PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dode en vijf vermisten na explosie ertstanker Van samenzwering verdachte Spaanse officieren in arrest Nederland raakt winst EG-lidmaatschap kwijt VS bezorgd over communisten in Frans kabinet WESTEN STUKKEN METAAL DICHTBIJ GASTANKS Waterschap Walcheren wil verzachting van de zuiveringsnormen VOORSTEL COMPENSATIE ENGELAND VREES VOOR NIEUWE STAATSGREEP TOEGENOMEN Een enkele bui Veel beioolking en een enkele bui. Mid- dagtemperaluur van 16 graden aan zee tot 22 graden in de oostelijke pro vincies. Matige noordelijke wind. 224e jaargang no. 147 Donderdag 25 juni 1981 MENSWBAK of op het voorschip bevonden, werden door toegesnelde vaartuigen van boord gehaald. ROZENBURG - Aan boord van de Griekse ertstanker Agios Ioannis heeft zich woensdagmiddag een enorme explosie voorgedaan, waarbij vrijwel zeker zes mensen om het leven zijn gekomen. Woensdagavond laat is een dode geborgen. Naar de overige vijf mensen werd toen nog gezocht. Het schip lag ten tijde van de explosie op boeien afgemeerd in Rotterdam-Europoort. Door de kracht van de ontploffing onts tond in het achterschip een scheur van ongeveer 60 meter. Kort voor de explosie werden laswerk- men bezig was een brandstoftank onder zaamheden verricht in de machineka- druk te zetten om hem later schoon te mer. Deze werden uitgevoerd terwijl kunnen maken. De eerste machinist vermoedt dat daarbij explosieve gas sen zijn vrijgekomen. De slachtoffers behoorden tot een Brit se onderhoudsploeg die in het schip aan het werk was. Twee andere Britten lig gen met ernstige brandwonden in een Rotterdams ziekenhuis. Een nog niet geidentificeerde Nederlander is ook op genomen. Hij moet waarschijnlijk een voet missen Politie en brandweer overwogen woens dagavond ook de tanks van het schip te doorzoeken naar mogelijke overleven den. Daartoe moesten eerst metingen worden verricht om vast te stellen of zich daarin mogelijk explosieve gas mengsels bevonden. Alle 38 Griekse en Indiase bemannings leden van de 74.000 ton metende bulk carrier slaagden erin zonder ernstige verwondingen het schip te verlaten. Ze zijn tijdelijk ondergebracht in het inter nationaal zeemanscentrum De Beer in Rotterdam. Paniek In paniek overboord gesprongen be manningsleden werden opgepikt door havensleepboten. Anderen die zich in PAGINA 2 concentratie Het waterschap 'De Verenigde Braak- manpolders' heeft voorlopig zt)n buik vol van 'concentraties' Tijdens een vergadering van dit waterschap in Hoek werden de opmerkingen van ge deputeerde W. Don over de eventuele vorming van drie waterschappen in Zeeland 'niet gewenst en niet tactvol' genoemd PAGINA 3 miljoen In het j aar 2000 zal ons land meer dan een miljoen arbeidsongeschikten heb ben Aan het einde van dit Jaar ver wachten de arbeidsongeschiktheids fondsen al een aantal van 710.000. Voor de WAO wordt dit jaar rekening ge houden met een toename van onge veer 20 000. De premie voor de AWW zal in 1982 met 0.7 procent omhoog moeten. Dc totale premie bedraagt dan 5.43 procent PAGINA 13 MIDDELBURG - Het algemeen be stuur van het Waterschap Walcheren is zo geschrokken van de kosten voor een nieuwe zuiveringsinstallatie voor rioolwater bij Ritthem. dat woensdag het voorstel werd verworpen om dit jA-oject van hijna zestig miljoen gul den gereed te maken voor aanbeste ding. In plaats daarvan kreeg hel dage lijks bestuur van het Waterschap de opdracht andere eisen op te stellen, zo dat aan de hand daarvan berekeningen kunnen worden gemaakt voor een goedkopere installatie. Bovendien moet de hogere overheid (rijk en pro- bezwaren De Tweede Kamer-commissie finan ciën kan weinig waardering opbrengen voor de nieuwe ontwerpen voor Neder landse munten De bezwaren richten zich met name tegen het weglaten van het rijkswapen achter op de munten. Volgens de kamerleden betekent dat een breuk met de rijke vaderlandse historie. Ook de halve afbeelding van koningin Beatrix kan in de ogen van de commissie geen genade vinden PAGINA 17 schieten Sjef Francois uit Middelburg, eén van de Nederlandse topschutters meent dal de bedenkingen die mensen legen deze sport hebben, vaak uit onwtend heid voortkomen De opmars naar de top heeft voor de Middelburger een kleine twintig jaar geduurd De heer j Francois heeft zelf geen 'moeite' met het vuurwapen Een vogel uit een boom schieten kan ik niet Ik kan dom - weg niet op levende dingen schieten'. Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15 en 17. Varia: 19. Radio en televisie: 21. Financiën: 25. 'Van onze correspondent! BRUSSEL - Nederland raakt zijn net to-winst uit het EG-lidmaalschap vol ledig kwijt. Deze voorspelling werd woensdag in Brussel door financiële deskundigen gedaan nadat de Europe se Commissie haar plannen voor wijzi ging van dc financiering van de EG- begroting had ontvouwd. Het zou zelfs mogelijk zijn dat Den Haag in de toe komst meer aan Brussel zou moeten betalen dan het uit de EG-pot ont vang t- Het ..dagelijks EG-bestuur" heeft een oplossing bedacht voor het probleem dat het relatieve arme Engeland meer aan de EG betaalt dan het uit de Brus selse kas krijgt Londen zou jaarlijks een compensatie moeten krijgen, te be talen door de andere negen EG-landen. Het meeste ervan zou betaald moeten worden door de rijkere lidstaten en door de landen die het meest van de Europese landbouwpolitiek profiteren. Met Denemarken is Nederland het land dat in beide categorieën bovenaan staat. Volgens de jongste berekeningen van de Europese Commissie zou Neder land dit jaar netto 870 miljoen gulden aan het EG-lidmaatschap .overhou den". Dat is al duidelijk minder dan tot voor kort werd aangenomen, namelijk 1.5 miljard gulden. Van deze 870 miljoen moet Nederland er al 480 miljoen afdra gen ten voordele van Engeland. Zelfde lijnen Na twee Jaar keiharde onderhandelin gen kwamen de EG-landen vorig jaar overeen dat ze tweederde zouden over nemen van de bijdrage die Engeland in 1980 en 1981 aan de ÉG moest betalen Voor Neaerlana kwam dal in totaal neer op een kleine 700 miljoen gulden (waarvan dus 480 miljoen dit jaari. De Europese Tien moeten nu een regeling vinden voor 1982. Afgesproken is dat dan opnieuw een oplossing voor het Britse probleem zal worden uitgewerkt ..langs dezelfde lijnen" als de oplossing voor dit jaar. GEORGE BUSH IN PARIJS: ROTTERDAM - Na een tot in de verre omtrek hoorbare, daverende explosie ROTTERDAM - In zeemanshuis 'De Beer', vlakbij het Calandkanaal waar woens- ontstond aan boord van de Griekse ertstanker 'Agois Ioannis' een felle uitslaande dagmiddag een explosie op een schip plaats vond, werden de uil het water en van brand. het schip geredde zeelieden opgevangen. De Rotterdamse brandweer heeft ge ruime tijd nodig gehad om aan boord van de zwaar gehavende Agios Ioannis te gaan. Voor het bluswerk werden drie zogenaamde blusforten ingezet, even als drie met waterkanonnen uitgeruste schepen van de Havendienst Aanvan kelijk werd rekening gehouden met ver- (Slot zie pag. 6 kol. 4) PARIJS (RTR/AFP DPA) - Vice-presi dent George Bush van de Verenigde Staten heeft woensdag in Parijs ver klaard dat de opneming van vier com munisten in het nieuwe Franse kabi net onder president Francois Mitter rand. 'bron van zorg onder Frankrijks bondgenoten moet zijn". Bush, die een bezoek van een dag aan Parijs bracht, sprak na een onderhoud van drie uur met Mitterrand. Tevoren had deze de eerste zitting van het nieu we socialistisch-commumstische kabi net sinds 1947 voorgezeten. Op een persconferentie die ook door Bush werd bijgewoond zei Mitterrand dat Frankrijk een 'getrouw en loyaal bondgenoot' van de Verenigde Staten was. In zijn antwoord verklaarde de Ameri kaanse vice-president dat de Europese geallieerden, 'soevereine staten (zijni en zelf uitmaken hoe zij geregeerd wil len worden. ..Het standpunt echter dat de Verenig de Staten innemen over communisti sche deelneming aan regeringen van onze bondgenoten is welbekend ..Deze deelneming kan niet anders dan bezorgdheid verwekken maar. dit ge zegd hebbende, wijs ik er met nadruk op dat onze besprekingen hartelijk en produktief zijn geweest Geruststelling De Franse regering heeft de regering van de bondsrepubliek meegedeeld dat door het opnemen van vier commu nisten in het kabinet geen veiligheids risico voor de bondgenoten van NAVO en EG is ontstaan, zo heeft de rege ringswoordvoerder Kurt Becker woensdag in Bonn meegedeeld. De vier Franse communisten zouden hebben ingestemd met het westelijke standpunt ten aanzien van het NAVO- dubbelbesluit en van Afghanistan en bovendien werd erop gewezen dat de socialisten wegens hun absolute meer derheid de stemmen van de communis ten niet nodig hebben. Sowjet-presidenten partijleider Leonid Brezjnev hoopt dat de Sowjet-Unie en Frankrijk samen 'een aanzienlijk aan deel' kunnen hebben in de verhindering van een nieuwe oorlog Dat heeft Brezj nev de Franse president laten weten in een telegram ..Het is van belang dat de samenwer king tussen de Sowjet-Unie en Frank rijk een gewichtige rol speelt bij de verzekering van vrede en veiligheid in Europa en de hele wereld," aldus het telegram. Overigens reageerde het Sowjet-pers- bureau Tass terughoudend op de opne ming van vier communisten in de Franse regering. Margarine en halvarine worden duurder DEN HAAG (ANP) - De af-fa- brieksprijzen van halvarine en margarine gaan met ingang van maandag 29 juni omhoog als ge volg van de stijging van grondstof- prijzen voor oliën en vetten op de wereldmarkt. Margarine wordt 16 cent per kilo gram duurder en halvarine acht cent. Dit heeft liet ministerie van economische zaken woensdag be kendgemaakt Het kan nog even duren voordat de consument iets merkt van deze prijsstijgingen. Dit is afhankelijk van de grootte van de voorraden bij de winkeliers. De prijsstijging van de grondstoffen is in belangrijke mate beïnvloed door de hogere dollarkoers, aldus de bond van Nederlandse margarine fabrikanten. vincie) worden gevraagd om de zuive ringsnormen bij te stellen, omdat an ders geen toestemming voor een goed kopere zuiveringsinstallatie kan wor den verkregen. Dit voorstel betekent volgens dijkgraaf mr. J. A. Lantsheer een vertraging van minstens een hall' jaar in de uiteindelijke realisering van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. De bouw van de zuiveringsinstallatie zou betekenen dat gezinnen in de toe komst 300 tot 400 gulden per jaar gaan (Slot zie pag 9 kol. 2) Engeland is een netto-betaler aan de EG omdat de betrekkelijk kleine land bouwsector in het Verenigd Koninkrijk (Slot zie pag. 6 kol. 4i PARIJS President Mitterrand links) schudt vice-president George Bush van de Verenigde Staten de hand na hun ontmoeting woensdag op het Elysee MADRID (RTR AFP) - De vrees voor een nieuwe poging tot staatsgreep van extreem-rechts is woensdag in Spanje plotseling sterk toegenomen. Dit ge beurde na de arrestatie van een aantal burgers en drie hooggeplaatste lege rofficieren, van wie er een betrokken was bij een samenzwering in 1978 om de democratische regering omver te werpen. De arrestaties doen terugdenken aan de mislukte militaire coup. die precies vier maanden geleden in de Cortes, het parlement in Madrid, werd uitgevoerd Ze vallen samen met de dreiging van een nieuwe crisis binnen Ac regi mies partij, de Unie van het Democratisch Centrum, door de grote tegenstHlnuter. tussen sociaaldemocratische gio en de christendemocraten Nat olijks 24 uur geleden vond een terroristische aanslag plaats in irun. die het leven kostte aan kolonel Luis de la Parra en die waarschijnlijk werd uitgevoerd door een commando van de Basklsche ETA Onderzoek De Spaanse politie maakte woensdag bekend dat zij de drie officieren had on dervraagd en nog eens drie burgers van wie twee vrouwen die op hel bureau van de Spaanse premier werkzaam zouden zijni De ondervraging vond plaats »n verband met een onderzoek naar ex treem-rechtse activiteit. De drie gear resteerde legerofficieren zijn kolonel Antonio Slcre Canut. kolonel Ricardo Gurchitorena Zalba en majoor Ricardo Saenz de Ynestnlias Kolonel Garchi- torena ls in de Spaanse pers in het verle- ucu gcaoema als een medeplichtige aan de mislukte militaire coup van 23 februari, maar hij behoorde niet tot de meer dan 30 officieren die zijn beschul digd van militaire rebellie Majoor Saenz de Yneslrillas was een jaar gele den tot, zes maanden gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van het samenzweren tegen de regering Hij was toen voor de krijgsraad gebracht, tezamen met luitenant-kolonel Anto nio Tejero Molina, die in februari de lei ding gaf aan meer dan 200 leden van de guardia civil die de Cortes bestormden aan het begin van de staatsgreeppo ging Geen details Het Spaanse ministerie van defensie deelde woensdag in een verklaring mee dat de drie officieren waren on dervraagd door de politie in verband met een mogelijke samenzwering. Details werden echter niet vermeld Ze worden nu vastgehouden in militaire vestigingen in Madrid Het Spaanse persbureau Europa Press citeert be trouwbare kringen die hebben gezegd dat de drie officieren beschuldigd wor den van het beramen van een militaire opstand Een officiële bevestiging hier van is echter niet te krijgen De arrestatie van de drie officieren en de drie burgers is het gevolg van een onderzoek dat werd uitgevoerd door de zogenaamde 'kleine anti-coup bri gade'. Deze speciale brigade, die onder de hoogste commandant van de politie staat, werd op 5 juni ingesteld na een besluit van de Spaanse ministerraad om een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van uiterst rechtse groe pen. De voorzichtige wooncon sument §t Toorzichtigheid is het V wachtwoord geworden in het bestedingspatroon van de Nederlandse consument. De economische malaise van de laatste paar jaar (nullijn in de lonen, een doorgaande stijging van de prijzen en een voortdurende lastenver zwaring! heeft ervoor gezorgd dat een oude volkswijsheid meer en meer in de moderne praktijk wordt gebracht de tering wordt naar de nering gezet. Een terrein waar de uitwerking ervan scherp voelbaar is geworden is dat van woninggebruik en woningbouw Voor zitter Hermsen van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten heeft daar giste ren op de algemene vergadering van aandeelhouders in Hoevelaken nog eens met nadruk de aandacht op geves tigd In een analyse van de ingestorte woningmarkt en de daaropvolgende el lende in de woningbouw kwam hij tot de slotsom dat er 'een massale vlucht valt waar te nemen van de koop- naar de huursector' Hermsen voorziet dat vrijwel de gehele nieuwbouw in Neder land afhankelijk zal worden van nieuw bouw. omdat er bij het publiek nog uit sluitend belangstelling bestaat voor de zwaarst gesubsidieerde premie-A koop woningen. De Bouwfonds-voorzitter gaat ervan uit dat het nog tot 1983 kan duren voordat bij de koopwoningen in de vrije sector en bij de minder gesubsi dieerde woningen vraag en aanbod weer in evenwicht zijn Hermsen hield de Bouwfonds-aandeelhouders, de ge meenten. voor dat zij zich geen illusies moeten maken over de bouw in bestem mingsplannen waar veel van dit soort woningen zijn ingetekend. Bovendien, zo stelde hij vast. is het op de korte baan voor bouwbedrijven vrijwel onmogelijk om in deze sector nog risico's te nemen. Een somber verhaal dat de situatie in de lamgeslagen woningmarkt en de verstarde woningbouw haarscherp aangeeft. Het bevestigt de conclusies die een consumentenorganisatie en de vakbeweging ongeveer een week gele den trokken uit een onderzoek naar de stijging van de woonlasten in verhou ding tot het netto-inkomen. Energieta rieven. hypotheeklasten en allerlei "woonbelastingen' zijn de laatste paar jaar schrikbarend omhooggeschoten en hebben velen onder huizenbezitters en huurders in ernstige problemen ge bracht. De dramatische verhalen daar over duiken overal op. Ze hebben hun weerslag eveneens gevonden in de felle discussie, die de afgelopen week op gang kwam over de voor volgend jaar (en ook daamai aangekondigde snelle verhogingen van de aardgastarieven De kwestie 'welke is voor wie nog een betaalbare woning?' wordt In de ko mende jaren nog veel belangrijker dan ze ooit is geweest. En waar het dan het meest op aankomt ls dat er op het hele veld van woninggebruik en woning bouw weer een stuk zekerheid terug komt dat inmiddels benauwend ver is weggevallen. Nog vers in het geheugen ligt de spet terende ruzie op de laatste dagen van de verkiezingscampagne, nu een maand geleden, tussen CDA-aanvoer- der Van Agt en PvdA-leider Den Uyl over het huurbeleid in de komende ja ren. Ze sloegen elkaar met cijfers en uit spraken om de oren. die - hoe ook ge bruikt en uitgelegd - in ieder geval heb ben duidelijk gemaakt dat het eind van de stijging van de woonlasten nog met in zicht is In de voorspellingen van Bouwfonds-president Hermsen dat in de naaste toekomst vrijwel de gehele nieuwbouw van woningen zal zijn aan gewezen op rijkssteun is sprake van een nog verdere verlegging van de verant woordelijkheid voor wat er op het ter rein van de volkshuisvesting gebeurt in de richting van de overheid Doodeen voudig omdat bij het particulier initia tief de mogelijkheden wegdrijven. Het veel geprezen en gestimuleerde eigen woningbezit heeft zijn zwakke kanten laten zien De onderlinge verhoudingen tussen bouwen en wonen mét en bou wen en wonen zonder subsidie zijn er door de jongste ontwikkelingen alleen nog maar strakker gespannen op ge worden. Het beleid met het oog op de volks huisvesting zal in de nieuwe regeer periode onder zware druk komen staan. In de kabinetsinformatie-kamer van het duo Lubbers en De Koning kan een werkbaar akkoord op dit stuk van za ken uitsluitend worden bereikt als het rekemng houdt met de harde werkelijk heden die voor de betaalbare woning van straks gelden. De voorzichtigheid by de woonconsument die de lasten moet opbrengen is bezig vergaand door te werken. De gevolgen ervan worden met de dag duidelijker zichtbaar. vdM THAILAND WIL NEDERLANDSE MARINESCHEPEN SCHIPHOL (ANPI - De Thaise autori- teiten zijn bijzonder geïnteresseerd in de produklen van de Nederlandse scheepvaartindustrie. Op dit moment bezoekt een Thaise delegatie ons land om hier de mogelijkheden na te gaan voor de aankoop van schepen voor de Thaise marine. Daarnaast bestaat er in Thailand grote belangstelling voor schepen van Neder landse makèlijk ten behoeve van de Thaise koopvaardij Dit heeft minister Van der Stee van financiën woensdag middag op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit de Thaise hoofdstad Bangkok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1