PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onverwacht stroever verloop informatie Tuijnman weigert antwoord 0 O Kamer wil verhoging NS-tarief beperken auto adria SOCIAAL-ECONOMISCH BELEID VS WILLEN CHINA WAPENS LEVEREN BURGEMEESTERS BIJ INFORMA TEURS Ginjaar blijft bij retourfles In Atlanta blijken ook 38 vrouwenmoorden onopgelost MEERKOSTEN OOSTERSCHELDEWERKEN Doden door grote hitte in Portugal Koel weer Wisselend bewolkt en mogelijk een bui. Middagtempercituur ongeveer 15 gra den. Vrij krachtige noordwestelijke wind. (Zie pagina 3) 224e jaargang no. 140 Woensdag 17 juni 1981 c=1 o Westhsvandljk 150 Goei lel 20440' (Van ome parlementaire redactiei DEN HAAG - De fractieleiders van CDA, PvdA en D'66 zijn het nog lang niet eens over de hoofdpunten van het sociaal-economisch beleid. De informatiebesprekingen over dit punt verlo pen aanmerkelijk stroever dan maandag werd verwacht. „We zitten midstrooms. Dat wil zeggen: we kunnen de overkant bereiken, maar we kunnen ook nog verzuipen", zo kenschetste CDA-fractieleider Van Agt dinsdagavond de stand van zaken. Informateur De Koning was veel optimistischer: hij acht het mogelijk dat al over twee weken, „in elk geval ver vóór 1 augustus" een eind-akkoord op tafel ligt. Op nog geen enkel punt is al overeen stemming bereikt. De problemen lijken vooral te liggen bij de koopkrach thand- baving voor de minima, de werkloos heidsbestrijding en de huurlasten. Door de drie fractieleiders zijn sugges ties voor oplossingen op tafel gelegd, maar'die hebben nog op geen punt tot overeenstemming geleid. De onderhan delingen worden gevoerd aan de hand van notities van de twee informateurs. Het Centraal Plan Bureau gaat de ko mende dagen de financiële gevolgen van de aangedragen oplossingen uitre kenen. Centraal daarin staat de vraag hoeveel arbeidsplaatsen elke variant oplevert. Zelfs over het streefgetal van het maximaal toelaatbare aantal werklozen zitten de gesprekspartners nog niet op één lijn. Datzelfde geldt voor de manier waarop het nieuwe kabinet de werkloosheid te lijf moet gaan. Mogelijk vrijdag, maar anders pas begin volgende week, wor den de onderhandelingen hierover voortgezet Vandaag praten de onder handelaars over (kem)energie en on derwijs. demonstratie Het college van burgemeester en wet houders van Hulst, is van mening dat de politie van de Zeeuws-Vlaamse ge meente juist heeft gehandeld door een groepje jongeren te verhinderen om een demonstratie te houden bij de ope ning van het nieuwe overdekte zwem bad ln Hulst Burgemeester MolthofT noemt het op treden van de Jongelui 'vreemd aan de Hulsterse en Oost-Zeeuws-Vlaamse mentaliteit'. PAGINA 3 rente Het economische beleid van de Ver enigde Staten ls dinsdag fel gekriti seerd door de Franse minister van bui tenlandse zaken Claude Cheysson Hf) noemde- de voortdurende koersstij ging van de dollar en de buitensporige hoge rentetarieven in de VS onaan vaardbaar en wurgend voor investe ringen en handel in Europa. PAGINA 11 zure regen De regen in Nederland is hel zuurst van heel Europa Het als gevolg van Industriële activiteiten verzuurde wa ter tast de visstand, de bomen- en plantengroei, de volksgezondheid en de gebouwen aan. PAGINA 13 hockeynederlaag De Nederlandse hockeyploeg heeft gis teravond met 5-3 van West-Dultsland verloren In een emotionele wedstrijd brachten de Duitsers de Nederlandse verdediging met snelle aanvallen in moeilijkheden. PAGINA 14 regionale omroep 'Roos', het overlegorgaan van de zes bestaande regionale omroepen ln ons land. vindt dat. er snel een regionaal omroep-beleld moet komen. Roos vreest dat de praktijk het beleid gaat dicteren Het overlegorgaan vraagt de kabinetsinformateurs Lubbers en De Koning deze kwestie ook op te nemen ln een regeerakkoord. PAGINA 21 wegvervoer he activiteiten van het wegvervoer <h]n ln 1980 sterk teruggelopen. Het NOB Wegtransport, de grootste orga nisatie van beroepsgoederenvervoer- ners in Nederland, meldt in het jaarverslag over 1080 dat. de economi sche malaise en dc enorme stijging van de brandstofkosten zwaar op de resul taten hebben gedrukt. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Sport: 13. Radio en televisie: 14. Financiën en economie: "21. De positie van de minima speelt een zeer belangrijke rol. Hierbij gaat het om de koopkrachthandhaving voor de zo genaamde echte minima, waarbij ook de hoogte van de individuele huursub sidie van belang is Informateur De Ko ning zei dat zich hierover overeenstem ming aftekent, maar de definitieve uit komst is afhankelijk van het totale pak ket. zo zei hij. Dat definitieve pakket zal, zo zei men dinsdag van PvdA-zijde, moeten be staan uit een volledig uitgewerkt werkgelegenheidsplan, inclusief de fi nanciering daarvan. De indruk bestaat dat ook de andere partijen daar zo over denken. Voordat de onderhandelaars definitie ve akkoorden gaan sluiten, zullen zy eerst hun fracties raadplegen. Die krij gen telkens een voorlopig akkoord voorgelegd. De fracties hebben dan de PEKING (REUTER/UPI) - De Verenigde Staten zijn bereid de Chinese Volksre publiek offensieve wapens te verkopen in het raam van uitgebreider Chinees- Amerikaanse betrekkingen. Dit is dinsdag in Peking bekendgemaakt door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, die een perscon ferentie hield tegen het einde van zijn bezoek van drie dagen aan China. Haig, die dinsdag een onderhoud van twee uur had met de Chinese partijleider Deng Xiaoping, deelde mee dat de Verenigde Staten hun beperkingen op de militaire uitrusting die China van hen kan kopen, ophieven. „Gespecificeerde verzoeken zullen op basis van geval-per-geval overwogen wor den, in overleg met het congres en de betrokken bondgenoten", zei de Amerikaan se minister. Haig zei dat Washington en Peking meer begrip voor elkaar gekregen hadden dan ooit tevoren en dat beiden inzagen dat verzet tegen de militaire macht van de Sowjet-Unie geboden was. De grote mate van begrip betekent niet dat men het ook altijd met elkaar-eens is. aldus Haig. Gevraagd over de boosheid van dc Chinezen over de levering door Amerika van moderne wapens aan Taiwan, zei Haig dat dit in Peking 'een zeer gevoelig liggende kwestie' was en dat hij er niet over wilde spreken. gelegenheid om daar wijzigingen op voor te stellen. De fractieleiders gaan dan daarna weer om de tafel zitten om tot de finale over eenstemming te komen. Volgens een CDA-woordvoerder werkt zijn onder handelaar Van Agt niet met een man daat van de fractie. Hij heeft nadrukke lijk goedkeuring - zij het achteraf - no dig. Datzelfde geldt voor PvdA-leider Den Uyl. J an Terlouw echter heeft zich voor genomen om elk besluit vooraf met zijn fractiespecialisten te overleggen. Die zullen de voorstellen uiteindelijk ook in de D'66-fractie verdedigen. De fractieleiders Van Agt. Den Uyl en Terlouw hebben dinsdag hun fracties voor het eerst van de vorderingen op de hoogte gesteld. Daarbij beperkten zij zich tot het weergeven van de stand punten die zij zelf hebben ingenomen. Over de opvattingen van hun gesprek spartners hielden zij - volgens onder linge afspraak - hun mond. De informateurs Lubbers en De Koning hebben dinsdagavond tussentijds ver slag uitgebracht aan koningin Beatrix. De Koning zei dat wanneer zij over en kele weken een positief eindadvies aan de vorstin uitbrengen „het uitgesloten moet zijn dat een daarna aan te wijzen formateur nog struikelt. Dat betekent dat we ook bekeken moeten hebben of de bemanning van een kabinet onover komelijke problemen geeft". De colleges van b. en w. van de vier grote steden - Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben bij de in formateurs Lubbers en De Koning en de leden van de tweede kamer aange drongen op een regeringsbeleid dat het deze gmeenten mogelijk moet maken de grote problemen waarmee zij kam pen op te lossen. Zij deden dit in een resolutie, die dinsdag werd verstuurd na afloop van een gezamenlijke de monstratieve vergadering in Den Haag. Dc gemeenten willen verregaan de decentralisatie van rijkstaken, overdracht van bevoegdheden en meer geld en mankracht. Dinsdagmiddag vergaderden in Den Haag de colleges van b en w. van de vier grote sleden. Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht, om hun wensen aan de informateurs kenbaar le maken. Van links naar rechts: burgemeester Schols van Den Haag. burgemeester mevrouw De Vos van Utrecht, loco burgc meester Kuypers van Amsterdam t burgemeester Polak is met vakantie) en burgemeester Van der Louw van Rotterdam DEN HAAG - Ondanks de protesten van het centraal bureau levensmiddelenhandel CBL) en de stichting ver pakking en milieu blijft minister Ginjaar van volksge zondheid en milieuhygiëne vasthouden aan zijn plan de retourflessen zo nodig verplicht te stellen in plaats van de thans gebruikte eenmalige verpakkingen. Hij zal hierover nog met het bedrijfsleven van gedachten wisse len. Daarnaast zal de bewindsman de inzameling van eenmalig glas blijven bevorderen, omdat het een bijdra ge levert aan de oplossing van het afvalprobleem. De minister zei dit dinsdag, toen hij de eerste miniatuur glasbakjes plaatste die de gemeente Den Haag aan Ma- durodam heeft aangebodenMet het plaatsen van de glasbakjes in Madurodam wordt aandacht gevraagd voorde introductie van de brochure 'Glas is het inzame len waard'. TUIJNMAN: WEGEN DE DUPE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - PvdA en D'66 blijven pertinent bij een verhoging van de NS- tarieven met 5,8 procent per 1 oktober, zodat ze niet sterker stijgen dan de kosten van levensonderhoud. Dit bleek dinsdag in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over deze zaak, waarin het CDA van oordeel blijft dat de NS- tarieven met acht procent verhoogd moeten worden om de knelpunten op te heffen. Volgende week dinsdag wordt gestemd, maar minister Tuijnman heeft herhaald dat er geen knelpunten kunnen worden aangevat als de Kamer niet instemt met zijn voorstel van 9,8 procent. Bij monde van Frits Castricum gaf de PvdA als oordeel dat een verhoging van 5.8 procent, zoals ook D'66 wil. voldoen de moet zijn om voor de komende twee jaar 12 miljoen gulden vrij te maken voor een begin met de opheffing van knelpunten in het NS-net. PAM Come- lissen vindt dat hier voor 30 miljoen be schikbaar moet komen, een bedrag dat gehaald kan worden met een verhoging van acht procent per 1 oktober. Voor volgende jaren wenst Comelissen de nodige bedragen opgenomen te zien in de rijksbegroting. In zijn antwoord gaf Tuijnman toe dat twee procent extra „voor twee jaar in derdaad voldoende is", maar als de Ka mer niet akkoord gaat met vier pro cent extra boven de 9.8 procent, dan zal een aantal andere infrastructurele werken moeten wachten. In dat ver band noemde hij de aanleg van enkele wegen in Midden-Brabant, van rijks weg "3 tussen Nijmegen en Gennep, rijksweg 50 tussen Woeste Hoeve en Arnhem en de verlenging van rijksweg 6 in de richting van Lelystad. Tuijnman hield de Kamer verder voor dat 80 procent van het verkeer in Neder land zich afspeelt over de openbare weg. op grond waarvan niet kan worden ontkomen aan investeringen ook in die sector. Maar Comelissen hield vol dat •zijn (CDAi-fractie „tegenover elf mil jard voor nieuwe wegen, vier miljard voor openbaar vervoer niet voldoende" vindt, zodat de ontbrekende middelen dan maar gezocht moeten worden door een andere verdeling in de rijksbegro ting. WASHINGTON - Terwijl de hoofdverdachte van de 28 jongensmoorden nog steeds vrij rondloopt, omdat de politie te weinig bewijzen heeft, heeft het stads bestuur van het Amerikaanse Atlanta onlangs alarm geslagen over de moord op 38 vrouwen. De vraag die hierbij los kwam was of de gevallen onderling iets met elkaar te maken zouden kunnen hebben. Het officiële opsporingsteam houdt zich alleen bezig met de jongensmoorden. maar op verzoek van het stadsbestuur heeft de hoofdinspecteur wel een lijst gemaakt waarop alle 38 namen van de vrouwen voorkomen. Over deze lijst wordt nu driftig gespeculeerd of er onderlinge overeenkomsten zijn Hier is nog niets over bekend gemaakt. In Atlanta, waar op het ogenblik gemeentelijke verkiezingen gehouden worden, hebben enige burgemeesterkandidaten al laten weten, als zij gekozen worden de hoofdinspecteur de laan uit te sturen Dit omdat er nog steeds geen bevredigende resultaten zijn geboekt NS-korting voor reizen buiten ochtendspits UTRECHT lANP) - Om meer reizigers aan te trekken buiten het ochtendspit suur gaan de spoorwegen een nieuwe reductiekaart invoeren: de dal-kor tingskaart. Minister Tuijnman iver- keer en waterstaat) heeft dc NS hier voor dinsdag toestemming gegeven. Voor 250 gulden kan men met de dal- kaart een jaar lang van maandag tot en met vrijdag na 09 00 uur en in het week einde onbeperkt met korting reizen Die korting is 50 procent op een enkele reis en 40 procent op een retour. Een gezin kan. ongeacht het aantal gezins leden. reizen op twee gereduceerde kaartjes. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Tuijnman wei gert de Tweede Kamer nu al te vertel len hoeveel miljoenen de Oostcrschel- dewerken méér gaan kosten, nu de stormvloedkering in dc zeearm min stens tien maanden later dan de bedoe ling was klaar zal zijn. Hij wilde dins dag tijdens een overleg met de water staatscommissie uit de Kamer niet dieper op de financiële kant van de zaak ingaan: „Daar wil ik niets van zeggen. Dat de kosten overschreden worden weet U, maar ik vind het niet verstandig nu iets te zeggen". De verschillende kamerleden die Tuijn man tegenover zich vond waren enigs zins geïrriteerd door de manoevres van de bewindsman in de recente maanden. „Het belangrijkste felt ls niet de vertra ging zelf. maar het feit dat ik het idee heb dat we om de tuin zijn geleid", zei het PvdA-kamerlld dr K. Zijlstra, her innerend aan februari van dit jaar toen Tuijnman PZC-berichtgeving over de te verwachten overschrijding van de ge stelde grenzen afdeed als indianenver halen' en daaruit voortvloeiende ka mervragen van geruststellende ant woorden voorzag De minister beloofde de kamer dat hij in september of okto ber met een nieuwe precieze tijdplan- ning ên met een schatting van de totale kosten komt Kamerleden als dr. Zijlstra, drs H Eversdijk (CDA). F Castricum (PvdA) en E. Bakker iD'ö6) konden het maar moeilijk geloven dat de minister in fe bruari van dit jaar niet wist wat hij nu ruiterlijk toegaf, de vertraging van de afsluiting van de Oosterschelde met een afsluitbare stormvloedkering die - de Kamer heeft het destijds bepaald - voor eind 1985 klaar zou moeten zijn Tuijnman verdedigde zich. en stelde dat hij pas eind mei een rapport van Rijkswaterstaat had ontvangen, waar in harde stellingen werden betrokken. Hij ontkende daarbij dat hetz'n bedoe ling was om kaarten in de mouw te hou den - „tot na 26 mei", zoals Zijlstra had gesuggereerd - omdat hij de kamer toch zou moeten inlichten, toch „met z'n water voor de dokter moest komen", zoals de bewindsman dat beeldend tor- muieerde. was hard in z'n kritiek: hij stelde dat de geloofwaardigheid van het departement in het geding is. en waarschuwde daarbij voor een afne mend vertrouwen in de leiding van dat ministerie; in Tuijnman zelf. met ande re woorden. Belangrijk is de vraag wanneer de pij- lerdam nu voltooid zal zijn, en hoeveel de werken méér gaan kosten. In brie ven aan de kamer en aan de betrokken provincies wijst Tuijnman op een nieuwe planning, die uitgaat van een voltooiing voor het stormseizoen van '86-'87. „Dc kans wordt reécl geacht", schrijft de minister de Kamer, terwijl hij de provinciebesturen liet fSlot zie pag. 2 kol. 2) LISSABON (UPI/AFP) - De grote hitte in Portugal die een 120-jarig record deed sneuvelen, heeft de dood van 50. meest oude, mensen veroorzaakt, 7.0 hebben autoritei ten dinsdag in Lissabon meege deeld. Ziekenhuizen in het hele land maakten melding van een record aantal patiënten die gevaar liepen door uitdroging en vaatziekten Ziekenhuizen in het noordelijke Porto lieten via radio en televisie noodkreten om üs uitzenden. Veel kippen- en konijnenboeren zeiden Le vrezen failliet te gaan na dat circa 16 miljoen van deze dieren (40 procent) door de hitte waren be zweken. De hittegolf die ook Spanje al enke le dagen treft, heeft een mensenle ven geëist en in het hele land veel materiele schade veroorzaakt. Er ontstonden tal van bosbranden, zoals in de gebieden van Barcelo na. Valencia, Cuenca, Hue!va en .lacn. Door de hitte wordt verder de graanoogst ernstig getroffen. Volgens officiële kringen zou 50 procent van de verwachte oogst bedreigd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1