PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Informatie: meningsverschillen over toekomst kerncentrales Meerderheid in kamer voor hogere accijns WESTEN Directeur Surinaams persbureau vermoord PETALO NIET BIJ INFORMATEURS Opgeruimd staat netjes BENZINE KOST 6 JULI 3 CT MEER Koel weer Zonnige perioden, maar eerst nog en kele buien Middagtemperatuur mn 13 graden aan zee Vrij krachtige noordwestelijke wind. izie pagina 3>. 224e jaargang no. 141 Donderdag 18 juni 1981 MENSWB\R DEN HAAG-De Industriebond FNV en Konsumenten Kontakt wijzen verhoging van de aardgasprijs van 47 naar 59 cent per kubieke meter per 1 januari, zoals de Vereniging van Gemeentelijke Energiebedrijven (Vegin) vandaag wi! voorstel len waarschijnlijk voorstelt, af. Zo'n verhoging zou vooral voor de laagste inko mensgroepen grote gevolgen hebben. Een nieuw kabinet zou pas mogen beslis sen over verhoging van de gasprijs. Beide organisaties hebben woensdag de uitkomsten van een gezamelijk onder zoek gepresenteerd waaruit blijkt dat de laagste inkomens 1500 gulden netto per maand i al 30 procent kwijt zijn aan woonlasten. Modale inkomens moeten 24 procent aan woonlasten uitgeven. Dat is veel meer dan tot nu toe algemeen werd aangenomen Het Centraal Bureau voor de statistiek en het Centraal Plan Bureau bijvoorbeeld houden voor woonlasten een percentage aan van iets meer dan 15 procent. Dat grote verschil komt volgens de onderzoekers door verouderde gegevens die het CBS en het Planbureau hanteren. De afgelopen jaren is door die verouderde gegevens ook te weinig prijscompensatie uitgekeerd. Het is volgens de FNV en KK voor de eerste maal dat een landelijk woonlastenon- derzoek in Nederland is gehouden Het rapport zal deze week aan de kabinetsinfor mateurs worden aangeboden Zowel huurders als eigenaren van woningen zijn in het onderzoek betrokken. Belangrijk gegeven uit het onderzoek is dat huur of hypotheekkosten nog slechts tussen 50 en 60 procent van dc totale woonlasten uitmaakt. De rest van de post woonlasten moet een gezin uitgeven aan gas (het grootste deell, elektriciteit, water en gemeentelijke heffingen zoals rioolrecht. Konsumenten Kontakt en FNV pleiten daarom voor een onderzoek naar de mogelijkheid de individuele huursubsidie om te zetten in een individuele woon lastensubsidie. (Zie ook pagina 3 Groeiend gemor over gasprijzen BUjlt centraal verwarmd Nederland in de toekomst betaalbaar of zijn we aardig op weg ons arm te stoken'' Die vraag is vandaag (donder dag) aan de orde in de leden vergadering van de Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Neder land, de Vegin. De verzamelde bestuur- deren van de gasdistributiebedryven moeten namelijk een beslissing nemen over de inhoud van een nieuw meerjarig contract met de leverancier van het aardgas, de Gasunie. Zoals de zaken er voorstaan in het overleg tussen de bei de partners zal de kleinverbruiker (en dat zijn we met z'n allen thuis) er reke ning mee moeten houden dat de prijs van het aardgas in de komende jaren telkens opnieuw fors omhoog zal gaan en voor een belangrijk deel de opwaart se lijn in de kosten van levensonder houd zal gaan bepalen. Met ingang van 1 januari 1982 staat een stijging van 12 cent per kubieke meter voor de deur: inclusief btw wordt de prijs dan opge trokken van 47 naar 59 cent. Voor een gemiddeld gezin betekent dat een aan slag op het huishoudbudget van ƒ30 per maand extra En daar blijft het niet bij Het on twerp-con tract voorziet voor de jaren daarna in een verhoging van op zijn minst hetzelfde niveau Binnen de Vegm-ledenvergadering, de club die het dichtst bij de afnemers staat, Is over deze prijsontwikkeling in de nabije toe komst flink wat deining ontstaan. Groeit het protest tegen de fors hoger wordende gasrekening inderdaad uit tot een openlijk conflict, dan zullen de onderhandelaars over de kabinetsfor matie daar niet aan voorbij kunnen Hoofdprobleem in de prijzenpolitiek rondom het aardgas uit (voorlopig nog) onze eigen bodem is wat dient als uitgangspunt' Nu al weer vele jaren is een koppeling' van kracht met de olie prijs. Filosofie daarbij is dat er een zeke re eenheid in energieprijzen moet zijn. dat besparing van aardgas in het be lang van langer teren op de eigen reser ves in de prijs nadrukkelijk tot uiting moet komen en dat de EEG verbiedt om aardgas in het binnenland goedko per af te zetten dan in het buitenland. De regering, onder wier verantwoorde lijkheid de Gasunie «voor de helft m handen van de overheid, voor de helft Shell en Esso) opereert houdt daar sterk aan vast. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft afgelopen maanden bij herhaling verklaard dat hij niet piekert aan een verlaging van de aardgasprijs voor de kleinverbruiker. Tot nog toe was als maatstaf voor de koppeling met de olieprijs voor het aardgas de pnjs van zware stookolie aangehouden. In het overleg over het nieuwe meerjarige contract tussen Ve gin en Gasunie was het aanvankelijk de bedoeling de gasprijs te koppelen aan de prijs van ide veel duurdere) huis brandolie Om dezelfde, eigenlijk nog nijpender geworden redenen zoals hier boven genoemd De Gasunie gaat er na melijk van uit dat de Nederlandse klant zal moeten wennen aan een veel forsere prijs in de verdere toekomst wanneer de eigen reserves m de Groningse bodem zijn uitgeput en er meer en meer aard gas zal moeten worden ingekocht in het buitenland. Een volledige koppeling m een keer aan de huisbrandolie zou de prijs omhoog hebben gejaagd tot 75 cent per kubieke meter Aan de tafel van de contractpartners begreep men ook wel dat een dergelijke sprong een voudigweg niet te verkopen zou zijn. Vandaar dat men het in beginsel eens raakte over een gehalveerde koppeling met het eerdergenoemde 'resultaat' van 12 cent per kuub stijging per 1 ,a- nuari 1982. De weerstand tegen de automatische koppeling van de prijzen aardgas olie begint intussen bij de consument, in de politiek en ook binnen de gasdis- tributiebedrijven steeds duidelijker zichtbaar te worden en zou vandaag m de Vegin-ledenvergadering best wel eens tot een impasse kunnen leiden. De filosofie van de besparing lijkt een hard argument maar al eerder is er sprake geweest van een soort 'straf m de vorm van een prijsverhoging voor elektrici teit als gevolg van zuinigheid bu de ver bruikers. die op zijn beun tot produk- tieverlies aanleiding gaf In een scherp naar het plafond schietende aardgas prijs is voor de kleinverbruiker ook veel moeilijker nog iets te herkennen van te rugverdiende kosten voor woningisola tie Kortom, de aardgasprijs kan in het hele verhaal over de stijgende kosten van levensonderhoud en wal daaraan te doen om ze terug te drukken niet meer buiten discussie blijven. Een mo tie van de kleine linkse partijen, on langs ingediend in de tweede kamer met de bedoeling de aardgasprijs terug te draaien' heeft het niet gehaald Het Vegin-bestuur wil de leden achter het nieuwe ontwerp-contract met de Gas unie zien te krijgen onder de uitdrukke lijke voorwaarde dat de laagst betaal den worden ontzien, dat wil zeggen dat zij een compensatie krijgen. Half en half is van de kant van economische zaken toegezegd dat een onderzoek zal wor den ingesteld naar de mogelijkheid van ontkoppeling van de prijs olie-aardgas Stuk voor stuk halfbakken oplossin gen. die tot gevolg hebben dat het ge mor over hoge stookkosten alleen maar onzekerheid als klankbord heeft De plaatselijke en regionale gasdistnbu- tiebednjven hebben samen onder de klanten al een miljard gulden aan onin bare. onbetaalde rekeningen uitstaan De bedoeling van het gasprijsbeieid kan toch niet zijn dat we Nederland op de pof centraal verwarmen vdM Met een emmer water 'blust' een politieman een vuurtje, aangestoken door de zigeuners, op hel Binnenhof DEN HAAG - Zigeunervoorman Petaio heeft woensdag in Den Haag noch de informateurs Lubbers en De Koning noch burgemeester Schols van de hofstad te spreken gekregen. Petalo was met ongeveer 90 zigeuners naar Den Haag geko men om met een stoet wagens en caravans op het Binnenhof aandacht te vragen voor de problemen van de etnische min derheden Toen de politie daarvoor geen toestemming gaf toog de stoet te voet van het Malieveld naar het Binnenhof In de loop van de middag stond wel een voorlichter van dc Tweede kamer de zigeuners te woord Van deze gelegenheid maakte Petalo gebruik om te kennen te geven dat er naar zijn mening een bewindspersoon voor de minderheden dient te komen. Burgemeester Schols weigerde een onderhoud met de zigeunerlcidcr omdat deze hem alleen als bemiddelaar wilde inschakelen om met de informateurs in contact te komen Rond zes uur woensdagavond hebben de zigeuners volgens een woordvoerder van de polttie Den Haag verlaten Deze Westduitse legerpiloot draagt het staartstuk van een Sidewinder raket naar zijrc helicopter in de buurt van Straubing in Beieren. De raket werd begin deze week verloren door een gevechtsvliegtuig van het type Phantom tijdens oefeningen van de Westduitse luchtmacht De uiterst'ex- plosieiw raket werd gisteren in de bossen gevonden door Duitsers die naar aanzienlijk vreedzamer zaken op zoek waren, paddestoelen <Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Dc drie onderhandelaars voor CDA. PvdA en D'66 zijn woensdag opnieuw op enkele forse geschilpunten gestoten tijdens de informatie voor het nieuwe kabinet. Van Agt. Den l'yl en Terlouw blijken onder meer fors van mening te verschillen over dc toe komst van de bestaande kerncentra les. Het moet echter mogelijk zijn uit eindelijk tot overeenstemming te ko men, zo lieten de woordvoerders na af loop van het beraad weten Daarnaast is ook uren gesproken over de vraag wel of niet invoering van de middenschool en de verhoging van de aardgasprijs. Naast de koppeling van de prijs aan de olieprijzen kwam hierbij ook de inmiddels aangekondigde ver hoging van 12 cent per kubieke meter aan de orde Andere punten van discussie waren het emancipatiebeleid, en dan vooral in voering van een minister van emanci patiezaken en de individualisering van sociale uitkeringen Dinsdag ontston den al meningsverschillen over de koopkracht van de laagste lonen en uit keringen. stabilisatie van de druk van de collectieve voorzieningen en de huurprijzen De informateurs en de onderhande laars hopen vrijdag een aardig eind op te schieten met het bespreken van dc overgebleven agendapunten. Hierbij komen onder meer ontwikkelingssa menwerking. Zuid-Afrika en de kern wapens aan de orde Vandaag wordt niet vergaderd, omdat de Japanse pre mier Suzuki op bezoek is. Woensdagavond ontvingen de informa teurs Lubbers en De Koning van het Centraal Planbureau de eerste bereke ningen otfer de verschillende sociaaJ- economische voorstellen. Aar. de hand van deze cijfers zullen de informateurs een compromisvoorstel opstellen Volgende week bereiken de gesprekken waarschijnlijk het stadium dat de eer ste echte conclusies getrokken worden Dan zal ook blijken of de politieke wil bij elk van de gesprekspartners in vol doende mate aanwezig is om tot een kabinet te komen PvdA-leider Den Uy! liet weten dat zijn standpunt over de kerncentrales nog steeds het sluiten ervan Inhoudt Maar in de onderhandelingen komen ook an dere voorstellen aan de orde. waarbij het voorstel van Terlouw iD'66i tot een spoedige stillegging enige kans maakt aanvaard te worden Verdere besluiten zouden dan na de toekomstige Brede Maatschappelijke Discussie genomen moeten worden De woordvoerder van CDA-lcider Van Agt liet weten dat de verschillen over brugbaar lijken. Zeker op het punt van de procedures idat in het akkoord al leen komt te staan hoe het kabinet ver der gaat operercni lijkt de mogelijk heid tot overeenstemming aanwezig. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De verhoging van de benzineacei jns, en dus van de benzineprijs, met 3 cent zal pas op 6 juli ingaan. Dit is een gevolg van het trage indienen van het wetsontwerp door het kabinet. Eerder was de bedoeling dat de accijnsverhoging al op 1 juli zou ingaan. Het voorstel van staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) kan rekenen op de steun van de fracties van CDA. WD. SGP, GPV en RPF Ondanks de afwe zigheid van vijf WD-bewindslieden le veren deze fracties minstens 75 stem men voor het voorstel op. De gehele op positie kan slechts rekenen op 70 stem men. Overigens zijn ook CDA en WD aller- minstenthouslast over het voorstel. De woordvoerders Van Dijk (CDA) en Joe- kes (WD) zeiden de benodigde gelden (in de rest van 1981 75 miljoen, op jaar basis 150 miljoen) liever te hebben ge vonden via sterkere bezuinigingen op de overheidsuitgaven Van Dijk constateerde tevreden dat dc regering had afgezien van het aanvan kelijke voornemen om de benzineac cijns met 6 cent, en de accijns op diese lolie met 5 cent te verhogen. Daardoor is de schade voor het beroepslgoede- rentvervoer beperkt gebleven. Hij sprak van een verbrokkeld beleid omdat de laatste jaren al minstens acht benzineprijsverhogingen hebben plaatsgevonden. En steeds omdat de overheid in geldnood zat en nooit op grond van een afgewogen lastenverde ling. Joekes zei dat de samenleving geen nieuwe accijnsverhoging kan velen, zo kort na de vorige. Zowel hij als Van Dijk zeiden echter toch met het voor stel in tc stemmen „om de gaten niet nog verder te vergroten". Voor Joekes gold het een „keuze voor de minste van twee kwaden". Engrwirda (D'66) en Woltgens (PvdAl waren tegen de accijnsverhoging. Woltgens vond dat de regering beter de 1,3 miljard aan ongerichte steun die zij kort voor de verkiezingen aan het be drijfsleven gegeven heeft kan terugne men en gebruiken om het financie ringstekort terug te drincen De PvdA'er vond het onjuist om een eenzijdige lastenverzwaring op één be drijfstak (de autobranche) af te wente len. Staatssecretaris Van Amelsvoort zei zelf tenslotte het wetsvoorstel „zonder enthousiasme" te hebben in gediend. Zowel Joekes als Woltgens uitte zich kritisch over het kort geding dat de Bo- vag. de bond van garagehouders, tegen de Staat heeft aangespannen in een po ging de accijnsverhoging te voorko men Dat geding dient vrijdag. Wolt gens zei dat altijd het parlement beslist wat er moet gebeuren Als de accijnsverhoging wordt aange nomen gaat superbenzine op 6 juli 172,3 cent per liter kosten, normaal komt dan op 166.9. Daarvan is 56.3 cent accijns (nu 53,3 cent). Maar deze bedra gen kunnen nog verder stijgen als de olieprijs op 1 juli, zoals wordt ver wacht, verhoogd wordt als gevolg van de stijging van de prijs van ruwe olie. vernielingen Zeven Jeugdige Vllssingers zijn door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot het gezamenlijk betalen van een schadevergoeding van negentiendui zend gulden voor vernielingen aan de voormalige Slnt-Petrusschool in VUs- singen DEN HAAG - Met de moord op Humphrey J. Kecrvelt. directeur van het Centraal Surinaams Reisbureau in Georgetown, de hoofdstad van Surinames westerbuur Guyana, lijkt een nieuw hoofdstuk toegevoegd te zijn aan de recente gewelddadi ge geschiedenis van Suriname. Volgens informatie van de politie van George town afgelopen dinsdag is Keervelt door drie gemaskerde mannen ontvoerd en vervolgens vermoord. Hij zou het laatst gesignaleerd zijn in gezelschap van een vrouw die de politie op het spoor zegt te zijn. De politie van Georgetown deelde ver der mede. dat Keervelt sinds een week in de Guyanese hoofdstad bezig was huurlingen te ronselen, met de bedoe ling de regering-Chin a Sen omver te werpen. Keervelt was de laatste decen nia een belangrijke exponent van de linkse beweging in Suriname Hij begon zijn politieke carrière in Nederland als voorzitter van de landelijke organisatie van Surinamers LOSON In Suriname was hij oprichter van de Communisti sche Partij Suriname Over de onverwachte dood Van Keer velt doen verschillende speculaties de ronde Het bericht als zou Keervelt een samenzwering tegen de regenng-Chin a Sen organiseren wordt op dit moment in Suriname ontkend. Volgens de meest recente mformau ?s zou zijn lichaam in een zodanige toestand zijn aangetrof fen. dat het hier om een ordinaire moord door een prostituee zou gaan. Toch achten insiders het niet onmoge lijk dat Keervelt wel degelijk bezig is geweest steun te verwerven in Guyana voor het organiseren van een staats greep in Suriname. Gezien de geweld dadige praktijken van de Guyanese dictator. Forbes Burnham. en de uit stekende contacten die er het laatste jaar zijn geweest tussen dc Guyanese en Surinaamse regering is het niet on- waarsehijnlijk dal Keervelt in op dracht van Burnham uit de weg is ge ruimd of dal de Gusanese regering een Surinaams liquidatie-commando be hulpzaam is geweest bij zijn dood. Met een negende plaats in de tweede klimtijdrit in dc Ronde van Zwitser land heeft Joop Zoetemelk laten zien dat hij langzaam maar zeker weer In vorm komt. Ook Gerrie Kneteman reed een goede koers. De strijd tussen de Zwitserse aartsrivalen Breu en Schmutz beleefde woensdag een nieuw hoogtepunt. Breu ontnam zijn landgenoot de leiderstrui. Nieuws uit Zeeland: 2. 5.7. 9 en li. Binnen- en buitenland 3 en 17. Sport: 19. Radio en televisie: 23. Financiën en economie: 25. Varia: 21 PAGINA 7 bezuinigen Als gevolg van de flnancièle maatrege len van het rijk zal de gemeente Hulst drastisch moeten bezuinigen in het be leidsplan voor dejaren 1981 tot en met 1985 Het gemeentefonds keert Hulst per jaar ongeveer honderdvyftigdul- zend gulden minder uit dan aanvanke lijk was verondersteld HUMPHREY J. KEER VEL T grevelingen Het Orevelingenmeer krijgt een voor lopige raad van bestuur. Staatssecre taris Wallis de Vries zal het orgaan op 23 juni installeren en daarmee de eer ste belangrijke stap zetten op weg naar de vorming van een Grevellngen- schap PAGINA 17 eg-japan De Japanse regering gaat de Import van Europese artikelen aanmoedigen Om een beter evenwicht van de handel tussen de Europese Gemeenschap en Japan te bewerkstelligen worden pu bliek en bedrijfsleven plechtig gewe zen op de noodzaak van een grotere import uit de EG PAGINA 19 zoetemelk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1