O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vier communisten in de Franse regering Adviescommissie: plaatsing van 48 kruisraketten beste besluit EG-initiatief Afghanistan NEO NAZI'S BERAAMDEN REEKS BOMAANSLAGEN Staatssecretaris installeerde bestuursraad voor Grevelingen 'nr' o ifülMtei&UKq: itoen ide. autD adria RECHTERHAND MARCHAIS TRANSPORTMINISTER vandaag Russische piloot krijgsgevangene in Afghanistan VOORLOPER NATUUR EN RECREATIESCHAP Ola stopt distributie van 'slechte' ijslollies Uniforme ziektekosten regeling voor ambtenaren ENIGE GARANTIE VOOR ONDERHANDELINGEN Vrij zonnig Droog en vrij zonnig. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen 224e jaargang no. 146 Woensdag 24 juni 1981 Westhavandijk 150 Goes tel 20440* PARIJS - Frankrijk krijgt, als enig Westeuropees land, vier communistische ministers in de regering. Onder hen is de tweede man in de partij-hiërarchie .Charles Fiterman. Hij wordt minister van transport en maakt deel uit van het kernkabinet. De anderen kregen de departemen ten van gezondheid, van beroepsopleiding en van administrative hervormingen. De communistische ministerszetels ajn - zo schreef de zeer linkse „Libera tion" dinsdagmorgen „de vrucht nederlaag". De communisten verloren de helft van hun zetels in het parlement en bezetten er nu nog slechts 44. In een stern-akkoord hadden zij beloofd zowel de verkiezing van socialistenleider Mit terrand te steunen als de socialisten te laten winnen in de kiesdistrictn waar dat voor een overwinning in het parle ment noodzakelijk was. De rechter hand van communis.tenleider Mar- chais, de oud-elektriciën Charles Fiter- man, verloor zijn parlementszetel ten gunste van een socialistische kandi daat. Het politieke akkoord tussen de socia listen en de communisten, dat na de overrompelende verkiezingsoverwin ning van de socialisten afgelopen zon dag tot stand kwam, getuigt van een nieuwe koerswijziging van de verslagen communisten in een indrukwekkende reeks van opzienbarende koersveran deringen. Zo zijn de communisten van vurige verdedigers van de Sowjet-Unie inzake zijn inval in Afghanistan nu snel van kleur verschoten en eisen met de socialisten het terugtrekken van de Sowjet-troepen uit dat land Hun uiterst lauwe houding ten opzichte van de Poolse vakbond Solidariteit en zijn leider Walesa is nu veranderd in ad viezen aan de Sowjets met hun vingers van de Polen af te blijven. Tenslotte zien ze nu van de ene dag op de andere de gevaren in van de SS-20 raketten en hebben ze zich voorstander verklaard van de modernisering van de NAVO- middellange-afstandsraketten. PAGINA 2 munten Een Friese goude Ryder uit 1619. pronkstuk van de muntencollectle uit Sint Maartensdijk, heeft tijdens de vei ling van de Smerdiekse schat in Am sterdam 16.000 gulden opgebracht. De verkoop van de munten leverde in to taal ruim vijfencenhalve ton op. Grondwerker Jacob Bijl uit -Seherpe- nisse, die vorig jaar bij graafwerk zaamheden bij toeval op een potje met gouden munten stootte, heeft bijna 350 000 gulden aan zijn vondst ver diend PAGINA 3 gas Minister Van Aardenne van economi sche zaken vindt dat er een grotere compensatie in de lonen voor het steeds duurder wordende aardgas moet komen De stijging van de aard- gasprijs telt tot dusver slechts beperkt mee bij het bepalen van de mate waar mee de lonen moeten stijgen om enigs zins ui de pas te blijven met hel oplo pen van alle kosten van het levenson derhoud PAGINA 11 drinken In Nederland hebben naar schatting een kwart miljoen mensen problemen door alcoholgebruik. Uit een studie vandrsG.M Schippers blijkt dat over- maLig alcoholgebruik vaak hel gevolg Is van de gewoonte om te drinken Het drinken wordt hierbij gezien als een vanzelfsprekendheid die in de loop van de opvoeding uit de omgeving is overgenomen PAGINA 13 misdadig Het rommelt momenteel flink in het Zeeuws-Vlaamse tnmwereldje. Afgelo pen zaterdag gingen in Lamswaarde renners af en toe brutaal op de vuist, of werden van de weg gefietst Met name de Sluiskllse formatie van Dallinga wordt misdadig gedrag verweten Een trimmer 'Op deze manier kan hel echt niet verder Dan zullen in de volgende koersen de renners over straal rollen' PAGINA 15 boeken In het eerste kwartaal van dit Jaar ls de omzet van algemene boeken ln Neder land met 12 procent teruggelopen in vergelijking met dezelfde periode in 1980 De afzet in aantallen boeken is ln datzelfde tijdvak gedaald met 9 pro cent Een woordvoerster van de CPNB (Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boeki meent dat het aantal titels dal jaarlijks wordt aangeboden te groot is geworden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 13. Varia: 14. Radio en televisie: 15. Financiën: 17. PLAN VREDESCONFERENTIE LUXEMBURG (ANP) - De Europese Gemeenschap gaat begin volgende week op haar topconferentie in Lux emburg een vredesconferentie over Af ghanistan voorstellen. Dat is dinsdag in Luxemburg, waar de ministers van buitenlandse zaken van de EG bijeen zijn, bekend geworden. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Britse mi nister van buitenlandse zaken. Lord Carrington. Hij heeft dinsdag de in stemming van zijn Europese collega's verkregen. Volgens wat in Luxemburg uitlekte wil men een Internationale conferentie over Afghanistan in twee fasen. Op een ISLAMABAD AFP) - In het noordwes ten van Afghanistan is de Russische vlieger Michail Semjonowitsj (30), die per valscherm uit zijn aangeschoten toestel is gesprongen, door verzets lieden gevangengenomen, zo is door een verzetsleider meegedeeld. Het is de eerste Rus die levend in handen van het verzet is gevallen. De gevangene wordt goed behandeld, heeft de verzetsleider Chalis aan de pers meegedeeld. Men zal proberen hem over te halen aan de kant van het verzet te strijden. dit jaar in november in Islamabad (Pa kistan) te houden bijeenkomst zou over de waarborgen voor de veiligheid van Afghanistan gesproken moeten wor den. Daar zou ook overeengekomen moeten worden dat de Sowjet-Unie zijn troepen terugtrekt uit dat land en dat omringende landen geen steun meer verlenen aan de Afghanen die in hun land tegen de Russische troepen strij den. Op een tweede conferentie, in 1982, zou dan gesproken moeten worden over het toekomstige regiem in Afghanistan en daar zouden ook garanties gevonden moeten worden voor de neutraliteit van dat land. Uit peilingen die gepleegd zijn zou zijn gebleken dat verscheidene landen al in stemmen met het EG-voorstel. Zo zou Pakistan bijvoorbeeld al zijn instem ming hebben betuigd. In Luxemburg werd gezegd dat gisteren de Britse am bassadeur in Moskou het Kremlin op de hoogte zou brengen van het Europese De nu tot het kernkabinet toegetreden Fi terman werd in '33 geboren. Hij volg de een opleiding voor elektricien en doorliep daar alle rangen van de com munistische hiërarchie. In recente tv-debatten ter gelegenheid van de presidentsverkiezigen raakte hij danig in het nauw met zijn starre verde diging van de Sowjet-inval in Afghanis tan Algemeen werd hij niet gezien als een bij het grote publiek populaire kan didaat voor de opvolging van Marchais, wiens politiek van de harde en op Mos kou gerichte partijlijn bij de verkiezi- gen van vorige week schipbreuk gele den heeft. Handen binden President Mitterrand zou communis ten in zijn regering opnemen om hen 'de handen te binden', om 'hen te ver plichten solidair te zijn'. Ook dit argument - dinsdagmorgen (Slot zie pag. 8 kol. 4) PARIJS - De communistische leider Georges Marchais staat de f Links zijn tweede man Charles Füerman Deelnemers aan de twee conferenties zouden moeten zijn de vijf landen die permanent lid zijn van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties plus de rüet-gebonden landen in de betreffende regio Iran. Pakistan. India plus Afgha nistan zelf. In de veiligheidsraad heb ben twee EG-landen permanente zit ting' Frankrijk en het Verenigd Ko ninkrijk. De andere permanente leden zijn de Sowjet-Unie, de Verenigde Sta ten en de Chinese Volksrepubliek GOEDEREEDE - Staatssecretaris G. C. Wallis de Vries van CRM heeft dins dag in het gemeentehuis van Goedc- reede de voorlopige raad van bestuur voor de Grevelingen geïnstalleerd. Voor de definitieve totstandkoming van het publiekrechtelijk lichaam 'Na tuur- en recreatieschap De Grevelin gen' moet overigens het wetsontwerp tot deelname van het rijk nog door het parlement worden goedgekeurd. In de als een voorloper van het schap te beschouwen raad hebben zitting verte genwoordigers van acht departemen ten, de provincies Zeeland cn Zuid- Holland en van de tien Grcvelingen- gemeenten. De staatssecretaris zei te verwachten dat het wetsontwerp dat momentcel voor advies bij de Raad van State ligt, komend najaar aan de tweede kamer kan worden aangebo den. Hij wees erop dat de samenstelling van de voorlopige raad in principe dezelfde is als straks de definitieve raad zal heb ben, al zijn de bevoegdheden in feite niet anders dan van 'adviserende aard'. Hij verzekerde overigens dat het oor deel van de raad voor de regering 'zwaar zal wegen'. Wallis de Vries noemde als belangrijk onderdeel van de taken van de raad de voorbereiding van de nodige maatrege- (Slot zie pag. 7 kol. 1) Bij de huiszoeking in het kastel ging men grondig te werk en werden zelfs putten gegraven om wapens en materiaal te zoeken BONN - In Libanon opgeleide Duitse rechtsextremisten hebben een reeks bomaanslagen beraamd op herden kingsplaatsen van nazi-slachtoffers en op het centraal bureau voor de regi stratie van nazi-misdaden in Ludwigs- burg. Volgens de Westduitse centrale recher che stond verder op het programma een gijzelingsactie om de vrijlating van Ru- dolf Hess uit de Berlijnse Spandauge- vangenis te bewerkstelligen. Elke po ging om de 84-jarige voormalig plaats vervanger van Hitier na 30 jaar hechte nis vrij te krijgen, strandde op verzet van de Russen De leider van de inmiddels verboden ..Militaire Sportgroep Hoffmann", de 43-jarige Karl-Heinz Hoffmann, en zijn vriendin Franziska Birkmann i34i zit ten in voorarrest Mevrouw Birkmann ls eigenaresse van de extremistische commandocentrale kasteel Ermreuth bij Neurenberg. Bij de huiszoeking en bi) het uitkam men van de bossen rond het kasteel werden behalve wapens en neonazis- tisch propagandamateriaal ook grote hoeveelheden springstoffen gevonden De terroristische activiteiten van de 400 leden tellende Hoffmann-groep kwamen aan het licht na de aanhou ding van de 23-jarigë Odfried Hepp ROTTERDAM (ANP) - Ola. fabri kant van consumptieijs. heeft on langs de distributie van twee soor ten ijslollies stopgezet, nadat de keuringsdienst van waren in par tijen ijslollies pekel had aange troffen. Het tijdelijk stoppen van de distributie is gebeurd in over leg met het ministerie van volks gezondheid. Een woordvoerder van dit ministerie verklaarde dinsdagavond voor het NOS-,jour naal dat het consumeren van de ijslollies niet gevaarlijk is voor de gezondheid. Volgens een woordvoerder van Uni lever. waarvan Ola een dochteron derneming is. gaat het om slechts enkele klachten bij de keurings dienst die afkomstig waren uit Am sterdam. Hoeveel klachten dat pre cies waren kon hij niet zeggen Het gaat om de ijslollies met de naam 'Silex' en 'Hippopola', die worden geproduceerd in het Belgische Baasrode. Een reden om destijds na de ontdekking alle yslollies van die soorten weg te halen bij de win keliers was er niet omdat het om een geringe afwijking in het pro- dukt ging. aldus de woordvoerder Hij kon niet garanderen dat er in de winkels geen ijsjes meer liggen met pekel. Hij acht de kans gering dat veel mensen pekel binnenkrijgen of binnen hebben gekregen omdat men bij de eerste lik al merkt met een slecht ijsje van doen te hebben De woordvoerder van Unilever denkt dat de pekel in het ijs is geko men op het moment dat de bakjes met ijs-in-wording door de pekel- bak gaan om bevroren te worden. Het Konsumentenkontakt zegt dinsdag in een reactie op de ijsjes zaak dat het publiek beter geen Ola-ijs kan eten zolang Unilever niet garandeert dat er in de wankels uitsluitend goede ijsjes liggen. Vol gens de organisatie zouden de ge volgen van het eten van de pekel ijsjes veel ernstiger kunnen zijn dan Unilever en de hoofdinspectie levensmiddelen doen voorkomen omdat in de koelstof pekel ook ba- riumchloride zit en dat kan volgens Konsumentenkontakt hart- en nie rafwijkingen veroorzaken en zelfs de dood. DEN HAAG - Op het ministerie van binnenlandse zaken werkt men aan een uniforme regeling voor de ziektekostenverzekering voor alle overheidsperso neel. Daarmee moet een eind komen aan de honderden toeslagregelingen die nu nog gelden voor de verschillende verzekeringen. Als de plannen werkelijkheid worden zullen alle ambtenaren, van onderwijzer tot agent, onder dezelfde regeling vallen Voor allen, die onder gelijke omstandighe den verkeren, gelden dan dezelfde rechten en plichten In grate lijnen wordt de nieuwe regeling afgestemd op die in het bedrijfsleven en het verstrekkingenpak ket van de Ziekenfondswet. Ambtenaren met een inkomen boven de loongrens voor het verplichte ziekenfonds zullen een particuliere verzekering moeten afslui ten. Uitgangspunt is verder dat de kosten voor overheidsdienaars gelijk moeten zijn met die voor werknemers in het bedrijfsleven. (Zie pagina 4). >Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een Nederlandse beslis sing om 48 kruisraketten te plaatsen, biedt de beste garantie voor serieuze onderhandelingen over beheersing van de eurostrategische wapens. Deze conclusie trekt de Adviescommissie inzake Vraagstukken van Ontwape ning en Internationale Veiligheid en Vrede in een vandaag aan de regering uitgebracht rapport over de mo, ,vm- sering van de NAVO-kernwapens voor de middellange afstand. Uitstel van een plaatsingóixöiis zoals gezien de politieke kaart van dit moment waarschijnlijk is. wijst de ar: viescommissie van de hand De eenheid Waneer van het Atlantisch Bondgenootschap h;:.i zou daardoor op de proef worden ge steld. Een beslissing tot uitstel zou Ne derland niet in dank worden afgeno men en twijfels oproepen aan de regeer kracht van de Nederlandse regering, waarschuw c de commissie volmondig ..Ja politiek r blijkt, is een „gedeeltelijk Ja volgens de commissie beter dan een afwijzing of uitstel. Zo'n „gedeeltelijk Ja" kan inhouden, dat Nederland in be ginsel besluit de 48 door de NAVO ge vraagde raketten te plaatsen, maar er om te beginnen niet meer dan 32 neer zet. Wanneer wapenbeheersingsoverleg met de Russen resultaten afwerpt- zou plaatsing van de overige 16 raketten Hot V! achterwege kunnen blijven, mits de bondgenoten daarmee instemmen Geen afwijzing Afwijzing van de raketten wordt door de commissie volledig verworpen. Een Nederlands voorbeeld zal niet door an- <Slot zie pag. 8 kol. 5) Franse CP: uitverkoop van principes [oe ook over deelneming van de Franse commu nisten aan de nieuwe rege- ring-Mauroy mag worden ge- E5553 dacht, er valt niet aan de con- clusie te ontkomen, dat de Franse CP een diepe knieval heeft moe ten maken. Het heeft er veel van weg, dat de communisten gisteren in het po- litiek-regeerakkoord met de Socialisti sche Partij uitverkoop van principes hebben gehouden. Een aantal zaken, waarvoor de Franse communisten tot voor kort hun ziel en lichaam zouden hebben verkocht, zijn in een handom draai van nul en generlei waarde gewor den. Voor de volgelingen van Marchais geldt, dat zij niet benauwd zijn om een onafhankelijke koers ten opzichte van Moskou te varen, maar door een aantal 'dictaten' van de Franse Socialistische Partij te slikken, zijn zij verder van Mos kou verwijderd, dan zij zelf ooit voor mogelijk hebben gehouden. De stand punten ten aanzien van Afghanistan en Polen, zoals die zijn verwoord m het re geerakkoord met de socialisten, kun nen zó uit de koker komen van een par tij. die de beginselen van het Atlantisch bondgenootschap met hart en ziel is toegewijd De Franse communisten gaan zelfs zover, dat zij de door commu nistische regimes verfoeide Camp-Da- vid-Akkoorden als de oplossing voor de problemen in het Midden-Oosten wil len aanvaarden. De concessies, die de Franse CP gisteren aan de Socialisten heeft gedaan zullen iedere rechtgeaar de communist de keel dichtknijpen. Het excuus is, dat de communisten dan toch maar deel uitmaken van de Franse regering. Na vierendertig jaar in de op- positiebanken te hebben vertoefd is dat geen geringe prestatie, maar of het alle maal de prijs waard is zal nog moeten blijken. De Franse politiek is de laatste we ken onmiskenbaar in een stroom versnelling terechtgekomen. De ecla tante overwinning van de socialisten tijdens de parlementsverkiezingen - kort nadat de socialist Mitterrand tot president was gekozen - heeft de poli tieke kaart van Frankrijk van de ene dag op de andere diep-roze gekleurd. Nu de communisten als dank voor hun steun aan Mitterrand tijdens de presi dentsverkiezingen van mei en in iets mindere mate tijdens de parlements verkiezingen van deze maand in de re gering worden opgenomen begint het roze hier en daar al flink rood uit te slaan. Waarom communisten in de Franse regering? Voor de communisten zelf geldtdat zij na de grandioze over winningen van de socialisten en na hun eigen verliezen hun kiezers toch nog iets positief kunnen aanbieden Dat 'iets' is een aantal minder belangrijke ministersposten. Zoiets maakt in elk geval indruk in de wereld: een commu nistische partij, die mede-regeringsver- antwoordelijkheid draagt in een Wes ters land. Wie dat voor elkaar krijgt heeft kennelijk heel wat invloed en macht. Voor de socialisten gelden ge heel èndere overwegingen. Strikt geno men hoeven zij niet zó ver te gaan. Zij hebben een comfortabele meerderheid ln het parlement; louter vanuit de volksvertegenwoordiging geredeneerd heeft Mitterrand de steun van de com munisten niet nodig. Eik voorstel van de regering kan met de huidige socialis tische meerderheid door het parlement worden geloodst. Maar Mitterrand en de andere kopstukken van de Franse SP kijken verder: de communisten kun nen bogen op een sterke aanhang onder de arbeiders, de communistische vak bond is een machtige bondgenoot als het er om gaat maatschappelijk-sociale veranderingen door te voeren en het is hoe dan ook politiek gezien gezonder' de communisten als medestander te hebben dan als tegenstander. Op de laatste plaats staat de overweging, dat de communisten zo'n geweldige hulp zijn geweest voor de socialisten, toen hun kandidaat - Frangois Mitterrand - in een nek-aan-nekrace lag met Giscard d'Estaing tijdens de jongste presidents verkiezingen. Enige darik aan Marchais en de zijnen is dan ook vanuit een men selijk oogpunt gezien - de Franse socia listen leggen juist de nadruk op hun so ciaal-maatschappelijke benadering - een logische stap Maar die stap dient een politiek doel Dat mag niet uit het oog worden verloren Het is opvallend hoe zelfverzekerd de Franse socialisten de zaken aan pakken. Zy hebben geen enkel pro bleem met het opnemen van commu nisten in de regering, overtuigd als zij zijn de zaken onder controle te kunnen houden. Dat vertrouwen wordt niet in gelijke mate gedeeld door tal van Wes terse politici, die een aan een westersei regering deelnemende communistische partij ais een soort vijfde colonne be schouwen. De opvattingen in tal van zaken staan nu eenmaal lijnrecht te genover elkaar. Voor Frankrijk geldt, dat de CP de laatste jaren weer sterk op Moskou is geörienteerd. In hoeverre het de Franse CP thans ernst is om onwrik bare principes te laten varen zal de toe komst moeten uitwijzen. Wat thans op regeringsniveau in Frankrijk gebeurt, dient als e°n experiment te worden be schouwd. Ais zodanig kan het in de be langstelling van Oost en West worden aanbevolen. Al tientallen jaren tever geefs zoeken de Westerse democratieën wegen om een optimale verhouding met de comfnunisten op te bouwen. De poging die Mitterrand en de Franse SP thans ondernemen verdient uit dien hoofde een kans. DJm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1