PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ook kernwapens voor PvdA bespreekbaar Geen sancties VN tegen Israël Drie waterschappen in Zeeland is 'denkbaar' Italiaans jongetje nog dieper in put WESTEN MOSKOUBEZOEK DEN UYL SPEELT ROL Winst oppositie in Ierland onvoldoende vandaag Betalingsbalans verbeterd VS DREIGEN MET VETO Zonnig Droog en zonnig. Middagtemperatuur omstreeks 22 graden Zwakke tol matige wind uit uiteenlo pende richtingen 224e jaargang no. 137 Zaterdag 13 juni 1981 MfiNSWTAR Naast-best in waterzuivering MIDDELBURG -Als een concentratie van waterschappen moet worden ge baseerd op een efficiënt en minder duur kwaliteitsbeheer van het water, ligt een samenvoeging van de acht Zeeuwse waterschappen tot drie of desnoods twee stuks in de rede. Daar bij zou - in de periode na de Ooster- scheldcwerken - te denken zijn één wa terschap boven de Westerschelde en een in Zeeuwsch Vlaanderen of aan een constructie, met Schouwcn-Duive- land/Tholen/St. Philipsland, de Beve- landen/Walchcren en Zeeuwsch- Vlaanderen als gebieden met één wa terschap. Een dergelijke drie- of tweedeling werd vrijdagmiddag tijdens een persconfe rentie bij de presentatie van een rap port over de bestuurlijke organisatie van het waterkwaliteitsbeheer in Zee land na herhaald vragen aangeduid door gedeputeerde W Don. die als lid in de rapporterende werkgroep zit. Of zo'n indeling in de praktijk ook mogelijk is hangt echter af van andere factoren: be keken moet dan ook worden of de ande re waterschapstaken zich met. zo'n in deling .verdragen', zo zei gedeputeerde A L. van Geesbergen. De heer Van Geesbergen liet aan het begin van de persbijeenkomst weten, dat het advies van de werkgroep - leden van provincie en waterschappen una niem is. „en dat onderstreep ik". Kort daarop liet een van de waterschapsle den van de werkgroep, dijkgraaf K.J.A. Baron Collot d' Escury weten, dat hij niet zonder meer achter de wel een .con centratie' van de waterschappen voor ziet. maar niet zonder meer achter een concentratie tot dne of twee water schappen zou staan: Ik zeg niet dat het er van acht stuks drie moeten wor den. De waterschappen zijn het exa men van de zuivert ngstaak goed door gekomen En u weet dat in water- schapskring zelf nogal gereserveerd wordt gedacht over concentratie." Hij onderstreepte dat het de water schappen voldoening geeft dat in het rapport wordt aanbevolen de zuive- ringstaak in ieder geval bij de water schappen te houden. „Als de staten die lijn van hel rapport aannemen, zijn we daar in ieder geval uit". Waarop de heer Don zei: „Als de andere taken van de waterschappen een concentratie niet mogelijk maken en cr in Zeeland zeven waterschappon zouden moeten blijven, dan weet ik niet of het zuive- ringsbeheer wel bij de waterschappen moet blijven". (Zie ook pagina Ti iVan oiize parlementaire redactie) DEN HAAG - Tijdens de formatie-onderhandelingen tussen PvdA, CDA en D'66 liggen geen onbespreekbare en niet-onderhandelbare punten op tafel. Dat geldt ook de kwestie van de plaat sing van nieuwe kernraketten in ons land. Ook de uitkomst van het beraad daarover is „bespreek baar". Dat bleek vrijdag na afloop van de eerste volle dag onderhandelen tussen de fractieleiders Van Agt(CDA), Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66). Volgens de woordvoerder van Den Uyl is géén punt ononderhandelbaar. De strijdpunten van voor de verkiezingen geven slechts een ondergrens aan. Den Uyl lijkt hiermee een gematigder standpunt te hebben ingenomen dan ajn partij voor 26 mei deedtoen over de uitkomst van het kemwapenberaad niette praten viel. Ook op andere pun ten blijkt van enige matiging sprake, want alle betrokkenen spraken vrijdag over „de goede steer' in de besprekin gen. Geen conclusies De onderhandelaars hebben vrijdag al meteen over een groot aantal onder werpen gediscussieerd, aan de hand van enkele notities van de informa teurs Lubbers en De Koning. Er wer den nog geen conclusies getrokken. dringen De vraag naar vakantiewerkers is be duidend minder dan de voorgaandeja- ren Bij het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening ln Zeeland in Mid delburg heeft men de indruk dat het potentieel aan plaatsen voor tijdelijke arbeidskrachten in het kader van het vakantiewerk zeer beperkt is' Het wordt dus dringen op de arbeidsmarkt voor wie nog een zakcentje in de vakantie bij wil verdienen. slachtoffers De zware aardbeving in liet. zuidoosten van Iran heeft aan zeker drieduizend mensen het leven gekost. Nog vijfdui zend mensen liggen bedolven onder het puin van Ingestorte winkels en hui zen. Inmiddels gaat de campagne te gen president Banl-Sadr. die deze week werd ontslagen als opperbevel hebber van het leger, onverminderd verte Gisteren kon via de radio wor den gehoord hoe deelnemers aan het wekelijks gebed In Teheran om de dood van de president riepen Een vol gende etappe in dc machtsstrijd tus sen Bani-Sadr en de Islamitische Re publikeinse Partij kan zich volgende week afspelen tijdens een buitengewo ne zitting van het parlement. PAGINA 11 plafond De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt streeft naar het aan banden leggen van de bijdrage van zijn land aan de kas van de Europese gemeen schap Vong jaar stortte de Bondsre publiek vijf miljard meer m de ge- meenschapskas dan ze ontving Daar om wil Schmidt de Europese topconfe rentie van eind juni In Luxemburg een voorstel voorleggen voor het stellen van een maximum aan de contributie van zijn land aan de Europese gemeen schap. PAGINA 25 trainen Zwemster Irma dc Waard grossiert in Zeeuwse titels en recoids Landelijk komt de zestienjarige Middelburgse minder uit dc verf Vooral de trainings duur vormt, een knelpunt in de ontwik keling van de Luc tor-zwemster Drie keer In de week een uurtje In het water Is weinig voor wie hogerop wil. Maar. alle noodkreten ten spijt, Luctor kan van de gemeente Middelburg niet meer lijd los krijgen dan nu het geval is 'Ik zou best meer willen trainen, maar we kunnen hel bad gewoon niet vaker krijgen', verzucht Irma de Waard Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 23 en 25. Radio en televisie: 27, Financiën; 29. Zaterdagkrant: 17. 18. 19 en 21. VEEL STEMMEN IRA HONGERSTAKERS LONDEN - Dc oppositiepartijen in Ier land hebben bij de donderdag gehou den verkiezingen ccn geringe winst ge boekt. Die is echter ontoereikend om de regerende Fianna Fail-partij van premier Charles Haughey uit het zadel te wippen. Fianna Fail verloor weliswaar een groot deel van zijn meerderheid in het Ierse parlement, maar de winst van de beide oppositiepartijen, de Fine Gael van Garret Fitzgerald en de Labourpartij. was onvoldoende om een nieuwe rege ringscoalitie te vormen. De (hongersta kende) IRA-gevangenen kregen verras- DEN HAAG - De situatie op de Neder landse betalingsbalans - het overzicht van de internationale betalingen en ontvangsten - verbetert zich. Tegen overeen gemiddeld tekort lop transac tiebasis) van 1.2 miljard gulden per kwartaal in 1980, staat een overschot van 1,4 miljard gulden in het eerste kwartaal van dit jaar. In het vierde kwartaal van 1980 was het tekort zelfs 1,9 miljard, zodat sprake is van een verbetering met 3,3 miljard gul den. Deze verbetering kwam voor 2.2 miljard op rekening van het goederen verkeer en voor 1.1 miljard op het zoge naamde „onzichtbare verkeer" (w.o de diensten en inkomens) De balans van het goederenverkeer geeft voor het eerst sinds voorjaar 1979 een overschot te zien. van 1,5 miljard De uitvoerwaarde steeg met 8,6 pro cent. de invoerwaarde met slechts 1.6 procent. Deze uitvoersüjging komt vooral op rekening van de toegenomen energie! gas 1-export. Het eerste kwartaal gaf een ka- pitaaluitvoer te zien van 1,3 miljard gulden, tegen een invoer van 0.8 mil jard in het laatste kwartaal van 1980. Ongeveer 1 miljard gulden aan inves teringen vloeide naar het buitenland, terwijl het buitenland voor 200 mil joen in ons land investeerde. Eind 1980 werd nog 800 miljoen in Nederland geinvesteerd. send veel stemmen. Dat valt op te ma ken uit de voorlopige uitslag vgn de ver kiezingen. Behalve de drie grote politieke partijen (Slot zie pag. 6 kol. 4) maar „in de verkennende sfeer" stand punten uitgewisseld en besproken. „De informateurs wilden de grenzen be proeven van de wil van de politieke par tijen". zo heette het vrijdag rond het Binnenhof. Die wil schijnt aanwezig te zijn. „maar het blijft natuurlijk moeilijk om tot elkaar te komen zei de CDA- woordvoerder. Maandag gaan de on derhandelaars echt met elkaar in de slag. Agenda De agenda van vrijdag bevatte de vol gende onderwerpen: volkshuisvesting (huren, hypotheekrente, woonruimte verdeling en de totstandkoming van een 'huisvestingswet'), energie (natuur lijk het al dan met stilleggen of sluiten van de kerncentrales en de gevolgen daarvan voor de economie, en - energie besparende - maatregelen om minder van olieinvoer afhankelijk te zijm. de fensie (bezuinigingen, kernwapens), de herstructurering van de rijksdienst (vermindering van het aantal minister sposten!. onderwijs (middenschool, de positie van het openbaar en bijzonder onderwijs), de studiefinanciering en het educatief verlof) en tenslotte de abor tus. Dat laatste punt werd opgevoerd door het CDA. dat niet wenst te tornen aan (Slot zie pag. 6 kol. 4) ATLANTA - Hel bezit van Billy Carter, broer van oud-president Jimmy Carter van de Verenigde Staten, in Plains en inBuena Vista 'foto ouden m Georgia is door de belastingen geconfisqueerd, omdat hij voor 105 000 dollar in hel krijt zou staan Hetgrondbezit i an Billy Carter zal eind juni openbaar worden verkocht Bovenste archieffoto: Billy Carter metzijn broer Jimmy in 1980 tijdens het nuttigen van een kippetje in het benzinepompstation van Billy ROME - Een familielid probeert de wanhopig huilende moeder van Alfredo Rampi met een sjaal te beschermen tegen de brandende zon vrijdagavond. Hel jongetje was toen tientallen mesters dieper m de put gezakt, waaruit men hem al sinds donderdagnacht probeert te redden iVan ome correspondent) VERMICINO - Dc kleine Alfredo Rampi, die sinds woensdagavond gevangen zit in een tachtig meter diepte put, is vrijdag tientallen meters dieper gezakt. Dat gebeur de juist toen dc reddingsploeg goe de hoop had hem nog voor de nacht te kunnen bereiken via een naast dc ongeveer 30 cm nauwe put ge graven schacht- Aangezien de 6-jarige Alfredo Ram pi zich nu op een diepte van naar schatting 65 meter bevindt staan de deskundigen voor de zware taak binnen de kortst mogelijke termijn een nieuw reddingsplan te maken aarde te brengen De brandweer liet zware boren aanrukken, die de aarde naast de put gingen doorbo ren. om Alfredo van opzij te bevrij den. Herhaaldelijk stuitten zij op rotslagen, waarmee uren verloren gingen Ten slotte moest men be sluiten dan maar enkele meters bo ven Alfredo te stoppen en een zij gang te graven, met het gevaar dat hij onder neervallend gruis zou worden bedolven Uren stil Hartkwaal Alfredo, die vanaf zijn geboorte een hartafwijking heeft, viel woensdagavond in een zgn. Arte- siaanse put, een smalle diepe schacht die zover gegraven wordt tot er water wordt gevonden voor de wijngaard aan de oppervlakte. De pul is 80 meter diep en heeft aan de oppervlakte een doorsnee van 30 centimeter, voor een klein jon getje net wijd genoeg om erin te vallen. Naarmate hij dieper ging, werd hij ook smaller en Alfredo bleef op een diepte van 36 meter steken. Urenlang bleef hij roepen, tot hij in de nacht van woensdag op donder dag werd gehoord De eerste hulp pogingen waren onbeholpen: een plankje aan twee touwen, dat me ters boven hem bleef steken en de verdere reddingspogingen: speleo logen igrottenonderzoekersi, die zich ondersteboven naar beneden lieten zakken, maar moesten opge ven wegens gebrek aan lucht Toen pas kwam de professionele hulp: de microfoonlijn naar zijn moeder en naar brandweerman Nando, een plastic buisje met suikerwater maar ik lust geen whisky", zei Al fredo verrassend) en zuurstofappa raten die hem van de nodige lucht voorzagen Tweede put Toen ook werden de plannen ge smeed om hem ongedeerd boven Nooit heeft Itaiié zo ademloos aan de televisie gekluisterd gezeten, niet voor de aanslag op de paus en zelfs niet voor de WK-voetbalfinale elf jaar geleden tegen Brazilië in Mexico. Urenlang duurden de spe ciale uitzendingen van het televi siejournaal. heel Italië hoorde het dunne stemmetje uit de diepte Help mama. ik heb pijn aan mijn arm en mijn been. ik houd het niet meer uit" Vrijdagmorgen bleef het urenlang stil: het artsenteam aan de opper vlakte hoorde mets anders dan al- fredo's versnelde ademhaling. Zij spraken van stress en uitputting, maar in gewone woordem was het joch (dat geen idee had van de da gen en nachten die intussen waren verstreken) gewoon (en gelukkig) een tijdje in slaap gevallen Pas te gen twee uur gaf hij weer een teken van leven Op dat ogenblik was de brandweerman Maurizio. als een razende gravende met de handen, nog 80 cm van hem verwijderd. In dc loop van de middag verslech terde de situatie. Eerst bleek men ver naast de schacht te zitten waarin Alfredo zat opgesloten, te gen de avond viel het jochie nog eens tientallen meters verder naar beneden en bleef hij op 60 meter steken Om 9 uur's avonds, ruim 48 uur na het ongeluk, werd er op nieuw een speleoloog naar bene den gelaten, in de hoop dat die hem onder dc oksels zou kunnen pak ken om hem omhoog te trekken. Hij kwam diep genoeg om een arm en een been van Alfredo te zien. maar dc uiteindelijke redding bleef gisteravond nog uit. WASHINGTON (AFP. RTR. DPAl - De VS zullen een veto uitspreken over een VN-resolutie die toepassing van ver plichte sancties tegen Israel cist we gens de vernietiging van dc kernreac tor in Tammoez in Irak, zo heeft ccn hoge functionaris van het Witte Huis vrijdag meegedeeld. De VS veroordelen deze aanval maar zijn uit principe tegen verplichte sanc ties in de internationale betrekkingen De zitting van de veiligheidsraad die op verzoek van Irak vrijdagavond zou wor den gehouden is verdaagd Achter de schermen werd echter druk overleg ge pleegd. De ministers van buitenlandse zaken van de 21 landen van de Arabi sche Liga hebben vrijdag alle landen in de wereld, en in het bijzonder de Ver enigde Staten, opgeroepen Israel te be straffen voor zijn luchtaanval op de Iraakse kerncentrale en de betrekkin gen met het land te verbreken De mi nisters waren donderdag in Bagdad bij een voor spoedberaad na de Israëlische actie in Irak op eerste Pinksterdag De Libische president Gaddafi stelde vrijdag voor als vergelding een Israëli sche kerninstallatie te bombarderen De raad van bestuur van het Internatio naal Bureau voor AioomenergieiIAEAi •in Wenen heeft Israel krachtig veroor deeld voor zijn 'ongerechtvaardigde' aanval op het kemreactorcentrum van Irak in Tammuz. Het IAEA-bestuur heeft verder de algemene vergadering van deze internationale organisatie aanbevolen onder meer te overwegen Israel 'zijn privileges en rechten' als lid van het IAEA te ontnemen Premier Begin van Israël heeft vrijdag meters moeten terugnemen op zijn ver klaring. dat dc vernietigde geheime kerncentrale in Irak veertig meter on- Ei, der de grond zat. „Ik had vier meter moeten zeggenzo verklaarde de pre mier intussen in een persoonlijk tele foontje tegenover een Brits persbu reau. In dc stukken stond dat de onder bouw van de geheime centrale, die vol gens Israel tevens werd vernietigd bij de aanval op dc grote centrale in Irak. vier meter diep slak. maar door de een of andere oorzaak las ik veertig meter, zo zei Begin. ïr ligt een openhartig ad- ivies op de tafel van het college van gedeputeerde sta- ten over het (toekomstig) be- ESaS heer van de waterkwaliteit in Zeeland Zonder omhaal van woorden wordt daarin namelijk vastge steld dat provinciale staten in juni 1973 een foute beslissing hebben genomen, toen zij in meerderheid deze taak op droegen aan de waterschappen. De pro vincie had het beheer van de zuivering van het oppervlaktewater niet moeten 'uitbesteden', maar aan zichzelf moeten houden Het gezelschap dat deze con clusie trekt doet dat met kennis van zaken, spreekt uit ervaring en voorziet in de naaste toekomst met de huidige beheerssituatie grote problemen als er niet wordt besloten tot ingrijpende ver anderingen. De werkgroep (met de lan ge naami 'bestuurlijke organisatie wa terkwaliteitsbeheer' bestaat uit twee leden van het gs-college zelf. dijkgraven en ambtenaren van de provincie en wa terschappen. Ze weet dus waar ze over praat en het pleit dat ze geen enkele terughouding heeft bij de erkenning dat „uitgaande van een blanco situatie, opdracht van het waterkwaliteitsbe heer aan de provincie de voorkeur zou verdienen" En daarmee geeft het ad vies nu. acht jaar na dato. aan dat het tegenvoorstel van PvdA en PPR (hier op gericht) onrecht is aangedaan door het in de warrige statenvergadering van 25 juni 1973 zo snel naar de prullen mand te verwijzen. Maar terugdraaien is moeilijk, zo niet onmogelijk- Dat stukje nuch terheid loopt door het hele advies heen. Daarom wordt aanbevolen voor de toe komst te werken naar een naast-beste oplossing: verdere samenvoeging van waterschappen, zodat grotere eenhe den van beheer ontstaan. Er zouden dan aanzienlijk minder waterschappen in Zeeland moeten overblijven dan de acht op het ogenblik en straks zeven i na samensmelting van het Axeler Am bacht en de Verenigde Braakmanpol- ders in Zeeuwsch-Vlaanderen). Verder dan het voorzichtig aangeven van een toekomstig aantal van drie gaat het ad vies niet. Er worden geen directe sug gesties gedaan hoe die waterschapsge- bieden er dan zouden moeten uitzien, binnen welke termijn deze samenvoe gingen (uiterlijk) tot stand zouden moe ten komen, van welke nog andere uit gangspunten een dergelijke water schapsconcentratie zou moeten wor den benaderd. Het ingewikkelde en in de Zeeuwse verhoudingen nogal gevoe lig liggende vraagstuk vereist volgens de werkgroep nadere studie Terecht, want het gaat in de jaren '80 om steeds grotere bevoegdheden aan de provincie op het terrein van milieubeleid en mi lieubeheer. De waterkwaliteit kan daarvan niet meer worden los gezien. Eenheid en doorzichtigheid van opzet en bestuurlijke verantwoordelijkheden zijn eerste vereisten. Wie dat vaststelt begeeft zich meteen in het vraagstuk van een meuwe, logische afbakening van bestuurs- en beheersorganen Juist omdat het een terrein vol voetangels en klemmen is. wofdt het met grote voor zichtigheid en langzaam betreden. Het advies van de werkgroep met de lange naam liegt er wat de inhoud betreft niet om: het zou als een koevoet kunnen die nen om vastgeroeste zaken los te wrik ken. als een aanjager om wat meer tem po in het denken naar nieuwe verhou dingen te brengen De beslissing om het beheer van de zuivering van het oppervlaktewa ter in Zeeland op te dragen aan de wa terschappen is van het begin af een om streden zaak geweest. Dat bleek al snel na de bewuste statenvergadering in 1973, toen de minister van verkeer en waterstaat (Westerterp) het Zeeuwse college van gs begon te bestoken met brieven waarin hij zijn bedenkingen te gen de hier bedachte constructie uit eenzette. Het publiek heeft zich sinds dien in de zaak nadrukkelijk betrokken gevoeld door het grote verschil ln tarie ven in de zuiveringsheffing bij de afzon derlijke waterschappen Ook op het ge bied van de waterzuivering is Zeeland de provincie-van-de-kleine-getallen. In vesteringen en exploitatie van installa ties ter verbetering van de waterkwali teit zijn hoog: de heffingen eveneens. Maar wanneer daarbij dan nog het pro bleem komt dat in een zo klein gebied zulke grote oneffenheden in aanslagen bestaan, dan wordt het toch tijd je ern stig gaan te bezinnen of daarin niet een reden is te vinden om het organisatie patroon als zodanig op de helling te zet ten. Te meer waar nu al duidelijk is dat de kosten alleen nog maar zullen toene men en het gevaar van nog grotere ver schillen in de komende jaren niet denk beeldig is. De verdienste van het gisteren ver schenen advies over het toekom stig waterkwaliteitsbeheer in Zeeland is dat elke poging achterwege is gelaten om in 1973 gemaakte fouten te verdoe zelen. Nakaarten heeft alleen zin als daaruit ideeen worden geboren, waar mee kan worden voorkomen dat de na delen van een dergelijke fout niet tot in lengte van jaren in volle omvang blijven doorwerken De werkgroep heeft uitge rekend dat een 'terug naar nul of blan co' m de praktijk uiterst moeilijk uit voerbaar is en alleen maar nog duurder uitvalt. Vandaar haar aanbeveling om snel over te gaan naar de naast-beste oplossing. Provinciale staten kunnen met dit advies hun voordeel doen vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1