P PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Frankrijk vraagt om veroordeling Israël BROKKENMAKENDE AUTORIJDER MOET MEER PREMIE BETALEN SCHADEVERGOEDING VOOR IRAK9 mm MARGRIET BIJ SCHIPPERSKINDEREN Onschuldige kleurstof in drinkwater Deurne Beter pils dan water Koeler Zonnige perioden, maar ook nu en dan een bui. Middagtemperatuur ongeveer graden Vrij krachtige wind uit west 224e jaargang no. 139 Dinsdag 16 juni 1981 tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 De droom van de Franse socialisten De vrouwen- en emancipatieorganisaties van CDA. PvdA, VVD, D'66 en PPR s <i met de informateurs Lubbers en De IVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De onderhandelingen voor het opstellen van een regerings programma voor de komende jaren zijn maandag flink opgeschoten. De beide informateurs en de drie fractie leiders bereikten binnen vier uur over eenstemming over grote delen van het sociaal-economisch beleid. Vandaag komen de overige punten aan de orde. Het is niet uitgesloten dat de vijf onder handelaars nog in de loop van de na middag kunnen beginnen met het trek ken van de eerste, voorzichtige conclu sies over de sociaal-economische pro blemen. De onderhandelaars Van Agt. Den Uyl en Terlouw konden maandag avond. evenals tijdens de lange lunch pauze vanmiddag, hun fractiespecialis ten raadplegen. De gesprekken worden op dit moment gevoerd aan de hand van een zes pagi na's tellende notitie over de sociaal- economische aangelegenheden, opge steld door de informateurs Lubbers en De Koning. Naast de problemen rond de werkgelegenheid en het industrie beleid passeerden ook de werkloos heid. inkomensbeleid en de positie van de minima de revue. Vandaag zijn fi nanciële vragen, sociale zekerheid en het belastingstelsel aan de orde. Het overleg verloopt tot nog toe in een hele ontspannen sfeer, aldus de woord voerder van de informateurs Maar over de inhoud van het overleg is men uiterst zwijgzaam. De woordvoerders van de fractievoorzitters toonden zich maan dagavond optimistisch. Vooral de con structieve wijze waarop het overleg plaatsvindt, wordt geroemd. Voor het eerst woonden maandag twee notulis ten de beraadslagingen bij. Dat zijn drs. J W J. Margés en mr M. J. D. van der Voet. die beiden werkzaam zijn op het ministerie van algemene zaken Zowel voor vanochtend als vanmiddag staan vergaderingen van Informateurs en fractieleiders op de agenda. Het is echter niet uitgesloten dat een van de fractieleiders behoefte aan meer over leg heeft, waardoor een vergadering kan vervallen. Vrouwenplan De vrouwenorganisaties van vijf rechtse en linkse politieke partijen hebben gisteren in Den Haag een geza menlijk beleidsstuk aangeboden aan de twee kabinetsinformateurs Lub bers en De Koning. De vrouwen van CDA. PvdA, VVD. D'66 en PPR pleiten voor een groot aantal maatschappelij ke veranderingen op arbeidsgebied die vooral de vrouw een grotere (financië le) zelfstandigheid garandeert ■tiiteii (Slot zie pagina 10 NEW YORK (UPI/REUTER)- Frankrijk heeft er maandag bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties op aangedrongen Israël te veroordelen voor zijn vernietiging van een kernreactor in Irak en de mening uitgesproken dat Israël schadevergoeding zou moeten betalen. grondstoffen Burgemeester Ockeloen van Terneu- an waarschuwt voor het 'verambtely- ken' van het vergunningenbeleid voor ilc aanlanding van vloeibaar petro- leumgas. Ockeloen vindt dat de over heid er alles aan moet doen om Dow Chemical van voldoende - goedkope - grondstoffen te voorzien. PAGINA 3 kruisraketten Het neen' van de PvdA tegen de plaat sing van kruisraketten heeft niet het effect gesorteerd dat de party ervan 1 verwachtte. De Europese zusterpartij en zijn niet of nauwelijks beïnvloed floor dc stelllngname van de Neder landse socialisten PAOLNA 9 De Franse spreker. Jacques Leprette. sprak Israëls beschuldiging tegen dat de reactor Irak de atoombommen zou hebben verschaft om tegen Israël te ge bruiken. De ambassadeur verklaarde dat Frank rijk weliswaar Israëls veiligheid ter har te gaat. maar dat zulke militaire avon turen geen pas geven en gecompen seerd moeten worden. De vernietigde reactor, aldus Leprette. was er een zoals er ai twee werken in Frankrijk en hun doel is vreedzaam. De Britse afgevaardigde, sir Anthony Parsons, sloot zich bij het Franse ver zoek om veroordeling van Israël aan 8ir Anthony zei dat Groot-Brittanniè de Israëlische actie veroordeelde zoals het een aanval op een Israëlische instal latie zou hebben veroordeeld. Lid-staten van de derde wereld leken intussen bereid terug te komen van hun belofte aan Irak aan te zullen dringen op verplichte sancties legen Israël Amerika zal sancties met een veto voor komen. maar hoe het verder zal hande len is een open vraag. Wanneer de Ame rikaanse afgevaardigde. Jeane Kirkpa- trick. het woord zal voeren, was gister avond nog niet bekend. Syrië Syrië is van plan een kerncentrale te bouwen voor het opwekken van elek triciteit en het verminderen van de kosten van het invoeren van brand stof. Dit heeft de Syrische minister voor de elektriciteitsvoorziening. Om ar Yousef, maandag laten weten. Voordat in Deume de kraan weer mocht worden opengedraaid moesten de imvo- ners 'emmertjes water halen' uit de tanks van de brandweer. uitkeringen Hel ministerie van sociale zaken heeft maandag een overzicht van de sociale verzekeringen per 1 Juli 1981 gepubli ceerd. De uitkeringen gaan iets om hoog PAGINA 11 broedermoord De Zwitserse wielrenner Gody Schmutz heeft alle ongeschreven wet ten van de professionele wielersport aan zyn laars gelapt door een aanval te doen op dc leidende positie van een van zjjn ploegmakkers in de Ronde van Zwitserland In een zware rit van Gcnêve naar Brig nam Schmutz een juüne voorsprong en zette zyn naaste belagers op bijna anderhalve minuut talent De Zeeuwse aanmoedigingsprijs voor lm talent is uitgereikt aan de musici Pfank Mol en Jan Paul Tavenier 'We hadden nog slechts een net nodig om ai dit talent op te scheppen', aldus dr Boertlen PAGINA 17 herstel J* Jelle Zyistra. president van de Ne- perlandsche Bank. verwacht een licht Wrstel van de economische groei in de naaste toekomst, maar voorspelt dat W» ontwikkeling zo bescheiden zal «)n dat de werkloosheid er niet door wordt verminderd Nieuws uit Zeeland: 2.5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Opinie en achtergrond: 4. Sport: li. Kunst en cultuur: 14. Radio en televisie: 15. Financiën en economie: 17. Varia: 13. 4» HATTEM - Prinses Margriet nam maandag tijdens haar bezoek aan het 25e Nat Kamp voor Schipperskindci t ti de aan een toneelspelletje over de Rode Pimpernel DEURNE - Het raadsel van het gifgroene drinkwater in Deurne is gedeeltelijk opgelost. Een onderzoek van de Keuringsdienst van Waren in Den Bosch heeft aan het licht gebracht, dat het groen is veroorzaakt door twee volmaakt onschul dige kleurstoffen, die onder meer worden gebruikt bij de fabricage van likeuren, consumptie-ijs en limonade. Meteen na het bekendworden hiervan, maandagmiddag, kregen de 5000 ge troffen bewoners van de wijk Koolhof in Deurne toestemming van de politie de kranen weer open te draaien. De ontdekte kleurstoffen zijn t-atrazine en het zogeheten briljant-zwart: het eerste geel. het tweede diepblauw van kleur Bij vermenging is de kleur groen ontstaan. Hoe de stoffen in het drink water konden komen, is vooralsnog on duidelijk. Het onderzoek ncht zich nu op de limonade-industrie Burgemeester drs. A van Genabeek van Deurne ..Het is duidelijk, dat het water ergens in Deurne zelf verontrei nigd is Maar limonadefabneken, of iets dergelijks, hebben wij tot in de verre omtrek niet". Alle gezinnen in de wijk Koolhof heb ben maandagmorgen nog van gemeen tewege een kratje fris drinkwater thuisbezorgd gekregen. Vanaf zater dagavond zes uur heeft Koolhof zich met drinkwater uit tanks moeten be helpen. De opluchting onder de bewoners geldt zowel het feit dat het groene water on- De opsporingsdienst van de douane heeft zondag samen met de Rotterdam se politie in de machinekamer van het Pakistaanse schip Safian E Rehmat tachtig kilo hasj ter waarde van onge veer 100.000 gulden aangetroffen gevaarlijk was als het gegeven dat ze vandaag de uitgestelde gezmswas kun nen doen Met koel, helder water VLISS1NGEN - Fr heerst veront waardiging bij de Algemeenc Schippers Vereeniging over de ho ge prijs die binnenschippers moe ten betalen voor het innemen van drinkwater in de Binnenhavens en Buitenhaven van Vhssmgen Voor binnenschepen wordt hetzelfde ta rief berekend als voor zeeschepen, namelijk vijf gulden per ton water en een bedrag van 32 gulden voor aansluitkosten De vereniging vindt dit een absurde situatie ,Als een schipper dorst heeft kan hij bij na net zo goedkoop een fles bier ne men als een glas water", aldus de Algemeene Schippers Vereeniging. Volgens voorzitter Dijkstra van de vereniging maken vooral de aan sluitkosten van 32 gulden het drinkwater in Vlissingen zo duur voor de schippers (Zie ook pag 2) iVan onze verkeersredakteuri DEN HAAG - De autoverzekeraars ne men andere uitgangspunten voor het verzekeren van auto's. Vanaf 1 januari 1982 zal de premie worden berekend naar het gewicht van de auto en niet langer op grond van de cataloguswaar- de. Voorts krijgen schadevrije rijders een korting van maximaal 60 procent terwijl brokkenmakers een toeslag van maximaal 60 procent zullen moe ten gaan betalen. Ook krijgen rijders in het noorden cn hel zuidwesten van het land een korting wegens de gerin gere kans op ongevallen in die gebie den. De maatregelen, waarvan de korting per regio al wordt gegeven, zijn het re sultaat van een aantal studies waartoe de autoverzekeraars in oktober vorig jaar hebben besloten Een definitieve beslissing is nog niet genomen maar volgens het voorlichtingsbureau verze keringen in Den Haag is over de uit gangspunten overeenstemming be reikt. zodat invoering in het komende jaar nagenoeg vaststaat Gerucht Voor de hoogte van dc premie nemen de autoverzekeraars in het cr\ ui gewicht van dc auto als uitgangspunt, vanuit de opvatting dat dc zwaarste auto de meeste schade toebrengt. Bij gevolg zullen de meeste Britse, een en kele Franse cn sommige Duitse auto's reu hogere premie moeten opbrengen dan Japanse in dezelfde prijsklasse of met hetzelfde motorvermogen, door dat in de Japanse auto's veel meer ge- wichtbesparend plastic wordt ver werkt. De autoverzekeraars zijn zich ervan be wust dat in plaats van de hoogste pre- aangetoond dat een zwaardere auto de inzittenden veel meer bescherming biedt dan de inzittenden van een lichte auto Andere onderzoekers zijn van oor deel dat. de botsende auto gewoonlijk zelf de meeste schade lijdt. Schadevrij Verder zal het bestaande systeem van kortingen voor schadevrij rijden (no- claim kortingi worden vervangen door ren verfijnder systeem, waarbij een korting wordt gegeven dan wel een toeslag worden geheven op de basis- premie. In beide gevallen kunnen de afwijkingen oplopen tot 60 procent, naar gelang de duur van schadevrij, of van schaderijk rijden. Rijders die schade hebben geleden, zullen de kor ting niet in een keer volledig kwijt Dfe zijn. maar wel indien zij in hetzelfde jaar opnieuw een schade lijden of ma ken. Regionale korting wordt al toegepast voor auto's die zyn geregistreerd in de len van Nederland waarvan gebleken is dat de kans op ongevallen geringer is dan elders Dat geldt voor de Waddenei landen. de provincies Groningen. Fries land. Drenthe en Zeeland, de Zuidhol landse eilanden en het gedeelte van Noord-Brabant ten westen van Breda. De korting bedraagt maximaal 15 pro cent boven de kortingen die al in ander verband gegeven worden. )e Franse socialisten zui len het verkiezingsjaar KiJMJl 1981 niet snel vergeten Niet pgagfl alleen bracht een verkiezings- bondgenootschap met de communisten voor het eerst in drieëntwintig jaar een socialistisch president in het Elysée. maar de groot- ste winst lijkt de partij nu te zullen be halen in de tweede ronde van de alge mene verkiezingen Dit weekend sloeg socialistisch Frankrijk doeltreffend toe de eerste ronde van de parlements verkiezingen leverde de partij van Francois Mitterrand bijna veertig pro cent van de stemmen op. een absoluut record voor de Franse socialisten, die sinds de verkiezing van Mitterrand tot president in alie opzichten de wind mee hebben. Mede dank zij het verkiezings stelsel - ln de tweede ronde van aan staande zondag komen de twee hoogst scorende kandidaten per district tegen eikaar uit - krijgen de Franse socialis ten voor het eerst uitzicht op een abso lute meerderheid in het parlement Ge voegd bij de vergaande bevoegdheden, die in de persoon van de president zijn verenigd, hebben zij alle reden om te vreden te zijn. Als de tendens van afge lopen zondag ook aanstaande zondag weer zichtbaar wordt, hoeven de socia listen zich geen zorgen te maken over eventuele communistische inbreng èn invloed in de nieuwe Franse regering. Onder deze voorwaarden lijkt de drei ging van een zogeheten volksfront - communisten en socialisten broeder lijk ln één regering - slechts te hebben bestaan in de fantasie van politieke doemdenkers. Mitterrand zou alsnog kunnen besluiten enkele communisten op minder belangrijke posten in de nieuwe regering te laten opnemen, maar als dat al het geval is, dan is slechts sprake van een vriendelijk ge baar naar de communisten. Een belo ning derhalve voor hun steun bij de pre sidents- en parlementsverkiezingen. Zeker niet meer dan dat. In enkele maanden tijd ls de politieke kaart van Frankrijk grondig gewij zigd Deze veranderingen kunnen niet los worden gezien van het door presi dent De Gaulle in het leven geroepen nieuwe politieke systeem. Voordat De Gaulle ln 1958 aan de macht kwam, be streden de politieke partijen in Frank rijk elkaar op leven en dood. Coalitiere gering na coalitieregering volgde el kaar op. waarbij onthutsend duidelijk bleek, dat de democratie in het Frank rijk van de Vierde Republiek niet of nauwelijks kon functioneren. Door het onverantwoordelijke optreden van de vele elkaar tegenwerkende politieke partijen, ging het in de tweede helft van de jaren vijftig politiek gezien steeds slechter met Frankrijk Een man van het kaliber De Gaulle was nodig om or de in de chaos te scheppen. De Gaulle rekende resoluut af met de misstanden van de Vierde Republiek. Meer dan ooit tevoren is de president van de repu bliek een machtig man, die een per soonlijk stempel op welke regering ook kan drukken De afgelopen vijf weken heeft Mitterrand dat al nadrukkelijk getoond: hij heeft enige maatregelen genomen in de sociaal-economische sector, die het toch ai gunstige politieke klimaat voor zyn party nog meer heeft, verbeterd. Hele bevolkingsgroepen mochten een greep doen in het met tal van aangename verrassingen gevulde 'pakket van aanbiedingen' van Mitter rand. De beloften, die hy de Fransen vóór de verkiezingen heeft gedaan, kan hy straks met behulp van een bevriend parlement volledig inlossen Daarvan zal de Fransen ongetwijfeld de rekening worden gepresenteerd, maar dat is een zorg voor later Trouwens. Mitterrand heeft al aangegeven, waar het geld van daan moet komen uit de welgevulde buidel van de banken en de oliemaat- schappyen Maar ook de njke Fransen zullen een extra bijdrage aan de staats kas moeten geven Even opmerkelijk als de winst van de socialisten is de teloorgang van de communistische party, die m haar bes te jaren meer dan een kwart van de kie zers achter zich wist Met nauwelijks zestien procent van de stemmen, tegen over de bijna veertig van de socialisten, blijven de Franse communisten ver achter by vorige verkiezingen Een keu ze voor links werd in het verleden vaak ten onrechte vertaald als kiezen voor het communisme De grote verdienste van Mitterrand is. dat hij met zijn socia listische partij het groeiende progres sieve bevolkingsdeel aanspreekt. Voor velen, die vroeger hun heil zochten by de communistische partij is de socialis tische party een aantrekkelijk alterna tief Het zou tegen alle politieke logica in gaan als 'verslagen rechts' aanstaan de zondag tijdens de tweede verkie zingsronde voor het parlement de so cialisten nog zou kunnen bedreigen In de politiek is niets onmogelijk, maar dat het zover zal komen gelooft nie mand Rechts Frankryk heeft zich al neergelegd bij een overwinning van Mitterrand en de zijnen. De Franse pre sident kan gerust zijn hij zal Frankrijk de komende jaren kunnen leiden met een comfortabele (socialistische» meer- derheid in hel parlement. Een ongeken de luxe voor de Franse SP. die een ja renlange droom werkelijkheid ziet wor den. Dim De dollar is maandag op de wissel markten in West-Europa in koers ge daald ten opzichte van alle belangrijke valuta's, inclusief de Franse frank, doordat in kringen van de valutahan del rekening werd gehouden met een daling van de rentevoet in dc Verenigde Staten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1