PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote overwinning van de Franse socialisten In put gevallen jongetje Alfredo Rampi overleden DEN UYL GESTERKT IN KERNWAPENSTANDPUNT ABSOLUTE MEERDERHEID IN TWEEDE RONDE Vrouw mishandeld vandaag EERST STUDIE COMMISSIE Afzetting Bani Sadr voorlopig geblokkeerd Losse flodder afgevuurd op koningin Elisabeth Na reis naar Moskou VS-ambassadeur in Peking REDDINGSPOGINGEN BLEVEN ZONDER SUCCES yeel bewolking Veel bewolking en af en toe lichte regen of motregen Middag temperatuur onge ler 19 graden. Tot vrij krachtig toene mende zuidwestelijke wind. 224e jaargang no. 138 Maandag 15 juni 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST (Van ome correspondent PARIJS - De Franse socialisten zullen naar het zich laat aanzien in het nieuwe parlement over de absolute meerderheid beschikken. Na de uitslagen van de eerste ronde van de door president Mitterrand uitgeschreven verkiezingen zouden de socialisten over 276 zetels in het parlement beschikken. Het totaal aantal parlementszetels is 491, zodat de absolute meerderheid bij 246 zetels ligt. De communisten verwerven volgens de uitslagen van afgelopen zondag niet meer dan 46 zetels en vormen daarmee de kleinste partij in de Franse volksvertegenwoordiging. Wanneer de uitslag in de tweede en laatste ronde van komende zondag zich In dezelfde zin herhaalt, zal president dind APELDOORN (ANP) - De politie van Apeldoorn tastte zondagavond nog steeds in het duister over de toedracht vaneen ernstige mishandeling, waar van de 19-jarige vrouw W. H. nit die plaats in de nacht van zaterdag op zon dag het slachtoffer was. De vrouw werd met ernstig letsel aan het hoofd opgenomen in het ziekenhuis, vaar ze zondag nog niet verhoord kon worden Buurtbewoners troffen de vrouw zon dagmorgen vroeg aan vlakbij haar wo ning. nadat ze gealarmeerd waren door gillen. Getuigen hebben de vruw even daarvoor, rond kwart voor vier, alleen op de flets gezien, nadat ze een school feest had verlaten. Volgens de politie werd de vrouw ernstig mishandeld en moet een worsteling hebben plaatsge had. Zij is niet in levensgevaar geweest Mitterrand - die 10 mei als opvolger van president Discard werd gekozen - over een macht beschikken zoals die in de recente geschiedenis van Frankrijk al leen aan generaal De Gaulle in zijn hoogtijdagen was toegevallen. In het socialistische kamp was men be grijpelijk zeer verheugd over de resul taten. „Dit is een historische overwin ning van links in Frankrijk", zei een jubelende Lionel Jospin, eerste-secre- taris van de socialistische partij. „Het is het hoogste aantal stemmen voor links in de geschiedenis van de Franse republiek". De oude regeringsmeerderheid van de op 10 mei verslagen president Giscard had zijn hoop gevestigd op gaullisten leider Jacques Chirac. Wanneer de trend van afgelopen zondag zich vol gende week voortzet zal de nieuwe op positie over 169 zetels in het nieuwe par lement beschikken. In het kamp van de verliezers is de hooD nu nog gevestigd op degenen die afgelo pen zondag niet hebben gestemd. Dat was een record aantal van 28.9 procent van de kiesgerechtigden. Algemeen wordt echter aangenomen dat de uitr slag van aanstaande zondag niet veel veranderingen in het huidige beeld zal brengen De parlementsverkiezingen in Frank rijk verlopen volgens het districtenstel sel. Volgende week zal de keus alleen nog gaan tussen de kandidaten die in de eerste ronde in hun district als de best geplaatste en de op een na best geplaatste zijn overgebleven In de loop van zondagavond bleek uit afval HetvoornemenvanHoec hst Vlissingen omeengrotehoeveelheidchemischgip- afral van Vllsslngen-Oost te transpor- leren en te storten in Welputten bi) het Belgische Herselt ls bi) een aantal orga- nlsatlesnietingoedeaardegevallen. Eis Vader heeft tijdens atletiekwed strijden In West-Duitsland twee Neder landse records gevestigd, De 21-jarige sprintster liep de 100 meter In 11,28 sec en over de 200 meter liet ze een tijd afdrukken van 22.99 sec. 'Hiermee heb ikde mensen die niet zo geloofden in die d)d van 11,0 sec die ik onlangs ln de Interland tegen België liep. duidelijk afgestraft en datdoetmedeugd'. vertel de de nieuwe dubbele spnntrecord- houdster. vorm Joop Zoetemelk gaat volgende week donderdag definitief van start in de RondevanFrankrijk NadeeersteWlm- Hldntinde Ronde van Zwitserland sig naleerde de Tour-winnaar van vorig jaar een langzaam stijgende vorm 'Er atvoorultganginenerkomtbi) mi) weer een beetje gang in Vroeger kon lk nog j*ng rust nemen en snel terugkomen. "U is daar kennelijk meer tijd voor no- I ^merkteZoetemelknaafioopvande PAOrNA 13 gast Standard Lutk-speler 8imon Tahama- i*6 zaterdag als gastspeler bi) U "SAmbon tijdens het toernooi vande iiaaelburgsc club Pas ln de finale te- HU Üerde klasser Maluku uit Capelle an de IJssel drukte een tot dan toe onopvallendeacterendeTahamatazijn f^Pelopde wedstrijd Mededankzij g lüü me acties van zij" kant won ng Ambon zijn eigen toernooi. PAGINA 16 triomftocht Wm de Waal Is weer bezig aan een ware 1 «ïomaocht. Zaterdag zegevierde de *«lse amateurwlelrenner ln Vogel- a *""i zondag pakte hi) zijn vijfde Lepelstraat Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en TEHERAN (RTRDPA/AFPI - De po- gingen om de Iraanse president Abol- bassan Bani-Sadr af te zetten zijn zon dag voorlopig geblokkeerd door de voorzitter van het parlement (Madj- iis), Hodjatoleslam Hasjemi Rafsand jani, die een studiecommissie vi twaalf man de zaak eerst wil laten derzoeken. Het hele weekeinde hebben zich in de grote steden van Iran gewelddadige botsingen voorgedaan tussen aanhan gers van de president en aanhangers van de conservatieve geestelijkheid. Hierbij zijn zondagavond minstens drie mensen om het leven gekomen en zater dag vijftien. Irans revolutionaire leider, Ajatoliah Khomeini, heeft het leger ver zocht buiten de politiek te blijven en een paar overwinningen tegen Irak te behalen. Ruim 120 parlementsleden verzochten Madjlis-voorzitter Rafsandjani om een debat over de bevoegdheden van de president. Ze beschuldigden Bani-Sadr ervan de grondwet te hebben overtreden en indi rect de veroorzaker te zijn van ongere- geiheden. Nog eens 18 parlementsleden beschuldigden Bani-Sadr in een scher pere verklaring van opruiing en aanzet ting tot rellen. Maar Rafsandjani, be kend tegenstander van Bani-Sadr, ver klaarde onder geschreeuw en protest dat deze zaak van dusdanig nationaal belang was dat een parlementscommis sie van twaalf man haar eerst uitvoerig moet voorbereiden. Zaterdag had Raf sandjani een bezoek aan Khomeini ge bracht waarbij deze zou hebben ver klaard geen standpunt over deze zaak in te willen nemen. an Verklaring Zondagmorgen las een vertrouweling van Bani-Sadr, onder luid protest, een verklaring voor van de inmiddels on dergedoken president, waarin deze het land opriep zich te verzetten tegen de pogingen een dictatuur te vestigen. De verklaring was vrijdag al verspreid en radiostations buiten Iran hadden deze in het Farsi uitgezonden. Bani-Sadr sprak in de verklaring ook over een ge faseerde staatsgreep die erop was ge richt hem te doden. De Iraanse staatsradio zond het debat rechtstreeks uit en dus ook de verkla ring van de Indertijd met 75.5 procent gekozen president Parlementsvoorzitter Rafsandjani ver klaarde dat hij en voorstander van is dat Bani-Sadr zijn positie houdt, op voorwaarde dat hij 'de wet gehoor zaamt'. Aardbeving Het dodental van de aardbeving van af gelopen vrijdag is opgelopen tot 2000. De Iraanse Rode Halve Maan vreest dat dit nog verder zal stijgen, omdat in het gebied de zuidoostelijke provincie Ker- man. nog veel mensen onder het puin liggen. Valse bommelding vertraagt reis 'Olau Finn' 4 uur VLISSINGEN - Een anonieme en naar later bleek valse bommel ding heeft er zondag voor gezorgd, dat ruim vierhonderd passagiers van de Olau Line de reis Vlissin- gen-Sheerness met ruim vier uur vertraging zijn begonnen. Tegen kwart voor twaalf zondagmorgen kwam bij de Olau Line Vlissingcn de melding binnen, volgens welke er op de een half uur eerder uitge varen 'Olau Finn' een bom zou lig gen. De 'Finn' keerde daarop terug naar Vlissingen, waarna ongeveer twintig mensen van verschillende politiekorpsen en diensten het schip uitkamden. Volgens de ge meentepolitie Vlissingen en de heer A.P. van der Lee van de Olau Line was er daarbij geen sprake van paniek of consternatie onder de passagiers. Bij de zoekactie op de boot waren ongeveer twintig medewerkers van gemeentepolitie Vlissingen, rijks politie te water, recherche rijkspo litie district Middelburg, de mare chaussee en de explosievendienst van de marine in Vlissingen betrok- de discussie tussen de politici op de televisie nog niet of de socialisten nu wel dan niet communisten in de rege ring zullen opnemen. Hoewel zij de communisten niet nodig hebben, heeft president Mitterrand er altijd naar ge streefd een paar communisten op min der belangrijke posten in zijn regering op te nemen. In de moeilijke tijden die voor de deur staan, heeft hij hen liever ouder zijn vleugels dan buiten de deur. Communistenleider Marchais legde er zondagavond de nadruk op dat zijn par tij er na de presidentsverkiezingen met ruim 1 procent van de stemmen op vooruit was gegaan. Dat neemt niet weg dat de partij met 16 procent ver onder het gemiddelde van de laatste ja ren van rond de 20 procent is gebleven. Zijn minimale winst zal Marchais als hefboom proberen te gebruiken om le den van z£jn partij in de tweede regering van president Mitterrand geplaatst zal krijgen In afwachting van de uitslagen van de tweede ronde wordt als vaststaand aangenomen, dat president Mitter rand de komende jaren over een uit zonderlijke macht zal beschikken om zijn plannen - die nog lang niet alle maal even duidelijk zijn - door te voe ren. Men wijst erop dat de uitslag voor de socialisten overeenkomt met de grote doorbraken waarvan indertijd generaal De Gaulle profiteerde. Daar uit valt af te leiden dat lang niet allen die nu op de socialisten hebben ge stemd. ook van huis uit socialisten zijn. Dit plaatst de president tevens in de moeilijke positie de volksgunst te behouden. Het aantal Afghaanse vluchtelingen in Pakistan is de afgelopen maand ge groeid met ruim 100.000 tot meer dan twee miljoen, zo blijkt uit een vrijdag verstrekte verklaring van hel hoge commissiariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties iNCRi. Het NCR baseerde zich op officiële Pakis taanse cijfers. Koningin Elisabeth stelde na het incident haar paard Buremese gerust. LONDEN (RTR) - Een man heeft zaterdagochtend in Londen met een namaakpistool enkele losse flodders op koningin Elizabeth II van Engeland afgevuurd. De zes knallen zorgden voor paniek bij de begeleiders van de koningin en het publiek dat zich in de buurt be vond. Het incident gebeurde toen de vorstin te paard de traditionele troepenparade 'Trooping the Co lour' afnam. De man werd ter plaatste gearresteerd. Het paard van de koningin schrok van de knallen, maar zij wist het ln bedwang te houden Achter haar reden haar man, prins Philip en kroonprins Charles. De ceremonie werd na het incident normaal voortgezet. De 17-jange Marcus Simon Ser geant. afkomstig uit het graaf schap Kent, werd ter plaatse gear resteerd. Hij zal zich vandaag voorde rechter in Londen moeten verantwoorden wegens het 'opzettelijk aan het schrikken brengen van de konin gin' door het afschieten van zes los se patronen met een speelgoedpi stool. Zaterdanavond is hij onder een uit 1842 stammende wet op het hoog verraad in staat van beschuldiging gesteld Zijn beweegredenen zijn nog onbekend. WASHINGTON (AFT) - President Rea gan heeft zaterdag de benoeming be vestigd van Arthur Hummel, ambassa deur in Pakistan, tot de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in China. De be noeming kwam éen dag voor het be zoek aan China van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ale xander Haig. De 61-jange carrierediplomaat Hum mel werd in China geboren en spreekt vloeiend Chinees. Zijn ouders waren zendelingen. MOSKOU - Gesprekken in Moskou hebben PvdA-leider Den Uyl gesterkt in zijn overtuiging dat afwijzing van de nieuwe NA VO-kruisraketten 'op be slissende wijze kan bijdragen aan het stopzetten van de nucleaire bewape ningswedloop'. De PvdA is tegen de kruisraketten en heeft dat standpunt tot strijdpunt verklaard in de kabi netsformatie. Den Uyl was dit weekeinde in Moskou voor een bijeenkomst van de 'interna tionale comrrusie over ontwapening en veiligheidkwesties'. Van die commissie maken naast dc Nederlandse socialist onder meer de Zweedse ex-premier Pal- me. de voormalige Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Vance en de Russische veiligheidsadviseur Arbatov deel uit. Na afloop van de conferentie zei Den Uyl dat hij gesterkt is in de opvatting dat de PvdA-lijn werkt Afwijzing van de 572 kernwapens voorde middellange afstand die de NAVO in West-Europa wil plaatsen moet. aldus Den Uyl, wel steeds gepaard gaan met een beroep op de Sowjet-Unle om de daar al aanwezi- iSlot zie pag. 6 kol. 1) ROME - De kleine Alfredo Rampi is dood. Het zesjarig jongetje, dat woens dagavond in de buurt van Frascati bij Rome in een tientallen meters diepe en maar 30 cm wijde put viel, gaf om streeks één uur in de nacht van vrijdag op zaterdag het laatste teken van le ven, dat door heel Italië via radio en televisie werd opgevangen. Toen tegen half zeven de laatste redder onverrich- terzake naar de oppervlakte moest te rugkeren. kon hij slechts berichten dat hij het lichaampje koud en verstijfd had aangetroffen en geen enkele reac tie meer had waargenomen. Met elek tronische apparatuur werd vastge steld dat het jongetje was overleden Het was het trieste einde van een lange nacht, waarin heel Italië ademloos de reddingspogingen volgde van een leger tje brandweerlieden en een groep moe dige groUenonderzoekers. die zich de een na d*. .wider met het ttootd omlaag in de put hadden laten zakken, om tel kens zonder resultaat, uitgeput en vol .•ondingen terug te keren. Trillingen FRASCATI ANGELO UCHERl. ccn grot-onderzoeker wordt uitgeput en met schaafwonden door een örand- weerman weggedragen Dc grotonder- zoeker slaagde er zaterdag in om het in de put gevallen jongetje Alfredo Rampi te bereiken, maar kon het jongetje niet naar boven trekken. Vrijdagavond was er nog hoop op een goede afloop, ofschoon toen al was ge bleken, dat het kind. door de trillingen van de gigantische boormachine waar mee de brandweer een tweede, wijdere put naast het oorspronkelijke gat had gegraven, nog tienlallen meters verder omlaag was gegleden. De verbindings gang op 34 m diepte, waarop men Al fredo had hopen te bereiken, diende nu als toegang voorde redders, die nog 27 m verder in de schacht moesten afda len om Alfredo te bereiken. De eerste. Angelo Licheri, begon de af daling tegen middernacht en bleef meer dan een uur in de diepte. Het was een uur van ondraaglijke spanning, waarin men uit de gesmoorde geluiden van zijn walkie-talkie kon opmaken dat hij het kind had bereikt en ermee sprak Daar na begon het tergend lange ..trekken nee. vieren nog verder., trekken, trekken dat eindeloos scheen teduren totdat ten slotte de halfbewusteloze Angelo alleen te voorschijn kwam Het enige wat hij kon uitbrengen, voor hij het bewustzijn verloor, was dat Alfredo nog ui leven was en ut staal mee te werken aan de redding. Zaterdagmorgen was hij, nog volsla gen uitgeput en overdekt met schaaf wonden en kneuzingen, maar terug op de plek van wat hij als een nederlaag had ondervonden. „Ik heb hem gezegd, dat ik hem mee zou nemen naar mijn dorp op Sardinië en dat ik hem de mooiste plekken van de wereld zou la ten zien. Ik heb de modder uit zijn oog jes en uit zijn mond geveegd en hem bij de pols naar boven proberen te trek ken. Maar hij zal onder de modder en glibberde steeds uit mijn handen". ..Eindelijk had ik hem onder de oksels en kreeg ik hem een paar meter mee omhoog, maar toen gaven ze boven een ruk en viel hij weer naar beneden. En toen kon ik zelf niet meer. ik kon niet meer". Nog drie keer is het door ande ren geprobeerd, maar ze worstelden met hetzelfde probleem. Alle stroppen en lussen die ze mee naar beneden na men. slipten over de glibberige modder die het tengere lijfje overdekte Vijandig Intussen was ook de stemming omge slagen. en de menigte die in de loop van de middag weer kwam opzetten, was ronduit vijandig. ..Moordenaars'".werd er geroepen naar de brandweer, die zich twee dagen en twee nachten had uitge sloofd om Alfredo te redden, maar nu geen verdere mensenlevens meer op het spel wilde zetten om het lijkje te bergen. Ook de pers had veel kritiek op „de ty pisch Italiaanse chaos en improvisa tie", op „het gebrek aan technische uit rusting van de brandweer, die nog geen stap verder is dan bij de aardbeving van vorig jaar november", op „de Dienst Burgerbescherming, die net als toen to taal afwezig is gebleven". Alleen de moeder van Alfredo, die van het begin tot het einde een ongelooflij ke moed en kalmte aan de dag heeft gelegd, had een woord van dank voor allen die zich voor haar zoontje hadden Ingespannen. „Voorlaan heb ik nog maar één doel in het leven", zei ze zondagmiddag, „er voor te zorgen dat nooit meer iemand overkomt wat Alfredo is overkomen. Ik ga ervoor vechten, dal de brand weer en dc burgerbescherming beter worden georganiseerd en uitgerust. Laat alle mensen die deze dagen met ons hebben meebeleefd me daarbij hel pen, dan is Alfredo niet voor niets ge storven".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1