V-raad veroordeelt Israël unaniem AKKOORD BEREIKT IN STREEKVERVOER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT in de informatie Weinig schot Gs ongerust over uitstel pijlerdam GROOT Actie-dreiging van de baan DE GROENE B.V. Suiker maandag 16 cent duurder Van onze correspondent WASHINGTON' - De vijftien leden van de veiligheidsraad hebben eensgezind Israels aanval op de Iraakse kernreactor veroordeelt. Dit keer was de Veilig heidsraad niet verdeeld. Nog nooit heeft de VS voor een dergelijke felle resolutie tegen Israél gestemd. D« resolutie bevat geen sancties tegen Israél. Toch vraagt de Veiligheidsraad Israël om schadevergoeding en vindt het dat Israël zich onder het toezicht van het Internationaal Agentschap voor Atoom-Energie (IAEA) moet laten plaatsen Ver der erkent de resolutie iraks recht om vreedzame kernenergie te ontwikkelen Carter aan familieleden van de door het bombardement overleden Franse technicus De Amerikaanse vertegenwoordigster bij de VN. Jeane Kirkpatnck. zei dat Israels aanval de kans op vrede in het Midden-Oosten schaadt. Israel had nog ruim de tijd om het probleem diplomatiek op te lossen, aldus ambassadrice Kirkpatnck. Wel benadrukte ze het Amerikaanse bondgenootschap met Israél. Israel had waar schijnlijk oprecht geloofd dat het voor eigen zelfverdediging opereerde, aldus Kirkpatrick. De Israëlische vertegenwoordiger Yehuda Blum zei tijdens het debat, dat Israel zich niet onder toezicht van het LAEA zal laten stellen Hij vond dat de internatio nale waarborgen tegen de produktie van kernwapens te veel mazen vertoonde, warlanden als Irak doorheen kunnen glippen. Wel beloofde hij schadevergoeding Het is slechts een keer eerder voorgekomen dat Amerika Israel in de Veiligheids raad veroordeelde en dat was onder president Carter na een Israëlische aanval op Beiroet. Later zei president Carter, dat hij de Amerikaanse stellingname „betreurde". De resolutie was toen overigens veel gematigder geformuleerd. De resolutie is het resultaat van langdurig onderhandelen tussen VS-vertegen- woordigster Jeane Kirkpatnck en de Iraakse ambassadeur Hammadi. Dit is heel opmerkelijk, omdat beide landen minimale diplomatieke betrekkingen hebben De VS wilden geen sancties in de resolutie en Irak ging daarin mee Zo liet Hammadi een nieuwe welwillendheid tegenover de VS zien. Ondertussen is uitgelekt, dat de Amerikaanse nucleaire regeringscommissie on vrijwillig aan de Israëlische aanval heeft meegewerkt. Vorig jaar oktober kwamen Israëlische specialisten vragen hoe ze zich tegen een aanval op hun kernreactor moesten beschermen Daarvoor moesten ze weten wat de gevolgen zijn van een bombardement op een kernreactor Regeringsfunctionarissen vonden het toen al verdacht dat de Israëli's weinig over de bescherming van hun eigen kernreactor vroegen. Met name verzochten ze om advies over de gevolgen van 2000 pond explosies en. precies de hoeveelheid die ze bij de aanval hebben gebruikt. DEN HAAG (ANP) - De bonden en minister Tuijnman van verkeer en waterstaat hebben vrijdag avond vrij onverwacht een principe-akkoord bereikt over de aanpassing van de loonschalen in het streekvervoer. Het ministerie en de vakbonden hebben dit vrijdagavond bekendgemaakt. vervoerbedrijven her en der in het land Door het akkoord is de actie-dreiging in het streekvervoer van de baan. Van daag zal het principe-akkoord worden voorgelegd aan de cao-groepsraad streekvervoer van de vervoersbonden EX-VICE-PREMIER VAN SURINAME VEROORDEELD Automobielbedrijf <x#S tytx/taóx-c/eaëzk an|tll*ral(aat 5-7 «460 ac Goes telefoon 01100-16610 Hongerstaker in Spanje overleden KOUROU (DPA) - De derde proefstart van de Europese raket Ariane is vrijdag op de ruimtevaartbasis Kourou in Frans Guyana perfect verlo pen. De 48 meter lange en 210 ton wegende raket bracht van dit ruimte vaartcentrum in het noorden van Zuïd-Amerika twee kunstmanen in hun baan om de aarde, waaronder de Europese weerkunstmaan Meteo- sat-2. De start moest wegens twee kleine technische problemen ongeveer een uur worden uitgesteld. De Ana- ne maakt met deze gelukte start de mislukking van vorig jaar mei weer goed. toen de tweede proefvlucht eindigde met het neerstorten van de raket, kort na de start. Tot dusver hebben Europese en an dere klanten zeven commerciële vluchten van de raket geboekt en wachten veertien opties op omzet ting in vaste bestellingen. Tot 1985 wil Ariane-Spaece, waarin ook Ne derland een aandeel heeft. 17 lance ringen verrichten. De laatste proef- stort komt dit jaar herfst. De 1.6 ton wegende nuttige lading van de Ariane-3 bestond uit de Eu ropese weerkunstmaan Meteosat- 2. een Indiase communicatiekunst maan en een meetcapsule Wan neer Meteosat-2 het goed doet kun nen de Europeanen ter verbetering van hun weersverwachtingen weer rekenen op wolkenfoto's die vanuit het luchtruim zjjn opgenomen. De eerste Europese weerkunstmaan. de Meteosat-1. was eind 1979 na twee jaar goed gewerkt te hebben gedeeltelijk uitgevallen. GRONINGEN - Met ingang van maandag gaat de prijs van een kilo suiker met 16 cent omhoog. De minimumkiloprijs komt dan van f 1,86 op f2,02. Deze prijsver hoging, waarvoor het ministerie van economische zaken zijn goedkeuring heeft gegeven, is een gevolg van de gestegen inkoopprijzen voor de handel. En die prijsverhoging houdt op haar beurt verband met de verhoging van de landbouw prijzen waarover de Europese landbouwministers het in april in Brussel eens werden. De verhoging van de suikerprijs zal zonder meer leiden tot een verhoging van de prijs van produkten waarin suiker is verwerkt. Wanneer de consument dat zal merken, is nog niet precies aan te geven, zo zegt een woordvoerder van het Cen traal Bureau voor de levensmiddelenhandel in Den Haag. Vrij koel Veel bewolking en vrijwel overal droog Middagtemperatuur ongeveer 15 gr. Zwakke tot matige noordweste lijke loind. iZie ook pagina 3i 224e jaargang no. 143 Zaterdag 20 juni 1981 Minister Tuynman heeft ermee inge stemd. dat de negenduizend chauffeurs in het streekvervoer net als hun coUe- ga's van de Haagse HTM en de Rotter damse RET van 1 april tot 1 november een voorschot van ongeveer zeventig gulden bruto per maand krijgen met be houd van de zes procent ongemakken- toeslag. in afwachting van een onder- roek naar de functiezwaarte voor bu schauffeurs Deze regeling zal ook gel den voor de chauffeurs van zeven stad- pagina 3 vakantie Veel Nederlanders hebben belangstel ling voor een vakantie In eigen land Ook voor de binnenlandse vakanties wordt veel gebruik gemaakt van de diensten van reisbureaus. Dit jaar staat ln het teken van een scherpe be waking van het vakantiebudget De tweede helft van juli blijft de favoriete vakantieperiode pagina 7 getergd Tegen een 43-jarige Middelburger, die in maart van dit jaar zijn ex-vrouw wurgde, heeft de officier van Justitie voor de rechtbank ln Middelburg drie jaar gevangenisstraf geeist. Zowel de advocaat van de verdachte als de offi cier lieten ln hun betoog uitkomen dat de man tot het uiterste getergd was pagina 9 bordeel De pogingen van de gemeente Sluis om het sexwezen' ln de Zeeuws- Vlaamse stad ln te dammen zijn vrij dag voortgezet voor de Raad van Sta te De advocaten van de gemeente en van de eigenaar van een omstreden pand aan de Slnt-Annastraat bestre den de juridische juistheid van een sluitingsbevel van b en w pagina 13 arts-patiënt De Landelijke Huisartsen Vereniging wil de relatie tussen arts en patiënt met te veel bevriezen door strakke re gels Het beklemtonen van rechten en plichten schept snel een klimaat van verzet en wantrouwen, aldus de LHV pagina 27 superieur Wielrenner Wlm de Waal ls de laatste weken niet te genaken. Ook in het wle- jercriterium van Lamswaarde toonde de Axelaar zijn klasse Op een glad wegdek waagde De Waal zich niet aan wn eindsprint, maar greep de zege na een solo pagina 31 hoop De helft van de Industriële bedrijven in Nederland heeft goede hoop op een verbetering van de resultaten over dit laar ten opzichte van 1980. Vooral on dernemingen, die actief zijn op het ge bied van de electronlca. zijn optimis tisch PARAMARIBO (ANP) - Het bijzonder gerechtshof in Paramaribo heeft vrij dag de Surinaamse ex-vice premier en oud-parlementsvoorzitter Van Gende- ren wegens corruptie veroordeeld lot een boete van 35.000 gulden Surinaams (ruim 52.000 galden Nederlands) subsi diair vier maanden hechtenis, een schadeloosstelling aan de overheid van 20.000 gulden Surinaams (ca. 30.000 Nederlands) en een verbod om zich gedurende tien jaar verkiesbaar te stellen. Gs herinneren eraan dat de voor 1978 beloofde veiligheid voor het Ooster- scheldegebied al is uitgesteld tot 1985. Weliswaar zijn inmiddels de gedeeltelij ke dijkversterkingen voltooid, maar de ze bieden het omliggende gebied - dat in 1953 zo zwaar werd getroffen - niet de deltaveiligheid die de pijlerdam moet geven. Nu wordt wederom een jaar toe gevoegd aan dit uitstel. Het college wijst er nadrukkelijk op dat elke vertraging 'om andere dan strikt technische redenen' voor hen volstrekt onaanvaardbaar is. Allereerst vanwege de veiligheid, maar ook vanwege de werken die zijn gekoppeld aan de bouw van de stormvloedkering. Het gaat hierbij vooral vooral om de compartl- FNV, die eind juni gratis-rijden-aclies in het voorultzich hadden gesteld als de minister niet aan de eisen van de bonden tegemoet zou komen. Het akkoord betekend volgens de ver voersbonden, dat bereikt is wat ge wenst werd: hetzelfde loon voor dezelf de prestatie in streek- en stadsvervoer Het onderzoek dat de komende maan den door onafhankelijke deskundigen naar de zwaarte van de functie van bu schauffeur zal worden verricht moet dan uitwijzen of het werk op de bus in derdaad definitief een hogere loon schaal plus behoud van de ongemak- kentoeslag rechtvaardigt. Het loonvoorschot dat de chauffeurs hangende het onderzoek krijgen zal door de busbedrijven geheel uit eigen middelen zonder extra overheidsgeld moeten worden betaald In het streek vervoer komt dit geld er via een meeval Ier in de pensioenbijdrage, bij de stad- vervoersbedrijven komt de financiële ruimte er door bezuiningen. Als het on afhankelijk onderzoek eind dit jaar menteringsdammen, de zoetwatervoor ziening en de situatie van de buiten dijks gevestigde bedrijven, bijvoor beeld ln Bruinlsse Graag zouden gedeputeerde staten meer inzicht hebben in de oorzaken die tot de nu ontstane vertraging hebben geleld en in de details van het nieuwe tijdschema. Gs hebben een afschrift van hun brief gestuurd aan de kabinetsinforma teurs. de voorzitters van de eerste en tweede kamerfracties, de vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit de tweede kamer. De leden van provincia le staten en de dagelijkse besturen van de waterschappen rond de Oosterschel de klaar is. zullen bonden, vervoersbedrij ven en minister rond de tafel gaan zit ten om over het toepassen van de resul taten te onderhandelen De vervoersbonden FNV toonden zich vrijdag tevreden met het bereikte ak koord. „We hebben sterk de indruk dat ons ultimatum de minister heeft dui delijk gemaakt dat het ernst was", al dus een woordvoerder van de ver voersbonden. MADRID (DPA) - ln een ziekenhuis in Madrid is vrijdag een lid van de Spaan se uiterst linkse guerillabeweging Grapo, Juan Jose Crespo. overleden nadat hij drie maanden geleden in een gevangenis een hongerstaking was be gonnen uit protest tegen de omstandig heden waaronder hij werd vastgehou den. Wegens zijn slechte gezondheidstoe stand was Crespo, die tot 37 jaar was veroordeeld op 8 Juni naar het zieken huis overgebracht. Volgens het minis terie van justitie overleed Crespo aan longontsteking. Volgens een Vereni ging van vrienden en verwanten van po ll tkeke gevangenen' begn Crespo op 15 maart met zes andere Grapo-leden een hongerstaking die echter enkele malen werd onderbroken. Van een der ande ren, Pablo Fernandez Villabeltia. is de toestand zeer ernstig. Ook hij is in een ziekenhuis opgenomen. TEL AVIV (REUTER) - Palestijnse guerillastrijders hebben vrijdag twee militairen van de Fidji-eilandcn die bij de vredesmacht van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon dienden, dood geschoten en een derde gewond. Dit heeft een woordvoerder van de V. N. bekendgemaakt. De Palestijnen namen zes militairen van Fidji mee, die zij later vrijlieten Het Incident vond plaats toen de Unlfil militairen bij een wegversperring bij Kana een Palestijn aanhielden. De be zetting van de post werd gevangen ge nomen. Toen twee Fidji-nulitairen pro beerden te ontvluchten, werden zij doodgeschoten, terwijl een derde werd gewond. De overige zes werden meege nomen. Bij een incident bij Ras el Ain werden vrijdag een Canadese officier en een Ne derlandse korporaal door Palestijnen vastgehouden en gefouilleerd. Volgens een VN-woordvoerder werden beiden later vrijgelaten. tVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Op nog geen enkel be langrijk punt hebben de kabinetsinfor mateurs Lubbers en De Koning de frac tieleiders van CDA. PvdA en D'66 tot overeenstemming kunnen brengen. Volgende week willen ze de drie frac ties bij bel informatieproces betrek ken. Dan zal moeten blijken of werkelijk de politieke wil aanwezig is om een coalitie met deze drie partijen tot stand te brengen Hoe de fracties over de vorderingen van de informatie worden ingelicht, is nog niet uitgemaakt. Dat ze conclusies krij gen voorgeschoteld over de belangrijk ste geschilpunten, ligt echter met voor de hand Conclusies ziin er Immers nog Vrijdagmiddao werd aan de Informa teurs en de fractievoorzitters de eerste nieuwe haring aangeboden Op de foto: PvdA fractievoorzitter Den i'yl veegt zijn handen schoon terwijl injormateur Lubbers van de nieuwe haring geniet niet getrokken. ..Al zijn we stap voor stap bezig tot oplossingen te komen", zei Lubbers gisteravond. Tot nog toe hebben de gesprekken de verschillen verkleind", zei Lubbers voorts Verder zijn de gesprekspartners niet gekomen Concessies op onderde len van een regeerakkoord zijn nog niet gedaan, omdat „alles met alles samen hangt" de samenstelling van het kabi net en het premierschap nog altijd als zwaard van Damocles boven de bespre kingen hangt. Impasse Daarmee zitten de onderhandelingen in een impasse. „De zaken liggen poli tiek ongehoord moeilijk", zei informa teur De Koning gisteravond. PvA-leid- Den L'v 1 zei: „Hier en daar is duidelijk toenadering onderweg, maar zijn op een groot aantal belangrijke punten duidelijke tegenstellingen gebleken en gebleven", Het inlichten van de drie fracties zou duidelijk moeten maken ln hoeverre de politieke wil aanwezig is om door te gaan met de pogingen een kabinet van CDA. PvdA en D'66 te vormen. „In de dynamiek van het Binnenhof is het al tijd zo, dat fracties zowel mee als tegen kunnen werken", zei De Koning. Voor het eerst hebben Van Agt, Den Uyl en Terlouw gisteren onder leiding van het informateurs-duo gesproken over de vraag wie minister-president moet worden De heren hebben daarbij vast gehouden aan hun eigen standpunten. „Toch was de gedachtenwisseling niet zinledig, want meer dan de standpun ten zijn de argumenten ter sprake geko men". aldus Lubbers. Standpunt CDA-voorzitter Bukman heeft deze week het standpunt van zijn partij nog eens aangescherpt door ondubbelzin nig uit te spreken dat hij vasthoudt (Slot zie pag. 6 kol. 1) Geen slijtage van beloftes tryeeland heeft deze week ^Jzijn eerste brief (in af schrift) bezorgd bij de kabi netsinformateurs Lubbers en De Koning. In het epistel, geadresseerd aan demlssio- nair-minister Tuijnman van verkeer en waterstaat, wordt melding gemaakt van verwondering en ongerustheid' over het nieuwe tijdschema dat er (nu ook in officieel Den Haag) is voor de bouw van de pijlerdam in de Ooster- schelde. Tuijnman heeft namelijk aan de tweede kamer moeten bekennen en aan het provinciaal bestuur van Zee land laten weten dat de half open pijler dam niet in 1985, maar tussen begin 1986 en het stormseizoen 1986/ gereed zal komen. Uit de formuleringen die de bewindsman in zijn brieven gebruikt kan worden opgemaakt dat het nieuwe jaartal van oplevering van het project allerminst waterdicht is. Er wordt ge sproken over 'een reële kans' en over een meuwe uitdaging', wat zoveel kan betekenen dat nieuwe vertragingen al lerminst uitgesloten moeten worden geacht. Gs willen niet treden in de tech nische problemen die rijkswaterstaat en de aannemers - zoals natuurlijk bij een dergelijk Ingewikkeld karwei te ver wachten waren - ondervinden. Maar ze willen toch wel even spijkerhard heb ben vastgesteld dat de beloofde veilig heid voor de bevolking achter de huidi ge dijken rondom de Oosterscbelde niet in 1985 wordt bereikt en opnieuw met een jaar wordt uitgesteld. Een vertra ging die dijkgraaf A. M. Geluk van het waterschap Schouwen-Duiveland. on vermoeid vechter voor veiligheid, eer der deze week omschreef als 'eigenlijk beschamend'. Gedeputeerde staten hebben er goed aan gedaan uiterst scherp te reage ren en ook de beide kabinetsinforma teurs van hun ongenoegen op de hoogte te brengen. Het gescharrel met de feiten over de voortgang van de werkzaamhe den aan de pijlerdam-Oosterschelde dat minister Tuijnman de afgelopen maanden tegenover parlement. Zee land en de mensen van zijn eigen dien sten heeft bedreven geeft aan dat de gang van zaken niet kritisch genoeg kan worden gevolgd. Bovendien heeft het dagelijks bestuur van deze provin cie terecht duidelijk gemaakt dat 'elke vertraging om andere dan strikt techni sche redenen volstrekt onaanvaard baar' wordt geacht. De beide kabinets informateurs behoren duidelijk te we ten dat Zeeland niet meedoet aan slijta ge van beloftes: er zijn destijds bij de afspraken tussen regering en parle ment over de veranderde plannen tot afsluiting van de Oosterschelde garan ties gegeven en daarop kan op een uit zichtloze achtermiddag in de zomer van 1981 niet worden afgedongen. Het ge vaar is namelijk bepaald niet. denkbeel dig dat in de besprekingen over een ko mend regeerakkoord onder hoofdstuk ken als 'financiën' en/of 'waterstaat' po gingen worden ondernomen om het pe perdure karwei van de pijlerdam in de Oosterschelde niet alleen in het belang van wat meer elastiek voorde techniek, maar ook uit een oogpunt van koslen- spreiding maar een beetje in de tijd op te schuiven. In de tweede kamer heeft bijvoorbeeld de fractie van de PvdA tot twee maal toe amendementen inge diend op de begroting van verkeer en waterstaat, die bedoeld waren om het tempo van de uitvoering van de Ooster- scheldewerken te vertragen Aan de ene kant waren dat voorpostengevechten met de bedoeling de deltadienst wat meer tijd te gunnen om de grote techni sche problemen op telossen. Daarnaast waren er ook heel andere oogmerken. In november vorig jaar nog kwam de PvdA-fractie met een eigen arbeids plaatsenplan dat voor een bedrag van 100 miljoen zou moeten worden be kostigd door geld uit het project pijler dam Oosterschelde vrij te maken. In hoever dergelijke ideeën met het oog op de komende vier jaar onder de arm wor den meegenomen naar de kamer van de kabinetsinformateurs is onduidelijk. Toch je weet maar nooit. En dan is liet voor de zuiverheid van de verhoudin gen goed dat timmerlieden aan een nieuw kabinet op voorhand weten hoe over een en ander in Zeeland wordt ge dacht. Trouwens, nog om een andere reden is een vierkante afwijzing vanuit Zeeland van Iedere poging om te tornen aan de beloftes over het tijdstip van vol tooiing van de pijlerdam Oosterschelde op haar plaats Van het begin af is dui delijk geweest dat er gokelementen in de technische uitvoerbaarheid van het karwei zaten, zeker waar het de termijn betrof. Niemand, behalve kennelijk mi nister Tuijnman. stond er echt van te kijken dat die uiteindelijk tot een ver traging zouden leiden De discussie in de tweede kamer, begin deze week. ging als gevolg daarvan meer over het on handige gedoe van de minister dan over het feit zelf. Het feit namelijk dat de aan het Oosterscheldegebied beloofde vei ligheid op zyn minst een jaar later komt Een gegeven dat - met alle begrip voor de problemen van de waterbou wers - belangrijk genoeg is om niet te verdoezelen of langs achterdeuren mee te werken. vdM De ministerraad heeft vrijdag inge stemd met een ontwerp besluit, waarbij het vak landmeetkunde wordt ge schrapt uit het programma van het kandidaatsexamen bouwkunde. Hel besluit van de ministerraad werd vrij dagmiddag bekend gemaakt Nieuws uit Zeeland: 2,5.7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 23, 25 en 27. Radio en televisie: 29. Financiën en economie: 31. Zaterdagkrant: 17. 18, 19 en 21. Varia: 28. Unifil-militairen van Fidji gedood MIDDELBURG - Gs hebben minister Tuijnman van verkeer en waterstaat ge schreven met verwondering en ongerustheid te hebben kennisgenomen van zijn brief waarin wordt meegedeeld dat er een nieuw tijdschema voor de bouw van de pijlerdam is. Volgens dit schema zal de dam niet in 1985. maar tussen begin 1986 en het stormseizoen 1986'1987 gereed komen. Daarbij merkte de minister op dat ook dit nieuwe schema een uitdaging betekent voor de betrokken rijksdien sten en de aannemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1