezwaren tegen de voorgestelde samenstelling van het nieuwe kabinet. Alleen het CDA is tevreden nu de informateurs vasthouden aan een CDA'er (Van Agt) als premier. Den Uyl zei donderdagavond „dat het zeker een bijdrage zou zijn" als het CDA een ander als premier zou voordragen. De personenkwestie en de bezetting van de ministersposten overschaduw de donderdag de programmatische voorstellen die de Informateurs op tafel hebben gelegd. De verschillen daarover zijn tussen de partijen duidelijk minder groot. D'66 beoordeelde de voorstellen „posi tief kritisch". Den Uyl had het over een „tussenbalans" en zei dat er „goede aanknopingspunten voor onderhande lingen inzitten". En CDA-leider Van Agt noemde de voorstellen, evenals de informateurs, „een toereikende basis om een regeerakkoord op te baseren". De informateurs zelf beschouwen hun voorstellen - waaraan de drie fracties donderdag een eerste besprekingsron de hebben gewijd - echter niet als een tussenbalans, maar als „de balans van de gevoerde onderhandelingen". Politieke wil Zij vinden dat de fracties van CDA. PvdA en D'66 nu hun politieke wil moe ten laten blijken, door de voorstellen oversteek De Engelsman John Fritzsch is er niet in geslaagd om met een zeilplank de Noordzee over te steken Fritzsch was overigens dicht bO zijn doel toen hij zijn poging moest, staken; nog slechts achttien mijl verwijderd van Oostende stapte hil aan boord van de volgboot 'Margareth Glymis'. Hij had toen tweeëntwintig uur onafgebroken op de zeilplank gestaan. De Engelsman was woensdagmorgen vroeg vanuit Le- vington Marina ibij Ipswich) vertrok ken richting Walcherse kust ongevallen Oudere, ervaren werknemers van de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil zijn minstens zo vaak bij een bedrijfsongeval betrokken als Jongere collega's Uit het sociaal jaarverslag van de NSM blijkt dat zich juist in de categorie oudere werkne mers relatief veel ongevallen hebben voorgedaan. PAGINA 3 bezorgdheid De Franse minister van buitenlandse zaken Claude Cheysson heeft de Ame rikaanse bezorgdheid over het opne men van communisten in de Franse regering een verkeerde interpretatie van de toestand in Frankrijk en Euro pa genoemd Cheysson taxeerde de Amerikaanse verklaring als 'bestemd voor binnenlands gebruik'. PAGINA 13 besparing De overheid kan de komende jaren miljarden besparen door een verbete ring van het openbaar vervoer Dit stelt de initiatiefgroep 'Wijs op weg' in het rapport "Letten op je centen In het rapport wordt er voor gepleit meer woningen te bouwen in de steden om zodoende de 'automobiliteit' terug te dringen Volgens de Initiatiefgroep zul len de voorzieningen voor de verkeers veiligheid ongeveer 65.000 arbeids plaatsen opleveren PAGINA 17 kantines Staatssecretaris Van Amelsfoort van financiën ontkent met klem de be schuldigingen dat de fiscus er op uit zou zijn de sport te 'pakken'. Volgens de bewindsman is met name de voet ballerij steeds nicer de commerciële toer opgegaan. Hei zou ongelijke be handeling worden als de fiscus de kan tine-omzetten van de clubs zou vrij stellen van omzetbelasting Wel wil de staatssecretaris de amateur-sportwe reld, als het kan, tegemoet komen met administratieve vereenvoudiging van de belastingheffing. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15 en 17. Kunst en cultuur: 19. Radio en televisie: 20. Financiën21. zoveel mogelijk intact te laten. Verder doordiscussiêren tussen de fractielei ders zou ook niet tot betere resultaten hebben geleid, menen Lubbers en De Koning. Enkele belangrijke punten uit de voor stellen van de informateurs (waarop de fracties wijzigingen kunnen voorstel len) zijn: geen positieve beslissing in decem ber over plaatsing van kruisraketten in Nederland; openhouden van de twee kerncen trales terwijl onderzocht wordt wat sluiting of stilleggen kost; een koopkrachtoffer van Iedereen, dat voor de minima vier jaar lang be perkt blijft tot 1 procent per jaar; het scheppen van 200.000 extra nieu we arbeidsplaatsen; het instellen van een olie-embargo tegen Zuid-Afrika. De drie fracties lieten zich donderdag nog niet uit over de inhoud van deze voorstellen. Wel bleek dat in de rechter vleugel van het CDA ernstige bezwaren bestaan tegen het uitstel van het kruis- rakettenbesluit. CDA. PvdA en D'66 hebben donderdag avond een eerste, algemene ronde aan de voorstellen van de informateurs ge wijd. Vandaag gaan zij de voorstellen meer gedetailleerd bespreken De infor mateurs verwachten vanavond uitslui- tel van de fracties, waarna de onderhan delingen volgende week woensdag wor den voortgezet PvdA-leider Den Uyl concludeerde te vreden dal het nu voorgestelde beleid een duidelijke breuk betekent met het beleid zoals dat door het kabinet-Van Agt is gevoerd. Als voorbeelden daar voor noemde hij de hypotheekrente, het olie-embargo, de invoering van de Postbank, het progressieve aardgasta rief en een strak prijsbeleid, zaken waar het huidige kabinet volgens hem niets van wil weten. Het feit dat eerst een werkgelegen- heidsdoelstelling wordt geformuleerd en pas daarna wordt gekeken naar het „prijskaartje", noemde Den Uyl „een is Van onze parlementaire redactie) DEN' HAAG - De informateurs Lub bers en De Koning hebben de fracties van CDA, PvdA en D'66 ook een voor stel voor de zetelverdeling in het nieu we kabinet voorgelegd. Dat is gedaan volgens de formule 6-6-3 (CDA-PvdA- D'66). In het voorstel levert het CDA de minis ter-president en de ministers van finan ciën. onderwijs, ontwikkelingssamen werking. justitie en landbouw en visse rij. De PvdA zijn de posten van binnen landse zaken (tevens vice-premieri, so ciale zaken, buitenlandse zaken, volks huisvesting en ruimtelijke ordening en cultuur, recreatie en maatschappelijk werk toeberi""1-' Voor D'66 hebben de informateurs de fensie en economische zaken voorge steld. Resteren volksgezondheid en mi lieuhygiëne en verkeer en waterstaat. PvdA en D'66 moeten het daar onder ling maar over eens worden, zeggen Lubbers en De Konine Deze voorstellen hebben zij geheel op eigen houtje gedaan, nadat zij de wen sen van de partijen hebben aange hoord. Er is niet echt over onderhan deld en daarom is het rijtje allerminst definitief. Zo is sociale zaken aan de PvdA gegeven, omdat Den Uyl daarom zou hebben gevraagd, maar het had wat de Informateurs betreft net zo goed fi nanciën kunnen zijn. een lorse stap ui de richting van een essentiele verandering". Volgens Van Agt is de verandering veel minder groot. Hij kenschetste het voor gestelde programma als „het huidige beleid, bijgebogen meteen beetje PvdA erin", een conclusie die door Den Uyl „hoogmoedig" werd genoemd. Volgens Jan Terlouw bevat het stuk „heel wat elementen van een vernieuwend be leid". Woedend Maar of het tot programmatische over eenstemming komt, zal afhangen van de alleroverheersende kwestie van het premierschap en (daarmee samenhan gend) de zetelverdeling. De informa teurs constateren slechts dat de drie partijstandpunten elkaar uitsluiten en handhaven daarom hun uitgangspunt dat de premier een CDA'er, en dus Van Agt, moet zijn. Van Agt zei dat het voorstel voor de zetelverdeling .zó maar moet worden aanvaard". Den Uyl en Terlouw waren echter woedend op de informateurs, Beiden vinden dat Lubbers en De Ko ning op dit punt geen voorstel hadden mogen doen. Den Uyl zei dat hun voorstel „op geen (Slot zie pag. 4 kol. 7) (Van onze correspondent) WENEN - De Roemeense president Ni- colae Ceaucescu heeft het Warschau pact opgeroepen een einde te maken aan de militaire manoeuvres langs de grenzen. Hij versterkt hiermee de geruchten over volgende week maandag te begin nen oefeningen van de gezamenlijke strijdkrachten van de Oostbloklanden langs de Poolse grenzen. Ceaucescu noemde Polen niet met name. In een toespraak voor fabrieksarbei ders en leden van de Roemeense com munistische partij zei hij, dat militaire oefeningen langs de grenzen Warschau- pactleden kostbaar en niet noodzake lijk zijn. Uitstellen in 'kern'-problemen Van Agthuidige beleid met een beetje PvdA erin' FNV: SNEL EXTRA GELD NODIG BERLIJN - Bij het raadhuis van West-Berlijn is het donderdag tot heiige gevechten gekomen tussen medestanders van krakers en de politie. Achthonderd jongelui die het raadhuis wilden bestor men. zijn met wapenstok, waterkanonnen en traangas verspreid De betogers gebruikten stenen en benzinebommen legen de politie In de omgeving van het stadhuis zijn winkels geplunderd, ruiten ingegooid en barricaden opgericht. Een winkel werd m brand gestoken De rellen begonnen na een betoging van circa elfduizend mensen tegen de hardere maatregelen leger, krakers DEN HAAG - Het ministerie van volkshuisvesting heeft een rem gezet op al te voortvarende gemeentelijke bouwplannen. De voor dit jaar vastge stelde aantallen goedkope premie koopwoningen (premie-A) mogen niet worden overschreden. De strengere richtlijnen van het ministerie hebben tot doel budgettaire problemen voor de komende jaren te voorkomen. Tot nog toe werd een overschrijding met dertig procent van het programma goedkope koopwoningen stilzwijgend geaccepteerd. Dat kon ook worden ge daan omdat in de praktijk bleek dat ongeveer een zelfde percentage wonin gen uiteindelijk met in de premie A (waarop veel rijkssubsidie rust), maar m de premie B-sector (veel minder sub- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Dc informateurs Lub bers en De Koning willen een besluit over het al dan niet sluiten van de kerncentrales van Borssele en Dode- waard voorlopig uitstellen. Zij willen dat er eerst een kosten-baten-analysc wordt uitgevoerd naar de gevolgen van hetzij sluiting, hetzij stilieging van de twee centrales. Daarbij zou re kening moeten worden gehouden met zowel de financiële aspecten als met de gevolgen voor de werkgelegenheid van sluiting. Het voorstel van dc informateurs, dat donderdag naar de fracties is gestuurd, is het compromis dat D'66-leider Ter- louw eerder op tafel had gelegd om de verschillen in standpunten van PvdA, CDA en D'66 te overbruggen. De studie, die volgens Lubbers en De Koning niet al te veel tijd mag vergen, heeft wel tot gevolg dat onmiddellijke sluiting van de twee centrales niet meer mogelijk is Terlouw zelf heeft bij de conclusies van de informateurs wel aangetekend dat de studie vrij snel moet worden afge rond. „voordat in Borssele de splijtstof staven moeten worden vernieuwd Dat zal, onvoorziene omstandigheden voor behouden. in het voorjaar van 1982 moeten gebeuren Opvallend is dat het compromis-voor stel in grote lijnen eer aan doet aan de standpunten van elk van de drie bij de onderhandelingen betrokken partijen Er wordt gestudeerd op de gevolgen van een sluiting -het PvdA-strijdpunt- en op de gevolgen van voorlopig tijdelij ke stillegging -volgens het D'66-pro- gram- terwijl In de tussentijd Borssele en Dodewaard gewoon in bedrijf blij ven. zoals het CDA wi! In die laatste partij gaat men er van uit dat de kosten- baten-analyse zonder meer zal aanto nen dat sluiting financieel en uit oog punt van werkgelegenheid ongewenst is. Belangrijk gevolg van het voorslel-Ter- louw. dat door Lubbers en de Koning is overgenomen, is het feit dat over de toe komst van de kerncentrales zelf tijdens de formatie geen besluit meer hoeft te worden genomen, waarmee eén voetan gel verwijderd is. Het moment van De- sluitvorming ligt nu in de nieuwe kabi netsperiode en zal waarschijnlijk sa men gaan vallen met de besluitvor mingsfase in de maatschappelijke dis cussie. Zodra dit contractueel mogelijk is. zal volgens de voorstellen van de informa teurs de Nederlandse bijdrage aan de snelle kweekreactoren Kalkar en Su- perfenix worden gestaakt. De lltra Centrifugefabriek in Almelo blijft open. maar nieuwe contracten worden getoetst aan dc verdragen die de ver spreiding van kernwapens moeten voorkomen. Hel kabinet zal actief probberen verrijking van uranium uit Namibië stop te zetten. sidie) tereo,. kwam Dit als gevolg van het feit dat de bouw duurder uitviel of omdat de toekomstige bewoners een te hoog inkomen hadden. Het laatste jaar blijkt die verschuiving van goedkope naar duurdere koopwo ningen sterk terug te lopen met gevolg dat het rijk voor veel hogere subsidie- lasten komt te staan In een brief aan de provinciale directies van de volkshuis vesting schrijft het ministerie dat de rem moet worden gehanteerd op vooral die goedkope koopwoningen Er mogen derhalve niet meer bouwvergunningen worden afgegeven dan in de planning waren opgenomen Het ministerie vindt ook dat het over hevelen van bouwplannen van dit jaar naar 1982 een halt moet worden toege roepen Per provincie mag nu nog maxi maal 20 procent van de goedgekeurde plannen worden doorgeschoven naar volgend jaar. FNV: subsidie De bouwbonden FNV vinden dat de re gering snel extra geld op tafel moet leggen voorde bouw van meer goedko pe koopwoningen in de premie-a cate gorie. Volgens de bouwbonden is de be hoefte aan dit soort woningen bijzon der groot maar is inmiddels de subidie- pot leeg en zijn alle beschikkingen (vergunningen) voor dc premie-a-wo- ningen bij het ministerie van volks huisvesting de deur uit. Volgens de bouwbonden zijn Limburg, Zeeland. Utrecht. Drenthe, de Rijn mond en de zuidelijke IJsselmeerpol- aers al door hun voorraad a-woningen heen en ziet het er naar uit dat dat voor de rest van het land binnen enkele we ken het geval is. Vorig jaar kwam pas in het najaar de bodem van de subsidlepot in zicht omdat toen de provincies veel later met hun subsidie-aanvragen bij het ruk aanklopten, aldus de bouwbon den De bouwbonden zeggen in hun blad 'Profiel' dat nu al vast staat dat dc 16.000 premie-a-woningen die voor 1981 op de begroting staan op z'n minst in aanbouw genomen kunnen worden. Dc bonden schatten dat er nog tussen de 4.000 en 10.0000 woningen meer zou den kunnen worden gebouwd gezien het grote aantal aanvragen dat er mo menteel nog bij de provincies klaar ligt- >e nota. waarin de kabi netsinformateurs Lub bers en De Koning hun bevin dingen en daaruit getrokken conclusies van wekenlang moeizaam overleg en onder handelen met de fractieleiders van CDA. PvdA en D'66 hebben vastgelegd, ademt uitstel van beslissingen voor de deelnemers in een drietal kernachtige problemen Om te beginnen de kwestie van de plaatsing van middellange af standswapens op Nederlands grondge bied. Een besluit daarover zou volgens het compromis waarop men elkaar mo gelijk kan vinden moeten worden opge schoven naar een later tijdstip dan de cember aanstaande, de termijn die tot nu toe was voorzien. Vervolgens het (af gezwakte) strijdpunt of de bestaande kernenergiecentrales van Borssele en Dodewaard nu moeten blijven door draaien, worden gesloten dan wel wor den stilgelegd in afwachting van het re sultaat van de 'brede maatschappelijke discussie over het gebruik van kern energie in Nederland' Wat de onder handelaars in de Haagse informatieka mer erop hebben gevonden is uitstel van de beslissing in de vorm van een opdracht tot een studie, waarin alle as pecten goed worden gewogen. Bij het resultaat van een dergelijke studie (Terlouw vond dat ze voor de komende splijtstofwisseling in de centrale Bors sele. begin volgend jaar moet zijn afge rond) zou de tweede kamer nadrukke lijk moeten worden betrokken. Een po ging tot uitstel tenslotte ook over het tot nu toe schijnbaar allesbeheersende kernprobleem voor de vorming van een CDA-PvdA-D'66-kabinet: wie wordt daarin de minister-president? De infor mateurs hebben moeten vaststellen dat de standpunten van de dne onder handelaars elkaar uitsluiten. Vandaar dat ze in hun conclusie niet verder zijn gegaan dan dat 'de grootste partij in de regel de premier levert' en de zaak ver der hebben laten rusten. Tot op dit moment hebben de infor mateurs en de onderhandelaars bij hun speurwerk naar mogelijkheden om een centrum-links-kabinet in het Cats- huïs te brengen er alles aan gedaan om te voorkomen dat op welk punt of op welk moment van welke kant ook een 'absoluut nee' of 'onaanvaardbaar' zou klinken. De afgezonderde, eigenlijk ge heimzinnige manier van werken was daar kennelijk op gericht. Het uitstel als een omtrekkende beweging in de moeilijkste kwesties diende daar even eens toe Het viel gisteren bij de eerste reacties van de onderhandelaars zelf op het werkstuk van Lubbers en De Ko ning dan ook op dat alle drie zich over het algemeen tamelijk tevreden in de gevolgde tactiek konden vinden. De beoordelingen liepen uiteen van 'kun dige compromissen' (Terlouwi via 'aan knopingspunten voor voortgezet over leg' (Den Uyl) tot 'een toereikende ba sis' (Van Agti. Kijkend naar de uitstel- manoeuvre, die is uitgestippeld voor de hierboven genoemde drie kwesties be- laden met tegenstellingen, lijkt er in de twee eerste gevallen ide modernisering van de kernwapens en het voortbe staan van de kerncentrales Borssele en Dodewaard) wel een werkbare basis ge vonden. Maar waar het gaat om de vraag wie een toekomstig kabinet van CDA. PvdA en D'66 als premier zal moe ten aanvoeren en politiek 'kleuren' is uitstel geen oplossing Zoals de kaarten al een maand geleden lagen en nog steeds onveranderd zijn blijven liggen is daar slechts sprake van rekken van het vooraf ingebouwde conflict. Misschien komt er vandaag al. nu de fracties achter de onderhande laars zich gaan buigen over de tussen balans van deze (eerste) informatiepe- riode, zicht op de vraag of de politieke wil aanwezig is om over en weer veel te slikken in het belang van een centrum links kabinet dat Nederland in de ko mende vier jaar door een heel moeilijke periode heen zal moeten loodsen Is de afgelopen maand achter de hermetisch gesloten informatie-deuren aan het Haagse Binnenhof er één geweest van schijn-optimisme? Of hebben de hoofd rolspelers zich van meet af gerealiseerd dat ook zij stuk voor stuk politiek aan zienlijk zullen moeten 'inleveren' wil er werkelijk sprake zijn van mogelijkhe den voor de nu beoogde combinatie? Uit alles valt te proeven dat deze eerste ronde van verkenningen en zaken doen in het belang van een regeringscombi natie die nogal eens als 'onvermijdelijk' is betiteld, is beheerst door de angst om dezelfde fouten te maken als in 1977. De deelnemers aan de tafel van het infor matie-duo Lubbers en De Koning zijn zich er doorlopend terdege van bewust geweest dat ongelukken in kleine hoek jes geboren kunnen worden. Toch is de term 'elkaar uitsluiten' sinds gisteren veelbetekenend geworden Op een groot aantal terreirjen is vordering ge maakt op weg naar een ontwerp-regeer- akkoord; er liggen programma-uit gangspunten en er ligt een proeve van een zetelverdeling. Maar tussen dat al les duikt steeds de vraag op die on beantwoord Is gebleven en eigenlijk geen uitstel gedoogt: wie moet leiding geven aan een toekomstig CDA-PvdA- D'66-kablnet? In wezen bevat ze méér splijtstof dan de kwesties van de mo dernisering van de kernwapens in Ne- derland-NAVO-land en die van de kern centrales in Borssele en Dodewaard De onderhandelaars mogen het allemaal in eigen kring gaan uitleggen. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1