PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AJhsolute meerderheid Franse socialisten Arrestatiehevel tegen Bani-Sadr Egypte schort bilaterale contacten met Israël op JOHAN FABRICIUS (81) OVERLEDEN Vissterfte door lozing rioolslib bij Clinge WEEDE RONDE VOOR PARLEMENT vandaag Grootste vlieger gaat niet op MAN DOODT ECHTGENOTE GEVECHTEN TUSSEN VOOR- EN TEGENSTANDERS PRESIDENT IRAN Paus weer in ziekenhuis Perioden met zon Droog weer en perioden met zon. Mid- iagtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige ivind uit noord tot noordoost 224e jaargang no. 144 Maandag 22 juni 1981 Hun zetelaantal (86) in het parlement wid gehalveerd. De vraag of de com- tVan onze correspondent) PARIJS - Na de overwinning van socialistenleider Francois Mitterrand bij de presidentsverkie- angen in mei beschikt de Franse Socialistische Partij nu ook over de absolute meerderheid in het parlement. Bij de laatste ronde van de parlementsverkiezingen behaalden de socialisten gisteren een ruime meerderheid in de 491 zetels tellende Nationale Vergadering. Volgens computervoor spellingen komen de socialisten uit op tegen de 290 zetels. Decommunisten leden een fors verlies, munisten desondanks worden uitgeno- dlgd ministers te leveren voor de rege ring werd gisteravond door socialisti sche leiders met veel omhaal van woor den opnieuw omzeild. Hoewel iéts ruimer uitgevallen dan ver wacht was na de eerste ronde van vori ge week het resultaat van de socialisten 7/) vnnpr 7n 7non geen verrassing meer. De tot (onmach- <>u tige) oppositie veroordeelde gaullisten van oud-premier Chirac en de Demo cratische Unie van de verslagen presi dent Giscard behaalden respectievelijk rond de 85 en 66. Hoewel het opkomst- percentage (74.5) iets hoger was dan bij de eerste ronde, is duidelijk dat de op- Stroombedrijven constateren een toenemende fraude ARNHEM (ANP) - Veel elektriciteits bedrijven in ons land constateren de liitsle maanden een op zich nog niet Hrontnislende toeneming van het untal gevallen van fraude. Destroom- jroducenten denken wel, dat als de «erjieprijzen zo blijven stijgen als de afgelopen jaren, steeds meer mensen rallen proberen op illegale wijze in vloed uit te oefenen op de registratie vin hun stroomverbruik. De fraudeurs gaan daarbij volgens roordvoerder G. van Wijk van de Hroombedryven soms erg inventief te terk. De gemiddelde stroomprijs in Ne derland is in de eerste helft van dit jaar i! het zoveel gestegen als begin januari voor geheel 1981 was geraamd. Er was sprake van een gemiddelde stijging van Wee cent per kilowattuur, vooral ver oorzaakt door een verhoging van de brandstofprijzen. roep van gaullisten en giscardisten aan de kiezers om massaal te gaan stem men. niet werd beantwoord. Omdat parlementsverkiezingen in Frankrijk volgens het districtenstelsel PARIJS - De zoon van het zes weken geleden gekozen Franse staatshoofd Francois Mitterrand is zondag gekozen in de nationale vergadering De 32-jari- ge jurist Gilbert Mitterrand pakte in het zuidwesten van Frankrijk een Gaullist een kiesdistrict af worden gehouden, is er een soms ver warrend verschil tussen percentages van de op een partij uitgebrachte stem men en de daaruit volgende zeteltoede ling. Afgelopen zondag ging de strijd per district tussen de twee bestgeplaat- ste kandidaten, overgebleven van een veel groter aantal kandidaten, dat bij de eerste ronde meedeed. Socialisten en communisten behaal den te zamen 55,7 procent van de stem men. De vroegere (midden-rechtse) meerderheid in het parlement verenig de nu ruim 44 procent van de stemmen op zich. tegen ruim 49 procent in 1978. Gaulistische en UDF-leiders kwamen dan ook snel met de conclusie dat de „Unie voor een Nieuwe Meerderheid", zoals hun lijstconcentratie werd ge noemd, als kiezersmacht niet geheel is uitgeschakeld. Vooral de gaullistische lijsttrekker en (Slot zie pag. 6 kol. 5) vervuiling PAGINA 2 ïen grauwe damp. waarin bijtende stof zit', zo omschrijft de Industrie bond FNV de luchtverontreiniging veroorzaakt door Hoechst Holland NV In het Sloegebied. In een brief aan ge deputeerde staten klaagt de bond over devervuillng. waarvan vooral de werk nemers van M and T Chemicals last zouden hebben. informatie Alle b(j de formatie betrokken politici twijfelen nog aan het succes van de po ging om een coalitie tussen CDA, PvdA en D'66 te vormen. D'66-fractle- leider Jan Terlouw verklaarde in het afgelopen weekeinde dat de kans van slagen nog net zo groot ls als twee we ien geleden toen de informatie begón. Woensdag worden voor het eerst de fracties geraadpleegd CDA-leider Van Agtnoemde deze week een kritieke fa se in de formatie. PAGINA 9 wielerkampioen De piepjonge beroepswielrenner Jac ques HanegTaaf is Nederlands kam pioen. Ploegleider Peter Post zette zijn kaarten op de jeugdige Brabander' cn zette hem aan tot een solo. De concur rentie. die sterk werd 'afgeremd' door deploegmakkers van Hanegraaf, bleef het antwoord schuldig. GLIMMEN (ANP) - In zijn woonplaats Glimmen is zondagmiddag op 81-,jari ge leeftijd de schrijver Johan Fabri- cius overleden. Johan Fabricius werd in 1899 in Ban doeng geboren ais zoon van de toneel schrijver en journalist Jan Fabricius. Zijn jeugd bracht hij grotendeels in In- dié door. Die achtergrond kwam pas veel later in zijn boeken tot uitdruk king. Pas in de tweede wereldoorlog na de Japanse bezetting greep hij op die Indische jaren terug. Fabricius volgde aan de tekenacade mie in Den Haag een teken- en schil dersopleiding In de eerste wereldoor log trok hij als tekenaar naar het Oos- tenrijks'ltaliaanse front. Vanuit Italië schreef hij zijn oorlogsindrukken en stuurde die naar Nederland. Die wer den door Johan de Meester zo goed be vonden, dat hij ze afdrukte in 'De Gids'. Pas enige jaren later begaf Fabricius zich op het literaire vlak met 'De scheepsjongen van Bontekoe' In 1927 verscheen Hei meisje met de blauwe hoed', datenkele jaren geleden werd be werkt voor een televisieserie. In 1931 voltooide hij 'Komedianten trokken voorbij' waarvoor hij de Van der Hoogtptijs ontving. Veel van de romans die Fabricius voor de tweede wereldoorlog schreef, speel den in het buitenland, vooral Italië. In mei 1940 wist Fabricius met zijn ge zin naar Engeland te ontkomen, waar hij als Journalist en schrijver werkte, onder andere voor Radio Oranje. Van Johan Fabricius zijn in totaal zo'n 65 romans verschenen. De afgelopen twintig jaar woonde Fabricius met zijn tweede vrouw. mr. Anneke Bleeker in het Groningse Glimmen, waai' hij zich de laatste jaren steeds meer ging toe leggen op zijn oorspronkelijke vak. het tekenen en schilderen. Johan Fabricius wordt komende don derdag in Noordlaren begraven. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau en erelid van het PEN-centrum Neder land. SCHEVENLNGEN - De poging om zondagmiddag op het Scheveningse strand de grootste vlieger ter ivereld op te laten, is mislukt. Het vliegerteam vond de wind te sterk om het gevaarte, dat 550 vierkante meter groot is. zonder risico's de lucht in te laten gaan. Verder dan het uitrollen van de 35 meter lange kunststoffen vlieger kwam hel team niet Het opgaan van deze vlieger had het vongjaar in Japan gevestigde wereldrecord moeten verbeteren. De Japanners lieten toen een vlieger op van 266 vierkante meter Een teleurstelling, niet alleen voor het vhegersteam. dat ongeveer tien maanden aan dit project heeft gewerkt, maar ook voor de duizenden toeschouwers die naar het strand waren toegestroomd. Wanneer opnieuiv een poging wordt ondernomen om het Guiness Book of Records te halen kon het team zondagmiddag nog niet meedelen ISRAEL WIJST V-RAAD RESOLUTIE AF Johan Fabricius oostkapelle Oostkapelle is opnieuw kampioen van hel Walchers voetbaltoernooi gewor den. In een spannende finale bezweek Jong Ambon pas in de verlenging. Hel werd 4-3 voor Oostkapelle PAGINA 11 overtuigend Met een Indrukwekkende tempover hoging snelde Renè Kop pert zaterdag naar de kopgroep van de strijd om de Nederlandse wiel ren tl tel bi) de ama teurs. Enkele ronden later liet hij er opnieuw geen twijfel over bestaan wie er de meeste reserves had en werd overtuigend kampioen. PAGINA 13 "tletiekidool De 19-jarige Amerikaanse atleet Carl hewts ls er ais tweede in geslaagd zo wel de honderd meter als hel versprin gen van de Amerikaanse titelstrijd te winnen Lewis treedt met deze presla- Ues In de voetsporen van de vermaar de Jesse Owens Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13.15 en 16 CAIRO (AFP/UPL'AP) - Alle bilaterale contracten tussen Egypte en Israël op diplomatiek, militair, economisch en landbouwkundig terrein zullen wor den opgeschort 'tot nader datum' als gevolg van de Israëlische aanval op de Irakese kernreactor 'Osirak'. Dat heeft het Egyptische regcringsweekblad 'Al Siassi' zondag bericht. De beslissing is eruge dagen geleden al door de Egyptische minister van bui tenlandse zaken Hassan Ali aan de Is raëlische ambassadeur in Cairo overge bracht, aldus het blad. De besprekin gen over de stationering van een vre desmacht in de Sinal-woestijn tussen Egypte-Israël en de Verenigde Staten CLINGE - Een groot aantal vissen in de Moerschans, een watergang tussen Hulst en Clinge, is vrijdag door zuurstofgebrek gestorven. Dat kwam doordat een hoeveel heid rioolslib uit de rioolwaterzui veringsinstallatie van waterschap 'Het Hulster Ambacht' moest wor den geloosd. Een technisch manke ment aan de propcllors noodzaak te het waterschap om de bcluch- tingstank te legen, waardoor zuur- stofarm water in de Moerschans terecht kwam. De vissen die in de buurt van de zuiveringsinstallatie rondzwommen werden hiervan het slachtoffer. De heer B.J de Kok. districtsamb tenaar bij het waterschap verklaar de desgevraagd dat er geen sprake kan zijn van massale vissterfte. .De Moerschans is lang genoeg, zeker een paar kilometer, om die vervui ling op te vangen. Bovendien gaat het niet om giftige stoffen, alleen om water met minder zuurstof Volgens De Kok was het niet moge lijk de propellors te repareren zon der de tank te legen. Het ï^de eerste Een deel van de dode vis uit de Moerschans keer in de nog niet zo lange geschie denis van de installatie dat op een dergelijke manier moet worden in gegrepen. ..Voordat de zuiverings installatie er stond, leefde er hele maal geen vis in die schans. Toen kwam alle rioolslib constant onge zuiverd in he.t water terecht De hoeveelheid, die we nu hebben moeten lozen bedraagt nog geen drie procent van wat er vroeger in zat", vertelde De Kok. „Het ls al leen ongelukkig dat er een aantal vissen aan moet geloven maar het aantal slachtoffers zal zeer beperkt blijven omdat het zuurstofgebrek maar heel plaatselijk is. Het water herstelt zichzelf. Bovendien zit er aan het einde van de watergang een stuw, zodat het vervuilde water nooit in bijvoorbeeld de Hulster Buitenvest of de Rottekreek kan stromen". De Clingse hengelsportvereniging maakte zich erg bezorgd over de dode vissen in de Moerschans. Se cretaris C Peeters verklaarde erg teleurgesteld te zijn in de houding van het waterschap Hij vond dat het Hulster Ambacht wel even had kunnen waarschuwen. Bovendien sprak hij zijn angst uit voor volgen de technische mankementen. ..Zoiets kan iedere dag gebeuren", zei de secretaris. zullen vandaag in cairo volgens schema worden voortgezet. De Israëlische regering heeft zondag de resolutie van de veiligheidsraad waarin de aanval op de reactor wordt veroor deeld, van de hand gewezen. In een communique uitgegeven na het weke lijks kabinetsberaad wordt de resolutie een „nieuwe uitdrukking van de dubbe le moraal" van de V-raad genoemd „Men veroordeelt het heldendom van een volk dat zich verdedigt en niet het volk dat een atoombom maaktealdus de verklaring. Betreurd wordt dat een bevriend land als de VS de resolutie hebben gesteund. ROTTERDAM (ANP) - De 36-jarige J. de S. heeft zondagmiddag in Schie- broek in Rotterdam zijn 34-jarige echt genote E. H. de S.-Vennink met messte ken om het leven gebracht. Het echtpaar verbleef voor vakantie en kele weken in Nederland en woonde in Australië. De man probeerde na zijn daad ook de hand aan zichzelf te slaan. Hij verblijft momenteel m een Rotter dams ziekenhuis, maar zijn situatie is niet kritiek, aldus de Rotterdamse poli tie zondagmiddag. Volgens de politie zijn huwelijksmoei lijkheden het motief geweest in dit dra ma. Roemenen vluchten in dak van trein WENEN (AP) - Vijf Roemenen zijn naar het ivesten gevlucht door zich 21 uur lang verborgen te houden in een kruip ruimte onder het dak van een treinwa gon. Het vijftal kicam vrijdagavond in de Oostenrijkse hoofdstad aan met een sneltrein uit Boekarest. De kruipruimte tussen het dak van het wagon en het plctfond van een treincompartiment was diep genoeg om het 'tenger ge bouwde' mensen mogelijk te maken er languit in te gaan liggen, zo werd zon dag bekend De Roemenen maakten hun reis zonder voedsel of water De vluchtelingen hebben de politie verteld dat duidelijk werd dat ze in Wenen wa ren toen ze in het Duits aankondigingen hoorden omroepen. Daarop begonnen de Roemenen op hel plafond van het compartiment te kloppen tot ze werdén ontdekt en bevrijd. De vijf zijn naar een vluchtelingenkamp buiten Wenen over gebracht. In dc verklaring werd niets gezegd over de eis van de veiligheidsraad dat Israël de schade aan de reactor moet vergoeden, maar de afwijzing van die eis was wel in de boodschap te lezen. Begin heeft wel aangeboden een com pensatie te betalen voor de omgeko men Franse technicus bij het bombar dement op 7 juni. TEHERAN (AFP/REUTER/UPIDPA)- Radio-Teheran heeft zondagavond uit naam van het parket van de revolutie van Iran bekendgemaakt dat een bevel tot aanhouding is uitgevaardigd tegen president Abolhassan Bani-Sadr, kort nadat het parlement het vertrouwen in hem had opgezegd en gewacht werd op het ontslag van de president door Irans hoogste geestelijke autoriteit, imam Khomeini. Het parlement van Iran heeft president Bani-Sadr zondag politiek onbe kwaam' verklaard Een motie van deze strekking werd au.: genomen met 177 stemmen voor. een onthouding en een tegen. E'.: digden die in het parlement aanwezig waren namen niet aan de stemming deel. Bani-Sadr is niet in Teheran gezien sinds Khomeini hem beroofde van het opperbevelhebberschap over de kriigs macht, twee weken geleden. Aan de stemming tegen hem in het parlement zijn twee dagen van debat vooralge- gaan. Maar één afgevaardigde nam het zondag voor hem op Moestafa Charan, G0-jarige vertegen woordigervan Khomeini in de opperste defensieraad van Iran. is zondag aan het Iraar.se westelijke front in de oorlog met Irak gesneuveld Dit heeft het pers bureau Pars bekendgemaakt. Charan werd gedoodverfd als opvolger van president Bani-Sadr en ls minister van defensie geweest. Pars maakte zondag ook melding van gevechten tussen voor- en tegenstan ders van president Bani-Sadr in de ste den Hamadan, Chiraz. Machad, Gom, Zahedan en Bandar Abbas. De gevechten waren van gelijke soort als die welke zaterdag plaatshadden in Teheran. Daarbij werden 19 personen gedood en vielen honderden gewon den. Vijftien 'contrarevolutionairen' die za terdag waren gearresteerd bij de ge vechten in Teheran zijn zondagoch tend in de gevangenis van de lraar.se hoofdstad geëxecuteerd. i Van onze correspondent! ROME - Paus Johannes Paulus II ligt sinds zaterdagmiddag op nieuw in het ziekenhuis. De onver wachte beslissing van zijn behan delende artsen werd genomen na dat de paus de afgelopen week on afgebroken hoge koorts had gehad. Het eerste medische onderzoek zou wijzen op een borstvliesont steking. die met anti-biotica wordt bestreden. De vrees voor infectie in de buik holte. ten gevolge van de zware darmoperatie die de paus op 13 mei onderging na de aanslag van de Turkse terrorist Mehmet Ali Agca, zou ongegrond zijn gebleken. Officiële woordvoerders van het Vaticaan bleven afgelopen week hardnekkig volhouden dat de ge zondheidstoestand van de paus ge stadig beter werd Het is echter dui delijk. dat de kogelwonden en de operatie van 13 mei hem zwaarder hebben aangegrepen dan de officie- Ie berichten deden vermoeden en dan hij waarschijnlijk zelf had wil len toegeven. De nieuwe complicatie brengt ver andering m het programma van de chirurgen, die van plan waren in de eerste helft van juli een tweede ope ratie uit te voeren om de kunstma tige darmuitgang te dichten en de normale darmfuncties te herstel len. Deze operatie zal nu bijna ze ker moeien worden uitgesteld tot de algemene gezondheidstoestand van de paus is verbeterd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1